Záhradná architektúra

Záhrada je miestom, ktoré nielen dotvára vzhľad nášho domu, ale zároveň dáva jeho obyvateľom priestor pre fantáziu a relax. Najmä o tom poslednom však má každý z nás inú predstavu, a podľa toho si treba typ záhrady aj vyberať. Možností je veľa a je rozdiel, či sa chceme záhrade každý druhý deň aktívne venovať, alebo raz za týždeň pokosiť trávnik. Okrem estetického výsledku by teda mal byť kritériom aj miera starostlivosti, s ktorou do budúcnosti rátame.

Anglický trávnik

Tento druh je stále veľmi obľúbený; vyzerá elegantne a upravene, ale je potrebné ho často kosiť. Môžete si ho vysadiť aj sami; pri výbere kvalitného osiva bude dlho zelený a odolný. Osivo sa zmieša so zeminou a zaseje sa. Problémy však pri tomto type trávnika zvykne spôsobovať burina a kyslá pôda.

                Tá býva problémom z toho dôvodu, že sa v nej nedarí tráve. Ak je pôda na našom pozemku kyslá, účinnou pomocou je vápnenie, ktoré je dobré spojiť s prevzdušnením pôdy, čím sa zlepší jej kvalita a následne aj stav trávy. Ak je naopak pôda zásaditá, môžeme sa „tešiť“ na burinu. Vtedy pomôže hnojenie a opätovné vysiatie trávy.

                Ak sa stretneme s akoukoľvek inou „neželanou návštevou“, machom alebo hubami, treba to riešiť dôkladným prevzdušnením. Pri pravidelnej údržbe a dôkladnom strihaní by sa mali tieto problémy časom upraviť. Týmto spôsobom sa zlepšuje i kvalita trávy. Podceniť sa neoplatí ani vhodný výber kosačky, ktorých je na trhu veľké množstvo. Majitelia záhradných trávnikov si väčšinou vyberajú kosačky ručné vretenové alebo rotačné.

                Anglický trávnik je praktický a efektný, avšak treba vopred rátať s tým, že bez pravidelnej údržby z neho nebudeme mať ani praktický, ani estetický úžitok. Znížená miera starostlivosti má samozrejme za následok jeho zanedbaný vzhľad. Ešte treba dodať, že jeho význam je plnohodnotný najmä vtedy, ak neslúži iba ako okrasa, ale i ako miesto na oddych a detské hry.

Prírodná záhrada

Tento variant je sám osebe širokým pojmom; zahŕňa množstvo rôznych variácií, avšak dominantným prvkom zväčša je, ak ide o rozsiahlejšiu plochu, kvetinová lúka. Možno ju kombinovať so stromami či porastom, avšak treba to citlivo odhadnúť, keďže je sama osebe dostatočne výrazná a dominantný prvok vždy stačí jeden.

                Výhoda kvetinovej lúky je okrem estetických pozitív najmä v minimálnej starostlivosti. Okrem toho v porovnaní s inými variantmi, ktoré si vyžadujú častú starostlivosť, pôsobí omnoho prirodzenejšie a pestrejšie. Skvele ju doplní altánok či jazierko.

Bylinková záhrada

Tento termín predstavuje takpovediac divý trávnik; stačí ho totiž na nejaký čas prestať kosiť, aby tráva vyrástla vyššie a aby sa medzi ňou mohli objaviť rôzne bylinky. Takýto trávnik potom stačí pokosiť naozaj iba raz za čas a môžeme zvoliť aj nerovnomerný povrch – niekoľko ostrovčekov, kde bude tráva i bylinky vyššie od okolia. Môžeme zostať len pri tých bylinkách, ktoré nám vyrastú, prípadne ich dosiať druhmi, aké sa nám páčia. Každopádne sa zbavíme hnojenia a polievania, čo je najmä pre tých „menej aktívnych“ dobrou voľbou.

                Bylinkový trávnik je však možné skombinovať aj s anglickým trávnikom; závisí to naozaj len od fantázie domáceho pána. Keby sme si totiž v celej záhrade nechali iba tú divokejšiu verziu, mohla by na väčšej ploche pôsobiť trocha neupravene. V kombinácii s nízko pokoseným zeleným trávnikom a kamenným chodníčkom je však veľmi efektná.

Cestičky v záhrade

Sú potrebné nielen z hľadiska užitočnosti, ale pomáhajú i dotvárať celkový vzhľad záhrady. Ak sme venovali patričné úsilie výberu a údržbe trávnika, bolo by chybou „zabiť“ dojem z neho neupravenými chodníčkami.

                Výber materiálu je tu veľmi dôležitý; niektoré druhy sa nám môžu páčiť, ale do našej záhrady sa nemusia hodiť. Rozhoduje celkový vzhľad domu a záhrady a je potrebné „trafiť sa“ do štýlu aj takýmto zdanlivým detailom. Myslieť však treba i na to, aby boli chodníčky v záhrade logicky rozložené, teda aby sme kvôli estetike nebehali „dookola“. Mohlo by to totiž viesť k tomu, že ich obyvatelia domu začnú ignorovať a vyšliapu si ďalšie, čím by počiatočná námaha stratila zmysel.

