Kuchyňa na pravú mieru

Hovorí sa, že láska prechádza cez žalúdok. V prípade dobrej rodinnej atmosféry to platí dvojnásobne. Nuž nato, aby tieto slová boli pravdou, nepotrebujeme len dobrého kuchára, ale hlavne dobrý priestor kde sa chutné jedlo pripravuje. Veď nie nadarmo niektorí odborníci tvrdia, že kuchyňa je v ideálnom prípade centrom života rodiny. V nasledujúcich riadkoch si preto povieme niečo o tom, ako by mala dobrá kuchyňa vyzerať a aké sú hlavné trendy v tejto oblasti.

Trocha histórie

Kuchyňa, ako jedna z najdôležitejších miestností našich príbytkov prešla značným vývojom. V minulosti plnila funkciu nielen stravovacieho priestoru, ale aj spoločenského priestoru. Až postupom času jej spoločenskú funkciu prebrala obývacia miestnosť a z kuchyne sa stal priestor slúžiaci prevažne na varenie a stravovanie. Nuž ale o svoju nadvládu nad domácnosťou neprišla kuchyňa naraz, ale postupne a nenápadne. Spôsob bývania sa za posledné desaťročia totiž rázne zmenil. Spolu s ním sa menila aj funkcionalita jednotlivých miestností v našich príbytkoch. Veď napríklad v časoch našich starých mám, kuchyňa nebola len miestom pre varenie, ale slúžila často ako jeden z mála vykurovacích zdrojov pre celú domácnosť, kde hlavnou dominantou bola kachľová pec. Nábytok mal podobu len nejakého príborníka s pár taniermi a stola s lavicou na sedenie. Nad ňou nesmel chýbať vyšívaný obrázok od domácej gazdinej z „nepochybne vtipným textom“, ktorý mal utužiť domácu atmosféru.

No kuchyňa plnila viacero funkcií nie len v dávnej minulosti, ale aj tej nedávnej. V časoch mohutnej panelovej výstavby v 70-tych a 80-tych rokoch, slúžili naše panelové kuchyne často aj ako miestnosť, ktorá po dostatočnom vykúrení pomocou plynovej rúry slúžila ako kúpeľňa pre niekoľko mesačné deti husákovej generácie. Dôvod tejto bizarnosti bol jednoduchý, kúpeľne s umakartovým jadrom jednoducho nestačili zabezpečiť dostatočnú teplotu pre malé deti. Dnes nám tieto príklady využitia kuchyne miestami vyvolávajú úsmev na tvári. Takže poďme sa radšej venovať tomu, na čo by sme nemali zabudnúť pri zariaďovaní kuchyne a aké sú hlavné trendy v tejto oblasti v dnešných časoch.

Ako začať so zariaďovaním kuchyne

Ak sa niekedy v tomto období rozhodnete zariadiť, poprípade prerobiť si vašu kuchyňu podľa vlastných predstáv, nie je nič jednoduchšie. Stačí mať základnú predstavu o tom, ako by mala vyzerať vaša kuchyňa po rekonštrukcii vášho bytu, či ako by mala vyzerať vo vašej čerstvo kúpenej novostavbe. Dnes existuje celý rad kuchynských štúdií, kde vám vaše predstavy vedia pretaviť do konkrétnej podoby vašej budúcej kuchyne. V tejto súvislosti sme preto za vás oslovili niekoľko kuchynských štúdií aby nám poradili, ako si poradiť s kuchyňou pri rekonštrukcii bytu a ako pri novostavbe. Hlavné rozdiely pri zariaďovaní kuchyne v novostavbe a pri rekonštrukcii vidí Juraj Kopačka s kuchynského štúdia Doma Kuchyne v tom, že “novostavba poskytuje väčšiu flexibilitu tvorenia daného priestoru, keďže sa daný priestor tvorí pri novostavbe nanovo. Dajú sa doňho zakomponovať požiadavky dizajnéra. Ide o vizuálne či praktické prvky ako sú napríklad vývody a elektrina. Pri rekonštrukcii bytu je to predsa len prerábanie niečo existujúceho, do čoho ako sa hovorí treba vŕtať.“

