Návrh na vklad do katastra nehnuteľností

Bývame v bloku, ktorý predstavuje vyše 200 bytov. Čiastočné odkúpenie bytov prebehlo už pred viac ako 6-timi rokmi avšak odpredaj pozemku na ktorom blok leží začal až teraz. Spoločnosť, ktorá organizuje prevod pozemkov od každého bytu okrem sumy za časť pozemku naviac vyžaduje platbu za zápis do registra - niektoré sú už odkúpené, avšak niektoré nie. Len pre odkúpený byt spoločnosť žiada ešte úhradu za náklady vybavovania prevodu. Máme pocit, že spoločnosť sa na náš úkor obohacuje v snahe dosiahnuť svoj zisk. Aké sú náležitosti návrhu na vklad do katastra? Sme povinní platiť spoločnosti, ktorá sprostredkúva odpredaj, alebo je možné nájsť iné riešenie?


Gabriel B, Košice

Práva k nehnuteľnostiam zo zmlúv (napr. zmluva o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, zmluva o zriadení záložného práva, zmluva o vecnom bremene, sa zapisujú do katastra vkladom, pričom právne účinky vkladu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia správy katastra o jeho povolení. Rozdiel je však v prípade, že ide o o majetok štátu. Právne účinky vkladu pri prevode majetku štátu na iné osoby vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia o jeho povolení ku dňu určenému v návrhu na vklad. Taký návrh na vklad sa musí podať najneskôr v deň, ktorý je určený v návrhu ako deň vzniku vlastníctva.

V prípade odpredaja bytov vo vašom bytovom dome išlo o prevod na základe zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Tieto právne účinky vkladu zo zmluvy o prevode bytu a nebytového priestoru do vlastníctva nájomcu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia o jeho povolení ku dňu doručenia návrhu na vklad. Konanie o povolení vkladu sa začína na návrh účastníka konania a správa katastra je návrhom účastníka konania viazaná. O návrhu na vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti rozhoduje príslušná správa katastra.

Zápis do katastra sa tak uskutočňuje vo forme vkladu, záznamu alebo poznámky. Zápis vo forme vkladu má konštitutívny charakter, lebo zakladá, mení alebo spôsobuje zánik právnych vzťahov k nehnuteľnostiam.

Návrh na vklad, ktorý sa podáva písomne, musí obsahovať tieto náležitosti:
  • meno (obchodné meno, názov) a miesto trvalého pobytu (sídlo) účastníka konania,
  • označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný,
  • označenie právneho úkonu, na základe ktorého má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti (môže sa stať, že predmetom návrhu na vklad sú viaceré právne vzťahy z viacerých právnych úkonov, čo je aj váš prípad. Musia sa tak označiť všetky právne úkony.)
  • číslo listu vlastníctva a názov katastrálneho územia, ak je právo k nehnuteľnosti, ktoré má byť vkladom dotknuté, zapísané v katastri,
  • určenie dňa, ku ktorému majú vzniknúť právne účinky vkladu pri prevode majetku štátu na iné osoby
K návrhu na vklad sa pripájajú aj prílohy, ktorými sú najmä:
  • zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra (v počte vyhotovení podľa počtu účastníkov konania a jej tri ďalšie vyhotovenia)
  • verejná listina alebo iná listina, ktorá potvrdzuje právo k nehnuteľnosti, ak toto právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,
  • identifikácia parciel, ak vlastnícke právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,
  • geometrický plán,
  • ocenenie nehnuteľností,
  • výpis z obchodného registra alebo z iného registra, ak je účastníkom konania právnická osoba (teda obchodná spoločnosť a pod.)
  • dohoda o splnomocnení (Len ak je účastník konania zastúpený splnomocnencom. Podpis splnomocniteľa musí byť úradne osvedčený podľa osobitných predpisov. Osvedčenie tak môže vykonať obvodný úrad alebo notár.
  • potvrdenie o zaplatení odvodu, ak nadobúdateľ má povinnosť zaplatiť odvod podľa osobitného predpisu (Len pokiaľ ide o poľnohospodárske alebo lesné pozemky, ohľadne ktorých súd vydal rozhodnutie o vyporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutie o dedičstve - rozdelenie pozemkov)
Otázkou zostáva, prečo vlastníctvo k časti bytov bola na pôvodných nájomcov prevedená a časť nie. K tejto časti sa nemôžem vyjadriť, nakoľko vo svojom dotaze neuvádzate bližšie okolnosti. V každom smere, doterajší nájomca, ktorý si riadne plnil svoje poplatkové povinnosti spojené s užívaním bytu, má právo na odkúpenie bytu. Výnimkou by boli byty, resp. budovy, ktoré boli predmetom reštitúcie, na túto otázku nám tu však nezostáva priestor.

