Obkladové panely do kuchyne

Klasické keramické obklady sú dnes stále viac nahradzované obkladovými panelmi či doskami. Prečo je to tak? V čom spočívajú ich výhody a aké sú ich špecifiká? Tomu všetkému sa pozrieme na zúbok.

 

Obkladové panely vynikajú svojou jednoduchou montážou a mizivým množstvom škár. Vďaka týmto a ďalším vlastnostiam tak nachádzajú v kuchyni čoraz väčšie uplatnenie. Obkladové panely bývajú často prevedené aj v dekore klasických keramických obkladov, takže na prvý pohľad takmer nespoznáte rozdiel. Samozrejme záleží na kvalite prevedeného dekoru, ktorý sa prirodzene odvíja od ceny panelu.

 

obklad do kuchyne

 

Materiálové varianty

 

Na trhu existuje veľká paleta možných vzorov obkladových panelov. Dekory imitujú bežne používané materiály od dreva, cez kamenné obklady, až po omietku či najbežnejšie keramické obkladačky a mozaiky. Zároveň sa tiež líši materiálové prevedenie samotných dosiek, ktoré môže byť napríklad na báze dreva, kovu alebo plastu.

 

obklad do kuchyne

obklad do kuchyne

V súčasnej dobe sú vôbec najobľúbenejším variantom obkladových panelov/dosiek obklady sklenené. Jedná sa o špeciálny typ obkladových dosiek, ktorý postráda výhodu v podobe jednoduchej inštalácie, ktorú je potrebné nechať v rukách odborníkov. Napriek tomu však v kuchynských priestoroch majú svoje nezastupiteľné miesto vďaka ich výbornej údržbe a vysokým estetickým kvalitám. Na sklenených obkladoch sa výborne vyníma jedna z hlavných výhod obkladov panelového/doskového typu, a to absolútne minimum či takmer žiadne škáry. Vďaka tomu vám poskytujú bezproblémovú údržbu a elegantný čistý dizajn.

 

Okrem sklenených obkladov sa na trhu objavili aj obkladové akrylátové panely. Ich vlastnosti sú veľmi podobné a na prvý pohľad sú od sklenených obkladov prakticky na nerozoznanie. Ich výrobca uvádza, že majú vyššiu pevnosť a jednoduchšiu spracovateľnosť.

 obklad do kuchyne

Ďalším obľúbeným typom sú obkladové panely na báze dreva. Obvykle sa jedná o drevovláknité dosky, ktoré sú laminované alebo potiahnuté fóliou. Ako už bolo spomenuté, ich povrch je v predaji v mnohých rozličných dekoroch od dreva až po imitáciu keramických obkladov. Výhodou týchto panelov je predovšetkým ich obstarávacia cena. Treba však mať na pamäti, že tie najlacnejšie varianty nemusia mať vždy dokonalú farebnú stálosť a časom vám môžu vyblednúť.


 obklad do kuchyne

TIP: Ak nie ste priaznivcom imitácií, siahnite radšej po jednoduchej a elegantnej variante v podobe jednofarebnej laminovanej dosky. Budete mať na výber z nepreberného množstva farieb, ktoré určite skvele doplnia vašu kuchynskú linku.

 

Skúsenosti ľudí dokazujú, že nie je potrebné sa báť životnosti a údržby panelových/doskových obkladov. Jediné riziko hrozí priestorom, ktoré sú v kontakte s varnou plochou. Rovnako ako pri sklenených obkladoch totiž nie je vhodné panely kombinovať s plynovým sporákom, ktorý by mohol poškodiť ich povrch.

Obkladové panely môžu byť taktiež vykonané na báze plastu, konkrétne sa obvykle jedná o panely z tvrdého PVC. Rovnako ako drevené panely disponujú širokou škálou rôznych dekorov od keramických obkladačiek až po motívy dreva. V drvivej väčšine sú tieto panely vytvorené so systémom pero - drážka, ktorý vám zaistí minimálne škáry a tým ľahko udržiavateľný povrch. Ich výrobcovia tiež uvádzajú, že sú vyrobené zo zdravotne nezávadného PVC, ktoré neobsahuje žiadne škodlivé látky a navyše sú recyklovateľné. Ich najväčšou výhodou je príjemná obstarávacia cena.

 

TIP: Zatiaľ menej známe sú samolepiace obkladové panely z hliníka. Ich funkcia je predovšetkým ochrana iných obkladov pred negatívnymi účinkami pri varení. Ich výrobca deklaruje, že sa dajú použiť aj v kombinácii s plynovým sporákom.

 

Špecifiká obkladových panelov/dosiek

 

Hlavným rysom panelových/doskových typov obkladov sú ich rozmery. Obvykle sa totiž vyrábajú ako veľkoformátové panely s dĺžkou strán od jedného metra vyššie. Nezriedka dosahujú rozmery cez dva metre a jeden kus tak môže zrazu pokryť celú výšku miestnosti. Z tejto vlastnosti v podstate vyplýva ich najväčšia výhoda, a totiž jednoduchá inštalácia, ktorá je často ešte podporená profilovaním jednotlivých panelov tak, že do seba presne zapadajú (ich boky sú prevedené systémom pero – drážka). Pokiaľ teda plánujete montáž obkladu vlastnými silami, nevyžadujú od vás obkladové panely takú zručnosť, ako klasická pokládka obkladov keramických. Okrem toho sa dajú obvykle lepiť na starý obklad, takže vámetria veľa práce s jeho odstránením.

