Lízing nehnuteľností

Čo to vlastne je?
Začiatky
Odlišnosti od ostatných lízingových foriem
Ako to funguje v praxi.
Výhoda pre firmy
Prečo sa oplatí lízing nehnuteľností
Čo nám ponúkajú lízingové spoločnosti?
Produkty slovenských lízingových spoločností
Finančný a operatívny lízing
Zhrnutie

Skutočnosťou už aj na Slovensku je, že lízingové spoločnosti zarábajú peniaze na nehnuteľnostiach. Postup je absolútne totožný s lízingom napríklad áut. Zákazník nemá, alebo z rozličných dôvodov nechce poskytnúť celú sumu za kupovaný produkt a tak ho spoločnosť kúpi za neho a postupne od neho zinkasuje kompletnú čiastku plus, samozrejme, niečo navyše.

Čo to vlastne je?



Leasing nehnuteľností je produkt, ktorý je pomerne krátko na slovenskom trhu. Podľa slovenskej právnej úpravy leasing nehnuteľností je finančný prenájom, pod ktorým sa rozumie nájom nehnuteľností s dohodnutým právom kúpy prenajatých nehnuteľností, ak počas dohodnutej doby finančného prenájmu nájomca užíva prenajaté nehnuteľnosti za dohodnuté platby uhrádzané prenajímateľovi. Leasing nehnuteľností je príťažlivým spôsobom financovania, ktorý sklbuje výhody prenájmu a vlastníctva bez dopadu na úverové rámce zákazníka. Kapitál kupujúceho nebude dlhodobo viazaný, ale môže byť využitý aj na iné podnikateľské aktivity. Pevne dohodnuté splátky umožňujú stabilnú kalkulačnú bázu. Leasing v porovnaní s hypotékou prináša predovšetkým účtovné výhody. Prenajímaný objekt nie je vedený na klientovej súvahe, ale na podsúvahe. Takto sa zvyšuje klientova majetková výnosnosť bez vplyvu na pomer dlhu a kapitálu. Predajné transakcie a spätný prenájom dokonca umožnia vykázať skryté rezervy. Rôzne modely financovania, ktoré sú k dispozícii, umožnia klientom naplniť individuálne potreby. Zmluvu možno prispôsobiť klientovej individuálnej ekonomickej situácii a konkrétnym špecifikám jeho majetku. V neposlednom rade je zaujímavé skrátenie doby odpisovania majetku z dvadsať na dvanásť rokov.

Začiatky



Na úplnom začiatku sa však takýto produkt u nás nerozbiehal ľahko. Do roku 2004 jeho prudkému rozvoju bránilo dvojité zdanenie. Najskôr sa daň odvádzala pri obstaraní nehnuteľnosti, druhý raz pri prevode do vlastníctva zákazníka. Dnes sa už daň z prevodu a prechodu nehnuteľností neplatí a práve z tohto dôvodu sa za posledné dva roky dostal lízing nehnuteľností ako jeden zo spôsobov nadobúdania nehnuteľností na pozíciu, kde momentálne je. A prognózy hovoria, že postupom času sa ustáli na našom trhu ešte viac, pretože pokiaľ ho zatiaľ využívali najmä obrovské spoločnosti pri mnohomiliónových investíciách, banky robia všetko preto, aby lízing nehnuteľností bol atraktívny aj pre priemerne zarábajúcich ľudí.

Pravdou ale je, že nehnuteľnosti nadobudnuté formou lízingu u nás stále možno spočítať na prstoch niekoľkých rúk, na rozdiel od bežného lízingu áut.

Odlišnosti od ostatných lízingových foriem



Finančný prenájom nehnuteľností však má na rozdiel od lízingu osobných automobilov niekoľko odlišností. Hlavný rozdiel spočíva najmä v oblasti dotýkajúcej sa administratívnej stránky obchodu, ako aj vyššie sumy točiace sa v konkrétnom obchode.

Lízing nehnuteľností je v súčasnosti najvyužívanejší práve v oblasti priemyselných a logistických objektov. Sklady a úložné priestory sú lízingovými spoločnosťami vo všeobecnosti považované za využiteľnejšie ako napríklad administratívne priestory. V prípade kancelárskych budov sa podľa vyjadrení prenajímateľov nároky nájomcov menia rýchlejšie. Nie sme ale jediní. Podľa prieskumov európskej únie aj v ostatných krajinách dominujú sklady, za ktorými nasledujú priemyselné priestory. V niektorých štátoch sa ale do popredia dostáva aj lízing verejných budov, čo doposiaľ na Slovensku nie je veľmi v móde. Lízingové spoločnosti u nás sú ochotné financovať skôr spomínané kancelárske priestory, ako napríklad rekreačné objekty, tie totiž považujú za ešte rizikovejšie.

