Vývoj cien bytov v Bratislave v roku 2008

Skoro každého, ktorý či už má byt alebo si ho ešte len plánuje obstarať, zaujíma vývoj cien bytov a hlavne prognóza do budúcnosti. Prvé sa dá ukázať na základe zozbieraných údajov, druhé sa dá v súčasnosti len veľmi obtiažne predpovedať.

Pozrime sa teda, čo sa na trhu s bratislavskými bytmi dialo od januára 2008 po čiastočnom cca mesačnom (vianočnom) útlme, ktorý nastal po zatiaľ najväčšom realitnom boome na Slovensku v jeseni 2007, kedy boli ceny za meter štvorcový starých bytov v hlavnom meste drahšie ako ceny za meter štvorcový v novostavbách.

Realitný boom v roku 2007

Všetci by sme sa mali z danej situácie poučiť.Trh s nehnuteľnosťami bol v roku 2007 umelo ohýbaný hlavne „ziskuchtivými“ majiteľmi bytov, ktorí pýtali nehorázne sumy za svoje byty, ako aj niektorými maklérmi realitných kancelárií, ktorí či už v médiách „hecovali“ kupujúcich strašením z príchodu eura alebo nedokázali spacifikovať predávajúcich, aby primerane ocenili svoje nehnuteľnosti. Svojou troškou prispeli aj kupujúci, ktorí nerozvážne brali všetko čo bolo voľné a nepozerali sa reálne do budúcnosti. A v neposlednom rade k tejto situácii na trhu prispeli svojou troškou aj banky, ktoré poskytovali hypotéky pomaly skoro každému.

Stav od januára 2008

Vývoj cien bytov od januára 2008 bol poznačený viacerými zmenami. Po Vianociach ľudia čakali čo bude, t.j. ponukové ceny zostali stáť, ale dopyt začal pomaly zamŕzať. Stav dospel k skoro úplnému zastaveniu predaja starých bytov v marci, novostavby v tom čase ešte boli na tom lepšie, keďže tá malá skupinka, ktorá chcela kupovať radšej zvolila novostavbu ako starý byt. Následne v marci začali niektorí makléri dávať vyhlásenia v médiách o zvyšovaní cien priam o 20 % do konca roka a následne po prijatí eura o ďalšie percentá. Tento tlak médií opäť dočasne zvýšil ceny niektorých starých nehnuteľností. Po našom neustálom upozorňovaní printových médií (ktoré uverejňovali tieto vyhlásenia), na nezmyselnosť týchto vyhlásení, ako aj daného stavu na trhu, sa pričinením aj nášho časopisu podarilo otočiť vývoj cien starých nehnuteľností v Bratislave na ozdravnú klesajúcu tendenciu. Predaj bytov sa v letných mesiacoch skoro úplne zastavil. Tento stav je mimochodom úplne v poriadku, keďže aj po iné roky sa v lete znížili predaje na minimum (každý radšej myslí na dovolenku a problémy si necháva na jeseň), v stave útlmu sa na dané obdobie trh úplne zastaví. Avšak už začiatkom augusta som mala informácie, že v septembri niektorí ľudia plánovali ceny zvýšiť a dávali aj takéto signály na verejnosť, avšak môžem konštatovať, že ceny bytov vo všeobecnosti klesajú a klesajú dokonca aj ceny niektorých novostavieb. Ak sa vyskytujú mierne nárasty cien v jednotlivých lokalitách, je to spôsobené vyšším množstvom menších bytov v ponuke, ktoré však majú vyššiu cenu za meter štvorcový ako 3-4 izbové byty. Vo všeobecnosti platí, že čím menší byt, tým je cena na meter štvorcový vyššia a naopak pri troj a viac izbových bytoch cena za meter štvorcový klesá. Je preto potrebné brať dané čísla ako stredný cca 80 percentný priemer ponuky. Avšak najdôležitejšia pre stanovenie ceny je stále lokalita. Naše uvedené analýzy sú robené z údajov za bratislavské okresy. V budúcnosti prinesieme analýzu aj za jednotlivé lokality. V súčasnosti má každý záujemca možnosť pozrieť si priemerné ceny všetkých nehnuteľností v cenových mapách na stránke www.trh.sk, kde sú nielen ceny z Bratislavy ale aj z celého Slovenska a cenové vývoje sú aj pre rodinné domy aj pre pozemky.

