Čo treba urobiť pred nasťahovaním do novopostaveného rodinného domu

Sťahovanie do novopostaveného rodinného domu so sebou prináša radosti a očakávania. Každý majiteľ nového domu sa teší, že si splní svoje želania a predstavy o dokonalom bývaní. No na druhej strane prináša sťahovanie aj niekoľko povinností a starostí so zariaďovaním a presunom starej domácnosti do novej. Keď si odmyslíme náročné sťahovanie, ktoré pozostáva s prenášania plných škatúľ niekedy aj nepotrebných vecí, s ktorými sa nevieme rozlúčiť, zostane nám ešte niekoľko základných povinností, bez ktorých by sme si komfort nového domova užívali asi len veľmi ťažko. Nejde len o samotné prehlásenie trvalého pobytu, ktoré spečatí fakt o novom bývaní, ale aj niekoľko administratívnych úkonov, ktoré sú potrebné vykonať ešte pred samotným sťahovaním. Ide napríklad o podpísanie zmlúv na dodávku elektrickej energie, či plynu so samotnými dodávateľmi. Zabudnúť by ste však nemali ani na vybavenie nového občianskeho preukazu, či zaplatenie poplatkov za komunálny odpad.


Plynová prípojka

V prípade, že ste sa už pri stavbe a realizácii vášho nového rodinného domu rozhodli, že budete kúriť plynom čaká vás okrem samotného nákupu plynového kotla aj niekoľko byrokratických úkonov s tým spojených. Ide konkrétne o podania žiadosti dodávateľovi pod názvom Žiadosť o pripojenie odberného plynového zariadenia budúceho odberateľa plynu kategórie „domácnosť “ k distribučnej sieti na pripojenie nového užívateľa. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) na svojej webovej stránke oboznamuje všetkých záujemcov ako na to. Prvým a základným krokom je vypísanie žiadosti o pripojenie odberného plynového zariadenia k distribučnej sieti v troch origináloch, ktoré je potrebné predložiť na kontaktných miestach SPP. Ďalšou možnosťou je zaslať žiadosť poštou. Tlačivo sa dá vyzdvihnúť na každom kontaktom mieste SPP, zverejnené je aj na webovej stránke www.spp-distribucia.sk pod názvom Pripojenie k distribučnej sieti – Domácnosti.

K samotnej žiadosti je nutné pripojiť aj povinné prílohy. Tvorí ich v prvom rade list vlastníctva, prípadne zmluva o nájme alebo vklad do katastra nehnuteľností. Samozrejmosťou je doklad totožnosti. Na pripojenie plynovej prípojky je potrebná kópia katastrálnej mapy s vyznačenou polohou budúcej plynofikovanej nehnuteľnosti alebo objektu na pozemku. V prípade, že žiadateľa o pripojenie zastupuje iná osoba, je potrebná predložiť aj splnomocnenie overené notárom. Po predložení žiadosti o pripojenie podpíše žiadateľ aj Zmluvu o pripojení a to v troch vyhotoveniach.

Následne na to by mal SPP odoslať žiadateľovi zmluvu o pripojení spolu s technickými podmienkami v dvoch vyhotoveniach. Dodávateľ tiež vyhotoví a zabezpečí projektovú dokumentáciu na pripojovací plynovod, to znamená plynovú prípojku vrátane umiestnenia hlavného uzáveru plynu (HUP), regulátora tlaku plynu (RTP) a merania v zmysle technických podmienok pripojenia. Povinnosťou SPP je aj realizácia pripojovacieho plynovodu vrátane osadenia HUP, RTP a skrinky pre meranie a reguláciu v zmysle technických podmienok pripojenia.

Na plecia žiadateľa tak následne padne povinnosť nájsť si projektanta alebo firmu, ktorá vypracuje projektovú dokumentáciu na odberné plynové zariadenie, teda vnútorné rozvody plynu od hlavného uzáveru plynu až po spotrebiče. Ďalšou povinnosťou je vybudovanie odberového plynového zariadenia (OPZ) v zmysle projektovej dokumentácie. Zoznam týchto projektantov je dostupný aj v jednotlivých zákazníckych centrách.

