Ako ušetriť na kúrení a zbytočne neplytvať teplom

 


Pravidelná údržba tepelných zariadení zabezpečí spoľahlivú vykurovaciu sezónu. Aby počas hlavnej vykurovacej sezóny bola pre odberateľov zabezpečená bezporuchová dodávka tepla a teplej vody, je potrebné vykonanie revízie a údržby tepelných zariadení pred jej začiatkom.

 


Rady ako zbytočne neplytvať teplom


  1. Najjednoduchším opatrením, ktoré môžu odberatelia urobiť sami, je vymeniť dlhé závesy a záclony kratšie, ktoré budú  siahať po parapetnú dosku. Keďže radiátory odovzdávajú teplo sálaním a prúdením, odstránením prekážok môže do miestnosti preniknúť  až o 25% tepla viac.
  2. V prieniku tepla do miestnosti môže brániť aj nábytok. Preto nie je vhodné umiestňovať pred radiátor napríklad veľké pohovky, skrinky a pod. 
  3. Správne vetranie a nastavenie teploty v miestnosti tiež ušetrí niekoľko eur. V zime by sa malo vetraťkrátko a intenzívne pri uzavretom termostatickom ventile. 
  4. Netreba prekurovať miestnosti. Zníženie teploty v byte o 1 °C  usporí náklady na teplo o 6%. 
  5. Dôležitá je aj správna vlhkosť v byte. Tá tiež ovplyvňuje tepelnú pohodou a spotrebu tepla.  Je vhodné udržiavať vlhkosť vzduchu na úrovni 50 – 65% pomocou odparovačov vody. 
  6. Na začiatku vykurovacej sezóny, ale niekedy aj počas nej, môže byť radiátor nerovnomerne teplý, alebo v ňom počuť prúdenie vzduchu. Vtedy je potrebné vypustiť vzduch z radiátora uvoľnením odvzdušňovacej skrutky. 
  7. Aby teplo z radiátorov zostalo v byte, je potrebné hlavne zamedziť jeho úniku. Najčastejším miestom úniku sú okná, dvere, obvodové steny a strecha. 

Vykurovacia sezóna sa už síce oficiálne podľa vyhlášky začala 1. septembra,  ale  vzhľadom na teplé počasie sa vykurovať začalo vo väčšine miest až po 20. septembri, kedy prišlo výraznejšie ochladenie. Na začiatku októbra sú denné teploty opäť vyššie, takže vykurovacia sezóna sa naplno ešte len rozbehne. Systémy centrálneho zásobovania teplom (CZT) sú na to dobre pripravené. Prípravy na vykurovaciu sezóny prebehli počas odstávok v letných mesiacoch.

 

Pred začiatkom vykurovacej sezóny, je nutná kontrola tepelno-technických zariadení akými sú kotle, tlakové nádoby, elektrické zariadenia a plynové zariadenia, prípadne zabezpečenie ich opráv, či výmeny zariadenia. Teplári začali s prípravami na blížiacu sa vykurovaciu sezóny hneď po skončení tej predchádzajúcej a využili na to letné mesiace, v ktorých je dopad obmedzenia dodávky tepla  na odberateľov najnižší.  


 „Kým odberatelia tepla napojení na systémy centrálneho zásobovania teplom (CZT) si mohli užívať leto bez starostí, pretože o všetko sa postaral  dodávateľ tepla, tak obyvatelia, ktorí si prevádzkujú vykurovanie vo vlastnej réžií, musia sami myslieť na všetky potrebné kontroly, revízie, opravy  a výmeny zariadení, ktoré je potrebné vykonať podľa platných pravidiel a aj si ich zrealizovanie oprávnenými osobami zabezpečiť“  uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla, Ing. Stanislav Janiš.

 

V poslednom období im pribudli nové starosti vyplývajúce zo Smernice EÚ, ktorej cieľom je  zlepšenie energetickej účinnosti a ochrana životného prostredia, ktorá sa týka všetkých kotlov a vykurovacích zariadení. Smernica je v platnosti síce už od roku 2015, ale   jej dopady len postupne pociťujú tí, ktorí si teplo vyrábajú individuálne.   Jedným z dopadov  tejto smernice je, že  časť kotlov fungujúcich na princípe tradičného spaľovania plynu, ktoré  majú nízku účinnosť pri spaľovaní fosílnych palív, sa s účinnosťou od 26.9.2018 nemôžu dovážať do krajín EÚ. Ide o tradičné kotly na plyn s otvorenou spaľovacou komorou s odvodom spalín do komína.


