Ako si správne postaviť krb a kachle

-->

Teplý nápoj v ruke, v pozadí hrá príjemná hudba a vy ste zabalení v hebkej deke. Keď sa k tomu pridá pohľad na plápolájuce plamene vo vašom krbe, tak si už iba poviete, že už nič pohodlnejšie si neviete predstaviť. Podobne sa môžete cítiť aj na svojej chate, keď si pred spaním zatopíte vo vlastnej kachľovej peci. Ak ste pritom aj gurmáni, tak každý vám môže potvrdiť, že jedlo pripravené v kachľovej peci je obzvlášť chutné a nesie v sebe akúsi arómu kuchyne starých mám.

Krb a kachľová pec majú v sebe čaro zútulnenia príbytku a dodávajú nám pocit rodinnej atmosféry. Dalo by sa povedať, že práve tieto pocity sú ich základnou vlastnosťou. Preto ak rozmýšľate nad zadovážením si krbu či nebodaj kachľovej pece, dobre si rozmyslite aký typ by vyhovoval vašim požiadavkám. Je totiž celkom iné keď si svoje predstavy chcete splniť v rodinnom dome, či na chate, kde sa zdržiavate len pár dní v roku. Takže, ak už ste sa naisto rozhodli pre krb či kachľovú pec, dobre si rozmyslite na aké účely ich chcete používať a aký typ by sa presne hodil do vášho rodinného domu či chaty.

Krby a ich využitie

Nuž na začiatku si musíme priznať, že nie sme krajina, kde krby by mali svoju tradíciu. Väčšina z nás si v minulosti predstavovala krb ako otvorené ohnisko, pri ktorom si americká rodina pochutnávala pri moriakovi na deň vďakyvzdania. Je síce pravdou, že naše tradície s krbmi nemajú veľkú skúsenosť a sú skôr orientované na kachľové pece, tak súčasná doba má skôr opačný charakter. V oblasti stavania krbov sa hlavne zmenilo to, že moderné krby nemávajú otvorené ohnisko. S týmto typom krbov sa stretávame na chatách a chalupách, ktoré využívame každý deň. Do obývačky bytu alebo rodinného domu preto využívajú predovšetkým krby s uzatvoreným ohniskom. Príjemná atmosféra sa tým nestráca a vďaka krbovým vložkám zostávajú plamene pekne za sklom.

Toto riešenie má hneď niekoľko výhod. V prvom rade sa takto predchádza nechceným škodám spôsobeným horiacim ohorkom, ktoré pri praskaní polien odskočia z krbu. Obmedzenie rizika prípadného požiaru a tiež úrazov sa tým pádom minimalizuje. Predovšetkým sa ale zvyšuje výhrevnosť tohto telesa, pretože moderný krb by sa automaticky mal stať aj prínosnou súčasťou vykurovacieho systému vášho rodinného domu. Pri dobrom dimenzovaní telesa môžu v prechodných obdobiach roka správne zateplený dom dokonca úplne dostatočne vykúriť. Ak by to tak nebolo, tak je váš krb len akousi zbytočnou kulisou priestrannej obývačky, s ktorou sa môžete síce pochváliť každej návšteve, ale po jej odchode budete aj tak len nadávať na nevýhodnosť vašej „investície“. Aby ste sa do takejto situácie nedostali, tak pri zadovážení si vlastného krbu majte na pamäti hlavné slovo a tým je účelovosť. Jednoducho stavba tohto telesa by sa mala prispôsobiť vašim požiadavkám.

Aké sú dnes možnosti?

V súčasnosti si zákazníci vyberajú krby, ktoré sú umiestnené v stene, alebo sú umiestnené do voľného priestoru. Preto ak si chcete zadovážiť rodinný dom a vašou záľubou je práve krb, mali by ste nad jeho realizáciou rozmýšľať už pri samotnej kúpe či stavbe vášho príbytku. Ak si totiž zvolíte krb do voľného priestoru, bude tento projekt dosť náročný na realizáciu. Častejším variantom sú preto krby postavené v stene, alebo zavesené na stenu. Samotný výber z katalógu ponúkaných krbov však určite nestačí. Pre výber i inštaláciu je treba minimálne konzultáciu odborníka a najlepšie je nechať si teleso inštalovať priamo výrobcom, prípadne špecializovanou firmou, ktorá tiež na prevedené práce a funkčnosť zariadenia poskytne patričné záruky.

