Ručenie nehnuteľnosťou. Bežné riešenie alebo koledovanie si o problém?

V živote sa ocitáme v rôznych situáciách a stáva sa, že potrebujeme viac, ako máme momentálne našetrené. Pre ľudí, ktorí majú pravidelný príjem, nie je problém vybaviť si pôžičku štandardnou cestou; ak však táto okolnosť absentuje, môže sa stať, že potencionálny klient bude  vyhodnotený ako rizikový. V takomto prípade mu veľa možností nezostáva; buď mu niekto pomôže ako tzv. solidárny dlžník, alebo bude musieť, za predpokladu, že je to uňho reálne, ručiť nehnuteľnosťou. 

Ručenie nehnuteľnosťou je relatívne istý spôsob, ako si zabezpečiť schválenie pôžičky. Platí to samozrejme vtedy, ak vieme výšku žiadanej sumy rozumne odhadnúť; hlavnou podmienkou totiž je, aby ju dosahovala hodnota nehnuteľnosti, ktorú mienime založiť. Táto okolnosť nie je taká jasná sama osebe, ako by sa mohlo zdať; veľký rozdiel tu dokáže spôsobiť mesto a lokalita, v ktorých sa predmetná nehnuteľnosť nachádza. Ak teda z nejakých dôvodov uvažujeme o využití tejto možnosti, je potrebné si najprv overiť isté fakty, ktorých skutočný stav by nás mohol neskôr negatívne prekvapiť.

 Predmetnú nehnuteľnosť nie je nutné vlastniť

Väčšina záujemcov o toto riešenie si myslí, že na to, aby mohli ručiť nehnuteľnosťou, musia byť jej vlastníkom; nie je to však pravda. Ak kupujeme dom či byt, je možné ručiť za úver práve ním, aj keď ho ešte nevlastníme. Je to trocha komplikovanejšie riešenie, ako keď ručíme svojím majetkom, avšak práve toto je najfrekventovanejšia modelová situácia: záujemca chce kúpiť byt, chýbajú mu však peniaze a nemá ani čím ručiť. Vtedy je možné zvoliť túto cestu, ale treba rátať s tým, že druhá strana môže a nemusí súhlasiť. Mnohé banky však v tejto oblasti vychádzajú v ústrety a ponúkajú potencionálnym klientom produkty v tomto duchu.

 Ako odhadnúť výšku takto získaného hypotekárneho úveru

Úver na sumu, ktorá by výrazne presahovala hodnotu zakladanej nehnuteľnosti, nie je reálne dostať; toto je teda prvý fakt, ktorý by sme si mali overiť ešte predtým, ako sa pustíme do vybavovania. Stáva sa však i to, že vlastník nehnuteľnosti má o hodnote svojho domu prehnanú predstavu a výrok znalca ho môže nepríjemne prekvapiť. Takisto treba pamätať na to, že hodnota nehnuteľnosti nezostáva desať rokov rovnaká; mení sa nielen jej stav, ale napríklad aj atraktivita lokality, v ktorej je situovaná. Preto sa netreba nekriticky spoliehať na vlastný odhad alebo na roky starý posudok, aby nám žiadosť o úver kvôli nedostatočnej zábezpeke nezamietli. Na zreteli treba mať i fakt, že znalec, ktorý bude daný posudok robiť, musí byť zároveň akceptovaný bankou, ktorú záujemca o predmetný úver žiada.

 Argumentovať vlastníctvom nehnuteľnosti nestačí

Zjednodušene povedané, mať čo založiť je jedna vec; nie je však automaticky samozrejmé, že na základe tejto skutočnosti nám banka žiadaný úver poskytne bez ďalších otázok. Hneď ďalšou v poradí bude totiž náš aktuálny príjem. Ide o tzv. bonitu žiadateľa o úver – žiadna seriózna banka nepožičia vysokú sumu bez toho, aby si overila, že klient má dostatočný a pravidelný plat alebo dôchodok, z ktorého bude schopný pôžičku splácať. Preto sa bude veľmi pozorne venovať dlhšiemu časovému úseku v poslednom období, aby zistila, či potencionálnemu klientovi zostane z jeho príjmu po vyplatení každomesačných výdavkov dosť na to, aby mu splátka nerobila problém. Túto skutočnosť tiež netreba podceniť a ak vieme, že v dohľadnom čase budeme chcieť žiadať o úver, je dobré na to myslieť podstatne skôr.

