Smernica č. 2008/122/ES a náležitosti timesharingovej zmluvy

Minulým článkom sme započali miniseriál týkajúci sa otázok tzv. timesharingových vzťahov, teda vzťahov založených timesharingovými zmluvami. Ako už bolo povedané, timesharing je inštitút alebo obchodný produkt spojený s dovolenkovými pobytmi v hotelových a iných ubytovacích zariadeniach, ktoré si občan prenajíma na určité vymedzené časové obdobie počas kalendárneho roka, a to na obdobie niekoľkých rokov. Jedná sa o osobitný druh nájmu v kombinácii s kúpou.

Smernica č. 2008/122/ES

Smernica č. 2008/122/ES o ochrane spotrebiteľa vo vzťahu k niektorým aspektom zmlúv o dočasnom užívaní ubytovacieho zariadenia (timeshare), o dlhodobých rekreačných produktoch, o ďalšom predaji a o výmene je výsledkom dlhodobých rokovaní a príprav v snahe o náležitú úpravu oblasti obchodných vzťahov zahŕňajúcich oblasť turistického ruchu, prenájmu hotelových rezortov a dočasného užívania ubytovacích zariadení. Pôvodná právna úprava v podobe smernice Európskeho parlamentu a Rady č. 94/47/ES z 26.10.1994 o kúpe práva na sezónne užívanie nehnuteľností, ktorá upravovala otázky timesharingu, dlhodobo nevyhovovala reálnym podmienkam na trhu, ktoré sa medzičasom vyvíjali, okrem iného aj tak, že dochádzalo k obchádzaniu právnej úpravy a v tom dôsledku k nárastu nekalých obchodných praktík voči občanom členských štátov EÚ ako spotrebiteľom. V záujme lepšej ochrany spotrebiteľa je bolo potrebné ozrejmiť ustanovenia o zákaze platby záloh obchodníkovi alebo akejkoľvek tretej osobe pred uplynutím lehoty na odstúpenie od zmluvy.

Smernica č. 2008/122/ES je značne prepracovaná a predovšetkým, obsahuje novú podrobnejšiu úpravu timesharingovej zmluvy a s tým súvisiacich vzťahov. Hlavnou požiadavkou, ktorá sa pretavila aj do novoupraveného obsahu zmlúv v rámci timesharingových aktivít, je harmonizácia vnútroštátnej legislatívy členských štátov EÚ v súvislosti s predajom, opätovným predajom a dlhodobými rekreačnými produktmi, ako aj s výmenou práv vyplývajúcich z timesharingových zmlúv. Snahou Európskej únie je dosiahnuť riadny fungujúci vnútorný trh ako aj vysokú úroveň ochrany spotrebiteľa zbližovaním právnych a správnych predpisov členských  štátov, pokiaľ ide o niektoré aspekty uvádzania na trh, predaja a ďalšieho predaje dočasného užívania ubytovacieho zariadenia a dlhodobých rekreačných produktov. Smernica za tým účelom v článku 16 ukladá členským štátom povinnosť v lehote do 23. februára 2011 prijať a zverejniť právne a administratívne  predpisy nevyhnutné pre dosiahnutie súladu s touto smernicou a bezodkladne o nich upovedomiť komisiu. Počnúc 23. februárom 2011 sú členské štáty povinné tieto nové predpisy aplikovať v rámci svojich vnútroštátnych právnych poriadkov, pričom nové predpisy vychádzajúce zo smernice č. 2008/122/ES musia obsahovať odkaz na túto smernicu.

Dva druhy timesharingovej zmluvy a jej náležitosti

Náležitosti timesharingovej zmluvy, pri ktorej smernica rozlišuje medzi zmluvou o dočasnom  užívaní ubytovacieho zariadenia a zmluvou o dlhodobom rekreačnom produkte, sú uvedené v článku 5 smernice. Zmluva o dočasnom užívaní ubytovacieho zariadenia je zmluva uzatvorená na obdobie dlhšie než jeden rok, na základe ktorej spotrebiteľ za úplatu získa právo užívať jedno alebo viac ubytovacích zariadení s nocľahom na viac než jeden časový úsek. Zmluvou o dlhodobom rekreačnom produkte sa rozumie zmluva uzatvorená na obdobie dlhšie než jeden rok, na základe ktorej spotrebiteľ za úplatu získa predovšetkým  právo na zľavu alebo iné výhody spojené s ubytovaním, a to spoločne s dopravou alebo inými službami alebo bez nich.

