Bývanie v meste a na dedine

Ako sa hovorí, život je otázka priorít. Túto vetu nepoznáme len ako slogan jednej reklamy, ale týka aj spôsobu nášho života v oblasti hodnôt, či praktického života, napr. bývania. Asi najviac sa však prejavuje vo výbere možnosti bývania v meste, alebo na vidieku. Zatiaľ čo v iných oblastiach bývania sa dá čitateľom presne poradiť, výber z týchto dvoch oblastí je skôr témou, kde samotné rozhodnutie je akousi zmesou vlastného presvedčenia a finančných možností, ktoré na splnenie svojej túžby máte.

Aj keď Slovensko nepatrí k tým najvyspelejším krajinám sveta, otázka štýlu a kvality bývania sa už pred pár rokmi predsa dostala aj do našich končín. A tak mnohé lifestylové časopisy sa priam predbiehajú v témach týkajúcich sa zlepšenia bývania. Medzi tieto témy nepochybne patrí aj téma, týkajúca sa výhod a nevýhod bývania v meste a na vidieku. Ako pomoc k týmto témam ponúkajú vyjadrenia úspešných ľudí, ktorí si bývanie na vidieku nevedia vynachváliť, až po mladé rodiny s deťmi, ktoré hľadajú pre výchovu svojich detí len to najlepšie prostredie. Preto ak hľadáte pre seba nové bývanie, kde základnú dilemu pri výbere tvorí jeho hľadanie v meste či na vidieku, tak nasledujúce riadky sú určené priamo vám.  

Určite každý z nás má svoje sny, ale pokiaľ nemajú svoje „finančné krytie“, tak zostanú stále len snami. V horšom prípade sa stanú nočnou morou pri zadĺžení sa, či neschopnosti splácať úver za svoju nehnuteľnosť. Otázka rozhodovania bývania na vidieku či v meste preto skôr „vŕta“ hlavou majetnejším ľudom, pretože priemerný slovenský občan je niekedy vôbec rád, že dostal od banky hypotéku. Otázku kvality bývania, či lokality v súčasnosti preto nepovažuje až tak za prioritnú. V dnešnej dobe veľmi veľa mladých ľudí, ktorí prišli za prácou do mesta, svoje prvé vlastné bývanie totiž rieši hypotekárnym úverom a kupuje si jeden až dvojizbový byt v jeho okrajovej časti.

Preto niektoré články o tom, ako si napr. mladá novinárka, ktorá prišla za prácou do Bratislavy chce kúpiť rodinný dom na vidieku, pretože jej chýba rodný Gemer, vyznievajú ako texty z oblasti „science fiction“. Nuž nepochybne sa nájdu aj takéto „šťastné prípady“, tie však nie sú mernou mincou pri argumentácii v rozhodovaní sa medzi mestom a vidiekom. Aj keď pri rozhodovaní medzi týmito lokalitami stojí určitá forma túžby, ktorá nemá racionálny charakter, existuje celý rad všeobecných argumentov pre jeden, či druhý spôsob bývania. A práve na ne by ste určite nemali zabúdať, ak sa už rozhodujete, či by ste na miesto panelovej zástavby neskúsili radšej rodinný domček na vidieku.  

Bývanie v meste

Takže poďme pekne po poriadku a povedzme si pár viet o mestskom spôsobe života. Je nepochybné, že život v meste sa od toho vidieckeho líši v mnohých ohľadoch. Medzi základné príčiny toho, prečo ľudia uprednostňujú bývanie v meste, patrí dlhodobá individualizácia spoločnosti. Človek tu má vyššiu mieru anonymity, čo je pre niekoho veľmi dôležitým aspektom. Tento aspekt napr. často vyhovuje mladým ľuďom, ktorí sú radi, že sa konečne „odtrhli“ od svojej rodiny a svoju anonymitu si môžu takto vychutnávať plnými dúškami. Neplatí to len pre študentov vysokých škôl, ktorí patria skôr medzi hlavné cieľové skupiny ľudí, ktorí prenajímajú svoje nehnuteľnosti. Patria tu aj mladí ľudia, ktorí súkromie a pokoj odkladajú na „staré kolená“ a dôležitejšie ako bývanie na vidieku je pre nich budovanie kariéry. A práve k nej im určite stačí menší byt v meste. Keďže mestá ponúkajú určite viac pracovných príležitostí, práve tento fakt býva často hlavným dôvodom, prečo sa tam ľudia radšej usadia. Výhodou bývania v meste je veľakrát aj finančná náročnosť, pretože najlepšou alternatívou pre mladé rodiny, ktoré nemalú dostatok financií na výstavbu či kúpu rodinného domu sú byty. Stavebné firmy síce ponúkajú malometrážne domy za nižšie ceny, ale musíte si uvedomiť, že spolu s pozemkom a ostatnými nespomenutými časťami a doplnkami sa suma navŕši často až trojnásobne.  

