Krb ako symbol domova

-->-->-->

 „Po letných mesiacoch je jeseň v plnom prúde a naše mysle nám pri pohľade na sychravé počasie z poza okna viac blúdia v predstavách o posedení pri rodinnom v kresle. K tejto predstave o idylke čato patrí aj sen o veľkom či malom krbe z ktorého sála teplo do celej miestnosti. Nuž predstava je to pekná, ale čo všetko obnáša jej uskotočnenie si povieme v nasledujúcich riadkoch, aby teplo z vášho nového krbu vám prinášalo príjemne strávené chvíle v chladných mesiacoch.“

Stavebný materiál na krby

Predtým ako si do svojho domova vyberieme niektorý zo širokej ponuky krbov, mali by sme poznať jednotlivé druhy krbov a ich následné výhody a nevýhody pri ich stavbe vo vašej obývačke či inej miestnosti. Takže povedzme si na úvod pár slov o tom, z čoho sa vlastne krb skladá a ako sa začne tento „symbol domova“ správať v tej či onej miestnosti. Pri každom kúrení v krbe dochádza k rozpínaniu jeho materiálov a ich opätovnému návratu do pôvodného stavu. Tento proces sa nazýva tepelný šok a je dôvodom častých štrukturálnych zmien stavebných materiálov, ktoré strácajú pevnosť, popraskajú a časom sa rozpadnú. Následkom sú nielen estetické vady, ale v horších prípadoch môže dôjsť aj k nebezpečiu požiarov. Teploty v krbe totiž dosahujú až okolo 800°C a preto sa na stavbu krbu doporučuje používať len špeciálne stavebné materiály určené na výstavbu ohnísk a obstavby krbov. Slovenský trh ponúka pestrú paletu špeciálnych stavebných materiálov od klasických žiaruvzdorných prefabrikovaných tvaroviek, cez moderné materiály, akými sú napr. skamolexové platne, až po žiaruvzdorné omietky. Na obklad sa najčastejšie používa keramika, prírodný alebo leštený kameň a pomerne často aj ušľachtilé kovy ako chróm či nikel. Mnohé z krbov sa obkladajú dokonca aj drevenými prvkami, tie však možno položiť len na správne odizolovaný podklad. Nehorľavá plocha pred krbom by mala korešpondovať z jeho celkovým vzhľadom. Najčastejšie sa na jej zhotovenie využíva keramická dlažba a kameň, výnimkou nebýva ani tvrdené sklo.

Krbové vložky a prírodný kameň

Krbové vložky sa začali využívať až v posledných rokoch, dovtedy v obydliach na Slovensku prevládali otvorené krby. Sú to hotové ohniská s reguláciou pre prívod vzduchu, presklenými dverami z kremičitého skla a priamym odvodom spalín do komína. Môžu stáť v miestnosti samostatne, ale dajú sa aj zabudovať do plášťa krbu a zvyšujú tak jeho tepelnú účinnosť na cca. 80%. Podľa materiálu použitého pri ich výrobe rozlišujeme krbové vložky na liatinové s liatinovým alebo šamotovým vnútorným plášťom, plechové so šamotovým plášťom alebo bez neho a vložky oceľové. V porovnaní s otvoreným krbom je teplota v krbovej vložke omnoho vyššia a tepelné žiarenie vyžaruje do väčšej vzdialenosti.V prechodných ročných obdobiach dokážu nahradiť hlavné vykurovanie, alebo ho v studených ročných obdobiach podporiť.

Podľa typu a funkcie plášťa delíme vložky na jednoplášťové, určené na ohrev jednej miestnosti, dvojplášťové a teplovodné. Dvojplášťové krbové vložky majú na hornej strane pripravené hrdlá na pripojenie pre rozvod teplého vzduchu a tým pádom sú predurčené na ohrev viacerých miestností. Ohriaty vzduch je možno medzi ne presne rozdeliť. Teplovodné krbové vložky sú určené na vykurovanie celého domu. Krb sa napojí na teplovodný systém vykurovania a dokáže ohrievať aj studenú úžitkovú vodu. Zapojuje sa spolu s ďalším- hlavným zdrojom tepla, napr. elektrickým kotlom a celý systém kúrenia je plne automatizovaný. To znamená, že pri rozložení ohňa v krbe sa elektrický kotol automaticky vypne a krb začne vykurovať celý dom. Ak chceme krb s vložkou využívať ako hlavný zdroj tepla, je dôležité, aby výšku jej potrebného výkonu stanovil odborník. Pre správny výpočet výkonu je totiž nutné zohľadniť nielen všetky možné tepelné straty, ale dokonca aj lokálne klimatické podmienky a orientáciu objektu voči svetovým stranám. V prípade, že má krb s vložkou slúžiť len ako sekundárne vykurovanie na prechodné obdobie, bude odhliadnuc od všetkých činiteľov postačujúcim zdrojom tepla.

