Klimatizácia vo výškových budovách

V dnešnej dobe už nie je klimatizácia žiadnym luxusom, práve naopak, stala sa neoddeliteľnou výbavou našich domov, bytov, či pracovísk. Počas horúcich letných dní, prináša osvieženie, prevetrá miestnosť a dlhodobo udržiava chladnejšie prostredie. V zime naopak dokáže udržať stabilnú teplotu vzduchu v miestnosti. Len málokto si však uvedomuje, že klimatizácia pomaly pôsobí aj na náš organizmus, čo nemusí byť vždy len prospešné. Senzibilnejší ľudia, môžu citlivo reagovať najmä na veľké teplotné rozdiely, ktoré sa môžu objaviť počas letných horúčav. Na prvý pohľad sa síce zdá, že schladenie v podobe príjemného chladnejšieho vzduchu je prospešné, opak je však pravdou. Nárazové schladenie ľudského organizmu môže byť v niektorých prípadoch veľmi nebezpečné. Nevhodne alebo nesprávne nainštalovaná klimatizácia si tak vyberá od nás svoju daň v podobe prechladnutí, zápalov, bolestí hlavy či malátnosti. Odborníci teda hovoria, klimatizácia môže i nemusí byť škodlivá. Rozhodujúca je skutočnosť, ako je klimatizácia nastavená, a ako je udržiavaná.

Navrhovanie, používanie, prevádzkovanie a udržiavanie klimatizačných zariadení upravuje vo svojich technických a hygienických normách aj slovenská legislatíva, ktorá sa zároveň postupne zjednocuje s legislatívou európskou. V praxi to znamená, že by nemal byť zásadný rozdiel medzi kvalitou vnútorného prostredia slovenských obchodov a kancelárií, v porovnaní s ktoroukoľvek európskou krajinou. Zaujímavosťou je, že klimatizácie za Atlantickým oceánom a v bohatých krajinách západu sú často na naše zvyklosti príliš "vychladené", pravdepodobne ako prejav vysokého luxusu alebo finančných možností majiteľa.

Klimatizácia sa teda môže ale aj nemusí stať zdrojom rôznych ochorení. Známe sú prípady mladých zdravých ľudí, ktorí po niekoľkých mesiacoch strávených v klimatizovanom pracovnom prostredí začali trápiť vážne zdravotné problémy. Závraty, studený pot na tele a to aj počas horúcich dní. To sú jedny z prvých príznakov, s ktorými sa mohli stretnúť viacerí, ktorí sú s klimatizáciou v bežnom kontakte. S chladnejším počasím sa môžu u niektorých ľudí ukázať bolesti hrdla, zápaly dutín a kašeľ, ktoré sa postupom času môžu stať chronickými. Výnimkou nebývajú ani zápaly močových ciest a to všetko ako dôsledok prudkého ochladzovania organizmu. Zabrániť tomu sa dá racionálnym používaním klimatizácie. V každom prípade, by nemala byť používaná počas celého dňa, ale iba v priebehu niekoľkých hodín, najviac štyri hodiny denne. Rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným klimatizovaným prostredím by nemal byť vyšší ako 5 maximálne 7 stupňov. Prudké zmeny teploty totižto ľudský organizmus vysiľujú, a sú teda zaťažkávajúcou skúškou pre obranyschopnosť organizmu.

Na klimatizáciu by sa nemali spoliehať predovšetkým ľudia s chronickými ochoreniami. Ak to však nie je možné, používať by ju mali veľmi citlivo a v obmedzenej miere. Naopak pre alergikov a astmatikov môže byť klimatizácia alternatívou ako vetrať oknami, a teda minimalizovať vnikanie alergénov zvonka. Klimatizácia totižto obsahuje filter a v prípade, že je udržiavaný správne, znižuje množstvo prachu v miestnosti. Jedným z negatívnym vlastností klimatizácie je aj skutočnosť, že vzduch vysušuje. To má za následok vysušovanie slizníc v nosohltane, kvôli čomu vznikajú rôzne ochorenia. Vysušovanie spôsobuje väčšina klasických systémov pracujúcich s výmenníkmi s nízkou povrchovou teplotou, kde sa vzdušná vlhkosť zráža a kondenzuje. Naopak veľkoplošné sálavé systémy neodvlhčujú vzduch, navyše sú bezhlučné a bezprievanové.