Zmluva o dočasnom užívaní ubytovacieho zariadenia, o dlhodobom rekreačnom produkte, o ďalšom predaji alebo o výmene musí mať písomnú formu alebo formu iného trvalého nosiča a musí byť vyhotovená v jazyku členského štátu, v ktorom má spotrebiteľ bydlisko. Obchodník ako fyzická alebo právnická osoba, ktorá koná za účelom, ktorý spadá do oblasti jej obchodnej, podnikateľskej, remeselnej alebo profesijnej činnosti, a ktokoľvek, kto koná menom obchodníka nebo v jeho zastúpení v prípade zmluvy o dočasnom užívaní ubytovacieho zariadenia týkajúcej sa určitej nehnuteľnosti je povinný poskytnúť  spotrebiteľovi úradne overený preklad zmluvy v jazyku členského štátu, v ktorom  sa daná nehnuteľnosť nachádza. Neoddeliteľnou súčasťou zmluvy sú informácie uvedené v článku 4 ods. 1 smernice - a to predzmluvné informácie, na základe ktorých sa spotrebiteľ oboznámi s podmienkami a obsahom ponúkaného timesharingového produktu. Predzmluvné informácie nie je možné meniť, výnimočne len na základe vzájomného dohovoru zmluvných strán alebo pokiaľ zmeny vyplynú z nepredvídateľných okolností, ktoré obchodník nemôže ani pri vynaložení náležitej starostlivosti zabrániť.  Prípadné zmeny predzmluvných informácií musia byť spotrebiteľovi oznámené písomne alebo na inom relevantnom nosiči informácií pred podpisom zmluvy a zmeny musia byť v zmluve výslovne uvedené.

Zmluva musí ďalej obsahovať totožnosť, bydlisko  alebo sídlo a podpisy každej zo zmluvných strán a dátum a miesto uzatvorenia zmluvy. Obchodník je povinný pred uzatvorením zmluvy spotrebiteľa výslovne poučiť o práve na odstúpenie, o dĺžke lehoty na odstúpenie, ako aj o zákaze platby záloh v počas plynutia lehoty na odstúpenie. Zmluva by mala obsahovať osobitný štandardný formulár pre odstúpenie od zmluvy uvedený v prílohe V smernice a ktorý má uľahčiť uplatnenie práva na odstúpenie od zmluvy v súlade  s článkom  6 smernice.

Uplatnenie práva na odstúpenie od zmluvy zo strany spotrebiteľa má za následok zánik povinnosti zmluvných strán  plniť zmluvu. Pokiaľ spotrebiteľ uplatní svoje právo na odstúpenie od zmluvy, neznáša v tom dôsledku  žiadne náklady a ani nie je zodpovedný za úhradu akejkoľvek  hodnoty zodpovedajúcej službe, ktorá mohla byť do okamihu odstúpenia od zmluvy poskytnutá.

V prípade záujmu o pomoc v súvislosti s cezhraničným sporom z timesharingovej zmluvy nás neváhajte kontaktovať.

Čitateľské otázky adresujte na:  lasak@defensa.sk

Späť

Kuchyňa - miesto nielen pre gazdiné Kuchyňa - miesto nielen pre gazdiné

Možno si ešte spomínate na kuchyňu vašej starej mamy na dedine, chalupe. Absolútne bez akýchkoľvek spotrebičov, pomocníkov ako chladnička, umývačka riadu, mixér a mikrovlnka, ale s neopakovateľným čarom starorodičovskej pohody. Dávno to všetko odišlo a na podobnú kuchyňu sa môžeme už iba ísť pozrieť do niektorých slovenských obcí, kde neplánovane zastal čas.Snaží sa ale dopracovať k výhode týchto kuchýň, ktorú si všimli už naša staré mamy. A tou bola ich priestrannosť a pritom útulnosť spôsobená teplom zo starej pece a nezabudnuteľnou atmosférou...

Ako vybrať dvere sprchového kúta pre malú kúpeľňu Ako vybrať dvere sprchového kúta pre malú kúpeľňu

Sprchové kúty zaberajú výrazne menej priestoru než vane, preto sa nemusíme diviť, že sú častou voľbou majiteľov menších kúpeľní. Ak sa aj vy snažíte ušetriť každý centimeter, tak je dôležité rozmýšľať nad každým detailom, a to aj v prípade sprchových dverí. Ktoré sú tie najúspornejšie? Dvere na sprchový kút majú dôležitú úlohu – zaisťujú, aby voda v priebehu sprchovania nestriekala do celej kúpeľne. Ale aj taká maličkosť, ako sú dvere, môže ušetriť veľa priestoru. Najviac záleží na type, ktorý si zvolíte...

