Smrť darcu a jej následky na vkladové konanie

V decembri 2004 som s mojou starou mamou uzatvorila darovaciu zmluvu, na základe ktorej mi darovala jej rodinný dom. Pár dní na to moja stará mama zomrela. Návrh na vklad bol podaný po jej smrti, avšak kataster návrh neprijal a vyzval nás na doplnenie návrhu formou prijatia dodatku k darovacej zmluve - týkalo sa to zriadenia vecného bremena. Návrh som doplnila v lehote, kataster konanie zastavil, čo považujem za nezákonné. Prečo kataster nerešpektuje vôľu jednej zmluvnej strany - mojej nebohej starej mamy a nepostupoval v súlade so zákonom?! Moja právnička podala žalobu za nezákonnosť rozhodnutia katastra, čo sme na kraji prehrali. Teraz je vedené dedičské konanie a časť dedičov brojí proti mne a darovaniu. Doklady vám zasielam naskenované. Stratím takto nehnuteľnosť, ktorá mi bola darovaná na základe platnej darovacej zmluvy? Kde je teda právo?

Elena G., Zlaté Moravce

V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že vám nebola darovaná hnuteľná vec, ale nehnuteľná. Ak by išlo o hnuteľnú vec - napr. auto, vlastnícke právo by ste nadobudli reálnym odovzdaním napríklad príslušenstva k autu - odovzdaním kľúčov, technického preukazu. Podľa § 133 ods. 2 Občianskeho zákonníka, ak sa prevádza nehnuteľná vec na základe zmluvy, nadobúda sa vlastníctvo vkladom do katastra nehnuteľností. Podľa § 1 ods. 1 zákona č. 162/1995 z. z. (Katastrálny zákon, ďalej len „KZ“). Kataster nehnuteľností je geometrické určenie, súpis a popis nehnuteľností. Súčasťou katastra sú údaje o právach k týmto nehnuteľnostiam, a to o vlastníckom práve, záložnom práve, vecnom bremene, práve zodpovedajúcom vecnému bremenu a o predkupnom práve, ak má mať účinky vecného práva, a o iných právach a povinnostiach z vecného bremena, ak boli zriadené ako vecné práva k nehnuteľnostiam, ako aj o právach vyplývajúcich zo správy majetku štátu, zo správy majetku obcí, zo správy majetku vyšších územných celkov, o nájomných právach k pozemkom, ak nájomné práva trvajú alebo majú trvať najmenej päť rokov. Tieto práva sa zapisujú do katastra a vznikajú, menia sa alebo zanikajú vkladom do katastra.

Darca zomrel pred podaním návrhu na vklad

Pokiaľ príslušná správa katastra po preskúmaní vami podaného návrhu na vklad a jeho príloh dospela k záveru, že návrh nespĺňa zákonom predpísané náležitosti, postupovala správne, ak vás vyzvala do opravu a doplnenie vášho návrhu. Správa katastra vás vyzvala, aby ste opravu vykonali formou dodatku k darovacej zmluve, avšak vzhľadom na smrť vašej starej mamy to už nebolo možné (zanikol jeden z účastníkov zmluvného vzťahu). Podľa môjho názoru správa katastra postupovala v súlade so zákonom, keďže podľa § 31a KZ,
konanie o návrhu na vklad sa preruší, ak sa začalo konanie o predbežnej otázke, ak nebol zaplatený správny poplatok, ak bol účastník konania vyzvaný, aby v určenej lehote predložil verejnú listinu alebo inú listinu, ktorá potvrdzuje právo k nehnuteľnosti, alebo aby odstránil nedostatky návrhu, prípadne jeho príloh,
alebo ak to zhodne navrhli všetci účastníci konania, a to najdlhšie na 60 dní. Nedostatky ste neodstránili a vkladové konanie bolo zastavené, nakoľko jedným z dôvodov zastavenia vkladového konania je, že účastník konania v určenej lehote neodstránil nedostatky návrhu na vklad, prípadne jeho príloh ( § 31b písm. f ) KZ ).

