Krb ako symbol domova

 „Po letných mesiacoch je jeseň v plnom prúde a naše mysle nám pri pohľade na sychravé počasie z poza okna viac blúdia v predstavách o posedení pri rodinnom v kresle. K tejto predstave o idylke čato patrí aj sen o veľkom či malom krbe z ktorého sála teplo do celej miestnosti. Nuž predstava je to pekná, ale čo všetko obnáša jej uskotočnenie si povieme v nasledujúcich riadkoch, aby teplo z vášho nového krbu vám prinášalo príjemne strávené chvíle v chladných mesiacoch.“

Stavebný materiál na krby

Predtým ako si do svojho domova vyberieme niektorý zo širokej ponuky krbov, mali by sme poznať jednotlivé druhy krbov a ich následné výhody a nevýhody pri ich stavbe vo vašej obývačke či inej miestnosti. Takže povedzme si na úvod pár slov o tom, z čoho sa vlastne krb skladá a ako sa začne tento „symbol domova“ správať v tej či onej miestnosti. Pri každom kúrení v krbe dochádza k rozpínaniu jeho materiálov a ich opätovnému návratu do pôvodného stavu. Tento proces sa nazýva tepelný šok a je dôvodom častých štrukturálnych zmien stavebných materiálov, ktoré strácajú pevnosť, popraskajú a časom sa rozpadnú. Následkom sú nielen estetické vady, ale v horších prípadoch môže dôjsť aj k nebezpečiu požiarov. Teploty v krbe totiž dosahujú až okolo 800°C a preto sa na stavbu krbu doporučuje používať len špeciálne stavebné materiály určené na výstavbu ohnísk a obstavby krbov. Slovenský trh ponúka pestrú paletu špeciálnych stavebných materiálov od klasických žiaruvzdorných prefabrikovaných tvaroviek, cez moderné materiály, akými sú napr. skamolexové platne, až po žiaruvzdorné omietky. Na obklad sa najčastejšie používa keramika, prírodný alebo leštený kameň a pomerne často aj ušľachtilé kovy ako chróm či nikel. Mnohé z krbov sa obkladajú dokonca aj drevenými prvkami, tie však možno položiť len na správne odizolovaný podklad. Nehorľavá plocha pred krbom by mala korešpondovať z jeho celkovým vzhľadom. Najčastejšie sa na jej zhotovenie využíva keramická dlažba a kameň, výnimkou nebýva ani tvrdené sklo.

Krbové vložky a prírodný kameň

Krbové vložky sa začali využívať až v posledných rokoch, dovtedy v obydliach na Slovensku prevládali otvorené krby. Sú to hotové ohniská s reguláciou pre prívod vzduchu, presklenými dverami z kremičitého skla a priamym odvodom spalín do komína. Môžu stáť v miestnosti samostatne, ale dajú sa aj zabudovať do plášťa krbu a zvyšujú tak jeho tepelnú účinnosť na cca. 80%. Podľa materiálu použitého pri ich výrobe rozlišujeme krbové vložky na liatinové s liatinovým alebo šamotovým vnútorným plášťom, plechové so šamotovým plášťom alebo bez neho a vložky oceľové. V porovnaní s otvoreným krbom je teplota v krbovej vložke omnoho vyššia a tepelné žiarenie vyžaruje do väčšej vzdialenosti.V prechodných ročných obdobiach dokážu nahradiť hlavné vykurovanie, alebo ho v studených ročných obdobiach podporiť.

Podľa typu a funkcie plášťa delíme vložky na jednoplášťové, určené na ohrev jednej miestnosti, dvojplášťové a teplovodné. Dvojplášťové krbové vložky majú na hornej strane pripravené hrdlá na pripojenie pre rozvod teplého vzduchu a tým pádom sú predurčené na ohrev viacerých miestností. Ohriaty vzduch je možno medzi ne presne rozdeliť. Teplovodné krbové vložky sú určené na vykurovanie celého domu. Krb sa napojí na teplovodný systém vykurovania a dokáže ohrievať aj studenú úžitkovú vodu. Zapojuje sa spolu s ďalším- hlavným zdrojom tepla, napr. elektrickým kotlom a celý systém kúrenia je plne automatizovaný. To znamená, že pri rozložení ohňa v krbe sa elektrický kotol automaticky vypne a krb začne vykurovať celý dom. Ak chceme krb s vložkou využívať ako hlavný zdroj tepla, je dôležité, aby výšku jej potrebného výkonu stanovil odborník. Pre správny výpočet výkonu je totiž nutné zohľadniť nielen všetky možné tepelné straty, ale dokonca aj lokálne klimatické podmienky a orientáciu objektu voči svetovým stranám. V prípade, že má krb s vložkou slúžiť len ako sekundárne vykurovanie na prechodné obdobie, bude odhliadnuc od všetkých činiteľov postačujúcim zdrojom tepla.