Ak má bývanie na vidieku výhodu v podobe súkromia a bezpečnosti, tak bývanie v meste má svojho „žolíka v rukáve“ v podobe dostupnosti služieb a občianskej vybavenosti. Aj práve preto niektorí rodičia pri výchove detí dávajú do popredia výber škôl či škôlok, ktorý je v meste pestrejší ako na vidieku. V prípade detí je to aj ľahšia dostupnosť k povyučovacím aktivitám, ako sú napr. rôzne športové, či iné záujmové aktivity.

Ďalšou nezanedbateľnou výhodou mesta sú aj lepšie možnosti kultúrneho vyžitia. Veď obchody, reštaurácie, banky, nemocnice a mnohé ďalšie inštitúcie, majú omnoho väčšie zastúpenie v mestách. Jednoducho povedané, život v meste je aktívnejší a dynamickejší a za prácou sa nemusí toľko cestovať ako v prípade bývania na vidieku. Tento argument je závažnejší o to viac, že ho skôr hovoria obyvatelia dedín, či menších miest a veľakrát ho „mešťanom závidia“.  

Napriek určitej praktickosti mestského života, má život v ňom aj svoje nepraktické stránky. Tie však začínajú človeku „liezť na nervy“, najmä keď už si založil vlastnú rodinu. Zrazu byt v ktorom býva je tesný a jeho steny, akoby začali byť až tak tenké, že dieťa sa v noci zobudí aj na tej najtichší zvuk. Miera hluku a kvalita vzduchu má preto veľmi často ďaleko od čistého a tichého miesta. Taktiež sa mestá vyznačujú väčšou mierou kriminality a horším životným prostredím, čo sa nejaví ako najideálnejšie miesto na výchovu detí.

Paradoxom tejto situácie je to, že aj keby človek chcel vychovávať svoje malé deti na vidieku, tak nemá na to dostatočné množstvo finančných prostriedkov. Tie si zvykne zadovážiť až neskôr, ale v prípade výchovy detí je to už možno trochu „neskoro“. Keďže v tejto situácii má vaše potomstvo ranné detstvo už za sebou. Vtedy je dosť možné, že na váš nápad, o sťahovaní sa na vidiek vám odpovie ráznym buchnutím dverí na svojej izbe s následným hlučným pustením si Rytmusa pre celý panelák. Majte preto na pamäti, že váš sen o pokojnom bývaní na vidieku sa pre niekoho vo vašej rodine môže stať vysloveným peklom.  

Bývanie na vidieku

Ako sme už vyššie spomínali, najväčšou výhodou bývania na vidieku je pokoj a bezpečnosť. Jednoducho život tu býva uvoľnenejší. Príroda je na dosah ruky, čistý vzduch a krajšie životné prostredie sú lákadlom pre mnohých ľudí, ktorí netúžia po uponáhľanom živote v meste. Bývanie na vidieku bude pre vás oázou aj vtedy, ak ste milovníkom domácich zvierat či záhradkárčenia, príp. iných koníčkov, ktoré si vyžadujú priestor. Na vidieku vaše hobby nebudete určite nikoho obmedzovať. Rodiny s malými deťmi sa taktiež neraz rozhodnú pre život na dedine, pretože ho považujú za bezpečnejší a zdravší než život v meste. Hlavne nemajú starosti, kde sa ich dieťa môže zatúlať. Keď má váš rodinný dom aj dostatočne veľký dvor, tak máte istotu, že keď si váš malý syn na ňom zahrá futbal, tak nemusíte tŕpnuť ako v meste, či náhodou pri odkopnutí lopty nevbehne rovno pod kolesá auta. Väčší priestor však netýka len okolia vášho rodinného domu, ale aj samotných izieb v ňom. Väčší priestor v izbách vám nedá pocit stiesnenosti a zároveň nebudete príliš obmedzovaní priestorom pri jeho zariaďovaní.  

Medzi veci s ktorými musíte počítať keď sa nasťahujete do pôvodnej dediny a nie napr. satelitného mestečka je to, že ľudia žijúci v jednej dedine sa zväčša lepšie poznajú. To je pre niekoho pozitívnou skutočnosťou, pre mnohých však pomerne veľkou nevýhodou. Anonymitu skôr zažijete v satelitných mestečkách, ale ich popularita sa s minulými rokmi nedá vôbec porovnať. V tomto prípade je trend skôr opačný a ľudia sa zo „satelitov“ sťahujú späť do miest.

