Ergonomické stoličky - základ pre zdravú kancelársku prácu

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko času denne strávite sedením? Každý priemerný Slovák strávi sedením približne šesť hodín denne. Možno aj viac - závisí to od vykonávanej práce, fyzickej aktivity a iných faktorov. Údaje však ukazujú, že ako spoločnosť trávime každým rokom viac a viac času sedením. Ak si myslíte, že tieto dlhé hodiny na stoličke či kresle nemajú žiadny vplyv na vaše zdravie, bohužiaľ sa mýlite. Preto je výber správnej stoličky taký dôležitý.

Vplyv sedavej práce na zdravie

Divíte sa, že sedavý spôsob života má veľmi silný vplyv na zdravie? Určite nie, keď si uvedomíme, že poloha v sede nie je prirodzenou polohou ľudského tela. Samozrejme, vždy je príjemné sadnúť si a oddýchnuť si, ale ľudia sa vyvinuli ako vzpriamený tvor, určený na pohyb, nie na nečinnosť. Zaťaženie chrbtice pri sedení môže byť rovnako silné ako pri ťažkej fyzickej práci. Následky môžu byť ešte horšie, pretože sedavý spôsob života má negatívny vplyv nielen na kostrový systém, ale aj na celé telo – obehový systém, metabolizmus atď.

Choroby spojené so sedavou prácou

Mnoho ľudí stále verí, že najväčším problémom spôsobeným sedením môže byť krivé držanie telam, dôsledok hrbenia sa alebo sedenia v poloľahu, alebo bolesti chrbta, krku či hlavy. Medzitým je bolesť len špičkou ľadovca. Sedavý spôsob života prispieva k problémom s krvným obehom. Príliš tvrdé sedadlo stoličky môže napríklad brániť prietoku krvi v nohách.To môže podporiť rozvoj kŕčových žíl, znecitlivenie končatín a zhoršiť celkový stav obehového systému. Ak málo cvičíme, zvyšujeme riziko vzniku cukrovky II. typu a chorôb súvisiacich so zlým metabolizmom. Obezita je tiež dôsledkom sedavého spôsobu života. Nie je preto prekvapujúce, že čoraz viac ľudí, vrátane teenagerov, trpí problémamis hypertenziou alebo má poruchy držania tela. Sedavý spôsob života v kombinácii so zlou stravou a nedostatkom fyzickej aktivity sa stáva skutočne veľkou záťažou pre celé telo. Preto by sme sa mali starať o to, na čom sedíme, ako sedíme a ako dlho sedíme.

Ergonomická stolička ako liek na všetko

Niektoré z vyššie uvedených problémov možno odstrániť iba väčšou fyzickou aktivitoua zmenou návykov, napríklad prestávkami po niekoľkých hodinách sedenia. Žiaľ, nie vždy sa to dá skombinovať s prácou či štúdiom. Už v škole sme nútení presedieť veľa hodínv školských laviciach. Niektoré z týchto problémov však môže vyriešiť správna ergonomická stolička.

Ako vybrať vhodnú kancelársku stoličku?

V prvom rade by mala byť vo výbere ergonomická stolička. Ide o nábytok navrhnutý tak, aby sa v ňom sedelo pohodlne a čo najmenej zaťažoval naše telo. Ergonómia je téma, ktorú mnohí podceňujú, no rozdiel si každý všimne už po pár hodinách sedenia v práci na bežnej stoličke a na otočnej ergonomickej stoličke. Tieto typy kancelárskych stoličiek poskytujú nielen pohodlie, ale aj lepšiu koncentráciu a menšiu únavu.

 

Ergonomická stolička tiež zaisťuje lepšie prispôsobenie sa postave, čím sa znižuje záťaž chrbtice, šijových a bedrových svalov. Sedadlo, ktoré je dobre nastavené z hľadiska mäkkosti – nemôže byť ani príliš tvrdé, ani príliš mäkké – bude mať menší vplyv na prietok krvi ako bežná stolička. Opierka hlavy, podrúčky a opierka nôh - štandard u mnohých kancelárskych stoličiek - dodatočne zvyšujú užívateľský komfort a umožňujú odpočinúť si, oprieť si hlavu alebo ruky. Možnosť nastavenia jednotlivých prvkov umožňuje prispôsobiť ergonomické kreslo individuálnym potrebám a podmienkam, napríklad možnosť zníženiaa zdvihnutia sedadla pomocou piestu, umožňuje prispôsobiť stoličku výške stola a poskytnúť nohám vhodnú oporu. Čím väčšie sú možnosti nastavenia prvkov stoličky, tým lepšie.


ergonomic


Ergonómia sedenia nielen pri práci

Všetky tieto ergonomické vylepšenia otočných stoličiek sú samozrejme určené na kancelársku prácu. Je však potrebné zdôrazniť, že to neznamená, že by ste nemali dbať na ergonómiu v každodennom živote i doma.Pri rozhodovaní o kúpe jedálenských stoličiek si môžeme vybrať napríklad stoličky s vysokým operadlom. Pri objednávaní stoličiek ku kuchynskému stolu dbajte na to, aby sa k nemu hodila ich výška a aby mali členovia domácnosti dostatočný priestor na nohy. V každom prípade stojí za to venovať pozornosť výberu správnej stoličky a mali by sme dbať na to, aby sme negatívne vplyvy tohto životného štýlu na zdravie eliminovali alebo obmedzili všade, kde je to možné.

