Krb ako symbol domova

-->-->-->

 „Po letných mesiacoch je jeseň v plnom prúde a naše mysle nám pri pohľade na sychravé počasie z poza okna viac blúdia v predstavách o posedení pri rodinnom v kresle. K tejto predstave o idylke čato patrí aj sen o veľkom či malom krbe z ktorého sála teplo do celej miestnosti. Nuž predstava je to pekná, ale čo všetko obnáša jej uskotočnenie si povieme v nasledujúcich riadkoch, aby teplo z vášho nového krbu vám prinášalo príjemne strávené chvíle v chladných mesiacoch.“

Stavebný materiál na krby

Predtým ako si do svojho domova vyberieme niektorý zo širokej ponuky krbov, mali by sme poznať jednotlivé druhy krbov a ich následné výhody a nevýhody pri ich stavbe vo vašej obývačke či inej miestnosti. Takže povedzme si na úvod pár slov o tom, z čoho sa vlastne krb skladá a ako sa začne tento „symbol domova“ správať v tej či onej miestnosti. Pri každom kúrení v krbe dochádza k rozpínaniu jeho materiálov a ich opätovnému návratu do pôvodného stavu. Tento proces sa nazýva tepelný šok a je dôvodom častých štrukturálnych zmien stavebných materiálov, ktoré strácajú pevnosť, popraskajú a časom sa rozpadnú. Následkom sú nielen estetické vady, ale v horších prípadoch môže dôjsť aj k nebezpečiu požiarov. Teploty v krbe totiž dosahujú až okolo 800°C a preto sa na stavbu krbu doporučuje používať len špeciálne stavebné materiály určené na výstavbu ohnísk a obstavby krbov. Slovenský trh ponúka pestrú paletu špeciálnych stavebných materiálov od klasických žiaruvzdorných prefabrikovaných tvaroviek, cez moderné materiály, akými sú napr. skamolexové platne, až po žiaruvzdorné omietky. Na obklad sa najčastejšie používa keramika, prírodný alebo leštený kameň a pomerne často aj ušľachtilé kovy ako chróm či nikel. Mnohé z krbov sa obkladajú dokonca aj drevenými prvkami, tie však možno položiť len na správne odizolovaný podklad. Nehorľavá plocha pred krbom by mala korešpondovať z jeho celkovým vzhľadom. Najčastejšie sa na jej zhotovenie využíva keramická dlažba a kameň, výnimkou nebýva ani tvrdené sklo.

Krbové vložky a prírodný kameň

Krbové vložky sa začali využívať až v posledných rokoch, dovtedy v obydliach na Slovensku prevládali otvorené krby. Sú to hotové ohniská s reguláciou pre prívod vzduchu, presklenými dverami z kremičitého skla a priamym odvodom spalín do komína. Môžu stáť v miestnosti samostatne, ale dajú sa aj zabudovať do plášťa krbu a zvyšujú tak jeho tepelnú účinnosť na cca. 80%. Podľa materiálu použitého pri ich výrobe rozlišujeme krbové vložky na liatinové s liatinovým alebo šamotovým vnútorným plášťom, plechové so šamotovým plášťom alebo bez neho a vložky oceľové. V porovnaní s otvoreným krbom je teplota v krbovej vložke omnoho vyššia a tepelné žiarenie vyžaruje do väčšej vzdialenosti.V prechodných ročných obdobiach dokážu nahradiť hlavné vykurovanie, alebo ho v studených ročných obdobiach podporiť.

Podľa typu a funkcie plášťa delíme vložky na jednoplášťové, určené na ohrev jednej miestnosti, dvojplášťové a teplovodné. Dvojplášťové krbové vložky majú na hornej strane pripravené hrdlá na pripojenie pre rozvod teplého vzduchu a tým pádom sú predurčené na ohrev viacerých miestností. Ohriaty vzduch je možno medzi ne presne rozdeliť. Teplovodné krbové vložky sú určené na vykurovanie celého domu. Krb sa napojí na teplovodný systém vykurovania a dokáže ohrievať aj studenú úžitkovú vodu. Zapojuje sa spolu s ďalším- hlavným zdrojom tepla, napr. elektrickým kotlom a celý systém kúrenia je plne automatizovaný. To znamená, že pri rozložení ohňa v krbe sa elektrický kotol automaticky vypne a krb začne vykurovať celý dom. Ak chceme krb s vložkou využívať ako hlavný zdroj tepla, je dôležité, aby výšku jej potrebného výkonu stanovil odborník. Pre správny výpočet výkonu je totiž nutné zohľadniť nielen všetky možné tepelné straty, ale dokonca aj lokálne klimatické podmienky a orientáciu objektu voči svetovým stranám. V prípade, že má krb s vložkou slúžiť len ako sekundárne vykurovanie na prechodné obdobie, bude odhliadnuc od všetkých činiteľov postačujúcim zdrojom tepla.