Vývoj cien bytov v Bratislave

Cena starých bytov v Starom meste (graf 01) je najustálenejšia a drží sa v cenovom pásme medzi 70-85 tis. Sk/m2 v závislosti od atraktivity a kvality bytu. Ceny novostavieb sa držia okolo 90-130 tis. Sk/m2 v lokalitách okolo Slavína a Horského parku. 

Graf č.1

Ceny novostavieb na nábreží sa pohybujú nad touto úrovňou, naopak paradoxne často ceny v skutočnom centre Bratislavy sa pohybujú pod touto úrovňou. Staré byty v II. bratislavskom okrese (graf 02) od januára v podstate neprekročili cenu 65 tis. Sk/m2 a od júna pozorujeme postupný pokles ceny na cca 60 tis. Sk/m2. 

Graf č.2

Zníženie cien novostavieb v II. okrese na úroveň okolo 70 tis. Sk/m2 je hlavne spôsobené tým, že v súčasnosti sa veľa bytov v tejto lokalite už dokončuje alebo je dokončených a zostatkové byty v novostavbách sa preceňujú, t.j. znižujú cenu, v dôsledku dopredaja. Naviac nové projekty vo vyššom štandarde sa ešte nedostali do predaja. Inak ceny novostavieb sa v priemere v danej lokalite pohybujú okolo 67-80 tis. Sk/m2. Ceny starých bytov sa v III. mestskej časti (graf 03) držia v rozmedzí 65-75 tis. Sk/m2 v Novom Meste a 55-65 tis. Sk/m2 v častiach Rača a Vajnory. 

Graf č.3

Priemerná cena v III. bratislavskom okrese sa preto drží úrovne okolo 64-65 tis. Sk/m2. Napriek tomu od januára ceny starých bytov v priemere klesli o skoro 8 tis. Sk/m2. Pri novostavbách je to podobné, ceny si v Novom Meste často držia úroveň okolo 110 tis. Sk/m2, ceny v ostatnej časti sú v rozpätí 66-75 tis. Sk/m2 v závislosti od izbovitosti bytu. Staré byty v IV. bratislavskom okrese (graf 04) majú mierny pokles, keď od januára do apríla stúpli cca o 4 tis. Sk/m2, ale následne poklesli až o 7-8 tis. Sk/m2 a v súčasnosti sa nachádzajú na úrovni cca 55-56 tis. Sk/m2. 

Graf č.4

Novostavby v IV. okrese si držia ceny v rozmedzí 72-85 tis. Sk/m2, ale aj tu badať pokles ceny od konca júna o cca 5 tis. Sk/m2 na súčasných niečo vyše 73 tis. Sk/m2. Ceny starých bytov v V. okrese (graf 05) po približne 6 mesačnej dobe, kedy si udržali cenu okolo 65-60 tis. Sk/m2, zažívajú rýchlejší pokles ceny ako v iných mestských častiach a v súčasnosti sa cena starších bytov hýbe na úrovni 53 tis. Sk/m2.

Graf č.5

Ceny novostavieb sa do mája pohybovali na úrovni do 65 tis. Sk/m2, neskôr však do ponuky prišli byty vo vyššom štandarde, ktoré zdvihli cenu v závislosti od kvality bytov na 70-80 tis. Sk/m2. Z grafu 06, v ktorom je zachytená celá Bratislava vyplýva, že najlacnejšie byty sú v súčasnosti staré byty v V. okrese, za nimi nasleduje IV. okres a II. okres. Ceny novostavieb v V. okrese sú dokonca lacnejšie ako staré byty v III. a I. okrese.

