Kancelárske priestory

Kancelárske priestory sú pre väčšinu z nás miestom, kde trávime podstatnú časť dňa. Za dlhé roky prešli kancelárie a ich vybavenie značným vývojom. Od staručkých zastrčených miestností s písacím strojom a zatuchnutým popolníkom, až po moderný open space s klimatizáciou a mierne hučiacimi monitormi z počítačov. Aké sú hlavné trendy v tejto oblasti, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Od parkiet až po open space

Už dávno sú preč časy, keď kanceláriám na Slovensku dominovali dve veci, po prvé to boli elektrické rýchlovariče na kávu a praskajúce parkety na podlahe. Dnes v otázke zariadenia a riešenia kancelárií dominujú témy, týkajúce sa zefektívnenia prostredia pri práci, či výhodnosti, resp. nevýhodnosti open spaceov. Takže čo by mal dobrý pracovný priestor obsahovať?

Podľa Diany Karrafovej, senior coordinator spoločnosti Deloitte, “aj pri tvorbe návrhu nových kancelárskych priestorov je najdôležitejšie definovať hlavné biznis potreby a funkcie, ktoré majú tieto priestory plniť. Architekti to nazývajú brief. Preto sme strávili hodiny diskutovaním o potrebách s členmi tímu na zabezpečenie sťahovania. Od požiadaviek investora sa odvíjajú následné dispozižné riešenia.” Po expanzii medzinárodných firiem na Slovensko sa začal meniť aj tradičných typ kancelárií. Novým fenoménom sa v tejto oblasti stal pojem “open space”, čiže otvorený priestor, kde pracuje väčší počet ľudí. Tento typ kancelárií je typický pre call centrá telekomunikačných spoločností, alebo sú určené pre bussines process outsoursing. Tento trend open spaceov sa však nezačal aplikovať na všetky oblasti práce. Napr. finančné, farmaceutické, či právnické firmy sa držia tradičných oddelených kancelárií, keďže si to vyžaduje samotná podstata práce. Na prvom mieste je pre zamestnávateľa pri kancelárskych priestoroch dôležitá účelovosť zariadenia. Tá sa dá najlepšie zabezpečiť vtedy, keď firma budovu s kanceláriami vlastní a spolupracuje s architektami už pri jej plánovaní. Už pri samotnom plánovaní sa teda môžu konzultovať aj také detaily, ako je budúce sťahovanie nábytku, riešenie dostupnosti napr. stravovacieho zariadenia v budove, či oddychových zón a miestnotí, kdežto pri nájme sa tieto detaily už riešiť nedajú. Žiadna zo súkromných spoločností si nemôže dovoliť plytvať priestorom, keďže sú to pre ňu zbytočne vyhodené peniaze za priestor, či energie. Mrhať priestorom či dokonca voľnými kanceláriami si možu „dovoliť“ akurát tak štátne inštitúcie, ktoré budovy kde sídlia zároveň aj vlastnia.

Pri možnosti nájomných priestorov je už zamestnávateľ predsa len limitovaný hotovou stavbou. V obidvoch prípadoch by však kancelárske priestory mali mať dobré ergonomické vybavenie, výškovo nastaviteľný pracovný stôl, nastaviteľnú stoličku a ergonomicky zosúladenú pracovnú plochu. V neposlednom rade by zamestnávateľ nemal zabúdať aj na oddychovú zónu, ktorá je obzvlášť dôležitá v open spaceoch, kde niekedy pracuje až príliš veľa ľudí.

Výhody a nevýhody open space

Ako už bolo spomenuté, kancelárske priestory typu „open space“ k nám doniesli predovšetkým veľké zahraničné spoločnosti. Tieto priestory sú pre ľudí, ktorí boli zvyknutý na „štedrí“ priestor v minulosti veľkou zmenou. Jednoducho pozerajú na tento druh pracovného prostredia s veľkou nedôverou. Zväčša s tým majú problém starší pracovníci, ale v prevažnej miere typickým zamestnancom v open space je mladý človek, ktorý pracuje na svojej prvej pozícii.

