Rekreačné bývanie

Blíži sa leto a s ním aj čas našich dovoleniek; na rozhraní mája a júna začínajú riešiť otázku oddychu aj tí, ktorí si na to počas jari nenašli dostatok času. Možnosťou je klasická dovolenka, kde sa o všetko postará cestovná kancelária; ak však roky chodíte na to isté obľúbené miesto, bolo by neekonomické platiť v zime i v lete za ubytovanie v hoteli. Pre takýchto dovolenkárov je lepšou alternatívou investovať do apartmánu, chalupy či chaty. Poďme si teda povedať viac o týchto možnostiach, ktoré nám organizáciu dovoleniek podstatne uľahčia.

Chalupa

Tento spôsob má zmysel najmä vtedy, ak na nej chceme oddychovať relatívne často; ideálne je, ak tam trávime nielen dovolenky, ale aspoň sem-tam aj nejaký víkend. Je možné kúpiť ju aj ako investíciu, zrekonštruovať ju a predať, avšak vo väčšine prípadov ju nový majiteľ chce práve na oddych.

                Pri kúpe chalupy treba myslieť najmä na to, aby sme nemuseli „riešiť“ základné veci: elektrina, voda, kanalizácia a pod. Je síce možné chalupu kúpiť i bez toho, ale spôsobí to ďalšiu námahu a starosti. Skontrolovať tiež treba najmä stav strechy a prípadnú vlhkosť, s ktorou je dodatočne ťažké niečo urobiť.

 Lokalita zohráva taktiež významnú úlohu, avšak trocha iným spôsobom ako pri kúpe bytu; atraktivita sa síce i tu dá určiť všeobecne, avšak o predstave oddychu má každý iné predstavy, preto tu nie je reálne nejaké prísne škatuľkovanie. Vo všeobecnosti však platí, že záujemca ocení nielen pokoj a čistý vzduch, ale napríklad aj blízkosť jazera či lesa. Takisto „poteší“ obchodík s potravinami, krčmička a podobné malé radosti. Mimoriadne dôležitá je i možnosť parkovania tak, aby sa majiteľ nemusel báť o vlastné auto.

                Pri chalupách na rekreáciu sa treba ešte pristaviť pri otázke financovania tejto kúpy za predpokladu, že záujemca nemá k dispozícii dostatočnú hotovosť; za istých okolností to môže byť komplikovanejšie ako pri klasických domoch. Ak je chalupa na liste vlastníctva klasifikovaná ako rodinný dom, s hypotékou by nemal byť problém ani pri žiadosti o plnú výšku; ak však nie, získať celú sumu bude veľmi ťažké. Samozrejme, dá sa to vyriešiť spotrebným úverom; ak však chceme hypotéku na nehnuteľnosť, ktorá nie je určená na trvalé bývanie, žiadosť o celú sumu býva kameňom úrazu. Ak teda chceme voliť toto riešenie, treba sa o uvedenej skutočnosti vopred informovať.

Chata

O tie býva o niečo menší záujem ako o chalupy, avšak ani tu nie je problém predať či kúpiť. V zásade tu platia tie isté pravidlá, ako pre chalupu: je potrebné, aby mala elektrinu, vodu, kanalizáciu a podobné veci, ktorých absencia by neskôr novému majiteľovi komplikovala život. Lokalita a možnosť rekreačného vyžitia v okolí by mala byť tiež samozrejmosťou a tak, ako aj pri chalupách, i tu sa cena odvíja od týchto vecí.

                Pri chate však už treba rátať s menším priestorom, ako i s nižšou mierou súkromia. Platí to najmä pre chatové oblasti, kde je frekvencia prítomnosti „susedov“ vyššia úmerne s krajším počasím. Zároveň však chata nevyžaduje toľko starostlivosti, čo chalupa, takže závisí naozaj len od preferencií záujemcu, či dá prednosť vyššej miere súkromia spojenej s vyššou mierou starostlivosti o svoju rekreačnú nehnuteľnosť alebo naopak.

