Rekonštrukcia kúpeľne

Častým problémom pri rekonštrukcii kúpeľne býva na samotnom začiatku odstraňovanie umakartu. Ak sa pri rekonštrukcii kúpeľne rozhodnete pre jeho likvidáciu, musíte sa najprv rozhodnúť o tom, či nová tvár kúpeľne bude kopírovať jej predošlý charakter, alebo sa pustíte do úplne novej vizáže vašej kúpeľne. Ak si vyberiete prvú možnosť, tak odstránením umakartových stien získate väčšiu výšku v miestnosti. Samotné odstránenie umakartových stien trvá len niekoľko hodín, takže z hľadiska úspory času by to nemal byť problém. Prvé komplikácie pri rekonštrukcii môžu nastať už pri odpojení inštalácií. Túto prácu by ste nemali vykonávať na vlastnú päsť a nechajte ju radšej pre odborníkov, aby sa vám „vlastná šikovnosť“ neskôr nevypomstila. Je to dôležite o to viac, lebo kúpeľňa je predsa len miestom, kde voda má hlavné slovo a jej kontakt s elektrinou má v každom prípade katastrofávne následky.

Pri samotnej rekonštrukcii však nemusíte meniť rozvody za každú cenu. Ak sú rozvody či vodoinštalácia v poriadku, vašu rekonštrukciu kúpeľne to finančne odľahčí a navyše ju dokážete zvládnuť aj svojpomocne. Táto možnosť je ale málo pravdepodobná ak chcete robiť zmeny v „paneláku“ ktorého výstavba začala niekedy v sedemdesiatych rokoch. Takže ak je vaším cieľom riadna rekoštrukcia s novými rozmermi a novou dispozíciou, prenechajte túto činnosť odborníkov vdanej oblasti. Obidve cesty v rekonštrukcii majú na svojom začiatku jednú spoločnú vec. Musíte o svojich úmysloch v prerábaní informovať stavebný úrad.

Zavolajte si odborníkov

Ak si zvolíte rekonštrukciu, ktorej výsledkom bude dispozične iná kúpeľňa, nevyhnetete sa zásahu do stien. Táto práca je dosť náročná a vyžaduje si odborníkov. Neodborný zásah totiž môže narušiť celú statiku. Samotná likvidácia steny, pomocou ktorej sa zmení tvar kúpeľne nie je lacná záležitosť. Pri vašich predstavách o prestavbe kúpeľne sa môže stať aj to, že ju budete musieť nahradiť inou nosnou konštrukciou. Medzi takéto možnosti patrí osadenie priestoru nenápadnými oceľovými stĺpmi. Každopádne po odstránení umakartovej konštrukcie sa musia všetky plochy dokonale vyčistiť a vymeria sa priestor pre nový tvar kúpeľne. Pracovníci firmy ktorú si na tieto práce objednáte, vám nový priestor označia vodorovnými a zvislými bodmi, ktoré prepoja drevenými lištami. Následne ich ukotvia zápustkami a prilepia polyuretánovým stavebným lepidlom k nosným stenám, presne podľa vopred pripraveného nákresu konštrukcie kotviacich líšt. Ich upevnením k stenám tak vzniká základný obrys nového tvaru kúpeľne.

Po samotnom nanesení polyuretánového lepidla na kotviacu lištu sa začnú rozmiestňovať stenové elementy. Samotné nové stenové panely sa do nosných stien vkladajú tak, že kotviaca lišta musí zapadnúť medzi prisahy dosiek na spodnej strane panela. Panel sa napokon k stene dotlačí tak, aby bočné presahy steny zakryli kotviacu lištu. Takýmto spôsobom sa zakomponujú aj ďašie časti, ako je napr. zárubňa. Na rad potom prichádzajú rozvody elektrického vedenia, ktoré sa môžu do kúpelne inštalovať spoločne so stavbou základnej konštrukcie. Čo sa týka samotnej montáže elektrických rozvodov, aj tu platia určité nemenné pravidlá, aby bola montáž naozaj kvalitná. Takéto rozvody sa musia realizovať iba z káblov určených na drevostavby s požiarným vyhotovením. Teoreticky by sa dalo povedať že v prípade prestavby kúpeľne sa dá pohnúť takmer so všetkým, no nie je tomu celkom tak. Určite sa nedá zmeniť napr. poloha stupačiek, teda zvislých rozvodov. Na ňu je pevne viazané umiestnenie záchodovej misy. Aj jej vzdialenosť je ohraničené, keďže sa musí dodržať potrebný spád odpadového potrubia.