Vami uvádzaná spoločnosť zabezpečuje odpredaj bytov, ako aj správu vášho bytového domu. Samozrejme, že v zmysle zákona č. 182/1993 Z. z., sa vy ako vlastníci bytov a nebytových priestorov sa môžete rozhodnúť, že správu vášho domu si budete vykonávať sami. Za tým účelom treba vypovedať zmluvu s doterajšou správcovskou spoločnosťou a založiť spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Toto spoločenstvo ako právnická osoba bude subjektom, ktorého účelom okrem iného bude obhajovať záujmy vlastníkov bytov, teda by bolo účastníkom prípadného konania o povolenie vkladu do katastra. Členom spoločenstva môže byť každý vlastník bytu v rámci vášho bytového domu. Bolo by preto vhodné, aby došlo k odpredaju všetkých bytov a tak by vaše spoločenstvo mohlo zastupovať všetkých vlastníkov. Následne by ste mohli podať návrh na vklad do katastra, pričom bez ohľadu nato či sa jedná o už odpredané byty alebo o doteraz neodpredané byty - súčasťou návrhu na vklad by boli aj vzťahy týkajúce sa vami uvádzaného pozemku. Je nevyhnutné, aby bolo zriadené spoločenstvo vlastníkov, jeho riadna registrácia, jednoznačné vzťahy ohľadne štatutárneho zástupcu spoločenstva - predsedu a ďalších príslušných orgánov spoločenstva. V záujme právnej istoty vám odporúčam obrátiť sa na právnika.

 

Späť

Meníte na byte plastové okná? Zateká vám do kuchyne? Pomôcť môže aj správca Meníte na byte plastové okná? Zateká vám do kuchyne? Pomôcť môže aj správca

Správa nehnuteľnosti je komplexným procesom, ktorý si vyžaduje odbornosť a starostlivý prístup, pretože veľmi často ide nielen o kvalitu, ale aj bezpečie obyvateľov konkrétnej nehnuteľnosti.  Jej správca má na starosti celý rad úloh, ktoré sú pre bezproblémový chod domu alebo bytového komplexu veľmi dôležité. Dokonca vám môže a v mnohých prípadoch aj musí byť nápomocný napríklad pri obyčajnej výmene plastových okien, vonkajších žalúzií alebo čistení fasády. Aké sú povinnosti správcu nehnuteľnosti a čo robiť, ak si svoje úlohy..

Úprava bytu pre zdravotne postihnutých

FinancovanieDomov bez bariérBezbariérová kúpeľňaBezbariérová kuchyňaBezbariérová spoločnosťUbytovacie zariadenia a obchodné domyV Európe žije viac ako 50 miliónov postihnutých občanov. Ich každodenný život im znepríjemňujú veci, ktoré sú pre ostatných bežnými a vôbec si ich neuvedomujú. Ide napríklad o vysoké obrubníky pri cestách a chodníkoch, tiché semafory, rýchlo sa zatvárajúce dvere, nedostupné budovy či zle zaparkované autá. Obmedzenia sa však často nachádzajú aj na samotných pracoviskách a domovoch týchto ľudí. Pre bezproblémový život..

Rekreačné bývanie Rekreačné bývanie

Blíži sa leto a s ním aj čas našich dovoleniek; na rozhraní mája a júna začínajú riešiť otázku oddychu aj tí, ktorí si na to počas jari nenašli dostatok času. Možnosťou je klasická dovolenka, kde sa o všetko postará cestovná kancelária; ak však roky chodíte na to isté obľúbené miesto, bolo by neekonomické platiť v zime i v lete za ubytovanie v hoteli. Pre takýchto dovolenkárov je lepšou alternatívou investovať do apartmánu, chalupy či chaty. Poďme si teda povedať viac o týchto možnostiach, ktoré nám organizáciu dovoleniek podstatne uľahčia. Chalupa Tento spôsob..