                Čo sa týka chatových oblastí, najlukratívnejšie nájdeme pri rekreačných a lyžiarskych strediskách. Kúpa je možná, ako aj pri všetkých ostatných druhoch nehnuteľností, vo vlastnej réžii alebo cez realitku – tam však treba rátať s vyššou položkou, pretože aj keď províziu platí väčšinou predávajúci, zvykne sa to odraziť na cene.

Apartmán

Chalupa či chata sú výhodnejšie, čo sa týka miesta, avšak vyžadujú si aj celoročnú starostlivosť a vyššie náklady.

Z tohto pohľadu je apartmán nielen pohodlnejšie, ale aj lacnejšie riešenie. Je tu aj možnosť kúpiť si ho ako investíciu; v takom prípade je však nelogické nechávať ho celý rok prázdny iba kvôli niekoľkým vlastným dovolenkám či víkendom. Tí, ktorí ho kúpia s takým úmyslom, sa ho väčšinou snažia aj prenajímať.

                Apartmán je nebytový priestor; v porovnaní s bytom je spravidla menší, nemusí spĺňať všetky podmienky, ktoré pre byty platia a je problém si naň prihlásiť trvalý pobyt. Ich cena sa tak, ako aj pri bytoch, odvíja od lokality, doplnkových služieb a vzhľadom na to, že ide o dovolenkové bývanie, aj od blízkosti možností relaxačného vyžitia. Takisto rozhoduje aj rozloha apartmánu – tým sa podstatne líši od ostatných foriem rekreačného bývania, keďže pri chate či chalupe spravidla veľkosť pozemku neurobí až taký rozdiel v cene (ak nejde o neštandardne veľký pozemok).

                Pri apartmánoch sa zväčša stretneme aj s typmi služieb, ktoré ich skôr približujú k hotelu: recepcia, samohasiace zariadenia atď. Taktiež existujú firmy, ktoré vedia apartmán prenajať podľa vopred dohodnutých podmienok za províziu. Nevýhodou môže byť menšia flexibilita výberu termínu vašej vlastnej dovolenky. Ak si prenajmete apartmán, nemusíte sa tiež zaťažovať napríklad upratovaním alebo podobnými aktivitami, ktoré by ste si v prenajatej chatke väčšinou museli urobiť sami. Mínusom pri apartmánoch vo všeobecnosti je však fakt, že nemusí spĺňať všetky normy, ktoré sú povinné pre byt – týka sa to napríklad svetlotechniky.

Apartmán či domček v zahraničí – áno, či nie?

Túto otázku mnohí intenzívne riešili najmä počas nedávneho obdobia, keď boli nehnuteľnosti u nás cenovo na vrchole; kúpy apartmánu v zahraničí sa robili aj ako investícia, ktorej cena časom stúpne a dovtedy ju možno využívať na už spomínaný prenájom.

                Táto kúpa si však vyžaduje viac času najmä z organizačného hľadiska a tým pádom aj viac opatrnosti. Vyhľadávanie vhodného objektu a zisťovanie všetkého, na čo treba dať pozor (lokalita, cena, vybavenie okolia, stav...), je na diaľku omnoho komplikovanejšie a ľahšie sa môže stať aj nejaká „zrada“. Samozrejme, je tu možnosť spoľahnúť sa na služby zahraničnej realitnej kancelárie, avšak i to má svoje úskalia. Tie spočívajú jednak v problematickosti promptných obhliadok, jednak v častých pokusoch dotlačiť klientov k čo najrýchlejšiemu podpisu zmluvy, čo nikdy nie je rozumný nápad. Takisto je omnoho ľahšie „zakamuflovať“ nejaký nedostatok na nehnuteľnosti, ktorú si kvôli vzdialenosti nemôžete niekoľkokrát podrobne pozrieť a preskúmať.  