Moderná architektúra pozná mnoho druhov konštrukcií a typov krbov. Popri novodobých dizajnoch sa mnoho staviteľov domov vracia aj ku klasike a rozhoduje sa pre kamenný krb. Pri stavbe kamenných krbov sa najviac požíva pieskovec, vápenec a samozrejme mramor a žula, ktoré sú však drahšie a preto sa častejšie využívajú len ako doplnkový materiál. Rozhodnutie, či pôjde o otvorený krb, alebo sa staviteľ rozhodne pre krbovú vložku, zostáva už na ňom samom. V každom prípade sa ale oplatí prehodnotiť stavebné náklady, výhody či nevýhody oboch systémov a hlavne ich výkon. Netreba zabúdať na fakt, že účinnosť otvoreného krbu dosahuje len výšku maximálne 15 %, kým u krbovej vložky až 80 %. Pri stavbách krbov svoju kvalitu potvrdili hlavne krbové vložky celoliatinové najmä pre ich vynikajúce žiaruvzdorné vlastnosti.

Otvorené a elektrické krby

Pocit bezpečnosti domova je okrem iného spájaný aj s pocitom tepla. Nie nadarmo sa už odjakživa v prenesenom slova zmysle hovorí napríklad o spoločnom posedení pri rodinnom krbe. Jeho realitu a blízkosť vnímame skutočne všetkými zmyslami. Otvorené krby sú síce známe dlhoročnou tradíciou, ale v poslednej dobe sa od ich stavieb z ekonomických dôvodov upúšťa. Sú to totiž murované otvorené ohniská s priamym napojením na komín, bez možnosti prídavných výmenníkov. Ich účinnosť, predstavujúca 8 - 15 % je veľmi nízka, čo v praxi znamená, že spálením veľkého množstva dreva získame len málo tepla. Svoje uplatnenie teda nájdu viac menej len v prechodných ročných obdobiach na tzv. prekurovanie. V zime sa využívajú len ako doplnkové kúrenie, celkové vykurovanie príbytkov by totiž kapacitne nezvládli. Otvorené krby sa hodia do veľkých miestností, čo ale vplýva na ich funkčnosť.

Kúrenie v krbe so sebou prináša aj množstvo starostí, počnúc možným nebezpečím otvoreného ohňa a končiac vynášaním popola. Pre tých, ktorí sa chcú podobným problémom vyhnúť a popritom sa nemienia vzdať romantických večerov pri žiare pahreby, sa naskytá jedna praktická alternatíva- elektrický krb s optickým efektom horiaceho ohňa. Nielen že si ušetríte kopec práce okolo kúrenia a údržby, ale nie je ani potrebné lámať si hlavu s požiadavkami na stavbou komína. Elektrické krby sú vlastne akýmisi imitátormi klasických krbov. Ich výkon predstavuje 1000 - 2000 W, preto sa využívajú len ako doplnkové kúrenie, hlavne v prechodnom období, alebo keď je veľmi chladno a hlavné kúrenie nestíha. Teplo do miestnosti vháňajú prostredníctvom ventilátora a riadenej cirkulácie.

Ďalšou veľkou prednosťou elektrických krbov je ich nízka hmotnosť. Vážia od 5 do cca. 50 kg, čiže nezaťažujú konštrukciu stavby, nie je problém s ich premiestnením v interiéri a ich príjemné teplo vás môže ohrievať aj na terase počas letných večerov. Navyše, všetky modely majú totiž zabudovaný vypínač, ktorým sa kúrenie dá vypnúť a funkčná zostáva len ilúzia plameňov. Zabudnite na prípravu dreva, na rozkladanie ohňa, na prikladanie, a hlavne na nepríjemné dymenie. Dokonalú ilúziu pravého krbu nerušia ani vypínače, ktoré sú buď dobre ukryté, alebo sa miesto nich využíva diaľkové ovládanie. Pri niektorých špičkových prístrojoch sa využíva dokonca regulácia intenzity plameňa. Elektrické krby by mali mať poistku proti prehriatiu, aby nepredstavovali nebezpečenstvo vzniku požiaru. Na ich napájanie sa používa elektrická zásuvka s napätím 230 V. V ponuke môžete nájsť krby v drevenom prevedení, či v prevedení z ušľachtilej ocele a rôznych štýlov.

