Kancelárske priestory

Kancelárske priestory sú pre väčšinu z nás miestom, kde trávime podstatnú časť dňa. Za dlhé roky prešli kancelárie a ich vybavenie značným vývojom. Od staručkých zastrčených miestností s písacím strojom a zatuchnutým popolníkom, až po moderný open space s klimatizáciou a mierne hučiacimi monitormi z počítačov. Aké sú hlavné trendy v tejto oblasti, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Od parkiet až po open space

Už dávno sú preč časy, keď kanceláriám na Slovensku dominovali dve veci, po prvé to boli elektrické rýchlovariče na kávu a praskajúce parkety na podlahe. Dnes v otázke zariadenia a riešenia kancelárií dominujú témy, týkajúce sa zefektívnenia prostredia pri práci, či výhodnosti, resp. nevýhodnosti open spaceov. Takže čo by mal dobrý pracovný priestor obsahovať?

Podľa Diany Karrafovej, senior coordinator spoločnosti Deloitte, “aj pri tvorbe návrhu nových kancelárskych priestorov je najdôležitejšie definovať hlavné biznis potreby a funkcie, ktoré majú tieto priestory plniť. Architekti to nazývajú brief. Preto sme strávili hodiny diskutovaním o potrebách s členmi tímu na zabezpečenie sťahovania. Od požiadaviek investora sa odvíjajú následné dispozižné riešenia.” Po expanzii medzinárodných firiem na Slovensko sa začal meniť aj tradičných typ kancelárií. Novým fenoménom sa v tejto oblasti stal pojem “open space”, čiže otvorený priestor, kde pracuje väčší počet ľudí. Tento typ kancelárií je typický pre call centrá telekomunikačných spoločností, alebo sú určené pre bussines process outsoursing. Tento trend open spaceov sa však nezačal aplikovať na všetky oblasti práce. Napr. finančné, farmaceutické, či právnické firmy sa držia tradičných oddelených kancelárií, keďže si to vyžaduje samotná podstata práce. Na prvom mieste je pre zamestnávateľa pri kancelárskych priestoroch dôležitá účelovosť zariadenia. Tá sa dá najlepšie zabezpečiť vtedy, keď firma budovu s kanceláriami vlastní a spolupracuje s architektami už pri jej plánovaní. Už pri samotnom plánovaní sa teda môžu konzultovať aj také detaily, ako je budúce sťahovanie nábytku, riešenie dostupnosti napr. stravovacieho zariadenia v budove, či oddychových zón a miestnotí, kdežto pri nájme sa tieto detaily už riešiť nedajú. Žiadna zo súkromných spoločností si nemôže dovoliť plytvať priestorom, keďže sú to pre ňu zbytočne vyhodené peniaze za priestor, či energie. Mrhať priestorom či dokonca voľnými kanceláriami si možu „dovoliť“ akurát tak štátne inštitúcie, ktoré budovy kde sídlia zároveň aj vlastnia.

Pri možnosti nájomných priestorov je už zamestnávateľ predsa len limitovaný hotovou stavbou. V obidvoch prípadoch by však kancelárske priestory mali mať dobré ergonomické vybavenie, výškovo nastaviteľný pracovný stôl, nastaviteľnú stoličku a ergonomicky zosúladenú pracovnú plochu. V neposlednom rade by zamestnávateľ nemal zabúdať aj na oddychovú zónu, ktorá je obzvlášť dôležitá v open spaceoch, kde niekedy pracuje až príliš veľa ľudí.

Výhody a nevýhody open space

Ako už bolo spomenuté, kancelárske priestory typu „open space“ k nám doniesli predovšetkým veľké zahraničné spoločnosti. Tieto priestory sú pre ľudí, ktorí boli zvyknutý na „štedrí“ priestor v minulosti veľkou zmenou. Jednoducho pozerajú na tento druh pracovného prostredia s veľkou nedôverou. Zväčša s tým majú problém starší pracovníci, ale v prevažnej miere typickým zamestnancom v open space je mladý človek, ktorý pracuje na svojej prvej pozícii.

