Ďalšia činnosť spoločenstva, jeho orgány a zánik


FINANČNÉ HOSPODÁRENIE SPOLOČENSTVA
UZATVÁRANIE ZMLÚV A OBMEDZENIE PODNIKANIA
ORGÁNY SPOLOČENSTVA
ZRUŠENIE A ZÁNIK SPOLOČENSTVA


V minulom čísle sme sa pozastavili pri spoločenstve vlastníkov bytov, ktoré je jedným z dvoch druhov spravovania bytových domov. Nakoľko činnosť spoločenstva je dosť obsiahla, v dnešnom článku budeme pokračovať v bližšej špecifikácii činností, ktoré prislúchajú spoločenstvu ako právnickej osobe.


FINANČNÉ HOSPODÁRENIE SPOLOČENSTVA




Spoločenstvo je oprávnené samozrejme vykonávať tie činnosti, ktoré sú vymedzené v zákone č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (ďalej v texte len “zákon”). Pokiaľ ide o finančné prostriedky, ktoré sú častou otázkou vlastníkov bytov v súvislosti s výkonom správy, spoločenstvo vlastníkov hospodári:

  • s úhradami vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,
  • s fondom prevádzky, údržby a opráv. Fond údržby a opráv je tvorený z príspevkov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
  • s majetkom získaným svojou činnosťou.

Treba podotknúť, že do majetku spoločenstva nepatria byty a nebytové priestory v dome. Spoločenstvo teda nemôže nadobúdať do vlastníctva byty, nebytové priestory prípadne iný nehnuteľný majetok. Spoločenstvo však môže, a to v mene vlastníkov bytov prenajímať spoločné nebytové priestory, spoločné časti domu a zariadenia domu, ako aj príslušenstvo a priľahlý pozemok.

Zákon súčasne vymedzuje aj finančné prostriedky, s ktorými spoločenstvo nenakladá. Ide o tu o úhrady za služby a práce, teda úhrady za plnenia, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi (úhrady za plyn, elektrickú energiu a pod.).

Spoločenstvo rozhoduje o rozúčtovaní nákladov na správu domu a úhrad za plnenia na jednotlivých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Spoločenstvo je pri rozúčtovaní povinné zohľadniť mieru využívania spoločných častí a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome a rovnakým spôsobom je spoločenstvo povinné postupovať i pri rozhodovaní o výške preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv. V prípade, ak si niektorý z vlastníkov bytov a nebytových priestorov neplní svoje poplatkové povinnosti voči spoločenstvu, toto môže vo vlastnom mene vymáhať plnenie povinností vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome podľa zákona. Spoločenstvo je oprávnené prijímať od vlastníkov bytov a nebytových priestorov jednotlivé platby.

Oproti tomuto oprávneniu stojí povinnosť vlastníkov bytov a nebytových priestorov uhrádzať finančné prostriedky do fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrady za poskytované plnenia. Zákon upravuje aj zodpovednosť spoločenstva za záväzky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktoré vznikli pri výkone správy. Táto zodpovednosť spoločenstva je limitovaná do výšky splatených úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome. Ďalej je to zodpovednosť spoločenstva za úhradu záväzkov voči dodávateľom služieb a tovaru, ktoré obstaráva spoločenstvo v rámci zmluvy o výkone správy. Túto zodpovednosť však znáša vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, iba ak nie sú kryté úhradami za plnenia alebo úhradami preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv spoločenstvu.


UZATVÁRANIE ZMLÚV A OBMEDZENIE PODNIKANIA




V rámci kontraktuálnych vzťahov s tretími osobami, medzi kompetencie spoločenstva patrí aj uzatváranie zmlúv, pričom spoločenstvo môže tieto zmluvy uzatvárať len v rozsahu svojej činnosti určenom zákonom. Zákon medzi tieto zmluvy demonštratívne zaraďuje najmä zmluvy o dodávke plnení spojených s užívaním bytov a nebytových priestorov, zmluvy o poistení domu alebo o prenájme.

Spoločenstvo, ktoré je síce zákonom definované ako právnická osoba, ktorá má rozsiahle oprávnenia nielen v rámci nakladania s financiami a majetkom, nie je postavená na roveň obchodným spoločnostiam. Spoločenstvo sa preto nemôže zúčastňovať na podnikaní iných osôb a nemôže uzatvárať zmluvy o tichom spoločenstve. Spoločenstvo je povinné finančné prostriedky vybrané od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome alebo získané vlastnou činnosťou zhromažďovať len na účtoch v banke. Pokiaľ spoločenstvo vykonáva správu viac ako dvoch bytových domov, musí viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom.