Teplovzdušné krby

Mnohí z majiteľov domov, chalúp či chát sa v súčasnosti rozhodujú pre efektívnejšiu variantu a tou sú uzavreté teplovzdušné kozuby s vertikálnym otváraním dvierok, ktoré dokážu anulovať aj mnohé iné negatíva otvorených krbov. Dvierka sú vyrábané zo špeciálneho keramického skla, ktoré je schopné prepustiť až 95 % tepla. Takéto kozuby, vďaka použitiu krbovej vložky, dosahujú účinnosť až okolo 80 % a dajú sa využiť na vykurovanie viacerých priestorov. Vyprodukované teplo odovzdávajú nielen cez dvierka ohniska, ale aj prúdením ohriateho vzduchu do miestnosti. Teplý vzduch stúpa prirodzene nahor, a tak je možné vykúriť aj miestnosti na hornom poschodí. Na vykurovanie viacerých horizontálne nad sebou postavených miestností, sa využíva nútený obeh ohriateho vzduchu pomocou špeciálnych ventilátorov s tichým chodom.

Účinnosť teplovzdušných krbov možno zvýšiť aj zabudovaním teplovodného výmenníka, pomocou ktorého sa dá vyhrievať aj voda v ústrednom kúrení a bojleri. Teplovodný výmenník by nemal byť súčasťou krbovej vložky, aby nepodliehala korózii. Pri teplovzdušných krboch je veľmi dôležitý výber vhodnej krbovej vložky. Výrobcovia ponúkajú vložky oceľové, liatinové a oceľoliatinové. Oceľové majú šamotovú alebo vermikulitovú výplň, ktorá má životnosť len približne 3 roky. Liatinové vložky ponúkajú vyšší výkon, ale sú citlivé na preťažovanie, vplyvom ktorého sa môžu deformovať.

Krby si vyžadujú kvalitný samostatný komín. V prípade, že ide o krb v trvalej obývanej stavbe, musia byť dodržané všetky požiadavky, normy a kvalitný ťah komínového telesa zabezpečený správnym naddimenzovaním. Komínové teleso by malo mať výšku okolo 5 až 6 m a vnútorný priemer 200 mm vrátanie vyvložkovania. Návratnosť takejto investície do teplovzdušného krbu predstavuje pri trvalom používaní a s ohľadom na všetky požiadavky, minimálne štyri roky. Dokonalejšou verziou teplovzdušného krbu s uzavretým ohniskom je akumulačný krb. Ak nad teplovzdušný krb pristavíme akumulačnú nadstavbu, čiže doplníme ťah, zvýši sa tak jeho účinnosť.

Výber z množstva krbov či už na základe jeho tvaru, funkcií či zabezpečenia je veľký. A jeho výsledná podoba by v prvom rade nemala byť ukážkou akéhosi nevkusu či snobstva. Pri výbere krbu by ste preto skôr mali dať prednosť jeho praktičnosti, efektívnosti a vhodnému osadeniu vo vašej miestnosti, ako pred nepraktickým a hlavne krátkodobým ohúrením vašich známych či iných hostí vo vašom príbytku.

Viac informácií sa dozviete

v relácii REALITY

Späť

Staviate dom? Vyzbrojte sa arzenálom  pre kutilov Staviate dom? Vyzbrojte sa arzenálom pre kutilov

Stavby domov boli populárne v minulosti, ale aj dnes. Či už staviate svojpomocne alebo s firmou, cieľ je rovnaký. Ak túžite bývať vo vlastnom dome, tak neváhajte. Pokiaľ máte ochotnú rodinu a priateľov, môžete stavať aj sami. Záleží na tom, koľko času ste si na to vyhradili. Ak máte bývanie a nič vás netlačí, môžete si dovoliť venovať tomu aj roky. Niektorí ľudia však potrebujú obratom investovať. Ak chcete bývať čo najrýchlejšie, môžete začať úplne od začiatku a peniaze získať z banky. Chcete ušetriť čas alebo peniaze?Pre svojpomocné stavanie..

Výhody a nevýhody zatepľovania Výhody a nevýhody zatepľovania

  Zatepľovanie je vymoženosť, ktorej zmysel je definovaný ako výrazná úspora na kúrení so zachovaním tepelného efektu; je preto atraktívne prakticky pre kohokoľvek. Má však, ako všetky ostatné zmeny, svoje pre a proti - stavebné firmy ju horlivo propagujú a lekári zasa varovne dvíhajú prst poukazujúc na riziko vzniku alergií, ktoré jej nesprávna realizácia údajne so sebou prináša. Jednoznačnú pravdu tu ťažko zistiť, rizikám však treba pripísať najväčšiu vážnosť a podľa toho si aj voliť. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo všetko..