Späť

Požiarna ochrana

 Protipožiarne budovyPožiarne uzáveryPotrite steny nehorľavou látkouPožiarne alarmyJe dôležité poznať svoje povinnosti Množstvo požiarov aj napriek zväčšujúcej sa populačnej uvedomelosti a novodobým protipožiarnym systémom neustále stagnuje, nedarí sa znížiť ich počet. Ohňa sa odpradávna ľudia báli, nieto ešte v spojení s príbytkom. Od zaklínania domov pred týmto nemilým hosťom sme prešli prudkým technologickým pokrokom.Oheň je najkontroverznejší zo všetkých živlov. Porekadlo, že je výborný sluha, ale zlý pán, poznáme asi všetci. Sprevádza..

Bývanie v meste a na dedine

Ako sa hovorí, život je otázka priorít. Túto vetu nepoznáme len ako slogan jednej reklamy, ale týka aj spôsobu nášho života v oblasti hodnôt, či praktického života, napr. bývania. Asi najviac sa však prejavuje vo výbere možnosti bývania v meste, alebo na vidieku. Zatiaľ čo v iných oblastiach bývania sa dá čitateľom presne poradiť, výber z týchto dvoch oblastí je skôr témou, kde samotné rozhodnutie je akousi zmesou vlastného presvedčenia a finančných možností, ktoré na splnenie svojej túžby máte. Aj keď Slovensko nepatrí k tým najvyspelejším krajinám..

Vlastníctvo bytov a nebytových priestorov 1. časť

Existuje niekoľko práv a povinností, ktoré vyplývajú z toho, že ste vlastníkom bytu. Ovplyvňuje ich Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Tento zákon upravuje spôsob a podmienky nadobudnutia vlastníctva bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, práva a povinnosti vlastníkov týchto bytových domov, práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ich vzájomné vzťahy a práva k pozemku. V prvej časti článku sa budeme venovať všetkým základným informáciám, týkajúcich sa bytu, nebytového priestoru, ich súčastí a možností ich nadobúdania...

Prístup na nehnuteľnosti v rámci výkonu exekúcie

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť či je exekútor oprávnený vstúpiť na pozemok (rodinný dom), ktorý už 3 roky nie je v našom vlastníctve ale figuruje tam ešte trvalý pobyt, nakoľko sa nemám kam prehlásiť. Exekútor chce z tohto domu vziať všetok nehnuteľný majetok. Terajší majiteľ je povinný ho vpustiť do domu? Ďakujem Vám vopred za radu. Karin T., Prešov Vstup exekútora na nehnuteľnosť pri súpise hnuteľných vecí Súdny exekútor je oprávnený, pri výkone exekučnej činnosti, vstupovať na pozemky, do bytov, či iných priestorov, avšak za podmienok uvedených..

Sporné nároky a určenie vlastníckeho práva

Môj otec mi v roku 2003 daroval pozemok, ktorý naša rodina užívala a obhospodarovala od dvadsiatych rokov minulého storočia. Malá časť priliehajúca k môjmu pozemku pôvodne pripadajúca k bývalej vodnej hrádzi bola prebudovaná na verejnú komunikáciu a časť bola prevedená do vlastníctva jednej obchodnej spoločnosti. Dozvedel som sa to pred jeden a pol rokom a myslím si, že pozemok bol prevedený do vlastníctva od štátnej inštitúcie, ktorá nebola skutočným vlastníkom. Nový „vlastník“ si vzal na spornú časť pozemku hypotéku. V tejto časti sa nachádza..

Letné dovolenky v kontexte dočasného užívania ubytovacieho zariadenia a dlhodobého rekreačného produktu - pozor na timesharing

Vážení čitatelia. Letná sezóna a dovolenky sú v plnom prúde a iste mnohí z vás smerujú do svojho vytúženého letoviska k moru. Treba brať zreteľ nielen na nástrahy, akými iste sú páliace slnko, dehydratácia alebo drobné krádeže v letoviskách a okolí, avšak aj na tzv. jedinečné a výhodné ponuky nákupov ubytovania v luxusných hotelových zariadeniach. Áno, nasledujúci článok sa týka tzv. timesharingu a žiaľ, s tým spojenými častými nekalými obchodnými praktikami semi-timesharingových spoločností. V prípade, že budete na dovolenke pozývaní..

Financovanie nehnutelnosti

Právnické a fyzické osoby, ktoré ku svojej činnosti potrebujú vyhovujúce priestory, majú v dnešnej dobe hneď niekoľko možností ako ich získať. Každá z nich obsahuje výhody, nevýhody a skryté riziká. Spomínanými možnosťami sú kúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky, kúpa nehnuteľnosti s použitím bankového úveru, kúpa nehnuteľnosti na leasingové splátky alebo iba prenájom nehnuteľnosti na určitú dobu.Kúpa nehnuteľnosti verzus nájomKúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky je klasická možnosť kalkulovania: “čo si môžem dovoliť za peniaze,..

Kúpte si pozemky v blízkosti ... (TRH Nehnutelnosti)

Problémy s hypotékou?

Problém je na sveteKeď musí zasiahnuť bankaBanky znižujú úrokové sadzby   Nie je nič ľahšie. Jednoduchá cesta k bývaniu. Stačí len prísť. Riešenie ušité priamo na mieru. To sú len niektoré reklamné slogany, ktoré nás tak často oslovujú a pútajú našu pozornosť na rôzne produkty vedúce k vlastnému bývaniu.Spôsobov, ciest a produktov vedúcich k vlastnému bývaniu je v dnešnej dobe a situácii na trhu skutočne mnoho. Pritom nemusí ísť bezpodmienečne len o získanie nového bytu či domu, ale aj napríklad o kúpu zariadenia, stavbu garáže či bazénu,..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.