Podľa Ing. Mgr. Tatiany Surinovej so spoločnosti Dell Slovensko, je výhodnejší otvorený priestor. “Preferujeme jednoznačne open space, nakoľko umožňuje lepšiu komunikáciu.“ K tomuto tvrdeniu sa pridáva aj Diana Karaffová zo spoločnosti Deloitte. „V našich požiadavkách sa napr. uvádza, že ako firma potrebujeme, aby kancelárske priestory lepšie podporovali komunikáciu, vzájomnú súčinnosť a flexibilitu práce. Tento cieľ by sa len ťažko dosahoval, ak by naši pracovníci boli zatvorení v samostatných kanceláriach, takže open space je výhodnejšou voľbou“. Aby samotná efektivita práce bola udržateľná, mali by open space priestory mať lounge zóny, ktoré by tento priestor kultivovali. V priestore by nemali chýbať rôzne paravány či drobné odpočinkové zóny, aby sa open space rozdeľoval medzi menšie priestory. Nejde tu o to, aby sa zamestnaci tej či ktorej firmy „zašívali“, ale aby nemali pocit že sú ako v triede, kde sa len boja o to aby ich nevyvolal učiteľ. Tieto tiché zóny má väčšina firiem kde sa pracuje v open space v talóne.

Medzi najväčšie problémy pri budovaní open spaceov je vybudovanie klimatizácie, či riešenie akustickej stránky v tak veľkej miestnosti. Samotná klimatizácia robí vzduch suchým a príjem čerstvého vzduchu otvorením okien by situáciu tiež neriešilo.V miestnosti tohto typu pracuje niekoľko desiatok ľudí a nie každému vyhovuje fúkanie čerstvého vzduchu do kancelárie, či zníženie teploty v open space. Platí to dvojnásobne vtedy, ak v tomto priestore pracujú muži aj ženy spoločne. Obe pohlavia totiž inak znášajú rovnakú teplotu či prievan v miestnosti. Pre osvieženie vzduchu by zamestnávatelia mali tieto priestory zaplniť živými kvetmi, ktoré by vzduch z klimatizácie urobili vlhším. Zároveň sa o kvetoch tvrdí, že majú schopnosť pohlcovať elektromagnetický smog z počítačov, ktorých je v open space kanceláriách viac ako dosť. Tieto rastliny by mali byť vysoké a v žiadnom priípade by nemalo ísť o rastiny, ktoré bývajú často známe ako alergény. V čisto klimatizovanom prostredí, kde je suchý vzduch sa oveľa častejšie šíria choroby, takže v čase chrípkového obdobia môže suchá klimatizácia „skoliť“ aj celé jedno obchodné oddelenie a to by určite nepotešilo žiadne vedenie tej ktorej firmy. Open space je rovnako náročný na správne rozloženie ako klasická kancelária. Ak by bol open space iba čistým otvoreným priestorom, pôsobil by na zamestnancov veľmi antimotivačne. Vyzeralo by to ako vo veľkých firmách na ázijskom kontinente, kde ľudia niekedy pracujú vyslovene ako stroje. Pre stredoeurópana by takéto pracovné prostredie asi len veľkú snahu o zmenu zamestnávateľa, možno aj za nižší plat. Ak už sme spomenuli Áziu, skôr ako inšpiráciu by sme si mohli zobrať učenie Feng-šuej. Na spríjemnenie kancelárskych priestorov by sa takto dal usporiadať nábytok, či použiť materiály a farby, ktoré by nepriamo zvýšili motiváciu zamestnancov. Keďže väčšina administratívnych budov je postavená z kovu a skla, tak samotné kancelárie by mohli využiť vodné farby akou je napr. modrá. Ako doplnok k týmto materiálom by iste „sekla“ vstupná hala s recepciou, kde by dominovalo drevo.