Smernica neprikazuje okamžitú výmenu starších menej efektívnych kotlov za nové vysokoúčinné. Avšak v prípade poruchy nekondenzačného kotla s nutnosťou jeho výmeny, je v súčasnosti možné nahradiť ho už len za taký kotol, ktorý spĺňa prísne požiadavky smerníc EÚ, napríklad za kondenzačný kotol.  Inštalácia kondenzačného kotla si  však vyžaduje navyše aj  vhodnú úpravu komína na odvod spalín a prívod vzduchu pre spaľovanie a pravdepodobne aj finančnú investíciu do regulácie  vykurovacích telies (radiátorov) tak, aby bolo zabezpečené dostatočné vychladenie vratnej vody do kotla.

 

„Ak vlastníci teda majú starší nekondenzačný kotol, mali by na  jeho výmenu  myslieť v predstihu a neodkladať ju na zimu, aby neboli počas zimy nemilo prekvapení. Náhrada takéhoto kotla bude totiž časovo, finančne aj technicky náročná“ priblížil predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla, Ing. Stanislav Janiš.

 

 Obyvatelia pripojení k centrálnemu zásobovaniu teplom, nemusia riešiť problémy s vykurovacími zariadeniami. Kompletný servis totiž zabezpečil ešte v letných mesiacoch ich dodávateľ tepla. Tým sa zabezpečuje bezpečná a bezporuchová prevádzka počas zimných mesiacov. Bytové domy zapojené do systému centrálneho zásobovania teplom (CZT) budú mať teda neobmedzený a bezstarostný prísun tepla počas celej vykurovacej sezóny.


Späť

Ako ušetriť na kúrení a zbytočne neplytvať teplom Ako ušetriť na kúrení a zbytočne neplytvať teplom

 Pravidelná údržba tepelných zariadení zabezpečí spoľahlivú vykurovaciu sezónu. Aby počas hlavnej vykurovacej sezóny bola pre odberateľov zabezpečená bezporuchová dodávka tepla a teplej vody, je potrebné vykonanie revízie a údržby tepelných zariadení pred jej začiatkom.  Rady ako zbytočne neplytvať teplomNajjednoduchším opatrením, ktoré môžu odberatelia urobiť sami, je vymeniť dlhé závesy a záclony kratšie, ktoré budú  siahať po parapetnú dosku. Keďže radiátory odovzdávajú teplo sálaním a prúdením, odstránením..

Formy vykurovania

Pekne od začiatkuVaše možnostiPlynElektrická energiaDrevo a uhlieDoplnkové alternatívyKrbElektrická vložkaPodlahové kúrenieTermoregulátory, snímače teplotyZahrejte aj steny Najmä v našich podmienkach má významný podiel na útulnosti domova teplo. Vzhľadom na teplotné pásmo, v ktorom žijeme musíme dbať o tepelné zabezpečenie svojho príbytku už od samotného začiatku. To znamená odvtedy, odkedy staviame dom, alebo najneskôr pri dokončovaní hrubej stavby by sme mali mať jasno v tom, akým spôsobom ho budeme vykurovať. Samozrejme, že technicky zabezpečíte akúkoľvek..

Ako zariadiť garsónku, aby pôsobila vzdušne a útulne Ako zariadiť garsónku, aby pôsobila vzdušne a útulne

Dokonca aj garsónka s podlahovou plochou 25 m2 môže pôsobiť vzdušne a harmonicky, ak viete, ako na to. Medzi osvedčené tipy a triky, ktoré používajú bytoví dizajnéri, patrí použitie závesného nábytku, multifunkčných zostáv a posuvných dverí so skrytou zárubňou. Rozčlenenie do zón Pri zariaďovaní garsónky vezmite na vedomie, že sa jedná v podstate o malý priestor ktorý používate na denné činnosti aj spánok. Byt preto rozčleňte na zóny - ideálne na kuchynskú, obývaciu a odpočinkovú zónu. ​K ilúzii viacerých miestností môžete použiť..

