Občianska a trestná zodpovednosť za protiprávne obmedzovanie práv užívať nehnuteľnosť

„Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Dedenie sa zaručuje. Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných a v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckych práv nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom.“

(Ústava Slovenskej republiky, článok 20 ods. 1 a 3)  


V roku 1993 som uzavrela manželstvo s mojím manželom. Pred šiestimi rokmi sme začali stavať rodinný dom, ktorý sme i spoločne financovali. Dom je v súčasnosti už dostavaný, skolaudovaný a obývateľný. Priebežne sme v dome i s našim spoločným dieťaťom bývali, avšak nikdy som nemala od domu kľúče, ktoré by mi zabezpečili prístup do neho. Pobyt v dome pre mňa a naše dieťa bol výlučne závislý od rozhodnutia manžela. Na moje opakované žiadosti, aby som mala vlastné kľúče a slobodný prístup k domu, boli márne. Manžel si do domu začal vodiť svoju priateľku a naše manželské vzťahy sa natoľko zhoršili, že som podala návrh na rozvod. Otázku prístupu som sa snažila riešiť slovne i políciou. Manžel mi opakovane fyzicky zabránil vstúpiť do domu, ktorý je v našom bezpodielovom spoluvlastníctve a som nútená i naďalej bývať u svojich rodičov. Vyhrážal sa mi ublížením, ak sa pred domom čo i len ukážem. Zvažujem následný postup, lebo sa cítim dotknutá a ohrozená. Môžete mi prosím poradiť?

Marika K., Malacky


Protiprávne obmedzovanie práva užívať nehnuteľnosť

Jedným zo základných ľudských práv, ktoré garantuje aj Ústava Slovenskej republiky každému v čl. 20 je právo vlastniť majetok – vlastnícke právo. Obsahom vlastníckeho práva sú tri najzákladnejšie práva vlastníka, a to:

a) právo predmet držať,
b) právo predmet užívať, požívať jeho plody a úžitky,
c) právo s predmetom nakladať.

 Právo spôsobilý predmet (ktorým sú aj nehnuteľné veci – pozemky, stavby, ale aj byty či nebytové priestory) užívať je teda jedným zo základných a najdôležitejších práv vlastníka. Ústava ako aj jednotlivé právne predpisy veľmi prísne upravujú podmienky, za ktorých je možné do vlastníckeho práva, vrátane práva predmet užívať, zasiahnuť. V ostatných prípadoch ide o protiprávne obmedzovanie práva užívať predmet. V ďalšom sa osobitne zameriame na protiprávne zásahy do práva užívať nehnuteľnosť, a to v dvoch rovinách – občianskoprávnej a trestnoprávnej.


Občianskoprávna zodpovednosť za protiprávne obmedzovania práva užívať nehnuteľnosť

V prípade, ak niekto bez právneho dôvodu zasiahne do práva osoby užívať nehnuteľnosť, ide o protiprávne konanie. Tak je tomu aj v prípade opísanom vyššie v otázke, keď manžel bez akéhokoľvek právneho dôvodu bráni manželke v užívaní nehnuteľnosti, ktorou je rovnako ako jej manžel, bezpodielovým spoluvlastníkom.

Ochranu jej práva užívať nehnuteľnosť, ktorou je vlastníčkou, jej zabezpečujú predovšetkým inštitúty súkromného práva, z ktorých najvýznamnejším je ochrana poskytovaná súdom na základe vlastníckej žaloby.

Podľa § 126 Občianskeho zákonníka má totiž každý vlastník právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje.

Do práva užívať nehnuteľnosť možno protiprávne zasiahnuť rôznymi spôsobmi – v praxi najčastejšie je keď v nehnuteľnosti vlastníka býva bez právneho dôvodu (teda bez nájomnej zmluvy či na základe inej skutočnosti) iná osoba ale aj napríklad tým, ak niekto neoprávnene prechádza cez pozemok iného vlastníka a pod.