Podľa Ing. Mgr. Tatiany Surinovej so spoločnosti Dell Slovensko, je výhodnejší otvorený priestor. “Preferujeme jednoznačne open space, nakoľko umožňuje lepšiu komunikáciu.“ K tomuto tvrdeniu sa pridáva aj Diana Karaffová zo spoločnosti Deloitte. „V našich požiadavkách sa napr. uvádza, že ako firma potrebujeme, aby kancelárske priestory lepšie podporovali komunikáciu, vzájomnú súčinnosť a flexibilitu práce. Tento cieľ by sa len ťažko dosahoval, ak by naši pracovníci boli zatvorení v samostatných kanceláriach, takže open space je výhodnejšou voľbou“. Aby samotná efektivita práce bola udržateľná, mali by open space priestory mať lounge zóny, ktoré by tento priestor kultivovali. V priestore by nemali chýbať rôzne paravány či drobné odpočinkové zóny, aby sa open space rozdeľoval medzi menšie priestory. Nejde tu o to, aby sa zamestnaci tej či ktorej firmy „zašívali“, ale aby nemali pocit že sú ako v triede, kde sa len boja o to aby ich nevyvolal učiteľ. Tieto tiché zóny má väčšina firiem kde sa pracuje v open space v talóne.

Medzi najväčšie problémy pri budovaní open spaceov je vybudovanie klimatizácie, či riešenie akustickej stránky v tak veľkej miestnosti. Samotná klimatizácia robí vzduch suchým a príjem čerstvého vzduchu otvorením okien by situáciu tiež neriešilo.V miestnosti tohto typu pracuje niekoľko desiatok ľudí a nie každému vyhovuje fúkanie čerstvého vzduchu do kancelárie, či zníženie teploty v open space. Platí to dvojnásobne vtedy, ak v tomto priestore pracujú muži aj ženy spoločne. Obe pohlavia totiž inak znášajú rovnakú teplotu či prievan v miestnosti. Pre osvieženie vzduchu by zamestnávatelia mali tieto priestory zaplniť živými kvetmi, ktoré by vzduch z klimatizácie urobili vlhším. Zároveň sa o kvetoch tvrdí, že majú schopnosť pohlcovať elektromagnetický smog z počítačov, ktorých je v open space kanceláriách viac ako dosť. Tieto rastliny by mali byť vysoké a v žiadnom priípade by nemalo ísť o rastiny, ktoré bývajú často známe ako alergény. V čisto klimatizovanom prostredí, kde je suchý vzduch sa oveľa častejšie šíria choroby, takže v čase chrípkového obdobia môže suchá klimatizácia „skoliť“ aj celé jedno obchodné oddelenie a to by určite nepotešilo žiadne vedenie tej ktorej firmy. Open space je rovnako náročný na správne rozloženie ako klasická kancelária. Ak by bol open space iba čistým otvoreným priestorom, pôsobil by na zamestnancov veľmi antimotivačne. Vyzeralo by to ako vo veľkých firmách na ázijskom kontinente, kde ľudia niekedy pracujú vyslovene ako stroje. Pre stredoeurópana by takéto pracovné prostredie asi len veľkú snahu o zmenu zamestnávateľa, možno aj za nižší plat. Ak už sme spomenuli Áziu, skôr ako inšpiráciu by sme si mohli zobrať učenie Feng-šuej. Na spríjemnenie kancelárskych priestorov by sa takto dal usporiadať nábytok, či použiť materiály a farby, ktoré by nepriamo zvýšili motiváciu zamestnancov. Keďže väčšina administratívnych budov je postavená z kovu a skla, tak samotné kancelárie by mohli využiť vodné farby akou je napr. modrá. Ako doplnok k týmto materiálom by iste „sekla“ vstupná hala s recepciou, kde by dominovalo drevo.