 Uvažujte triezvo

Toto platí najmä v prvotnej fáze, keď máme takpovediac „veľké oči“; žiadať o úver napríklad v prípade niekoho, kto zarába pár mesiacov a nemá takmer žiadne úspory, je mierne povedané neprimerané riziko. Človek, ktorý sa ide na dvadsať rokov zadĺžiť s tým, že chce ručiť svojím domovom či domovom svojich rodičov, by mal určite mať „železnú rezervu“, z ktorej by dokázal v prípade úrazu alebo straty práce niekoľko mesiacov prežiť bez toho, aby ohrozil vlastnú strechu nad hlavou. Seriózne banky síce ponúkajú možnosť zníženia alebo  odkladu splátok, kým sa klientovi zlá situácia vyrieši, ale výška tohto obdobia väčšinou býva ohraničená a zároveň treba rátať s tým, že úroky za toto obdobie si vás „počkajú“. Navyše v dnešnej situácii odhadovať, ako rýchlo si dokážeme napríklad nájsť prácu so slušným nástupným platom, je takisto veľmi ťažké. Aby sme na to neskôr tvrdo nedoplatili, treba rátať so všetkým a vopred si pripraviť pre každý prípad rozumné úspory.

                Ďalšou kapitolou v tejto oblasti sú nebankové subjekty. Každý z nás sa už zaiste stretol s nejakým medializovaným prípadom, v ktorom vystupoval „novobezdomovec“, ktorý sa vďaka skvelému nápadu požičať si na vysoký úrok „bez dokladovania príjmu“ ocitol na ulici. Najhoršie na takej situácii je, že tak možno dopadnúť kvôli pomerne mizernej sume v porovnaní s výškou hodnoty domu či bytu, o ktorý vlastník dôsledkom svojej dlžoby príde. Aj napriek množstvu výstrah v podobe varovných príkladov, ktoré sa množia ako huby po daždi, sa však nájde stále dosť nepoučiteľných ľudí, ktorí siahnu po tomto riešení. Tu však naozaj nepomôže iné, ako si vopred veľmi dobre zvážiť, či sme ochotní podstúpiť také riziko, a čo budeme robiť, ak sa naplní najhorší scenár. Po zrelej úvahe väčšina takto uvažujúcich ľudí od svojho zámeru ustúpi. Preto si treba dopriať dostatok času a nerozhodovať sa urýchlene pod tlakom okolností, ktoré sa zaiste dajú vyriešiť aj menej rizikovým spôsobom.     

 Ručiť za pôžičku niekoho iného?

Táto otázka má svoje opodstatnenie aj napriek tomu, že väčšina ľudí v tom má „jasno“. Jednou vecou však je, aký máme na to názor v prípade abstraktnej témy, ktorá sa nás priamo nedotýka, a v prípade reálneho problému napríklad nášho príbuzného, ktorý požiada o pomoc a v rámci „dobrých rodinných vzťahov“ automaticky čaká, že mu vyhovieme. Odmietnuť je pomerne ťažké, avšak toto rozhodnutie má taký dopad na život ručiteľa, že stojí za to niekoľkokrát si to premyslieť a možno i rozmyslieť. Prípadov, kde ručiteľ skončil v zmysle „za dobrotu na žobrotu“, je hádam ešte viac ako tých predchádzajúcich pri rýchlych pôžičkách.   

Najhorší scenár

Samozrejme, treba urobiť všetko, aby sme sa mu vyhli, avšak sú prípady, kedy podobný prípad naozaj skončí takto. Poďme si teda čo-to povedať o dražbe nehnuteľnosti.

