Ďalšia činnosť spoločenstva, jeho orgány a zánik


FINANČNÉ HOSPODÁRENIE SPOLOČENSTVA
UZATVÁRANIE ZMLÚV A OBMEDZENIE PODNIKANIA
ORGÁNY SPOLOČENSTVA
ZRUŠENIE A ZÁNIK SPOLOČENSTVA


V minulom čísle sme sa pozastavili pri spoločenstve vlastníkov bytov, ktoré je jedným z dvoch druhov spravovania bytových domov. Nakoľko činnosť spoločenstva je dosť obsiahla, v dnešnom článku budeme pokračovať v bližšej špecifikácii činností, ktoré prislúchajú spoločenstvu ako právnickej osobe.


FINANČNÉ HOSPODÁRENIE SPOLOČENSTVA




Spoločenstvo je oprávnené samozrejme vykonávať tie činnosti, ktoré sú vymedzené v zákone č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (ďalej v texte len “zákon”). Pokiaľ ide o finančné prostriedky, ktoré sú častou otázkou vlastníkov bytov v súvislosti s výkonom správy, spoločenstvo vlastníkov hospodári:

  • s úhradami vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,
  • s fondom prevádzky, údržby a opráv. Fond údržby a opráv je tvorený z príspevkov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
  • s majetkom získaným svojou činnosťou.

Treba podotknúť, že do majetku spoločenstva nepatria byty a nebytové priestory v dome. Spoločenstvo teda nemôže nadobúdať do vlastníctva byty, nebytové priestory prípadne iný nehnuteľný majetok. Spoločenstvo však môže, a to v mene vlastníkov bytov prenajímať spoločné nebytové priestory, spoločné časti domu a zariadenia domu, ako aj príslušenstvo a priľahlý pozemok.

Zákon súčasne vymedzuje aj finančné prostriedky, s ktorými spoločenstvo nenakladá. Ide o tu o úhrady za služby a práce, teda úhrady za plnenia, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi (úhrady za plyn, elektrickú energiu a pod.).

Spoločenstvo rozhoduje o rozúčtovaní nákladov na správu domu a úhrad za plnenia na jednotlivých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Spoločenstvo je pri rozúčtovaní povinné zohľadniť mieru využívania spoločných častí a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome a rovnakým spôsobom je spoločenstvo povinné postupovať i pri rozhodovaní o výške preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv. V prípade, ak si niektorý z vlastníkov bytov a nebytových priestorov neplní svoje poplatkové povinnosti voči spoločenstvu, toto môže vo vlastnom mene vymáhať plnenie povinností vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome podľa zákona. Spoločenstvo je oprávnené prijímať od vlastníkov bytov a nebytových priestorov jednotlivé platby.

Oproti tomuto oprávneniu stojí povinnosť vlastníkov bytov a nebytových priestorov uhrádzať finančné prostriedky do fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrady za poskytované plnenia. Zákon upravuje aj zodpovednosť spoločenstva za záväzky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktoré vznikli pri výkone správy. Táto zodpovednosť spoločenstva je limitovaná do výšky splatených úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome. Ďalej je to zodpovednosť spoločenstva za úhradu záväzkov voči dodávateľom služieb a tovaru, ktoré obstaráva spoločenstvo v rámci zmluvy o výkone správy. Túto zodpovednosť však znáša vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, iba ak nie sú kryté úhradami za plnenia alebo úhradami preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv spoločenstvu.


UZATVÁRANIE ZMLÚV A OBMEDZENIE PODNIKANIA




V rámci kontraktuálnych vzťahov s tretími osobami, medzi kompetencie spoločenstva patrí aj uzatváranie zmlúv, pričom spoločenstvo môže tieto zmluvy uzatvárať len v rozsahu svojej činnosti určenom zákonom. Zákon medzi tieto zmluvy demonštratívne zaraďuje najmä zmluvy o dodávke plnení spojených s užívaním bytov a nebytových priestorov, zmluvy o poistení domu alebo o prenájme.

Spoločenstvo, ktoré je síce zákonom definované ako právnická osoba, ktorá má rozsiahle oprávnenia nielen v rámci nakladania s financiami a majetkom, nie je postavená na roveň obchodným spoločnostiam. Spoločenstvo sa preto nemôže zúčastňovať na podnikaní iných osôb a nemôže uzatvárať zmluvy o tichom spoločenstve. Spoločenstvo je povinné finančné prostriedky vybrané od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome alebo získané vlastnou činnosťou zhromažďovať len na účtoch v banke. Pokiaľ spoločenstvo vykonáva správu viac ako dvoch bytových domov, musí viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom.