Pri uzatvorených krboch sú dôležitou súčasťou krbové vložky a pri ich výbere by ste mali mať na pamäti niekoľko vecí. Napr. krbové vložky s teplovodným výmenníkom majú rôzne špecifiká, ktoré je potrebné dodržať. Súvisí to najmä z bezpečnou prevádzkou krbu. V tomto systéme je samozrejmosť poistný ventil. Sústava musí byť napojená buď na záložný zdroj elektrickej energie, alebo musí mať dostatočne veľkú otvorenú expanznú nádobu. V inom prípade musí byť napojená na vodovodnú sústavu nezávislú na dodávke elektrickej energie.

Dôležitým faktorom pri krboch je aj výber paliva a s tým súvisiaci výber krbu. Aj keď tým najbežnejšim palivom je drevo, veľmi populárnymi sa stávajú aj krby, založené na plynovom vykurovaní. Výber z týchto možností záleží len na vás a je vecou vašich preferencií či vkusu. Ak sa rozhodnete pre drevo, tak každý výrobca krbov odporúča spaľovať kvalitné palivo s vlhkosťou pod 27 %. Preto sa najskôr upravuje sušením na vzduchu, kedy sa obvykle skladuje vo vonkajšom prostredí po dobu dvoch rokov chránané proti poveternostným vplyvom. Nedostatočne vysušené a čerstvé drevo zapríčiňuje vysoký obsah emisií v spalinách, na stenách spaľovacej komory. Samotné sklo sa rýchlo začierňuje a na dymovodoch a v komíne sa potom usádzajú ťažké sadze a tvorí sa decht. Preto ak sa chcete vyhnúť týmto „starostiam“, vyberte si radšej plynový krb. Plynové krby na pohľad skoro nerozpoznáme od klasických. V krbe síce vidíte horiace polená, vieme ale, že to tak presne asi nebude. Tento typ krbu sa dá obložiť do akéhokoľvek ostenia, alebo sa dá zabudovať priamo do steny. Niektoré plynové krby dokonca nepotrebujú žiadny komín, pretože sa dajú odvetrať priamo prieduchom cez fasádu. Iný typ plynového krbu sa dá zabudovať do staršieho existujúceho krbu na drevo. Plynový krb má vo vnútri ventilátor, ktorý sa uvedie do činnosti v závislosti od toho, akú teplotu dosiahne jeho plášť. Na tomto princípe je založené udržanie zvolenej teploty v interiéri. Všetko je istené krbovou poistkou, ktorá bráni prípadnému spätného chodu spalín z komína do miestnosti.

Dobre a bezpečne

Krbové vložky s teplovodným výmenníkom musia mať tiež odpadné potrubie napojené priamo do kanalizácie a všetky havarijné funkcie musia byť ovládané termoventilmi. Keďže tu ide predovšetkým o vašu bezpečnosť a ochranu vašeho príbytku, v žiadnom prípade nezverujte montáž firme, ktorá s týmto nemá skúsenosti a nemôže sa preukázať zaškoľovacím certifikátom. Len takýto certifikát oprávňuje firmu k montáži na daný typ vložky. Pokiaľ vám montážna firma nevystaví kópiu tohto oprávnenia, žiadna poisťovňa vám prípadnú vzniknutú škodu zapríčinenú neodbornou montážou neuhradí.

Pri výbere miesta, kde bude krb inštalovaný, je potrebné získať súhlas miestne príslušného stavebného dohľadu, obvykle zastúpeného oblastným kominárskym majstrom. To isté platí pre opatrenie k zaisteniu nevyhnutného odvetrávania a ventilácie miestnosti, a to vzhľadom k závislosti jej veľkosti na inštalovanom tepelnom výkone. Miestnosť, kde sa bude inštalácia prevádzať, musí byť zabezpečená proti mrazu a dobre vetraná. Mimoriadnu pozornosť venujte inštalácii v miestnostiach s utesnenými oknami, alebo v prípade, že sú inštalované mechanické ventilačné zariadenia vnútorného vzduchu. Zásobovanie spaľovacím vzduchom musí byť zaistené za každých podmienok.

