Rekreačné bývanie

Blíži sa leto a s ním aj čas našich dovoleniek; na rozhraní mája a júna začínajú riešiť otázku oddychu aj tí, ktorí si na to počas jari nenašli dostatok času. Možnosťou je klasická dovolenka, kde sa o všetko postará cestovná kancelária; ak však roky chodíte na to isté obľúbené miesto, bolo by neekonomické platiť v zime i v lete za ubytovanie v hoteli. Pre takýchto dovolenkárov je lepšou alternatívou investovať do apartmánu, chalupy či chaty. Poďme si teda povedať viac o týchto možnostiach, ktoré nám organizáciu dovoleniek podstatne uľahčia.

Chalupa

Tento spôsob má zmysel najmä vtedy, ak na nej chceme oddychovať relatívne často; ideálne je, ak tam trávime nielen dovolenky, ale aspoň sem-tam aj nejaký víkend. Je možné kúpiť ju aj ako investíciu, zrekonštruovať ju a predať, avšak vo väčšine prípadov ju nový majiteľ chce práve na oddych.

                Pri kúpe chalupy treba myslieť najmä na to, aby sme nemuseli „riešiť“ základné veci: elektrina, voda, kanalizácia a pod. Je síce možné chalupu kúpiť i bez toho, ale spôsobí to ďalšiu námahu a starosti. Skontrolovať tiež treba najmä stav strechy a prípadnú vlhkosť, s ktorou je dodatočne ťažké niečo urobiť.

 Lokalita zohráva taktiež významnú úlohu, avšak trocha iným spôsobom ako pri kúpe bytu; atraktivita sa síce i tu dá určiť všeobecne, avšak o predstave oddychu má každý iné predstavy, preto tu nie je reálne nejaké prísne škatuľkovanie. Vo všeobecnosti však platí, že záujemca ocení nielen pokoj a čistý vzduch, ale napríklad aj blízkosť jazera či lesa. Takisto „poteší“ obchodík s potravinami, krčmička a podobné malé radosti. Mimoriadne dôležitá je i možnosť parkovania tak, aby sa majiteľ nemusel báť o vlastné auto.

                Pri chalupách na rekreáciu sa treba ešte pristaviť pri otázke financovania tejto kúpy za predpokladu, že záujemca nemá k dispozícii dostatočnú hotovosť; za istých okolností to môže byť komplikovanejšie ako pri klasických domoch. Ak je chalupa na liste vlastníctva klasifikovaná ako rodinný dom, s hypotékou by nemal byť problém ani pri žiadosti o plnú výšku; ak však nie, získať celú sumu bude veľmi ťažké. Samozrejme, dá sa to vyriešiť spotrebným úverom; ak však chceme hypotéku na nehnuteľnosť, ktorá nie je určená na trvalé bývanie, žiadosť o celú sumu býva kameňom úrazu. Ak teda chceme voliť toto riešenie, treba sa o uvedenej skutočnosti vopred informovať.

Chata

O tie býva o niečo menší záujem ako o chalupy, avšak ani tu nie je problém predať či kúpiť. V zásade tu platia tie isté pravidlá, ako pre chalupu: je potrebné, aby mala elektrinu, vodu, kanalizáciu a podobné veci, ktorých absencia by neskôr novému majiteľovi komplikovala život. Lokalita a možnosť rekreačného vyžitia v okolí by mala byť tiež samozrejmosťou a tak, ako aj pri chalupách, i tu sa cena odvíja od týchto vecí.

                Pri chate však už treba rátať s menším priestorom, ako i s nižšou mierou súkromia. Platí to najmä pre chatové oblasti, kde je frekvencia prítomnosti „susedov“ vyššia úmerne s krajším počasím. Zároveň však chata nevyžaduje toľko starostlivosti, čo chalupa, takže závisí naozaj len od preferencií záujemcu, či dá prednosť vyššej miere súkromia spojenej s vyššou mierou starostlivosti o svoju rekreačnú nehnuteľnosť alebo naopak.

