Rastúci slovenský dopyt po chorvátskych nehnuteľnostiach - krásy Jadranu a právne otázky kúpy

Omylom je, ak si niekto myslí, že v Stredomorí si nehnuteľnosť môžu dovoliť len superboháči, milionári. Napriek súčasnej situácii v Grécku ceny nehnuteľností postupne klesajú a z uvedenej situácie ťažia najmä Rusi a Taliani, ktorí skupujú nehnuteľnosti – apartmány, byty, domy, hotely a pod. Napríklad, klasický 2-izbový byt na gréckom ostrove je možné kúpiť od asi 45-50 tisíc eur, za ktorú je možné kúpiť 1- izbový byt v Bratislave.

 

Split a Dubrovnik - najväčší dopyt po luxuse

 

Pre Slovákov je stále najzaujímavejšou destináciou, či už na letné dovolenkové pobyty, alebo v zmysle čoraz častejšieho sťahovania sa do Chorvátska. Slovenskí občania objavili čaro tejto stredomorskej krajiny už v dávnych dobách a v súčasnosti sa Jadran označuje za tzv. Slovenské more. Nielen priezračné krištáľové more, ale aj nám blízka mentalita a jazyková blízkosť sú len časťou dôvodov, pre ktoré Slováci Chorvátsko vyhľadávajú.

 

V polovici 90. rokov sa začalo  postupné kupovanie nehnuteľností na území Chorvátska, kedy platil pôvodný právny režim na kúpu nehnuteľností pre cudzincov. Donedávna, približne do roku 2009, platil pre Slovákov pri kúpe nehnuteľnosti režim reciprocity, založený teda na vzájomnosti, a konkrétne na bilaterálnej zmluve medzi Slovenskou republikou a Chorvátskou republikou. Proces kúpy nehnuteľností v Chorvátsku bol do značnej miery veľkou spleťou pre cudzinca, avšak k istému odľahčeniu došlo v roku 2009, kedy Chorvátsko prijalo zákon, podľa ktorého zrovnoprávnilo v súvislosti s nadobúdaním nehnuteľností na svojom území občanov Európskej únie so svojimi občanmi. I napriek uvedenej snahe, ktorá má zaiste súvis s ambíciami Chorvátska o vstup do EÚ, ktoré by rado dosiahlo práve na jeseň 2011, je proces pre občanov SR nie úplne „hladký“ a preto odporúčame využiť služby realitných kancelárií, ktoré sa zaoberajú sprostredkúvaním predaja nehnuteľností práve z Chorvátska. Uvedené realitné kancelárie majú skúsenosti, svojich spolupracovníkov z domáceho chorvátskeho prostredia a zaiste vám pomôžu zorientovať sa v spleti zákonov a predpisov, aj tých daňových, a svojimi znalosťami vám zabezpečia pokojné a plne legálne nadobudnutie nehnuteľnosti na Jadrane – Slováci majú záujem o rôzne druhy nehnuteľností od apartmánov, bytov, cez vidiecke kamenné domy, vily alebo hotely. Najväčšiemu záujmu sa u Slovákov tešia apartmány, byty a samozrejme luxusné vily, ktoré vyhľadáva solventná slovenská elita zo strednej a vyššej triedy. Z lokalít, ktoré sa tešia hlavnému záujmu, veď napokon v Chorvátsku na pobreží sú v týchto dňoch teploty medzi 27 – 33 C, sú najmä oblasť strednej a južnej Dalmácie, a to v okolí miest Zadar, Dubrovník a Split. Práve oblasti v okolí Splitu a Dubrovníka sú prirovnávané k s Francúzskej riviére, a to nielen cenami, ale najmä dobrým životným prostredím, kvalitnými a dostupnými službami, starostlivosťou a tiež klientelou, ktorá si tu kupuje svoje sídla. Ide najmä o Rusov, Francúzov, Američanov, ale samozrejme aj Slovákov, ktorým učarovala táto nádherná časť chorvátskeho Mediteránu. 

