Obnova bytových domov

Väčšina bytových domov na Slovensku má svoje najlepšie roky za sebou. Nevyhnutné opravy bytových domov sa denne hlásia o slovo. Keďže všetci majitelia bytov chcú bývať čo najlepšie a najlacnejšie, chcú platiť čo najmenej aj za energie. Ceny ktoré však platia, sú z roka na rok vyššie a vyššie. Základom tejto nelichotivej situácie, je často rokmi zanedbávaný bytový fond. Na riešenie tohto problému sa zameriava aj Prvá stavebná sporiteľňa, a. s. (PSS) so svojimi produktami pre klientov.

Ako už bolo spomenuté v úvode, čoraz naliehavejším problémom pre klientov finančných inštitúcií zaoberajúcich sa stabvebným sporením je riešenie situácie, keď ako majitelia bytových, ale aj rodinných domov potrebujú akútne získať prostriedky na obnovu svojich nehnuteľností. Oprava či obnova bytových domov však vôbec nie je lacná záležitosť. Ak sa k tomu pridá aj častá neochota majiteľov bytov zvýšiť príspevky do fondu opráv a údržby, dostávame sa do začarovaného kruhu z ktorého niet úniku. Táto situácia má podľa JUDr. Kataríny Niňajovej, riaditeľky úseku sporenia a úverov právnických osôb v PSS, často príčinu v tom, že: „Mnohí ľudia, ktorí si odkúpili byty do osobného vlastníctva, si ani neuvedomili, že spolu s bytom kupujú aj starostlivosť o spoločné priestory bytového domu ako je strecha, obvodové steny, rozvody tepla, vody, elektriny, výťah, či kotolňu. Až po pár mesiacoch či rokoch, keď do domu začne zatekať, alebo sa vyskytne iná porucha, sa zistí, že tieto opravy nikto za majiteľov nehnuteľností neurobí.“

V súčasnosti, keď cena za teplo v byte predstavuje jednu z najvyšších položiek rodinných rozpočtov, stoja takto mnohé rodiny pred problémom, kde vziať peniaze na investície na zateplenie, vyregulovanie vykurovacej sústavy alebo výmenu kotolne či výmenníkovej stanice. Keďže popri tom treba ešte splácať hypotéku za ktorú si kúpili byt, uživenie rodiny je potom pre mnohých mladých ľudí pomaly „adrenalinovým športom“. Našetriť peniaze na opravu týchto priestorov je často pre majiteľov bytových domov dosť veľký problém. Kvalita bývania však nezačína a nekončí len tým, čo je len v tom ktorom konkrétnom byte. Tá by mala byť predovšetkým doplnená v spoločných priestoroch obytného domu.

Riešenie situácie pomocou stavebného sporenia

Takže ak predsa len inklinujete skôr k činom a nie len k úvahám o zlepšení kvality spoločných priestorov vo vašom obytnom dome, stavebné sporenie v PSS, vám môže na obnovu bytového domu rýchlo poskytnúť dostatočný objem finančných prostriedkov. Navyše vklady počas sporenia, aj v porovnaní s možnosťami na trhu, sa vám výhodne zhodnotia. V takomto prípade sú všetky vklady spoločenstiev vlastníkov bytov v PSS, podobne ako vklady fyzických osôb, chránené v plnej výške. Pomocou stavebného sporenia je teda možné nasporiť si zančnú čiastku financií v reálnom čase.

Keďže obnova bytového fondu je finančne náročná, relizovať ju podľa JUDr. Kataríny Niňajovej bez úveru si môže dovoliť len málokto. No dajme si ruku na srdce, klient ktorý si môže obnovu bytového domu dovoliť zaplatiť bez úveru, zväčša neobýva nehnuteľnosť, ktorá potrebuje obnovu spoločných priestorov ako soľ. Práve preto je stavebné sporenie určené pre všetkých občanov aj spoločenstvá vlastníkov bytov, bez ohľaduna ich momentálnu príjmovú situáciu, ktorí budú na obnovu bytového fondu po menších alebo väčších čiastkach sporiť prostriedky z fondu opráv svojho bytového domu a následnevyužijú financovanie aj s pomocou úveru so stavebného sporenia.