Ako ďalej?

Je v súčasnosti dobré investovať do nehnuteľností? Oplatí sa kúpiť byt teraz alebo až po januári 2009? Radšej veľký, alebo malý byt? To sú otázky ktoré sa na mňa sypú skoro všade, kde vstúpim. Na daný problém sa nedá jednoducho a jednoznačne odpovedať. Základ odpovede je zhrnutý v nasledovných bodoch:

1. ceny starých bytov nemôžu byť drahšie ako ceny novostavieb;

 

2. doteraz boli v ponuke novostavieb prevažne byty vo vyššom štandarde, ak developeri vypustia na trh naraz veľké množstvo nových v nižšom strednom štandarde, je otázne, čo sa potom stane s cenami panelákových bytov, rozhodujúca bude zrejme lokalita;

3. ak daná lokalita nemá priestor na novúvýstavbu, bude vždy atraktívna a cenystarých bytov neklesnú tak výrazne ako inde;

4. určité „adresy“ nestratia nikdy na cene,naproti tomu určité nové výstavby napriek super reklame nikdy „adresou“ nebudú;

5. mladých ľudí, hľadajúcich bývanie bude vždy dosť, avšak financie na veľké byty táto skupina nemá;

6. po hypotekárnej a finančnej kríze v USA bude nedostatok peňazí medzi bankami, t.j. hypotéky už nebudú tak ľahko dostupné a navyše zdražejú.

Takže ak máte možnosť kúpiť relatívne za dobrý peniaz aj starý byt v lokalitách ako je centrum Starého Mesta, stará Karlova Ves, Lamač, okolie Račianskeho a Trnavského mýta, neváhajte a kupujte. Ale ak Vám niekto v súčasnosti ponúkne napr. starý byt v okolí Šancovej, pôvodný, bez výťahu a pod strechou za cca 100 tis. Sk za meter štvorcový, určite neurobíte dobrý obchod.

Graf č.6

Viac informácií sa dozviete

v relácii TA3 REALITY

vysielanej v piatok 3.10.2008 o 20:45.


Späť

Bývanie v podkroví

Podkrovie, miestnosť so šikmými stenami je pre niekoho priestor, kde štýl bývania dostáva iný, nekonvenčný charakter. Pre mnohých z vás je to dokonca zosobnenie sna o bývaní, či už v rodinnom dome alebo klasickom paneláku. Podkrovie však nemusí a ani neslúži výhradne len na bývanie. Niekomu tam stačí sušiť si vypraté šaty, iný zasa si tam zriadi umelecký ateliér. No a pre niekoho ďalšieho je podkrovie iba obyčajný sklad pre nepotrebné veci s ktorými sa nevie rozlúčiť. Ako stavať podkrovie Takže poďme pekne po poriadku. Ak je vašim snom bývanie v..

Klimatizácia vo výškových budovách

V dnešnej dobe už nie je klimatizácia žiadnym luxusom, práve naopak, stala sa neoddeliteľnou výbavou našich domov, bytov, či pracovísk. Počas horúcich letných dní, prináša osvieženie, prevetrá miestnosť a dlhodobo udržiava chladnejšie prostredie. V zime naopak dokáže udržať stabilnú teplotu vzduchu v miestnosti. Len málokto si však uvedomuje, že klimatizácia pomaly pôsobí aj na náš organizmus, čo nemusí byť vždy len prospešné. Senzibilnejší ľudia, môžu citlivo reagovať najmä na veľké teplotné rozdiely, ktoré sa môžu objaviť počas letných horúčav...

Zateplenie nehnuteľnosti

Väčšina rodinných domov či bytov v panelovej zástavbe potrebuje na Slovensku prejsť dôkladnou rekonštrukciou. Asi tou najznámejšou cestou v súčasnosti je klasické zatepľovanie, ktoré po vizuálnej stránke mení naše sídliská na rôznofarebné sústavy kociek. Ak ste majiteľom rodinného domu, tak pri správnom zateplení máte postarané o príjemné bývanie nielen v zime, ale aj v lete, keď zateplenie bráni prehrievaniu izieb a v dome je príjemne aj bez drahej klimatizácie. Ak by sme si akýkoľvek typ nehnuteľnosti..

