Návrh na vklad do katastra nehnuteľností

Bývame v bloku, ktorý predstavuje vyše 200 bytov. Čiastočné odkúpenie bytov prebehlo už pred viac ako 6-timi rokmi avšak odpredaj pozemku na ktorom blok leží začal až teraz. Spoločnosť, ktorá organizuje prevod pozemkov od každého bytu okrem sumy za časť pozemku naviac vyžaduje platbu za zápis do registra - niektoré sú už odkúpené, avšak niektoré nie. Len pre odkúpený byt spoločnosť žiada ešte úhradu za náklady vybavovania prevodu. Máme pocit, že spoločnosť sa na náš úkor obohacuje v snahe dosiahnuť svoj zisk. Aké sú náležitosti návrhu na vklad do katastra? Sme povinní platiť spoločnosti, ktorá sprostredkúva odpredaj, alebo je možné nájsť iné riešenie?


Gabriel B, Košice

Práva k nehnuteľnostiam zo zmlúv (napr. zmluva o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, zmluva o zriadení záložného práva, zmluva o vecnom bremene, sa zapisujú do katastra vkladom, pričom právne účinky vkladu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia správy katastra o jeho povolení. Rozdiel je však v prípade, že ide o o majetok štátu. Právne účinky vkladu pri prevode majetku štátu na iné osoby vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia o jeho povolení ku dňu určenému v návrhu na vklad. Taký návrh na vklad sa musí podať najneskôr v deň, ktorý je určený v návrhu ako deň vzniku vlastníctva.

V prípade odpredaja bytov vo vašom bytovom dome išlo o prevod na základe zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Tieto právne účinky vkladu zo zmluvy o prevode bytu a nebytového priestoru do vlastníctva nájomcu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia o jeho povolení ku dňu doručenia návrhu na vklad. Konanie o povolení vkladu sa začína na návrh účastníka konania a správa katastra je návrhom účastníka konania viazaná. O návrhu na vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti rozhoduje príslušná správa katastra.

Zápis do katastra sa tak uskutočňuje vo forme vkladu, záznamu alebo poznámky. Zápis vo forme vkladu má konštitutívny charakter, lebo zakladá, mení alebo spôsobuje zánik právnych vzťahov k nehnuteľnostiam.

Návrh na vklad, ktorý sa podáva písomne, musí obsahovať tieto náležitosti:
  • meno (obchodné meno, názov) a miesto trvalého pobytu (sídlo) účastníka konania,
  • označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný,
  • označenie právneho úkonu, na základe ktorého má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti (môže sa stať, že predmetom návrhu na vklad sú viaceré právne vzťahy z viacerých právnych úkonov, čo je aj váš prípad. Musia sa tak označiť všetky právne úkony.)
  • číslo listu vlastníctva a názov katastrálneho územia, ak je právo k nehnuteľnosti, ktoré má byť vkladom dotknuté, zapísané v katastri,
  • určenie dňa, ku ktorému majú vzniknúť právne účinky vkladu pri prevode majetku štátu na iné osoby
K návrhu na vklad sa pripájajú aj prílohy, ktorými sú najmä:
  • zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra (v počte vyhotovení podľa počtu účastníkov konania a jej tri ďalšie vyhotovenia)
  • verejná listina alebo iná listina, ktorá potvrdzuje právo k nehnuteľnosti, ak toto právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,
  • identifikácia parciel, ak vlastnícke právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,
  • geometrický plán,
  • ocenenie nehnuteľností,
  • výpis z obchodného registra alebo z iného registra, ak je účastníkom konania právnická osoba (teda obchodná spoločnosť a pod.)
  • dohoda o splnomocnení (Len ak je účastník konania zastúpený splnomocnencom. Podpis splnomocniteľa musí byť úradne osvedčený podľa osobitných predpisov. Osvedčenie tak môže vykonať obvodný úrad alebo notár.
  • potvrdenie o zaplatení odvodu, ak nadobúdateľ má povinnosť zaplatiť odvod podľa osobitného predpisu (Len pokiaľ ide o poľnohospodárske alebo lesné pozemky, ohľadne ktorých súd vydal rozhodnutie o vyporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutie o dedičstve - rozdelenie pozemkov)
Otázkou zostáva, prečo vlastníctvo k časti bytov bola na pôvodných nájomcov prevedená a časť nie. K tejto časti sa nemôžem vyjadriť, nakoľko vo svojom dotaze neuvádzate bližšie okolnosti. V každom smere, doterajší nájomca, ktorý si riadne plnil svoje poplatkové povinnosti spojené s užívaním bytu, má právo na odkúpenie bytu. Výnimkou by boli byty, resp. budovy, ktoré boli predmetom reštitúcie, na túto otázku nám tu však nezostáva priestor.