Negatívnou stránkou života na vidieku je najmä obmedzená dostupnosť obchodov a služieb. S výberom škôlky či školy pre svoje deti vás dedina tiež zrejme nepoteší. Veľakrát sa preto nevyhnete dochádzaniu alebo vozeniu svojich detí z a do školy. Dediny tiež neponúkajú príliš možností kultúrneho, spoločenského či športového vyžitia, takže sa život na dedine často mnohým javí ako nudný a nezáživný. Mnoho ľudí ako hlavný argument uvádza, že na dedinu ide hľadať pokoj. V prípade dochádzania do veľkého mesta za prácou sa vám ten pokoj vyparí pri rannej dopravnej zápche, keď budete vo svojom aute nadávať, že zasa nestíhate na čas prísť do práce.  

Apropó, autá! Regionálna poloha je napr. jedným z parametrov, ktoré môžu ovplyvňovať výdavky na poistné v súvislosti s motorizmom. Sadzby poistného sa stanovujú nielen na základe objemu motora, výkonu auta, ale i od veku majiteľa a tiež od miesta prihlásenia vozidla. Najvyššie sadzby sú stanovené pre vozidlá prihlásené v Bratislave a krajských mestách. Pre vidiek sú tieto sadzby nižšie. Ďalšie rozdiely medzi mestom a vidiekom sa týkajú aj poistenia domácností. Vo väčších mestách sa zaplatí za poistenie výrazne viac ako na vidieku. Súvisí to napr. s rizikom krádeže, ktoré je vo veľkých mestách väčšie. Táto úmera však automaticky neklesá so zmenšujúcim sa počtom obyvateľov, pretože obyvatelia tých najmenších osád či samôt, vzdialenejších od obce môžu mať poistenie drahšie.

Bývanie v meste či na vidieku má v každom smere veľa výhod aj nevýhod, práve preto mnoho ľudí rieši túto dilemu akýmsi kompromisom. To znamená, že keď chcú ujsť pred uponáhľaným životom mesta, tak si na tieto účely zadovážia malý víkendový domček alebo chatku, alebo si kúpia rodinný dom v pokojnejšej okrajovej štvrti mesta. Preto ak sa už rozhodnete pre akýkoľvek výber lokality, vaše rozhodnutie by nemalo vyhovovať len vám, ale každému členovi rodiny, pretože len tak sa vám bude na vašom novom mieste dobre bývať.  

Viac o téme sa dozviete v relácii TA3 REALITY


Späť

Aké sú možnosti pri výbere podlahy

Každý, kto si zariaďuje svoj nový domov alebo renovuje starý, bude zaiste súhlasiť s tým, že jednou z kľúčových otázok pri jeho úprave je podlaha. Klasikou sú koberce, avšak nie každý je ich fanúšikom a je tu aj otázka alergií; dnes už nimi trpí pomerne vysoké percento populácie a roztoče v nich alergikovi zaiste dobrú službu neurobia. Za týchto okolností je namieste uvažovať o druhej forme klasiky - o parketách. Sú vkusné, praktické, ľahko sa udržiavajú čisté a zákazník si môže vybrať zo širokého spektra možností podľa svojich predstáv. Zrejme..

Sceľovanie pozemkov. V čom je jeho prínos pre spoločnosť?

Tento prostriedok bol prioritne určený na nápravu všeobecného stavu vlastníctva pozemkov na Slovensku, ktoré trpí nielen rozptýlenosťou vlastníctva, čo sa týka pôdy, ale následkom toho aj komplikovanosťou akéhokoľvek obchodovania s pozemkami. Odstránenie tohto stavu je dôležité najmä preto, aby sa mohol začať rozvíjať trh v tomto smere. Problém rozptýleného vlastníctva však ešte komplikuje množstvo neidentifikovaných vlastníkov, čo pokusy o usporiadanie a jednotný systém ešte viac brzdí. Poďme sa teda pozrieť na korene tohto stavu a na možnosti, pomocou..

Oceňovanie nehnuteľností

Aké postupy sa používajú pri určovaní ceny nehnuteľnostiPodľa čoho pracujú znalciPrestanú banky vyžadovať znalecké posudky?Čo vplýva na cenu nehnuteľností? Všeobecná hodnota sa určuje podľa niekoľkých spôsobov. Spôsob, akým sa všeobecná hodnota majetku stanovuje, upravuje vyhláška ministerstva spravodlivosti č. 492 /2004 o stanovení všeobecnej hodnoty majetku.Aké postupy sa používajú pri určovaní ceny nehnuteľnostiPorovnávacia metóda: Pri tomto spôsobe sa porovnávajú nehnuteľnosti alebo stavby rovnakého druhu, porovnateľnej veľkosti..