Späť

Možné riziká pri hypotekárnych úveroch

Hypotekárny úver je stálej aj v dnešných časoch asi najbežnejším spôsobom, ako si ľudia dokážu zabezpečiť vlastné bývanie. A keďže hospodárska kríza je v súčasnosti snáď najviac skloňovaným pojmom, oslovili sme preto niekoľko finančných inštitúcií, aby sme sa od nich dozvedeli, aká je terajšia situácia na tomto poli a aké sú hlavné riziká pri poskytovaní týchto úverov.Ak sa rozhodneme zabezpečiť si bývanie pomocou hypotekárneho úveru, mali by sme si uvedomiť, že sme sa pustili do projektu, ktorý je behom na dlhé trate. Ak by sme ostali pri..

Kúpa nehnuteľnosti. Aké kroky tento úkon zahŕňa a dokumenty, bez ktorých sa nezaobídeme Kúpa nehnuteľnosti. Aké kroky tento úkon zahŕňa a dokumenty, bez ktorých sa nezaobídeme

Pri otázke kúpy domu alebo bytu sa aspoň raz v živote ocitne každý človek; niekto po skončení štúdia, niekto pri zakladaní rodiny a iný zas v okamihu, keď si našetrí na takú nehnuteľnosť, akú chce mať. Pri tomto kroku je samozrejme nutné zvážiť niekoľko vecí: výšku sumy, ktorou chceme nové bývanie financovať, ostatné faktory, ktoré z pohľadu spotrebiteľa o vhodnosti daného domu či bytu rozhodujú (poloha, občianska vybavenosť a podobne), a v neposlednom rade otázku, či tento krok zveríme realitke, alebo..

Rozmiestnenie a nastavenie internetu v domácnosti + výber routera

Akonáhle máte vybratý ten správny internet(viac informácii ako si vybrať tú najlepšiu možnosť nájdete v minulom článku), môžete si začať vyberať internetové vybavenie pre váš domov. Nie vždy je totiž tá najlacnejšia alebo najpredávanejšia voľba tou najlepšou. Rozdiel medzi Ethernetom a Wi-Fi Rozdiel medzi týmito dvoma je veľmi jednoduchý, a v dnešnej dobe často zanedbávaný. Pracujete pri stolovom počítači, či notebooku? Využívate ten istý notebook doma aj v práci? Alebo si prácu na počítači nechávate len v zamestnaní a doma..

Nová slovenská právna úprava timesharingu - úprava dočasného užívania nehnuteľností v dovolenkových destináciách

Na 18. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky bol, okrem iných, bodom rokovania návrh zákona o ochrane spotrebiteľa pri poskytovaní niektorých služieb cestovného ruchu. Prezident SR JUDr. Ivan Gašparovič návrh zákona vrátil s pripomienkami na opätovné prerokovanie, po ich zapracovaní bol predmetný návrh zákona  Národnou radou SR schválený a dňa 17. mája 2011 publikovaný v Zbierke zákonov ako zákon č. 161/2011 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri poskytovaní niektorých služieb cestovného ruchu. Predmetný zákon týkajúci sa, ako už..

Byty nižšieho štandardu a ubytovacie zariadenia - ich preslnenie, minimálne požiadavky na ich plochu, vybavenie a súčasti

Dnešné pokračovanie týkajúce sa bytov nižšieho štandradu a ubytovacích zariadení sa zameriava na uvedené nehnuteľnosti, vrátane zákonných požiadaviek na ich preslnenie v zmysle vyhlášky MZ SR č. 259/2008 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na vnútorné prostredie budov a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia. Minimálne požiadavky na byty nižšieho štandardu Byt nižšieho štandardu je byt, ktorého obytná plocha nie je nižšia ako 12 m2 na užívateľa a 6 m2 na každú ďalšiu osobu, ktorá s užívateľom..

Zákon o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom - postupný koniec regulovaného nájmu?

Vláda slovenskej republiky vydala dňa 6.apríla 2011 uznesenie, ktorým schválila návrh zákona o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom a o doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení neskorších predpisov. Počas letných prázdnin predmetný zákon vyšiel dňa 5. augusta 2011 v Zbierke zákonov, čiastka 84/2011 v podobe zákona č. 260/2011 Z. z. Predmetom tejto právnej úpravy sú právne vzťahy pri ukončení niektorých nájomných vzťahov k bytom a podmienky poskytnutia bytovej..

Súčasná podoba finančných úverov

„Hypotéka, slovo ktoré sa v poslednom období hrnie na nás snáď zo všetkých strán. Na celom svete sa stala synonymom finančnej krízy. My si ju však budeme v tomto článku všímať ako produkt, pomocou ktorého si môžeme zabezpečiť svoj sen o bývaní. Z tohto dôvodu sme oslovili niekoľko finančných inštitúcií na Slovenskom finančnom trhu, aby mám pomocou modelových príkladov ponúkli svoje produkty.“Čo by ste mali vedieť o úveroch na bývanieNa začiatku by sme si mali povedať, na čo vlastne hypotekárny úver slúži. Tento druh služby pre klienta znamená..

Nehnutelnosti ...

Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené? Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené?

Potreba bývania tu vždy bola a stále bude. Nič na tom nemení ani pandémia COVID-19, ktorá podaktorým aj v tomto roku poriadne prevetrala peňaženky. Na Slovensku pritom výrazne prevyšuje trend vlastného bývania nad prenájmom. Je možné v súčasnej nepriaznivej finančnej situácii získať bývanie, aj keď nemáte nič usporené? O tom si povieme v našom článku Dom alebo byt?V prípade, ak nemáte žiadnu finančnú úsporu sa môže zdať, že bývanie vo vlastnom dome je len krásnym snom, a že to jediné, na čo máte, je nejaký priemerný 2-3 izbový byt. Nemusí to..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.