Ak ste už toto všetko absolvovali, tak vám už zostáva iba predložiť žiadosť o realizáciu pripojenia na kontaktné miesto. K žiadosti je nutné priložiť doklad totožnosti a ako prílohy originál Zmluvy o pripojení a kópiu správy o odbornej prehliadke a skúške odberného plynového zariadenia, teda revíznu správu a tlakovú skúšku. Podmienkou pripojenia odberného plynového zariadenia k distribučnej sieti je úhrada poplatku za pripojenie, a to najneskôr 15 dní po predložení žiadosti o realizáciu.
S dodávateľom plynu by ste mali uzatvoriť zmluvu o dodávke plynu minimálne 30 dní pred zahájením samotného odberu plynu. Posledným krokom je povinnosť dodávateľa namontovať meracie zariadenie.
Ak sa na to pozriete z finančnej stránky, tak v celom tomto procese budete musieť na vlastné náklady vypracovať projektovú dokumentáciu, ktorá rieši výstavbu odberného plynového zariadenia a jeho výstavbu.

Elektrická energia

Aj keď v minulosti sa domácnosti museli zaobísť so sviečkami a v lepšom prípade s petrolejovými lampami, v dnešnej dobe si takýto život vie predstaviť asi len málokto z nás. Elektrinu potrebujeme nielen zo základného elementárneho dôvodu a to na svietenie, ale aj na fungovanie všetkých elektrospotrebičov, ktoré nám uľahčujú každodenný život. A tak aj pri stavbe nového rodinného domu je jednou z elementárnych požiadaviek elektrická energia.

Ako teda postupovať pri prihlasovaní elektriky? Dalo by sa povedať, že prvý krok sa dá prirovnať k postupu pri vybavovaní plynovej prípojky. Napríklad Stredoslovenská energetika tiež uvádza na svojej webovej stránke podrobný postup ako pri vybavovaní postupovať. Celý postup sa začína vyplnením žiadosti o uzatvorení Zmluvy o pripojení zariadenia odberateľa do distribučnej sústavy. To však nie je všetko, pretože k nej musíte pridať aj kópiu listu vlastníctva alebo iného dokladu preukazujúceho právny vzťah žiadateľa k nehnuteľnosti, v ktorej sa odberné elektrické zariadenie žiadateľa nachádza. K žiadosti je nutná aj kópia vyjadrenia dodávateľa k bodu a podmienkam pripojeniam.

V prípade splnenia týchto podmienok, musí odberateľ predložiť výkonovú bilanciu plánovaného odberného miesta a tiež zaznačené miesto plánovanej výstavby objektu na katastrálnej mape vrátane širších vzťahov, tak aby bolo možné zorientovať sa. Pre stanovenie výkonovej bilancie odberného miesta je možné využiť formuláre, ktoré sú dostupné na kontaktných miestach, teda v obchodných kanceláriách, na telefónnom zákazníckom centre ale aj na internete.

Po týchto krokoch zašle SSE odberateľovi vyjadrenie, ktoré by malo obsahovať podmienky napojenia. A to najmä aké podmienky musia byť splnené aby mohol byť predmetný odber napojený. Vo vyjadrení by sa malo tiež uvádzať, či na predmetnom území sú alebo nie sú energetické zariadenia SSE, ktoré by mohli na predmetné územie zasahovať svojim ochranným pásmom.

