Kancelárske priestory

Kancelárske priestory sú pre väčšinu z nás miestom, kde trávime podstatnú časť dňa. Za dlhé roky prešli kancelárie a ich vybavenie značným vývojom. Od staručkých zastrčených miestností s písacím strojom a zatuchnutým popolníkom, až po moderný open space s klimatizáciou a mierne hučiacimi monitormi z počítačov. Aké sú hlavné trendy v tejto oblasti, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Od parkiet až po open space

Už dávno sú preč časy, keď kanceláriám na Slovensku dominovali dve veci, po prvé to boli elektrické rýchlovariče na kávu a praskajúce parkety na podlahe. Dnes v otázke zariadenia a riešenia kancelárií dominujú témy, týkajúce sa zefektívnenia prostredia pri práci, či výhodnosti, resp. nevýhodnosti open spaceov. Takže čo by mal dobrý pracovný priestor obsahovať?

Podľa Diany Karrafovej, senior coordinator spoločnosti Deloitte, “aj pri tvorbe návrhu nových kancelárskych priestorov je najdôležitejšie definovať hlavné biznis potreby a funkcie, ktoré majú tieto priestory plniť. Architekti to nazývajú brief. Preto sme strávili hodiny diskutovaním o potrebách s členmi tímu na zabezpečenie sťahovania. Od požiadaviek investora sa odvíjajú následné dispozižné riešenia.” Po expanzii medzinárodných firiem na Slovensko sa začal meniť aj tradičných typ kancelárií. Novým fenoménom sa v tejto oblasti stal pojem “open space”, čiže otvorený priestor, kde pracuje väčší počet ľudí. Tento typ kancelárií je typický pre call centrá telekomunikačných spoločností, alebo sú určené pre bussines process outsoursing. Tento trend open spaceov sa však nezačal aplikovať na všetky oblasti práce. Napr. finančné, farmaceutické, či právnické firmy sa držia tradičných oddelených kancelárií, keďže si to vyžaduje samotná podstata práce. Na prvom mieste je pre zamestnávateľa pri kancelárskych priestoroch dôležitá účelovosť zariadenia. Tá sa dá najlepšie zabezpečiť vtedy, keď firma budovu s kanceláriami vlastní a spolupracuje s architektami už pri jej plánovaní. Už pri samotnom plánovaní sa teda môžu konzultovať aj také detaily, ako je budúce sťahovanie nábytku, riešenie dostupnosti napr. stravovacieho zariadenia v budove, či oddychových zón a miestnotí, kdežto pri nájme sa tieto detaily už riešiť nedajú. Žiadna zo súkromných spoločností si nemôže dovoliť plytvať priestorom, keďže sú to pre ňu zbytočne vyhodené peniaze za priestor, či energie. Mrhať priestorom či dokonca voľnými kanceláriami si možu „dovoliť“ akurát tak štátne inštitúcie, ktoré budovy kde sídlia zároveň aj vlastnia.

Pri možnosti nájomných priestorov je už zamestnávateľ predsa len limitovaný hotovou stavbou. V obidvoch prípadoch by však kancelárske priestory mali mať dobré ergonomické vybavenie, výškovo nastaviteľný pracovný stôl, nastaviteľnú stoličku a ergonomicky zosúladenú pracovnú plochu. V neposlednom rade by zamestnávateľ nemal zabúdať aj na oddychovú zónu, ktorá je obzvlášť dôležitá v open spaceoch, kde niekedy pracuje až príliš veľa ľudí.

Výhody a nevýhody open space

Ako už bolo spomenuté, kancelárske priestory typu „open space“ k nám doniesli predovšetkým veľké zahraničné spoločnosti. Tieto priestory sú pre ľudí, ktorí boli zvyknutý na „štedrí“ priestor v minulosti veľkou zmenou. Jednoducho pozerajú na tento druh pracovného prostredia s veľkou nedôverou. Zväčša s tým majú problém starší pracovníci, ale v prevažnej miere typickým zamestnancom v open space je mladý človek, ktorý pracuje na svojej prvej pozícii.