Lízing nehnuteľností je v porovnaní s lízingom ďalších predmetov približne asi na takej úrovni, ako keď sa začiatkom deväťdesiatych rokov na Slovensku rozbiehal lízing áut. Práve zrušenie dane z prevodu a prechodu nehnuteľností dáva spoločnostiam nádej, že lízing nehnuteľností sa na Slovensku postupne rozvinie. Určitú perspektívu do budúcnosti dáva prechod na medzinárodné účtovné podmienky. To sa môže pozitívne odraziť vo zvýšenom záujme o operatívny lízig. Tento totiž firmám a spoločnostiam umožňuje na podnikanie využívať aj majetok, ktorý nevlastní a týmto spôsobom si tak spoločnosť vlastne zlepšuje svoju obchodnú bilanciu.

S lízingom nehnuteľností zatiaľ u nás neoperujú všetky lízingové spoločnosti. Najväčšie skúsenosti s nimi má CAC Leasing, a.s. Bratislava a Tatra leasing. Trh totiž podľa názoru viacerých spoločností je síce dosť veľký, ale počet vhodných objektov však nedosahuje optimálne množstvo potrebných na tento druh obchodu. Za vhodné objekty sa totiž považujú pomerne nové budovy, ktoré sú nájmovo ziskové. Trh s lízingom nehnuteľností u nás teda v podstate realizujú spoločnosti, ktoré majú zahraničné zastúpenie.

Ako to funguje v praxi.



Presne ako u lízingu áut. Zákazník príde do lízingovej spoločnosti, predstaví nehnuteľnosť a v prípade záujmu spoločnosti sa dohodnú na obchodných podmienkach. Lízingovka odkúpi nehnuteľnosť a ponúkne klientovi úrokovú sadzbu, samozrejme zvýšenú o prirážku. Mnohí záujemci o lízing práve túto prirážku považujú za niečo znevýhodňujúce. Lízingové spoločnosti však tvrdia, že prirážka je na rovnakej úrovni, ako keď si zrátate všetky sumy okolo bankového úveru. Tvrdia totiž, že ceny, konkurenčné tým, ktoré ponúkajú banky, si môžu dovoliť z dôvodu, že do úplného splatenia zostávajú majiteľmi nehnuteľnosti.

Výhoda pre firmy



Ak porovnáme klasický úver od banky a lízing, možno tu nájsť pre firmy istú výhodu. V prípade lízingu možno majetok rýchlejšie odpisovať ako pri bežnom obstarávaní. Usporiť takto možno až niekoľko miliónov, kde samotná výška úspor závisí od hodnoty majetku.

Pred zmenou zákonov týkajúcich sa nehnuteľností bola minimálna doba odpisovania dvadsať rokov, teraz sa skrátila na dvanásť rokov. Toto zrýchlené odpisovanie dáva firmám možnosť naozaj ušetriť. Lízingové spoločnosti však neposkytnú lízing nehnuteľnosti každému. O poskytnutí lízingu rozhoduje najmä bonita.

Klienti však získavajú aj ďalšie výhody. Lízingová spoločnosť, ako majiteľ budovy, je totiž povinná sa starať o budovu, zabezpečovať všetok právny servis, ako aj poistenie.

Prečo sa oplatí lízing nehnuteľností



Oproti minulým rokom v oblasti využívania a poskytovania lízingu nastalo niekoľko legislatívnych zmien, o ktorých možno povedať, že jeho využívanie zvýhodňujú. Najvýraznejšie zmeny v zákonoch týkajúcich sa nehnuteľností sú platné od 1. januára minulého roka.

Najväčšiu zmenu v oblasti využívania a poskytovania lízingu spôsobila novela zákona o dani z príjmov. Ide najmä o úpravu súvisiacu so zmenou zákona o účtovníctve pochádzajúcu z roku 2004. Z tejto zmeny vyplýva, že od januára minulého roka účtuje o predmete lízingu nájomca, teda zákazník lízingovej spoločnosti. Do tohto času tak robila lízingová spoločnosť. Možno teda povedať, že majetok síce zostáva vo vlastníctve „lízingovky“, v aktívach však s ním pracuje nájomca.

Zmena nastala aj v oblasti účtovania úroku. Od roka 2004 roka sa o ňom účtuje samostatne, dovtedy bol súčasťou nájomného.

