Úrokové sadzby pri hypotekárnom úvere

O možnosti ako si zadovážiť bývanie pomocou hypotekárneho úveru (HÚ), sa toho popísalo už veľa. Pri jeho vybavovaní zaujíma klientov tej či onej banky  jedna zo základných veličín výška úrokovej sadzby. Podľa nastavenia jej výšky, môžete na svojom (HÚ) riadne ušetriť, ale pri troche neuváženosti a letmom prebehnutí čísel v letáku propagujúcom hypotekárny produkt aj svoje bývanie riadne preplatiť. Tak či onak, úroková sadzba tvorí základ splácania vášho dlhu, takže jej optimálne nastavenie je pre vás ako klientov obzvlášť dôležité.

Tvorba úrokovej sadzby je alfou a omegou pri každej pôžičke na finančnom trhu, HÚ nevinímajúc. Aby sme si vedeli predstaviť jej „fungovanie“, povieme si jej zmysel na jednoduchom príklade. Pri akejkoľvek pôžičke peňazí, zaujíma dôležité miesto ich „cena“. Tou cenou je úrok z pôžičky. V tomto vzťahu figurujú dve strany. Ten, kto si požičiava, teda klient, ktorý „nakupuje“ dlh a preto cena tohto nákupu, úrok, je pre neho nákladom výpožičky. Naproti tomu pre predávajúceho, teda veriteľa, je obdržaná cena za poskytnutú pôžičku, úver, výnosom. Z tohto hľadiska sa úrok javí ako rozdiel medzi vypožičanou a vrátenou čiastkou peňazí. Samotným merítkom pre stanovenie výšky úrokovej čiastky je jeho úroková miera. V praxi sa používa častejšie termín úroková sadzba vo vzťahu k jednotlivým úverovým transakciám. Pri samotných HÚ, ktoré si klienti berú ako „dlh“ na relatívne veľmi dlhé obdobie, je výška úrokovej sadzby faktorom, ktorý značne ovplyvňuje fakt, v ktorej finančnej inštitúcii sa nakoniec rozhodne svoj HÚ zobrať.

Ako to funguje

Miera úrokovej sadzby je v praxi tvorená podľa rôznych kritérií. Aj keď má Slovensko spoločnú menu spolu s ďalšími 15 krajinami, existujú rozdiely medzi úrokovými mierami z toho istého typu, alebo druhu výpožičiek v jednotlivých krajinách. Rozdiely sú obvykle i medzi vnútornou úrokovou mierou pre pôžičky v domácej ekonomike, čo môžete vidieť napr. pri rôznej výške úrokov pri HÚ medzi jednotlivými bankami. Skoro každý klient sa v prípade miery úrokovej sadzby zaoberá otázkami tzv. „fixnosti“. Keďže vývoj výšky úrokovej sadzby podlieha rôznym faktorom, ako je napr. inflácia a či ďalšie iné skutočnosti, obdobie fixácie znamená pre klienta nemožnosti jej rastu. Táto fixácia sa používa na rôzne obdobie splácania úveru a to od jedného roka až po desať a viac. Vo všeobecnosti však platí, že čím je fixácia dlhšia, tým je jej úroková sadzba vyššia. Tento fakt ale automaticky nezvýhodňuje krátkodobú fixáciu pre nižší úrok. Na Slovensku začína bežná úroková sadzba pri HÚ na úrovni 4,0 % až 4,15 %. Vo všeobecnosti ju slovenskí klienti využívajú na vyšší počet rokov.

V súčasnosti je situácia na poli úrokových sadzieb a jej možnosti vývoja podľa Dáši Pollákovej riaditeľky odboru bývania a mobility z ČSOB banky nasledovná: „Vývoj úrokových sadzieb sa nedá samozrejme určiť dopredu. Je však pravdepodobné, že úrokové sadzby budú v budúcnosti rásť. Nasvedčuje tomu aj aktuálna nízka hladina úrokových sadzieb. V najbližšej budúcnosti očakávame skôr stabilné sadzby. Súčasná nižšia úroková sadzba s fixáciou na kratšie obdobie môže klienta v konečnom dôsledku vyjsť drahšie“.