                Čo sa týka chatových oblastí, najlukratívnejšie nájdeme pri rekreačných a lyžiarskych strediskách. Kúpa je možná, ako aj pri všetkých ostatných druhoch nehnuteľností, vo vlastnej réžii alebo cez realitku – tam však treba rátať s vyššou položkou, pretože aj keď províziu platí väčšinou predávajúci, zvykne sa to odraziť na cene.

Apartmán

Chalupa či chata sú výhodnejšie, čo sa týka miesta, avšak vyžadujú si aj celoročnú starostlivosť a vyššie náklady.

Z tohto pohľadu je apartmán nielen pohodlnejšie, ale aj lacnejšie riešenie. Je tu aj možnosť kúpiť si ho ako investíciu; v takom prípade je však nelogické nechávať ho celý rok prázdny iba kvôli niekoľkým vlastným dovolenkám či víkendom. Tí, ktorí ho kúpia s takým úmyslom, sa ho väčšinou snažia aj prenajímať.

                Apartmán je nebytový priestor; v porovnaní s bytom je spravidla menší, nemusí spĺňať všetky podmienky, ktoré pre byty platia a je problém si naň prihlásiť trvalý pobyt. Ich cena sa tak, ako aj pri bytoch, odvíja od lokality, doplnkových služieb a vzhľadom na to, že ide o dovolenkové bývanie, aj od blízkosti možností relaxačného vyžitia. Takisto rozhoduje aj rozloha apartmánu – tým sa podstatne líši od ostatných foriem rekreačného bývania, keďže pri chate či chalupe spravidla veľkosť pozemku neurobí až taký rozdiel v cene (ak nejde o neštandardne veľký pozemok).

                Pri apartmánoch sa zväčša stretneme aj s typmi služieb, ktoré ich skôr približujú k hotelu: recepcia, samohasiace zariadenia atď. Taktiež existujú firmy, ktoré vedia apartmán prenajať podľa vopred dohodnutých podmienok za províziu. Nevýhodou môže byť menšia flexibilita výberu termínu vašej vlastnej dovolenky. Ak si prenajmete apartmán, nemusíte sa tiež zaťažovať napríklad upratovaním alebo podobnými aktivitami, ktoré by ste si v prenajatej chatke väčšinou museli urobiť sami. Mínusom pri apartmánoch vo všeobecnosti je však fakt, že nemusí spĺňať všetky normy, ktoré sú povinné pre byt – týka sa to napríklad svetlotechniky.

Apartmán či domček v zahraničí – áno, či nie?

Túto otázku mnohí intenzívne riešili najmä počas nedávneho obdobia, keď boli nehnuteľnosti u nás cenovo na vrchole; kúpy apartmánu v zahraničí sa robili aj ako investícia, ktorej cena časom stúpne a dovtedy ju možno využívať na už spomínaný prenájom.

                Táto kúpa si však vyžaduje viac času najmä z organizačného hľadiska a tým pádom aj viac opatrnosti. Vyhľadávanie vhodného objektu a zisťovanie všetkého, na čo treba dať pozor (lokalita, cena, vybavenie okolia, stav...), je na diaľku omnoho komplikovanejšie a ľahšie sa môže stať aj nejaká „zrada“. Samozrejme, je tu možnosť spoľahnúť sa na služby zahraničnej realitnej kancelárie, avšak i to má svoje úskalia. Tie spočívajú jednak v problematickosti promptných obhliadok, jednak v častých pokusoch dotlačiť klientov k čo najrýchlejšiemu podpisu zmluvy, čo nikdy nie je rozumný nápad. Takisto je omnoho ľahšie „zakamuflovať“ nejaký nedostatok na nehnuteľnosti, ktorú si kvôli vzdialenosti nemôžete niekoľkokrát podrobne pozrieť a preskúmať.  

