Ergonomické stoličky - základ pre zdravú kancelársku prácu
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko času denne strávite sedením? Každý priemerný Slovák strávi sedením približne šesť hodín denne. Možno aj viac - závisí to od vykonávanej práce, fyzickej aktivity a iných faktorov. Údaje však ukazujú, že ako spoločnosť trávime každým rokom viac a viac času sedením. Ak si myslíte, že tieto dlhé hodiny na stoličke či kresle nemajú žiadny vplyv na vaše zdravie, bohužiaľ sa mýlite. Preto je výber správnej stoličky taký dôležitý.
Vplyv sedavej práce na zdravie
Divíte sa, že sedavý spôsob života má veľmi silný vplyv na zdravie? Určite nie, keď si uvedomíme, že poloha v sede nie je prirodzenou polohou ľudského tela. Samozrejme, vždy je príjemné sadnúť si a oddýchnuť si, ale ľudia sa vyvinuli ako vzpriamený tvor, určený na pohyb, nie na nečinnosť. Zaťaženie chrbtice pri sedení môže byť rovnako silné ako pri ťažkej fyzickej práci. Následky môžu byť ešte horšie, pretože sedavý spôsob života má negatívny vplyv nielen na kostrový systém, ale aj na celé telo – obehový systém, metabolizmus atď.
Choroby spojené so sedavou prácou
Mnoho ľudí stále verí, že najväčším problémom spôsobeným sedením môže byť krivé držanie telam, dôsledok hrbenia sa alebo sedenia v poloľahu, alebo bolesti chrbta, krku či hlavy. Medzitým je bolesť len špičkou ľadovca. Sedavý spôsob života prispieva k problémom s krvným obehom. Príliš tvrdé sedadlo stoličky môže napríklad brániť prietoku krviv nohách.To môže podporiť rozvoj kŕčových žíl, znecitlivenie končatín a zhoršiť celkový stav obehového systému. Ak málo cvičíme, zvyšujeme riziko vzniku cukrovky II. typu a chorôb súvisiacich so zlým metabolizmom. Obezita je tiež dôsledkom sedavého spôsobu života. Nie je preto prekvapujúce, že čoraz viac ľudí, vrátane teenagerov, trpí problémamis hypertenziou alebo má poruchy držania tela. Sedavý spôsob života v kombinácii so zlou stravou a nedostatkom fyzickej aktivity sa stáva skutočne veľkou záťažou pre celé telo. Preto by sme sa mali starať o to, na čom sedíme, ako sedíme a ako dlho sedíme.
Ergonomická stolička ako liek na všetko
Niektoré z vyššie uvedených problémov možno odstrániť iba väčšou fyzickou aktivitoua zmenou návykov, napríklad prestávkami po niekoľkých hodinách sedenia. Žiaľ, nie vždy sa to dá skombinovať s prácou či štúdiom. Už v škole sme nútení presedieť veľa hodínv školských laviciach. Niektoré z týchto problémov však môže vyriešiť správna ergonomická stolička.
Ako vybrať vhodnú kancelársku stoličku?
V prvom rade by mala byť vo výbere ergonomická stolička. Ide o nábytok navrhnutý tak, aby sa v ňom sedelo pohodlne a čo najmenej zaťažoval naše telo. Ergonómia je téma, ktorú mnohí podceňujú, no rozdiel si každý všimne už po pár hodinách sedenia v práci na bežnej stoličke a na otočnej ergonomickej stoličke. Tieto typy kancelárskych stoličiek poskytujú nielen pohodlie, ale aj lepšiu koncentráciu a menšiu únavu.
Ergonomická stolička tiež zaisťuje lepšie prispôsobenie sa postave, čím sa znižuje záťaž chrbtice, šijových a bedrových svalov. Sedadlo, ktoré je dobre nastavené z hľadiska mäkkosti – nemôže byť ani príliš tvrdé, ani príliš mäkké – bude mať menší vplyv na prietok krvi ako bežná stolička. Opierka hlavy, podrúčky a opierka nôh - štandard u mnohých kancelárskych stoličiek - dodatočne zvyšujú užívateľský komfort a umožňujú odpočinúť si, oprieť si hlavu alebo ruky. Možnosť nastavenia jednotlivých prvkov umožňuje prispôsobiť ergonomické kreslo individuálnym potrebám a podmienkam, napríklad možnosť zníženiaa zdvihnutia sedadla pomocou piestu, umožňuje prispôsobiť stoličku výške stola a poskytnúť nohám vhodnú oporu. Čím väčšie sú možnosti nastavenia prvkov stoličky, tým lepšie.
Ergonómia sedenia nielen pri práci
Všetky tieto ergonomické vylepšenia otočných stoličiek sú samozrejme určené na kancelársku prácu. Je však potrebné zdôrazniť, že to neznamená, že by ste nemali dbať na ergonómiu v každodennom živote i doma.Pri rozhodovaní o kúpe jedálenských stoličiek si môžeme vybrať napríklad stoličky s vysokým operadlom. Pri objednávaní stoličiek ku kuchynskému stolu dbajte na to, aby sa k nemu hodila ich výška a aby mali členovia domácnosti dostatočný priestor na nohy. V každom prípade stojí za to venovať pozornosť výberu správnej stoličky a mali by sme dbať na to, aby sme negatívne vplyvy tohto životného štýlu na zdravie eliminovali alebo obmedzili všade, kde je to možné.