Podľa Ing. Mgr. Tatiany Surinovej so spoločnosti Dell Slovensko, je výhodnejší otvorený priestor. “Preferujeme jednoznačne open space, nakoľko umožňuje lepšiu komunikáciu.“ K tomuto tvrdeniu sa pridáva aj Diana Karaffová zo spoločnosti Deloitte. „V našich požiadavkách sa napr. uvádza, že ako firma potrebujeme, aby kancelárske priestory lepšie podporovali komunikáciu, vzájomnú súčinnosť a flexibilitu práce. Tento cieľ by sa len ťažko dosahoval, ak by naši pracovníci boli zatvorení v samostatných kanceláriach, takže open space je výhodnejšou voľbou“. Aby samotná efektivita práce bola udržateľná, mali by open space priestory mať lounge zóny, ktoré by tento priestor kultivovali. V priestore by nemali chýbať rôzne paravány či drobné odpočinkové zóny, aby sa open space rozdeľoval medzi menšie priestory. Nejde tu o to, aby sa zamestnaci tej či ktorej firmy „zašívali“, ale aby nemali pocit že sú ako v triede, kde sa len boja o to aby ich nevyvolal učiteľ. Tieto tiché zóny má väčšina firiem kde sa pracuje v open space v talóne.

Medzi najväčšie problémy pri budovaní open spaceov je vybudovanie klimatizácie, či riešenie akustickej stránky v tak veľkej miestnosti. Samotná klimatizácia robí vzduch suchým a príjem čerstvého vzduchu otvorením okien by situáciu tiež neriešilo.V miestnosti tohto typu pracuje niekoľko desiatok ľudí a nie každému vyhovuje fúkanie čerstvého vzduchu do kancelárie, či zníženie teploty v open space. Platí to dvojnásobne vtedy, ak v tomto priestore pracujú muži aj ženy spoločne. Obe pohlavia totiž inak znášajú rovnakú teplotu či prievan v miestnosti. Pre osvieženie vzduchu by zamestnávatelia mali tieto priestory zaplniť živými kvetmi, ktoré by vzduch z klimatizácie urobili vlhším. Zároveň sa o kvetoch tvrdí, že majú schopnosť pohlcovať elektromagnetický smog z počítačov, ktorých je v open space kanceláriách viac ako dosť. Tieto rastliny by mali byť vysoké a v žiadnom priípade by nemalo ísť o rastiny, ktoré bývajú často známe ako alergény. V čisto klimatizovanom prostredí, kde je suchý vzduch sa oveľa častejšie šíria choroby, takže v čase chrípkového obdobia môže suchá klimatizácia „skoliť“ aj celé jedno obchodné oddelenie a to by určite nepotešilo žiadne vedenie tej ktorej firmy. Open space je rovnako náročný na správne rozloženie ako klasická kancelária. Ak by bol open space iba čistým otvoreným priestorom, pôsobil by na zamestnancov veľmi antimotivačne. Vyzeralo by to ako vo veľkých firmách na ázijskom kontinente, kde ľudia niekedy pracujú vyslovene ako stroje. Pre stredoeurópana by takéto pracovné prostredie asi len veľkú snahu o zmenu zamestnávateľa, možno aj za nižší plat. Ak už sme spomenuli Áziu, skôr ako inšpiráciu by sme si mohli zobrať učenie Feng-šuej. Na spríjemnenie kancelárskych priestorov by sa takto dal usporiadať nábytok, či použiť materiály a farby, ktoré by nepriamo zvýšili motiváciu zamestnancov. Keďže väčšina administratívnych budov je postavená z kovu a skla, tak samotné kancelárie by mohli využiť vodné farby akou je napr. modrá. Ako doplnok k týmto materiálom by iste „sekla“ vstupná hala s recepciou, kde by dominovalo drevo.