SSE stanovuje aj kritériá, ktoré určujú čo musí projekt prípojky obsahovať. A to predovšetkým situáciu so zakreslením prípojky, osadením stavby – NN prípojky v mierke 1:500 a katastrálnu mapu v mierke 1:1000, 1:2000, 1:2880 so širšími vzťahmi. Za súčasť projektu sú požadované aj požiadavky na energetické zásobovanie stavby. Samotná objednávka na prácu musí obsahovať objednávku na zhotovenie prípojky, u NN prípojok tri exempláre projektu od prípojky z toho jeden krát potvrdený SSE, že bol schválený príslušným vyjadrením, stavebné povolenie alebo povolenie na drobnú stavbu, list vlastníctva, vyjadrenie dotknutých subjektov k prípojke. Všetky tieto náležitosti sú nutné v prípade, že prácu bude realizovať SSE. Naopak ak ju bude realizovať iná firma, musí mať oprávnenie na vykonanie práce.

Ak sa sťahujete do staršieho bytu alebo rodinného domu, v ktorom už odberné miesto elektrickej energie bolo, budete k tomu potrebovať číslo prístroja, teda elektromera, ktoré nájdete vo vyúčtovacej faktúre alebo na štítku elektromera, doklad totožnosti. Vybrať si budete musieť vhodnú sadzbu a výšku zálohy, periódu zasielania faktúr, ktorá môže byť mesačná, dvojmesačná, štvrťročná, polročná či ročná. Po nahlásení údajov by vám mali vystaviť Zmluvu o dodávke elektriny a Zmluvu o pripojení. Samozrejmosťou je, že ak sa sťahujete do staršieho domu alebo bytu, predchádzajúci užívateľ by mal myť ukončenú zmluvu o dodávke elektriny. Pokiaľ sa tak však nestalo a pôvodný zákazník nie je odhlásený z odberného miesta, mali by ste zákaznícke centrum energetického závodu navštíviť spoločne.

V prípade, že s sťahujete do nového bytu, ktorý ešte nie je pripojený na distribučnú sieť, musíte si zistiť, či už objekt má pripojenie na distribučnú sieť. V prípade, že byt už prípojku má, budete k vybaveniu pripojenia potrebovať doklad totožnosti. Vybrať si budete musieť vhodnú sadzbu a po nahlásení údajov podpíšete Zmluvu o pripojení so sumou pripojovacieho poplatku. Po zaplatení pripojovacieho poplatku nakoniec uzatvoríte Zmluvu o dodávke elektriny pre domácnosť. Ak chcete do distribučnej siete prihlásiť váš rodinný dom, budete okrem spomínaného potrebovať uviesť aj počet fáz, inštalovaný výkon (resp. požadovaný výkon) a hodnotu hlavného ističa. Po podpise Zmluvy o pripojení, v ktorej budú uvedené pripojovacie podmienky s výškou pripojovacieho poplatku budete musieť doručiť aj Správu o odbornej prehliadke a skúške elektrického zariadenia, teda tzv. revíznu správu. No a po zaplatení pripojovacieho poplatku bude s vami uzatvorená Zmluva o dodávke elektriny pre domácnosť.

S novým domom nová adresa

Ak chcete aby vám veľkonočné pohľadnice prišli na čas a do nového bydliska, nemali by ste otáľať s návštevou miestnej matriky. Tam totiž to nájdete pomoc, ak si potrebujete prehlásiť trvalý pobyt. Nahlásiť zmenu trvalého bydliska (alebo prechodného pobytu) je povinnosťou každého občana Slovenskej republiky pri sťahovaní.
V prípade, že ste vlastníkom nehnuteľnosti, v ktorej chcete mať trvalý pobyt vy, stačí na tento úkon občiansky preukaz a list vlastníctva, ktorý však nesmie byť starší ako tri mesiace, doklad o oprávnení užívať byt alebo písomné potvrdenie vlastníka nehnuteľnosti o tomto oprávnení. Pokiaľ ste plnoletí a chcete si prehlásiť trvalý pobyt v dome svojich rodičov alebo inej osoby, teda v nehnuteľnosti, ktorej nie ste vlastníkom, budete potrebovať ich súhlas s pobytom. Na základe toho vám na miestnom matričnom úrade vystavia za sto korunový poplatok potvrdenie, ktoré budete potrebovať na vydanie nového občianskeho preukazu. Pri nahlasovaní prechodného pobytu, ktorý trvá viac ako 30 dní je potrebné predložiť občiansky preukaz a cestovný doklad oprávňujúci na trvalý pobyt v cudzine alebo doklad o štúdiu.