Situácia u nás

Aj keď v súčasnosti sú úrokové sadzby na Slovensku relatívne na nízkej úrovni a je zároveň predpoklad ich rastu, existujú i protiargumenty pre nižšiu úrokovú sadzbu z dlhodobej výpožičky. Ako základné argumenty sa uvádzajú nižšie nároky, či stálosť úverového vzťahu ku klientele. Príkladom možnosti nižších úrokových sadzieb, napriek súčasnej nestabilnej dobe, môžu byť úrokové sadzby v iných krajinách Eurozóny, kde bývajú niekedy aj o 2% nižšie ako u nás. Medzi základné argumenty prečo sú na Slovensku vyššie úrokové sadzby ako v zahraničí patrí fakt, že ich vyššie hodnoty robia HÚ stabilnejším a banky takto predchádzajú neskorším výkyvom pri možnosti nesplácania daného úveru, keďže v tejto oblasti majú komerčné banky značnú autonómiu. Tento argument má však aj svoju druhú stránku. Pri vyššom úroku totiž v konečnom dôsledku platíte viac zo svojich peňazí. Takže „celkové zvyšovanie ceny HÚ“ pre klientov je prinajmenšom na diskusiu o tom, či naša vyššia miera úrokových sadzieb je naozaj správnym kritériom na stabilizáciu už aj tak prísnych pravidiel pri schvaľovaní HÚ.

Hlavne preto, lebo samotná „vyššia cena“ zvyšuje pravdepodobnosť nesplácania HÚ v budúcnosti. Koniec koncov pri samotnom HÚ klient na začiatku jeho splácania, „nevracia“ peniaze banke za samotnú hodnotu nehnuteľnosti ktorú si kúpil, ale ako prvú hodnotu ktorú začne splácať na začiatku patria práve úroky, ktoré na Slovensku patria medzi tie vyššie. Ale vráťme sa k dĺžke fixácie úrokovej sadzby. Mnoho klientov berie skončenie fixačnej doby ako akéhosi strašiaka. Po jej uplynutí nastupuje jej variabilná časť, ktorá dokáže mesačné splátky značne navýšiť. Aj z tohto dôvodu by si klienti pri zaobstaraní HÚ, mali skalkulovať svoje možnosti na pár rokov dopredu. Jednoducho by nemali ísť do splácania dlhu, ktorý je takpovediac „ na hrane“. Po rokoch by sa totiž „stabilizačný“ prvok vyššej úrokovej sadzby mohol stať paradoxne destabilizujúcim elementom.

Súčasná situácia na finančných trhoch neprežíva práve to najšťastnejšie obdobie. Mnoho analytikov predpokladá zvyšovanie rizika inflácie, čo sa automaticky prenesie aj do vyšších úrokových sadzieb v budúcnosti. Preto ak uvažujete, že pôjdete do HÚ, skúste pouvažovať nad takým typom úveru, kde by bola doba fixácie dlhšia. Je síce pravdou, že sa vám úroková sadzba trochu navýši, ale z dlhodobého hľadiska máte istotu, že na toto obdobie budete vedieť, koľko budete za úroky platiť a každopádne vám to pomôže lepšie kalkulovať s finančnými prostriedkami na viac rokov. Ak by ste „nabehli“ príliš skoro na variabilnú formu splácania úrokov, tak tá je pre možnosť jej zvyšovania v budúcnosti nie príliš dobrou správou pre rozpočet vašej rodiny. Preto ak by ste chceli HÚ len pre možnosť nízkeho fixného úroku na krátke obdobie a vaše financie sú na hrane, skúste kupovanú nehnuteľnosť prehodnotiť. Sústreďte sa radšej na úsporu vlastných zdrojov, pomocou ktorých by ste si v budúcnosti mohli dovoliť väčšiu nehnuteľnosť.

Pomoc štátu pri úrokových sadzbách

Medzi skupiny obyvateľov, ktoré asi najviac doplácajú na výšku úrokových sadzieb, patria mladí klienti bánk, ktorí sa chcú postaviť na vlastné nohy, ale ich príjem, keďže sú na začiatku svojej kariéry, nedosahuje požadovanú hranicu, kedy by si mohli dovoliť dobre nastavený HÚ. To, že úroky sú pre niektoré skupiny obyvateľov vysoké dokazuje nepriamo aj pomoc štátu v tejto oblasti, pomocou tzv. štátneho príspevku pre mladých.

