Problémy pri napojení sa na inžinierske siete

Ak sa rozhodnete nad stavbou vlastného rodinného domu, poviete si, že základom je vybrať si dobrú lokalitu s dispozične riešeným stavebným pozemkom. Po tomto kroku by sa už nič vážne nemalo stať a jedinou starosťou by mala byť len samotná výstavba vášho domu. Lenže človek mieni a život mení. Problémy totiž môžu nastať už pri samotnom pripájaní sa na inžinierske siete. Nemusí ísť pritom o technický problém, ale vyslovene susedský. Aké konkrétne nepríjemné situácie vám môže priniesť realita, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Predstavte si, že ste vybrali stavebný pozemok, ktorý vám vyhovuje takmer po všetkých stránkach. Príjemná lokalita, inžinierske siete nablízku a v jediné v čo dúfate sú budúci príjemní susedia. Nuž pri stavbe rodinného domu je práve ľudský faktor zdrojom rôznych nedorozumení, ktoré by mohli váš sen o vlastnom bývaní poriadne skomplikovať. Ako jednou z možných komplikácií pri začatí stavby rodinného domu môže byť samotné pripojenie na elektrické siete, či kanalizáciu. Do akých absurdných situácií sa môžete dostať, si povieme na nasledujúcom príklade.

Keď si niekto svoj sľub rozmyslí

Predstavte si napr. stavebný pozemok, ktorý je z jednej strany zastavaný rodinnými domami. Zároveň na začiatku tohto stavebného pozemku je trafostanica pre pár užívateľov, ktorí si ju postavili na vlastné náklady. Zároveň majitelia týchto nehnuteľností majú svoje inžinierske siete a domy už skolaudované. Spomínaný pozemok je predelený štátnou cestou, pod ktorú si obyvatelia postavili vlastnú kanalizáciu. Na druhej strane tejto cesty, chcú ďalší obyvatelia stavať svoje rodinné domy. Pôvodne dostali prísľub od majiteľov sietí, že sa budú môcť na spomínanú trafostanicu a kanalizáciu pripojiť. Nuž ale ako sa hovorí, sľuby sa sľubujú a po čase sa situácia zmenila.

Majitelia vlastniaci trafostanicu a kanalizáciu si to rozmysleli a prisľúbené prípojky odmietli. Dôvody takéhoto rozhodnutia môžu byť rôzne. Napr. lokalita môže byť lukratívna a týmto rozhodnutím chcú blokovať príchod nových záujemcov o bývanie. Takže spôsob blokovania cez vlastnenie týchto sietí je preto z ich strany logický. No každopádne nech sú ich dôvody zmeny sľubu akékoľvek, podme si povedať aké možnosti majú tí vlastníci pozemkov, ktorí chcú začať stavať neskôr a k novovybudovaným prípojkám sa až tak ľahko nedostanú. Modelová situácia je pritom značne komplikovaná, keďže majitelia stavebných pozemkov musia riešiť dva problémy jednou ranou.

Prvým problémom je pripojenie na trafostanicu, ktorá je na začiatku celého stavebného pozemku. Tým druhým problémom je pripojenie sa na kanalizáciu, ktoré je umiestnená pod štátnou cestou. Samotná situácia tak trochu pripomína život na „divokom západe“, keď osadníci ktorí prišli skôr, začali hádzať polená pod nohy tým neskôr príchodiacim majiteľom stavebných pozemkov. Takže stručne a jasne, ako si teda poradiť s týmto dvojnásobným problémom?

