Chystáte sa stavať dom? Dobre zvážte, ako budete vykurovať vašu domácnosť

radiatory

Vykurovanie domu patrí medzi kľúčové prvky domácnosti. Už pri výstavbe sa radí medzi tie drahšie položky a na nesprávne zvolený spôsob vykurovania budete doplácať po celý čas užívania domu. Preto treba všetko dobre zvážiť a nedať sa odradiť predsudkami alebo výškou počiatočnej investície.

 

Dnes máme takmer neobmedzené možnosti ako vykurovať dom. Poďme si ich jednu po druhej rozobrať.

Kúrenie plynom

Ide o klasický spôsob vykurovania domácnosti. V ideálnom prípade poskytuje lacné a bezproblémové teplo. Stačí mať prípojku, kvalitný kotol s vysokou účinnosťou a na dlhé roky sa zvyčajne nemusíte starať. Aspoň taká je teória.

 

Pokiaľ však nemáte privedenú plynovú prípojku až k hranici pozemku, môžu sa prvotné investície do vykurovania plynom výrazne navýšiť. Často ide až o tisíce eur. Okrem privedenia plynu do technickej miestnosti je potrebné ešte vyriešiť rozvod tepla v domácnosti. To môže byť vedené radiátormi alebo teplovodným podlahovým kúrením.

 

V posledných mesiacoch sa zároveň ukazuje, že kúrenie plynom nemusí byť to pravé orechové. Cena tejto nerastnej suroviny je nestabilná a zároveň sa stupňujú tlaky nato, aby sa plynové kotle prestali vo všeobecnosti používať.

Kotol na drevo a biomasu

Kúrenie drevom a biomasou v moderných domácnostiach je dnes skôr raritou. Ide síce o relatívne lacný zdroj tepla, no zároveň veľmi pracný. Drevo treba nakúpiť, uskladniť, nechať sušiť niekoľko rokov a až potom je možné s ním kúriť. Mimo horských a podhorských oblastí býva zároveň pomerne predražené. A v neposlednom rade je to potreba manuálneho prikladania dreva počas vykurovacej sezóny.

 

Na kúrenie drevom alebo biomasou sa najviac hodí akumulačná pec. Tá má vysokú účinnosť a vyžaruje sálavé teplo do interiéru aj 24 hodín. Stačí teda zapáliť oheň raz za deň. Podobne je na tom aj splyňovací kotol, ktorý má až 90% účinnosť.

kúrenie

Elektrické kúrenie

Elektrina sa ako zdroj energie na výrobu tepla väčšinou používa všade tam, kde nie je plyn. Pri tomto médiu sú možnosti vykurovania podstatne širšie. Prvou možnosťou je klasický kotol, ktorý zohrieva vodu. Tá je následne distribuovaná po domácnosti buď do radiátorov alebo do podlahového kúrenia.

 

Renesanciu zažívajú aj akumulačné elektrické kotle. Tie využívajú nočný prúd, ktorý je lacnejší. Počas toho, ako vy spíte si vyrobia teplo, ktoré sa uchová v médiu s výbornými termoakumulačnými vlastnosťami. Môže ísť napríklad o šamotové tehly, voda v elektroakumulačnom kotli alebo akumulačná vrstva v podlahe či stenách domu. Teplo je potom rovnako distribuované po dome, ako v predchádzajúcom prípade.

Lokálne vykurovanie s využitím elektrickej energie

Ďalšou možnosťou je lokálne elektrické vykurovanie. Ide napríklad o sálavé vykurovacie panely. Tie sa umiestňujú v jednotlivých miestnostiach buď na strop alebo stenu. Sálavé teplo ohrieva iba predmety a ľudí, nie vzduch. V miestnosti tak teplomer môže ukazovať 15°C, ale vy budete sedieť v obývačke v tričku. Benefitom takéhoto druhu kúrenia je úspora elektrickej energie a teda aj financií.

 

Medzi populárne riešenia patrí aj elektrické podlahové kúrenie. My môžeme odporučiť podlahové kúrenie od Renova Install. Jeho výhodou je priama premena elektriny na teplo. Tým je zaručená vysoká účinnosť celého systému. V závislosti od zvoleného systému môže byť inštalácia tohto typu kúrenia výrazne lacnejšia ako je to v prípade elektrického alebo plynového kotla.

Fotovoltaika vám pomôže znížiť náklady na vykurovanie

Pokiaľ plánujete využívať ako zdroj tepla vo vašej domácnosti elektrickú energiu, skúste zvážiť aj inštaláciu fotovoltaiky. Áno, ide o ďalšie navýšenie investícií. Na druhej starne vám však pokryje spotrebu elektriny v domácnosti a vďaka tzv. virtuálnej batérii si môžete prebytok energie “odkladať”. Táto služba tak dokáže podstatne skrátiť návratnosť investície do fotovoltaickej elektrárne.

kúrenie

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo patrí k moderným a veľmi efektívnym spôsobom vykurovania domácnosti. Jeho hlavnou nevýhodou je vysoká obstarávacia cena. Treba však dodať, že pokiaľ musíte nanovo vybudovať prípojku na plyn, vyjdú vás obe riešenia zhruba rovnako.

V následnom používaní však tepelné čerpadlo víťazí na plnej čiare. Jeho účinnosť sa pohybuje na úrovni 300 - 500%. Z 1 kWh elektrickej energie teda vyrobí 3 až 5 kWh tepla. Prevádzkové náklady tak budú veľmi nízke.

Niektoré modely tepelných čerpadiel zároveň dokážu chladiť resp. ohrievať teplú úžitkovú vodu. Nemusíte tak inštalovať ešte aj klimatizáciu a kotol na ohrev teplej vody.

