Vlhkosť v interiéri: Tichá hrozba, ktorá ovplyvňuje naše zdravie aj domov
Problémy spojené s vlhkosťou
Príliš nízka vlhkosť môže vysušovať sliznice, oslabiť imunitu a uľahčiť šírenie vírusových ochorení, ako je chrípka. Naopak, vysoká vlhkosť vytvára ideálne podmienky pre rast plesní, ktoré sú spojené s dýchacími problémami, najmä u ľudí trpiacich astmou. Podľa výskumov možno až pätinu prípadov astmy ročne pripísať práve vlhkosti a plesniam v domácnostiach. Udržiavanie optimálnej vlhkosti je preto kľúčové nielen pre komfort ako taký, ale aj pre zdravé dýchanie a imunitný systém.
Navyše, vysoká vlhkosť predstavuje riziko aj pre samotnú nehnuteľnosť. Ohrozené sú obzvlášť staré domy – na vine môže byť zastaraná izolácia či absencia moderných hydroizolačných riešení. Prenikaním do stien, podláh alebo stropov oslabuje materiály, spôsobuje odlupovanie omietky, hrdzavenie kovových prvkov a prispieva k vzniku plesní. Dlhodobé pôsobenie vlhkosti môže viesť až k narušeniu statiky stavby. Okrem estetických a zdravotných problémov tak vznikajú aj vysoké náklady na opravy a zníženie hodnoty nehnuteľnosti pri potenciálnom predaji.
Optimálna vlhkosť a jej monitorovanie
Ideálna úroveň vlhkosti v interiéri sa pohybuje medzi 30 – 60 %. Udržiavanie tejto úrovne pomáha predchádzať plesniam, suchému vzduchu či zdravotným problémom. Ak vlhkosť kolíše, pomôcť môžu jednoduché kroky ako správne vetranie, zvlhčovače alebo naopak odlvhčovače vzduchu. Vždy však najskôr skontrolujte možné závažnejšie príčiny, ako sú netesnosti alebo slabá izolácia.
Riešenie problémov s vlhkosťou v domácnosti
Ak je vlhkosť vo vašej domácnosti príliš nízka (pod 30 %), môže to spôsobiť suchú pokožku, podráždenie očí či dýchacie ťažkosti.
Pomôcť môžu jednoduché opatrenia: sušte mokrú bielizeň na sušiaku v interiéri, nechajte po sprchovaní otvorené dvere kúpeľne, prípadne umiestnite nad zapnutý radiátor misku s vodou, aby sa mohla postupne odpariť. Zvážte aj použitie zvlhčovača vzduchu, ktorý dokáže efektívne zvýšiť vlhkosť – v zimných mesiacoch, keď interiér vykurujeme, býva problém s nedostatočnou vlhkosťou ešte viac citeľný.
Ak je však vlhkosť príliš vysoká (nad 60 %), hrozí riziko vzniku plesní a poškodenia vášho majetku či nehnuteľnosti.
Na zníženie vlhkosti môžete použiť: kúpeľňový ventilátor, digestor v kuchyni či odvlhčovač vzduchu. Okrem odstraňovania prebytočnej vlhkosti zo vzduchu môžu niektoré modely (po dokúpení HEPA H11 filtra) navyše aj čistiť vzduch. Okrem toho sa vyhýbajte sušeniu bielizne v interiéri a pokiaľ je to možné, radšej ju zaveste von.
Okná by ste mali otvárať aj v zime, čím podporíte cirkuláciu vzduchu. Vetrajte však krátko, no zato intenzívne (napríklad otvorte všetky okná, aby ste vytvorili prievan a vzduch sa vymenil rýchlejšie). Dôležité je aj pravidelné čistenie či výmena filtrov klimatizácie, čo môže tiež zlepšiť kvalitu vzduchu v domácnosti.
Zdroj obrázku: Svetlana / stock.adobe.com