Svetlá, akustika ale aj vlastný stôl

Ako sme už spomenuli, dôležitou stránkou open spaceu je aj jeho akustika. Termín akustika miestnosti sa vzťahuje na správanie zvuku v miestnosti, alebo v jej určitej časti. K eďže nemá priamy estetický účinok, často sa na ňu v projektoch pozabúda. Dobrá akustika je však neoddeliteľným prvkom interiéru, pretože zaisťuje požadovaný stupeň súkromia, zreteľnej reči, vysokú kvalitu zvuku a tiež ovplyvňuje pozitívne pocity užívateľov. Správanie zvuku vo vnútri miestnosti závisí od jej rozmerov, tvaru, akustických vlastností použitých materiálov a typu konštrukcie. Je dôležité použiť vhodné materiály tak, aby sa dosiahla akustická rovnováha medzi rôznymi povrchmi. Správne zvolený pomer použitých materiálov, ktoré sú z akustického hľadiska tvrdé alebo mäkké (teda či odrážajú, alebo pohlcujú zvuk), je základom vytvorenia vhodnej akustiky miestnosti s ohľadom na jej funkciu. Napríklad je rozdiel, či je miestnosť vytvorená zo sadrokartónových priečok, alebo z tehlových stien. Akustické materiály sa môžu použiť iba v potrebnom množstve a druhovom zložení. Takisto sa musia v priestore aj správne rozmiestniť.

Problematické býva často aj správne nastavenie svetla v otvorených priestoroch. Kedže takýto typ svetiel zvykne riadne dráždiť oči. Preto by malo do kancelárií prenikať čo najviac prirodzeného denného svetla. Pracovné priestory by mali byť účelné, ale zároveň estetické. Takže vplyv na efektivitu práce nemá len zariadenie open spaceu, ale aj samotného pracovného stola. Ak niekto pracuje na stolíku s rozmermi meter krát meter a ešte si z tejto plochy uberá klávesnicou počítača a kopou papierov, pravdepodobne bude večne čosi hľadať a zháňať. A presne tam môže byť aj zárodok chýb, stresu, časovej tiesne a nervozity. Vyberať by sa teda mal taký nábytok, aby mal každý človek dostatok priestoru pre prácu a možnosť udržať poriadok a prehľad nielen na stole, ale aj okolo neho. Ak sa bude na všetky tieto veci myslieť, tak ani open space nebude žiadnych strašiakom pre zamestnancov, ktorí v ňom precujú.

Viac informácií sa dozviete v relácii REALITY na TA3

Späť

Montované domy na Slovensku

Skoro každý z nás mal vo svojom detstve rád stavebnice, z ktorých sme si vedeli postaviť svoj prvý vysnívaný dom. Chcelo to len pár kociek Lega, či iného stavebného materiálu a o pár chvíľ sme už volali rodičov, aby sa prišli nato naše dielo pozrieť a samozrejme nás aj patrične pochváliť. V dospelosti zasa máme túžbu pochváliť sa stavbami, v ktorých už nebývajú malé postavičky zo stavebníc, ale my so svojou rodinou. Jednou z možností akosi si zadovážiť rodinný dom za rozumnú cenu je nasťahovať sa do montovanej verzie.Montované domy sú predovšetkým..

Rôzne cesty tepla do našich domovov

 Máte pocit, že aj napriek dostatku tepla u vás doma tomu niečo chýba? Chceli by ste za vykurovanie viac ušetriť, pozerať sa do praskajúceho ohňa, prípadne sa večer prejsť po teplej dlážkebosými nohami? Možno práve nasledujúce riadky vám poradia, ako na to.KlimatizáciaPravdepodobne nikoho pre nikoho nebude novinkou, že existuje systém, ktorý v lete chladí a v zime vzduch v miestnosti otepľuje. Nazýva sa klimatizácia a jej ďalšou výhodou je, že po celý rok šetrí vaše peniažky. V lete, najmä ak vonkajšia teplota prekročí 30°C, je aktuálna požiadavka zníženia..

Ako by mala vyzerať detská izba Ako by mala vyzerať detská izba

-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->--> Koniec leta využíva veľa rodín na rekonštruovanie svojich príbytkov v rámci vyčerpania dovoleniek. Medzi takto často upravované izby patrí hlavne detská izba. Niekto to robí z dôvodu očakávania milého prírastku do rodiny, či už svoje odrastené ratolesti pripravuje na ďalší školský rok. O tom, ako by takáto miestnosť mala vyzerať, kam je najlepšie umiestniť posteľ a ostatný nábytok alebo ako správne..