Ako riešiť pripojenie na elektrický zdroj

Najlepšie pre vás bude, ak si tento veľký problém rozdelíte na dva menšie. To znamená že elektrickú a kanalizačnú prípojku budete riešiť zvlášť ale zároveň koordinovane. Tzn., že všetci majitelia, ktorým boli prípojky odmietnuté, by mali postupovať spoločne. V prípade možnosti riešenia pripojenia na trafostanicu by ste mali čo najskôr osloviť lokálneho distributéra elektrickej energie. Podľa Mgr. Andrei Danihelovej, hovorkyne Východoslovenskej energetiky, a.s. (VSD), by ich spoločnosť po oslovení majiteľmi stavebných pozemkov postupovala nasledovne: „Ak by sa daný problém vyskytol na distribučnom území VSD, uvedenú situáciu by sme riešili v prvom rade ponukou VSD, majiteľom pôvodnej trafostanice na jej odkúpenie a zaradenie do majetku VSD. Následne by VSD riešila napojenie nových žiadateľov už z tejto trafostanice. V prípade, že by tento návrh nebol akceptovaný zo strany pôvodných majiteľov, VSD by pristúpila ku krokom vedúcich k vybudovaniu vlastného distribučného zariadenia.”

V praxi to znamená, že ak by pôvodní majitelia „stále trucovali” distribučná spoločnosť by pristúpila k vybudovaniu vlastnej prípojky a trafostanice v danej lokalite. Ak je totiž vlastníkom pôvodnej trafostanice skupina majiteľov stavebných pozemkov a nie distribútor elektrickej energie, tak ten nemá žiadne páky na to, ako konkrétnu trafostanicu kúpiť. Resp. závisí to jedine od vôle majiteľov trafostanicu predať. Takže ak by majitelia tento predaj odmietli a zároveň sa s vami ako záujemcami o pripojenie nedohodli, ostáva vám ako riešenie nasledujúca možnosť:

V prvom rade má odberateľ právo na pripojenie do distribučnej sústavy (DS) príslušného prevádzkovateľa. Ak sú splnené technické a obchodné podmienky na pripojenie. Celý proces pripojenia začína podaním žiadosti o pripojenie do DS. Na základe tejto žiadosti prevádzkovateľ určí žiadateľovi bod napojenia v DS, prípadne navrhne možnosti technického riešenia napojenia odberného zariadenia. Napojenie priamo na energetickú spoločnosť ako prevádzkovateľa DS je preto priechodnejšie. Pripojenie na „cudziu trafostanicu“ je komplikovanejšie riešenie. Pripojenia na zariadenia, ktoré nie sú majetkom distribútorov elektrickej energie nie sú totiž z ich strany vnímané ako preferované riešenia, aj keď sa dajú zrealizovať. Každopádne sú to pre nich výnimočné prípady a dajú sa uskutočniť len na základe súhlasu majiteľa tohto zariadenia.

Riešením je teda stavba novej trafostanice zo strany distribútora, alebo napojenie na iné, už existujúce trafostanice v blízkom okolí. Budovanie vlastnej trafostanice by bolo pre vás zbytočným krokom. Takže ak si vyberiete v budúcnosti stavebný pozemok, medzi inými informáciami si zistite, kto je vlastníkom trafostanice. Pokiaľ vlastníkom nebude energetická spoločnosť, ale majitelia niekoľkých rodinných domov, nedajte len na ich ústny prísľub o pripojenie na trafostanicu, ale skúste sa s nimi o tom dohodnúť aj písomne. Ak to odmietnu, tak jedinou cestou je už spomínaná komunikácia s energetickou spoločnosťou.

Ako riešiť pripojenie na kanalizáciu

Modelová situácia ktorú vykresľujeme má dve problematické roviny. Riešením ako sa pripojiť na kanalizáciu, ktorá je pod štátnou cestou a je vo vlastníctve tých istých majiteľov ako v prípade trafostanice, je podľa Zenona Mikleho, hovorcu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) „dohoda (písomný súhlas) zúčastnených strán. Vlastník nehnuteľnosti, ktorý chce budovať nový rodinný dom, vrátane pripojenia potrebuje pre vybavenie stavebného povolenia vyjadrenie aj BVS. V rámci toho BVS sa k technickému riešeniu pripojenia vyjadrí.“ Každopádne možnosť zasiahnuť má vodárenská spoločnosť len vtedy, ak má predmetná kanalizácia verejný charakter, čo v nami uvedenom modeli nie je. Takže ak je niekto vlastníkom kanalizácie, má plné právo rozhodovať o tom koho na svoju kanalizáciu pripojí a koho nie. Aké sú potom riešenia v danej situácii?

