Obkladové panely do kuchyne

Klasické keramické obklady sú dnes stále viac nahradzované obkladovými panelmi či doskami. Prečo je to tak? V čom spočívajú ich výhody a aké sú ich špecifiká? Tomu všetkému sa pozrieme na zúbok.

 

Obkladové panely vynikajú svojou jednoduchou montážou a mizivým množstvom škár. Vďaka týmto a ďalším vlastnostiam tak nachádzajú v kuchyni čoraz väčšie uplatnenie. Obkladové panely bývajú často prevedené aj v dekore klasických keramických obkladov, takže na prvý pohľad takmer nespoznáte rozdiel. Samozrejme záleží na kvalite prevedeného dekoru, ktorý sa prirodzene odvíja od ceny panelu.

 

obklad do kuchyne

 

Materiálové varianty

 

Na trhu existuje veľká paleta možných vzorov obkladových panelov. Dekory imitujú bežne používané materiály od dreva, cez kamenné obklady, až po omietku či najbežnejšie keramické obkladačky a mozaiky. Zároveň sa tiež líši materiálové prevedenie samotných dosiek, ktoré môže byť napríklad na báze dreva, kovu alebo plastu.

 

obklad do kuchyne

obklad do kuchyne

V súčasnej dobe sú vôbec najobľúbenejším variantom obkladových panelov/dosiek obklady sklenené. Jedná sa o špeciálny typ obkladových dosiek, ktorý postráda výhodu v podobe jednoduchej inštalácie, ktorú je potrebné nechať v rukách odborníkov. Napriek tomu však v kuchynských priestoroch majú svoje nezastupiteľné miesto vďaka ich výbornej údržbe a vysokým estetickým kvalitám. Na sklenených obkladoch sa výborne vyníma jedna z hlavných výhod obkladov panelového/doskového typu, a to absolútne minimum či takmer žiadne škáry. Vďaka tomu vám poskytujú bezproblémovú údržbu a elegantný čistý dizajn.

 

Okrem sklenených obkladov sa na trhu objavili aj obkladové akrylátové panely. Ich vlastnosti sú veľmi podobné a na prvý pohľad sú od sklenených obkladov prakticky na nerozoznanie. Ich výrobca uvádza, že majú vyššiu pevnosť a jednoduchšiu spracovateľnosť.

 obklad do kuchyne

Ďalším obľúbeným typom sú obkladové panely na báze dreva. Obvykle sa jedná o drevovláknité dosky, ktoré sú laminované alebo potiahnuté fóliou. Ako už bolo spomenuté, ich povrch je v predaji v mnohých rozličných dekoroch od dreva až po imitáciu keramických obkladov. Výhodou týchto panelov je predovšetkým ich obstarávacia cena. Treba však mať na pamäti, že tie najlacnejšie varianty nemusia mať vždy dokonalú farebnú stálosť a časom vám môžu vyblednúť.


 obklad do kuchyne

TIP: Ak nie ste priaznivcom imitácií, siahnite radšej po jednoduchej a elegantnej variante v podobe jednofarebnej laminovanej dosky. Budete mať na výber z nepreberného množstva farieb, ktoré určite skvele doplnia vašu kuchynskú linku.

 

Skúsenosti ľudí dokazujú, že nie je potrebné sa báť životnosti a údržby panelových/doskových obkladov. Jediné riziko hrozí priestorom, ktoré sú v kontakte s varnou plochou. Rovnako ako pri sklenených obkladoch totiž nie je vhodné panely kombinovať s plynovým sporákom, ktorý by mohol poškodiť ich povrch.

Obkladové panely môžu byť taktiež vykonané na báze plastu, konkrétne sa obvykle jedná o panely z tvrdého PVC. Rovnako ako drevené panely disponujú širokou škálou rôznych dekorov od keramických obkladačiek až po motívy dreva. V drvivej väčšine sú tieto panely vytvorené so systémom pero - drážka, ktorý vám zaistí minimálne škáry a tým ľahko udržiavateľný povrch. Ich výrobcovia tiež uvádzajú, že sú vyrobené zo zdravotne nezávadného PVC, ktoré neobsahuje žiadne škodlivé látky a navyše sú recyklovateľné. Ich najväčšou výhodou je príjemná obstarávacia cena.

