Rastúci slovenský dopyt po chorvátskych nehnuteľnostiach - krásy Jadranu a právne otázky kúpy

Omylom je, ak si niekto myslí, že v Stredomorí si nehnuteľnosť môžu dovoliť len superboháči, milionári. Napriek súčasnej situácii v Grécku ceny nehnuteľností postupne klesajú a z uvedenej situácie ťažia najmä Rusi a Taliani, ktorí skupujú nehnuteľnosti – apartmány, byty, domy, hotely a pod. Napríklad, klasický 2-izbový byt na gréckom ostrove je možné kúpiť od asi 45-50 tisíc eur, za ktorú je možné kúpiť 1- izbový byt v Bratislave.

 

Split a Dubrovnik - najväčší dopyt po luxuse

 

Pre Slovákov je stále najzaujímavejšou destináciou, či už na letné dovolenkové pobyty, alebo v zmysle čoraz častejšieho sťahovania sa do Chorvátska. Slovenskí občania objavili čaro tejto stredomorskej krajiny už v dávnych dobách a v súčasnosti sa Jadran označuje za tzv. Slovenské more. Nielen priezračné krištáľové more, ale aj nám blízka mentalita a jazyková blízkosť sú len časťou dôvodov, pre ktoré Slováci Chorvátsko vyhľadávajú.

 

V polovici 90. rokov sa začalo  postupné kupovanie nehnuteľností na území Chorvátska, kedy platil pôvodný právny režim na kúpu nehnuteľností pre cudzincov. Donedávna, približne do roku 2009, platil pre Slovákov pri kúpe nehnuteľnosti režim reciprocity, založený teda na vzájomnosti, a konkrétne na bilaterálnej zmluve medzi Slovenskou republikou a Chorvátskou republikou. Proces kúpy nehnuteľností v Chorvátsku bol do značnej miery veľkou spleťou pre cudzinca, avšak k istému odľahčeniu došlo v roku 2009, kedy Chorvátsko prijalo zákon, podľa ktorého zrovnoprávnilo v súvislosti s nadobúdaním nehnuteľností na svojom území občanov Európskej únie so svojimi občanmi. I napriek uvedenej snahe, ktorá má zaiste súvis s ambíciami Chorvátska o vstup do EÚ, ktoré by rado dosiahlo práve na jeseň 2011, je proces pre občanov SR nie úplne „hladký“ a preto odporúčame využiť služby realitných kancelárií, ktoré sa zaoberajú sprostredkúvaním predaja nehnuteľností práve z Chorvátska. Uvedené realitné kancelárie majú skúsenosti, svojich spolupracovníkov z domáceho chorvátskeho prostredia a zaiste vám pomôžu zorientovať sa v spleti zákonov a predpisov, aj tých daňových, a svojimi znalosťami vám zabezpečia pokojné a plne legálne nadobudnutie nehnuteľnosti na Jadrane – Slováci majú záujem o rôzne druhy nehnuteľností od apartmánov, bytov, cez vidiecke kamenné domy, vily alebo hotely. Najväčšiemu záujmu sa u Slovákov tešia apartmány, byty a samozrejme luxusné vily, ktoré vyhľadáva solventná slovenská elita zo strednej a vyššej triedy. Z lokalít, ktoré sa tešia hlavnému záujmu, veď napokon v Chorvátsku na pobreží sú v týchto dňoch teploty medzi 27 – 33 C, sú najmä oblasť strednej a južnej Dalmácie, a to v okolí miest Zadar, Dubrovník a Split. Práve oblasti v okolí Splitu a Dubrovníka sú prirovnávané k s Francúzskej riviére, a to nielen cenami, ale najmä dobrým životným prostredím, kvalitnými a dostupnými službami, starostlivosťou a tiež klientelou, ktorá si tu kupuje svoje sídla. Ide najmä o Rusov, Francúzov, Američanov, ale samozrejme aj Slovákov, ktorým učarovala táto nádherná časť chorvátskeho Mediteránu. 