                Pri takomto rozhodnutí je rozumné mať nielen dohodnutých viacero obhliadok viacerých nehnuteľností, aby sa vám oplatilo vycestovať, ale je veľmi užitočné zároveň sa zoznámiť s „miestnou klímou“; domáci často prezradia viac zaujímavostí ako internet či realitná kancelária, nehovoriac o tom, že takto je možné odhaliť práve uvedené pokusy o zatajenie niečoho, čo by zákazníka od konkrétnej kúpy mohlo odradiť. Tiež si treba overiť aj vysporiadanosť nehnuteľnosti – platí tu v podstate všetko, čo i pri kúpe nehnuteľnosti doma, ibaže si treba dať ešte väčší pozor.

Kúpiť alebo prenajať?

V tejto oblasti dopyt prevyšuje ponuku; chalúp ani chát, ak sú v dobrom stave a s dobrou polohou, sa ich majitelia nezbavujú, ale nechávajú ich ako dedičstvo svojim deťom. Mnoho záujemcov sa navyše rozhodne radšej pre prenájom kvôli tomu, že ich odradí práca a čas, ktoré by museli rekreačnému bývaniu venovať. Iní si, naopak, chatku či chalúpku kúpia „z princípu“, aby na nej mohli pracovať a starať sa o ňu. Klady i zápory vyjdú asi na rovnako a rozhodnutie v tejto otázke je úplne individuálne.

                Ak sa však rozhodneme pre kúpu, pozor treba dať okrem vyššie spomínaných vecí aj na iné skutočnosti: môže to byť potreba príliš namáhavej starostlivosti o objekt, ktorú sa pôvodný majiteľ môže snažiť zatajiť, alebo príliš nebezpečné prostredie, kde chaty vykradnú aj niekoľkokrát ročne. Preto si treba overiť vhodnosť kúpy aj z tohto pohľadu. 

                Zaobstarať si chalupu, chatu či apartmán predstavuje vynaloženie istej námahy; ak si však chceme dobre a zodpovedne vybrať, dlhým obhliadkam a „papieovačkám“ sa nevyhneme. Odmena za dobrý výber príde v podobe víkendov a dovoleniek v úplne inom rozmere ako v meste či prepchatých letoviskách.

Autor: Mgr. Katarína Macková

KTN: 12/11


 

Späť

Rôzne cesty tepla do našich domovov

 Máte pocit, že aj napriek dostatku tepla u vás doma tomu niečo chýba? Chceli by ste za vykurovanie viac ušetriť, pozerať sa do praskajúceho ohňa, prípadne sa večer prejsť po teplej dlážkebosými nohami? Možno práve nasledujúce riadky vám poradia, ako na to.KlimatizáciaPravdepodobne nikoho pre nikoho nebude novinkou, že existuje systém, ktorý v lete chladí a v zime vzduch v miestnosti otepľuje. Nazýva sa klimatizácia a jej ďalšou výhodou je, že po celý rok šetrí vaše peniažky. V lete, najmä ak vonkajšia teplota prekročí 30°C, je aktuálna požiadavka zníženia..

Dochádzanie za štúdiom a prácou a realitný trh

Málokto pochybuje o tom, že čierny trh s nehnuteľnosťami je mimoriadne rozvetvený a úspešný. Netýka sa iba nejakej vyhranenej skupiny obyvateľstva; vo všeobecnosti však možno povedať, že „cieľovou skupinou“ tohto problému sú mladí ľudia, konkrétne tí, ktorí z rôznych dôvodov, väčšinou však za prácou, prichádzajú do veľkých miest. Byty sú tam drahé a na vybavenie hypotéky je potrebný pravidelný príjem v takej výške, aká sa dosahuje väčšinou po rokoch praxe. Niet sa teda čo diviť, že je medzi čiernymi nájomníkmi toľko mladých absolventov;..

Kúpa nehnuteľnosti. Aké kroky tento úkon zahŕňa a dokumenty, bez ktorých sa nezaobídeme

Pri otázke kúpy domu alebo bytu sa aspoň raz v živote ocitne každý človek; niekto po skončení štúdia, niekto pri zakladaní rodiny a iný zas v okamihu, keď si našetrí na takú nehnuteľnosť, akú chce mať. Pri tomto kroku je samozrejme nutné zvážiť niekoľko vecí: výšku sumy, ktorou chceme nové bývanie financovať, ostatné faktory, ktoré z pohľadu spotrebiteľa o vhodnosti daného domu či bytu rozhodujú (poloha, občianska vybavenosť a podobne), a v neposlednom rade otázku, či tento krok zveríme realitke, alebo..