Hlavnou prednosťou novostavby je preto pri zakomponovaní kuchyne voľná dispozícia. To ale neznamená, že pri rekonštrukcii staršieho bytu sme obmedzení natoľko, aby nám kuchynské štúdiá nevedeli v tejto oblasti pomôcť. Starší byt nám síce dáva určité hranice, ale ako nám potvrdil Rastislav Petrík z kuchynského štúdia Daniela interiér: „ak sa totiž rozhodneme rekonštruovať byt, dostávame ho do štádia novostavby. Záleží iba od daného priestoru ako je možné ho využiť. Hlavne či je možné ho upraviť aj stavebne, napríklad vybúraním alebo postavením priečky.“ Oveľa ľahšiu situáciu máme vtedy, ak sa mení, alebo dodáva len nová kuchynská linka a dispozíciu samotnej miestnosti nemeníme. Vtedy je rozdiel pri zariaďovaní novostavby, alebo staršieho bytu novou kuchyňou prakticky minimálny. Maximálne pri staršom byte by sme mali mať na pamäti, že nová kuchyňa by mala byť osadená do dobre zrekonštruovaného prostredia. Mali by sme preto skontrolovať steny, či náhodou nechytajú pleseň, ktorá by nám radosť s novej kuchynskej linky čoskoro pokazila.

Hotová kuchyňa či kuchyňa na mieru

Medzi časté dilemy pri zariaďovaní kuchyne patrí otázka, či sa oplatí investovať do hotovej, tzv. sektorovej kuchyne, alebo sa nám oplatí upustiť uzdu fantázie, zadovážiť si kuchyňu podľa vlastnej inšpirácie a dať si zhotoviť kuchyňu na mieru. Nuž, po oslovení viacerých kuchynských štúdií, by sme vyriešenie tejto dilemy mohli rozdeliť na dve základné odpovede. Po prvé, kuchyňa na mieru lepšie vystihne vaše predstavy. Jej nevýhodou je nepochybne cena, ktorá býva z pravidla vyššia ako pri hotovej, teda sektorovej kuchyni. No a po druhé, ak sa rozhodnete pre kuchyňu na mieru, čakacia doba na ňu je trochu dlhšia ako pri „sériovo“ vyrábanej kuchyni. Takže, kto chce šetriť za každú cenu, jeho výber padne skôr na hotový produkt. Fantázia a vlastné potreby idú skôr na vedľajšiu koľaj.

Tento výber sa bude skôr týkať mladších rodín, kde sa pri kúpe novostavby či staršieho bytu bude naozaj pozerať na každé euro investované do nehnuteľnosti. V prípade ak sú vaše príjmy vyššie, tak niet nad čím uvažovať a výber kuchyne na mieru by mal zvíťaziť na celej čiare. Jej výhody nie sú len v možnosti kombinácie rôznych materiálov, či atypických tvarov pri novostavbách, ale jej výhody môžete využiť aj pri starších bytoch, ktorých steny v kuchyni po rokoch už „nezvierajú“ s podlahou pravý uhol. Zvlnené steny starších bytov by si napríklad so sektorovou kuchyňou „nemuseli rozumieť“, ale kuchyňa na mieru by takýto problém dokázala vyriešiť. Preto je len na vás, aby ste poriadne zohľadnili vaše možnosti spolu s vašimi snami a následne by ste si vybrali kuchyňu, ktorá by vám vyhovovala čo najviac.

