Ako ušetriť na kúrení a zbytočne neplytvať teplom

 


Pravidelná údržba tepelných zariadení zabezpečí spoľahlivú vykurovaciu sezónu. Aby počas hlavnej vykurovacej sezóny bola pre odberateľov zabezpečená bezporuchová dodávka tepla a teplej vody, je potrebné vykonanie revízie a údržby tepelných zariadení pred jej začiatkom.

 


Rady ako zbytočne neplytvať teplom


  1. Najjednoduchším opatrením, ktoré môžu odberatelia urobiť sami, je vymeniť dlhé závesy a záclony kratšie, ktoré budú  siahať po parapetnú dosku. Keďže radiátory odovzdávajú teplo sálaním a prúdením, odstránením prekážok môže do miestnosti preniknúť  až o 25% tepla viac.
  2. V prieniku tepla do miestnosti môže brániť aj nábytok. Preto nie je vhodné umiestňovať pred radiátor napríklad veľké pohovky, skrinky a pod. 
  3. Správne vetranie a nastavenie teploty v miestnosti tiež ušetrí niekoľko eur. V zime by sa malo vetraťkrátko a intenzívne pri uzavretom termostatickom ventile. 
  4. Netreba prekurovať miestnosti. Zníženie teploty v byte o 1 °C  usporí náklady na teplo o 6%. 
  5. Dôležitá je aj správna vlhkosť v byte. Tá tiež ovplyvňuje tepelnú pohodou a spotrebu tepla.  Je vhodné udržiavať vlhkosť vzduchu na úrovni 50 – 65% pomocou odparovačov vody. 
  6. Na začiatku vykurovacej sezóny, ale niekedy aj počas nej, môže byť radiátor nerovnomerne teplý, alebo v ňom počuť prúdenie vzduchu. Vtedy je potrebné vypustiť vzduch z radiátora uvoľnením odvzdušňovacej skrutky. 
  7. Aby teplo z radiátorov zostalo v byte, je potrebné hlavne zamedziť jeho úniku. Najčastejším miestom úniku sú okná, dvere, obvodové steny a strecha. 

Vykurovacia sezóna sa už síce oficiálne podľa vyhlášky začala 1. septembra,  ale  vzhľadom na teplé počasie sa vykurovať začalo vo väčšine miest až po 20. septembri, kedy prišlo výraznejšie ochladenie. Na začiatku októbra sú denné teploty opäť vyššie, takže vykurovacia sezóna sa naplno ešte len rozbehne. Systémy centrálneho zásobovania teplom (CZT) sú na to dobre pripravené. Prípravy na vykurovaciu sezóny prebehli počas odstávok v letných mesiacoch.

 

Pred začiatkom vykurovacej sezóny, je nutná kontrola tepelno-technických zariadení akými sú kotle, tlakové nádoby, elektrické zariadenia a plynové zariadenia, prípadne zabezpečenie ich opráv, či výmeny zariadenia. Teplári začali s prípravami na blížiacu sa vykurovaciu sezóny hneď po skončení tej predchádzajúcej a využili na to letné mesiace, v ktorých je dopad obmedzenia dodávky tepla  na odberateľov najnižší.  


 „Kým odberatelia tepla napojení na systémy centrálneho zásobovania teplom (CZT) si mohli užívať leto bez starostí, pretože o všetko sa postaral  dodávateľ tepla, tak obyvatelia, ktorí si prevádzkujú vykurovanie vo vlastnej réžií, musia sami myslieť na všetky potrebné kontroly, revízie, opravy  a výmeny zariadení, ktoré je potrebné vykonať podľa platných pravidiel a aj si ich zrealizovanie oprávnenými osobami zabezpečiť“  uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla, Ing. Stanislav Janiš.