Práve tento spôsob financovania obnovy bytových domov je najvhodnejším riešením financovania pre väčšinu majiteľov bytov. Stavebné sporenie totiž spája v jednom produkte výhodné sporenie podporené aj štátnou prémiou pre spoločenstvá vlastníkov bytov so stavebným úverom, na ktorý, po splnení podmienok získava nárok každý klient.

Prečo úver z PSS

Jednou z hlavných výhod úverov z PSS, sú nemenné úrokové sadzby počas celej doby splácania úverových prostriedkov a výhodné podmienky ručenia za úvery. Napríklad s tavebný úver až do výšky 33.200 EUR poskytuje PSS právnickým osobám bez skúmania bonity ich bytového domu aj bez zábezpeky nehnuteľnosťou. Stavebný úver je úročený už od 2,9% ročne. Na stavebný úver má zákonný nárok každý klient. Samozrejme v prípade požiadavky na vyšší úver, PSS poskytuje úvery právnickým osobám na obnovu bytových domov vo výške zodpovedajúcej hodnote zábezpeky za úver. Spoločenstvá vlastníkov bytov, bytové družstvá a správcovia bytových domov s obľubou využívajú na zabezpečenie úverov formu ručenia záložným právom k pohľadávkam fondov bytového domu. Stavebné sporenie v PSS v tejto súvislosti ponúka dve možnosti.

Prvou možnosťou je to, že najskôr nasporíte časť potrebnej finančnej sumy a potom požiadate o výhodný úver s úrokovou sadzbou už od 2,9% ročne, ktorý vám spolu s vašimi úsporami umožní financovať aj tú najnáročnejšiu modernizáciu bytového domu. Druhou možnosťou je vloženie minimálneho vkladu vo výške len 5% či 10% z vami požadovanej sumy. Na základe toho začnete čerpať finančné prostriedky vo forme medziúveru na obnovu bytového domu.

Od minulého roka PSS vychádza v ústrety aj tým klientom, ktorí doposiaľ nesporili. V takomto prípade klienti môžu využiť úver XXL s nulovým počiatočným vkladom a splatnosťou až 20 rokov. Samozrejme, čím skôr začnete sporiť, tým výhodnejšie podmienky pri čerpaní úverov vám najväčšia stavebná sporiteľňa ponúkne. A keďže každý dom už potrebuje, alebo bude potrebovať opravu, obnovu alebo rekonštrukciu, je naozaj vhodné začať so stavebným sporením čo najskôr. V budúcnosti len na rozdielnej výške úrokových sadzieb vlastníci bytov veľa ušetria, nevohoriac už o ďalších výhodách, ktoré počas stavebného sporenia môžu využívať. Je to nielen výhodná príprava na financovanie bývania, ale k vkladom získavajú spoločenstvá vlastníkov bytov každoročne aj nárok na štátnu prémiu a to v pomere 1 štátna prémia vo výške až 66,39 EUR na každé 4 byty spravované spoločenstvom vlastníkov bytov.

Takže čím skôr tým lepšie

Ak klienti získajú nárok na stavebný úver, tam sú možnosti podľa JUDr. Kataríny Niňajovej veľmi jednoduché. Vtedy klient získa stavebný úver buď s úrokovou sadzbou 2,9% alebo 4,7% ročne. Výšku úrokovej sadzby si volí sám klient na základe vybranej tarify stavebného sporenia. Ak sa klient PSS rozhodne pre medziúver, v tom prípade úroková sadzba závisí od dvoch podmienok.

V prvom rade je to výška medziúveru. Jednoducho povedané, čím vyšší medziúver klient žiada, tým výhodnejšiu, to znamená nižšiu, úrokovú sadzbu získa. Dôvod je veľmi jednoduchý, PSS podporuje čo možno najkomplexnejšiu obnovu bytového domu. Rozhodnutia o takomto postupe sa urobili na základe konzultácií s odborníkmi zo stavebníctva. Ak sa obnova robí postupne, efekty z nej sú počas jednotlivých prác menej výrazné a zároveň nesprávnou voľbou postupu môže byť pri následnej stavebnej činnosti časť už vykonaných prác znehodnotená.