                Najprv si treba, najmä pri väčších záhradách, ozrejmiť, na čo všetky jej časti využijeme; nevypláca sa

zabudnúť na posledný roh, ak si tam chceme chodiť po jablká. Takisto si chodníčky vyžadujú vyčlenenie dostatočného priestoru tak, aby sa dali upraviť aj ich okraje.

                Cestička sa nemusí nutne vykladať kameňom; jeho absencia je však nevýhodou v jari a jeseni, keď je všade kopa blata. Nielenže na nej budú zostávať stopy, ale zašpiníme si aj predsieň v dome. Väčšina záujemcov si tak radšej vyberie z rôznych kamenných platničiek a podobných možností. Možnosťou je aj piesok, štrk alebo liaty betón.

Oplotenie

Otázka oplotenia je takisto pomerne široká; druhov materiálu, z ktorých si môžeme plot okolo svojej záhrady postaviť, je veľa. Ak sa však rozhodneme pre živý plot, je potrebné vziať do úvahy, že si bude vyžadovať permanentnú starostlivosť, ktorá je omnoho zložitejšia, ako raz za čas natrieť drevené latky.

                Faktom však je, že pri živom plote prakticky odpadá ochranná funkcia; slúži viac-menej na ohraničenie, dekoráciu a zachovanie súkromia. Pri otázke estetiky tu máme na výber z rôznych druhov drevín a obmedzuje nás prakticky jediná otázka – či sa budú hodiť práve do našej záhrady s jej druhom pôdy a ostatnými podobnými podmienkami. Taktiež treba brať do úvahy celkový vzhľad a štýl domu a záhrady, aby bol živý plot dotvárajúcim, nie disonančným prvkom.

                Živý plot si vyžaduje viac či menej pravidelné zastrihávanie v závislosti od typu, ktorý sme si zvolili. Sú i také druhy, ktoré môžeme nechať úplne voľne rásť, ale väčšej obľube sa tešia tie „klasické“, ktoré si pravidelné strihanie vyžadujú. Táto činnosť však nie je príliš náročná, naopak – môže byť pre majiteľa príjemným relaxom.

Jazierko v záhrade

Tento prvok je veľmi obľúbený, ale ak si ho namiesto kúpy hotového chceme spraviť sami, musíme si toho veľa naštudovať. Jeho brehy nemôžeme vysadiť hocijakými rastlinami; najlepšie je nechať si poradiť od odborníkov. Takisto ho treba vhodne umiestniť – väčšina majiteľov z neho urobí dominantný prvok záhrady a jej ostatné časti potom k nemu doladí.

                Jazierko je dobré umiestniť tak, aby v jeho bezprostrednej blízkosti neboli stromy – podľa mnohých odborníkov sa totiž blízko vedľa seba „nemusia“ a trpeli by tým živé organizmy vo vode. Tiež treba myslieť i na to, aby jazierko nebolo situované na najtmavšom, ale ani najjasnejšom mieste záhrady.

                Čo sa týka tvaru, záleží naozaj len na fantázii majiteľa; istá logika by však mala byť zachovaná. Ak máme dom i záhradu v prísne upravenom minimalistickom štýle, „uletený“ asymetrický tvar by do celkového dojmu mohol vniesť disonanciu. Tiež je teda potrebné zachovať istú mieru citlivosti a vkusu.

                Ako vidíme, možností upraviť a okrášliť našu záhradu je dostatočne veľa. Ak si na tom dáme záležať, odmenou bude dobrý pocit nielen z domova, ale i z jeho pekného okolia.

 

Autor: Mgr. Katarína Macková

KTN: 19/11

viac v relácii Reality na TA3

Späť

Ako si správne postaviť krb a kachle

--> Teplý nápoj v ruke, v pozadí hrá príjemná hudba a vy ste zabalení v hebkej deke. Keď sa k tomu pridá pohľad na plápolájuce plamene vo vašom krbe, tak si už iba poviete, že už nič pohodlnejšie si neviete predstaviť. Podobne sa môžete cítiť aj na svojej chate, keď si pred spaním zatopíte vo vlastnej kachľovej peci. Ak ste pritom aj gurmáni, tak každý vám môže potvrdiť, že jedlo pripravené v kachľovej peci je obzvlášť chutné a nesie v sebe akúsi arómu kuchyne starých mám. Krb a kachľová pec majú v sebe čaro zútulnenia príbytku a dodávajú..

Svetlo naše každodenné Svetlo naše každodenné

 „Pri predstave čo by mohlo byť pre nehnuteľnosť najdôležitejšie aby sa v nej dobre bývalo alebo pracovalo, človeku napadnú mnohé maličkosti a detaily, ktorými by si chcel spríjemniť pobyt v tej ktorej miestnosti pri oddychu či práci. Mnohokrát pritom nemyslíme nato, čo je snáď pre dobrý pocit z bývania najdôležitejšie a napadne nám to až vtedy keď nás „režú“ oči pri zlom osvetlení, či jednoducho nám praskne žiarovka. Zväčša až vtedy začneme uvažovať o tom, či sme pre dobré odsvetlenie urobili naozaj všetko.“Osvetlenie a očiAby sme sa..