Nájomca majetok zároveň odpisuje. Odpisy sú takisto vo sfére lízingu pomerne novo zavedenou záležitosťou. Na základe nedávnych legislatívnych zmien odpisy nahradili dovtedajšie nájomné.

Ďalší zákon, ktorý súvisí s lízingom, zákon o prevode a prechode nehnuteľností, je od januára minulého roka zrušený. V praxi sa okrem iného očakáva, že zvýhodní lízing nehnuteľností.

Čo nám ponúkajú lízingové spoločnosti?



V súčasnosti už každá väčšia lízingová a banková spoločnosť zastrešuje vo svojom portfóliu aj lízing nehnuteľností. Bankám však chýba dostatok skúseností, preto zatiaľ väčšina z nich investuje iba do lízingu megaobchodov, kde sa prelievajú mnohomiliónové investície.

Posledné roky po od stránení spomínaných daňových a účtovných bariér a pri doterajšom ekonomickom raste našej malej krajiny ukazovatele hovoria v prospech takejto formy nadobudnutia nehnuteľností. Iba vlani bol podiel lízingu nehnuteľností jedna desatina z celkového koláča na celom trhu lízingu. Hovoríme tu približne o piatich miliardách korún. Vedú klienti z odvetvia priemyslu, stavebníctva a služieb a priemyselné a obchodné objekty.

V minulom roku uzatvorili všetky slovenské lízingové spločnosti spolu sedemdesiat zmlúv. Ak by sme tieto financie prepočítali na vozidlá, boli by to desiatky tisíc kontraktov. Najlepšie si počínali Immorent Slovensko, patriaci do skupiny Erste Bank. Vlani prekonal vlastný plán, pretože chcel uzatvoriť zmluvy v hodnote pol druha až dve miliardy korún. Napokon sa zastavil až na bezmála 2,2 miliardy korún v nových zmluvách. Popri zahraničných gigantických spoločnostiach sa ale presadili aj menšie slovenské podniky. Na druhom mieste vlani skončil CAC Leasing, pod ktorý sa v roku 2004 začlenila dovtedy samostatná firma HVB Leasing Real Estate Bratislava a medzi hráčov s dobrým výsledkom sa zaradil aj Tatra leasing.

V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať práve produktom posledných dvoch spomínaných firiem.

Produkty slovenských lízingových spoločností



Firmy ako CAC Leasing a Tatra leasing ponúkajú samozrejme vo svojom portfóliu aj poradenstvo, kde vám pracovník spoločnosti presne odporučí formu obchodu, ktorá vašej momentálnej situácii najviac vyhovuje. Nie je ale na škodu, ak sa predtým poradíte aj s odborníkom, ktorý nepatrí do konkrétnej firmy. V žiadnom prípade sa vám nebudú snažiť poradiť zle, ale jednoducho vykreslia produkt spoločnosti ako najviac vyhovujúci, čo sa často nezakladá na pravde, pretože môžete u konkurencie nájsť lízing šitý akoby vám na mieru.

Firmy teda odporučia a zabezpečia väčšinou viaceré možnosti riešenia vašej situácie. Produkty sa týkajú prefinancovania výstavby novej budovy, obstarania a rekonštrukcie nehnuteľnosti v zornom poli vášho záujmu, alebo v rámci spätného lízingu odkúpenia vašej nehnuteľnosti a jej následného spätného prenajatia.

Služby okolo lízingu nehnuteľností sa týkajú samozrejme aj celého spektra doplnkových služieb. Sú nimi napríklad spolupráca pri výbere nehnuteľnosti, jej kvalifikované overenie a ohodnotenie, koordinácia zmluvnej dokumentácie a právnych postupov týkajúcich sa lízingovej transakcie, profesionálny prehľad projektových nákladov a ich kontrola, organizácia plánovacích, inžinierskych a stavebných prác, kontrola termínov, sledovanie stavebného prístupu a technický dozor a zabezpečenie poistných podmienok.

Finančný a operatívny lízing



Finančný lízing

Na internetových stránkach obidvoch spoločností sa dočítate o dvoch formách lízingu nehnuteľností. O finančnom a operatívnom. Pri finančnom lízingu je lízingová spoločnosť ako prenajímateľ vlastníkom nehnuteľnosti a zákazník ako nájomca sa stane jej ekonomickým vlastníkom. To znamená, že nehnuteľnosť môže klient viesť vo svojom účtovníctve a odpísať ju už za dvanásť rokov.