Moderná architektúra pozná mnoho druhov konštrukcií a typov krbov. Popri novodobých dizajnoch sa mnoho staviteľov domov vracia aj ku klasike a rozhoduje sa pre kamenný krb. Pri stavbe kamenných krbov sa najviac požíva pieskovec, vápenec a samozrejme mramor a žula, ktoré sú však drahšie a preto sa častejšie využívajú len ako doplnkový materiál. Rozhodnutie, či pôjde o otvorený krb, alebo sa staviteľ rozhodne pre krbovú vložku, zostáva už na ňom samom. V každom prípade sa ale oplatí prehodnotiť stavebné náklady, výhody či nevýhody oboch systémov a hlavne ich výkon. Netreba zabúdať na fakt, že účinnosť otvoreného krbu dosahuje len výšku maximálne 15 %, kým u krbovej vložky až 80 %. Pri stavbách krbov svoju kvalitu potvrdili hlavne krbové vložky celoliatinové najmä pre ich vynikajúce žiaruvzdorné vlastnosti.

Otvorené a elektrické krby

Pocit bezpečnosti domova je okrem iného spájaný aj s pocitom tepla. Nie nadarmo sa už odjakživa v prenesenom slova zmysle hovorí napríklad o spoločnom posedení pri rodinnom krbe. Jeho realitu a blízkosť vnímame skutočne všetkými zmyslami. Otvorené krby sú síce známe dlhoročnou tradíciou, ale v poslednej dobe sa od ich stavieb z ekonomických dôvodov upúšťa. Sú to totiž murované otvorené ohniská s priamym napojením na komín, bez možnosti prídavných výmenníkov. Ich účinnosť, predstavujúca 8 - 15 % je veľmi nízka, čo v praxi znamená, že spálením veľkého množstva dreva získame len málo tepla. Svoje uplatnenie teda nájdu viac menej len v prechodných ročných obdobiach na tzv. prekurovanie. V zime sa využívajú len ako doplnkové kúrenie, celkové vykurovanie príbytkov by totiž kapacitne nezvládli. Otvorené krby sa hodia do veľkých miestností, čo ale vplýva na ich funkčnosť.

Kúrenie v krbe so sebou prináša aj množstvo starostí, počnúc možným nebezpečím otvoreného ohňa a končiac vynášaním popola. Pre tých, ktorí sa chcú podobným problémom vyhnúť a popritom sa nemienia vzdať romantických večerov pri žiare pahreby, sa naskytá jedna praktická alternatíva- elektrický krb s optickým efektom horiaceho ohňa. Nielen že si ušetríte kopec práce okolo kúrenia a údržby, ale nie je ani potrebné lámať si hlavu s požiadavkami na stavbou komína. Elektrické krby sú vlastne akýmisi imitátormi klasických krbov. Ich výkon predstavuje 1000 - 2000 W, preto sa využívajú len ako doplnkové kúrenie, hlavne v prechodnom období, alebo keď je veľmi chladno a hlavné kúrenie nestíha. Teplo do miestnosti vháňajú prostredníctvom ventilátora a riadenej cirkulácie.

Ďalšou veľkou prednosťou elektrických krbov je ich nízka hmotnosť. Vážia od 5 do cca. 50 kg, čiže nezaťažujú konštrukciu stavby, nie je problém s ich premiestnením v interiéri a ich príjemné teplo vás môže ohrievať aj na terase počas letných večerov. Navyše, všetky modely majú totiž zabudovaný vypínač, ktorým sa kúrenie dá vypnúť a funkčná zostáva len ilúzia plameňov. Zabudnite na prípravu dreva, na rozkladanie ohňa, na prikladanie, a hlavne na nepríjemné dymenie. Dokonalú ilúziu pravého krbu nerušia ani vypínače, ktoré sú buď dobre ukryté, alebo sa miesto nich využíva diaľkové ovládanie. Pri niektorých špičkových prístrojoch sa využíva dokonca regulácia intenzity plameňa. Elektrické krby by mali mať poistku proti prehriatiu, aby nepredstavovali nebezpečenstvo vzniku požiaru. Na ich napájanie sa používa elektrická zásuvka s napätím 230 V. V ponuke môžete nájsť krby v drevenom prevedení, či v prevedení z ušľachtilej ocele a rôznych štýlov.