Druhou podmienkou pri získaní úveru z PSS je výška nasporenej sumy. Čím je nasporená suma vyššia, tým sú aj nižšie úrokové sadzby na medziúver ktoré sa klientovi poskytnú. V súčasnosti je najvýhodnejšia sadzba pre právnické osoby 4,79% ročne. Ďalšou výhodou tohto produktu je to, že po splatení medziúveru klient ďalej spláca už len stavebný úver so spomenutou úrokovou sadzbou 2,9% alebo 4,7% ročne. Prostriedky, ktoré klient vloží na svoju zmluvu o stavebnom sporení, sa štandardne úročia 2% ročne. Navyše spoločenstvá vlastníkov bytov, ako už bolo uvedené, majú už viac ako rok nárok aj na štátnu prémiu. Tá v tomto roku predstavuje 12,5% z vkladov. Nakoľko každé spoločenstvo môže mať aj viacero zmlúv o stavebnom sporení, len jedna z nich môže byť prémiovo zvýhodnená. O toto zvýhodnenie konkrétnej zmluvy musí spoločenstvo požiadať. Celkové zhodnotenie vkladov spoločenstiev vlastníkov bytov tak po šiestich rokoch v priemere dosiahne až 5,95% ročne. Keďže fond opráv je účelový fond, ktorý sú zo zákona povinní tvoriť všetci vlastníci bytových domov, bolo by veľkou škodou nevyužiť stavebné sporenie so štátnou prémiou a nezískať nielen zhodnotenie vkladov, ale aj nárok na výhodný stavebný úver.

Základom príjemného bývania v bytovom dome nie je len dobre prerobený byt v ktorom sa cítime ako vo svojom malom kráľovstve, ale ide aj o spoločné priestory ktoré zdieľame so svojimi susedmi. Veď napríklad zatekajúca strecha nám v konečnom dôsledku oveľa viac znepríjemní bývanie ako napr. rýchle prerobenie kuchyne či inej miestnosti vo vašom byte. Aby ste náklady na prevádzku svojho bytového domu a tým aj svojho bytu, prípadne budúce škody z porúch neobnovených konštrukcií alebo twchnológií vášho domu čo najviac eliminovali a v konečnom dôsledku tak ušetrili značné peniaze, mali by ste sa čo najskôr informovať o možnostiach obnovy bytových domov pomocou stavebného sporenia a úveru v najbližšej pobočke PSS.

Viac informácií sa dozviete

v relácii TA3 REALITY


Späť

Vykupovanie pozemkov developermi

Ste vlastníkom ornej pôdy a plánujete na nej začať výstavbu? V tom prípade, by ste mali zmenu ornej pôdy na stavebný pozemok stihnúť od konca júna. Koncom minulého mesiaca bola schválená novela zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy. Účinnosť nadobúda 1. júla 2008. To znamená, že ak si po tomto dátume budete chcieť urobiť zmenu poľnohospodárskej pôdy na stavebný pozemok, zaplatíte za to podľa toho, v ktorej oblasti sa vaša pôda nachádza a do ktorej z deviatich skupín spadá. Ako na zmenu pôdy dnesSúčasná legislatíva v oblasti premeny..

Byty - Novostavby, aktuálny vývoj v Západoslovenskom kraji a Bratislave Byty - Novostavby, aktuálny vývoj v Západoslovenskom kraji a Bratislave

Byty, Novostavby, voľné byty v Bratislave a byty v Košiciach. Prehľad novostavieb bytov, voľné a predané. Posledné týždne sme mapovali situáciu na trhu s nehnuteľnosťami v celom Západoslovenskom kraji. Zisťovali sme dostupnosť bytov v novostavbách. Prieskumom sme zistili, že drvivá väčšina pár-ročných novostavieb bytov, je už vypredaná. Týka sa to novostavieb bytov v Bratislave ako sú Meander, Novanta v Ružinove a novostavba - Byty Laurinská. Novostavba Guthaus disponuje aktuálne ešte deviatimi voľnými bytmi, RNDZ 50 a Moruše má 14 voľných..

