Tipy, ako vniesť do detskej izby štýl, pohodlie i poriadok
Ani vám sa nedarí zariadiť deťom ich oázu pokoja tak, ako to vidíte v obľúbených katalógoch o bývaní? Tento problém rieši obrovské množstvo rodičov. Avšak, pre maximálnu spokojnosť najmenších nemusíte mať nadanie ani vysokoškolský titul architekta. V mnohých prípadoch je to len o pocitoch a detailoch, na ktoré treba pri zariaďovaní interiéru detskej izby myslieť.
A my vám o tom všetko dôležité v našom článku povieme. Prezradíme vám, ako rozumne vyberať a rozmiestňovať nábytok a ako správne použiť osvetlenie, aby miestnosť pôsobila štýlovo a útulne.
Definujte si v prehľadnom zozname jednotlivé funkcie miestnosti
Pred umiestnením nábytku do detskej izby by ste mali mať jasno v jej funkciách. Chceli by ste, aby sa dieťa v nej len hralo, alebo aj učilo a spalo?
Dajte si tento zoznam želaní na papier. Papierové zoznamy boli a stále sú skvelá pomôcka pri akýchkoľvek problémoch. Pri zariaďovaní detskej izby vďaka nim môžete priradiť jednotlivým položkám priority, ktoré budú zároveň dobrou orientáciou pri čerpaní financií z rodinného rozpočtu.
Vyberte vhodný nábytok a jeho usporiadanie
Uprednostnite nábytok do detskej izby, ktorý sa dá prispôsobiť rastu dieťaťa. Napríklad posteľ, ktorá sa dá prerobiť z detskej postieľky na klasickú detskú posteľ. Hracie či pracovné stoly a stoličky by mali byť výškovo nastaviteľné a ergonomicky navrhnuté tak, aby dieťa správne sedelo. Prebaľovacie komody možno neskôr použiť ako bežné komody s objemnými zásuvkami. Pozor však na upevnenie nábytku k stene.
Každú detskú izbu je možné prispôsobiť veku dieťaťa nielen nábytkom, ale aj vhodnými doplnkami. Na to sú ideálne závesy, koberce, lampy a podobné drobnosti. Vytvorte z nich deťom v izbe útočisko a spokojnosť sa odzrkadlí nielen na dobrých výsledkoch v škole.
Zariaďujte tak, aby bolo udržiavanie poriadku v izbe jednoduché
Uprataná izba pôsobí vizuálne pokojnejšie, čo sa v konečnom dôsledku prejaví aj na fyzickom i psychickom stave vášho dieťaťa. Myslite preto na systém organizácie, ktorý je vhodný na každodenné použitie - napríklad veľkú krabicu, do ktorej sa zmestia všetky hračky. Veľmi vhodné sú aj poličky s úložnými boxami alebo iné kusy nábytku, do ktorého si deti môžu všetko uložiť.
Nezabudnite na správne osvetlenie
Okrem kvalitnej stoličky pre deti a iného podobného nábytku je dôležitým faktorom pohody v miestnosti aj svetlo. V detskej izbe preto dbajte predovšetkým na to, aby svetlo nebolo príliš jasné alebo príliš tmavé.
Zdroj jedného svetla v strede miestnosti nie je ale riešenie. Pre prácu za písacím stolom alebo pri hre v posteli je predsa potrebná nielen príjemná posteľná bielizeň, ale aj dodatočné zdroje osvetlenia. Vyberajte ich s ohľadom na bezpečnosť a veľkosť priestoru, aby nepociťoval zrak detí pri čítaní a hre žiadnu únavu.
Postarajte sa o komfort detí
V detskej izbe sa treba vyhýbať studeným materiálom. Patria k nim napríklad dnes veľmi moderné a na údržbu jednoduché parkety alebo laminát. Napriek tomu, že sa na klasický koberec už niekoľko rokov zabúda, stále ide o najlepší variant podlahového krytia do detskej izby. Vnáša do miestnosti farby, vyžaruje teplo a príjemne sa na ňom predsa hrá a sedí. Ďalšie plus je, že hladina hluku z hračiek je kobercom výrazne znížená.
Nájdite si na zariadenie tohto priestoru čas a deťom tak vytvoríte ideálne podmienky nielen na hru a štúdium, ale aj osobnostný rozvoj a rast.