Teplovzdušné krby

Mnohí z majiteľov domov, chalúp či chát sa v súčasnosti rozhodujú pre efektívnejšiu variantu a tou sú uzavreté teplovzdušné kozuby s vertikálnym otváraním dvierok, ktoré dokážu anulovať aj mnohé iné negatíva otvorených krbov. Dvierka sú vyrábané zo špeciálneho keramického skla, ktoré je schopné prepustiť až 95 % tepla. Takéto kozuby, vďaka použitiu krbovej vložky, dosahujú účinnosť až okolo 80 % a dajú sa využiť na vykurovanie viacerých priestorov. Vyprodukované teplo odovzdávajú nielen cez dvierka ohniska, ale aj prúdením ohriateho vzduchu do miestnosti. Teplý vzduch stúpa prirodzene nahor, a tak je možné vykúriť aj miestnosti na hornom poschodí. Na vykurovanie viacerých horizontálne nad sebou postavených miestností, sa využíva nútený obeh ohriateho vzduchu pomocou špeciálnych ventilátorov s tichým chodom.

Účinnosť teplovzdušných krbov možno zvýšiť aj zabudovaním teplovodného výmenníka, pomocou ktorého sa dá vyhrievať aj voda v ústrednom kúrení a bojleri. Teplovodný výmenník by nemal byť súčasťou krbovej vložky, aby nepodliehala korózii. Pri teplovzdušných krboch je veľmi dôležitý výber vhodnej krbovej vložky. Výrobcovia ponúkajú vložky oceľové, liatinové a oceľoliatinové. Oceľové majú šamotovú alebo vermikulitovú výplň, ktorá má životnosť len približne 3 roky. Liatinové vložky ponúkajú vyšší výkon, ale sú citlivé na preťažovanie, vplyvom ktorého sa môžu deformovať.

Krby si vyžadujú kvalitný samostatný komín. V prípade, že ide o krb v trvalej obývanej stavbe, musia byť dodržané všetky požiadavky, normy a kvalitný ťah komínového telesa zabezpečený správnym naddimenzovaním. Komínové teleso by malo mať výšku okolo 5 až 6 m a vnútorný priemer 200 mm vrátanie vyvložkovania. Návratnosť takejto investície do teplovzdušného krbu predstavuje pri trvalom používaní a s ohľadom na všetky požiadavky, minimálne štyri roky. Dokonalejšou verziou teplovzdušného krbu s uzavretým ohniskom je akumulačný krb. Ak nad teplovzdušný krb pristavíme akumulačnú nadstavbu, čiže doplníme ťah, zvýši sa tak jeho účinnosť.

Výber z množstva krbov či už na základe jeho tvaru, funkcií či zabezpečenia je veľký. A jeho výsledná podoba by v prvom rade nemala byť ukážkou akéhosi nevkusu či snobstva. Pri výbere krbu by ste preto skôr mali dať prednosť jeho praktičnosti, efektívnosti a vhodnému osadeniu vo vašej miestnosti, ako pred nepraktickým a hlavne krátkodobým ohúrením vašich známych či iných hostí vo vašom príbytku.

Viac informácií sa dozviete

v relácii REALITY

Späť

Úloha bleskozvodov na budovách

Po mesiacoch plných chladu, nám počasie namiesto snehu a mrazu prináša pre naše nehnuteľnosti ďalšie nástrahy v podobe prvých jarných dažďov a búrok. Na ochranu pred búrkou si spomenieme zväčša až vtedy, keď v našej blízkosti udrie blesk a jeho sila zatrasie doslova celou zemou. Tou najväčšou ochranou pred nimi sú bleskozvody. Sú však ako ochrana našich príbytkov pre možnou katastrofou dostačujúce? Čo je to vlastne blesk Blesky sú prirodzenou súčasťou búrok. Ich vznik podmieňuje vyrovnávanie atmosférického tlaku prehriateho vzduchu v nižších teplotách..

Poistenie nehnuteľností

Vlastniť miesto, ktoré môžete nazvať domovom je jedným z najzákladnejších prianí každého človeka. A pritom často nezáleží na tom, či ide o byt alebo o dom, človek jednoducho túži mať svoj vlastný kút, kam sa môže uchýliť a s ktorým môže urobiť čo sa jemu páči. Miesto, o ktorom môžete povedať, môj dom, môj hrad. Aby bolo bývanie aj dobre zabezpečené, nemali by sme zabúdať na poistenie svojho príbytku.Ak už máte svoje hniezdo v ktorom budete bývať vybudované, iste vás to stálo mnoho síl a námahy. Preto je na mieste, ak si ho chcete za každú..

Ručenie nehnuteľnosťou. Bežné riešenie alebo koledovanie si o problém? Ručenie nehnuteľnosťou. Bežné riešenie alebo koledovanie si o problém?