Použitie materiálu

Tehla je síce najleepší stavebný materiál, ale na stavbu kúpelne v panelovom dome sa nehodí, pretože sú ťažké. Celkovo stavanie stien mokrou cestou je v takýchto priestoroch náročné. Predstava akosi miešate maltu na chodbe vášho bytu vás aj od rekonštrukčných prác niekedy aj odradí. Preto sa pri stavbe kúpelne radšej používa stavba tzv. suchou cestou. Najčastejšie používa v tomto prípade používa konštrukcia zo sadrokartónu alebo stavebnicový systém z hotových panelov sendvičového typu. Tieto materiály sú ľahké a pre kúpeľne, ktoré nebudú na pôvodnom mieste. Ich výhoda spočíva v tom, že zbytočne nezaťažujú stropnú konštrukciu. Náročnejšie sú na presné určenie, kde bude zavesená nejaká skrinka, polica či umývadlo, pretože v tých miestach sa musí vytvoriť nosná konštrukcia, na ktorú sa dajú upevniť ťažšie kusy. Ďalšou možnosťou je kombinácia murovanej a sadrokartónovej konštrukcie, napríklad priečka medzi kuchyňou a kúpeľňou môže byť murovaná, pretože na ňu pôjdu vrchné kuchynské skrinky, a ostatné priečky môžu byť so sadrokartónu.

Veľkosť kúpeľne

V prevažnej miere sa ľudia rozhodujú do „totálnej“ rekonštrukcie kúpeľne najmä preto, lebo im nevyhovuje jej veľkosť. Klasická kúpeľňa má našich končinách niečo cez 3 m2. Ak sme chceli mať v nej dostatočný priestro, mali by sme ju zväčšiť na 6 m2. Veď kto by nechcel mať v kúpelni pohodlnú vaňu, samostatný sprchovací kút, či dostatočnre veľké umývadlo.

Asi tým najväčším požieračom priestoru v kúpeľni je vaňa. Práve preto niektorí ľudia pri rekonštrukcii sa jej radšej vzdajú a nahradia ju iba sprchovacím kútom. Čo v prípade keď sa nechceme vzdať občasného leňošenia v teplej vode? Nuž vtedy je práca s priestorom trochu náročnejšia. Ak je kúpelňa malá, tak je potom vhodné prepojenie kúpeľne s WC.

Ale vráťme sa k samotnému umiestneniu vane. Niekedy pomôže, ak si vyberiete menší model vane, prípadne ak kratšiu vaňu inak umiestnite. Ak je napr. vaša kúpeľňa úzka, skúste vaňu umiestniť pri jej kratšej strane. Miestnosť takto dostane celkom iný „šmrnc“. Na trhu je aj nespočetné množstvo rôznych typov vaní tvarovaných tak, aby sa v nich mohol okúpať človek priemerného vzrastu, a zároveň aby sa na kúpeľni mohli otvoriť dvere bežných rozmerov.

Ak je vaša kúpeľňa naozaj malá, možno bude riešením, ak sa zrieknete kúpeľa. Na sprchovací kút alebo sprchovaciu kabínu treba podstatne menej miesta než na vaňu, a pritom je očista v nich iste praktickejšia a relax možno ešte príjemnejší než vo vani. Veď skúste si napr. porovnať obyčajnú vaňu s masážnym sprchovacím boxom, či panelom. Určite najmenej miesta zaberie polkruhový rohový sprchovací kút. Ak si ho pri rekonštrukcii zvolíte namiesto vane, ostane vám dostatok miesta napríklad aj na práčku.