Moderná architektúra pozná mnoho druhov konštrukcií a typov krbov. Popri novodobých dizajnoch sa mnoho staviteľov domov vracia aj ku klasike a rozhoduje sa pre kamenný krb. Pri stavbe kamenných krbov sa najviac požíva pieskovec, vápenec a samozrejme mramor a žula, ktoré sú však drahšie a preto sa častejšie využívajú len ako doplnkový materiál. Rozhodnutie, či pôjde o otvorený krb, alebo sa staviteľ rozhodne pre krbovú vložku, zostáva už na ňom samom. V každom prípade sa ale oplatí prehodnotiť stavebné náklady, výhody či nevýhody oboch systémov a hlavne ich výkon. Netreba zabúdať na fakt, že účinnosť otvoreného krbu dosahuje len výšku maximálne 15 %, kým u krbovej vložky až 80 %. Pri stavbách krbov svoju kvalitu potvrdili hlavne krbové vložky celoliatinové najmä pre ich vynikajúce žiaruvzdorné vlastnosti.

Otvorené a elektrické krby

Pocit bezpečnosti domova je okrem iného spájaný aj s pocitom tepla. Nie nadarmo sa už odjakživa v prenesenom slova zmysle hovorí napríklad o spoločnom posedení pri rodinnom krbe. Jeho realitu a blízkosť vnímame skutočne všetkými zmyslami. Otvorené krby sú síce známe dlhoročnou tradíciou, ale v poslednej dobe sa od ich stavieb z ekonomických dôvodov upúšťa. Sú to totiž murované otvorené ohniská s priamym napojením na komín, bez možnosti prídavných výmenníkov. Ich účinnosť, predstavujúca 8 - 15 % je veľmi nízka, čo v praxi znamená, že spálením veľkého množstva dreva získame len málo tepla. Svoje uplatnenie teda nájdu viac menej len v prechodných ročných obdobiach na tzv. prekurovanie. V zime sa využívajú len ako doplnkové kúrenie, celkové vykurovanie príbytkov by totiž kapacitne nezvládli. Otvorené krby sa hodia do veľkých miestností, čo ale vplýva na ich funkčnosť.

Kúrenie v krbe so sebou prináša aj množstvo starostí, počnúc možným nebezpečím otvoreného ohňa a končiac vynášaním popola. Pre tých, ktorí sa chcú podobným problémom vyhnúť a popritom sa nemienia vzdať romantických večerov pri žiare pahreby, sa naskytá jedna praktická alternatíva- elektrický krb s optickým efektom horiaceho ohňa. Nielen že si ušetríte kopec práce okolo kúrenia a údržby, ale nie je ani potrebné lámať si hlavu s požiadavkami na stavbou komína. Elektrické krby sú vlastne akýmisi imitátormi klasických krbov. Ich výkon predstavuje 1000 - 2000 W, preto sa využívajú len ako doplnkové kúrenie, hlavne v prechodnom období, alebo keď je veľmi chladno a hlavné kúrenie nestíha. Teplo do miestnosti vháňajú prostredníctvom ventilátora a riadenej cirkulácie.

Ďalšou veľkou prednosťou elektrických krbov je ich nízka hmotnosť. Vážia od 5 do cca. 50 kg, čiže nezaťažujú konštrukciu stavby, nie je problém s ich premiestnením v interiéri a ich príjemné teplo vás môže ohrievať aj na terase počas letných večerov. Navyše, všetky modely majú totiž zabudovaný vypínač, ktorým sa kúrenie dá vypnúť a funkčná zostáva len ilúzia plameňov. Zabudnite na prípravu dreva, na rozkladanie ohňa, na prikladanie, a hlavne na nepríjemné dymenie. Dokonalú ilúziu pravého krbu nerušia ani vypínače, ktoré sú buď dobre ukryté, alebo sa miesto nich využíva diaľkové ovládanie. Pri niektorých špičkových prístrojoch sa využíva dokonca regulácia intenzity plameňa. Elektrické krby by mali mať poistku proti prehriatiu, aby nepredstavovali nebezpečenstvo vzniku požiaru. Na ich napájanie sa používa elektrická zásuvka s napätím 230 V. V ponuke môžete nájsť krby v drevenom prevedení, či v prevedení z ušľachtilej ocele a rôznych štýlov.

