Vývoj cien nehnuteľností na Slovensku od roku 2005 do roku 2010

V slovenských pomeroch sa zvykne dosť často používať fráza ktorá tvrdí, že: „Z grafov sa ešte nikto nenajedol“. Nuž možno je na tom čosi pravdy, ale autor tohto výroku asi nepochopil ich zmysel. Grafy majú v prvom rade informovať o určitom vývoji, či trende v tom či onom segmente. Zároveň by mali upozorniť na určité anomálie, či nezdravý vývoj ktorý sa mohol prejaviť v sledovanom období.

Aj z tohto dôvodu sme sa v redakcii Kompletného TRH-u Nehnuteľností rozhodli priniesť základný trend vývoja cien nehnuteľností na Slovensku. Často krát sa v dnešnej dobe vedú v odborných kruhoch, či medzi laikmi debaty, ako bude pokračovať vývoj cien nehnuteľností a či sa oplatí investovať do kúpy bytu, či rodinného domu. Je síce pravdou, že cena, ktorá sa z pravidla uvádza na jeden meter štvorcový, je podľa jednotlivých lokalít Slovenska diametrálne odlišná a neporovnateľná napr. medzi hlavným mestom a zvyškom našej krajiny. Znázornený diagram sme preto poňali ako priemer ponukových cien za celé Slovensko, ktoré najviac zaujímali klientov pri kúpe nehnuteľnosti. Ide teda o „spriemerovaný“ vývoj ponukových cien nehnuteľností za celú krajinu za obdobie rokov 2005 až prvý štvrťrok roku 2010. Tento vývoj sme následne pre lepšiu orientáciu rozdelili na tri segmenty nehnuteľností, konkrétne na byty, rodinné domy a novostavby. Práve tie totiž tvorili kostru kúpno-predajných vzťahov na realitnom trhu za uvedené obdobie.

Z uvedených grafov vyplýva následovné:

Ako sme už spomenuli, každá krivka obsahuje v sebe hodnoty skoro z každej oblasti Slovenska, (avšak veľkú časť hodnôt, z ktorých bola táto štatistika vytvorená tvoria hodnoty z hlavného mesta, resp. krajských
miest, kde sú ceny nehnuteľností určite vyššie, ako v iných častiach SR). Napriek tomu sú z uvedených čísel zrejmé nasledovné potvrdzujúce fakty, ktoré sledované roky rozdeľujú na niekoľko základných období:

1. Vývoj cien nehnuteľností od roku 2005 do roku 2007 vykazoval miernym rastom ponukových cien vo všetkých nami sledovaných segmentoch.

2. Rok 2007 a 2008 poukazuje na výrazné anomálie v ponukových cenách. Príkladom tohto nezdravého rastu je vyššia cena starších bytov ako cien nehnuteľností v novostavbách. 

3. Z nášho grafu teda vyplýva, že vrchol realitnej bubliny na Slovensku bol v posledných mesiacoch roku 2007 a prvých mesiacoch roku 2008. 

4. V roku 2008 nastáva pokles cien nehnuteľností, reálny prepad cien všetkých nami sledovaných druhov, prepad cien sa zastavuje až koncom roku 2009.

5. Od začiatku roka 2009 až po súčasnosť môžeme nazvať obdobím zreálňovania cien nehnuteľností a vracaním sa k situácii z pred roka 2007.

štatistiky cien nehnuteľností od roku 2005 EUR

štatistiky cien nehnuteľností od roku 2005 SK


Podrobnejšie aktuálne štatistiky publikujeme na http://www.trh.sk/statistiky-cien-nehnutelnosti/


Podporte tento článok

pošli na vybrali.sme.sk

Zdieľať

Späť

Balkón a lodžia

 Od začiatkuZasklite si lodžiuSklo zaskleniaRôzne využitieMateriály na vonkajšie použitie a nábytokZväčšite si lodžiuNajkrajšie sú farebnéEstetikaS príchodom leta sa už viacerí z nás tešia na pokojne strávený deň pri opaľovaní na vlastnej oáze pokoja, na terase či balkóne. Cez zimu boli dvere do tohto priestoru prevažne zatvorené, preto sa už iste tešíte ako vpustíte do svojho príbytku slnečné teplo a najmä čerstvý vzduch. Dokonca aj v centre väčšieho mesta je terasa akýmsi upokojujúcim prvkom. Najmä ak z nej máte dobrý výhľad.Balkóny a lodžie..

Nepodceňujte údržbu. Použitie ponorných elektromotorov v systémoch prečerpávania žúmp Nepodceňujte údržbu. Použitie ponorných elektromotorov v systémoch prečerpávania žúmp

Zlyhanie ponorného elektromotora v čerpacej stanici odpadových vôd môže mať za následok nielen vysoké finančné straty spojené s opravou a odstávkou, ale aj environmentálne riziká. Tieto motory pracujú vextrémne náročnom prostredí plnom abrazívnych častíc, chemikálií a korozívnych plynov. Preto nie je otázkou, či je údržba dôležitá, ale aká je jej správna miera a forma.Pravidelná a prediktívna údržba je dôležitá pre dlhodobú prevádzkovú spoľahlivosť a energetickú účinnosťtýchto kritických infraštruktúrnych systémov.Správny..

