Právo manželov k družstevnému bytu - kto z koho?

V máji 1990 som uzavrela manželstvo. Krátko na to moji rodičia požiadali bytové družstvo o prepis ich členského podielu na moju osobu, rodičia mi teda byt darovali. Bola uzavretá dohoda o prevode členských práv, v rámci ktorej však bol uvedený aj môj muž, s ktorým sa v súčasnosti súdim o byt. Aj v samotnej dohode o odovzdaní a prevzatí bytu z decembra 1990 som uvedená ako osoba, ktorej bol byt pridelený len ja. Od roku 2005 spolu s mužom nežijeme v domácnosti. Byt bol medzičasom od družstva odkúpený do osobného vlastníctva na základe mnou podanej žiadosti o odkúpenie. Od januára 2007 sme rozvedení. Som presvedčená, že môj muž nemá na byt nárok v rámci súdneho vysporiadania manželov. Ďakujem za odpoveď.

Jana Š., Nitra

Prevod členských práv a povinností

Keďže ste uzavreli manželstvo, je bezpredmetné, či vaši rodičia požiadali bytové družstvo o prevod členských práv a povinností na vašu osobu. Uzavretím inštitútu manželstva dochádza k závažným zmenám v živote oboch partnerov. Jednou z takých zmien je aj tá, že majetok sa stáva spoločným a obaja manželia majú vo vzťahu k spoločnému majetku (i k právam ako nehmotnému majetku) rovnaké postavenie. V súvislosti s družstevným bytom vzniká medzi manželmi spoločný nájom bytu a z právnych úkonov týkajúcich sa spoločného nájmu ste tak boli obaja manželia spoločne a nerozdielne. V čase kedy ste uzavreli manželstvo, existoval medzi bytovým družstvom a vašimi rodičmi vzájomný vzťah k družstevnému bytu. Prevodom členských práva a povinností ste vstúpili do právneho vzťahu s družstvom a vzniklo vám právo užívania bytu po rodičoch ako bývalých členoch družstva. Aj v materiáloch, ktoré ste mi poslali, je jednoznačné uvedené meno vášho manžela - konkrétne mám na mysli Dohodu o prevode členských práva a povinností ako aj Dohodu o odovzdaní a prevzatí bytu z decembra 1990. Družstvo by pochybilo, ak by vášho manžela opomenulo v tejto listine.

Vznik spoločného užívania bytu a zánik spoločného žitia manželov

Podľa Občianskeho zákonníka účinného od 01.05.1990 do 31.03.1991, ak za trvania manželstva manželia alebo jeden z nich nadobudnú právo užívať byt, vznikne právo spoločného užívania bytu manželmi. Ak vznikne len jednému z manželov za trvania manželstva právo na pridelenie družstevného bytu, vznikne s právom spoločného užívania i spoločné členstvo manželov v družstve, pričom z tohto členstva sú obaja manželia oprávnení a povinní spoločne a nerozdielne. To neplatí, ak manželia spolu trvale nežijú. O trvalom spolužití manželov nemožno hovoriť vtedy, kedy manželstvo síce formálne trvá, avšak je natoľko rozvrátené, že stratilo svoje spoločenské opodstatnenie. Spoločné užívanie bytu manželmi nevznikne, ak jednému z nich vzniklo právo na pridelenie bytu za trvania manželstva, ale dohodu o odovzdaní a prevzatí bytu uzavrel s družstvom až po skončení manželstva alebo v dobe, keď už manželia spolu trvale nežili. V súčasnosti je inštitút užívacieho práva nahradený inštitútom nájomného práva, nájom bytu je tak v porovnaní s právom osobného užívania bytu odlišným právnym inštitútom.

Podľa § 176 Občianskeho zákonníka účinného v čase uzavretia vášho manželstva, k nadobudol právo užívať byt niektorý z manželov pred uzavretím manželstva, vznikne obom manželom právo spoločného užívania tohto bytu uzavretím manželstva. To isté platilo, ak vzniklo pred uzavretím manželstva niektorému z manželov právo na pridelenie družstevného bytu.