Mnoho bytových domov si vyžaduje rozsiahle opravy, s čím súvisí potreba získania peňazí na jej realizáciu. Jedným z riešení je napr. uzavretie zmlúv o úvere na opravu, rekonštrukciu alebo modernizáciu spoločných častí, spoločných zariadení a príslušenstva domu. Aj túto zmluvu uzatvára spoločenstvo, a to v súlade s ust. § 14 ods. 3 zákona. Podľa neho, ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru, o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome, o zmene spôsobu výkonu správy a o zmluve o spoločenstve rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

S poskytnutím úveru je spojené ručenie. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, ručenie sa týka len vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorého sa úver týka. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome ručí za záväzky vyplývajúce z úverovej zmluvy v pomere veľkosti spoluvlastníckeho podielu na dome, ktorý je určený podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome. Vlastník ručí za splácanie poskytnutého úveru až do výšky ceny bytu alebo nebytového priestoru podľa znaleckého posudku.


ORGÁNY SPOLOČENSTVA




Orgánmi spoločenstva sú predseda, rada, zhromaždenie, prípadne iný orgán, ak tak ustanovuje zmluva o spoločenstve.

Predseda je štatutárny orgán riadiaci činnosť spoločenstva a konajúci v jeho mene. Predseda je volený zhromaždením, a to nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na obdobie troch rokov. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda v podstate rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva.

Predseda navrhuje po prerokovaní v rade rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok, ročnú účtovnú závierku spoločenstva, výšku mesačných úhrad za plnenia, výšku mesačných platieb za správu, použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv, výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, ako aj vyúčtovanie úhrad za plnenia.

Predseda nesie zodpovednosť za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.

Rada ako dozorný orgán spoločenstva má najmenej troch členov, pričom členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Z členstva v rade je vylúčený predseda spoločenstva. zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok, kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov, navrhuje odvolanie predsedu.

Vo vzťahu k predsedovi spoločenstva a členom rady zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov ustanovuje obmedzenia. Napr. predseda a člen rady nesmie vo vlastnom mene ani na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s činnosťou spoločenstva, ani sprostredkúvať pre iné osoby obchody, ktoré sú predmetom činnosti spoločenstva alebo s ním súvisia.

Zhromaždenie je tvorené všetkými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome a zvoláva ho rada, a to najmenej raz za rok, resp. keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie je oprávnené schvaľovať zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia, schvaľovať rozpočet, schvaľovať ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia, schvaľovať výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, rozhodovať o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv, voliť a odvolávať členov rady, voliť a odvolávať predsedu, rozhodovať o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva, rozhodovať o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov, rozhodovať o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy, určovať odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady a tiež rozhodovať o ďalších skutočnostiach, o ktorých nerozhoduje iný orgán.


ZRUŠENIE A ZÁNIK SPOLOČENSTVA




Spoločenstvo sa zrušuje dňom uvedeným v rozhodnutí zhromaždenia o zrušení spoločenstva, inak dňom, keď bolo toto rozhodnutie prijaté, rozhodnutím zhromaždenia o zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva alebo vyhlásením konkurzu alebo zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku.

Zhromaždenie môže rozhodnúť o zlúčení alebo splynutí spoločenstva s iným spoločenstvom, pričom pri zlúčení prechádza majetok zrušeného spoločenstva a zostatok úhrad za plnenia na spoločenstvo, s ktorým sa spoločenstvo zlúčilo. Pri splynutí prechádza majetok spoločenstva a zostatok úhrad za plnenia na spoločenstvo vzniknuté splynutím.

Spoločenstvo zaniká ku dňu výmazu z registra. Jeho zániku samozrejme predchádza zrušenie s likvidáciou alebo bez likvidácie. Likvidácia sa nevyžaduje, ak majetok spoločenstva prechádza na iné spoločenstvo po zlúčení, rozdelení alebo splynutí. Výmaz zaniknutého spoločenstva a zápis spoločenstva vzniknutého splynutím sa v registri vykoná k tomu istému dňu. Výmaz zlučovaného alebo rozdeleného spoločenstva a zápis zmeny pri spoločenstve, s ktorým sa zanikajúce spoločenstvo zlúčilo, alebo zápis nových spoločenstiev po rozdelení sa vykoná tiež k tomu istému dňu.

Na zrušenie spoločenstva s likvidáciou alebo bez likvidácie a na zánik sa použijú primerane ustanovenia Obchodného zákonníka o zrušení a zániku obchodných spoločností.



Späť

Aké dokumenty potrebujete na realizáciu stavby

 Začneme pekne od začiatkuÚzemné rozhodnutieStavebné povolenieKolaudačné rozhodnutie   V posledných rokoch sa ľudské nároky na bývanie podstatne zmenili. Málokomu dnes stačí klasický radový byt, ktorý vznikol počas komunistickej výstavby s jeho pôvodným zariadením a rozložením. Rozdielne chápanie „dobrého bývania“ sa prejavilo najmä v oblasti výstavby rodinných domov. Výsledkom je nekonečne široká škála typov rodinných domov, prakticky každý si môže navrhnúť vlastnú predstavu svojho bývania, ktorú mu dobrý projektant zrealizuje. Hrany..