Tento lízing patrí zatiaľ k málo využívaným. Vďaka nemu však klient môže odpísať majetok rýchlejšie ako pri obstaraní v hotovosti, na úver, či na splátky. Predmet lízingu je väčšinou poistený automaticky ihneď pri podpise lízingovej zmluvy. Spomínané spoločnosti väčšinou spolupracujú s poisťovňami, takže ak predpokladáte problémy, tak by nemali vzniknúť. Podľa našich zistení žiadna zo slovenských spoločností podnikajúcich v oblasti lízingu nehnuteľností výšku poistného počas doby lízingu nemení. A nepomernou výhodou je, že ušetríte čas za vybavovanie administratívnych úkonov.

Opaeratívny lízing

Operatívny lízing je druhou alternatívou a viaže sa prevažne na účtovanie podľa medzinárodných účtovných štandardov, ktoré vám umožňujú uskutočniť uskutočniť mimosúvahovú „off-balance“ lízingovú transakciu. Tento typ lízingu je v podstate prenájom nehnuteľnosti, kde sa splátky stávajú vaším daňovým nákladom.

Operatívny leasing patrí k moderným a neustále sa inovujúcim formám užívania obchodných, prevádzkových, skladových a výrobných priestorov. Operatívny lízing vám ponúka tieto výhody:

V prvom rade nehnuteľnosť nebude figurovať v súvahe vašej firmy. Ďalšou výhodou je, že nehnuteľnosť môže byť aj inej osobe ako nájomcovi a doba operatívneho leasingu závisí od obchodnej dohody medzi vami a lízingovou spoločnosťou. Každá rovnomerná splátka nájomného je v plnej výške.

Zhrnutie



Pri lízingu nehnuteľností môžete využiť celý rad výhod, ktoré vám ponúka.

  • Lízing nehnuteľností vám môže ušetriť nezanedbateľnú časť vašich zdrojov, keďže platíte iba za používanie príslušnej nehnuteľnosti.
  • CAC LEASING vám na rozdiel od bánk umožňuje prefinancovať aj celú nehnuteľnosť.
  • Lízingová splátka je presne definovaná na celé obdobie trvania lízingovej zmluvy, čo vám môže značne uľahčiť plánovanie finančných tokov.
  • Prevod vlastníctva k nehnuteľnosti na začiatku lízingu resp. po jeho ukončení nie je daňovo zaťažený.
  • Pri operatívnom lízingu nemusíte vykazovať v pasívach záväzky vzniknuté z lízingového vzťahu, predmet lízingu vedie v bilancii lízingová spoločnosť.
  • Rýchle a flexibilné spracovanie žiadosti je samozrejmosťou, ktorá vám ušetrí mnoho drahocenného času.
  • Lízing nehnuteľností je pre vás oveľa prístupnejší ako úver z banky. Na podpísanie lízingovej zmluvy vám postačí len niekoľko dokumentov a minimum garancií. Ako garanciu na krytie potenciálneho rizika môžete použiť aj samotnú nehnuteľnosť, ktorá je predmetom lízingu.
  • Finančný lízing dokonca obsahuje aj opciu na kúpu prenajatej veci za symbolickú cenu.

Späť

Bývanie v podkroví

Podkrovie, miestnosť so šikmými stenami je pre niekoho priestor, kde štýl bývania dostáva iný, nekonvenčný charakter. Pre mnohých z vás je to dokonca zosobnenie sna o bývaní, či už v rodinnom dome alebo klasickom paneláku. Podkrovie však nemusí a ani neslúži výhradne len na bývanie. Niekomu tam stačí sušiť si vypraté šaty, iný zasa si tam zriadi umelecký ateliér. No a pre niekoho ďalšieho je podkrovie iba obyčajný sklad pre nepotrebné veci s ktorými sa nevie rozlúčiť. Ako stavať podkrovie Takže poďme pekne po poriadku. Ak je vašim snom bývanie v..

Laminátová podlaha vhodná do každého bývania Laminátová podlaha vhodná do každého bývania

Laminátové podlahy sú čoraz obľúbenejšou voľbou v domácnostiach, a to ako v domoch, tak aj v bytoch. Je to atraktívna, cenovo výhodná a odolná možnosť podlahy, ktorú možno použiť v ktorejkoľvek miestnosti. Vedeli ste, že laminátové podlahy sú vytvorené zo syntetického materiálu a sú skvelou náhradou drevených podláh? Výhody voči drevenej podlahe Hlavnou výhodou laminátovej podlahy je jej cenová dostupnosť. Je oveľa lacnejšia ako tvrdé drevo, čo z nej robí pre majiteľov domov oveľa atraktívnejšiu možnosť. Jej inštalácia je tiež..