Existujú presne tri možnosti ako z toho problému vykľučkovať. Po prvé, skúste sa d ohodnúť s vlastníkmi vybudovanej kanalizácie na pripojení, aj keď táto cesta môže byť paradoxne najkomplikovanejšia. Pretože ak vás niekto nechce pustiť cez prípojku na svoju kanalizáciu, tak s ním nepohnete ani párom volov. Druhou a zároveň technicky najnáročnejšou možnosťou, je vybudovanie si vlastnej kanalizácie. Pričom je otázne, či na ňu existuje na stavebnom pozemku kde bude stáť váš rodinný dom aj miesto na jej vybudovanie. No a poslednou, zrejme najviac priechodnou možnosťou, je pripojiť sa na verejnú kanalizáciu, pokiaľ sa nachádza v dostupnej vzdialenosti od nehnuteľností nových obyvateľov. Zároveň je to možnosť, kedy vodárenské spoločnosti vám budú môcť najviac odborne poradiť ohľadne pripojenia sa. Keďže každý stavebný pozemok má svoje špecifiká a celkové podstavenie inžinierskych sietí je rôzne. Je preto nutné osloviť lokálneho správcu týchto sietí, ktorý vám najlepšie opíše možnosti danej lokality.

Aj na tomto príklade vidno, že pri stavbe rodinného domu musíte naozaj myslieť na každú maličkosť, ktorá by vám mohla skomplikovať vaše zámery. Takže, ak chcete stavať na stavebnom pozemku, kde už stojí pár rodinných domov, preverte si hneď na začiatku, kto je vlastníkom trafostanice, či kanalizácie. Ak sú totiž tieto siete v rukách majiteľov nehnuteľností, tí môžu pomocou nich ovplyvňovať dokonca záujem o kúpu ďalších parciel na stavanie nových rodinných domov. Ak by ste totiž zistili, že ich sľuby o pripojení sa na ich siete ostali len slovami, máte pre budúcnosť bohužiaľ jedinú istotu a to vašu prázdnu parcelu na jednej strane cesty a nekorektných susedov na druhej strane cesty.

Viac sa dozviete v relácii REALITY na TA3


Späť

Reality - Stavebné povolenie

Pri riešení vlastného domova dá niekto prednosť kúpe domu na kľúč, niekto výhodnej kúpe a následnej rekonštrukcii a niekto radšej kúpi pozemok a ide stavať. Všetky tieto možnosti majú svoje výhody aj nevýhody a tú poslednú si väčšinou volia ľudia, ktorí chcú mať každý detail svojho nového domova podľa svojich predstáv. Ak sa však rozhodneme pre výstavbu nového domu, nevyhneme sa istým „procedúram“. Jednou z nich je aj stavebné povolenie.   Kam treba ísť žiadať o stavebné povolenie S touto žiadosťou..

Feng šuej

Placebo efekt alebo pravda?ExteriérOrientácia podľa svetových stránInteriérVchod a chodbaSpálňaVaša kanceláriaKuchyňaObývačkaJedáleňKúpeľňa Čínska kultúra sa snaží v každom smere dodržiavať predovšetkým rovnováhu. O prvkoch Jing a Jang počul už asi každý z nás. Sú vzájomne prepojené, jeden potrebuje druhý na dosiahnutie cieľa. Približne pred dvetisíc rokmi vznikla, ako už iste tušíte, v Číne filozofia Tao, ktorá učí, že na svete nie je nič stále, všetko sa mení a všetko so všetkým súvisí. Zakladateľ taoizmu, staročínsky filozof Lao,..

Ceny starých bytov klesajú! (vývoj cien)

  „Potenciálni kupci budú ešte chvíľu vyčkávať, kým ceny nepadnú na pomyselné dno. Predávajúci by si mali uvedomiť, že ak chcú predať, musia byt oceniť reálne, tak, aby jeho stav, vek, kvalita a lokalita zodpovedali cene,“ myslí si Veronika Komorníková, šéfredaktorka časopisu Kompletný TRH Nehnuteľností. Poklesli ceny starších nehnuteľností v Bratislave za posledne obdobie? Aké konkrétne byty a v ktorej lokalite? O koľko poklesli ceny? Cena starých bytov v Starom Meste je najustálenejšia a drží sa v cenovom pásme medzi 70-85 tis. Sk/m2 v závislosti..