Teplovzdušné krby

Mnohí z majiteľov domov, chalúp či chát sa v súčasnosti rozhodujú pre efektívnejšiu variantu a tou sú uzavreté teplovzdušné kozuby s vertikálnym otváraním dvierok, ktoré dokážu anulovať aj mnohé iné negatíva otvorených krbov. Dvierka sú vyrábané zo špeciálneho keramického skla, ktoré je schopné prepustiť až 95 % tepla. Takéto kozuby, vďaka použitiu krbovej vložky, dosahujú účinnosť až okolo 80 % a dajú sa využiť na vykurovanie viacerých priestorov. Vyprodukované teplo odovzdávajú nielen cez dvierka ohniska, ale aj prúdením ohriateho vzduchu do miestnosti. Teplý vzduch stúpa prirodzene nahor, a tak je možné vykúriť aj miestnosti na hornom poschodí. Na vykurovanie viacerých horizontálne nad sebou postavených miestností, sa využíva nútený obeh ohriateho vzduchu pomocou špeciálnych ventilátorov s tichým chodom.

Účinnosť teplovzdušných krbov možno zvýšiť aj zabudovaním teplovodného výmenníka, pomocou ktorého sa dá vyhrievať aj voda v ústrednom kúrení a bojleri. Teplovodný výmenník by nemal byť súčasťou krbovej vložky, aby nepodliehala korózii. Pri teplovzdušných krboch je veľmi dôležitý výber vhodnej krbovej vložky. Výrobcovia ponúkajú vložky oceľové, liatinové a oceľoliatinové. Oceľové majú šamotovú alebo vermikulitovú výplň, ktorá má životnosť len približne 3 roky. Liatinové vložky ponúkajú vyšší výkon, ale sú citlivé na preťažovanie, vplyvom ktorého sa môžu deformovať.

Krby si vyžadujú kvalitný samostatný komín. V prípade, že ide o krb v trvalej obývanej stavbe, musia byť dodržané všetky požiadavky, normy a kvalitný ťah komínového telesa zabezpečený správnym naddimenzovaním. Komínové teleso by malo mať výšku okolo 5 až 6 m a vnútorný priemer 200 mm vrátanie vyvložkovania. Návratnosť takejto investície do teplovzdušného krbu predstavuje pri trvalom používaní a s ohľadom na všetky požiadavky, minimálne štyri roky. Dokonalejšou verziou teplovzdušného krbu s uzavretým ohniskom je akumulačný krb. Ak nad teplovzdušný krb pristavíme akumulačnú nadstavbu, čiže doplníme ťah, zvýši sa tak jeho účinnosť.

Výber z množstva krbov či už na základe jeho tvaru, funkcií či zabezpečenia je veľký. A jeho výsledná podoba by v prvom rade nemala byť ukážkou akéhosi nevkusu či snobstva. Pri výbere krbu by ste preto skôr mali dať prednosť jeho praktičnosti, efektívnosti a vhodnému osadeniu vo vašej miestnosti, ako pred nepraktickým a hlavne krátkodobým ohúrením vašich známych či iných hostí vo vašom príbytku.

Viac informácií sa dozviete

v relácii REALITY

Späť

Chystáte sa stavať dom? Dobre zvážte, ako budete vykurovať vašu domácnosť Chystáte sa stavať dom? Dobre zvážte, ako budete vykurovať vašu domácnosť

Vykurovanie domu patrí medzi kľúčové prvky domácnosti. Už pri výstavbe sa radí medzi tie drahšie položky a na nesprávne zvolený spôsob vykurovania budete doplácať po celý čas užívania domu. Preto treba všetko dobre zvážiť a nedať sa odradiť predsudkami alebo výškou počiatočnej investície.   Dnes máme takmer neobmedzené možnosti ako vykurovať dom. Poďme si ich jednu po druhej rozobrať. Kúrenie plynom Ide o klasický spôsob vykurovania domácnosti. V ideálnom prípade poskytuje lacné a bezproblémové teplo. Stačí mať prípojku, kvalitný..

Realitné kancelárie na Slovensku Realitné kancelárie na Slovensku

Založenie realitnej kancelárie Výber realitnej kancelárie Serióznosť realitných maklérovNa čo si dať pozorRozhodli ste sa predať alebo kúpiť nehnuteľnosť, ale neviete ako na to? Nemáte skúsenosti a ani prehľad na trhu s nehnuteľnosťami? Neostáva vám teda nič iné iba sa spoľahnúť na realitnú kanceláriu, ktorá vám určite ochotne poradí a pomôže s predajom vašej nehnuteľnosti. Samozrejme, musíte počítať s tým, že táto pomoc vás bude niečo aj stáť. Realitné kancelárie majú viac skúseností s predajom a súvisiacou administratívou ako bežný človek,..

Zatepľovanie bytov a domov

Úsporné zatepľovanieVykurovanieFinancovaniePožiadavkou všetkých vlastníkov a obyvateľov bytov je mať čo najspoľahlivejšiu správu domu, tak aby bola účelná a šetrila spoločné peniaze. Najefektívnejším spôsobom správy bytového domu je v dnešnej dobe považované spoločenstvo vlastníkov bytov (SVB). Druhou alternatívou správy domu je pre vlastníkov bytov možnosť vybrať si z ponúk firiem, ktoré sa zaoberajú správou nehnuteľností. Spoločenstvo je právnická osoba založená podľa zákona NR SR č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov,..