Nová slovenská právna úprava timesharingu - úprava dočasného užívania nehnuteľností v dovolenkových destináciách

Na 18. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky bol, okrem iných, bodom rokovania návrh zákona o ochrane spotrebiteľa pri poskytovaní niektorých služieb cestovného ruchu. Prezident SR JUDr. Ivan Gašparovič návrh zákona vrátil s pripomienkami na opätovné prerokovanie, po ich zapracovaní bol predmetný návrh zákona  Národnou radou SR schválený a dňa 17. mája 2011 publikovaný v Zbierke zákonov ako zákon č. 161/2011 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri poskytovaní niektorých služieb cestovného ruchu. Predmetný zákon týkajúci sa, ako už..

Dohoda o vysporiadaní vlastníckeho práva

Vlastnícke právo je právom absolútnym, pôsobí erga omnes (voči všetkým) a je nepremlčateľné. Právna úprava vlastníckeho práva je upravená nielen ústavou ale najmä zákonom č. 40/1964 Zb. Občianskym zákonníkom. Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Rovnaké práva a povinnosti majú všetky subjekty vlastníckeho práva, a to tak fyzické osoby, ako právnické osoby, ako aj štát, ak je účastníkom občianskoprávnych vzťahov. Rovnaké postavenie vlastníkov vyplýva..

Základné povinnosti prenajímateľov - všeobecná právna úprava

Povinnosť prenechať prenajatú vec nájomcovi v stave spôsobilom na dohodnuté užívanie alebo obvyklé užívanie Uvedená povinnosť prenajímateľa je upravená v § 664 OZ. K odovzdaniu predmetu nájmu nájomcovi by malo dôjsť v jeho celistvosti, teda naraz a s príslušenstvom veci. V súvislosti s nájmom bytov je osobitná právna úprava obsiahnutá v § 687 ods. 1 OZ. Pokiaľ by nedošlo k odovzdaniu predmetu nájmu, mnohí si myslia, že tým sa stáva nájomná zmluva neplatnou. Opak je však pravdou - neodovzdanie veci nespôsobuje neplatnosť nájomnej zmluvy. Ak nájomná..

Najlepšie investície do nehnutelnosti ...

Stavebné sporenie a Euro

V prípade zavedenia Eura na Slovensku sa už toho popísalo veľa. Poslednou témou týchto dní, je napríklad duálne zobrazovanie cien v obchodoch. My vám však ponúkame informácie, ktoré sú pri zavedení tejto meny taktiež dôležité. Veľa spoluobčanov si na svoje bývanie sporí prostredníctvom stavebného sporenia. Ako to bude v prípade zavedenia Eura a jeho vplyvu na stavebné sporenie, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch ktoré vám pomôžu sa lepšie zorientovať v tejto problematike.Kto a ako si sporíPribližne tretina občanov Slovenskej republiky má uzatvorenú zmluvu..

Problémy s hypotékou?

Problém je na sveteKeď musí zasiahnuť bankaBanky znižujú úrokové sadzby   Nie je nič ľahšie. Jednoduchá cesta k bývaniu. Stačí len prísť. Riešenie ušité priamo na mieru. To sú len niektoré reklamné slogany, ktoré nás tak často oslovujú a pútajú našu pozornosť na rôzne produkty vedúce k vlastnému bývaniu.Spôsobov, ciest a produktov vedúcich k vlastnému bývaniu je v dnešnej dobe a situácii na trhu skutočne mnoho. Pritom nemusí ísť bezpodmienečne len o získanie nového bytu či domu, ale aj napríklad o kúpu zariadenia, stavbu garáže či bazénu,..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.