Kachľová pec

Iným príbehom je zadováženie si pravej kachľovej pece. Jej naprojektovanie vyžaduje značné odborné vedomosti. Pri správnom zosúladení tepelných strát miestnosti a znalosti tepelného výkonu, ktorý poskytne plocha vonkajšieho plášťa pece, možno navrhnúť optimálne umiestnenie pece v interiéri. Na rozdiel od krbu, môžeme v súčasnosti pri dobrej kachľovej peci vykúriť aj 6 či 8 miestností. Problémom tu nie je ani viacpodlažný dom. Existujú totiž technické možnosti, aby sa vykurovali aj miestnosti na poschodí buď konvekciou (teplovzdušne), alebo sálaním na princípe hypokaustického vykurovania. Základom je dobre navrhnúť konštrukciu pece, umiestnenie zakurovacej klapky, dymovej klapky, zadného vetrania a veľkosti prieduchov na vykurovanie podkrovia alebo ďalších miestností, či umiestnenie sedacej lavice. Je to síce drahšia záležitosť ako v prípade zadováženia si krbu, ale samotný výsledok stojí zato. Ak chcete dodržať základné technické parametre napr. pri ťažkej akumulačnej peci, musíte rátať s výdajkami aj do výšky 2.000 EUR. Samotná cena však závisí predovšetkým od kvality použitej keramiky. Hlinená keramika dosahuje najnižšiu kvalitu, šamotová keramika o čosi lepšiu, no a samotným Rolls Royceom v kvalite je porcelánová keramika.

Cenu navyše ovplyvňujú prídavné zariadenia. Medzi tieto zariadenia patria hlavne zadné vetrania na teplovzdušné vykurovanie podkrovia, dvojplášťová stavba proti vzniku dilatačných škár medzi kachlicami pri tepelnom zaťažení, rúra na pečenie z antikora alebo čierneho plechu, ohrev vody do radiátorov ústredného kúrenia, či zabudovanie kozubu do telesa pece. K ďalším faktorom ovlpyvňujúcim nie len cenu, ale aj kvalitu pece je aj druh glazúry, ktorá môže byť lesklá, polomatná alebo matná. Tu by ste však nemali šetriť. Znižovanie ceny negatívne vplýva na kvalitu alebo vzhľad kachľovej pece. Každý, kto chce mať praktickú kachľovú pec v interiéri svojho domu alebo chaty, mal by uvážlivo pristupovať k výberu vhodného typu kachľovej pece a stavať ju len z kvalitného materiálu.

Všetko je len na vás

Aby ste boli so svojim výsledkom naozaj spokojní, tak najdôležitejším krokom je ujasniť si, pre aký účel a kam krb alebo pec potrebujete. Ak si totiž potrpíte len na dekoratívnu stránku týchto zariadení, tak by vám mal bohato stačiť krb na plynovej či elektrickej báze. Nemusíte totiž mysleť na správne vysúšanie dreva, či na rúbanie alebo kupovanie tejto suroviny. No ak ste do toho zaryli trochu hlbšie a pocit mať svoj vlastný krb, či samotnú kachľovú pec je vašim životným štýlom, tak vyšperkovanie vášho hobby do dokonalosti je pre vás aj tak ničím iným ako zábavou pri zdokonaľovaní si vlastného bývania, či už toho každodenného, alebo rekreačného.Späť

Klamlivá reklama o novostavbách?

Nie je to tak dávno čo médiami prešla správa, ako niektoré reklamy zavádzajú pri prezentácii bytových novostavieb v Bratislave. Bilbordy s vizualizáciami novostavieb ich prezentujú ako to najkrajšie miesto na zemi, kde by potencionálny zákazník mal určite investovať svoje peniaze, pričom reálny stav novostavby je celkom iný. Nuž bežný človek by si povedal, že na verejnosť znova len prenikli fakty, ako zákazník ťahá znova za kratší koniec a ako ho chce predajca len oblafnúť. Ide však pri prezentácii vizualizácií o skutočné zavádzanie?Čo novostavba, to najkrajšie..

Komín a jeho praktické využite

 „Ak sa aj v dnešných časoch prejdete podvečer po malebnej dedinke, chatovej oblasti, či vo štvrti rodinných domov v ktoromkoľvek meste v chladných mesiacoch, ako jedna z mála vecí ktorá vám udrie do nosa bude určite jemný zápach po hnedom uhlí, ktoré sa stále vo veľkej miere používa ako základné palivo pri zabezpečení si tepla v rodinnom dome. Preto aj v dnešnej dobe patrí k základnej výbave rodinného domu pri zabezpečení si spoľahlivého vykurovania dobrý a hlavne fungujúci komín.“ Ak by sme mali porovnať rodinný dom či rekreačnú chatu k..