                Dražba sa vykonáva zvyčajne tak, že je sprístupnená verejnosti a od istej výšky hodnoty nehnuteľnosti musí byť osvedčená notárskou zápisnicou. Otvára sa vyvolávaním a možno o nej hovoriť vtedy, keď záujemcovia podávajú návrhy vyššej ceny, ako bola v jej úvode vyvolaná. Dražiteľ s najvyššou ponukou dostane „príklep“ – ním sa dražba končí a nehnuteľnosť pripadá tomuto dražiteľovi za podmienky, že zaplatí v dohodnutom čase. Ostatní účastníci dražby dostanú od licitátora (vyvolávateľa) späť dražobnú zábezpeku, ktorú skladali pred jej začatím.

                Takisto je pred dražbou potrebné zo strany pôvodného majiteľa oznámiť, či existuje niekto, kto má na nehnuteľnosť predkupné právo, prípadne záložné právo (pri dobrovoľnej dražbe, teda ak je navrhovateľom pôvodný vlastník nehnuteľnosti, a teda je predpoklad, že spolupracuje). Stáva sa i to, že navrhovateľom je majiteľ záložného práva; vtedy musí doložiť prehlásenie o pravosti a sume pohľadávky a takisto aj o jej splatnosti.

                Oznámenie o dražbe sa uverejňuje v Notárskom centrálnom registri tridsať dní pred uskutočnením dražby. Ak sa nedostaví žiadny záujemca, prípadne ak nikto nezloží dražobnú zábezpeku, dražba sa neotvorí. Zmluva o vykonaní dražby takisto obsahuje čiastku, o ktorú môže licitátor znížiť vyvolávaciu cenu za predpokladu, že účastníci dražby nereagovali na najnižšie podanie.

                Bohužiaľ, aj takto sa môže skončiť dobre myslené ručenie nehnuteľnosťou. Nezostáva teda iné, len zopakovať pravidlo o opatrnosti  a prezieravosti. Plač nad rozliatym mliekom je tu mimoriadne trpký.


Autor: Mgr. Katarína Macková

KTN: 08/11


Späť

Nepodceňujte význam ergonomického sedenia v kancelárii - investícia do pohodlia a produktivity Nepodceňujte význam ergonomického sedenia v kancelárii - investícia do pohodlia a produktivity

Kancelárska práca so sebou často prináša nutnosť presedenia dlhých hodín na nie vždy pohodlných stoličkách. To však môže priniesť nepríjemné zdravotné problémy a aj zhoršenú pracovnú výkonnosť. Naše telo nebolo pri svojej evolúcii pripravené na tak dlhé hodiny strávené v sede. Tobôž nie na nevhodnom type sedenia. Kancelárske zamestnania, kde sme nútení v tejto polohe zotrvávať často značnú časť pracovného dňa, preto môžu predstavovať problém. Pomôžte organizmu, ale aj vašim pracovným výsledkom využitím ergonomickej kancelárskej..

Prenájom bytu sa stále oplatí

Kde je trh najrozvinutejšíPrenajať alebo nie?Ceny za prenájomČo zvyšuje cenu za prenájomZa koľko sa prenajímajú bytyPrenájom nehnuteľností z právneho hľadiskaČo musí obsahovať nájomná zmluva Ceny za prenájom nehnuteľností klesajú alebo stúpajú v závislosti od lokality a typu nehnuteľnosti. Pred vstupom Slovenska do Európskej únie v máji minulého roka ľudia vo všeobecnosti očakávali, že zarobia viac peňazí na predaji a prenájme nehnuteľností ako dovtedy. Majitelia nehnuteľností sa však netešia vysokým ziskom z predaja a prenájmu ani po tomto dátume.Konštatovať..

Zariaďujete si spálňu? Ktoré prvky ohrozujú pokojný spánok? Zariaďujete si spálňu? Ktoré prvky ohrozujú pokojný spánok?

Veľmi dôležitým faktorom pre kvalitný spánok a celkovú pohodu v živote je správne zariadenie spálne. Mnohí z nás v tomto smere preto venujú veľkú pozornosť výberu veľkej postele a kvalitného matraca, no pritom zabúdame na fakt, že existuje celý rad ďalších prvkov, ktoré môžu mať na náš spánok  výrazný a dokonca negatívny vplyv. Ktoré kroky nám viac škodia ako pomáhajú, a ako správnym zariaďovaním tohto priestoru môžeme optimalizovať náš spánok? Nevhodné a príliš silné osvetlenie Osvetlenie je jedným z najdôležitejších faktorov..