S novou adresou budete potrebovať aj nový občiansky preukaz. Jeho vybavenie by ste nemali dlho odkladať a mali by ste to stihnúť do 15 dní od zmeny trvalého alebo prechodného pobytu. Vybavenie nového občianskeho preukazu je spoplatnené a vybavuje sa na útvare Policajného zboru príslušnom podľa miesta trvalého bydliska. Pri žiadosti o nový občiansky preukaz musíte podstúpiť nasnímanie podoby tváre a podpisu. Taktiež predložiť žiadosť o vydanie preukazu na úradnom tlačive, spolu s doterajším občianskym preukazom. V prípade, že to nie je možné musíte pri vybavovaní predložiť doklad preukazujúci vaše rodné číslo. Ďalšou náležitosťou je vybavenie nového vodičského preukazu. To sa vám podarí na príslušnom okresnom dopravnom inšpektoráte, predložiť musíte doklad totožnosti a vyplnené úradné tlačivo so žiadosťou o vodičský preukaz. Súčasťou vodičského preukazu je už v súčasnosti aj nasnímanie podoby tváre. Ak vlastníte motorové vozidlo, tak by ste pri sťahovaní nemali zabudnúť ani na jeho prehlásenie a to najmä v prípade, že sa sťahujete z jedného okresu do druhého. O týchto skutočnostiach by ste mali informovať dopravný inšpektorát v mieste vášho nového trvalého bydliska.

Poplatky za komunálny odpad

Poplatky za komunálny odpad upravujú v jednotlivých mestách Všeobecne záväzné nariadenia (VZN). Napríklad v Banskej Bystrici je to VZN o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady. Z neho jednoznačne vyplýva, že tieto poplatky platia osoby, ktoré majú v meste trvalý alebo prechodný pobyt, oprávnenie užívať nehnuteľnosť alebo osoby, ktoré užívajú na území mesta nehnuteľnosť a sú teda v nájomnom vzťahu.

Povinnosť vzniká osobe dňom, kedy sa na trvalý alebo prechodný pobyt prihlásila, začala užívať nehnuteľnosť alebo nadobudla vlastnícky vzťah k nehnuteľnosti. Naopak povinnosť zaniká dňom kedy fyzická osoba zrušila v meste trvalý alebo prechodný pobyt, vlastnícky vzťah k nehnuteľnosti alebo prestala nehnuteľnosť užívať. Spomínané osoby majú oznamovaciu povinnosť. To znamená, že do jedného mesiaca je platiteľ poplatkov povinný nahlásiť miestnemu úradu zmenu alebo vznik povinnosti. Existujú isté výnimky, kedy môže byť osoba od tejto povinnosti oslobodená. A to za predpokladu, že sa bude zdržiavala alebo bude zdržiavať v prislúchajúcom roku v zahraničí. Samozrejmosťou však je, že túto skutočnosť musí potvrdiť dokladom príslušného úradu o pobyte v zahraničí, zamestnávateľa v zahraničí alebo iným dokladom. O zníženie poplatkov môže požiadať aj ten, kto sa v určitom období v meste nezdržiava. Preukázať to však musí príslušnými dokladmi.


Sťahovanie svojpomocne alebo firmou

Pri sťahovaní si môžete prihlásiť respektíve prehlásiť aj pevnú telefónnu linku, televízny a rozhlasový prijímač, či káblovú televíziu. Nezabudnite ani na zrušenie či prehlásenie predplatného časopisov a novín. S novou adresou by ste mali oboznámiť, všetkým s ktorými prichádzate v bežnom živote do kontaktu, a teda nie len príbuzných a známych ale aj svojho lekára, právnika či banku, v ktorej máte účty.