                Pri takomto rozhodnutí je rozumné mať nielen dohodnutých viacero obhliadok viacerých nehnuteľností, aby sa vám oplatilo vycestovať, ale je veľmi užitočné zároveň sa zoznámiť s „miestnou klímou“; domáci často prezradia viac zaujímavostí ako internet či realitná kancelária, nehovoriac o tom, že takto je možné odhaliť práve uvedené pokusy o zatajenie niečoho, čo by zákazníka od konkrétnej kúpy mohlo odradiť. Tiež si treba overiť aj vysporiadanosť nehnuteľnosti – platí tu v podstate všetko, čo i pri kúpe nehnuteľnosti doma, ibaže si treba dať ešte väčší pozor.

Kúpiť alebo prenajať?

V tejto oblasti dopyt prevyšuje ponuku; chalúp ani chát, ak sú v dobrom stave a s dobrou polohou, sa ich majitelia nezbavujú, ale nechávajú ich ako dedičstvo svojim deťom. Mnoho záujemcov sa navyše rozhodne radšej pre prenájom kvôli tomu, že ich odradí práca a čas, ktoré by museli rekreačnému bývaniu venovať. Iní si, naopak, chatku či chalúpku kúpia „z princípu“, aby na nej mohli pracovať a starať sa o ňu. Klady i zápory vyjdú asi na rovnako a rozhodnutie v tejto otázke je úplne individuálne.

                Ak sa však rozhodneme pre kúpu, pozor treba dať okrem vyššie spomínaných vecí aj na iné skutočnosti: môže to byť potreba príliš namáhavej starostlivosti o objekt, ktorú sa pôvodný majiteľ môže snažiť zatajiť, alebo príliš nebezpečné prostredie, kde chaty vykradnú aj niekoľkokrát ročne. Preto si treba overiť vhodnosť kúpy aj z tohto pohľadu. 

                Zaobstarať si chalupu, chatu či apartmán predstavuje vynaloženie istej námahy; ak si však chceme dobre a zodpovedne vybrať, dlhým obhliadkam a „papieovačkám“ sa nevyhneme. Odmena za dobrý výber príde v podobe víkendov a dovoleniek v úplne inom rozmere ako v meste či prepchatých letoviskách.

Autor: Mgr. Katarína Macková

KTN: 12/11


 

Späť

Novinky v prenájme nehnuteľností

Prenájom nehnuteľností je pre mnohých vlastníkov bytov či rodinných domov celkom slušným vedľajším príjmom do rodinného rozpočtu. Nie je žiadnym tajomstvom, že Slováci sú v tomto ohľadne celkom podnikavým národom. A keďže tam, kde sa dajú zarobiť celkom slušné peniaze, ide akosi ruka v ruke aj časté neplnenie si daňovej povinnosti. Aj kvôli tomuto nešváru pripravilo Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky (DR SR) novinky, ktoré by mali platiť od budúceho roka 2010. Daňová povinnosť Daňová povinnosť je slovné spojenie, pri ktorom spozornie snáď..

Feng šuej

Placebo efekt alebo pravda?ExteriérOrientácia podľa svetových stránInteriérVchod a chodbaSpálňaVaša kanceláriaKuchyňaObývačkaJedáleňKúpeľňa Čínska kultúra sa snaží v každom smere dodržiavať predovšetkým rovnováhu. O prvkoch Jing a Jang počul už asi každý z nás. Sú vzájomne prepojené, jeden potrebuje druhý na dosiahnutie cieľa. Približne pred dvetisíc rokmi vznikla, ako už iste tušíte, v Číne filozofia Tao, ktorá učí, že na svete nie je nič stále, všetko sa mení a všetko so všetkým súvisí. Zakladateľ taoizmu, staročínsky filozof Lao,..

Reality - Stavebné povolenie

Pri riešení vlastného domova dá niekto prednosť kúpe domu na kľúč, niekto výhodnej kúpe a následnej rekonštrukcii a niekto radšej kúpi pozemok a ide stavať. Všetky tieto možnosti majú svoje výhody aj nevýhody a tú poslednú si väčšinou volia ľudia, ktorí chcú mať každý detail svojho nového domova podľa svojich predstáv. Ak sa však rozhodneme pre výstavbu nového domu, nevyhneme sa istým „procedúram“. Jednou z nich je aj stavebné povolenie.   Kam treba ísť žiadať o stavebné povolenie S touto žiadosťou..