Prevod nehnuteľnosti na základe dedenia

V súvislosti s problematikou prechodu a prevodu nehnuteľností, najmä na základe dedenia, je nutné ozrejmiť teoretické pojmy niektorých základných ustanovení Občianskeho zákonníka, s ktorými sa v konkrétnych prípadoch každodenného života stretávame. V zásade sa dedičstvo nadobúda okamihom smrti poručiteľa § 406. Odvtedy môžu dedičia s dedičstvom zásadne nakladať. V tejto dispozičnej voľnosti sú však obmedzení tým, že na každé nakladanie z dedičstvom, ktoré presahuje rámec obvyklého hospodárenia, potrebujú súhlas súdu, a to až do skončenia..

Sporné nároky - náhrada nákladov vynaložených na cudziu nehnuteľnosť

Vážení čitatelia, mnohé z vašich písomných a elektronických otázok adresovaných do rubriky “Právnik radí” sa týkajú nárokov na náhradu nákladov vynaložených na nehnuteľnosť, ktorú mali vo svojej oprávnenej držbe nájomcovia, ktorí počas svojho užívania nehnuteľnosti túto zhodnotili stavebnými úpravami alebo inými úpravami interiérov. Pri ukončení nájomného vzťahu vznikajú problémy s tým, či ten, kto prenajatú nehnuteľnosť zhodnotil, má voči prenajímateľov nárok na náhradu vynaložených nákladov, od ktorého okamihu tento nárok vzniká..

Kúpa bytu a náležitosti kúpnej zmluvy

Mgr. Ján Lasák Kúpa bytu a náležitosti kúpnej zmluvy „Nedodržanie zákonom ustanovenej formy právneho úkonu spôsobuje jeho absolútnu neplatnosť. Absolútna neplatnosť právneho úkonu nastáva priamo zo zákona (ex lege) a pôsobí od začiatku (ex tunc) voči každému. Právne úkony postihnuté absolútnou neplatnosťou nemajú za následok vznik, zmenu ani zánik práv a povinností. Súd musí na túto neplatnosť prihliadať a musí z nej vyvodzovať dôsledky aj bez návrhu z úradnej povinnosti (ex officio).“ (Rozsudok Krajského súdu v Košiciach z 18.03.1999, sp...

Hypotéky pre mladých

 Róbert Fico si od avizovania krokov, ktoré pomôžu mladým rodinám s bývaním, vylepšil svoj profil o značné čísla. Realita sa však tak celkom nezakladá na pôvodne médiami hlásaných zvýhodneniach pre mladých ľudí, ktorí majú vážne starosti so svojím bývaním. Hovorím najmä o vládnej „pomoci“ mladým vo forme bonifikácie hypotekárnych úverov. Veľké oči Nečudo, že mnohí z nás mladších zajasali, keď postupne v takmer všetkých denníkoch natrafili na propagandistickú kampaň vládnych strán, kde bolo toto zvýhodnenie opisované ako konečne jeden..

Daň z príjmu z prenájmu a predaja nehnuteľností Daň z príjmu z prenájmu a predaja nehnuteľností

Minimalizácia platených daní pri prenájme a predaji nehnuteľnosti na Slovensku je možná legálnymi spôsobmi, pričom je dôležité dôkladne dodržiavať platné daňové zákony pri optimalizovaní daňových povinností. Tu sú niektoré praktické stratégie a rady, ako minimalizovať transakčné dane:1. Prenájom nehnuteľnostiPri prenájme nehnuteľnosti na Slovensku podlieha príjem z prenájmu zdaňovaniu. Existujú však spôsoby, ako legálne minimalizovať daňové zaťaženie.a) Oslobodenie od dane pre nižšie príjmyAk celkový príjem z prenájmu nepresiahne..

Poistenie domácnosti a zodpovednost Poistenie domácnosti a zodpovednost

Pýtali ste sa niekedy sami seba, prečo by ste si mali vybavovať niečo ako poistenie domácnosti, alebo poistenie zodpovednosti keď už aj tak platíte za poistenie nehnuteľnosti a nechcete utrácať ďalších pár eur za mesiac, ktoré by ste si mohli ušetriť na krásny nový gauč, alebo na nový koberec ktorý ste videli v obchode? Treba si ozrejmiť predovšetkým, čo všetko zahŕňa poistenie nehnuteľnosti. Predstavte si, že Váš domov by niekto vzal, otočil ho strechou dolu, a začal by s ním triasť. Vaše veci, nábytok, oblečenie, knihy.... začali..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.