Záhradná architektúra

Záhrada je miestom, ktoré nielen dotvára vzhľad nášho domu, ale zároveň dáva jeho obyvateľom priestor pre fantáziu a relax. Najmä o tom poslednom však má každý z nás inú predstavu, a podľa toho si treba typ záhrady aj vyberať. Možností je veľa a je rozdiel, či sa chceme záhrade každý druhý deň aktívne venovať, alebo raz za týždeň pokosiť trávnik. Okrem estetického výsledku by teda mal byť kritériom aj miera starostlivosti, s ktorou do budúcnosti rátame.

Anglický trávnik

Tento druh je stále veľmi obľúbený; vyzerá elegantne a upravene, ale je potrebné ho často kosiť. Môžete si ho vysadiť aj sami; pri výbere kvalitného osiva bude dlho zelený a odolný. Osivo sa zmieša so zeminou a zaseje sa. Problémy však pri tomto type trávnika zvykne spôsobovať burina a kyslá pôda.

                Tá býva problémom z toho dôvodu, že sa v nej nedarí tráve. Ak je pôda na našom pozemku kyslá, účinnou pomocou je vápnenie, ktoré je dobré spojiť s prevzdušnením pôdy, čím sa zlepší jej kvalita a následne aj stav trávy. Ak je naopak pôda zásaditá, môžeme sa „tešiť“ na burinu. Vtedy pomôže hnojenie a opätovné vysiatie trávy.

                Ak sa stretneme s akoukoľvek inou „neželanou návštevou“, machom alebo hubami, treba to riešiť dôkladným prevzdušnením. Pri pravidelnej údržbe a dôkladnom strihaní by sa mali tieto problémy časom upraviť. Týmto spôsobom sa zlepšuje i kvalita trávy. Podceniť sa neoplatí ani vhodný výber kosačky, ktorých je na trhu veľké množstvo. Majitelia záhradných trávnikov si väčšinou vyberajú kosačky ručné vretenové alebo rotačné.

                Anglický trávnik je praktický a efektný, avšak treba vopred rátať s tým, že bez pravidelnej údržby z neho nebudeme mať ani praktický, ani estetický úžitok. Znížená miera starostlivosti má samozrejme za následok jeho zanedbaný vzhľad. Ešte treba dodať, že jeho význam je plnohodnotný najmä vtedy, ak neslúži iba ako okrasa, ale i ako miesto na oddych a detské hry.

Prírodná záhrada

Tento variant je sám osebe širokým pojmom; zahŕňa množstvo rôznych variácií, avšak dominantným prvkom zväčša je, ak ide o rozsiahlejšiu plochu, kvetinová lúka. Možno ju kombinovať so stromami či porastom, avšak treba to citlivo odhadnúť, keďže je sama osebe dostatočne výrazná a dominantný prvok vždy stačí jeden.

                Výhoda kvetinovej lúky je okrem estetických pozitív najmä v minimálnej starostlivosti. Okrem toho v porovnaní s inými variantmi, ktoré si vyžadujú častú starostlivosť, pôsobí omnoho prirodzenejšie a pestrejšie. Skvele ju doplní altánok či jazierko.

Bylinková záhrada

Tento termín predstavuje takpovediac divý trávnik; stačí ho totiž na nejaký čas prestať kosiť, aby tráva vyrástla vyššie a aby sa medzi ňou mohli objaviť rôzne bylinky. Takýto trávnik potom stačí pokosiť naozaj iba raz za čas a môžeme zvoliť aj nerovnomerný povrch – niekoľko ostrovčekov, kde bude tráva i bylinky vyššie od okolia. Môžeme zostať len pri tých bylinkách, ktoré nám vyrastú, prípadne ich dosiať druhmi, aké sa nám páčia. Každopádne sa zbavíme hnojenia a polievania, čo je najmä pre tých „menej aktívnych“ dobrou voľbou.