Svetlá, akustika ale aj vlastný stôl

Ako sme už spomenuli, dôležitou stránkou open spaceu je aj jeho akustika. Termín akustika miestnosti sa vzťahuje na správanie zvuku v miestnosti, alebo v jej určitej časti. K eďže nemá priamy estetický účinok, často sa na ňu v projektoch pozabúda. Dobrá akustika je však neoddeliteľným prvkom interiéru, pretože zaisťuje požadovaný stupeň súkromia, zreteľnej reči, vysokú kvalitu zvuku a tiež ovplyvňuje pozitívne pocity užívateľov. Správanie zvuku vo vnútri miestnosti závisí od jej rozmerov, tvaru, akustických vlastností použitých materiálov a typu konštrukcie. Je dôležité použiť vhodné materiály tak, aby sa dosiahla akustická rovnováha medzi rôznymi povrchmi. Správne zvolený pomer použitých materiálov, ktoré sú z akustického hľadiska tvrdé alebo mäkké (teda či odrážajú, alebo pohlcujú zvuk), je základom vytvorenia vhodnej akustiky miestnosti s ohľadom na jej funkciu. Napríklad je rozdiel, či je miestnosť vytvorená zo sadrokartónových priečok, alebo z tehlových stien. Akustické materiály sa môžu použiť iba v potrebnom množstve a druhovom zložení. Takisto sa musia v priestore aj správne rozmiestniť.

Problematické býva často aj správne nastavenie svetla v otvorených priestoroch. Kedže takýto typ svetiel zvykne riadne dráždiť oči. Preto by malo do kancelárií prenikať čo najviac prirodzeného denného svetla. Pracovné priestory by mali byť účelné, ale zároveň estetické. Takže vplyv na efektivitu práce nemá len zariadenie open spaceu, ale aj samotného pracovného stola. Ak niekto pracuje na stolíku s rozmermi meter krát meter a ešte si z tejto plochy uberá klávesnicou počítača a kopou papierov, pravdepodobne bude večne čosi hľadať a zháňať. A presne tam môže byť aj zárodok chýb, stresu, časovej tiesne a nervozity. Vyberať by sa teda mal taký nábytok, aby mal každý človek dostatok priestoru pre prácu a možnosť udržať poriadok a prehľad nielen na stole, ale aj okolo neho. Ak sa bude na všetky tieto veci myslieť, tak ani open space nebude žiadnych strašiakom pre zamestnancov, ktorí v ňom precujú.

Viac informácií sa dozviete v relácii REALITY na TA3

Späť

Jednoduchý spôsob, ako zvýrazniť krásu a skryť nedostatky interiéru Jednoduchý spôsob, ako zvýrazniť krásu a skryť nedostatky interiéru

Zariadenie domova pomocou širokého množstva dostupných materiálov dnes nie je žiadny problém. Ten môže spôsobiť iba cena a horšia dostupnosť rôzneho druhu sortimentu, pre ktorý ste sa rozhodli. Existuje však jeden typ materiálu, vďaka ktorému by mohlo byť vaše rozhodovanie a aplikácia do praxe pomerne jednoduchá. Poďte sa spolu s nami a najdôležitejšími výhodami takéhoto riešenia o tom presvedčiť a zariadite si  s nami krásny dom či byt. Kvalitné dekoračné látky v metráži Textil v interiéri udáva tón, oživuje miestnosť, vnáša farby..

Dobré adresy

PrešovKošiceBanská BystricaTrenčínŽilinaTrnavaNitraBratislava Na najlepších adresách v krajských mestách stoja vo väčšine prípadov zároveň najdrahšie nehnuteľnosti.  PrešovVýstavba rodinných domov prebieha najmä v okolitých obciachMesto Prešov možno podľa kvality nehnuteľností určených na bývanie a ich cien rozdeliť do troch kategórií. Najdrahšie sú samozrejme byty v centre mesta, a to najmä z dôvodu ich nedostatku v danej lokalite. V historických budovách tu sídlia predovšetkým firmy. V širšom centre už možno nájsť viacero bytov. Dominuje tu..