Používané stavebné materiály

 Vybrať si svoj byt či rodinný dom, ktorý by zohľadňoval všetky naše požiadavky býva často veľmi ťažkou úlohou. Pri kúpe nehnuteľnosti myslíme na celý rad faktorov ako sú cena, lokalita, či ide o staršiu stavbu alebo novostavbu, ale málo kedy sa zamyslíme nad úlohou materiálu z ktorého bol ten náš vyhliadnutý byt či rodinný dom postavený. Má preto zmysel sa nad takto postavenou otázkou pozastaviť? Verte že určite áno. Keď sa v päťdesiatych rokoch na Slovensku pomaly začala rozbiehať výstavba pre širšie skupiny obyvateľstva, môžeme podľa..

Smrť darcu a jej následky na vkladové konanie

V decembri 2004 som s mojou starou mamou uzatvorila darovaciu zmluvu, na základe ktorej mi darovala jej rodinný dom. Pár dní na to moja stará mama zomrela. Návrh na vklad bol podaný po jej smrti, avšak kataster návrh neprijal a vyzval nás na doplnenie návrhu formou prijatia dodatku k darovacej zmluve - týkalo sa to zriadenia vecného bremena. Návrh som doplnila v lehote, kataster konanie zastavil, čo považujem za nezákonné. Prečo kataster nerešpektuje vôľu jednej zmluvnej strany - mojej nebohej starej mamy a nepostupoval v súlade so zákonom?! Moja právnička podala..

Maloletí a ich spôsobilosť nadobúdať majetok - darovanie a vydržanie

Maloletí môžu nadobúdať majetok do svojho vlastníctva, avšak tento je spravovaný ich zákonnými zástupcami, predovšetkým rodičmi. Maloletí môžu nadobudnúť majetok nielen darovaním, ale aj vydržaním. V danej súvislosti poukazujeme na judikát - rozsudok Najvyššieho súdu SR, spis. zn. 4 Cdo 21/2004. Jedná sa o vec, v ktorej sa prejednávalo dedičstvo - nehnuteľnosti po poručiteľovi, pričom niektorí z oprávnených dedičov namietali darovanie nehnuteľností v tom čase maloletému dieťaťu. “Vydržaním môže nadobudnúť vlastníctvo aj maloletý, ktorý..

Zmluva o vstavbe bytov - právna úprava a jej náležitosti

Jedným zo spôsobov vzniku vlastníctva bytov a nebytových priestorov, ktorý sa v súčasnosti vo veľkom rozsahu realizuje, je aj nadobúdanie nehnuteľností na základe zmluvy o výstavbe, stavbe alebo nadstavbe domu. Daný spôsob obľubujú najmä developerské spoločnosti. Jedná sa o zmluvu, ktorej rámcovú právnu úpravu obsahuje zákon č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Zmluvnými stranami tejto zmluvy sú na jednej strane doterajší vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome a na strane druhej stavebník/stavebníci...

Poistenie nehnuteľností

Čo zahŕňa a na čo sa vzťahuje poistenie nehnuteľnostiAko sa určuje výška poistnej sumyAko sa stanovuje poistná sumaSpôsob platby poistnéhoPoistná zmluva a všetko čo sa jej týkaTakže čo si treba pri zmluve všímať?Poistenie domácnostiPripoistenieNa čo sa vaše poistenie nevzťahuje?Poistite si aj okolité budovyUplatnenie náhradyAko postupovaťVlastniť miesto, ktoré môžete nazvať domov je jedným z najzákladnejších prianí každého človeka. A pritom často nezáleží na tom, či ide o byt alebo o dom, človek jednoducho túži mať svoj vlastný kút, kam sa môže..

Ceny nehnuteľností

Lízing nehnuteľností

Čo to vlastne je?ZačiatkyOdlišnosti od ostatných lízingových foriemAko to funguje v praxi.Výhoda pre firmyPrečo sa oplatí lízing nehnuteľnostíČo nám ponúkajú lízingové spoločnosti?Produkty slovenských lízingových spoločnostíFinančný a operatívny lízingZhrnutie Skutočnosťou už aj na Slovensku je, že lízingové spoločnosti zarábajú peniaze na nehnuteľnostiach. Postup je absolútne totožný s lízingom napríklad áut. Zákazník nemá, alebo z rozličných dôvodov nechce poskytnúť celú sumu za kupovaný produkt a tak ho spoločnosť kúpi za neho a postupne..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.