Svetlá, akustika ale aj vlastný stôl

Ako sme už spomenuli, dôležitou stránkou open spaceu je aj jeho akustika. Termín akustika miestnosti sa vzťahuje na správanie zvuku v miestnosti, alebo v jej určitej časti. K eďže nemá priamy estetický účinok, často sa na ňu v projektoch pozabúda. Dobrá akustika je však neoddeliteľným prvkom interiéru, pretože zaisťuje požadovaný stupeň súkromia, zreteľnej reči, vysokú kvalitu zvuku a tiež ovplyvňuje pozitívne pocity užívateľov. Správanie zvuku vo vnútri miestnosti závisí od jej rozmerov, tvaru, akustických vlastností použitých materiálov a typu konštrukcie. Je dôležité použiť vhodné materiály tak, aby sa dosiahla akustická rovnováha medzi rôznymi povrchmi. Správne zvolený pomer použitých materiálov, ktoré sú z akustického hľadiska tvrdé alebo mäkké (teda či odrážajú, alebo pohlcujú zvuk), je základom vytvorenia vhodnej akustiky miestnosti s ohľadom na jej funkciu. Napríklad je rozdiel, či je miestnosť vytvorená zo sadrokartónových priečok, alebo z tehlových stien. Akustické materiály sa môžu použiť iba v potrebnom množstve a druhovom zložení. Takisto sa musia v priestore aj správne rozmiestniť.

Problematické býva často aj správne nastavenie svetla v otvorených priestoroch. Kedže takýto typ svetiel zvykne riadne dráždiť oči. Preto by malo do kancelárií prenikať čo najviac prirodzeného denného svetla. Pracovné priestory by mali byť účelné, ale zároveň estetické. Takže vplyv na efektivitu práce nemá len zariadenie open spaceu, ale aj samotného pracovného stola. Ak niekto pracuje na stolíku s rozmermi meter krát meter a ešte si z tejto plochy uberá klávesnicou počítača a kopou papierov, pravdepodobne bude večne čosi hľadať a zháňať. A presne tam môže byť aj zárodok chýb, stresu, časovej tiesne a nervozity. Vyberať by sa teda mal taký nábytok, aby mal každý človek dostatok priestoru pre prácu a možnosť udržať poriadok a prehľad nielen na stole, ale aj okolo neho. Ak sa bude na všetky tieto veci myslieť, tak ani open space nebude žiadnych strašiakom pre zamestnancov, ktorí v ňom precujú.

Viac informácií sa dozviete v relácii REALITY na TA3

Späť

Poistenie nehnuteľností

Vlastniť miesto, ktoré môžete nazvať domovom je jedným z najzákladnejších prianí každého človeka. A pritom často nezáleží na tom, či ide o byt alebo o dom, človek jednoducho túži mať svoj vlastný kút, kam sa môže uchýliť a s ktorým môže urobiť čo sa jemu páči. Miesto, o ktorom môžete povedať, môj dom, môj hrad. Aby bolo bývanie aj dobre zabezpečené, nemali by sme zabúdať na poistenie svojho príbytku.Ak už máte svoje hniezdo v ktorom budete bývať vybudované, iste vás to stálo mnoho síl a námahy. Preto je na mieste, ak si ho chcete za každú..

Ako zariadiť malú obývačku? Ako zariadiť malú obývačku?

Obývačka patrí k miestnostiam, ktoré sú využívané najviac, a na ich zariadení si dávame záležať. Lenže ak máte malú obývačku, musíte viac premýšľať o rozmeroch aj umiestnení nábytku. Čo by vám ani v malej obývačke určite nemalo chýbať? Pohovka je základ Pohovky alebo sedačky sú základom každej obývačky. V malom priestore ale treba využiť každý centimeter. Starostlivo tak vyberajte miesto, kam pohovku umiestnite. Najlepšie spravíte, ak jej nájdete miesto pri stene, prípadne aj pod oknami. Steny s oknami sa zariaďujú horšie, pretože si..

Fenomén príliš malých bytov. Naozaj býva väčšina Slovákov v stiesnených podmienkach?

Fenomén príliš malých bytov. Naozaj býva väčšina Slovákov v stiesnených podmienkach? Hneď na úvod treba povedať, že túto tému možno označiť za súčasný a mimoriadne aktuálny problém; neustále sa mu venuje množstvo serióznych výskumov, ktoré v tejto oblasti zaradili Slovensko pod európsky priemer. Na druhej strane si ale treba uvedomiť, ako predmetná situácia vznikla: jednak je pozostatkom zvykov socializmu a jednak reakciou na dopyt po bytoch prakticky vo všetkých väčších mestách. Tento dopyt je hlavným argumentom v prospech malometrážnych bytov – ľudia,..