Princíp poskytovania štátneho príspevku pre mladých spočíva v stanovení percenta štátom, o ktoré sa zníži výška úrokovej sadzby, ktorú má klient určenú v zmluve o HÚ. Štátny príspevok pre mladých sa určuje každoročne zákonom o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok. Tento typ príspevku je poskytovaný mladému poberateľovi HÚ a to priamo z prostriedkov štátneho rozpočtu na základe zákona č. 479/2009 o štátnom rozpočte. Tento príspevok je poskytovaný každoročne po dobu piatich rokov od začatia úročenia HÚ a to iba na jednu zmluvu o HÚ. Po uplynutí spomínaných piatich rokov zaniká nárok na štátny príspevok pre mladých, avšak súčasne vzniká nárok na štátny príspevok. Jednou z podmienok poskytnutia štátneho príspevku je aj povinnosť banky taktiež prispieť k zníženiu úrokovej sadzby. V praxi to znamená, že poskytnutý príspevok je vyšší. Pre rok 2010 je teda celková výška štátneho príspevku pre mladých 3%. Zľavu z úrokovej sadzby vo výške 2,0% poskytne žiadateľovi štát. Následne zľavu z úrokovej sadzby vo výške 1% poskytne žiadateľovi banka. Od začatia úročenia HÚ sa príspevok poskytuje každoročne po dobu 5 rokov. Zároveň je tu možnosť odkladu splátky istiny po dobu 5 rokov.

Tento produkt bol však donedávna určený len pre určitú skupinu mladých ľudí, ktorých príjem nemohol dosiahnuť určitú hranicu. V praxi to znamenalo, že klient ktorý by spĺňal legislatívne podmienky, pre výšku jeho príjmu často krát na vypísanie žiadosti o HÚ ani nepomyslel, keďže bola vysoká pravdepodobnosť, že ho po čase nebude, aj napriek nízkej úrokovej sadzbe, stačiť splácať. Z tohto dôvodu sa zvýšila maximálna horná hranica príjmu pre klientov, ktorí by chceli využiť takúto formu pomoci od štátu. V súčasnosti je touto hranicou príjem 1.057 EUR. Aj napriek zvýšeniu tejto hranice, bude zaujímavé sledovanie úspešnosti poskytovania tejto pomoci štátu, keďže v Bratislave je pre získanie HÚ dosť malá a v ostatných častiach Slovenska je tento zárobok pre mladých ľudí nedosiahnuteľnou métou. Každopádne úspešnosť tejto pomoci overí až čas a na bližšie výsledky si budeme musieť ešte počkať.

V každom prípade je problematika výšky úrokových sadzieb pálčivou témou pre blízku aj vzdialenejšiu budúcnosť. Ako sme už spomínali, ich presný vývoj v súčasnosti sa nedá presne určiť, kedže samotná situácia v bankovom sektore je značne spletitá. Preto asi tým najbezpečnejším riešením pri fixácii úrokov pri HÚ je triezvosť pri odhade svojich finančných možností a uprednostnenie jej fixácie na dlhšie obdobie. Hlavným dôvodom je pocit akejsi istoty, ktorú tu už dlhšie chýba.

Podporte tento článok

pošli na vybrali.sme.sk

Zdieľať

Späť

Montované domy na Slovensku

Skoro každý z nás mal vo svojom detstve rád stavebnice, z ktorých sme si vedeli postaviť svoj prvý vysnívaný dom. Chcelo to len pár kociek Lega, či iného stavebného materiálu a o pár chvíľ sme už volali rodičov, aby sa prišli nato naše dielo pozrieť a samozrejme nás aj patrične pochváliť. V dospelosti zasa máme túžbu pochváliť sa stavbami, v ktorých už nebývajú malé postavičky zo stavebníc, ale my so svojou rodinou. Jednou z možností akosi si zadovážiť rodinný dom za rozumnú cenu je nasťahovať sa do montovanej verzie.Montované domy sú predovšetkým..

Moderná domácnosť prospieva aj vďaka batériám od renomovaných značiek Moderná domácnosť prospieva aj vďaka batériám od renomovaných značiek

Moderný ekologický princíp často evokuje globálne riešenia. Možno ho ale uplatňovať aj na úrovni základnej, najmenšej bunky spoločnosti. Rodina a jej domácnosť dnes prosperuje, najmä keď vyhľadáva trvácnu a šetrnú výbavu s príslušenstvom. Medzi prosté, ale často nenahraditeľné a vyhľadávané príslušenstvo v domácnosti zaraďujeme klasické spotrebné batérie. Ako vďaka nim domácnosť prospieva? Najväčší svetoví výrobcovia na svete získavajú plnú dôveru Na základe dlhodobých skúseností dnes jedny z najväčších..