Vami uvádzaná spoločnosť zabezpečuje odpredaj bytov, ako aj správu vášho bytového domu. Samozrejme, že v zmysle zákona č. 182/1993 Z. z., sa vy ako vlastníci bytov a nebytových priestorov sa môžete rozhodnúť, že správu vášho domu si budete vykonávať sami. Za tým účelom treba vypovedať zmluvu s doterajšou správcovskou spoločnosťou a založiť spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Toto spoločenstvo ako právnická osoba bude subjektom, ktorého účelom okrem iného bude obhajovať záujmy vlastníkov bytov, teda by bolo účastníkom prípadného konania o povolenie vkladu do katastra. Členom spoločenstva môže byť každý vlastník bytu v rámci vášho bytového domu. Bolo by preto vhodné, aby došlo k odpredaju všetkých bytov a tak by vaše spoločenstvo mohlo zastupovať všetkých vlastníkov. Následne by ste mohli podať návrh na vklad do katastra, pričom bez ohľadu nato či sa jedná o už odpredané byty alebo o doteraz neodpredané byty - súčasťou návrhu na vklad by boli aj vzťahy týkajúce sa vami uvádzaného pozemku. Je nevyhnutné, aby bolo zriadené spoločenstvo vlastníkov, jeho riadna registrácia, jednoznačné vzťahy ohľadne štatutárneho zástupcu spoločenstva - predsedu a ďalších príslušných orgánov spoločenstva. V záujme právnej istoty vám odporúčam obrátiť sa na právnika.

 

Späť

Sceľovanie pozemkov. V čom je jeho prínos pre spoločnosť?

Tento prostriedok bol prioritne určený na nápravu všeobecného stavu vlastníctva pozemkov na Slovensku, ktoré trpí nielen rozptýlenosťou vlastníctva, čo sa týka pôdy, ale následkom toho aj komplikovanosťou akéhokoľvek obchodovania s pozemkami. Odstránenie tohto stavu je dôležité najmä preto, aby sa mohol začať rozvíjať trh v tomto smere. Problém rozptýleného vlastníctva však ešte komplikuje množstvo neidentifikovaných vlastníkov, čo pokusy o usporiadanie a jednotný systém ešte viac brzdí. Poďme sa teda pozrieť na korene tohto stavu a na možnosti, pomocou..

Ceny dobre nacenených novostavieb už dole veľmi nepôjdu

    Realitná analytička Veronika Komorníková tvrdí, že cenové dno zachytí len málokto: Po poklese cien starších panelových domov, zleteli v Bratislave aj ceny niektorých novostavieb. Viete odhadnúť o koľko padnú ceny a kedy to naplno prepukne? VK: Treba podotknúť, že síce „zleteli“ ceny novostavieb, ale nie všetkých. Doslovne „luxusných a nadštandardných“, ktoré boli vysoko nad cenami iných novostavieb a to nielen v desiatkach, ale dokonca v stovkách percent. Tieto novostavby síce majú garantovaný vysoký štandard prevedenia, s ich predajom..

Formy vykurovania

Pekne od začiatkuVaše možnostiPlynElektrická energiaDrevo a uhlieDoplnkové alternatívyKrbElektrická vložkaPodlahové kúrenieTermoregulátory, snímače teplotyZahrejte aj steny Najmä v našich podmienkach má významný podiel na útulnosti domova teplo. Vzhľadom na teplotné pásmo, v ktorom žijeme musíme dbať o tepelné zabezpečenie svojho príbytku už od samotného začiatku. To znamená odvtedy, odkedy staviame dom, alebo najneskôr pri dokončovaní hrubej stavby by sme mali mať jasno v tom, akým spôsobom ho budeme vykurovať. Samozrejme, že technicky zabezpečíte akúkoľvek..