Nadobúdanie tuzemských nehnuteľností cudzincami

 Náš rodinný priateľ pochádza zo Španielska. Často navštevuje Slovensko a zapáčilo sa mu u nás natoľko, že by si tu chcel kúpiť pozemok. Známi mi povedali, že cudzinci nemôžu nadobudnúť slovenské nehnuteľnosti, alebo že sú v tomto smere obmedzení. Radi by sme nášmu španielskemu priateľovi pomohli, prosíme vás preto o radu.  Svätopluk T., Komjatice Vy, prípadne Váš priateľ môžete byť pokojný. Vo všeobecnosti medzi verejnosťou je vžitý mýtus o tom, že cudzinci nemôžu nadobúdať nehnuteľnosti v tuzemsku. Jedná sa však len o laickú..

Regulované nájomné - v (ne)prospech občanov

Regulované nájomné môžeme označiť ako pozostatok čias minulých, z obdobia komunizmu. Napriek tomu, že od tzv. nežnej revolúcie uplynulo takmer devätnásť rokov, výšku nájomného vo vzťahu k niektorým nehnuteľnostiam určuje štát. Štát, ktorý sa navonok prezentuje ako právny a založený na princípoch slobody a demokracie. Ide o nehnuteľnosti, ktoré boli po roku 1989 vrátené v rámci reštitučných opatrení svojim pôvodným majiteľom, príp. ich právnym nástupcom. Jeden príklad za mnohé V roku 1955 bol zo strany miestneho národného výboru ako jedného..

Zmluvy pri predaji nehnuteľnosti

Hovorí sa, že dobré zmluvy robia dobrých priateľov. Nie je to len veta, ktorú počujete pri uzatváraní akejkoľvek zmluvy, ale aj skoro v každom hollywoodskom filme s právnickou tematikou. Dobrá zmluva pri predaji a kúpe nehnuteľnosti totiž stavia všetkých jej účastníkov do pozície rovnocenných partnerov, kde nikto nie je zvýhodnený na úkor toho druhého. Opodstatnenosť tohto pravidla vám pomôže predísť rôznym komplikáciám pri predaji či kúpe akejkoľvek nehnuteľnosti.Pri predaji či kúpe akéhokoľvek typu nehnuteľnosti by ste si mali na začiatku tohto..

Hypotekárne úvery = pomocná ruka?

 Čo by ste mali vedieť o hypotekárnych úverochCieľová skupina pre bankyPostup pri vybavovaní hypotekárneho úveruTakže ako to prebieha?Podmienky, za akých môžete požiadať o hypoúverS akými poplatkami musíte počítať?Aká môže byť úroková sadzba? Môže ju klient nejakým spôsobom ovplyvniť?Spôsoby ručenia pri výstavbe nového domu   Hypotekárny úver znamená pôžičku na prefinancovanie kúpy alebo výstavby nehnuteľnosti, je to úver, ktorý je zaručený nehnuteľnosťou. V súčasnosti ho na Slovensku poskytuje osem bankových subjektov. Každá..

Najlepšie investície do nehnutelnosti ...

Vývoj cien bytov V Bratislave v roku 2007

Analýza cien bytov v Bratislave sa robila z plnohodnotných 13.410 údajov za obdobie od januára do decembra 2007. Priemerná cena m2 bytu v Sk sa vypočítavala bez výrazných odchýliek narúšajúcich trend. Oddelene sa vypočítavali ceny novostavieb od cien starých bytov, aby sa odhalil ich vplyv na rast cien starých bytov. Graf č.1: Tento graf poukazuje na to, že 34% z celkovej ponuky bytov pripadalo na ponuku novostavieb. Toto malo zákonitý vplyv na vývoj celkovej výslednej ceny, ktorú novostavby ťahali nahor.Graf č.2: Tento graf ukazuje, že najväčší podiel na množstve..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.