Optické zväčšenie

Predstavte si situáciu že ste do kúpelne dostali naozaj všetko čo ste chceli ale predsa by ste v nej chceli maťpocit voľnosti. Tento chýbajúci pocit si môžete doplniť pomocou optiky. Asi najviac osvedčený zväčšovací prostriedok je veľké zrkadlo. Ak je dostatočne široké a zároveň včlenené bez rámu priamo do obkladu, optický klam budete mať priam dokonalý. Zrkadlo však môže byť dvojsečnou zbraňou. Znásobí totiž nie len priestor, ale aj všetky predmety a ozdoby. Ďalším osvedčeným trikom je na zväčšenie priestoru je sklo. Napr. tzv. mliečnym sklom môžete nahradiť všetky dvere, steny či zásteny. Je to ako keby ste si v kúpeľni zadovážili okno. Ak budú sklenené dvere posuvné, získate nielen efekt priestrannosti, ale aj naozajstný priestor navyše.V malej kúpeľni sú dôležitejšie než kdekoľvek inde farebnosť a členenie stien a podlahy. Dobrou voľbou v takomto prípade je svetlá farebnosť. Experimentovanie tu však nie na mieste, aspoň čo sa týka extravagantných vzorov s pestrými farbami. Opatrne treba narábať aj s formátom obkladov ktoré by nemali hýriť rôznymi vzormi. Takže asi najlepším radcom v tejto oblasti je striedmosť.

Prejsť dobrou rekoštrukciou kúpeľne nemusí byť až tak zapeklitá vec. Stačí len vedieť čo chcete a dohodnúť sa s odborníkmi. Samozrejme nezabudnite na porovnanie cien a kvality materálov, z ktorých budete vašu kúpeľňu rekonštruovať. Výsledkom bude pre vás dobrá nálada pri sprchovaní či ležaní vo vani a spokojný úsmev v zrkadle.

 

Späť

Svetlo naše každodenné Svetlo naše každodenné

 „Pri predstave čo by mohlo byť pre nehnuteľnosť najdôležitejšie aby sa v nej dobre bývalo alebo pracovalo, človeku napadnú mnohé maličkosti a detaily, ktorými by si chcel spríjemniť pobyt v tej ktorej miestnosti pri oddychu či práci. Mnohokrát pritom nemyslíme nato, čo je snáď pre dobrý pocit z bývania najdôležitejšie a napadne nám to až vtedy keď nás „režú“ oči pri zlom osvetlení, či jednoducho nám praskne žiarovka. Zväčša až vtedy začneme uvažovať o tom, či sme pre dobré odsvetlenie urobili naozaj všetko.“Osvetlenie a očiAby sme sa..

Výtvarné umenie ako okrasa  nehnuteľnosti Výtvarné umenie ako okrasa nehnuteľnosti

Pri sťahovaní sa do nového domova si ľudia dávajú záležať na mnohých detailoch. Záleží im na tom, aby sa ich byt alebo dom stal útočiskom. Miestom, ktoré budú milovať a starať sa oň. Jedným z najväčších pomocníkov pri vytváraní žiadanej atmosféry nehnuteľnosti je výtvarné umenie. Dokáže zázraky.Aké druhy výtvarného umenia sú vhodné do Vášho interiéru?Hoci poznáme mnoho odvetví výtvarného umenia, nie každé je vhodné umiestniť do Vášho obytného priestoru. Viete si predstaviť blokovať stred Vašej obývačky veľkou plastickou..

Moderná domácnosť prospieva aj vďaka batériám od renomovaných značiek Moderná domácnosť prospieva aj vďaka batériám od renomovaných značiek

Moderný ekologický princíp často evokuje globálne riešenia. Možno ho ale uplatňovať aj na úrovni základnej, najmenšej bunky spoločnosti. Rodina a jej domácnosť dnes prosperuje, najmä keď vyhľadáva trvácnu a šetrnú výbavu s príslušenstvom. Medzi prosté, ale často nenahraditeľné a vyhľadávané príslušenstvo v domácnosti zaraďujeme klasické spotrebné batérie. Ako vďaka nim domácnosť prospieva? Najväčší svetoví výrobcovia na svete získavajú plnú dôveru Na základe dlhodobých skúseností dnes jedny z najväčších..