V živote sa ocitáme v rôznych situáciách a stáva sa, že potrebujeme viac, ako máme momentálne našetrené. Pre ľudí, ktorí majú pravidelný príjem, nie je problém vybaviť si pôžičku štandardnou cestou; ak však táto okolnosť absentuje, môže sa stať, že potencionálny klient bude  vyhodnotený ako rizikový. V takomto prípade mu veľa možností nezostáva; buď mu niekto pomôže ako tzv. solidárny dlžník, alebo bude musieť, za predpokladu, že je to uňho reálne, ručiť nehnuteľnosťou. Ručenie nehnuteľnosťou je relatívne istý spôsob, ako si zabezpečiť..

Domáce násilie a otázka bývania

Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o radu. S druhom žijeme spolu takmer 10 rokov. Pred siedmymi rokmi sme si kúpili byt. Na liste vlastníctva a na všetkých zmluvách figuruje iba moje meno. Máme spoločné dieťa. Môj druh si našiel inú priateľku, žije však stále s nami v jednej domácnosti (niekedy nie), do ktorej finančne prispieva, ale občas sa prejaví aj jeho násilná povaha. Nedokážem s ním už ďalej žiť. Mám právo vymeniť zámok na byte s tým, že ho upozorním na termín, dokedy si má vysťahovať veci z bytu? Aké kroky musím podniknúť, aby som pristúpením..

Pripravované zmeny v právnych úpravách - novela katastrálneho zákon a zákonov o notároch a advokácii

V súvislosti s pripravovanými zákonmi, ktorými sa majú zmeniť a doplniť katastrálny zákona, zákon o notároch a zákon o advokácii, nastanú mnohé legislatívne zmeny. Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal dňa 13.07.2009 okrem iného aj novelu zákona o notároch, ktorá bola schválená 24.6.2009 na 39. schôdzi NR SR. Po podpise by zákonné zmeny mali byť účinné od 1.9.2009. Cieľom navrhovaných právnych úprav je zvýšiť zvýšenie právnu a faktickú istoty zmluvných strán pri prevodoch nehnuteľností, definovať jednoznačného pôvodcu zmluvy o prevode..

Prevod spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti Prevod spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti

Sme dvaja súrodenci a po rodičoch sme zdedili na polovicu stavebný pozemok v Bratislave. Moja sestra svoju časť predala, o čom som sa dozvedel až po tom, ako mi to nový vlastník oznámil. Ja som sa chystal na tomto pozemku postaviť dom, ale v tejto situácii neviem, či sa mám do stavby naozaj pustiť. Ako mám ďalej postupovať?  J. N., Bratislava Pre riešenie Vášho problému je rozhodujúce, kto je nadobúdateľom spoluvlastníckeho podielu Vašej sestry na predmetnom pozemku. Ak ním totiž bola blízka osoba Vašej sestry, to znamená v zmysle Občianskeho zákonníka..

Vývoj cien bytov V Bratislave v roku 2007

Analýza cien bytov v Bratislave sa robila z plnohodnotných 13.410 údajov za obdobie od januára do decembra 2007. Priemerná cena m2 bytu v Sk sa vypočítavala bez výrazných odchýliek narúšajúcich trend. Oddelene sa vypočítavali ceny novostavieb od cien starých bytov, aby sa odhalil ich vplyv na rast cien starých bytov. Graf č.1: Tento graf poukazuje na to, že 34% z celkovej ponuky bytov pripadalo na ponuku novostavieb. Toto malo zákonitý vplyv na vývoj celkovej výslednej ceny, ktorú novostavby ťahali nahor.Graf č.2: Tento graf ukazuje, že najväčší podiel na množstve..

Kúpa nehnutelnosti zaťaženej vecným bremenom alebo záložným právom na nehnuteľnosti?

Pred samotnou kúpou zaťaženej nehnutelnosti je vhodné, aby si kupujúci v prvom rade jasne ozrejmil, či skutočne chce nadobudnúť nehnuteľnosť s ťarchou alebo nezaťaženú nehnuteľnosť. Jeho postup závisí od toho, či nehnuteľnosť je nadobúdaná priamo konaním kupujúceho alebo cez sprostredkovateľa - realitnú kanceláriu. Kupujúci by si mal vyžiadať relevantné a najmä aktuálne doklady ohľadne predmetnej nehnuteľnosti, napr. originál  listu vlastníctva. Na liste vlastníctva, ktorý môže získať od predávajúceho, od realitnej kancelárie..

Kúpte si pozemky v blízkosti ... (TRH Nehnutelnosti)


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.