 Späť

Realitné kancelárie na Slovensku Realitné kancelárie na Slovensku

Založenie realitnej kancelárie Výber realitnej kancelárie Serióznosť realitných maklérovNa čo si dať pozorRozhodli ste sa predať alebo kúpiť nehnuteľnosť, ale neviete ako na to? Nemáte skúsenosti a ani prehľad na trhu s nehnuteľnosťami? Neostáva vám teda nič iné iba sa spoľahnúť na realitnú kanceláriu, ktorá vám určite ochotne poradí a pomôže s predajom vašej nehnuteľnosti. Samozrejme, musíte počítať s tým, že táto pomoc vás bude niečo aj stáť. Realitné kancelárie majú viac skúseností s predajom a súvisiacou administratívou ako bežný človek,..

Geodézia a jej úloha. Reálny dopad chýb pri vymeriavaní pozemkov v podobe susedských sporov.

Hranice pozemku sú pre každého vlastníka kúska zeme citlivou témou. Málokto sa v živote nestretol, či už priamo alebo nepriamo, s nejakým susedským sporom, ktorý sa niesol v tomto duchu. Tí, ktorých sa to netýka, majú svoje hranice vysporiadané rovnako ako ich susedia; ostatní už zrejme vopred vedia, o čom budeme hovoriť. V prípade takýchto sporov má kľúčovú úlohu geodézia a jej úloha pri vytyčovaní hraníc pozemkov. Poďme sa teda pozrieť bližšie na uvedené problémy. Na to, aby sme sporom v tejto oblasti mohli porozumieť, potrebujeme dôkladne poznať..

Staviate dom? Vyzbrojte sa arzenálom  pre kutilov Staviate dom? Vyzbrojte sa arzenálom pre kutilov

Stavby domov boli populárne v minulosti, ale aj dnes. Či už staviate svojpomocne alebo s firmou, cieľ je rovnaký. Ak túžite bývať vo vlastnom dome, tak neváhajte. Pokiaľ máte ochotnú rodinu a priateľov, môžete stavať aj sami. Záleží na tom, koľko času ste si na to vyhradili. Ak máte bývanie a nič vás netlačí, môžete si dovoliť venovať tomu aj roky. Niektorí ľudia však potrebujú obratom investovať. Ak chcete bývať čo najrýchlejšie, môžete začať úplne od začiatku a peniaze získať z banky. Chcete ušetriť čas alebo peniaze?Pre svojpomocné stavanie..

Spoločná kúpa bytu

 Žijeme spolu ako druh a družka už niekoľko rokov a máme v úmysle kúpiť si spoločne byt. Ako naformulovať kúpnu zmluvu? Čo sa stane s bytom, keď uzavrieme manželstvo? Pavol K. a Mária M., BratislavaPokiaľ nie ste manželmi, môžete nadobudnúť byt len do podielového spoluvlastníctva. V takom prípade je potrebné uzatvoriť kúpnu zmluvu, ktorá musí obsahovať náležitosti uvedené v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov s tým, že obaja budete uvedení na strane kupujúcich. V kúpnej zmluve by mali byť určené vaše spoluvlastnícke podiely na nadobúdanom..

Riešenie dedičskej otázky medzi živými a mimo testamentu

Čo je darované, patrí len jednému z manželov Rodinný dom, ktorý podľa vašich slov mal nadobudnúť darovaním počas existencie vášho manželstva manžel, je výlučne jeho majetkom. To, že v darovacej zmluve nefigurujete vy ako manželka, je tým, že darca chcel nehnuteľnosť darovať výlučne manželovi. Veci, ktoré jeden z manželov počas manželstva získal darovaním, príp. dedením, netvoria tak predmet bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Skutočnosť, že predmetnú nehnuteľnosť užívate a obývate, je daná existenciou manželstva, a teda ju užívate z..

Úprava predkupného práva pri prevode nehnuteľností

Pojem „predkupné právo“Jedným z oprávnení vlastníka veci a teda aj nehnuteľnosti je právo nakladať s vecou. Vlastník môže s vecou disponovať - napr. vec užívať alebo aj previesť na iného. V prípade, ak vec vlastnia viaceré osoby, hovoríme o vzniku podielového spoluvlastníctva, v prípade manželov ide o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.Kým dispozičné oprávnenie nakladať so spoločnou nehnuteľnosťou prislúcha všetkým spoluvlastníkom spoločne, právo disponovať so svojím podielom na nehnuteľnosti prislúcha každému spoluvlastníkovi samostatne.Ak..

Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom bankyNajlacnejšie požičiava štátMožnosti financovania obnovy bytových domovŠtátny fond rozvoja bývaniaŠtátna dotáciaAko dostať dotáciu ministerstvaStavebné sporiteľneKomerčné bankyPodmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytovČo je pri poskytovaní úveru bankou dôležitéÚvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od..

Nehnutelnosti ...

Hypotekárny úver na nehnuteľnosť I. - financovanie a registrácia

     Jedným z najčastejších spôsobov financovania kúpy nehnuteľnosti je hypotekárny úver. Hypotekárny úver je využívaný na riešenie otázky bývania v prípade, že záujemca o kúpu napr. bytu nedisponuje dostatočnou finančnou hotovosťou. Účelom záložného práva (z lat. hypotheca) je zabezpečiť pohľadávku a jej príslušenstvo. Z toho dôvodu existencia záložného práva je závislá od existencie pohľadávky, ktorú zabezpečuje. V prvom rade predstavuje donútenie dlžníka, aby splnil svoj záväzok a v prípade, že záväzok nie je riadne..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.