Formy vykurovania

Pekne od začiatkuVaše možnostiPlynElektrická energiaDrevo a uhlieDoplnkové alternatívyKrbElektrická vložkaPodlahové kúrenieTermoregulátory, snímače teplotyZahrejte aj steny Najmä v našich podmienkach má významný podiel na útulnosti domova teplo. Vzhľadom na teplotné pásmo, v ktorom žijeme musíme dbať o tepelné zabezpečenie svojho príbytku už od samotného začiatku. To znamená odvtedy, odkedy staviame dom, alebo najneskôr pri dokončovaní hrubej stavby by sme mali mať jasno v tom, akým spôsobom ho budeme vykurovať. Samozrejme, že technicky zabezpečíte akúkoľvek..

Komunikácia medzi správcom a vlastníkmi bytov - otázka efektivity

Komunikácia medzi správcom a vlastníkmi bytov - otázka efektivity   „Minulý rok došlo v našom dome ku zmene správy, ktorú pôvodne vykonávalo spoločenstvo vlastníkov. Toto spoločenstvo však stále je registrované ako existujúce. To je pomimo, avšak podstatným problémom je komunikácia so správcovskou spoločnosťou, ktorá spravuje náš dom. V dome, ktorý má dva vchody – predný a zadný - sú vytrhané mnohé svetelné spínače, svetlo možno zapnúť len na niektorých z dvoch poschodí, príp. na prízemí, čo značne komplikuje..

Prístup na nehnuteľnosti v rámci výkonu exekúcie

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť či je exekútor oprávnený vstúpiť na pozemok (rodinný dom), ktorý už 3 roky nie je v našom vlastníctve ale figuruje tam ešte trvalý pobyt, nakoľko sa nemám kam prehlásiť. Exekútor chce z tohto domu vziať všetok nehnuteľný majetok. Terajší majiteľ je povinný ho vpustiť do domu? Ďakujem Vám vopred za radu. Karin T., Prešov Vstup exekútora na nehnuteľnosť pri súpise hnuteľných vecí Súdny exekútor je oprávnený, pri výkone exekučnej činnosti, vstupovať na pozemky, do bytov, či iných priestorov, avšak za podmienok uvedených..

Výber realitného makléra

 Získanie a overenie údajov o sprostredkovateľoviPlatba na sprostredkovanie a kúpuS priateľkou sme v inzercii objavili ponuku realitného makléra, ktorý sprostredkúva byty na predaj. Inzerenta sme kontaktovali a dojednali sme si stretnutie. Boli sme prekvapení, že stretnutie prebehlo nie v kancelárii, ale v malom bare. Dotyčný pán nás poinformoval, následne nám ukázal konkrétny byt. Dohodli sme sa na zálohe na predbežné výdavky v sume 9.500,- Sk, údajne záloha a poplatok za právny servis, a dojednali ďalší postup. Doteraz sa nám nepodarilo s „maklérom“ skontaktovať..

Vývoj cien bytov V Bratislave v roku 2007

Analýza cien bytov v Bratislave sa robila z plnohodnotných 13.410 údajov za obdobie od januára do decembra 2007. Priemerná cena m2 bytu v Sk sa vypočítavala bez výrazných odchýliek narúšajúcich trend. Oddelene sa vypočítavali ceny novostavieb od cien starých bytov, aby sa odhalil ich vplyv na rast cien starých bytov. Graf č.1: Tento graf poukazuje na to, že 34% z celkovej ponuky bytov pripadalo na ponuku novostavieb. Toto malo zákonitý vplyv na vývoj celkovej výslednej ceny, ktorú novostavby ťahali nahor.Graf č.2: Tento graf ukazuje, že najväčší podiel na množstve..

Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia

Stavebné sporenie patrí dnes medzi najbežnešie formy sporenia ako si finančne zhmotniť svoje predstavy o vlastnom bývaní. Tak ako v každom segmente trhu, aj možnosti stavebného sporenia prinášajú novinky, ktoré sa prispôsobujú aktuálnym potrebám svojich spotrebiteľov. Hlavne pri súčasných možnostiach stavebného sporenia platí ono známe: „Kto šetrí má za tri.“ Aj preto prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s. nové alternatívy ako urobiť svoje bývanie úspornejším.Ekologické šetrenieOd 1. januára 2008 platí novela zákona o stavebnom sporení, ktorá..

Dom na predaj


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.