Po smrti vašej starej mamy sa začalo na súde konanie o dedičstve, a keďže k zavkladovaniu vášho vlastníckeho práva nedošlo, predmetná nehnuteľnosť je poňatá do dedičského konania ako pozostalosť po nebohej. Predmetnú nehnuteľnosť naposledy vlastnila vaša nebohá stará matka a nehnuteľnosť bude v rámci dedičského konania ako pozostalosť prejednaná. Ako som zistil z vami zaslaných materiálov, v žalobe o preskúmanie zákonnosti ste argumentovali judikátom Najvyššieho súdu SR č. 4 Sž 44/99, avšak ako mi je známe, tento judikát rieši síce podobnú, ale nie totožnú situáciu. Vo vašom prípade došlo k úmrtiu darcu pred podaním návrhu na vklad, ale judikát pojednáva o situácii, kedy darca zomrel počas vkladového konania. Ak by príslušná správa katastra povolila vklad, porušila by ustanovenia Občianskeho súdneho poriadku upravujúce dedičské otázky a katastrálny zákon.

Konanie o dedičstve - uplatnenie nárokov z darovacej zmluvy

Ak dôjde k smrti darcu pred podaním návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, správa katastra konanie zastaví, nakoľko darca ako jeden z účastníkov vkladového konania stratil spôsobilosť byť subjektom práv a povinností. Ak by nedošlo k podaniu žaloby na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia katastra, danú vec by som vám odporučil riešiť návrhom na určenie platnosti darovacej zmluvy, a súčasným uplatnením vášho nároku vyplývajúceho z darovacej zmluvy v konaní o dedičstve. Tí, ktorí prichádzajú do úvahy ako dedičia po nebohej, ako aj súd, sú viazaní prejavom vôle nebohej obsiahnutý v darovacej zmluve. Darovacia zmluva je právnym úkonom, ktorý vaša stará matka urobila slobodne s úmyslom darovať vám rodinný dom. Právny úkon, ktorý bol urobený vo forme a s náležitosťami, ktoré predpisuje zákon, má svoje materiálne účinky, ktoré zo zmluvy prechádzajú na dedičov. Tí sú teda povinní rešpektovať vôľu nebohej, sú ňou viazaní. Práve prejav vôle obsiahnutý v zmluve je rozhodujúci.

Pokiaľ dedičia v rámci konania o dedičstve budú plne akceptovať darovaciu zmluvu, predpokladom pre vkladové konanie bude privolenie súdu podľa § 175r Občianskeho súdneho poriadku. Podľa tohto ustanovenia, dedičia môžu veci patriace do dedičstva počas dedičského konania predať alebo urobiť iné opatrenia presahujúce rámec obvyklého hospodárenia len s privolením súdu.


Svoje otázky adresujte na: lasak@defensa.sk

 

Späť

Ako zariadiť garsónku, aby pôsobila vzdušne a útulne Ako zariadiť garsónku, aby pôsobila vzdušne a útulne

Dokonca aj garsónka s podlahovou plochou 25 m2 môže pôsobiť vzdušne a harmonicky, ak viete, ako na to. Medzi osvedčené tipy a triky, ktoré používajú bytoví dizajnéri, patrí použitie závesného nábytku, multifunkčných zostáv a posuvných dverí so skrytou zárubňou. Rozčlenenie do zón Pri zariaďovaní garsónky vezmite na vedomie, že sa jedná v podstate o malý priestor ktorý používate na denné činnosti aj spánok. Byt preto rozčleňte na zóny - ideálne na kuchynskú, obývaciu a odpočinkovú zónu. ​K ilúzii viacerých miestností môžete použiť..

Merače tepla v našich domácnostiach

Hovorí sa, že kto šetrí má za tri. Toto pravidlo platí dvojnásobne pri spotrebe tepla v našich bytoch či rodinných domoch. Pri dnešných cenách dodávaného tepla má čo najvhodnejšie riešenie ako ušetriť na dodávanom teple snáď cenu zlata. Veď položka za dodané teplo býva často v mnohých rodinných rozpočtoch najväčšou položkou súvisiacou s užívaním bytu. Práve tomuto pálčivému problému pri šetrení sa v nasledujúcich riadkoch pozrieme na „zúbky“. Oproti západnej Európe máme v oblasti šetrenia na dodanom teple do domácností čo doháňať...

Beauty kútik v spálni? Poradíme, ako naň Beauty kútik v spálni? Poradíme, ako naň

Zabudnite na líčenie pri jedálenskom stole alebo v kúpeľni s nedostatočným osvetlením. Nastal čas, aby ste si zariadili vlastný kozmetický kútik. Vaša ranná i večerná rutina sa razom premení na rituál, ktorý si budete užívať zakaždým, keď zasadnete k zrkadlu. Ako si taký beauty kútik zariadiť?  Kozmetický kútik je presne to, čo potrebujete, aby ste si v pokoji užili svoju rannú aj večernú rutinu. Je to miesto, kde sa nalíčite bez toho, aby vás niekto vyháňal, a kde budete mať všetko potrebné pre dokonalý vzhľad. Vybudujte si ho v spálni..