Proti takýmto konaniam, rovnako ako aj proti konaniu popísanému v otázke sa možno brániť tzv. vlastníckou žalobou na súde, ktorou sa vlastník bude domáhať či už vypratania nehnuteľnosti (napr. rodinného domu, bytu, ale aj pozemku a pod.) alebo uloženia povinnosti osobe, ktorá porušuje vlastníkove právo užívať nehnuteľnosť, zdržať sa protiprávnych zásahov do práva pokojne užívať svoj nehnuteľnosti (napr. znečisťovaním pozemku, prechádzaním cez cudzí pozemok, parkovaním na cudzom pozemku a pod.).

Pre úplnosť je nutné uviesť, že právo domáhať sa ochrany práva užívať nehnuteľnosť nemá len vlastník, ale aj iná osoba, ktorá oprávnene užíva nehnuteľnosť (napr. na základe nájomnej zmluvy alebo zmluvy o podnájme a pod.) proti osobám protiprávne zasahujúcim do ich práva užívať danú nehnuteľnosť.

Na záver je nutné uviesť, že v prípade ak proti porušiteľovi práva vlastníka či držiteľa užívať nehnuteľnosť vydá súd rozsudok, ktorým mu uloží povinnosti (či už vypratať nehnuteľnosť alebo zdržať sa iných protiprávnych zásahov do práva užívateľ nehnuteľnosť) a táto protiprávne konajúca osoba si svoju povinnosť nesplní ani po vydaní rozsudku, môže byť ich splnenie vymáhané v exekučnom konaní so závažnými následkami pre danú osobu – ukladania pokút, vysťahovanie osôb vrátane vypratania cudzích vecí z nehnuteľnosti atď.

Nakoľko v prípade opísanom v otázke jeden bezpodielový spoluvlastník protiprávne zasahuje do práva užívať nehnuteľnosť druhému bezpodielovému spoluvlastníkovi, môže poškodená osoba podať žalobu na súd, ktorou sa bude domáhať aby sa jej manželovi zakázalo brániť jej v užívaní jej nehnuteľnosti. Ak bude jej manžel po uložení tejto povinnosti pokračovať v protiprávnych zásahoch do práva užívať nehnuteľnosť, môže mu súdny exekútor opakovane ukladať pokuty až do úhrnnej sumy 30 000 €.

Trestnoprávna zodpovednosť za protiprávne obmedzovania práva užívať nehnuteľnosť

Hoci je nutné uviesť že domáhať sa ochrany pred protiprávnymi zásahmi do práva vlastníka či držiteľa nehnuteľnosti pokojne ju užívať je nutné najmä prostredníctvom inštitútov súkromného práva (napr. už vyššie uvedenými vlastníckymi žalobami), ak protiprávne zásahy dosiahnu určitý stupeň intenzity, môžu mať za následok aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti.

Trestný zákon upravuje predovšetkým dva trestné činy, ktorých sa môže dopustiť osoba protiprávne zasahujúca do práva užívať nehnuteľnosť. Ide o trestný čin neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo nebytového priestoru, ktorého sa dopustí ten:

a) kto protiprávne obsadí alebo užíva dom alebo byt iného alebo
b) kto oprávnenej osobe v užívaní domu alebo bytu neoprávnene bráni alebo
c) kto protiprávne vnikne, obsadí alebo užíva nebytový priestor iného alebo
d) kto oprávnenej osobe v užívaní nebytového priestoru neoprávnene bráni.

Tieto skutkové podstaty tohto trestného činu teda chránia právo užívať nehnuteľnosť jednak pred protiprávnym zásahom spočívajúcim v obsadení alebo užívaní nehnuteľnosti a rovnako aj postihuje osoby, ktoré oprávnenej osobe bránia v užívaní nehnuteľnosti. Za tento trestný čin pritom možno uložiť trest odňatia slobody až na 5 rokov.