Je potrebné si uvedomiť, že negatívne pôsobenie klimatizácie nemusíte pociťovať hneď, ale aj po niekoľkých rokoch. Problémy s klimatizáciou môžu nastať aj z úplne iných dôvodov. Nie všetci totižto pociťujeme chlad a teplo pri tých istých teplotách. Preto je dôležité aj umiestnenie klimatizačného zariadenia. Ak ste viac chladnomilní snažte sa svoje pracovisko čo najviac vzdialiť od klimatizácie. Prúdiaci vzduch by nikdy nemal smerovať priamo na vás, ani keď máte pocit, že sa potrebujete schladiť. Je zrejmé, že tepelná pohoda je veľmi citlivá otázka. Rozsah komfortných teplôt sa pohybuje v rozsahu od 22 do 26 C. Pocit chladu umocňuje prúdenie vzduchu s rýchlosťou vyššou ako 0,2 m/s, ktorá hraničnou hodnotou, nad ktorú rýchlosť v pobytovom mieste nesmie vystúpiť. Samozrejme do toho vstupuje intenzita vykonávanej práce a druh odevu. Preto moderné klimatizácie spravidla umožňujú individuálne nastavenie vnútornej teploty. Užívatelia si však často mýlia koliesko termostatu s vypínačom osvetlenia. Reakčný čas klimatizačného zariadenia na zmenenú požiadavku sa neprejaví okamžite, zvyčajne to trvá niekoľko desiatok minút. Nastavovanie extrémnych teplôt mimo doporučeného rozsahu môže mať za následok prechladnutie pri príchode z vonkajšieho prostredia, keď sa teploty šplhajú nad 35 C. Zabúdať netreba ani na vlhkosť vzduchu v miestnosti. Optimálna je v rozmedzí od 50 do 60 percent.

Klimatizácia ako zdroj baktérií?

Klimatizácia sa môže podieľať aj na vzniku niektorých závažných ochorení a to najmä z toho dôvodu, ak sa v nej hromadia mikroorganizmy a baktérie. Tým, že z ventilácie prúdi vzduch, sa rozhýbu čiastočky prachu a baktérie. Práve v nich sa môžu nachádzať rôzne druhy mikroorganizmov. „Je to obyčajne vtedy, keď je zariadenie zdrojom masívneho mikrobiologického znečistenia. Zväčša ide o ochorenia s veľmi podobnými symptómami ako pri chrípke. Najzávažnejšie ochorenie v spojitosti s činnosťou klimatizačného zariadenia s vodným systémom môže byť závažná forma pneumónie, teda atypický zápal pľúc s ťažkým priebehom najmä u ľudí so zníženou imunitou,“ vysvetlila Katarína Halzlová z Úradu verejného zdravotníctva SR. Vodný systém sa však môže stať zdrojom infekcie v tom prípade, ak sa jedná o neudržiavanú, znečistenú a ohriatu vodu, ktorej aerosol sa dostáva do vzduchu. Býva to v záchytných vaniach zvlhčovacích komôr, ktoré nie sú odvodnené a primerane čistené. Problém nastáva vtedy ak sa namnožia baktérie. Opatrní by mali byť aj rodičia detí, ktorí by svoje ratolesti nemali vystavovať klimatizácii vo veľkom množstve. Imunitný systém sa deťom ešte len vytvára a preto sú náchylnejšie na rôzne ochorenia.