Obnovenie nájomnej zmluvy a predaj obecného bytu

 S manželom a rodinou bývame v obecnom byte, nájom máme založený zmluvou z roku 1982. V minulosti sme vzhľadom na ťažkú sociálnu situáciu mali nedoplatky na nájomnom, ktoré sme sa však snažili vždy korektne vyrovnať. V roku 2003 nám od mestskej časti Bratislava bola daná výpoveď z nájmu z dôvodu neplatenia nájmu. Súčasne nás vyzvali na vypratanie bytu. Byt sme chceli odkúpiť, mestská časť sa vyjadrila dokonca kladne a k dnešnému dňu naďalej bývame v našom byte. Keď sme sa opätovne domáhali kúpy bytu do osobného vlastníctva, obec nás odbila s konštatovaním,..

Úprava predkupného práva pri prevode nehnuteľností

Pojem „predkupné právo“Jedným z oprávnení vlastníka veci a teda aj nehnuteľnosti je právo nakladať s vecou. Vlastník môže s vecou disponovať - napr. vec užívať alebo aj previesť na iného. V prípade, ak vec vlastnia viaceré osoby, hovoríme o vzniku podielového spoluvlastníctva, v prípade manželov ide o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.Kým dispozičné oprávnenie nakladať so spoločnou nehnuteľnosťou prislúcha všetkým spoluvlastníkom spoločne, právo disponovať so svojím podielom na nehnuteľnosti prislúcha každému spoluvlastníkovi samostatne.Ak..

Letné dovolenky v kontexte dočasného užívania ubytovacieho zariadenia a dlhodobého rekreačného produktu - pozor na timesharing

Vážení čitatelia. Letná sezóna a dovolenky sú v plnom prúde a iste mnohí z vás smerujú do svojho vytúženého letoviska k moru. Treba brať zreteľ nielen na nástrahy, akými iste sú páliace slnko, dehydratácia alebo drobné krádeže v letoviskách a okolí, avšak aj na tzv. jedinečné a výhodné ponuky nákupov ubytovania v luxusných hotelových zariadeniach. Áno, nasledujúci článok sa týka tzv. timesharingu a žiaľ, s tým spojenými častými nekalými obchodnými praktikami semi-timesharingových spoločností. V prípade, že budete na dovolenke pozývaní..

Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené? Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené?

Potreba bývania tu vždy bola a stále bude. Nič na tom nemení ani pandémia COVID-19, ktorá podaktorým aj v tomto roku poriadne prevetrala peňaženky. Na Slovensku pritom výrazne prevyšuje trend vlastného bývania nad prenájmom. Je možné v súčasnej nepriaznivej finančnej situácii získať bývanie, aj keď nemáte nič usporené? O tom si povieme v našom článku Dom alebo byt?V prípade, ak nemáte žiadnu finančnú úsporu sa môže zdať, že bývanie vo vlastnom dome je len krásnym snom, a že to jediné, na čo máte, je nejaký priemerný 2-3 izbový byt. Nemusí to..

Problémy s hypotékou?

Problém je na sveteKeď musí zasiahnuť bankaBanky znižujú úrokové sadzby   Nie je nič ľahšie. Jednoduchá cesta k bývaniu. Stačí len prísť. Riešenie ušité priamo na mieru. To sú len niektoré reklamné slogany, ktoré nás tak často oslovujú a pútajú našu pozornosť na rôzne produkty vedúce k vlastnému bývaniu.Spôsobov, ciest a produktov vedúcich k vlastnému bývaniu je v dnešnej dobe a situácii na trhu skutočne mnoho. Pritom nemusí ísť bezpodmienečne len o získanie nového bytu či domu, ale aj napríklad o kúpu zariadenia, stavbu garáže či bazénu,..

Vývoj cien bytov V Bratislave v roku 2007

Analýza cien bytov v Bratislave sa robila z plnohodnotných 13.410 údajov za obdobie od januára do decembra 2007. Priemerná cena m2 bytu v Sk sa vypočítavala bez výrazných odchýliek narúšajúcich trend. Oddelene sa vypočítavali ceny novostavieb od cien starých bytov, aby sa odhalil ich vplyv na rast cien starých bytov. Graf č.1: Tento graf poukazuje na to, že 34% z celkovej ponuky bytov pripadalo na ponuku novostavieb. Toto malo zákonitý vplyv na vývoj celkovej výslednej ceny, ktorú novostavby ťahali nahor.Graf č.2: Tento graf ukazuje, že najväčší podiel na množstve..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.