Vymoženie práva k vydraženej veci a zodpovednosť dražiteľa

V dobrovoľnej dražbe som vydražila dom, o ktorom som si myslela, že je neobývaný - celkový dojem aj informáciu od dražobnej spoločnosti, že majiteľ je v Čechách - dom bez vody, plynu, elektriny. Bývalý majiteľ - môj dlžník, nebol nikdy prítomný. Ukázalo sa, že dom je predsa obývaný jedným Rómom. Povedal mi, že sa mu nechce odísť. Pracuje a prenájom si môže dovoliť, len nechce. Dala so mu 2 týždne na odsťahovanie, ale myslím, že sa nepohne, nič si zo mňa nerobí. Dom chcem čo najrýchlejšie predať. Dagmar I., Hradská Na dobrovoľné dražby sa vzťahuje..

Občianske spolužitie - susedské vzťahy v praxi

Chcela by som sa spýtať na otázku spolunažívania vlastníkov bytov. Bývam na prvom poschodí a podo mnou prenajíma vlastníčka byt, v ktorom sú dvaja fajčiari, tí sa však rozhodli fajčiť v priestoroch WC čím sa rozširuje dymový smrad do môjho bytu/nakoľko dym stúpa hore a nie sú ochotní zapnúť ani ventilátor. Mám napáchnutú kúpeľňu, WC aj chodbu nakoľko sa tento dym ďalej nepohybuje a vetranie týchto priestorov je problematické a možné jedine tým, že otvorím vchodové dvere. Je možné niečo podniknúť v tejto veci napr. cez zákon o ochrane nefajčiarov?..

Zabezpečovací prevod práva k nehnuteľnosti

V slovenskej spoločnosti dlhodobo rezonovala otázka rozporuplného konania nebankových subjektov, ktoré poskytli občanom pôžičky na základe zmluvy o pôžičke, pričom občania za splnenie svojich záväzkov vrátiť požičanú sumu spolu s príslušným úrokom „ručili“ svojimi nehnuteľnosťami. Súčasťou týchto zmlúv bolo ustanovenie o tzv. zabezpečení záväzku prevodom práva k nehnuteľnosti. A tak v mnohých prípadoch došlo k uzavretiu zmlúv, z ktorých vyplývajúce záväzky občania neboli schopní, a to i pri vynaložení dobrej vôle, plniť. V konečnom..

Súčasná podoba finančných úverov

„Hypotéka, slovo ktoré sa v poslednom období hrnie na nás snáď zo všetkých strán. Na celom svete sa stala synonymom finančnej krízy. My si ju však budeme v tomto článku všímať ako produkt, pomocou ktorého si môžeme zabezpečiť svoj sen o bývaní. Z tohto dôvodu sme oslovili niekoľko finančných inštitúcií na Slovenskom finančnom trhu, aby mám pomocou modelových príkladov ponúkli svoje produkty.“Čo by ste mali vedieť o úveroch na bývanieNa začiatku by sme si mali povedať, na čo vlastne hypotekárny úver slúži. Tento druh služby pre klienta znamená..

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Byty na prenájom - ceny v Bratislave za rok 2005

V súčasnosti je veľa ľudí, ktorí sa rozhodli kúpiť si byt za účelom jeho prenájmu. Kto však chce prenajímať byt, kupovaný na úver, musí si veľmi dobre zrátať, nakoľko môže nájomné pokryť splátky úveru.Treba si uvedomiť, že pravidelné mesačné splátky sa dajú investovať aj do iných produktov ako sú nehnuteľnosti, pričom napríklad pri finančných produktoch nedochádza k postupnému opotrebovávaniu, a tým k obmedzovaniu vplyvu inflácie na zvyšovanie ceny (výšky nájomného). Pri prenájme nehnuteľností treba rátať aj s určitou rezervou - keď sa..