Kuchyňa ako samostatná alebo spojená miestnosť

Dilema samostatnej alebo spojenej kuchyne sa väčšinou vyskytuje pri kúpe novostavby, keďže pri starších bytoch sú kuchyne zväčša situované ako samostatné miestnosti a ich spájanie s inou miestnosťou, spravidla obývačkou by sa vám predražilo. Je preto otázne, či by sa vám naozaj zvýšili nejaké peniažky po kúpe takejto nehnuteľnosti na spájanie kuchyne s obývačkou. Oveľa pravdepodobnejšou situáciou pre vás bude to, že zvyšné peniaze budete investovať do dôležitejších rekonštrukcií a svoj sen o spojenej kuchyni s obývačkou radšej odložíte na neskôr.

Pri kuchyni ako samostatnej miestnosti musíte počítať s relatívne uzavretým priestorom. Tento priestor bude nutné optimalizovať pre potreby rodiny. Napríklad kuchynský stôl bude určite súčasťou kuchyne ako samostatnej miestnosti, ale v situácii keď kuchyňa bude spojená s obývacou izbou, tento problém môžme vyriešiť tak, že jedálenský stôl posunieme do obývačky. Úplne inak by ste mali uvažovať ak chcete prepojenú kuchyňu s obývačkou, a pritom chcete mať obidve miestnosti v inom štýle. Ak by ste totiž rôzne štýly kuchyne a obývačky spojili, výsledný efekt by nemusel dopadnúť dobre. Tieto slová nám potvrdil aj Martin Malina z kuchynského štúdia Mados: „ak máte celý interiér zariadený v modernom dizajne a kuchyne sa vám páčia v rustikálnom štýle, nie je problém to realizovať pri oddelenej kuchyni, nakoľko po zatvorení kuchynských dverí sa tieto dva štýly nebudú rušiť. Ak je kuchyňa spojená s jedálňou alebo obývačkou, treba brať ohľad aj na ostatné priestory a zladiť ich ako celok a to nie len farbou, materiálmi, ale aj dizajnom“.

Ak je teda vašim snom spojená kuchyňa s obývacou miestnosťou, či už v novostavbe alebo staršom byte, je nutné podotknúť, že pôsobí tento stav praktickejšie a luxusnejšie. Vznikne vám akési prevádzkové srdce domácnosti. Obzvlášť dobrou výzvou pre tvorivé typy môže byť aj jemné optické oddelenie kuchyne pomocou barových pultov, či výsuvných otočných stolíkov a odkladacích plôch. V tejto kombinácii by ste mali byť ale trochu viacej opatrní. Vaša kuchyňa sa tak dostane do centra diania a každá návšteva upriami pozornosť predovšetkým na ňu. Tento efekt sa môže zvýšiť ešte viacej pri menších bytoch v novostavbách. Takže milé mladé rodinky, ak sa chcete pochváliť celkovým usporiadaním vášho „štartovacieho bytu“, na tento efekt by ste nemali zabudnúť, aby sa výlučnou dominantou bytu nestala iba kuchyňa. Ak už si zvolíte samostatnú či prepojenú kuchyňu, nemali by ste v obidvoch prípadoch zabúdať na podlahu. Veď napríklad pri prepojení rôznorodých priestorov sa zvýšia požiadavky na podlahové krytiny. Klasickým riešením podlahy v kuchyni totiž býva keramická dlažba, ktorá ale nemusí vždy ladiť s podlahou v obývačke ak sú miestnosti spojené. O vhodnosti prepojenia materiálov by ste sa mali preto poradiť s odborníkmi v tejto oblasti. Asi tým úplne najhorším riešením pre kuchyňu však býva koberec. Podčiarkuje síce domáckosť atmosféry, ale v kuchyni je však veľmi nepraktický. Určite nám dáte za pravdu vtedy, ak vám spadne ráno na podlahu vajíčko pri príprave raňajok a vy sa budete ponáhľať do práce.

