Rastúci slovenský dopyt po chorvátskych nehnuteľnostiach - krásy Jadranu a právne otázky kúpy

Omylom je, ak si niekto myslí, že v Stredomorí si nehnuteľnosť môžu dovoliť len superboháči, milionári. Napriek súčasnej situácii v Grécku ceny nehnuteľností postupne klesajú a z uvedenej situácie ťažia najmä Rusi a Taliani, ktorí skupujú nehnuteľnosti – apartmány, byty, domy, hotely a pod. Napríklad, klasický 2-izbový byt na gréckom ostrove je možné kúpiť od asi 45-50 tisíc eur, za ktorú je možné kúpiť 1- izbový byt v Bratislave.

 

Split a Dubrovnik - najväčší dopyt po luxuse

 

Pre Slovákov je stále najzaujímavejšou destináciou, či už na letné dovolenkové pobyty, alebo v zmysle čoraz častejšieho sťahovania sa do Chorvátska. Slovenskí občania objavili čaro tejto stredomorskej krajiny už v dávnych dobách a v súčasnosti sa Jadran označuje za tzv. Slovenské more. Nielen priezračné krištáľové more, ale aj nám blízka mentalita a jazyková blízkosť sú len časťou dôvodov, pre ktoré Slováci Chorvátsko vyhľadávajú.

 

V polovici 90. rokov sa začalo  postupné kupovanie nehnuteľností na území Chorvátska, kedy platil pôvodný právny režim na kúpu nehnuteľností pre cudzincov. Donedávna, približne do roku 2009, platil pre Slovákov pri kúpe nehnuteľnosti režim reciprocity, založený teda na vzájomnosti, a konkrétne na bilaterálnej zmluve medzi Slovenskou republikou a Chorvátskou republikou. Proces kúpy nehnuteľností v Chorvátsku bol do značnej miery veľkou spleťou pre cudzinca, avšak k istému odľahčeniu došlo v roku 2009, kedy Chorvátsko prijalo zákon, podľa ktorého zrovnoprávnilo v súvislosti s nadobúdaním nehnuteľností na svojom území občanov Európskej únie so svojimi občanmi. I napriek uvedenej snahe, ktorá má zaiste súvis s ambíciami Chorvátska o vstup do EÚ, ktoré by rado dosiahlo práve na jeseň 2011, je proces pre občanov SR nie úplne „hladký“ a preto odporúčame využiť služby realitných kancelárií, ktoré sa zaoberajú sprostredkúvaním predaja nehnuteľností práve z Chorvátska. Uvedené realitné kancelárie majú skúsenosti, svojich spolupracovníkov z domáceho chorvátskeho prostredia a zaiste vám pomôžu zorientovať sa v spleti zákonov a predpisov, aj tých daňových, a svojimi znalosťami vám zabezpečia pokojné a plne legálne nadobudnutie nehnuteľnosti na Jadrane – Slováci majú záujem o rôzne druhy nehnuteľností od apartmánov, bytov, cez vidiecke kamenné domy, vily alebo hotely. Najväčšiemu záujmu sa u Slovákov tešia apartmány, byty a samozrejme luxusné vily, ktoré vyhľadáva solventná slovenská elita zo strednej a vyššej triedy. Z lokalít, ktoré sa tešia hlavnému záujmu, veď napokon v Chorvátsku na pobreží sú v týchto dňoch teploty medzi 27 – 33 C, sú najmä oblasť strednej a južnej Dalmácie, a to v okolí miest Zadar, Dubrovník a Split. Práve oblasti v okolí Splitu a Dubrovníka sú prirovnávané k s Francúzskej riviére, a to nielen cenami, ale najmä dobrým životným prostredím, kvalitnými a dostupnými službami, starostlivosťou a tiež klientelou, ktorá si tu kupuje svoje sídla. Ide najmä o Rusov, Francúzov, Američanov, ale samozrejme aj Slovákov, ktorým učarovala táto nádherná časť chorvátskeho Mediteránu. 