Podnájom bytu (časti bytu) nielen v judikatúre súdov

Právnym základom podnájmu je podnájomná zmluva, ktorej forma nie je predpísaná,. Vychádzajúc z ust. § 865 a 686 Občianskeho zákonníka, ktoré upravujú otázku nájmu bytu, je nepochybné, že podnájomná zmluva k bytu môže byť uzavretá aj inak než písomne, teda ústne alebo konkludentne. Táto by mala obsahovať okrem iného podmienky skončenia podnájmu a to najmä možnosť dať výpoveď zo strany prenajímateľa. Pre vznik podnájomného vzťahu je potrebná zmluva, teda konsenzus medzi nájomcom a treťou osobou - teda podnájomníkom, a najmä - pre kreáciu podnájomného..

Kúpa nehnuteľnosti jedným z manželov - kedy a ako

Manželka uzavrela zmluvu o budúcej zmluve, ktorá sa týkala kúpy rodinného domu. Ten chcela získať do svojho vlastníctva za naše spoločné peniaze ako i za peniaze získané z predaja bytu mojej matky, ktorá s tým nesúhlasila. Manželka od zmluvy o budúcej zmluve odstúpila, keďže nemala dostatok finančných prostriedkov. Je zmluva o budúcej zmluve napriek tomu platná? Je možné, aby jeden z manželov získal výlučne do svojho vlastníctva počas trvania manželstva napr. nehnuteľnosť? Neplatná z dôvodu, že som v nej nefiguroval ako manžel kupujúcej? Predávajúci..

Rodinné spory o byt - bývanie bez právneho dôvodu

 Moji rodičia žijú spolu s mojou staršou sestrou a jej dieťaťom v jednom byte, ktorého vlastníkmi sú rodičia. Keďže nájomné a ostatné poplatky sú pre nich privysoké, rozhodli sa byt vymeniť za iný, kde by boli poplatky nižšie. Moja sestra je tam však prihlásená na trvalý pobyt, avšak neprispieva na domácnosť a vznikli nedoplatky. Sú moji rodičia povinný sestre a jej dieťaťu poskytnúť náhradné ubytovanie? Ďakujem za odpoveď.Izabela R., Prešov Predmetný byt sa nepochybne nachádza v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, teda vašich rodičov. Predpokladám,..

Stavebné sporenie a Euro

V prípade zavedenia Eura na Slovensku sa už toho popísalo veľa. Poslednou témou týchto dní, je napríklad duálne zobrazovanie cien v obchodoch. My vám však ponúkame informácie, ktoré sú pri zavedení tejto meny taktiež dôležité. Veľa spoluobčanov si na svoje bývanie sporí prostredníctvom stavebného sporenia. Ako to bude v prípade zavedenia Eura a jeho vplyvu na stavebné sporenie, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch ktoré vám pomôžu sa lepšie zorientovať v tejto problematike.Kto a ako si sporíPribližne tretina občanov Slovenskej republiky má uzatvorenú zmluvu..

Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom bankyNajlacnejšie požičiava štátMožnosti financovania obnovy bytových domovŠtátny fond rozvoja bývaniaŠtátna dotáciaAko dostať dotáciu ministerstvaStavebné sporiteľneKomerčné bankyPodmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytovČo je pri poskytovaní úveru bankou dôležitéÚvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od..

Hypotekárny úver na nehnuteľnosť I. - financovanie a registrácia

     Jedným z najčastejších spôsobov financovania kúpy nehnuteľnosti je hypotekárny úver. Hypotekárny úver je využívaný na riešenie otázky bývania v prípade, že záujemca o kúpu napr. bytu nedisponuje dostatočnou finančnou hotovosťou. Účelom záložného práva (z lat. hypotheca) je zabezpečiť pohľadávku a jej príslušenstvo. Z toho dôvodu existencia záložného práva je závislá od existencie pohľadávky, ktorú zabezpečuje. V prvom rade predstavuje donútenie dlžníka, aby splnil svoj záväzok a v prípade, že záväzok nie je riadne..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.