Druhým trestným činom ku ktorému môže v dôsledku protiprávneho zásahu do práva užívať nehnuteľnosť je trestný čin porušovania domovej slobody, ktorého sa dopustí ten, kto neoprávnene vnikne do obydlia iného alebo tam neoprávnene zotrvá. Za tento trestný čin možno uložiť trest odňatia slobody vo výmere až 8 rokov.

Konanie bezpodielového spoluvlastníka uvedené v otázke možno v závislosti od jeho intenzity považovať za také, ktoré môže naplniť znaky skutkovej podstaty trestného činu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo nebytovému priestoru, keďže oprávnenej osobe, ktorou je druhá bezpodielová spoluvlastníčka bráni neoprávnene v užívaní domu.

Ako sme ale už uviedli vyššie, trestné právo má osobitné postavenie v rámci právneho poriadku, ktorého inštitúty možno použiť až vtedy, keď ochranu nemožno dosiahnuť inak – preto je aj v prípade protiprávnych zásahov do práva užívať nehnuteľnosť potrebné domáhať sa ochrany najmä prostredníctvom inštitútov občianskeho práva – vlastníckych žalôb.

JUDR. MILAN FICEK

JUDR. MILAN FICEK
advokát

ficek.sk

Späť

Prečo a ako zatepľovať?

 Ak sme už použili na opis tepelnej izolácie „športovú terminológiu“, tak aj samotné „termo oblečenie“ má viacero druhov. Veď aj samotný športovec nepoužíva ten istý materiál na ochranu hlavy a trupu. Presne to isté sa týka aj nehnuteľností pri výbere materiálu pre izoláciu rôznych častí domu. Iná forma izolácie je vhodná napr. pre izoláciu základov, stien, či strechy. Základným zmyslom zatepľovania domov, je zníženie nákladov na vykurovanie. Teda ak si zvolíte dobrý materiál a kvalitnú firmu, ktorá realizáciu zatepľovania správne realizuje,..

Úloha bleskozvodov na budovách

Po mesiacoch plných chladu, nám počasie namiesto snehu a mrazu prináša pre naše nehnuteľnosti ďalšie nástrahy v podobe prvých jarných dažďov a búrok. Na ochranu pred búrkou si spomenieme zväčša až vtedy, keď v našej blízkosti udrie blesk a jeho sila zatrasie doslova celou zemou. Tou najväčšou ochranou pred nimi sú bleskozvody. Sú však ako ochrana našich príbytkov pre možnou katastrofou dostačujúce? Čo je to vlastne blesk Blesky sú prirodzenou súčasťou búrok. Ich vznik podmieňuje vyrovnávanie atmosférického tlaku prehriateho vzduchu v nižších teplotách..

Ako si správne postaviť krb a kachle

--> Teplý nápoj v ruke, v pozadí hrá príjemná hudba a vy ste zabalení v hebkej deke. Keď sa k tomu pridá pohľad na plápolájuce plamene vo vašom krbe, tak si už iba poviete, že už nič pohodlnejšie si neviete predstaviť. Podobne sa môžete cítiť aj na svojej chate, keď si pred spaním zatopíte vo vlastnej kachľovej peci. Ak ste pritom aj gurmáni, tak každý vám môže potvrdiť, že jedlo pripravené v kachľovej peci je obzvlášť chutné a nesie v sebe akúsi arómu kuchyne starých mám. Krb a kachľová pec majú v sebe čaro zútulnenia príbytku a dodávajú..

Bezdôvodné obohatenie musí byť vydané

Pred niekoľkými rokmi bolo založené spoločenstvo vlastníkov bytov, ktoré zahŕňa niekoľko domov na našej ulici. Toto spoločenstvo uzavrelo za účelom výkonu správy mandátnu zmluvu so správcovskou spoločnosťou, ide o spol. s.r.o. Po asi troch rokoch nastali problémy spojené s fakturáciou a s neprehľadným zvyšovaním poplatkov za výkon správy. Nepomohli ani osobné rokovania, ani písomné urgencie, nič. Podstata veci tkvie v tom, že nám ako spoločenstvu vlastníkov sú účtované poplatky, s ktorými nesúhlasilo naše valné zhromaždenie a naviac, správcovská spoločnosť..