Ďalšia činnosť spoločenstva, jeho orgány a zánik

FINANČNÉ HOSPODÁRENIE SPOLOČENSTVAUZATVÁRANIE ZMLÚV A OBMEDZENIE PODNIKANIAORGÁNY SPOLOČENSTVAZRUŠENIE A ZÁNIK SPOLOČENSTVA V minulom čísle sme sa pozastavili pri spoločenstve vlastníkov bytov, ktoré je jedným z dvoch druhov spravovania bytových domov. Nakoľko činnosť spoločenstva je dosť obsiahla, v dnešnom článku budeme pokračovať v bližšej špecifikácii činností, ktoré prislúchajú spoločenstvu ako právnickej osobe. FINANČNÉ HOSPODÁRENIE SPOLOČENSTVASpoločenstvo je oprávnené samozrejme vykonávať tie činnosti, ktoré sú vymedzené v zákone č...

Rastúci slovenský dopyt po chorvátskych nehnuteľnostiach - krásy Jadranu a právne otázky kúpy

Omylom je, ak si niekto myslí, že v Stredomorí si nehnuteľnosť môžu dovoliť len superboháči, milionári. Napriek súčasnej situácii v Grécku ceny nehnuteľností postupne klesajú a z uvedenej situácie ťažia najmä Rusi a Taliani, ktorí skupujú nehnuteľnosti – apartmány, byty, domy, hotely a pod. Napríklad, klasický 2-izbový byt na gréckom ostrove je možné kúpiť od asi 45-50 tisíc eur, za ktorú je možné kúpiť 1- izbový byt v Bratislave.   Split a Dubrovnik - najväčší dopyt po luxuse   Pre Slovákov..

Sporné nároky a určenie vlastníckeho práva

Môj otec mi v roku 2003 daroval pozemok, ktorý naša rodina užívala a obhospodarovala od dvadsiatych rokov minulého storočia. Malá časť priliehajúca k môjmu pozemku pôvodne pripadajúca k bývalej vodnej hrádzi bola prebudovaná na verejnú komunikáciu a časť bola prevedená do vlastníctva jednej obchodnej spoločnosti. Dozvedel som sa to pred jeden a pol rokom a myslím si, že pozemok bol prevedený do vlastníctva od štátnej inštitúcie, ktorá nebola skutočným vlastníkom. Nový „vlastník“ si vzal na spornú časť pozemku hypotéku. V tejto časti sa nachádza..

Poistenie domácnosti a zodpovednost

Pýtali ste sa niekedy sami seba, prečo by ste si mali vybavovať niečo ako poistenie domácnosti, alebo poistenie zodpovednosti keď už aj tak platíte za poistenie nehnuteľnosti a nechcete utrácať ďalších pár eur za mesiac, ktoré by ste si mohli ušetriť na krásny nový gauč, alebo na nový koberec ktorý ste videli v obchode? Treba si ozrejmiť predovšetkým, čo všetko zahŕňa poistenie nehnuteľnosti. Predstavte si, že Váš domov by niekto vzal, otočil ho strechou dolu, a začal by s ním triasť. Vaše veci, nábytok, oblečenie, knihy.... začali..

Dom na predaj

Výhody a nevýhody stavebného sporenia

 Pri dnešných finančných pomeroch v spoločnosti je v tejto problematike jasné, že nasporiť na byty pre dve alebo tri deti je v priemernej rodine vecou nie ťažkou, ale nemožnou; na druhej strane by však všetci rodičia veľmi radi zabezpečili svojich potomkov najmä po tejto stránke, aby mali pri štarte do samostatného života vlastnú strechu nad hlavou. Keďže však "odkladaním pod vankúš" nemajú šancu tento problém vyriešiť, mnohí siahajú po produkte vyvinutom presne na tento účel - stavebnému sporeniu. Je už takmer samozrejmosťou, že sa takýto..