Mnoho bytových domov si vyžaduje rozsiahle opravy, s čím súvisí potreba získania peňazí na jej realizáciu. Jedným z riešení je napr. uzavretie zmlúv o úvere na opravu, rekonštrukciu alebo modernizáciu spoločných častí, spoločných zariadení a príslušenstva domu. Aj túto zmluvu uzatvára spoločenstvo, a to v súlade s ust. § 14 ods. 3 zákona. Podľa neho, ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru, o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome, o zmene spôsobu výkonu správy a o zmluve o spoločenstve rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

S poskytnutím úveru je spojené ručenie. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, ručenie sa týka len vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorého sa úver týka. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome ručí za záväzky vyplývajúce z úverovej zmluvy v pomere veľkosti spoluvlastníckeho podielu na dome, ktorý je určený podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome. Vlastník ručí za splácanie poskytnutého úveru až do výšky ceny bytu alebo nebytového priestoru podľa znaleckého posudku.


ORGÁNY SPOLOČENSTVA




Orgánmi spoločenstva sú predseda, rada, zhromaždenie, prípadne iný orgán, ak tak ustanovuje zmluva o spoločenstve.

Predseda je štatutárny orgán riadiaci činnosť spoločenstva a konajúci v jeho mene. Predseda je volený zhromaždením, a to nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na obdobie troch rokov. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda v podstate rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva.

Predseda navrhuje po prerokovaní v rade rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok, ročnú účtovnú závierku spoločenstva, výšku mesačných úhrad za plnenia, výšku mesačných platieb za správu, použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv, výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, ako aj vyúčtovanie úhrad za plnenia.

Predseda nesie zodpovednosť za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.

Rada ako dozorný orgán spoločenstva má najmenej troch členov, pričom členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Z členstva v rade je vylúčený predseda spoločenstva. zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok, kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov, navrhuje odvolanie predsedu.

Vo vzťahu k predsedovi spoločenstva a členom rady zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov ustanovuje obmedzenia. Napr. predseda a člen rady nesmie vo vlastnom mene ani na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s činnosťou spoločenstva, ani sprostredkúvať pre iné osoby obchody, ktoré sú predmetom činnosti spoločenstva alebo s ním súvisia.

Zhromaždenie je tvorené všetkými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome a zvoláva ho rada, a to najmenej raz za rok, resp. keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie je oprávnené schvaľovať zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia, schvaľovať rozpočet, schvaľovať ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia, schvaľovať výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, rozhodovať o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv, voliť a odvolávať členov rady, voliť a odvolávať predsedu, rozhodovať o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva, rozhodovať o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov, rozhodovať o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy, určovať odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady a tiež rozhodovať o ďalších skutočnostiach, o ktorých nerozhoduje iný orgán.


ZRUŠENIE A ZÁNIK SPOLOČENSTVA




Spoločenstvo sa zrušuje dňom uvedeným v rozhodnutí zhromaždenia o zrušení spoločenstva, inak dňom, keď bolo toto rozhodnutie prijaté, rozhodnutím zhromaždenia o zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva alebo vyhlásením konkurzu alebo zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku.

Zhromaždenie môže rozhodnúť o zlúčení alebo splynutí spoločenstva s iným spoločenstvom, pričom pri zlúčení prechádza majetok zrušeného spoločenstva a zostatok úhrad za plnenia na spoločenstvo, s ktorým sa spoločenstvo zlúčilo. Pri splynutí prechádza majetok spoločenstva a zostatok úhrad za plnenia na spoločenstvo vzniknuté splynutím.

Spoločenstvo zaniká ku dňu výmazu z registra. Jeho zániku samozrejme predchádza zrušenie s likvidáciou alebo bez likvidácie. Likvidácia sa nevyžaduje, ak majetok spoločenstva prechádza na iné spoločenstvo po zlúčení, rozdelení alebo splynutí. Výmaz zaniknutého spoločenstva a zápis spoločenstva vzniknutého splynutím sa v registri vykoná k tomu istému dňu. Výmaz zlučovaného alebo rozdeleného spoločenstva a zápis zmeny pri spoločenstve, s ktorým sa zanikajúce spoločenstvo zlúčilo, alebo zápis nových spoločenstiev po rozdelení sa vykoná tiež k tomu istému dňu.

Na zrušenie spoločenstva s likvidáciou alebo bez likvidácie a na zánik sa použijú primerane ustanovenia Obchodného zákonníka o zrušení a zániku obchodných spoločností.



Späť

Záhradná architektúra Záhradná architektúra

Záhrada je miestom, ktoré nielen dotvára vzhľad nášho domu, ale zároveň dáva jeho obyvateľom priestor pre fantáziu a relax. Najmä o tom poslednom však má každý z nás inú predstavu, a podľa toho si treba typ záhrady aj vyberať. Možností je veľa a je rozdiel, či sa chceme záhrade každý druhý deň aktívne venovať, alebo raz za týždeň pokosiť trávnik. Okrem estetického výsledku by teda mal byť kritériom aj miera starostlivosti, s ktorou do budúcnosti rátame. Anglický trávnik Tento druh je stále veľmi obľúbený; vyzerá elegantne a upravene, ale..