 

V poslednom období im pribudli nové starosti vyplývajúce zo Smernice EÚ, ktorej cieľom je  zlepšenie energetickej účinnosti a ochrana životného prostredia, ktorá sa týka všetkých kotlov a vykurovacích zariadení. Smernica je v platnosti síce už od roku 2015, ale   jej dopady len postupne pociťujú tí, ktorí si teplo vyrábajú individuálne.   Jedným z dopadov  tejto smernice je, že  časť kotlov fungujúcich na princípe tradičného spaľovania plynu, ktoré  majú nízku účinnosť pri spaľovaní fosílnych palív, sa s účinnosťou od 26.9.2018 nemôžu dovážať do krajín EÚ. Ide o tradičné kotly na plyn s otvorenou spaľovacou komorou s odvodom spalín do komína.


Smernica neprikazuje okamžitú výmenu starších menej efektívnych kotlov za nové vysokoúčinné. Avšak v prípade poruchy nekondenzačného kotla s nutnosťou jeho výmeny, je v súčasnosti možné nahradiť ho už len za taký kotol, ktorý spĺňa prísne požiadavky smerníc EÚ, napríklad za kondenzačný kotol.  Inštalácia kondenzačného kotla si  však vyžaduje navyše aj  vhodnú úpravu komína na odvod spalín a prívod vzduchu pre spaľovanie a pravdepodobne aj finančnú investíciu do regulácie  vykurovacích telies (radiátorov) tak, aby bolo zabezpečené dostatočné vychladenie vratnej vody do kotla.

 

„Ak vlastníci teda majú starší nekondenzačný kotol, mali by na  jeho výmenu  myslieť v predstihu a neodkladať ju na zimu, aby neboli počas zimy nemilo prekvapení. Náhrada takéhoto kotla bude totiž časovo, finančne aj technicky náročná“ priblížil predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla, Ing. Stanislav Janiš.

 

 Obyvatelia pripojení k centrálnemu zásobovaniu teplom, nemusia riešiť problémy s vykurovacími zariadeniami. Kompletný servis totiž zabezpečil ešte v letných mesiacoch ich dodávateľ tepla. Tým sa zabezpečuje bezpečná a bezporuchová prevádzka počas zimných mesiacov. Bytové domy zapojené do systému centrálneho zásobovania teplom (CZT) budú mať teda neobmedzený a bezstarostný prísun tepla počas celej vykurovacej sezóny.


Späť

Novostavba alebo rekonštrukcia?

 Do čoho je lepšie investovať, čo sa oplatí a za akých podmienok? Kedy je čo výhodnejšie či už z pohľadu financovania, životnosti, lokality, opätovného predaja, zhodnocovania a pod. A čo novostavba, oplatí sa kúpiť hotový byt alebo radšej holobyt? Čo je momentálne „najlepšou“ investíciou, vyšší štandard alebo len nižší štandard? Rozhodnutiu, či investovať do novostavby alebo kúpiť starý byt a zrekonštruovať ho, by malo predchádzať dôkladné zváženie charakteristík oboch porovnávaných typov bytov, ako aj možností, schopností a budúcich..

Výber pozemku – list vlastníctva

Dostupnosť pozemkovAko hľadať ten pravý pozemok?Čo všetko treba nechať na odborníkov?List vlastníctvaČo musí správa katastra dodržiavať pri vydaní listu vlastníctvaČo všetko obsahuje list vlastníctvaČo všetko ešte nájdete v liste vlastníctvaČo nie je v liste vlastníctva a malo by sa tam nachádzať? V tomto čísle sa budeme opäť venovať pozemkom a ich špecifikám, sústredíme sa však na niektoré jednotlivosti, ktorým sme sa v minulých číslach nevenovali, alebo venovali iba povrchne. Zhromaždili sme pre vás najmä poznatky o liste vlastníctva. ..

Predaj apartmánov na zimnú dovolenku

Praskajúci oheň v krbe, zimná lyžovačka pod oknom, to je hádam sen každého, kto má v obľube zimné dovolenky v zasneženej prírode. V poslednom období sa na Slovensku stala doslova módna kúpa apartmánových domov po väčšinou vo vysokohorských lyžiarskych strediskách. V porovnaní s ostatnými typmi nehnuteľností spájajú v sebe niekoľko výhod. V prvom rade sú výhodnou investíciou, pre tých, ktorí radi vidia svoje peniaze rásť. Ich prenájom počas obdobia, kedy ich práve neobývate, vám môže vyniesť pár tisícok navrch. No v neposlednom rade im nemožno uprieť,..