 

Realitná kancelária - pokoj na duši Vám zabezpečí jej správny výber

 

Pri výbere realitnej kancelárie treba byť obozretný, hlavne si treba všimnúť, či realitná činnosť je predmetom podnikania daného subjektu. Za tým účelom je vhodné upriamiť svoju pozornosť na internetové stránky Živnostenského alebo príslušného obchodného registra.  Ďalšiu pozornosť venujte samozrejme poplatkom, ktoré budú od vás - ak si zaumienite spríjemniť život kúpou napr. vily v Chorvátsku, príp. predĺžiť si „dovolenku“ - realitné kancelárie požadovať. Služby variujú rôzne, tie najkvalitnejšie realitné kancelárie vám však zabezpečia hladký proces nadobudnutia nehnuteľnosti, od osobnej účasti priamo pri obhliadke nehnuteľnosti cez komunikáciu s predávajúcim, príp. chorvátskymi štátnymi orgánmi, ako napr. stavebným úradom, chorvátskym katastrom alebo daňovým úradom a pod. Renomované realitné kancelárie vám iste poskytnú aj náležité právne zabezpečenie, ako aj právny audit tej-ktorej vami vybranej nehnuteľnosti.

 

Právne a daňové otázky v cene

 

Zmluvy o kúpe nehnuteľností sa vypracúvajú spravidla v anglickom jazyku, aby sa tak uľahčila komunikácia medzi slovenčinou a chorvátčinou, pričom takéto zmluvy sú štandardnou záležitosťou. Kvalitná realitná kancelária vám iste ponúkne tie najlepšie, tzv. all inclusive služby.  

Pri kúpe nehnuteľnosti v Chorvátsku je zo zákona povinnosť zaplatiť daň z prevodu nehnuteľnosti, ktorá by mala byť uhradená príslušnému daňovému úradu do kalendárneho mesiaca od uzavretia zmluvy o kúpe nehnuteľnosti. Kto uhradí túto daň, to závisí od vzájomnej dohody predávajúceho a kupujúceho. Najčastejšie však daň uhrádza kupujúci, nie sú však vcelku výnimočné dohody pol na pol.

 

Čitateľské otázky adresujte na: LASAK@DEFENSA.SK


Autor: Mgr. Ján Lasák
KTN: 19/11

Späť

Montovaný dom – predsudky a skutočnosť. Naozaj môže konkurovať klasike?

Otázka domu je pre každého jednou z najosobnejších;  je to miesto, kde trávime spolu so svojou rodinou nielen väčšinu svojho života, ale zároveň ho chceme vnímať ako útočisko. Je preto pochopiteľné, že sa každý budúci majiteľ snaží, aby bol jeho dom čo najkvalitnejší – samozrejme v rámci jeho finančných možností, čo býva pri rozhodovaní o jeho druhu často kľúčovým faktorom. Murovaný dom zostane vždy klasikou, avšak jeho výstavba si vyžaduje nielen veľa financií a práce, ale i pomerne dlhý čas. Alternatívou je montovaný dom, ktorý už..

Klimatizácia vo výškových budovách

V dnešnej dobe už nie je klimatizácia žiadnym luxusom, práve naopak, stala sa neoddeliteľnou výbavou našich domov, bytov, či pracovísk. Počas horúcich letných dní, prináša osvieženie, prevetrá miestnosť a dlhodobo udržiava chladnejšie prostredie. V zime naopak dokáže udržať stabilnú teplotu vzduchu v miestnosti. Len málokto si však uvedomuje, že klimatizácia pomaly pôsobí aj na náš organizmus, čo nemusí byť vždy len prospešné. Senzibilnejší ľudia, môžu citlivo reagovať najmä na veľké teplotné rozdiely, ktoré sa môžu objaviť počas letných horúčav...