 

TIP: Zatiaľ menej známe sú samolepiace obkladové panely z hliníka. Ich funkcia je predovšetkým ochrana iných obkladov pred negatívnymi účinkami pri varení. Ich výrobca deklaruje, že sa dajú použiť aj v kombinácii s plynovým sporákom.

 

Špecifiká obkladových panelov/dosiek

 

Hlavným rysom panelových/doskových typov obkladov sú ich rozmery. Obvykle sa totiž vyrábajú ako veľkoformátové panely s dĺžkou strán od jedného metra vyššie. Nezriedka dosahujú rozmery cez dva metre a jeden kus tak môže zrazu pokryť celú výšku miestnosti. Z tejto vlastnosti v podstate vyplýva ich najväčšia výhoda, a totiž jednoduchá inštalácia, ktorá je často ešte podporená profilovaním jednotlivých panelov tak, že do seba presne zapadajú (ich boky sú prevedené systémom pero – drážka). Pokiaľ teda plánujete montáž obkladu vlastnými silami, nevyžadujú od vás obkladové panely takú zručnosť, ako klasická pokládka obkladov keramických. Okrem toho sa dajú obvykle lepiť na starý obklad, takže vámetria veľa práce s jeho odstránením.

Späť

Rekonštrukcia kúpeľne

Kúpeľňa je priestor, v ktorom netrávime počas dňa veľa času. Síce sa tam stretávame každé ráno a večer so svojou tvárou v zrkadle pri umývaní zubov, ale inak tejto miestnosti nevenujeme prílišnú pozornosť. Priestor pre našu fantáziu dávame skôr pri zariaďovaní obývačky, spálne či detskej izby. To isté často platí aj pri rekonštrukcii bytu či rodinného domu. Nuž, je to akási popoluška medzi miestnosťami, pričom jej postavenie by malo byť oveľa vyššie, ako by sa zdalo na prvý pohľad.Asi tým najväčším dôvodom prečo sa ľudia boja rekonštrukcie..

Prepojená kuchyňa s obývacou izbou? Rozložte si priestor! Prepojená kuchyňa s obývacou izbou? Rozložte si priestor!

Ak bývate v malom byte, možno ste si už niekoľkokrát priali, aby ste mali viacej miesta takpovediac na všetko. Môže sa vám zdať, že vaša malá obývacia izba je ešte menšia, keď je plná ľudí. Našťastie existujú triky, vďaka ktorým sa ani v malom byte nebude cítiť „úzko“. Ako dosiahnuť to, aby ste sa cítili dobre, a zároveň mali oddelené jednotlivé miestnosti? Predstavte si situáciu, v ktorej k vám domov prišli na návštevu vaši kamaráti. Usadíte ich v obývačke. Avšak vaša obývačka je prepojená s kuchyňou, kde vaša polovička..

Ako si spálňu zariadiš, tak budeš spať

Prvoradou úlohou spálne je, aby sme sa v nej cítili dobre. Má nám spolu s posteľou poskytnúť oddych a regeneráciu. V žiadnom prípade by nemala slúžiť ako sklad, či odkladací priestor pre nadbytočné veci a pôsobiť pri tom preplneným dojmom. Výstavba panelových domov nám však zanechala množstvo bytov s malou obytnou plochou, takže ich obyvatelia spálňu často umiestňujú do najmenšej izby. Dvôvod je jednoduchý: Veď tam trávime málo času! Ak bývate v panelovom byte, potom dobre viete, že rozhodnutie, kam dať spálňu je asi to najľahšie. Väčšinou toto..