Starajte sa o záhradu prakticky a rozumne pomocou kvalitnej kosačky Starajte sa o záhradu prakticky a rozumne pomocou kvalitnej kosačky

Ako majiteľ nového domu chcete, aby váš dvor a záhrada vyzerali čo najlepšie. Ale pri všetkých rôznych povinnostiach, ktoré súvisia s údržbou nehnuteľnosti, ako je trávnik, môže byť ťažké nájsť si čas na to, aby ste všetko stihli. Jedným z riešení je investovať do kvalitnej kosačky na trávu.   Kosačka na trávu je stroj, ktorý sa postará o váš trávnik, aby vám doslova neprerástol cez hlavu. Kosačky na trávu môžu byť poháňané ľudskou silou, napríklad elektromotorom alebo spaľovacím motorom, alebo batériou. Ktorý typ kosačky zvolíte..

Letné dovolenky v kontexte dočasného užívania ubytovacieho zariadenia a dlhodobého rekreačného produktu - pozor na timesharing

Vážení čitatelia. Letná sezóna a dovolenky sú v plnom prúde a iste mnohí z vás smerujú do svojho vytúženého letoviska k moru. Treba brať zreteľ nielen na nástrahy, akými iste sú páliace slnko, dehydratácia alebo drobné krádeže v letoviskách a okolí, avšak aj na tzv. jedinečné a výhodné ponuky nákupov ubytovania v luxusných hotelových zariadeniach. Áno, nasledujúci článok sa týka tzv. timesharingu a žiaľ, s tým spojenými častými nekalými obchodnými praktikami semi-timesharingových spoločností. V prípade, že budete na dovolenke pozývaní..

Základné povinnosti prenajímateľov - všeobecná právna úprava

Povinnosť prenechať prenajatú vec nájomcovi v stave spôsobilom na dohodnuté užívanie alebo obvyklé užívanie Uvedená povinnosť prenajímateľa je upravená v § 664 OZ. K odovzdaniu predmetu nájmu nájomcovi by malo dôjsť v jeho celistvosti, teda naraz a s príslušenstvom veci. V súvislosti s nájmom bytov je osobitná právna úprava obsiahnutá v § 687 ods. 1 OZ. Pokiaľ by nedošlo k odovzdaniu predmetu nájmu, mnohí si myslia, že tým sa stáva nájomná zmluva neplatnou. Opak je však pravdou - neodovzdanie veci nespôsobuje neplatnosť nájomnej zmluvy. Ak nájomná..

Právo manželov k družstevnému bytu - kto z koho?

V máji 1990 som uzavrela manželstvo. Krátko na to moji rodičia požiadali bytové družstvo o prepis ich členského podielu na moju osobu, rodičia mi teda byt darovali. Bola uzavretá dohoda o prevode členských práv, v rámci ktorej však bol uvedený aj môj muž, s ktorým sa v súčasnosti súdim o byt. Aj v samotnej dohode o odovzdaní a prevzatí bytu z decembra 1990 som uvedená ako osoba, ktorej bol byt pridelený len ja. Od roku 2005 spolu s mužom nežijeme v domácnosti. Byt bol medzičasom od družstva odkúpený do osobného vlastníctva na základe mnou podanej žiadosti..

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Ako ušetriť pri kúpe nehnuteľnosti na úrokoch z pôžičky Ako ušetriť pri kúpe nehnuteľnosti na úrokoch z pôžičky

Mnoho ľudí vie ako hypotéka funguje, ale pre prípadnú menšinu si zhrnieme základné informácie, ktoré by mohli byť pre každého zaujímavé a obohacujúce. Keď sa rozhodneme zainvestovať a kúpiť si konečne vlastné bývanie.... dom alebo byt, často a teda väčšinou nemáme dostatok financií na to, kúpiť si nehnuteľnosť za vlastné úspory. (Ak teda nesporíme už dvadsať rokov...) V takých chvíľach sa ponúka hypotéka. Tá ale uhrádza iba určité percento hodnoty domácnosti. V dnešných dňoch to je okolo osemdesiatich percent..

Poistenie nehnuteľnosti – nie luxus, ale nevyhnutnosť

Domov je pre každého človeka miestom, ktoré preň predstavuje nielen súkromie a pohodlie, ale najmä bezpečie. To je dôvod, prečo si doň inštalujeme napríklad alarmy - snažíme sa ho urobiť čo najbezpečnejším miestom pre seba a svoju rodinu. Zároveň však tak, ako všetky tieto náležitosti chránia nás, tiež chceme, aby bol nejakým spôsobom chránený aj náš domov; akiste zaváži aj fakt, že sme do jeho budovania vložili nemalú námahu, čas aj finančné prostriedky. Aby teda nehrozila situácia, ktorá by nás o náš domov nejakým spôsobom pripravila bez možnosti..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.