Bývanie bez právneho titulu

V decembri 2007 sme sa na základe nájomnej zmluvy s bytovým družstvom stali nájomníkmi bytu. V čase podpísania zmluvy, ale v byte býval neplatič, ktorému bytové družstvo na základe nedoplatkov a dlhov zrušilo nájomnú zmluvu a ponúklo mu náhradné ubytovanie, ktoré odmietol. Existuje o tom aj doklad, ktorý podpísal. Za neplatiča sme museli všetky dlhy vyplatiť a bytové družstvo nám ponúklo, že byt si môžeme neskôr odkúpiť do osobného vlastníctva. Vo februári 2008 sme bytové družstvo požiadali o odkúpenie bytu do vlastníctva, kde nám bytové družstvo v..

Prístup súdneho znalca do obydlia občana - áno či nie?

 Dobrý deň, v novembri 2008 som sa stala nájomníčkou družstevného bytu. Po roku bývania v ňom som dostala zásielku zo súdu, že byt musím sprístupniť znalcovi z odboru stavebníctva, ktorý má vypracovať znalecký posudok na stavebné práce, ktoré tam uskutočnil predchádzajúci nájomník. Ten tam býval do roku 2005 s manželkou, ktorá vtedy od neho definitívne odišla a rozviedli ich v januári 2007. Preto sa chcem opýtať, kto je vlastne v práve - to mám akože do svojho bytu pustiť znalca, ktorý si už môj byt nafotí!? Veď moje súkromie bude narušené...

Prevod nehnuteľnosti na základe dedenia

V súvislosti s problematikou prechodu a prevodu nehnuteľností, najmä na základe dedenia, je nutné ozrejmiť teoretické pojmy niektorých základných ustanovení Občianskeho zákonníka, s ktorými sa v konkrétnych prípadoch každodenného života stretávame. V zásade sa dedičstvo nadobúda okamihom smrti poručiteľa § 406. Odvtedy môžu dedičia s dedičstvom zásadne nakladať. V tejto dispozičnej voľnosti sú však obmedzení tým, že na každé nakladanie z dedičstvom, ktoré presahuje rámec obvyklého hospodárenia, potrebujú súhlas súdu, a to až do skončenia..

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Problémy s hypotékou?

Problém je na sveteKeď musí zasiahnuť bankaBanky znižujú úrokové sadzby   Nie je nič ľahšie. Jednoduchá cesta k bývaniu. Stačí len prísť. Riešenie ušité priamo na mieru. To sú len niektoré reklamné slogany, ktoré nás tak často oslovujú a pútajú našu pozornosť na rôzne produkty vedúce k vlastnému bývaniu.Spôsobov, ciest a produktov vedúcich k vlastnému bývaniu je v dnešnej dobe a situácii na trhu skutočne mnoho. Pritom nemusí ísť bezpodmienečne len o získanie nového bytu či domu, ale aj napríklad o kúpu zariadenia, stavbu garáže či bazénu,..

Financovanie nehnutelnosti

Právnické a fyzické osoby, ktoré ku svojej činnosti potrebujú vyhovujúce priestory, majú v dnešnej dobe hneď niekoľko možností ako ich získať. Každá z nich obsahuje výhody, nevýhody a skryté riziká. Spomínanými možnosťami sú kúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky, kúpa nehnuteľnosti s použitím bankového úveru, kúpa nehnuteľnosti na leasingové splátky alebo iba prenájom nehnuteľnosti na určitú dobu.Kúpa nehnuteľnosti verzus nájomKúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky je klasická možnosť kalkulovania: “čo si môžem dovoliť za peniaze,..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.