Bývanie rozvedeného manžela - otázniky nad družstevnými bytmi

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či mám právo na polovicu bytu, ktorý na mňa a moju manželku (sme v rozvodovom konaní) prepísala svokra po našom sobáši. Jedná sa o družstevný byt, ktorý nie je ešte vo vlastníctve, sme tam len členmi družstva. Rastislav K., Rimavská Sobota Družstevným bytom sa rozumie byt, ktorý je vo vlastníctve bytového družstva, je prenajatý členovi družstva alebo ktorý je v spoločnom nájme manželov, pričom aspoň jeden z manželov je členom družstva. Tak ustanovuje rozsudok Najvyššieho súdu S SR, sp. zn. 5 Cdo 107/2000 z 30.1.2001...

Kúpa nehnuteľnosti jedným z manželov - kedy a ako

Manželka uzavrela zmluvu o budúcej zmluve, ktorá sa týkala kúpy rodinného domu. Ten chcela získať do svojho vlastníctva za naše spoločné peniaze ako i za peniaze získané z predaja bytu mojej matky, ktorá s tým nesúhlasila. Manželka od zmluvy o budúcej zmluve odstúpila, keďže nemala dostatok finančných prostriedkov. Je zmluva o budúcej zmluve napriek tomu platná? Je možné, aby jeden z manželov získal výlučne do svojho vlastníctva počas trvania manželstva napr. nehnuteľnosť? Neplatná z dôvodu, že som v nej nefiguroval ako manžel kupujúcej? Predávajúci..

Byty nižšieho štandardu a ubytovacie zariadenia - ich preslnenie, minimálne požiadavky na ich plochu, vybavenie a súčasti

Dnešné pokračovanie týkajúce sa bytov nižšieho štandradu a ubytovacích zariadení sa zameriava na uvedené nehnuteľnosti, vrátane zákonných požiadaviek na ich preslnenie v zmysle vyhlášky MZ SR č. 259/2008 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na vnútorné prostredie budov a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia. Minimálne požiadavky na byty nižšieho štandardu Byt nižšieho štandardu je byt, ktorého obytná plocha nie je nižšia ako 12 m2 na užívateľa a 6 m2 na každú ďalšiu osobu, ktorá s užívateľom..

Poistenie domácnosti a zodpovednost Poistenie domácnosti a zodpovednost

Pýtali ste sa niekedy sami seba, prečo by ste si mali vybavovať niečo ako poistenie domácnosti, alebo poistenie zodpovednosti keď už aj tak platíte za poistenie nehnuteľnosti a nechcete utrácať ďalších pár eur za mesiac, ktoré by ste si mohli ušetriť na krásny nový gauč, alebo na nový koberec ktorý ste videli v obchode? Treba si ozrejmiť predovšetkým, čo všetko zahŕňa poistenie nehnuteľnosti. Predstavte si, že Váš domov by niekto vzal, otočil ho strechou dolu, a začal by s ním triasť. Vaše veci, nábytok, oblečenie, knihy.... začali..

Máte drahú hypotéku? Vymeňte ju!

Nie ste spokojní s aktuálnymi podmienkami vašej hypotéky? Nahraďte ju Flexihypotékou od VÚB banky s lepšou úrokovou sadzbou a bez poplatku za poskytnutie. Roman zo Senca dostal vo februári po piatich rokoch splácania hypotéky od svojej starej banky oznámenie o novej úrokovej sadzbe. Úrok bol 5,7% ročne, čo bolo približne toľko ako doteraz. Roman však dnes zarába viac, ako v čase, keď si bral úver, a so sadzbou tak nebol spokojný. „Navštívil som preto pobočku VÚB banky a oni ponúkli mi o percento lepší úrok. Nad..

Hypotekárny úver na nehnuteľnosť I. - financovanie a registrácia

     Jedným z najčastejších spôsobov financovania kúpy nehnuteľnosti je hypotekárny úver. Hypotekárny úver je využívaný na riešenie otázky bývania v prípade, že záujemca o kúpu napr. bytu nedisponuje dostatočnou finančnou hotovosťou. Účelom záložného práva (z lat. hypotheca) je zabezpečiť pohľadávku a jej príslušenstvo. Z toho dôvodu existencia záložného práva je závislá od existencie pohľadávky, ktorú zabezpečuje. V prvom rade predstavuje donútenie dlžníka, aby splnil svoj záväzok a v prípade, že záväzok nie je riadne..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.