Právo spoločného užívania družstevného bytu manželmi, nie však súčasne spoločné členstvo, vzniká podľa ust. § 176 ods. 2 (teraz § 704 ods. 2 Občianskeho zákonníka) aj vtedy, ak jeden z manželov nadobudol právo užívať družstevný byt (uzavrel dohodu o odovzdaní a prevzatí bytu) pred uzavretím manželstva, a teda, ak jeden z manželov nadobudol právo na pridelenie bytu (zaplatil členský podiel) pred uzavretím manželstva. V prvom prípade spoločné užívanie družstevného bytu vzniká uzavretím manželstva, v druhom prípade uzavretím dohody o odovzdaní a prevzatí bytu.

Podľa vašich vyjadrení je mi jasné, že pred súdom chcete argumentovať tvrdením, že váš muž trvalo nežije v spoločnej domácnosti a že právo k bytu by tak malo prislúchať výlučne vám. Toto tvrdenie by obstálo, ak by váš manžel s vami trvale nežil už v čase, kedy byt patril družstvu a trvalo vaše užívacie právo k bytu. V súčasnosti sa predmetný byt nachádza v bezpodielovom spoluvlastníctve vás oboch, nakoľko ste byt od družstva odkúpili počas trvania manželstva podľa zákona č. 182/1993 Z. z. Teraz záleží buď na vašej dohode s bývalým manželom, resp. na právoplatnom rozhodnutí súdu o vyporiadaní BSM. Súd by mal samozrejme prihliadnuť na okolnosti, na mieru pričinenia každého z manželov, akou ste nadobudli bytu. V tomto smere sa možno viac prikloniť na vašu stranu.

Čitateľské otázky adresujte na: lasak@defensa.sk

 

Späť

Prečo a ako zatepľovať?

 Ak sme už použili na opis tepelnej izolácie „športovú terminológiu“, tak aj samotné „termo oblečenie“ má viacero druhov. Veď aj samotný športovec nepoužíva ten istý materiál na ochranu hlavy a trupu. Presne to isté sa týka aj nehnuteľností pri výbere materiálu pre izoláciu rôznych častí domu. Iná forma izolácie je vhodná napr. pre izoláciu základov, stien, či strechy. Základným zmyslom zatepľovania domov, je zníženie nákladov na vykurovanie. Teda ak si zvolíte dobrý materiál a kvalitnú firmu, ktorá realizáciu zatepľovania správne realizuje,..

Sceľovanie pozemkov. V čom je jeho prínos pre spoločnosť?

Tento prostriedok bol prioritne určený na nápravu všeobecného stavu vlastníctva pozemkov na Slovensku, ktoré trpí nielen rozptýlenosťou vlastníctva, čo sa týka pôdy, ale následkom toho aj komplikovanosťou akéhokoľvek obchodovania s pozemkami. Odstránenie tohto stavu je dôležité najmä preto, aby sa mohol začať rozvíjať trh v tomto smere. Problém rozptýleného vlastníctva však ešte komplikuje množstvo neidentifikovaných vlastníkov, čo pokusy o usporiadanie a jednotný systém ešte viac brzdí. Poďme sa teda pozrieť na korene tohto stavu a na možnosti, pomocou..

Jednoduchý praktický skleník, ktorý môžete „oprieť o stenu“ Jednoduchý praktický skleník, ktorý môžete „oprieť o stenu“

Skleník je pre vášnivého záhradkára nevyhnutnosťou – je ideálny na siatie semien, pestovanie delikátnych rastlín a plodín a prezimovanie chúlostivých rastlín. Pokiaľ ide o výber skleníka, existuje obrovská škála možností a ceny sa môžu pohybovať od niekoľkých stoviek až po mnoho tisíc eur. Skleník, ktorý si nakoniec vyberiete, závisí od dvoch hlavných faktorov – plochy, ktorú máte k dispozícii a vášho rozpočtu.   Ak jediným dôvodom, prečo ešte nemáte skleník je, že si myslíte, že naň nemáte dostatok priestoru, zbystrite pozornosť,..