 

Realitná kancelária - pokoj na duši Vám zabezpečí jej správny výber

 

Pri výbere realitnej kancelárie treba byť obozretný, hlavne si treba všimnúť, či realitná činnosť je predmetom podnikania daného subjektu. Za tým účelom je vhodné upriamiť svoju pozornosť na internetové stránky Živnostenského alebo príslušného obchodného registra.  Ďalšiu pozornosť venujte samozrejme poplatkom, ktoré budú od vás - ak si zaumienite spríjemniť život kúpou napr. vily v Chorvátsku, príp. predĺžiť si „dovolenku“ - realitné kancelárie požadovať. Služby variujú rôzne, tie najkvalitnejšie realitné kancelárie vám však zabezpečia hladký proces nadobudnutia nehnuteľnosti, od osobnej účasti priamo pri obhliadke nehnuteľnosti cez komunikáciu s predávajúcim, príp. chorvátskymi štátnymi orgánmi, ako napr. stavebným úradom, chorvátskym katastrom alebo daňovým úradom a pod. Renomované realitné kancelárie vám iste poskytnú aj náležité právne zabezpečenie, ako aj právny audit tej-ktorej vami vybranej nehnuteľnosti.

 

Právne a daňové otázky v cene

 

Zmluvy o kúpe nehnuteľností sa vypracúvajú spravidla v anglickom jazyku, aby sa tak uľahčila komunikácia medzi slovenčinou a chorvátčinou, pričom takéto zmluvy sú štandardnou záležitosťou. Kvalitná realitná kancelária vám iste ponúkne tie najlepšie, tzv. all inclusive služby.  

Pri kúpe nehnuteľnosti v Chorvátsku je zo zákona povinnosť zaplatiť daň z prevodu nehnuteľnosti, ktorá by mala byť uhradená príslušnému daňovému úradu do kalendárneho mesiaca od uzavretia zmluvy o kúpe nehnuteľnosti. Kto uhradí túto daň, to závisí od vzájomnej dohody predávajúceho a kupujúceho. Najčastejšie však daň uhrádza kupujúci, nie sú však vcelku výnimočné dohody pol na pol.

 

Čitateľské otázky adresujte na: LASAK@DEFENSA.SK


Autor: Mgr. Ján Lasák
KTN: 19/11

Späť

Kotly na drevo sú čoraz obľúbenejšie Kotly na drevo sú čoraz obľúbenejšie

Aj keď sa v médiách hovorí o boome tepelných čerpadiel a solárnych panelov, obľuba kúrenia drevom neklesá. Naopak. Tento osvedčený spôsob vykurovania má svoje dlhotrvajúce výhody, medzi ktoré patria hlavne dostupné palivo a výhodná prevádzka. Kúrenie drevom je totiž veľmi variabilné. Podľa svojich potrieb a predstáv si môžete zadovážiť krb alebo kachle, kachľový sporák na chalupu alebo použiť kotol ako hlavný či vedľajší zdroj kúrenia pre váš dom. Skombinujte drevo a pelety Možností je naozaj veľa, a preto sa drevo používa v novostavbách..

Ako ušetriť na kúrení a zbytočne neplytvať teplom Ako ušetriť na kúrení a zbytočne neplytvať teplom

 Pravidelná údržba tepelných zariadení zabezpečí spoľahlivú vykurovaciu sezónu. Aby počas hlavnej vykurovacej sezóny bola pre odberateľov zabezpečená bezporuchová dodávka tepla a teplej vody, je potrebné vykonanie revízie a údržby tepelných zariadení pred jej začiatkom.  Rady ako zbytočne neplytvať teplomNajjednoduchším opatrením, ktoré môžu odberatelia urobiť sami, je vymeniť dlhé závesy a záclony kratšie, ktoré budú  siahať po parapetnú dosku. Keďže radiátory odovzdávajú teplo sálaním a prúdením, odstránením..

Ako si spálňu zariadiš, tak budeš spať

Prvoradou úlohou spálne je, aby sme sa v nej cítili dobre. Má nám spolu s posteľou poskytnúť oddych a regeneráciu. V žiadnom prípade by nemala slúžiť ako sklad, či odkladací priestor pre nadbytočné veci a pôsobiť pri tom preplneným dojmom. Výstavba panelových domov nám však zanechala množstvo bytov s malou obytnou plochou, takže ich obyvatelia spálňu často umiestňujú do najmenšej izby. Dvôvod je jednoduchý: Veď tam trávime málo času! Ak bývate v panelovom byte, potom dobre viete, že rozhodnutie, kam dať spálňu je asi to najľahšie. Väčšinou toto..