Ako navrhovať zmenu vo svojej nehnuteľnosti

 Časom každá nehnuteľnosť stratí na svojom pôvabe a vyžaduje si rekonštrukciu a zmeny, ktoré sa odvíjajú od konkrétnych požiadaviek obyvateľov. Umakartové jadro v panelákovom byte, či pôvodné okná na dvadsať ročnom rodinnom dome potrebujú po niekoľkých rokoch rekonštrukciu, ak nie aj celkovú výmenu. V mnohých prípadoch je však motívom rekonštrukcie nielen skvalitnenie obytných priestorov, ale aj snaha uplatniť si vlastné pokusy o originalitu či tvorivosť.Čas na prestavbuObyvatelia panelákových domov vedia, že po čase sú v byte určité stavebné úpravy..

Zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov

Mam problém ktorý by som potreboval nejako rozlúsknuť a vyriešiť. Som slepec, invalidný dôchodca a s manželkou nežijem v spoločnej domácnosti, predali sme dom a každý si ideme riešiť svoju bytovú otázku. S manželkou nebývame v spoločnej domácnosti, deti si ona dala napísať na seba čo už ľutujem. Potrebujem si riešiť bytovú otázku a mám byt, ktorý chcem kúpiť, lebo dom čo sme mali spolu, sme predali a jediný záznam o tom je jedine kúpno - predajná zmluva. A zvyšné veci medzi nami sú jedine v ústnej forme. Ide mi jedine o to ako ošetriť aby nemala nárok..

Občianske spolužitie - susedské vzťahy v praxi

Chcela by som sa spýtať na otázku spolunažívania vlastníkov bytov. Bývam na prvom poschodí a podo mnou prenajíma vlastníčka byt, v ktorom sú dvaja fajčiari, tí sa však rozhodli fajčiť v priestoroch WC čím sa rozširuje dymový smrad do môjho bytu/nakoľko dym stúpa hore a nie sú ochotní zapnúť ani ventilátor. Mám napáchnutú kúpeľňu, WC aj chodbu nakoľko sa tento dym ďalej nepohybuje a vetranie týchto priestorov je problematické a možné jedine tým, že otvorím vchodové dvere. Je možné niečo podniknúť v tejto veci napr. cez zákon o ochrane nefajčiarov?..

Zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov

 Chcel by som sa opýtať na nasledovnú otázku. S manželkou vlastníme byt a zároveň sa mám stať predsedom spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Ako fyzická osoba - podnikateľ by som si chcel zriadiť bezpodielové spoluvlastníctvo (ja by som teda nevystupoval ako vlastník). Musím byť ako predseda vlastníkom bytu (v zákone č. 182/1993 Z. z. som to nenašiel)? Ďakujem za odpoveď.   Juraj S., Bratislava V prvom rade dovoľte, aby som sa pozastavil k otázke bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len ako „BSM“). Bezpodielové spoluvlastníctvo..

Hypotéky pre mladých

 Róbert Fico si od avizovania krokov, ktoré pomôžu mladým rodinám s bývaním, vylepšil svoj profil o značné čísla. Realita sa však tak celkom nezakladá na pôvodne médiami hlásaných zvýhodneniach pre mladých ľudí, ktorí majú vážne starosti so svojím bývaním. Hovorím najmä o vládnej „pomoci“ mladým vo forme bonifikácie hypotekárnych úverov. Veľké oči Nečudo, že mnohí z nás mladších zajasali, keď postupne v takmer všetkých denníkoch natrafili na propagandistickú kampaň vládnych strán, kde bolo toto zvýhodnenie opisované ako konečne jeden..

Ako bezpečne platiť pri kúpe nehnutelnosti a aké riziká hrozia pri platení hotovosťou za nehnuteľnosti?

Kúpa nehnutelnosti predstavuje z pohľadu bežného človeka pomerne zásadný krok. Ceny nehnuteľností sa totiž pohybujú v desiatkach, niekedy až stovkách tisícoch eur, a preto je na mieste zachovať čo najvyššiu možnú mieru opatrnosti s úhradou kúpnej ceny. Pre zachovanie spomenutej opatrnosti je pritom nevyhnutné poznať aspoň základné princípy prevodu nehnuteľnosti.   Prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnosti Kúpa nehnuteľnosti sa realizuje na základe kúpnej zmluvy, avšak samotný podpis kúpnej zmluvy ešte neznamená nadobudnutie..

Financovanie nehnutelnosti

Právnické a fyzické osoby, ktoré ku svojej činnosti potrebujú vyhovujúce priestory, majú v dnešnej dobe hneď niekoľko možností ako ich získať. Každá z nich obsahuje výhody, nevýhody a skryté riziká. Spomínanými možnosťami sú kúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky, kúpa nehnuteľnosti s použitím bankového úveru, kúpa nehnuteľnosti na leasingové splátky alebo iba prenájom nehnuteľnosti na určitú dobu.Kúpa nehnuteľnosti verzus nájomKúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky je klasická možnosť kalkulovania: “čo si môžem dovoliť za peniaze,..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.