Prístup súdneho znalca do obydlia občana - áno či nie?

 Dobrý deň, v novembri 2008 som sa stala nájomníčkou družstevného bytu. Po roku bývania v ňom som dostala zásielku zo súdu, že byt musím sprístupniť znalcovi z odboru stavebníctva, ktorý má vypracovať znalecký posudok na stavebné práce, ktoré tam uskutočnil predchádzajúci nájomník. Ten tam býval do roku 2005 s manželkou, ktorá vtedy od neho definitívne odišla a rozviedli ich v januári 2007. Preto sa chcem opýtať, kto je vlastne v práve - to mám akože do svojho bytu pustiť znalca, ktorý si už môj byt nafotí!? Veď moje súkromie bude narušené...

Podielové spoluvlastníctvo

Chcel by som vás poprosiť o radu. V mojom susedstve je starý dom so záhradou, ktorej vlastníkmi je niekoľko rodinných príslušníkov. Jeden zo spolumajiteľov, ktorému patrí časť záhrady - cca. 120m2, mi sľúbil, že mi odpredá svoju časť. Chcem sa vás opýtať, či je možné práve od jedného zo spolumajiteľov odkúpiť iba časť záhrady, ktorá patrí práve jej a nie cely komplex aj s domom a či na ten odpredaj potrebuje súhlas ostatných spolumajiteľov? Alebo je nejaký spôsob ako možno odkúpiť od jedného, ktorý má najväčšiu časť pozemku práve tú časť..

Predaj domu v exekúcii - nadobudnutie spoluvlastníckeho podielu

 Pred tromi rokmi som začal podnikať ako živnostník, no nedarilo sa mi. Z mojej činnosti mi zostali len dlhy, a čo čert nechcel, došla mi exekúcia. Keďže som nemal iný majetok, exekútor založil náš rodinný dom. Dom vlastnia dovedna štyri osoby, ja v jednej štvrtine. V rámci domu ešte má prenajaté priestory jedna firma, s ktorou máme nájomnú zmluvu. Obávam sa, že prídeme o dom ako aj o príjem za prenájom. Dá sa predísť predaju domu, môže nás žalovať firma, ktorej prenajímame priestor?Cyprián H., HlohovecPredpoklady na predaj nehnuteľnostiV prvom rade by..

Investing in Real Estate in Slovakia - reality - nehnutelnosti - as Slovaks call it

Investing in Real Estate in Slovakia             Apart from the landmarks and notable touristic attractions this country has to offer, in recent years, the Slovakian Real Estate ( TRH Nehnutelnosti ) market has proven to be a profitable investment for potential real estate investors.   Real Estate Pricing ( Reality ) in Slovakia The average price of flats in Slovakia in the year 2018 stands at 1,612 €/m2.   Reasons to Invest in Real Estate (Reality) in Slovakia There are many reasons to invest in Real estate..

Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia

Stavebné sporenie patrí dnes medzi najbežnešie formy sporenia ako si finančne zhmotniť svoje predstavy o vlastnom bývaní. Tak ako v každom segmente trhu, aj možnosti stavebného sporenia prinášajú novinky, ktoré sa prispôsobujú aktuálnym potrebám svojich spotrebiteľov. Hlavne pri súčasných možnostiach stavebného sporenia platí ono známe: „Kto šetrí má za tri.“ Aj preto prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s. nové alternatívy ako urobiť svoje bývanie úspornejším.Ekologické šetrenieOd 1. januára 2008 platí novela zákona o stavebnom sporení, ktorá..

Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom bankyNajlacnejšie požičiava štátMožnosti financovania obnovy bytových domovŠtátny fond rozvoja bývaniaŠtátna dotáciaAko dostať dotáciu ministerstvaStavebné sporiteľneKomerčné bankyPodmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytovČo je pri poskytovaní úveru bankou dôležitéÚvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.