Nedotknuteľnosť obydlia

Právo na ochranu obydlia a exekúciaNedotknuteľnosť obydliaZa akých podmienok je súdny exekútor oprávnený vstúpiť do cudzieho obydlia? Bolo mi povedané, že obydlie občana je nedotknuteľné, chránené zákonom. Môže exekútor, príp. niekto iný odňať pri výkone exekúcie povinnému byt a má povinný nejaký nárok na náhradné ubytovanie, či byt? Ďakujem vám za odpoveď a pomoc. Zora S., Bratislava  Právo na ochranu obydlia a exekúcia Garanciu práva na súkromie na európskej úrovni zabezpečuje najmä Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd (ďalej..

Spoluvlastnícky podiel ako predmet záložného práva a postihnutie spoluvlastníckeho podielu exekúciou

Podľa vami uvedených skutočností má dotknutý spoluvlastník viacero podlžností, a to počnúc od dlhu voči hypotekárnej banke až po vami bližšie nešpecifikovaný počet veriteľov, ktorí si svoje pohľadávky voči spoluvlastníkovi uplatnili v exekučnom konaní. Pokiaľ ide o záložné právo hypotekárnej banky na jemu prislúchajúci spoluvlastnícky podiel, záložné právo tu vzniklo priamo zo zmluvy o hypotekárnom úvere. Súčasťou takej zmluvy je samozrejme klauzula o zriadení záložného práva na nehnuteľnosť preukázateľne patriacu osobe, ktorej sa hypotekárny..

Kúpna zmluva a jej náležitosti

Spolu s manželom máme záujem o kúpu pozemku od môjho starého otca. Pozemkom budeme súčasne ručiť banke, od ktorej máme sľúbený hypoúver. Nepoznám však presný obsah kúpnej zmluvy. Známy mi povedali, že si musíme zaplatiť znalca. Kto musí platiť daň, poplatky za vklad? Môže kataster odmietnuť náš návrh? Ďakujeme vám za vašu pomoc. Ivana a Peter Z., okres Nitra     Právnu úpravu kúpnej zmluvy obsahuje Občiansky zákonník §§ 588 a nasl. a v §§ 409 a nasl. Obchodného zákonníka. V prípade, ak jednou zo zmluvných strán je fyzická osoba, vychádza..

Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom bankyNajlacnejšie požičiava štátMožnosti financovania obnovy bytových domovŠtátny fond rozvoja bývaniaŠtátna dotáciaAko dostať dotáciu ministerstvaStavebné sporiteľneKomerčné bankyPodmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytovČo je pri poskytovaní úveru bankou dôležitéÚvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od..

Lízing nehnuteľností

Čo to vlastne je?ZačiatkyOdlišnosti od ostatných lízingových foriemAko to funguje v praxi.Výhoda pre firmyPrečo sa oplatí lízing nehnuteľnostíČo nám ponúkajú lízingové spoločnosti?Produkty slovenských lízingových spoločnostíFinančný a operatívny lízingZhrnutie Skutočnosťou už aj na Slovensku je, že lízingové spoločnosti zarábajú peniaze na nehnuteľnostiach. Postup je absolútne totožný s lízingom napríklad áut. Zákazník nemá, alebo z rozličných dôvodov nechce poskytnúť celú sumu za kupovaný produkt a tak ho spoločnosť kúpi za neho a postupne..

Vlastníte nehnuteľnosť? Nezabudnite na poistenie.

Ako sa stanovuje poistná suma?Kedy je poistenie povinné?Poistenie obytných budovPoistenie domácnostiRozhovor s riaditeľom úseku neživotného poistenia Ing. Martinom GergelymPrečo by si majitelia bytov a domov mali nechať poistiť svoj majetok?Aké druhy poistenia odporúčate klientom, čo sa týka nehnuteľností?Existujú nehnuteľnosti, ktoré jednoducho poistiť nemožno - nevzťahuje sa na nich žiaden druh poistenia?Aký je rozdiel medzi jednotlivými druhmi poistenia, čo sa týka nehnuteľností?Ako má postupovať klient, ktorý si chce nechať poistiť domácnosť alebo nehnuteľnosť?Každý..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.