Energetická hospodárnosť budov - nové povinnosti vlastníkov budov

V mnohých vyspelých krajinách sveta je moderným trendom znižovanie nákladov na výrobu a spotrebu energie, účelom čoho je okrem iného aj dodržanie tzv. „environmental friendly“ prístupu k životnému prostrediu, a teda zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja. Právo EÚ a vnútroštátna právna úpravaEurópska únia v danej súvislosti prijala dňa 16. decembra 2002 smernicu 91/2002/ES, ktorá nadobudlo účinnosť 04.01.2003. Členské štáty EÚ boli zaviazané predmetnú smernicu implementovať do svojich právnych poriadkov, pričom Slovenská republika tak vykonala..

Niektoré zásady občianskeho práva a ich význam pre platnosť zmluvných vzťahov o nehnuteľnostiach

Zásada rovnosti účastníkov   V oblasti občianskeho súdneho procesu je zásada rovnosti účastníkov ustanovená v čl. 12 ods. 1 Ústavy SR a v občianskom súdnom konaní sa transformuje do zásady rovnosti účastníkov konania (čl. 47 ods. 3 ústavy) a vzťahuje sa na všetky materiálne a procesné zákony a na každého. Rovnosť pred súdom je len výrazom rovnosti strán pred zákonom, v tomto prípade pred Občianskym súdnym poriadkom. Z toho vyplýva, že rovnosť pred zákonom a rovnosť pred súdom je obsahom toho istého pojmu a znamená rovnaké postavenie..

Občianska a trestná zodpovednosť za protiprávne obmedzovanie práv užívať nehnuteľnosť

„Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Dedenie sa zaručuje. Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných a v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckych práv nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom.“ (Ústava Slovenskej republiky, článok 20 ods. 1 a 3)  V roku 1993 som uzavrela manželstvo..

Poistenie nehnuteľností

Čo zahŕňa a na čo sa vzťahuje poistenie nehnuteľnostiAko sa určuje výška poistnej sumyAko sa stanovuje poistná sumaSpôsob platby poistnéhoPoistná zmluva a všetko čo sa jej týkaTakže čo si treba pri zmluve všímať?Poistenie domácnostiPripoistenieNa čo sa vaše poistenie nevzťahuje?Poistite si aj okolité budovyUplatnenie náhradyAko postupovaťVlastniť miesto, ktoré môžete nazvať domov je jedným z najzákladnejších prianí každého človeka. A pritom často nezáleží na tom, či ide o byt alebo o dom, človek jednoducho túži mať svoj vlastný kút, kam sa môže..

Kúpa nehnutelnosti zaťaženej vecným bremenom alebo záložným právom na nehnuteľnosti?

Pred samotnou kúpou zaťaženej nehnutelnosti je vhodné, aby si kupujúci v prvom rade jasne ozrejmil, či skutočne chce nadobudnúť nehnuteľnosť s ťarchou alebo nezaťaženú nehnuteľnosť. Jeho postup závisí od toho, či nehnuteľnosť je nadobúdaná priamo konaním kupujúceho alebo cez sprostredkovateľa - realitnú kanceláriu. Kupujúci by si mal vyžiadať relevantné a najmä aktuálne doklady ohľadne predmetnej nehnuteľnosti, napr. originál  listu vlastníctva. Na liste vlastníctva, ktorý môže získať od predávajúceho, od realitnej kancelárie..

Výhody a nevýhody stavebného sporenia

 Pri dnešných finančných pomeroch v spoločnosti je v tejto problematike jasné, že nasporiť na byty pre dve alebo tri deti je v priemernej rodine vecou nie ťažkou, ale nemožnou; na druhej strane by však všetci rodičia veľmi radi zabezpečili svojich potomkov najmä po tejto stránke, aby mali pri štarte do samostatného života vlastnú strechu nad hlavou. Keďže však "odkladaním pod vankúš" nemajú šancu tento problém vyriešiť, mnohí siahajú po produkte vyvinutom presne na tento účel - stavebnému sporeniu. Je už takmer samozrejmosťou, že sa takýto..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.