                Bylinkový trávnik je však možné skombinovať aj s anglickým trávnikom; závisí to naozaj len od fantázie domáceho pána. Keby sme si totiž v celej záhrade nechali iba tú divokejšiu verziu, mohla by na väčšej ploche pôsobiť trocha neupravene. V kombinácii s nízko pokoseným zeleným trávnikom a kamenným chodníčkom je však veľmi efektná.

Cestičky v záhrade

Sú potrebné nielen z hľadiska užitočnosti, ale pomáhajú i dotvárať celkový vzhľad záhrady. Ak sme venovali patričné úsilie výberu a údržbe trávnika, bolo by chybou „zabiť“ dojem z neho neupravenými chodníčkami.

                Výber materiálu je tu veľmi dôležitý; niektoré druhy sa nám môžu páčiť, ale do našej záhrady sa nemusia hodiť. Rozhoduje celkový vzhľad domu a záhrady a je potrebné „trafiť sa“ do štýlu aj takýmto zdanlivým detailom. Myslieť však treba i na to, aby boli chodníčky v záhrade logicky rozložené, teda aby sme kvôli estetike nebehali „dookola“. Mohlo by to totiž viesť k tomu, že ich obyvatelia domu začnú ignorovať a vyšliapu si ďalšie, čím by počiatočná námaha stratila zmysel.

                Najprv si treba, najmä pri väčších záhradách, ozrejmiť, na čo všetky jej časti využijeme; nevypláca sa

zabudnúť na posledný roh, ak si tam chceme chodiť po jablká. Takisto si chodníčky vyžadujú vyčlenenie dostatočného priestoru tak, aby sa dali upraviť aj ich okraje.

                Cestička sa nemusí nutne vykladať kameňom; jeho absencia je však nevýhodou v jari a jeseni, keď je všade kopa blata. Nielenže na nej budú zostávať stopy, ale zašpiníme si aj predsieň v dome. Väčšina záujemcov si tak radšej vyberie z rôznych kamenných platničiek a podobných možností. Možnosťou je aj piesok, štrk alebo liaty betón.

Oplotenie

Otázka oplotenia je takisto pomerne široká; druhov materiálu, z ktorých si môžeme plot okolo svojej záhrady postaviť, je veľa. Ak sa však rozhodneme pre živý plot, je potrebné vziať do úvahy, že si bude vyžadovať permanentnú starostlivosť, ktorá je omnoho zložitejšia, ako raz za čas natrieť drevené latky.

                Faktom však je, že pri živom plote prakticky odpadá ochranná funkcia; slúži viac-menej na ohraničenie, dekoráciu a zachovanie súkromia. Pri otázke estetiky tu máme na výber z rôznych druhov drevín a obmedzuje nás prakticky jediná otázka – či sa budú hodiť práve do našej záhrady s jej druhom pôdy a ostatnými podobnými podmienkami. Taktiež treba brať do úvahy celkový vzhľad a štýl domu a záhrady, aby bol živý plot dotvárajúcim, nie disonančným prvkom.

                Živý plot si vyžaduje viac či menej pravidelné zastrihávanie v závislosti od typu, ktorý sme si zvolili. Sú i také druhy, ktoré môžeme nechať úplne voľne rásť, ale väčšej obľube sa tešia tie „klasické“, ktoré si pravidelné strihanie vyžadujú. Táto činnosť však nie je príliš náročná, naopak – môže byť pre majiteľa príjemným relaxom.

Jazierko v záhrade

Tento prvok je veľmi obľúbený, ale ak si ho namiesto kúpy hotového chceme spraviť sami, musíme si toho veľa naštudovať. Jeho brehy nemôžeme vysadiť hocijakými rastlinami; najlepšie je nechať si poradiť od odborníkov. Takisto ho treba vhodne umiestniť – väčšina majiteľov z neho urobí dominantný prvok záhrady a jej ostatné časti potom k nemu doladí.