Ako navrhovať zmenu vo svojej nehnuteľnosti

 Časom každá nehnuteľnosť stratí na svojom pôvabe a vyžaduje si rekonštrukciu a zmeny, ktoré sa odvíjajú od konkrétnych požiadaviek obyvateľov. Umakartové jadro v panelákovom byte, či pôvodné okná na dvadsať ročnom rodinnom dome potrebujú po niekoľkých rokoch rekonštrukciu, ak nie aj celkovú výmenu. V mnohých prípadoch je však motívom rekonštrukcie nielen skvalitnenie obytných priestorov, ale aj snaha uplatniť si vlastné pokusy o originalitu či tvorivosť.Čas na prestavbuObyvatelia panelákových domov vedia, že po čase sú v byte určité stavebné úpravy..

Realitné kancelárie na Slovensku Realitné kancelárie na Slovensku

Založenie realitnej kancelárie Výber realitnej kancelárie Serióznosť realitných maklérovNa čo si dať pozorRozhodli ste sa predať alebo kúpiť nehnuteľnosť, ale neviete ako na to? Nemáte skúsenosti a ani prehľad na trhu s nehnuteľnosťami? Neostáva vám teda nič iné iba sa spoľahnúť na realitnú kanceláriu, ktorá vám určite ochotne poradí a pomôže s predajom vašej nehnuteľnosti. Samozrejme, musíte počítať s tým, že táto pomoc vás bude niečo aj stáť. Realitné kancelárie majú viac skúseností s predajom a súvisiacou administratívou ako bežný človek,..

Preverte si pred kúpou nehnuteľnosti Preverte si pred kúpou nehnuteľnosti

Pri kúpe nehnuteľnosti je dôležité dôkladne preveriť jej stav, právne náležitosti a možné riziká. Predávajúci môže niektoré problémy zatajiť, preto je vhodné byť opatrný a mať dostatočne overené všetky relevantné informácie. Tu je podrobný návod, ako preveriť nehnuteľnosť pred kúpou, a na čo si dať pozor, aby ste predišli rizikám.1. Právny stav nehnuteľnostia) List vlastníctva (LV)Prvým krokom je preverenie listu vlastníctva. Tento dokument si môžete vyžiadať na katastrálnom úrade alebo si ho stiahnuť z online katastra nehnuteľností...

Základné povinnosti prenajímateľov - všeobecná právna úprava

Povinnosť prenechať prenajatú vec nájomcovi v stave spôsobilom na dohodnuté užívanie alebo obvyklé užívanie Uvedená povinnosť prenajímateľa je upravená v § 664 OZ. K odovzdaniu predmetu nájmu nájomcovi by malo dôjsť v jeho celistvosti, teda naraz a s príslušenstvom veci. V súvislosti s nájmom bytov je osobitná právna úprava obsiahnutá v § 687 ods. 1 OZ. Pokiaľ by nedošlo k odovzdaniu predmetu nájmu, mnohí si myslia, že tým sa stáva nájomná zmluva neplatnou. Opak je však pravdou - neodovzdanie veci nespôsobuje neplatnosť nájomnej zmluvy. Ak nájomná..

Nadobúdanie tuzemských nehnuteľností cudzincami

 Náš rodinný priateľ pochádza zo Španielska. Často navštevuje Slovensko a zapáčilo sa mu u nás natoľko, že by si tu chcel kúpiť pozemok. Známi mi povedali, že cudzinci nemôžu nadobudnúť slovenské nehnuteľnosti, alebo že sú v tomto smere obmedzení. Radi by sme nášmu španielskemu priateľovi pomohli, prosíme vás preto o radu.  Svätopluk T., Komjatice Vy, prípadne Váš priateľ môžete byť pokojný. Vo všeobecnosti medzi verejnosťou je vžitý mýtus o tom, že cudzinci nemôžu nadobúdať nehnuteľnosti v tuzemsku. Jedná sa však len o laickú..

Prečo si vybrať open space kancelárie: nová teória activity-based workplace

V posledných rokoch sa nie len väčšie úspešné firmy ale aj takzvaní podnikatelia na voľnej nohe usilujú o navodenie produktívnej atmosféry pri práci. Open space kancelárie sú pre pracujúcich ľudí v mnohom veľkým prínosom a to či už máte firmu s množstvom zamestnancov, alebo ste podnikateľ, ktorému sa nedarí zachovať motiváciu na gauči vo vlastnom byte. Otvorené priestory kancelárií, ktoré minimalizujú možnosti vytvoriť si súkromné priestory, odstraňujú steny a dvere, sa v histórii prvýkrát uplatnili niekde v 50.-tych..

Vývoj cien bytov V Bratislave v roku 2007

Analýza cien bytov v Bratislave sa robila z plnohodnotných 13.410 údajov za obdobie od januára do decembra 2007. Priemerná cena m2 bytu v Sk sa vypočítavala bez výrazných odchýliek narúšajúcich trend. Oddelene sa vypočítavali ceny novostavieb od cien starých bytov, aby sa odhalil ich vplyv na rast cien starých bytov. Graf č.1: Tento graf poukazuje na to, že 34% z celkovej ponuky bytov pripadalo na ponuku novostavieb. Toto malo zákonitý vplyv na vývoj celkovej výslednej ceny, ktorú novostavby ťahali nahor.Graf č.2: Tento graf ukazuje, že najväčší podiel na množstve..

Nehnutelnosti ...


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.