Klimatizácia pracuje na princípe nasávania vzduchu, ktorý následne filtruje, ohrieva, ochladzuje, vysušuje či zvlhčuje. Ten potom rozvádza ventilátorom ďalej. Práve filtrovanie má zabezpečiť to, že do vzduchu sa nedostanú rôzne baktérie, plesne či rôzne vírusy. Znižovať by mali aj množstvo peľu v miestnosti. Problémy však môžu nastať vtedy, ak nie sú správne a pravidelne čistené, alebo dokonca vymieňané. Mikroorganizmy sa tak môžu dostať naspäť do prúdiaceho vzduchu. To teda znamená, že vzduch sa opäť kontaminuje nežiaducimi látkami a dostáva sa aj do dýchacích ciest ľudí. Ak sa spóry baktérií dostanú do klimatizácie, môžu sa pri vhodných podmienkach začať rozmnožovať a ich množstvo sa v klimatizovaných miestnostiach môže niekoľkokrát zvýšiť. Nachádzať a rozmnožovať sa môžu v potrubí vzduchotechniky, na filtroch čistiacich zariadení či v nádržkách zvlhčovačov. Vyrážky, nádchu, či exém môžu spôsobiť alergikom najmä baktérie a mikroskopické vláknité huby, a plesne, ktoré sa zaraďujú medzi významné alergény. V ojedinelých prípadoch sa môžu v jednotlivých častiach klimatizačného zariadenia nachádzať aj podmienene patogénne mikroorganizmy, tzv. Legionella pneumophila, ktoré môžu spôsobiť ťažké pľúcne ochorenia známe aj ako tzv. legionársku chorobu, ktorá je sprevádzaná vysokou teplotou, bolesťami na hrudníku a kašľom. Zvlhčovače môžu byť živnou pôdou aj pre patogénne zárodky, preto by mali umožňovať dezinfekciu vody.

Výber klimatizácie

Úlohou klimatizácie je teda odčerpávanie tepla z miestnosti, pričom je dôležité upresniť si, koľko tepla v miestnosti vzniká, aká je v nej tepelná záťaž. Podľa toho by sa spravidla mal vyberať aj typ samotného klimatizačného zariadenia, čo je však úloha pre odborníkov. Výber zariadenia podmieňuje aj typ stavby a jej využite, počet miestností, ktoré sa v stavbe nachádzajú a majú byť klimatizované. Dôležitým faktorom je aj ich charakter, teda orientácia na svetové strany, počet okien, či dverí ale aj množstvo ľudí, ktorí sa pravidelne v miestnostiach zdržiavajú. No a v neposlednom rade je to aj umiestnenie samotnej klimatizácie. Ak sa jedná o realizáciu klimatizácie v novostavbe, najoptimálnejším riešením je, ak sa s ňou počítalo už aj v projektovej dokumentácii. Pri obývaných priestoroch môže byť problémom umiestnenie vonkajšej kondenzačnej jednotky.

Malé klimatizačné zariadenia s tepelným čerpadlom je možné v dnešnej dobe zakúpiť už aj v klasických supermarketoch. Sú to zariadenie s nižším výkonom, ktoré zväčša obsahujú aj diaľkové ovládanie. Sú ideálne do prenajatých priestorov, do miestností kde sa často premiestňuje zariadenie alebo tam kde nie je možná realizácia zabudovanej klimatizácie kvôli stavebným úpravám. Montáž sa zaobíde síce bez projektu, no pri ich kúpe treba myslieť aj na následný servis a možné poruchy. Ak sa teda chcete vyhnúť zbytočným problémom a chcete si byť istý, že klimatizácia bude fungovať spoľahlivo, obráťte sa v tom prípade radšej na odborníkov. Nielen že vám pomôžu pri výbere a správnej inštalácii, no ponúknu vám aj záručný a pozáručný servis.