Bezdôvodné obohatenie musí byť vydané

Pred niekoľkými rokmi bolo založené spoločenstvo vlastníkov bytov, ktoré zahŕňa niekoľko domov na našej ulici. Toto spoločenstvo uzavrelo za účelom výkonu správy mandátnu zmluvu so správcovskou spoločnosťou, ide o spol. s.r.o. Po asi troch rokoch nastali problémy spojené s fakturáciou a s neprehľadným zvyšovaním poplatkov za výkon správy. Nepomohli ani osobné rokovania, ani písomné urgencie, nič. Podstata veci tkvie v tom, že nám ako spoločenstvu vlastníkov sú účtované poplatky, s ktorými nesúhlasilo naše valné zhromaždenie a naviac, správcovská spoločnosť..

Zmluvy pri predaji nehnuteľnosti

Hovorí sa, že dobré zmluvy robia dobrých priateľov. Nie je to len veta, ktorú počujete pri uzatváraní akejkoľvek zmluvy, ale aj skoro v každom hollywoodskom filme s právnickou tematikou. Dobrá zmluva pri predaji a kúpe nehnuteľnosti totiž stavia všetkých jej účastníkov do pozície rovnocenných partnerov, kde nikto nie je zvýhodnený na úkor toho druhého. Opodstatnenosť tohto pravidla vám pomôže predísť rôznym komplikáciám pri predaji či kúpe akejkoľvek nehnuteľnosti.Pri predaji či kúpe akéhokoľvek typu nehnuteľnosti by ste si mali na začiatku tohto..

Spoločný nájom bytu manželmi a jeho užívanie

Obraciam sa na Vás s touto otázkou: dňa 20.6.1995 som sa stal výlučným užívateľom družstevného bytu v Košiciach, teda bola so mnou spísaná zmluva o nájme bytu. V auguste 1996 som uzavrel manželstvo. Nedávno sme boli právoplatne rozvedení. Bývalá manželka sa z bytu odsťahovala a dňa 20.3.2010 som požiadal príslušnú mestskú časť o zrušenie trvalého pobytu pre bývalú manželku. Dostal som odpoveď, že bývalej manželke nezaniklo užívacie právo k bytu a mojej žiadosti bude vyhovené po predložení právoplatného súdneho rozhodnutia o majetkovo-právnom..

Prečo si vybrať open space kancelárie: nová teória activity-based workplace

V posledných rokoch sa nie len väčšie úspešné firmy ale aj takzvaní podnikatelia na voľnej nohe usilujú o navodenie produktívnej atmosféry pri práci. Open space kancelárie sú pre pracujúcich ľudí v mnohom veľkým prínosom a to či už máte firmu s množstvom zamestnancov, alebo ste podnikateľ, ktorému sa nedarí zachovať motiváciu na gauči vo vlastnom byte. Otvorené priestory kancelárií, ktoré minimalizujú možnosti vytvoriť si súkromné priestory, odstraňujú steny a dvere, sa v histórii prvýkrát uplatnili niekde v 50.-tych..

Poistenie domácnosti a zodpovednost Poistenie domácnosti a zodpovednost

Pýtali ste sa niekedy sami seba, prečo by ste si mali vybavovať niečo ako poistenie domácnosti, alebo poistenie zodpovednosti keď už aj tak platíte za poistenie nehnuteľnosti a nechcete utrácať ďalších pár eur za mesiac, ktoré by ste si mohli ušetriť na krásny nový gauč, alebo na nový koberec ktorý ste videli v obchode? Treba si ozrejmiť predovšetkým, čo všetko zahŕňa poistenie nehnuteľnosti. Predstavte si, že Váš domov by niekto vzal, otočil ho strechou dolu, a začal by s ním triasť. Vaše veci, nábytok, oblečenie, knihy.... začali..

Vývoj cien nehnuteľností na Slovensku od roku 2005 do roku 2010

V slovenských pomeroch sa zvykne dosť často používať fráza ktorá tvrdí, že: „Z grafov sa ešte nikto nenajedol“. Nuž možno je na tom čosi pravdy, ale autor tohto výroku asi nepochopil ich zmysel. Grafy majú v prvom rade informovať o určitom vývoji, či trende v tom či onom segmente. Zároveň by mali upozorniť na určité anomálie, či nezdravý vývoj ktorý sa mohol prejaviť v sledovanom období.Aj z tohto dôvodu sme sa v redakcii Kompletného TRH-u Nehnuteľností rozhodli priniesť základný trend vývoja cien nehnuteľností na Slovensku. Často krát sa v dnešnej..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.