Výber pozemku – list vlastníctva

Dostupnosť pozemkovAko hľadať ten pravý pozemok?Čo všetko treba nechať na odborníkov?List vlastníctvaČo musí správa katastra dodržiavať pri vydaní listu vlastníctvaČo všetko obsahuje list vlastníctvaČo všetko ešte nájdete v liste vlastníctvaČo nie je v liste vlastníctva a malo by sa tam nachádzať? V tomto čísle sa budeme opäť venovať pozemkom a ich špecifikám, sústredíme sa však na niektoré jednotlivosti, ktorým sme sa v minulých číslach nevenovali, alebo venovali iba povrchne. Zhromaždili sme pre vás najmä poznatky o liste vlastníctva. ..

Domáce násilie a otázka bývania

Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o radu. S druhom žijeme spolu takmer 10 rokov. Pred siedmymi rokmi sme si kúpili byt. Na liste vlastníctva a na všetkých zmluvách figuruje iba moje meno. Máme spoločné dieťa. Môj druh si našiel inú priateľku, žije však stále s nami v jednej domácnosti (niekedy nie), do ktorej finančne prispieva, ale občas sa prejaví aj jeho násilná povaha. Nedokážem s ním už ďalej žiť. Mám právo vymeniť zámok na byte s tým, že ho upozorním na termín, dokedy si má vysťahovať veci z bytu? Aké kroky musím podniknúť, aby som pristúpením..

Bývanie rozvedeného manžela - otázniky nad družstevnými bytmi

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či mám právo na polovicu bytu, ktorý na mňa a moju manželku (sme v rozvodovom konaní) prepísala svokra po našom sobáši. Jedná sa o družstevný byt, ktorý nie je ešte vo vlastníctve, sme tam len členmi družstva. Rastislav K., Rimavská Sobota Družstevným bytom sa rozumie byt, ktorý je vo vlastníctve bytového družstva, je prenajatý členovi družstva alebo ktorý je v spoločnom nájme manželov, pričom aspoň jeden z manželov je členom družstva. Tak ustanovuje rozsudok Najvyššieho súdu S SR, sp. zn. 5 Cdo 107/2000 z 30.1.2001...

Zmluva o vstavbe bytov - právna úprava a jej náležitosti

Jedným zo spôsobov vzniku vlastníctva bytov a nebytových priestorov, ktorý sa v súčasnosti vo veľkom rozsahu realizuje, je aj nadobúdanie nehnuteľností na základe zmluvy o výstavbe, stavbe alebo nadstavbe domu. Daný spôsob obľubujú najmä developerské spoločnosti. Jedná sa o zmluvu, ktorej rámcovú právnu úpravu obsahuje zákon č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Zmluvnými stranami tejto zmluvy sú na jednej strane doterajší vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome a na strane druhej stavebník/stavebníci...

Novinky v stavebnom sporení

Správa bytových domovCieľ projektu a konferencieNovela zákona o stavebnom sporeníOkruh poberateľov štátnej prémieAsi nikoho v súčastnej dobe neprekvapí, že medzi základné túžby človeka patrí splnenie si sna o vlastnom bývaní či zmodernizovaní toho, čomu hovoríme vlastný domov. Cesta k peknému a hlavne útulnému bývaniu vedie viacerými cestami. Medzi tie najviac využívané cesty ako sa k tomuto cieľu priblížiť patrí na Slovensku stavebné sporenie. Aby tento nástroj na splenie si sna o peknom bývaní mohol lepšie reagovať na potreby ľudí, dochádza na tomto..

Ako sa nestať obeťou realitného podvodu

 Ak sa spomenie termín realitný podvod, väčšinou každému napadne nejaký nedávny zločin bytovej mafie , táto otázka je však omnoho komplikovanejšia a jej „mafiánska“ stránka je len jednou časťou zla, aj keď má bezpochyby najviac tragických koncov. Podvody s realitami sa však netýkajú len osamelých starších ľudí a mŕtvol vylovených z rybníkov - oveľa viac je tých „prozaických“ prípadov, okolo ktorých sa robí menej kriku, avšak ich dôsledky sú pre postihnutých takisto ničivé a vo všeobecnosti by mali byť varovaním. Poďme sa teda pozrieť..

Poistenie domácnosti a zodpovednost Poistenie domácnosti a zodpovednost

Pýtali ste sa niekedy sami seba, prečo by ste si mali vybavovať niečo ako poistenie domácnosti, alebo poistenie zodpovednosti keď už aj tak platíte za poistenie nehnuteľnosti a nechcete utrácať ďalších pár eur za mesiac, ktoré by ste si mohli ušetriť na krásny nový gauč, alebo na nový koberec ktorý ste videli v obchode? Treba si ozrejmiť predovšetkým, čo všetko zahŕňa poistenie nehnuteľnosti. Predstavte si, že Váš domov by niekto vzal, otočil ho strechou dolu, a začal by s ním triasť. Vaše veci, nábytok, oblečenie, knihy.... začali..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.