Náhrada škody pri zmluve o budúcej zmluve

Pred štvrťrokom som uzavrel zmluvu o budúcej zmluve, predmetom ktorej bola kúpa pozemku. Dojednali sme sa, že pred uzavretím kúpnej zmluvy zložím predávajúcemu zábezpeku 350.000,- Sk, čo som aj urobil a tiež sme si dohodli zmluvnú pokutu pre prípad porušenia zmluvy. Ja som medzičasom uzavrel s mojimi klientmi ďalšie zmluvy o budúcej zmluve, na základe ktorých som sa zaviazal následne predať im predmetný pozemok, ktorého vlastníkom som sa mal stať. Potenciálny predávajúci od zmluvy odstúpil a pozemok predal inému záujemcovi. Odmieta so mnou komunikovať. Prišiel..

Neplatnosť právneho úkonu v konaní o dedičstve

Sme štyria súrodenci. Naša mama zomrela v roku 2005, kedy prebehlo aj dedičské konanie. Mama ešte za života uzavrela s naším bratom kúpnu zmluvu, ktorou mu predala časť „rodičovského“ domu a časť mu darovala. V zmluve si vyhradila právo doživotného bývania a darovanie podmienila, že ju brat doopatruje a bude sa o ňu starať. Nestalo sa tak, odcestoval na dlhé obdobie do Nemecka a o mamu sa staral náš otec a my. Dokonca brat nezaplatil ani cenu za kúpu domu, ale ako vlastník domu figuruje on. Brat nám zmluvu nechce ukázať, mama nám kúpnu zmluvu tiež odmietala..

Ohováranie v nájomných a susedských vzťahoch

Dovoľujem si na vás obrátiť sa s prosbou o radu. Sme dve mladé pracujúce a podnikajúce študentky. V polovici minulého roka sme si našli ubytovanie v Nitre, jedná sa o byt v osobnom vlastníctve. S prenajímateľom sme mali dobré vzťahy, avšak pred dvomi týždňami sa stala nepríjemná vec - obyvateľom domu, kde bývame, boli do schránok vhodené pozvánky na domovú schôdzu s uvedením termínu - o deň, na ktorej sa malo riešiť údajné poskytovanie erotických služieb v byte prenajímateľa, s uvedením jeho mena, a s ktorým máme nájomnú zmluvu, ako aj údajný predaj..

Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia

Stavebné sporenie patrí dnes medzi najbežnešie formy sporenia ako si finančne zhmotniť svoje predstavy o vlastnom bývaní. Tak ako v každom segmente trhu, aj možnosti stavebného sporenia prinášajú novinky, ktoré sa prispôsobujú aktuálnym potrebám svojich spotrebiteľov. Hlavne pri súčasných možnostiach stavebného sporenia platí ono známe: „Kto šetrí má za tri.“ Aj preto prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s. nové alternatívy ako urobiť svoje bývanie úspornejším.Ekologické šetrenieOd 1. januára 2008 platí novela zákona o stavebnom sporení, ktorá..

Byty na prenájom - ceny v Bratislave za rok 2005

V súčasnosti je veľa ľudí, ktorí sa rozhodli kúpiť si byt za účelom jeho prenájmu. Kto však chce prenajímať byt, kupovaný na úver, musí si veľmi dobre zrátať, nakoľko môže nájomné pokryť splátky úveru.Treba si uvedomiť, že pravidelné mesačné splátky sa dajú investovať aj do iných produktov ako sú nehnuteľnosti, pričom napríklad pri finančných produktoch nedochádza k postupnému opotrebovávaniu, a tým k obmedzovaniu vplyvu inflácie na zvyšovanie ceny (výšky nájomného). Pri prenájme nehnuteľností treba rátať aj s určitou rezervou - keď sa..

Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom bankyNajlacnejšie požičiava štátMožnosti financovania obnovy bytových domovŠtátny fond rozvoja bývaniaŠtátna dotáciaAko dostať dotáciu ministerstvaStavebné sporiteľneKomerčné bankyPodmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytovČo je pri poskytovaní úveru bankou dôležitéÚvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.