 

Realitná kancelária - pokoj na duši Vám zabezpečí jej správny výber

 

Pri výbere realitnej kancelárie treba byť obozretný, hlavne si treba všimnúť, či realitná činnosť je predmetom podnikania daného subjektu. Za tým účelom je vhodné upriamiť svoju pozornosť na internetové stránky Živnostenského alebo príslušného obchodného registra.  Ďalšiu pozornosť venujte samozrejme poplatkom, ktoré budú od vás - ak si zaumienite spríjemniť život kúpou napr. vily v Chorvátsku, príp. predĺžiť si „dovolenku“ - realitné kancelárie požadovať. Služby variujú rôzne, tie najkvalitnejšie realitné kancelárie vám však zabezpečia hladký proces nadobudnutia nehnuteľnosti, od osobnej účasti priamo pri obhliadke nehnuteľnosti cez komunikáciu s predávajúcim, príp. chorvátskymi štátnymi orgánmi, ako napr. stavebným úradom, chorvátskym katastrom alebo daňovým úradom a pod. Renomované realitné kancelárie vám iste poskytnú aj náležité právne zabezpečenie, ako aj právny audit tej-ktorej vami vybranej nehnuteľnosti.

 

Právne a daňové otázky v cene

 

Zmluvy o kúpe nehnuteľností sa vypracúvajú spravidla v anglickom jazyku, aby sa tak uľahčila komunikácia medzi slovenčinou a chorvátčinou, pričom takéto zmluvy sú štandardnou záležitosťou. Kvalitná realitná kancelária vám iste ponúkne tie najlepšie, tzv. all inclusive služby.  

Pri kúpe nehnuteľnosti v Chorvátsku je zo zákona povinnosť zaplatiť daň z prevodu nehnuteľnosti, ktorá by mala byť uhradená príslušnému daňovému úradu do kalendárneho mesiaca od uzavretia zmluvy o kúpe nehnuteľnosti. Kto uhradí túto daň, to závisí od vzájomnej dohody predávajúceho a kupujúceho. Najčastejšie však daň uhrádza kupujúci, nie sú však vcelku výnimočné dohody pol na pol.

 

Čitateľské otázky adresujte na: LASAK@DEFENSA.SK


Autor: Mgr. Ján Lasák
KTN: 19/11

Späť

Ako urobiť z vašej spálne najlepšie miesto v dome? Ako urobiť z vašej spálne najlepšie miesto v dome?

Kvalitný odpočinok je vo všeobecnosti kľúčom k efektívnej práci a emočnému zdraviu. To je pravdepodobne dôvod, prečo v tomto stave strávime až tretinu svojho života. Znamená to, že spálňa má nielen v našej existencii, ale aj v interiéri osobitnú a významnú úlohu. Žiaľ, len minimum z nás tomuto problému venuje dostatočnú pozornosť, čoho dôsledkom je nielen naše dlhodobé fyzické, ale aj psychické vyčerpanie. Aby ste tým zbytočne vy ani vaše okolie dlhodobo netrpeli, prezradíme vám, ako si z tohto priestoru urobiť najlepšie miesto v dome. Začnite pekne..

Celoročné potešenie a úžitok zo záhrady hľadajte pod prístreším modernej pergoly Celoročné potešenie a úžitok zo záhrady hľadajte pod prístreším modernej pergoly

Trávili ste aj napriek množstvu slnečných letných dní pomerne veľa času v uzavretých priestoroch? Práca a rôzne iné povinnosti si jednoducho nevyberajú. Príchod zimy však neznamená, že by ste v tomto trende mali pokračovať a zaťažiť svoje telo ešte viac. Aj v zime si môžete užiť nádherné prostredie prírody pod bezpečným prístreším modernej a pevnej pergoly. Pergola je špeciálny prístrešok určený na ochranu verandy, terasy alebo priestoru pred páliacim slnkom, vetrom alebo dažďom. Jeho nosnú časť tvoria opakujúce sa úseky oblúkov, vzájomne..

Výber internetu do domácnosti Výber internetu do domácnosti

Pri vybavovaní domácnosti je doležité myslieť na rôzne veci. A v dnešnej modernej dobe je internetové pripojenie jednou z tých dôležitejších. Stiahnutie si filmu na večerné pozeranie alebo sledovanie vášho obľúbeného seriálu v super-vysokom rozlíšení je závislé práve na rýchlosti vášho pripojenia. Preto vám dnes poskytneme informácie potrebné k správnemu výberu internetu práve pre vašu domácnosť. Výber internetových riešení pre domácnosť Internet ponúkajú najmä mobilní operátori, no i rôzni samostatní poskytovatelia...