Trendy spálňa 2022: Čo by v nej nemalo chýbať? Trendy spálňa 2022: Čo by v nej nemalo chýbať?

Dominanta celej domácnosti či srdce domova – aj takto by sa dala nazvať spálňa, ktorá patrí k hlavným miestnostiam v dome. Ak chcete, aby aj tá vaša vyzerala dobre a jednotlivé prvky v nej vytvárali príjemnú atmosféru, musíte si ju vedieť správne zariadiť. Inšpirujte sa najnovšími trendmi na rok 2022 a vytvorte si váš vysnívaný priestor na oddych.Atmosféru nastolíte posteľouNajvýraznejším kúskom celej spálne je posteľ. Každý si ju všimne hneď, ako do miestnosti vojde. Práve to je dôvod, prečo nesmie byť fádna. Využite jej dominantné postavenie a masívnosť..

Netradičné formy bývania

Síce realitný trh na Slovensku a vôbec na celom svete neprežíva práve aktívne obdobia, stále je dobré pre rozšírenie obzorov ísť aj do tých realitných tém, ktoré síce nezapĺńajú prvé stránky periodík, ale slúžia skôr na odľahčenie a inšpiráciu. Skúste si preto predstaviť bývanie v netradičných priestoroch ako je hausbót, či bývalé továrne. Alebo vedeli by ste si predstaviť bývanie v podzemí a vôbec pri tom nemáme na mysli úkryt pred vojenským útokom, ale celkom útulné bývanie?Netradičné formy bývania sa čoraz viac dostávajú do popredia,..

Rodinné spory o byt - bývanie bez právneho dôvodu

 Moji rodičia žijú spolu s mojou staršou sestrou a jej dieťaťom v jednom byte, ktorého vlastníkmi sú rodičia. Keďže nájomné a ostatné poplatky sú pre nich privysoké, rozhodli sa byt vymeniť za iný, kde by boli poplatky nižšie. Moja sestra je tam však prihlásená na trvalý pobyt, avšak neprispieva na domácnosť a vznikli nedoplatky. Sú moji rodičia povinný sestre a jej dieťaťu poskytnúť náhradné ubytovanie? Ďakujem za odpoveď.Izabela R., Prešov Predmetný byt sa nepochybne nachádza v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, teda vašich rodičov. Predpokladám,..

Novela právnej úpravy vlastníctva bytov a nebytových priestorov I

Národná rada SR na svojej 48. schôdzi schválila v treťom čítaní novelu zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá bola 22.02.2010 odoslaná do Zbierky zákonov a ako zákon vyšiel v Zbierke zákonov 09.03.2010, čiastka 38/2010, číslo 70/2010.  Občianskej verejnosti je zákon č. 71/2010 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č...

Nová slovenská právna úprava timesharingu - úprava dočasného užívania nehnuteľností v dovolenkových destináciách

Na 18. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky bol, okrem iných, bodom rokovania návrh zákona o ochrane spotrebiteľa pri poskytovaní niektorých služieb cestovného ruchu. Prezident SR JUDr. Ivan Gašparovič návrh zákona vrátil s pripomienkami na opätovné prerokovanie, po ich zapracovaní bol predmetný návrh zákona  Národnou radou SR schválený a dňa 17. mája 2011 publikovaný v Zbierke zákonov ako zákon č. 161/2011 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri poskytovaní niektorých služieb cestovného ruchu. Predmetný zákon týkajúci sa, ako už..

Ceny nehnuteľností

Ako ušetriť pri kúpe nehnuteľnosti na úrokoch z pôžičky Ako ušetriť pri kúpe nehnuteľnosti na úrokoch z pôžičky

Mnoho ľudí vie ako hypotéka funguje, ale pre prípadnú menšinu si zhrnieme základné informácie, ktoré by mohli byť pre každého zaujímavé a obohacujúce. Keď sa rozhodneme zainvestovať a kúpiť si konečne vlastné bývanie.... dom alebo byt, často a teda väčšinou nemáme dostatok financií na to, kúpiť si nehnuteľnosť za vlastné úspory. (Ak teda nesporíme už dvadsať rokov...) V takých chvíľach sa ponúka hypotéka. Tá ale uhrádza iba určité percento hodnoty domácnosti. V dnešných dňoch to je okolo osemdesiatich percent..

Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom bankyNajlacnejšie požičiava štátMožnosti financovania obnovy bytových domovŠtátny fond rozvoja bývaniaŠtátna dotáciaAko dostať dotáciu ministerstvaStavebné sporiteľneKomerčné bankyPodmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytovČo je pri poskytovaní úveru bankou dôležitéÚvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.