Smernica č. 2008/122/ES a náležitosti timesharingovej zmluvy

Minulým článkom sme započali miniseriál týkajúci sa otázok tzv. timesharingových vzťahov, teda vzťahov založených timesharingovými zmluvami. Ako už bolo povedané, timesharing je inštitút alebo obchodný produkt spojený s dovolenkovými pobytmi v hotelových a iných ubytovacích zariadeniach, ktoré si občan prenajíma na určité vymedzené časové obdobie počas kalendárneho roka, a to na obdobie niekoľkých rokov. Jedná sa o osobitný druh nájmu v kombinácii s kúpou. Smernica č. 2008/122/ES Smernica č. 2008/122/ES o ochrane spotrebiteľa vo vzťahu k niektorým..

Výmena a zámena bytov

Dobrý deň. V apríli 2005 som nadobudol kúpou v dražbe 2-izbový prízemný byt. Suseda mojich známych, ktorá býva v 3-izbovom byte, by sa rada presťahovala do bytu menšieho a prízemného, keďže nevládze chodiť na 4. poschodie. Môj byt by jej plne vyhovoval, ale natrafili sme na problém ako to papierovo zrealizovať. Pri predaji nehnuteľnosti by som musel asi zaplatiť 19% daň z predaja, čo je pre mňa samozrejme dosť nevyhovujúce. Bolo by možné byty vzájomne odpredať za symbolickú 1,-Sk, príp. darovať a takto znížiť výdavky na daň? Prosím, poraďte nám. Ďakujem.Andrej..

Prevod spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti

Sme dvaja súrodenci a po rodičoch sme zdedili na polovicu stavebný pozemok v Bratislave. Moja sestra svoju časť predala, o čom som sa dozvedel až po tom, ako mi to nový vlastník oznámil. Ja som sa chystal na tomto pozemku postaviť dom, ale v tejto situácii neviem, či sa mám do stavby naozaj pustiť. Ako mám ďalej postupovať?  J. N., Bratislava Pre riešenie Vášho problému je rozhodujúce, kto je nadobúdateľom spoluvlastníckeho podielu Vašej sestry na predmetnom pozemku. Ak ním totiž bola blízka osoba Vašej sestry, to znamená v zmysle Občianskeho zákonníka napríklad..

Úrokové sadzby pri hypotekárnom úvere

O možnosti ako si zadovážiť bývanie pomocou hypotekárneho úveru (HÚ), sa toho popísalo už veľa. Pri jeho vybavovaní zaujíma klientov tej či onej banky  jedna zo základných veličín výška úrokovej sadzby. Podľa nastavenia jej výšky, môžete na svojom (HÚ) riadne ušetriť, ale pri troche neuváženosti a letmom prebehnutí čísel v letáku propagujúcom hypotekárny produkt aj svoje bývanie riadne preplatiť. Tak či onak, úroková sadzba tvorí základ splácania vášho dlhu, takže jej optimálne nastavenie je pre vás ako klientov obzvlášť dôležité.Tvorba..

Problémy s hypotékou?

Problém je na sveteKeď musí zasiahnuť bankaBanky znižujú úrokové sadzby   Nie je nič ľahšie. Jednoduchá cesta k bývaniu. Stačí len prísť. Riešenie ušité priamo na mieru. To sú len niektoré reklamné slogany, ktoré nás tak často oslovujú a pútajú našu pozornosť na rôzne produkty vedúce k vlastnému bývaniu.Spôsobov, ciest a produktov vedúcich k vlastnému bývaniu je v dnešnej dobe a situácii na trhu skutočne mnoho. Pritom nemusí ísť bezpodmienečne len o získanie nového bytu či domu, ale aj napríklad o kúpu zariadenia, stavbu garáže či bazénu,..

Kúpa nehnutelnosti zaťaženej vecným bremenom alebo záložným právom na nehnuteľnosti?

Pred samotnou kúpou zaťaženej nehnutelnosti je vhodné, aby si kupujúci v prvom rade jasne ozrejmil, či skutočne chce nadobudnúť nehnuteľnosť s ťarchou alebo nezaťaženú nehnuteľnosť. Jeho postup závisí od toho, či nehnuteľnosť je nadobúdaná priamo konaním kupujúceho alebo cez sprostredkovateľa - realitnú kanceláriu. Kupujúci by si mal vyžiadať relevantné a najmä aktuálne doklady ohľadne predmetnej nehnuteľnosti, napr. originál  listu vlastníctva. Na liste vlastníctva, ktorý môže získať od predávajúceho, od realitnej kancelárie..