Celoročné potešenie a úžitok zo záhrady hľadajte pod prístreším modernej pergoly Celoročné potešenie a úžitok zo záhrady hľadajte pod prístreším modernej pergoly

Trávili ste aj napriek množstvu slnečných letných dní pomerne veľa času v uzavretých priestoroch? Práca a rôzne iné povinnosti si jednoducho nevyberajú. Príchod zimy však neznamená, že by ste v tomto trende mali pokračovať a zaťažiť svoje telo ešte viac. Aj v zime si môžete užiť nádherné prostredie prírody pod bezpečným prístreším modernej a pevnej pergoly. Pergola je špeciálny prístrešok určený na ochranu verandy, terasy alebo priestoru pred páliacim slnkom, vetrom alebo dažďom. Jeho nosnú časť tvoria opakujúce sa úseky oblúkov, vzájomne..

Porozvodové otázniky - spor o vypratanie družtevného bytu

V roku 1977 mi spolu s manželkou bol pridelený družstevný byt, obaja sme boli členmi družstva. Tento byt som nerušene obýval a užíval. Požiadal som družstvo o prevod vlastníctva k tomuto bytu. V apríli a máji roku 2003 mi však zo strany družstva boli doručené výzvy na vydanie bytu, dôvodom bolo, že mojej manželke, s ktorou som neviedol dlhodobo spoločnú domácnosť, bol v roku 1990 pridelený družstvom iný byt a vraj som sa spolu s ňou družstvu písomne zaviazal tento byt odovzdať a presťahovať sa do novoprideleného bytu. V roku 2000 kedy sme sa s manželkou rozvádzali,..

Domáce násilie a otázka bývania

Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o radu. S druhom žijeme spolu takmer 10 rokov. Pred siedmymi rokmi sme si kúpili byt. Na liste vlastníctva a na všetkých zmluvách figuruje iba moje meno. Máme spoločné dieťa. Môj druh si našiel inú priateľku, žije však stále s nami v jednej domácnosti (niekedy nie), do ktorej finančne prispieva, ale občas sa prejaví aj jeho násilná povaha. Nedokážem s ním už ďalej žiť. Mám právo vymeniť zámok na byte s tým, že ho upozorním na termín, dokedy si má vysťahovať veci z bytu? Aké kroky musím podniknúť, aby som pristúpením..

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva

 Som jedným z dvoch spoluvlastníkov záhrady v Senci. Keďže v poslednom čase medzi nami vznikajú čoraz častejšie problémy ohľadom jej užívania, chcel by som sa jej zbaviť. Svoju polovicu som už viackrát ponúkol druhému spoluvlastníkovi, ale na moju ponuku nereagoval a už dlhší čas na ňu neviem nájsť kupujúceho. So spoluvlastníkom sa vzhľadom na naše zlé osobné vzťahy nedá vôbec komunikovať. Ako mám ďalej postupovať? Jozef Bednár, Bratislava Vážený pán Bednár, spôsob vyriešenia Vášho problému je určený ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Ak..

Vývoj cien bytov V Bratislave v roku 2007

Analýza cien bytov v Bratislave sa robila z plnohodnotných 13.410 údajov za obdobie od januára do decembra 2007. Priemerná cena m2 bytu v Sk sa vypočítavala bez výrazných odchýliek narúšajúcich trend. Oddelene sa vypočítavali ceny novostavieb od cien starých bytov, aby sa odhalil ich vplyv na rast cien starých bytov. Graf č.1: Tento graf poukazuje na to, že 34% z celkovej ponuky bytov pripadalo na ponuku novostavieb. Toto malo zákonitý vplyv na vývoj celkovej výslednej ceny, ktorú novostavby ťahali nahor.Graf č.2: Tento graf ukazuje, že najväčší podiel na množstve..

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Stavebné sporenie a Euro

V prípade zavedenia Eura na Slovensku sa už toho popísalo veľa. Poslednou témou týchto dní, je napríklad duálne zobrazovanie cien v obchodoch. My vám však ponúkame informácie, ktoré sú pri zavedení tejto meny taktiež dôležité. Veľa spoluobčanov si na svoje bývanie sporí prostredníctvom stavebného sporenia. Ako to bude v prípade zavedenia Eura a jeho vplyvu na stavebné sporenie, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch ktoré vám pomôžu sa lepšie zorientovať v tejto problematike.Kto a ako si sporíPribližne tretina občanov Slovenskej republiky má uzatvorenú zmluvu..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.