Ak je kuchyňa spojená s inou miestnosťou, je dôležité zvoliť si aj vhodný druh kuchynských spotrebičov s čo najnižšou hladinou hluku. Veď nie je nič horšie ako pri stolovaní, či inej činnosti počúvate napríklad umývačku riadu. Asi najdôležitejším zariadením v prípade ak je kuchyňa spojená s obývačkou je kvalitný a hlavne tichý odsávač pár. Bez neho by sa vám kuchynské výpary prevalili do obývačky ako letné búrkové mračno. Ak by ste tento stav podcenili, spomenuli by ste si nato až vtedy, ak by ste pach po varení nedeľňajšieho obeda mali v obývačke aj uprostred pracovného týždňa. Práve tento fakt býva častým argumentom proti spojeniu kuchyne s ostatnými časťami kuchyne. To je ale potom aj dôvodom na vybavenie domácnosti účinnejším vetraním.

Pár slov na záver

Kuchyňa, ktorá je od podlahy až po spotrebiče zhotovená v dobrej kvalite, by vás ako majiteľov „mala prežiť“. Je to hlavne z toho dôvodu, že finančné prostriedky vynaložené na jej dobré a hlavne praktické fungovanie sú vo väčšej miere nemalé. Preto by sme pri zariaďovaní kuchyne mali brať do úvahy potreby všetkých členov rodiny. Inak totiž bude vyzerať praktická kuchyňa pre mladomanželov a inak pre šesť člennú rodinu. Pri jej zhotovení či rekonštrukcii by sme však nemali zabúdať ani na posledné trendy v tejto oblasti. Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že v súčasnej dobe na tomto poli prevláda na slovenskom trhu minimalizmus a štýl hranatých tvarov. Prevažujú kombinácie striktných štvorcov a obdĺžnikov. No a čo sa týka farieb, oproti minulosti, keď boli preferované matnejšie formy kuchýň, dnes sa do popredia dostávajú kuchyne vo farebnom prevedení s vysokým leskom. V prípade materiálov je záujem predovšetkým o exotické dreviny. Nuž luxus a nápaditosť v tomto smere prestáva byť synonymom len pre tých bohatších, ale stáva sa súčasťou pomaly každej rodiny, ktorá si chce zadovážiť novú kuchyňu.

Viac informácií sa dozviete

v relácii TA3 REALITY


Späť

Bazény

Možno si poviete, že písať v čase krízy o bazénoch, či iných luxusných veciach nemá zmysel a zaoberať by sme sa mali len serióznymi témami. Nuž nebuďme na seba až takí prísni, lebo cez leto vás určite bude viac zaujímať to, ako svojim deťom vyplníte voľný čas. Určite veľa času s nimi strávite pri bazéne. Tak si radšej roztvorte slnečník a prečítajte si zopár rád, ako si dobre zadovážiť vlastný bazén, ako sa nervovať čítaním o zlom stave tej či onej ekonomiky.Ak bývate v rodinnom dome a ešte k tomu na dedine, skúste si dobre popremýšľať..

Zateplenie nehnuteľnosti

Väčšina rodinných domov či bytov v panelovej zástavbe potrebuje na Slovensku prejsť dôkladnou rekonštrukciou. Asi tou najznámejšou cestou v súčasnosti je klasické zatepľovanie, ktoré po vizuálnej stránke mení naše sídliská na rôznofarebné sústavy kociek. Ak ste majiteľom rodinného domu, tak pri správnom zateplení máte postarané o príjemné bývanie nielen v zime, ale aj v lete, keď zateplenie bráni prehrievaniu izieb a v dome je príjemne aj bez drahej klimatizácie. Ak by sme si akýkoľvek typ nehnuteľnosti..

Kam sa uberá výstavba novostavieb?

Mnoho developerov a stavebníkov prežíva po siedmich tučných rokoch plných rozvoja a rastu obdobie, ktoré ani z ďaleka nepatrí k tomu najlepšiemu čo kedy zažili. Počet dokončených novostavieb narastá a do nových projektov sa púšťa zatiaľ len málokto. Nuž situácia ohľadne vývoja výstavby je pomerne komplikovaná. Mnohých investorov a stavebníkov dobehla hýrivá minulosť luxusných novostavieb. Mnohí z nich si neuvedomili, že to, čo postavili v minulosti je vlastne z vonku krásny, ale predsa potápajúci sa Titanic. Úrodné roky v tejto oblasti sú už za..