Živnostník a hypotekárny úver

Úvery z bankových inštitúcií sú v dnešnej dobe jednou z najčastejších a najobľúbenejších foriem ako si prefinancovať vlastné bývanie. Stále stúpajúce ceny nehnuteľností majú za následok, že len málokto si môže nové bývanie financovať z vlastných zdrojov. Zo širokého spektra bankových služieb si už dnes  na Slovensku vyberie takmer každý. Spotrebné, bezúčelové, hypotekárne – výber úverov je skutočne široký, stačí si len správne vybrať. Nad akým úverom však môžu rozmýšľať živnostníci, na čo ho môžu použiť a čo je k jeho vybaveniu..

Medzimanželské a porozvodové vzťahy k nehnuteľnostiam

Rada by som vás poprosila o radu pri riešení nášho problému. Naši rodičia v roku 1978 darovaním získali po otcovej matke staršiu nehnuteľnosť v pomere 3/4 otec a 1/4 mama. Na pozemku tejto nehnuteľnosti postavili rodičia v roku 1972 nový dom, ktorý je obývateľný, otec bol zavretý, medzi tým sa čas starého domu zrútila, keď otca prepustili naďalej, obýval tento dom, s tým že sa s mamou rozviedol, ale sa majetkovo nevyporiadali. Otec sa znovu oženil a v roku 2000 prepísal dom na druhú manželku, mama svoj podie 1/4 darovala nám. Nedávno otec umrel a my sme sa..

Kúpa bytu v prospech maloletej osoby a zákonné zastúpenie

Chceme pre dcéru, ktorá ešte nedosiahla 18 rokov, kúpiť byt ako odmenu k maturite. Ako máme v danej veci postupovať, je potrebné uviesť jej meno priamo v kúpnej zmluve ako aj uviesť jej podpis? Alebo kto podpisuje zmluvu, keď byt nadobudne naša dcéra. Niekde som počula, že vraj sa vyžaduje aj zásah súdu, hoci mi to pripadá divné. Ako to bude s elektrárňami, správcom a pod.? Ďakujem za odpoveď. Jana Š., Nitra Maloletý zmluvu nepodpisuje V samotnom texte zmluvy o nadobudnutí nehnuteľnosti (kúpna zmluva a pod.) uveďte vašu dcéru ako nadobúdateľa nehnuteľnosti...

Bývanie bez právneho titulu

V decembri 2007 sme sa na základe nájomnej zmluvy s bytovým družstvom stali nájomníkmi bytu. V čase podpísania zmluvy, ale v byte býval neplatič, ktorému bytové družstvo na základe nedoplatkov a dlhov zrušilo nájomnú zmluvu a ponúklo mu náhradné ubytovanie, ktoré odmietol. Existuje o tom aj doklad, ktorý podpísal. Za neplatiča sme museli všetky dlhy vyplatiť a bytové družstvo nám ponúklo, že byt si môžeme neskôr odkúpiť do osobného vlastníctva. Vo februári 2008 sme bytové družstvo požiadali o odkúpenie bytu do vlastníctva, kde nám bytové družstvo v..

Prečo si vybrať open space kancelárie: nová teória activity-based workplace

V posledných rokoch sa nie len väčšie úspešné firmy ale aj takzvaní podnikatelia na voľnej nohe usilujú o navodenie produktívnej atmosféry pri práci. Open space kancelárie sú pre pracujúcich ľudí v mnohom veľkým prínosom a to či už máte firmu s množstvom zamestnancov, alebo ste podnikateľ, ktorému sa nedarí zachovať motiváciu na gauči vo vlastnom byte. Otvorené priestory kancelárií, ktoré minimalizujú možnosti vytvoriť si súkromné priestory, odstraňujú steny a dvere, sa v histórii prvýkrát uplatnili niekde v 50.-tych..

Kúpte si pozemok, pretože ... (TRH Nehnutelnosti)

Úrokové sadzby pri hypotekárnom úvere

O možnosti ako si zadovážiť bývanie pomocou hypotekárneho úveru (HÚ), sa toho popísalo už veľa. Pri jeho vybavovaní zaujíma klientov tej či onej banky  jedna zo základných veličín výška úrokovej sadzby. Podľa nastavenia jej výšky, môžete na svojom (HÚ) riadne ušetriť, ale pri troche neuváženosti a letmom prebehnutí čísel v letáku propagujúcom hypotekárny produkt aj svoje bývanie riadne preplatiť. Tak či onak, úroková sadzba tvorí základ splácania vášho dlhu, takže jej optimálne nastavenie je pre vás ako klientov obzvlášť dôležité.Tvorba..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.