Správne používanie klimatizácie

Správne používanie klimatizácie teda nemôže spôsobiť zdravotné problémy. Podľa odborníkov sa pod správnym používaním rozumie nastavenie správnych teplotných a vlhkostných parametrov, prípadne dodržanie pobytovej vzdialenosti od výfukových otvorov tak, ako boli navrhované v projekte. Pri správne navrhnutých vyregulovaných a udržiavaných zariadeniach tieto vytvárajú lepšiu tepelnú pohodu a nespôsobujú zdravotné problémy. V praxi však mnohé z hore uvedených podmienok nie sú dodržané, a preto klimatizačné zariadenia spôsobujú zdravotné problémy vnímané nielen subjektívne jednotlivými užívateľmi, ale sú aj objektívne zdokumentovateľné meraniami. Príčin môže byť niekoľko. Ako prvú príčinu je možné uviesť nesprávne alebo chybne naprojektované, či nadimenzované zariadenia. V praxi sa môžete stretnúť najmä s neprimerane vysokou rýchlosťou prúdiaceho vzduchu v priestore pracovného miesta. Toto spôsobuje nielen pocit prievanu a chladu, ale má priame zdravotné dôsledky. Prípustné rýchlosti presne určujú príslušné technické a hygienické normy.
Druhou vážnou príčinou je nedodržanie projektových parametrov počas realizácie stavby. Typickým prípadom je zmena vnútorného usporiadania priečok a pracovných stolov, ktoré však už nie sú zohľadnené v dopade na projekt vetrania a klimatizácie. Následne sa nepodarí v konečnom finiši stavebných prác doregulovať všetky zariadenia na projektom predpísané parametre, a preto sa môže stať, že niektoré výustky neprivádzajú žiaden vzduchu a iné vyfukujú príliš vysokou rýchlosťou. Poslednou etapou je zanedbanie prevádzkových predpisov alebo neodborné vykonávanie pravidelnej údržby. Zároveň je potrebné sa zmieniť aj o rozličných typoch klimatizačných zariadení. Nové technológie v spojení s kvalitnými budovami umožňujú eliminovať "klasické fúkacie" jednotky bezprievanovými a bezhlučnými výrobkami. Čoraz populárnejšími sa stávajú sálavé chladiace a vykurovacie stropy alebo chladiace trámy. Ich podstatnou výhodou je, že na úpravu teploty vzduchu v miestnosti nevyužívajú prúdenie studeného alebo teplého vzduchu, ale sálanie s malými rozdielom teplôt.

Údržba klimatizačných zariadení

Je teda pravdou, že vznik ochorení, ktoré podmienila klimatizácia, je spôsobený iba zlou údržbou samotného zariadenia. Zjednodušene povedané, ak sa majiteľ bude o klimatizáciu pravidelne starať, mal by sa akýmkoľvek ochoreniam vyhnúť. Na to, aby klimatizácia slúžila na svoj účel správne a bezchybne, musia užívatelia budov dodržať projektové návrhy a zabezpečiť kvalifikovanú prevádzku a údržbu zariadení. Napríklad zanedbaná výmena alebo čistenie filtrov spôsobujú jednak zníženie množstva privádzaného vzduchu, ale môžu spôsobiť množenie choroboplodných zárodkov. V žiadnom prípade nie je možné, aby majitelia budov dovolili neodborný zásah do nastavených parametrov alebo do usporiadania klimatizačných zariadení. Na trhu je dnes dostatok kvalifikovaných firiem, ktoré dokážu požiadavky odborne zhodnotiť a zrealizovať.

Pre obmedzenie nežiaducich vplyvov klimatizácie je teda potrebné filtre pravidelne meniť. Výrobcovia odporúčajú meniť filtre minimálne jedenkrát ročne v málo znečistených oblastiach, v tých znečistenejších (teda predovšetkým v mestách) aspoň dva krát ročne. Najvhodnejšie obdobie pre ich výmenu je práve jeseň, pretože v tomto období je znížený výskyt väčšiny biologických častíc vo vzduchu. V Európe existuje niekoľko noriem, ktoré hovoria o tom ako často kontrolovať, vymieňať, čistiť a dezinfikovať jednotlivé časti. Zabúdať by sa nemalo ani na dezinfekciu výparníka klimatizačnej jednotky. V dôsledku neustále vlhkého prostredia ktoré v ňom je, sa môže stať miestom vzniku rôznych plesní, ktorých spóry sa vo vzduchu nachádzajú.

Životnosť klimatizácie

Je nesprávne myslieť si, že klimatizácia vydrží niekoľko desaťročí. Životnosť klimatizácie sa plánuje na desať až pätnásť rokov podľa typu jednotlivých výrobkov. Samozrejme, že je priamo úmerná kvalitnej obsluhe a údržbe. Odborníci upozorňujú aj na skutočnosť, že je treba definitívne zabudnúť na predstavu bez údržbových technologických zariadení. Je zrejmé, že nové technológie a elektronizácia znižujú požiadavky na periodicitu a množstvo vykonávaných údržbárskych prác. Čistiť filtre, kontrolovať klinové remene, udržiavať v čistote výmenníky bude potrebné aj v budúcnosti spravidla len manuálne a kvalifikovane.