11 tipov, ako sa starať o nadzemný bazén 11 tipov, ako sa starať o nadzemný bazén

Stavanie a údržba bazéna môžu byť výzvou, ale aj zábavou. Tu je niekoľko dôležitých tipov, ktoré vám pomôžu mať váš nadzemný bazén v dokonalom stave počas celej sezóny. 1.      Správny výber bazéna Pri výbere nadzemného bazéna je dôležité zvážiť veľkosť, typ konštrukcie a dostupné možnosti filtrácie. Nadzemné bazény sú cenovo dostupnejšie a ľahšie na inštaláciu, čo ich robí ideálnou voľbou pre mnoho ľudí. Môžete sa rozhodnúť medzi nafukovacími, plastovými a kovovými bazénmi podľa vašich preferencií..

K právnej úprave nájmu nebytových priestorov a zánik nájmu

Ustanovenia zákona č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov v znení neskorších predpisov sú vo vzťahu k všeobecným ustanoveniam § 663 a nasl. Občianskeho zákonníka špeciálne. Na vzťahy vyplývajúce zo zmluvy o nájme a podnájme nebytových priestorov možno všeobecnú úpravu použiť len v prípade, ak ich neupravuje osobitný zákon. (rozsudok Najvyššieho súdu SR č. k. Cdo 3/1997) Skutkový stav prípadu Prenajímateľ a nájomca v roku 1992 uzavreli zmluvu o nájme nebytových priestorov na dobu piatich rokov s tým, že si dojednali vzájomné..

Základné povinnosti prenajímateľov - všeobecná právna úprava

Nájomné vzťahy bývajú v praxi značne komplikované, nakoľko účastníci zmluvného vzťahu nedostatočným spôsobom upravili svoje vzájomné vzťahy v súvislosti s nájmom - práva povinnosti. Často zo strany prenajímateľov dochádza k porušeniam zákona ohľadne nájmu, pričom nájomcovia vychádzajú v danom dôsledku skrátka. Vzhľadom na viaceré vaše otázky na danú problematiku, vážení čitatelia, vám poskytujeme náhľad do základných povinností prenajímateľov. Základnou právnou úpravou nájmu je Občiansky zákonník v ust...

Neplatnosť právneho úkonu v konaní o dedičstve

Sme štyria súrodenci. Naša mama zomrela v roku 2005, kedy prebehlo aj dedičské konanie. Mama ešte za života uzavrela s naším bratom kúpnu zmluvu, ktorou mu predala časť „rodičovského“ domu a časť mu darovala. V zmluve si vyhradila právo doživotného bývania a darovanie podmienila, že ju brat doopatruje a bude sa o ňu starať. Nestalo sa tak, odcestoval na dlhé obdobie do Nemecka a o mamu sa staral náš otec a my. Dokonca brat nezaplatil ani cenu za kúpu domu, ale ako vlastník domu figuruje on. Brat nám zmluvu nechce ukázať, mama nám kúpnu zmluvu tiež odmietala..

Investing in Real Estate in Slovakia - reality - nehnutelnosti - as Slovaks call it

Investing in Real Estate in Slovakia             Apart from the landmarks and notable touristic attractions this country has to offer, in recent years, the Slovakian Real Estate ( TRH Nehnutelnosti ) market has proven to be a profitable investment for potential real estate investors.   Real Estate Pricing ( Reality ) in Slovakia The average price of flats in Slovakia in the year 2018 stands at 1,612 €/m2.   Reasons to Invest in Real Estate (Reality) in Slovakia There are many reasons to invest in Real estate..

Hypotekárne úvery = pomocná ruka?

 Čo by ste mali vedieť o hypotekárnych úverochCieľová skupina pre bankyPostup pri vybavovaní hypotekárneho úveruTakže ako to prebieha?Podmienky, za akých môžete požiadať o hypoúverS akými poplatkami musíte počítať?Aká môže byť úroková sadzba? Môže ju klient nejakým spôsobom ovplyvniť?Spôsoby ručenia pri výstavbe nového domu   Hypotekárny úver znamená pôžičku na prefinancovanie kúpy alebo výstavby nehnuteľnosti, je to úver, ktorý je zaručený nehnuteľnosťou. V súčasnosti ho na Slovensku poskytuje osem bankových subjektov. Každá..

Ceny nehnuteľností


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.