Rozdielnosť vlastníctva pozemku a stavby

Osobitným problémom právneho režimu nehnuteľností je rozdielnosť vlastníctva pozemku a stavby, ktorá je na ňom zriadená. Podľa väčšiny právnych poriadkov západoeurópskych krajín sa právny osud stavby spravuje obligatórne právnym osudom pozemku, ktorého je neoddeliteľnou súčasťou. Právna veda túto zásadu nazýva superficies solo cedit (doslovne „povrch ustupuje spodku“). Ak si teda niekto postaví dom na cudzom pozemku, tak by sa jeho vlastníkom mal stať ten, komu tento pozemok patrí.Už starí Rimania sa riadili týmto pravidlom. V ich podmienkach malo za účel..

Pripravované zmeny v právnych úpravách - novela katastrálneho zákon a zákonov o notároch a advokácii

V súvislosti s pripravovanými zákonmi, ktorými sa majú zmeniť a doplniť katastrálny zákona, zákon o notároch a zákon o advokácii, nastanú mnohé legislatívne zmeny. Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal dňa 13.07.2009 okrem iného aj novelu zákona o notároch, ktorá bola schválená 24.6.2009 na 39. schôdzi NR SR. Po podpise by zákonné zmeny mali byť účinné od 1.9.2009. Cieľom navrhovaných právnych úprav je zvýšiť zvýšenie právnu a faktickú istoty zmluvných strán pri prevodoch nehnuteľností, definovať jednoznačného pôvodcu zmluvy o prevode..

Exekúcia vyprataním nehnuteľnosti

V poslednom čísle Kompletného trhu nehnuteľností sme sa zaoberali otázkou nedotknuteľnosti obydlia, domovej slobody. Ako bolo už uvedené, nedotknuteľnosť obydlia nie je absolútna a jedným zo zákonom prípustných obmedzení tejto nedotknuteľnosti je napr. inštitút vypratania nehnuteľnosti. Mnohé médiá v súčasnosti prinášajú správy o tzv. deložovaní neplatičov, vyprataní bytov dlžníkov, ktorí neboli schopní zaplatiť svoje pôžičky včas a pod. V každom smere ide o závažný zásah ovplyvňujúci život občana. Exekúciu vykonáva exekútor, ktorý je..

Hypotekárne úvery = pomocná ruka?

 Čo by ste mali vedieť o hypotekárnych úverochCieľová skupina pre bankyPostup pri vybavovaní hypotekárneho úveruTakže ako to prebieha?Podmienky, za akých môžete požiadať o hypoúverS akými poplatkami musíte počítať?Aká môže byť úroková sadzba? Môže ju klient nejakým spôsobom ovplyvniť?Spôsoby ručenia pri výstavbe nového domu   Hypotekárny úver znamená pôžičku na prefinancovanie kúpy alebo výstavby nehnuteľnosti, je to úver, ktorý je zaručený nehnuteľnosťou. V súčasnosti ho na Slovensku poskytuje osem bankových subjektov. Každá..

Dom na predaj

Lízing nehnuteľností

Čo to vlastne je?ZačiatkyOdlišnosti od ostatných lízingových foriemAko to funguje v praxi.Výhoda pre firmyPrečo sa oplatí lízing nehnuteľnostíČo nám ponúkajú lízingové spoločnosti?Produkty slovenských lízingových spoločnostíFinančný a operatívny lízingZhrnutie Skutočnosťou už aj na Slovensku je, že lízingové spoločnosti zarábajú peniaze na nehnuteľnostiach. Postup je absolútne totožný s lízingom napríklad áut. Zákazník nemá, alebo z rozličných dôvodov nechce poskytnúť celú sumu za kupovaný produkt a tak ho spoločnosť kúpi za neho a postupne..