Akékoľvek šetrenie pri výbere starého alebo nového klimatizačného zariadenia je teda nesprávnym krokom. V prípade rekonštrukcie staršej budovy je samozrejmé, že sa vymení aj klimatizačné zariadenie. Akékoľvek využitie starých komponentov je šetrenie na nesprávnom mieste. Dvadsať rokov staré potrubné rozvody sú spravidla silno znečistené, ich vyčistenie je prakticky nemožné a cena novej inštalácie potrubných rozvodov nebýva najvyššou položkou rozpočtu. Prišívať nové záplaty na staré vrecia je teda nesprávne a konečný efekt môže výrazne znehodnotiť novú investíciu. Použitie starej klimatizácie môže so sebou priniesť aj určité riziká. „Stará klimatizácia je preto stará, lebo nedosahuje parametre nových výrobkov. Okrem fyzickej zastaranosti, ktorá spôsobuje vyšší hluk či vysokú spotrebu elektrickej energie, je v oblasti klimatizácií vysoká miera morálneho zastarania výrobkov. Technika aj v tejto oblasti kráča prudko vpred, a tak ako zmizli z našich ciest staré škodovky, nevyhnutne musia zmiznúť z budov i staré klimatizačné zariadenia,“ vysvetlil odborník na klimatizáciu.

Klimatizácia podľa druhu stavby?

Pri výbere samotného klimatizačného zariadenia je potrebné zohľadňovať aj typ stavby, no na rozmnožovanie baktérií v nej nemá typ budovy zásadnejší význam. Podstatným rozdielom v požiadavke na klimatizáciu výškových budov oproti nízko podlažným je to, že vo výškových budovách nie je vhodné inštalovať otvárateľné okná. V dôsledku toho nie je možné v takomto type budov uvažovať s prirodzenými vetraním oknami a preto je potrebné navrhovať vetranie nútené. To v praxi znamená, že každá miestnosť má privádzaný vzduch z centrálnej klimatizačnej jednotky, ktorý je filtrovaný, tepelne a vlhkostne upravovaný. A práve takéto vetracie zariadenia bývajú predmetom nespokojnosti užívateľov. Budovy s možnosťou prirodzeného vetrania sa tejto problematike môžu vyhnúť. 

Viac informácií sa dozviete

v relácii REALITY

vysielanej 28.3.2008 o 20:45 na TA3

 

 

Späť

Úprava bytu pre zdravotne postihnutých

FinancovanieDomov bez bariérBezbariérová kúpeľňaBezbariérová kuchyňaBezbariérová spoločnosťUbytovacie zariadenia a obchodné domyV Európe žije viac ako 50 miliónov postihnutých občanov. Ich každodenný život im znepríjemňujú veci, ktoré sú pre ostatných bežnými a vôbec si ich neuvedomujú. Ide napríklad o vysoké obrubníky pri cestách a chodníkoch, tiché semafory, rýchlo sa zatvárajúce dvere, nedostupné budovy či zle zaparkované autá. Obmedzenia sa však často nachádzajú aj na samotných pracoviskách a domovoch týchto ľudí. Pre bezproblémový život..

Výber a starostlivosť o okná

Okno nie je len prostriedkom zosvetlenia a vetrania priestorov. Je zároveň estetickým, funkčným a nevyhnutným doplnením bytu a musia naň byť kladené vysoké technické požiadavky. Oproti minulosti nebol v tomto segmente príliš veľký výber. Dnes už si však môžme vyberať z viacerých druhov a materiálov. Pri ich výbere sa tak do popredia dostáva ich tepelná či akustická izolácia. Jednoducho kvalita okna musí byť vždy na prvom mieste. Drevené okná Vzhľadom na dlhodobú tradíciu používania a dostupnosti je drevo najlepšie poznaným materiálom na výrobu okien...