Dedenie a prechod nájmu družstevného bytu

“Členstvo v stavebnom bytovom družstve a právo užívať byt môže prejsť smrťou užívateľa družstevného bytu, ktorý nebol v spoločnom užívaní manželov (§ 172 ods. 2 O.z.), len na jedného dediča poručiteľa, ktorému pripadol členský podiel, alebo na dvoch dedičov, ak sú manželmi” (§ 172 ods. 2 OZ.) “V konaní o dedičstve je v takom prípade rozhodnutím podľa ustanovenia § 39 Not.por. riešené, kto z dedičov nadobúda členský podiel poručiteľa v stavebnom bytovom družstve, prípadne ako sa dedičia vyporiadajú ohľadne náhrady zostatkovej hodnoty..

Publikácia Nehnuteľnosti

kompletný sprievodca svetom nehnuteľností - na predaj za 27€ s poštovným. Účelom tejto publikácie je poskytnúť čitateľovi kompletný zdroj informácii potrebných pre rozhodovanie pri výbere, kúpe, predaji prenájme nehnuteľnosti, v takom rozsahu, aby bol odborne spôsobilým partnerom a účastníkom transakcie s nehnuteľnosťami. Doporučené využitie je pre všetkých účastníkov trhu s nehnuteľnosťami aj predávajúcich, pri nesprostredkovanom, alebo sprostredkovanom obchodovaní s nehnuteľnosťami, pre záujemcov o výkon realitnej činnosti, pre študentov..

Výmena a zámena bytov

Dobrý deň. V apríli 2005 som nadobudol kúpou v dražbe 2-izbový prízemný byt. Suseda mojich známych, ktorá býva v 3-izbovom byte, by sa rada presťahovala do bytu menšieho a prízemného, keďže nevládze chodiť na 4. poschodie. Môj byt by jej plne vyhovoval, ale natrafili sme na problém ako to papierovo zrealizovať. Pri predaji nehnuteľnosti by som musel asi zaplatiť 19% daň z predaja, čo je pre mňa samozrejme dosť nevyhovujúce. Bolo by možné byty vzájomne odpredať za symbolickú 1,-Sk, príp. darovať a takto znížiť výdavky na daň? Prosím, poraďte nám. Ďakujem.Andrej..

Najlepšie investície do nehnutelnosti ...

Hypotekárny úver na nehnuteľnosť I. - financovanie a registrácia

     Jedným z najčastejších spôsobov financovania kúpy nehnuteľnosti je hypotekárny úver. Hypotekárny úver je využívaný na riešenie otázky bývania v prípade, že záujemca o kúpu napr. bytu nedisponuje dostatočnou finančnou hotovosťou. Účelom záložného práva (z lat. hypotheca) je zabezpečiť pohľadávku a jej príslušenstvo. Z toho dôvodu existencia záložného práva je závislá od existencie pohľadávky, ktorú zabezpečuje. V prvom rade predstavuje donútenie dlžníka, aby splnil svoj záväzok a v prípade, že záväzok nie je riadne..

Súčasná podoba finančných úverov

„Hypotéka, slovo ktoré sa v poslednom období hrnie na nás snáď zo všetkých strán. Na celom svete sa stala synonymom finančnej krízy. My si ju však budeme v tomto článku všímať ako produkt, pomocou ktorého si môžeme zabezpečiť svoj sen o bývaní. Z tohto dôvodu sme oslovili niekoľko finančných inštitúcií na Slovenskom finančnom trhu, aby mám pomocou modelových príkladov ponúkli svoje produkty.“Čo by ste mali vedieť o úveroch na bývanieNa začiatku by sme si mali povedať, na čo vlastne hypotekárny úver slúži. Tento druh služby pre klienta znamená..