Novinky v prenájme nehnuteľností

Prenájom nehnuteľností je pre mnohých vlastníkov bytov či rodinných domov celkom slušným vedľajším príjmom do rodinného rozpočtu. Nie je žiadnym tajomstvom, že Slováci sú v tomto ohľadne celkom podnikavým národom. A keďže tam, kde sa dajú zarobiť celkom slušné peniaze, ide akosi ruka v ruke aj časté neplnenie si daňovej povinnosti. Aj kvôli tomuto nešváru pripravilo Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky (DR SR) novinky, ktoré by mali platiť od budúceho roka 2010. Daňová povinnosť Daňová povinnosť je slovné spojenie, pri ktorom spozornie snáď..

Exekučný predaj nehnuteľnosti v dražbe I.

S priateľom sme sa rozhodli kúpiť rodinný dom s tým, že polovica bude napísaná na neho a druhá polovica na mňa. Moja otázka znie, v prípade, že by priateľ ako živnostník skrachoval, môžem prísť v exekútorskej dražbe o svoju časť domu ? Ako to právne ošetriť a ako prebieha taký exekučný predaj? Ďakujem za odpoveď. Oľga M., Kremnica Partneri nie sú manželmi Je dôležité uvedomiť si, že partnerstvo resp. partnerské spolužitie nemá oporu v zákonných ustanoveniach zákona o rodine - nie je rovnocenné manželskému zväzku. Môžete síce viesť spoločnú..

Výstavba ihrísk pre deti - ako po novom?

Naša obec disponuje pozemkom, na ktorom by sme chceli obnoviť materskú škôlku, zriadiť detské ihrisko, ktoré by malo byť prístupné pre všetky deti. Ihrisko bude vybudované svojpomocne s pomocou našich obyvateľov, tiež financované zo zbierky. Dostala sa nám informácia, že ihriská musia spĺňať nejaké nové a prísne kritériá, v opačnom prípade by nebolo možné ihrisko pre deti - preliezačky, pieskovisko a pod. sprístupniť deťom. Musí by teda ihrisko vybudované podľa nejakých noriem (napr. kovové), vraj EÚ niečo uzákonila. Ktorý zákon upravuje spôsob výstavby..

Novela právnej úpravy vlastníctva bytov a nebytových priestorov I

Národná rada SR na svojej 48. schôdzi schválila v treťom čítaní novelu zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá bola 22.02.2010 odoslaná do Zbierky zákonov a ako zákon vyšiel v Zbierke zákonov 09.03.2010, čiastka 38/2010, číslo 70/2010.  Občianskej verejnosti je zákon č. 71/2010 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č...

Poistenie nehnuteľnosti – nie luxus, ale nevyhnutnosť

Domov je pre každého človeka miestom, ktoré preň predstavuje nielen súkromie a pohodlie, ale najmä bezpečie. To je dôvod, prečo si doň inštalujeme napríklad alarmy - snažíme sa ho urobiť čo najbezpečnejším miestom pre seba a svoju rodinu. Zároveň však tak, ako všetky tieto náležitosti chránia nás, tiež chceme, aby bol nejakým spôsobom chránený aj náš domov; akiste zaváži aj fakt, že sme do jeho budovania vložili nemalú námahu, čas aj finančné prostriedky. Aby teda nehrozila situácia, ktorá by nás o náš domov nejakým spôsobom pripravila bez možnosti..

Úrokové sadzby pri hypotekárnom úvere

O možnosti ako si zadovážiť bývanie pomocou hypotekárneho úveru (HÚ), sa toho popísalo už veľa. Pri jeho vybavovaní zaujíma klientov tej či onej banky  jedna zo základných veličín výška úrokovej sadzby. Podľa nastavenia jej výšky, môžete na svojom (HÚ) riadne ušetriť, ale pri troche neuváženosti a letmom prebehnutí čísel v letáku propagujúcom hypotekárny produkt aj svoje bývanie riadne preplatiť. Tak či onak, úroková sadzba tvorí základ splácania vášho dlhu, takže jej optimálne nastavenie je pre vás ako klientov obzvlášť dôležité.Tvorba..

Kúpte si pozemok, pretože ... (TRH Nehnutelnosti)