Úprava predkupného práva pri prevode nehnuteľností

Pojem „predkupné právo“Jedným z oprávnení vlastníka veci a teda aj nehnuteľnosti je právo nakladať s vecou. Vlastník môže s vecou disponovať - napr. vec užívať alebo aj previesť na iného. V prípade, ak vec vlastnia viaceré osoby, hovoríme o vzniku podielového spoluvlastníctva, v prípade manželov ide o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.Kým dispozičné oprávnenie nakladať so spoločnou nehnuteľnosťou prislúcha všetkým spoluvlastníkom spoločne, právo disponovať so svojím podielom na nehnuteľnosti prislúcha každému spoluvlastníkovi samostatne.Ak..

Vznik nároku na províziu za sprostredkovanie predaja nehnutelnosti

Kedy vzniká realitnej kancelárii ako sprostredkovateľovi nárok na províziu za predaj nehnutelnosti? Podstata sprostredkovateľskej zmluvy spočíva v tom, že sprostredkovateľ obstará pre záujemcu uzavretie určitej zmluvy za odplatu. Pokiaľ ide konkrétne o sprostredkovanie predaja nehnutelnosti, zmluva, ktorej uzavretie sprostredkovateľ pre záujemcu obstaráva, je kúpnou zmluvou o prevode nehnutelnosti. Zákonné znenie podľa Občianskeho zákonníkaV zmysle ustanovenia § 774 Občianskeho zákonníka platí, že odmena (v praxi skôr označovaná..

Nebytové priestory - ich nájom a podnájom

Napriek skutočnosti, že otázka nájmu je upravená v základnom občianskoprávnom kódexe - v Občianskom zákonníku - tento prenechal osobitnú právnu úpravu nájmu a podnájmu nebytových priestorov zákonu č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov v znení neskorších predpisov (v texte ako “ZNP”). Osobitná zákonná úprava sa vzťahuje na nebytové priestory, ktorými sú miestnosti alebo súbory miestností, ktoré podľa rozhodnutia stavebného úradu sú určené na iné účely ako na bývanie. Medzi nebytové priestory tiež patria byty, pri ktorých..

Ako sa nestať obeťou realitného podvodu

 Ak sa spomenie termín realitný podvod, väčšinou každému napadne nejaký nedávny zločin bytovej mafie , táto otázka je však omnoho komplikovanejšia a jej „mafiánska“ stránka je len jednou časťou zla, aj keď má bezpochyby najviac tragických koncov. Podvody s realitami sa však netýkajú len osamelých starších ľudí a mŕtvol vylovených z rybníkov - oveľa viac je tých „prozaických“ prípadov, okolo ktorých sa robí menej kriku, avšak ich dôsledky sú pre postihnutých takisto ničivé a vo všeobecnosti by mali byť varovaním. Poďme sa teda pozrieť..

Daň z nehnuteľností

Čo je to daň z nehnuteľností?Vyrubenie daneKto je to daňovník?Predmet daneVýška sadzby daneNovinkyProblematika dane z nehnuteľností je upravená v zákone č.582/2004 Z. z.o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len "zákon"). V podstate sa teda už tri roky zachováva v pôvodnom stave. Každý rok sa ale dejú jemné úpravy.Čo je to daň z nehnuteľností?  Zákon rozlišuje 3 druhy dane z nehnuteľností:daň z pozemkov,daň zo stavieb,a daň z bytov (kam patria pre účely dane i nebytové priestory v bytovom..

Byty na prenájom - ceny v Bratislave za rok 2005

V súčasnosti je veľa ľudí, ktorí sa rozhodli kúpiť si byt za účelom jeho prenájmu. Kto však chce prenajímať byt, kupovaný na úver, musí si veľmi dobre zrátať, nakoľko môže nájomné pokryť splátky úveru.Treba si uvedomiť, že pravidelné mesačné splátky sa dajú investovať aj do iných produktov ako sú nehnuteľnosti, pričom napríklad pri finančných produktoch nedochádza k postupnému opotrebovávaniu, a tým k obmedzovaniu vplyvu inflácie na zvyšovanie ceny (výšky nájomného). Pri prenájme nehnuteľností treba rátať aj s určitou rezervou - keď sa..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.