Vlastníctvo bytov a nebytových priestorov 1. časť

Existuje niekoľko práv a povinností, ktoré vyplývajú z toho, že ste vlastníkom bytu. Ovplyvňuje ich Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Tento zákon upravuje spôsob a podmienky nadobudnutia vlastníctva bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, práva a povinnosti vlastníkov týchto bytových domov, práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ich vzájomné vzťahy a práva k pozemku. V prvej časti článku sa budeme venovať všetkým základným informáciám, týkajúcich sa bytu, nebytového priestoru, ich súčastí a možností ich nadobúdania...

Neoprávnená a čierna stavba

Nielen v našom hlavnom meste Bratislave, ale aj na iných miestach Slovenska dochádza k porušovaniu stavebného zákona, k nelegálnym zásahom do vlastníckych práv občanov. Mnohí z vás sa na mňa obrátili s prosbou o riešenie protiprávne postavených, príp. tzv. čiernych stavieb. Vzhľadom na to, že ide o dva samostatné pojmy a teda dve odlišné právne situácie, pokúsim sa vám ich priblížiť a načrtnúť možné riešenia.Neoprávnená stavba, čierna stavba a stavebné povolenie Neoprávnenou stavbou je stavba, ktorá je zriadená na cudzom pozemku bez právneho titulu...

Rodinný spor o dedičstvo - kto dedí a kto nie

Rád by som sa spýtal na možnosť riešenia ohľadne spôsobu vysporiadania nehnuteľného majetku po mojom staršom bratovi, ktorý pred nedávnom zomrel. Jedná sa o rodinný dom s pozemkom. Malý podiel pozemku nadobudol môj starší brat dedením od našej tety ešte predtým, ako sa oženil. Manželstvo bolo bezdetné a v úradných listinách je brat vedený ako jediný majiteľ. Vysporiadanie medzi mnou a mojou sestrou je možné len predajom nehnuteľnosti, na čom sme sa aj dohodli. V prípade, ak by túto nehnuteľnosť dedila aj vdovy po bratovi, predaj nehnuteľnosti by sa skomplikoval..

Spoločná kúpa bytu

 Žijeme spolu ako druh a družka už niekoľko rokov a máme v úmysle kúpiť si spoločne byt. Ako naformulovať kúpnu zmluvu? Čo sa stane s bytom, keď uzavrieme manželstvo? Pavol K. a Mária M., BratislavaPokiaľ nie ste manželmi, môžete nadobudnúť byt len do podielového spoluvlastníctva. V takom prípade je potrebné uzatvoriť kúpnu zmluvu, ktorá musí obsahovať náležitosti uvedené v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov s tým, že obaja budete uvedení na strane kupujúcich. V kúpnej zmluve by mali byť určené vaše spoluvlastnícke podiely na nadobúdanom..

Stavebné sporenie

Stavebné sporeniePrincíp a priebehVýhodyDôležité pojmyStavebné sporenie je dnes jedným z najefektívnejších nástrojov financovania bytovej výstavby nielen vo vyspelých západoeurópskych ekonomikách ale aj u nás. Prvým oficiálnym dňom, počas ktorého začala Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., vykonávať svoju činnosť, bol 16. november 1992. Prvá stavebná sporiteľňa a. s., bola prvou špecializovanou bankou tohto druhu v strednej a východnej Európe. Založili ju tri renomované európske bankové domy: Slovenská štátna sporiteľňa, š.p.ú. (v súčasnosti Slovenská..

Ceny nehnuteľností

Poistenie domácnosti a zodpovednost Poistenie domácnosti a zodpovednost

Pýtali ste sa niekedy sami seba, prečo by ste si mali vybavovať niečo ako poistenie domácnosti, alebo poistenie zodpovednosti keď už aj tak platíte za poistenie nehnuteľnosti a nechcete utrácať ďalších pár eur za mesiac, ktoré by ste si mohli ušetriť na krásny nový gauč, alebo na nový koberec ktorý ste videli v obchode? Treba si ozrejmiť predovšetkým, čo všetko zahŕňa poistenie nehnuteľnosti. Predstavte si, že Váš domov by niekto vzal, otočil ho strechou dolu, a začal by s ním triasť. Vaše veci, nábytok, oblečenie, knihy.... začali..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.