Protiprávne konanie s realitami zakladá (nielen) bezdôvodné obohatenie

Exkluzivita zmluvy musí byť dodržaná Zmluvný vzťah s realitnou kanceláriou bol uzavretý s rozväzovacou doložkou, podľa ktorej pokiaľ táto realitná kancelária do určitého termínu neobstará predaj vášho pozemku, zmluva zaniká a vy nie ste viac viazaní jej ustanoveniami. Predpokladám, že pre prípad porušenia v zmluve dojednanej exkluzivity bola dojedaná zmluvná sankcia. Pokiaľ by ste pristúpili na ponuku vami uvádzaného občana, porušili by ste zmluvu uzavretú s realitnou kanceláriou. Skutočnosť, že vás vyhľadal údajný klient realitnej kancelárie a..

Podnájom bytu (časti bytu) nielen v judikatúre súdov

Právnym základom podnájmu je podnájomná zmluva, ktorej forma nie je predpísaná,. Vychádzajúc z ust. § 865 a 686 Občianskeho zákonníka, ktoré upravujú otázku nájmu bytu, je nepochybné, že podnájomná zmluva k bytu môže byť uzavretá aj inak než písomne, teda ústne alebo konkludentne. Táto by mala obsahovať okrem iného podmienky skončenia podnájmu a to najmä možnosť dať výpoveď zo strany prenajímateľa. Pre vznik podnájomného vzťahu je potrebná zmluva, teda konsenzus medzi nájomcom a treťou osobou - teda podnájomníkom, a najmä - pre kreáciu podnájomného..

Kúpa bytu v prospech maloletej osoby a zákonné zastúpenie

Chceme pre dcéru, ktorá ešte nedosiahla 18 rokov, kúpiť byt ako odmenu k maturite. Ako máme v danej veci postupovať, je potrebné uviesť jej meno priamo v kúpnej zmluve ako aj uviesť jej podpis? Alebo kto podpisuje zmluvu, keď byt nadobudne naša dcéra. Niekde som počula, že vraj sa vyžaduje aj zásah súdu, hoci mi to pripadá divné. Ako to bude s elektrárňami, správcom a pod.? Ďakujem za odpoveď. Jana Š., Nitra Maloletý zmluvu nepodpisuje V samotnom texte zmluvy o nadobudnutí nehnuteľnosti (kúpna zmluva a pod.) uveďte vašu dcéru ako nadobúdateľa nehnuteľnosti...

Stavebné sporenie

Stavebné sporeniePrincíp a priebehVýhodyDôležité pojmyStavebné sporenie je dnes jedným z najefektívnejších nástrojov financovania bytovej výstavby nielen vo vyspelých západoeurópskych ekonomikách ale aj u nás. Prvým oficiálnym dňom, počas ktorého začala Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., vykonávať svoju činnosť, bol 16. november 1992. Prvá stavebná sporiteľňa a. s., bola prvou špecializovanou bankou tohto druhu v strednej a východnej Európe. Založili ju tri renomované európske bankové domy: Slovenská štátna sporiteľňa, š.p.ú. (v súčasnosti Slovenská..

Hypotekárne úvery = pomocná ruka?

 Čo by ste mali vedieť o hypotekárnych úverochCieľová skupina pre bankyPostup pri vybavovaní hypotekárneho úveruTakže ako to prebieha?Podmienky, za akých môžete požiadať o hypoúverS akými poplatkami musíte počítať?Aká môže byť úroková sadzba? Môže ju klient nejakým spôsobom ovplyvniť?Spôsoby ručenia pri výstavbe nového domu   Hypotekárny úver znamená pôžičku na prefinancovanie kúpy alebo výstavby nehnuteľnosti, je to úver, ktorý je zaručený nehnuteľnosťou. V súčasnosti ho na Slovensku poskytuje osem bankových subjektov. Každá..

Aké sú ceny nehnutelnosti - realitná bublina 2018?

Ako zistiť, či sú nehnuteľnosti nadhodnotené a či kúpou nehnuteľnosti neriskujeme?   Veľmi dobrým zdrojom informácií o tom, či ceny nehnuteľností sú príliš vysoké alebo či sa už nachádzame v oblasti realitnej bubliny a cena za nehnuteľnosť nepredstavuje reálnu hodnotu, ktorú poskytne obytný priestor jej vlastníkovi prostredníctvom možnosti bývania na veľa rokov je kompozitný index, ktorý počíta Národná banka Slovenska.  Ako uvádzajú analytici ÚMS (NBS) ceny nehnuteľností sa v roku 2018 nachádzajú v pásme VZOSTUPU, ďaleko od pásma BUBLINY...


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.