Nóvum v písomnom hlasovaní vlastníkov bytov- zjednodušenie účasti na správe bytového domu

Správca nášho domu nelegálne prevádzkuje kotolňu, ktorá patrí vlastníkom bytov a nebytových priestorov. Nemôže preukázať splnenie podmienok na podnikanie v tepelnej energetike podľa ustanovenia § 5 ods. 7 písm. a) zákona č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike. V mesiaci marci bola zrealizovaná zástupkyňou vlastníkov bytov, ktorá háji skôr záujmy správcu a nie je ochotná akceptovať vlastníkov bytov, akási podpisová akcia, kedy táto pani „chodila po bytoch“ a dávala podpisovať súhlas, resp. nesúhlas s istými otázkami, ktoré sa týkali správy..

Narúšanie pokojného bývania ako predpoklad pre zánik nájmu bytu

Rada by som sa informovala, či nás bytové družstvo môže kvôli dcére vysťahovať z bytu? Nemáme kam íst bývať a dá sa tomu vyhnúť, ak bytové družstvo zruší dcére trvalý pobyt a ona odíde preč? Vlastníkom bytu  je bytové družstvo a ja a manžel ako spoloční členovia družstva sme nájomníkmi. Máme dospelú dcéru, ktorá má totožný trvalý pobyt ako my a v čase našej neprítomnosti (manžel je dlhodobo mimo bytu a ja kvôli práci) býva dcéra v byte a susedia sa sťažujú, zatiaľ len ústne, na bytovom družstve, že za dcérou chodia všelijaké..

Sporné nároky - náhrada nákladov vynaložených na cudziu nehnuteľnosť

Vážení čitatelia, mnohé z vašich písomných a elektronických otázok adresovaných do rubriky “Právnik radí” sa týkajú nárokov na náhradu nákladov vynaložených na nehnuteľnosť, ktorú mali vo svojej oprávnenej držbe nájomcovia, ktorí počas svojho užívania nehnuteľnosti túto zhodnotili stavebnými úpravami alebo inými úpravami interiérov. Pri ukončení nájomného vzťahu vznikajú problémy s tým, či ten, kto prenajatú nehnuteľnosť zhodnotil, má voči prenajímateľov nárok na náhradu vynaložených nákladov, od ktorého okamihu tento nárok vzniká..

Stavebné sporenie a Euro

V prípade zavedenia Eura na Slovensku sa už toho popísalo veľa. Poslednou témou týchto dní, je napríklad duálne zobrazovanie cien v obchodoch. My vám však ponúkame informácie, ktoré sú pri zavedení tejto meny taktiež dôležité. Veľa spoluobčanov si na svoje bývanie sporí prostredníctvom stavebného sporenia. Ako to bude v prípade zavedenia Eura a jeho vplyvu na stavebné sporenie, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch ktoré vám pomôžu sa lepšie zorientovať v tejto problematike.Kto a ako si sporíPribližne tretina občanov Slovenskej republiky má uzatvorenú zmluvu..

Kúpa nehnutelnosti zaťaženej vecným bremenom alebo záložným právom na nehnuteľnosti?

Pred samotnou kúpou zaťaženej nehnutelnosti je vhodné, aby si kupujúci v prvom rade jasne ozrejmil, či skutočne chce nadobudnúť nehnuteľnosť s ťarchou alebo nezaťaženú nehnuteľnosť. Jeho postup závisí od toho, či nehnuteľnosť je nadobúdaná priamo konaním kupujúceho alebo cez sprostredkovateľa - realitnú kanceláriu. Kupujúci by si mal vyžiadať relevantné a najmä aktuálne doklady ohľadne predmetnej nehnuteľnosti, napr. originál  listu vlastníctva. Na liste vlastníctva, ktorý môže získať od predávajúceho, od realitnej kancelárie..

Vývoj cien bytov v Bratislave v roku 2008

Skoro každého, ktorý či už má byt alebo si ho ešte len plánuje obstarať, zaujíma vývoj cien bytov a hlavne prognóza do budúcnosti. Prvé sa dá ukázať na základe zozbieraných údajov, druhé sa dá v súčasnosti len veľmi obtiažne predpovedať.Pozrime sa teda, čo sa na trhu s bratislavskými bytmi dialo od januára 2008 po čiastočnom cca mesačnom (vianočnom) útlme, ktorý nastal po zatiaľ najväčšom realitnom boome na Slovensku v jeseni 2007, kedy boli ceny za meter štvorcový starých bytov v hlavnom meste drahšie ako ceny za meter štvorcový v novostavbách.Realitný..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.