Reality - Stavebné povolenie Reality - Stavebné povolenie

Pri riešení vlastného domova dá niekto prednosť kúpe domu na kľúč, niekto výhodnej kúpe a následnej rekonštrukcii a niekto radšej kúpi pozemok a ide stavať. Všetky tieto možnosti majú svoje výhody aj nevýhody a tú poslednú si väčšinou volia ľudia, ktorí chcú mať každý detail svojho nového domova podľa svojich predstáv. Ak sa však rozhodneme pre výstavbu nového domu, nevyhneme sa istým „procedúram“. Jednou z nich je aj stavebné povolenie.   Kam treba ísť žiadať o stavebné povolenie S touto žiadosťou..

Medzimanželské a porozvodové vzťahy k nehnuteľnostiam

Rada by som vás poprosila o radu pri riešení nášho problému. Naši rodičia v roku 1978 darovaním získali po otcovej matke staršiu nehnuteľnosť v pomere 3/4 otec a 1/4 mama. Na pozemku tejto nehnuteľnosti postavili rodičia v roku 1972 nový dom, ktorý je obývateľný, otec bol zavretý, medzi tým sa čas starého domu zrútila, keď otca prepustili naďalej, obýval tento dom, s tým že sa s mamou rozviedol, ale sa majetkovo nevyporiadali. Otec sa znovu oženil a v roku 2000 prepísal dom na druhú manželku, mama svoj podie 1/4 darovala nám. Nedávno otec umrel a my sme sa..

Aké sú ceny nehnutelnosti - realitná bublina 2018?

Ako zistiť, či sú nehnuteľnosti nadhodnotené a či kúpou nehnuteľnosti neriskujeme?   Veľmi dobrým zdrojom informácií o tom, či ceny nehnuteľností sú príliš vysoké alebo či sa už nachádzame v oblasti realitnej bubliny a cena za nehnuteľnosť nepredstavuje reálnu hodnotu, ktorú poskytne obytný priestor jej vlastníkovi prostredníctvom možnosti bývania na veľa rokov je kompozitný index, ktorý počíta Národná banka Slovenska.  Ako uvádzajú analytici ÚMS (NBS) ceny nehnuteľností sa v roku 2018 nachádzajú v pásme VZOSTUPU, ďaleko od pásma BUBLINY...

Investing in Real Estate in Slovakia - reality - nehnutelnosti - as Slovaks call it

Investing in Real Estate in Slovakia             Apart from the landmarks and notable touristic attractions this country has to offer, in recent years, the Slovakian Real Estate ( TRH Nehnutelnosti ) market has proven to be a profitable investment for potential real estate investors.   Real Estate Pricing ( Reality ) in Slovakia The average price of flats in Slovakia in the year 2018 stands at 1,612 €/m2.   Reasons to Invest in Real Estate (Reality) in Slovakia There are many reasons to invest in Real estate..

Vývoj cien bytov v Bratislave v roku 2008

Skoro každého, ktorý či už má byt alebo si ho ešte len plánuje obstarať, zaujíma vývoj cien bytov a hlavne prognóza do budúcnosti. Prvé sa dá ukázať na základe zozbieraných údajov, druhé sa dá v súčasnosti len veľmi obtiažne predpovedať.Pozrime sa teda, čo sa na trhu s bratislavskými bytmi dialo od januára 2008 po čiastočnom cca mesačnom (vianočnom) útlme, ktorý nastal po zatiaľ najväčšom realitnom boome na Slovensku v jeseni 2007, kedy boli ceny za meter štvorcový starých bytov v hlavnom meste drahšie ako ceny za meter štvorcový v novostavbách.Realitný..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.