Ako využiť úložný priestor Ako využiť úložný priestor

Výber nábytku Ak sa rozhodnete pre jednu alebo druhú možnosť, musíte toto rozhodnutie brať ako stav na niekoľko rokov. Do úvahy by ste mali brať aj fakt, či svoje úložné priestory riešite v byte, v ktorom chcete stráviť zvyšok svojho života, alebo ho beriete ako „prestupnú stanicu“ pokiaľ sa vám nerozrastie rodina. Ak by ste totiž uvažovali, že v budúcnosti chcete svoj štartovací byt predať, tak by vám mohli skôr vyhovovať sektorové skrine, ktorých sa môžete kedykoľvek zbaviť a pri sťahovaní do nového bytu vám nebude ľúto vyhodených peňazí za..

Spôsobilosť na právne úkony kontra ich platnosť

Náš otec má 72 rokov. Má značné problémy s chápaním, jeho mentálny zdravotný stav sa v poslednom období rapídne zhoršil. Ja s otcom bývam v byte, ktorý patrí otcovi a súčasne sa o otca dlhé roky starám. Pred niekoľkými mesiacmi začal ku nám chodievať môj mladší brat, ktorý sa pred niekoľkými rokmi odmietol starať o otca a ktorý sa dlhé roky o rodinu ako takú ani nezaujímal. Teraz začal pobádať a manipulovať otca k tomu, aby byt previedol na neho, že sa o neho na oplátku postará. Cítim sa byť ukrivdený, bojím sa o strechu nad hlavou. Prosím vás o..

Prevod vlastníctva družstevného (obecného) bytu a daňové povinnosti

Dobrý deň, máme záujem o vaše poradenstvo. Potrebovali by sme radu ohľadom predaja bytu. Vlastníme od roku 2002 družstevný byt, v ktorom máme zriadenú kanceláriu. Teraz ho chceme predať, ale realitný maklér nám odporučil ho odkúpiť do vlastníctva s ohľadom na lepšiu možnosť jeho prípadného ďalšieho predaja. Chceli by sme vedieť, či budeme musieť platiť daň z predaja nehnuteľnosti alebo nie. Svetozár K., konateľ obchodnej spoločnosti s.r.o., Bratislava  Občianskoprávny režim a režim daňový Predmetná otázka súvisí v prvom..

Maloletí a darovanie nehnuteľnosti

Viacerí z vás, milí čitatelia, ste sa na nás obrátili s otázkou, či je možné darovať svojim deťom, vnukom, vnučkám nehnuteľnosť. Či je vôbec možné, aby dieťa - teda nedospelá osoba mohla vlastniť napríklad pozemok, dom. Vo všeobecnosti vládne domnienka, že nie. Avšak, opak je pravdou. O tejto skutočnosti ako aj o postupe, ako darovať v súlade so zákonom dieťaťu nehnuteľnosť, pojednáva nasledovný článok. Dieťa zastupujú rodičia Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti vzniká narodením. Túto spôsobilosť má aj počaté dieťa, podmienkou..

Dom na predaj

Vývoj cien nehnuteľností na Slovensku od roku 2005 do roku 2010

V slovenských pomeroch sa zvykne dosť často používať fráza ktorá tvrdí, že: „Z grafov sa ešte nikto nenajedol“. Nuž možno je na tom čosi pravdy, ale autor tohto výroku asi nepochopil ich zmysel. Grafy majú v prvom rade informovať o určitom vývoji, či trende v tom či onom segmente. Zároveň by mali upozorniť na určité anomálie, či nezdravý vývoj ktorý sa mohol prejaviť v sledovanom období.Aj z tohto dôvodu sme sa v redakcii Kompletného TRH-u Nehnuteľností rozhodli priniesť základný trend vývoja cien nehnuteľností na Slovensku. Často krát sa v dnešnej..

Stavebné sporenie

Stavebné sporeniePrincíp a priebehVýhodyDôležité pojmyStavebné sporenie je dnes jedným z najefektívnejších nástrojov financovania bytovej výstavby nielen vo vyspelých západoeurópskych ekonomikách ale aj u nás. Prvým oficiálnym dňom, počas ktorého začala Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., vykonávať svoju činnosť, bol 16. november 1992. Prvá stavebná sporiteľňa a. s., bola prvou špecializovanou bankou tohto druhu v strednej a východnej Európe. Založili ju tri renomované európske bankové domy: Slovenská štátna sporiteľňa, š.p.ú. (v súčasnosti Slovenská..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.