Sťahovanie je však náročné po všetkých stránkach a preto by ste nemali zabúdať ani na jeho samotnú realizáciu. Kým v minulosti bolo bežné spoliehať sa najmä na svojpomocné sťahovanie, v súčasnosti existuje na trhu viacero firiem, ktoré vám pri sťahovaní pomôžu a od mnohých povinností vás tak odbremenia. Pri ich výbere by ste si však tiež mali spraviť prehľad, čo ponúkajú a porovnať navzájom aj ceny, ktoré si za ponúknuté služby účtujú. Sťahovacie firmy nemajú problém s demontážou a následnou montážou vášho nábytku, balením či odvozom a likvidáciou vášho starého nábytku či bielej techniky. Spoľahnúť sa môžete aj na balenie osobných vecí, či iného príslušenstva bytu do PVC fólií a kartónových krabíc.
Najdôležitejšie je však rozvrhnúť si sťahovanie časovo, tak aby ste všetko stíhali v pokoji a aby sa vám nestalo, že sa ocitnete prvú noc pod novou strechou ale bez postele. Zbaviť by ste sa mali vecí, ktoré sú viac pre vás nepotrebné a nechcete ich do nových priestorov sťahovať. Vyčleňte si veci, ktoré si počas sťahovania zoberiete osobne zo sebou ako napríklad pasy, kľúče, dokumenty, certifikáty, peniaze či základné oblečenie a kozmetiku. No a ak máte výhovorky o pracovnej zaneprázdnenosti, tak je dobré vedieť, že zamestnanec si môže uplatniť nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden pracovný deň pri sťahovaní v tej istej obci a pri sťahovaní do inej obce najviac na dva pracovné dni.

Viac informácií sa dozviete

v relácii REALITY

vysielanej 7.3.2008 o 20:45 na TA3

 

 

 

Späť

Prepojená kuchyňa s obývacou izbou? Rozložte si priestor! Prepojená kuchyňa s obývacou izbou? Rozložte si priestor!

Ak bývate v malom byte, možno ste si už niekoľkokrát priali, aby ste mali viacej miesta takpovediac na všetko. Môže sa vám zdať, že vaša malá obývacia izba je ešte menšia, keď je plná ľudí. Našťastie existujú triky, vďaka ktorým sa ani v malom byte nebude cítiť „úzko“. Ako dosiahnuť to, aby ste sa cítili dobre, a zároveň mali oddelené jednotlivé miestnosti? Predstavte si situáciu, v ktorej k vám domov prišli na návštevu vaši kamaráti. Usadíte ich v obývačke. Avšak vaša obývačka je prepojená s kuchyňou, kde vaša polovička..

Trendy spálňa 2022: Čo by v nej nemalo chýbať? Trendy spálňa 2022: Čo by v nej nemalo chýbať?

Dominanta celej domácnosti či srdce domova – aj takto by sa dala nazvať spálňa, ktorá patrí k hlavným miestnostiam v dome. Ak chcete, aby aj tá vaša vyzerala dobre a jednotlivé prvky v nej vytvárali príjemnú atmosféru, musíte si ju vedieť správne zariadiť. Inšpirujte sa najnovšími trendmi na rok 2022 a vytvorte si váš vysnívaný priestor na oddych.Atmosféru nastolíte posteľouNajvýraznejším kúskom celej spálne je posteľ. Každý si ju všimne hneď, ako do miestnosti vojde. Práve to je dôvod, prečo nesmie byť fádna. Využite jej dominantné postavenie a masívnosť..

Ako vyriešiť otázku garáže

Je prirodzené, že pre každého majiteľa auta je starostlivosť o jeho miláčika vysokou prioritou; nejde pritom len o praktickú stránku veci, teda zabezpečiť pre seba a pre rodinu odvoz do práce či do školy, ale je tu aj istá forma "osobného vzťahu". Tento fakt je, pravdaže, individuálny, avšak málokto sa ponad kúpu nového tátoša prenesie bez toho, aby sa pristihol pri intenzívnom uvažovaní o tom, aký vplyv naň bude mať napríklad zlé počasie či ako ho čo najlepšie zabezpečiť, aby v krátkom čase nezmenilo majiteľa.   Riešením týchto praktických..

Regulované nájomné - v (ne)prospech občanov

Regulované nájomné môžeme označiť ako pozostatok čias minulých, z obdobia komunizmu. Napriek tomu, že od tzv. nežnej revolúcie uplynulo takmer devätnásť rokov, výšku nájomného vo vzťahu k niektorým nehnuteľnostiam určuje štát. Štát, ktorý sa navonok prezentuje ako právny a založený na princípoch slobody a demokracie. Ide o nehnuteľnosti, ktoré boli po roku 1989 vrátené v rámci reštitučných opatrení svojim pôvodným majiteľom, príp. ich právnym nástupcom. Jeden príklad za mnohé V roku 1955 bol zo strany miestneho národného výboru ako jedného..

Bývanie rozvedeného manžela - otázniky nad družstevnými bytmi

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či mám právo na polovicu bytu, ktorý na mňa a moju manželku (sme v rozvodovom konaní) prepísala svokra po našom sobáši. Jedná sa o družstevný byt, ktorý nie je ešte vo vlastníctve, sme tam len členmi družstva. Rastislav K., Rimavská Sobota Družstevným bytom sa rozumie byt, ktorý je vo vlastníctve bytového družstva, je prenajatý členovi družstva alebo ktorý je v spoločnom nájme manželov, pričom aspoň jeden z manželov je členom družstva. Tak ustanovuje rozsudok Najvyššieho súdu S SR, sp. zn. 5 Cdo 107/2000 z 30.1.2001...

Sporné nároky a určenie vlastníckeho práva

Môj otec mi v roku 2003 daroval pozemok, ktorý naša rodina užívala a obhospodarovala od dvadsiatych rokov minulého storočia. Malá časť priliehajúca k môjmu pozemku pôvodne pripadajúca k bývalej vodnej hrádzi bola prebudovaná na verejnú komunikáciu a časť bola prevedená do vlastníctva jednej obchodnej spoločnosti. Dozvedel som sa to pred jeden a pol rokom a myslím si, že pozemok bol prevedený do vlastníctva od štátnej inštitúcie, ktorá nebola skutočným vlastníkom. Nový „vlastník“ si vzal na spornú časť pozemku hypotéku. V tejto časti sa nachádza..

Súčasná podoba finančných úverov

„Hypotéka, slovo ktoré sa v poslednom období hrnie na nás snáď zo všetkých strán. Na celom svete sa stala synonymom finančnej krízy. My si ju však budeme v tomto článku všímať ako produkt, pomocou ktorého si môžeme zabezpečiť svoj sen o bývaní. Z tohto dôvodu sme oslovili niekoľko finančných inštitúcií na Slovenskom finančnom trhu, aby mám pomocou modelových príkladov ponúkli svoje produkty.“Čo by ste mali vedieť o úveroch na bývanieNa začiatku by sme si mali povedať, na čo vlastne hypotekárny úver slúži. Tento druh služby pre klienta znamená..

Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené? Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené?

Potreba bývania tu vždy bola a stále bude. Nič na tom nemení ani pandémia COVID-19, ktorá podaktorým aj v tomto roku poriadne prevetrala peňaženky. Na Slovensku pritom výrazne prevyšuje trend vlastného bývania nad prenájmom. Je možné v súčasnej nepriaznivej finančnej situácii získať bývanie, aj keď nemáte nič usporené? O tom si povieme v našom článku Dom alebo byt?V prípade, ak nemáte žiadnu finančnú úsporu sa môže zdať, že bývanie vo vlastnom dome je len krásnym snom, a že to jediné, na čo máte, je nejaký priemerný 2-3 izbový byt. Nemusí to..

Najlepšie investície do nehnutelnosti ...


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.