                Jazierko je dobré umiestniť tak, aby v jeho bezprostrednej blízkosti neboli stromy – podľa mnohých odborníkov sa totiž blízko vedľa seba „nemusia“ a trpeli by tým živé organizmy vo vode. Tiež treba myslieť i na to, aby jazierko nebolo situované na najtmavšom, ale ani najjasnejšom mieste záhrady.

                Čo sa týka tvaru, záleží naozaj len na fantázii majiteľa; istá logika by však mala byť zachovaná. Ak máme dom i záhradu v prísne upravenom minimalistickom štýle, „uletený“ asymetrický tvar by do celkového dojmu mohol vniesť disonanciu. Tiež je teda potrebné zachovať istú mieru citlivosti a vkusu.

                Ako vidíme, možností upraviť a okrášliť našu záhradu je dostatočne veľa. Ak si na tom dáme záležať, odmenou bude dobrý pocit nielen z domova, ale i z jeho pekného okolia.

 

Autor: Mgr. Katarína Macková

KTN: 19/11

viac v relácii Reality na TA3

Späť

Ako vybrať dvere sprchového kúta pre malú kúpeľňu Ako vybrať dvere sprchového kúta pre malú kúpeľňu

Sprchové kúty zaberajú výrazne menej priestoru než vane, preto sa nemusíme diviť, že sú častou voľbou majiteľov menších kúpeľní. Ak sa aj vy snažíte ušetriť každý centimeter, tak je dôležité rozmýšľať nad každým detailom, a to aj v prípade sprchových dverí. Ktoré sú tie najúspornejšie? Dvere na sprchový kút majú dôležitú úlohu – zaisťujú, aby voda v priebehu sprchovania nestriekala do celej kúpeľne. Ale aj taká maličkosť, ako sú dvere, môže ušetriť veľa priestoru. Najviac záleží na type, ktorý si zvolíte...

Systémové omietky Ytong hrejú a chránia pred hlukom aj plesňami Systémové omietky Ytong hrejú a chránia pred hlukom aj plesňami

Jednou z prednostívnútorných vápennocementových omietok Ytong je skutočnosť, že zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti stien. Navyše vďaka vysokej paropriepustnosti znižujú riziko vzniku plesní. Pri práci s nimi realizačná firma alebo stavebník ocenia aj ľahké spracovanie, vysokú výdatnosť a pevnosť. Tieto omietky dokonale ladia s priedušnosťou muriva Ytong a Silka. Užívatelia domu či bytu potešia ich dobré tepelnoizolačné vlastnosti: (tepelný odpor λ10 s hodnotou 0, 13 W/m.K). Tie im dodáva špeciálna ľahčená zložka z recyklovaného skla. Vďaka..

Vianočné darčeky majú byť praktické a šité na mieru Vianočné darčeky majú byť praktické a šité na mieru

Už pociťujete mierny vianočný stres, chytá vás nákupná horúčka a intenzívne uvažujete, aké darčeky si tento rok od vás rozbalia vaši blízki pod vianočným stromčekom? Nenechávajte si nákupy na poslednú chvíľu, vybavte sa všetkým potrebným s predstihom a pár dní pred Vianocami si už len nalejte varené víno, na tanier dajte medovníky, vyložte si nohy a pozrite si romantický vianočný film.Kam s darčekmi?Predtým, ako vám dáme zaujímavé, praktické a moderné tipy na darčeky, mali by ste si nájsť tajné miesto, kde ich budete môcť ukryť pred zvedavými..

Smrť darcu a jej následky na vkladové konanie

V decembri 2004 som s mojou starou mamou uzatvorila darovaciu zmluvu, na základe ktorej mi darovala jej rodinný dom. Pár dní na to moja stará mama zomrela. Návrh na vklad bol podaný po jej smrti, avšak kataster návrh neprijal a vyzval nás na doplnenie návrhu formou prijatia dodatku k darovacej zmluve - týkalo sa to zriadenia vecného bremena. Návrh som doplnila v lehote, kataster konanie zastavil, čo považujem za nezákonné. Prečo kataster nerešpektuje vôľu jednej zmluvnej strany - mojej nebohej starej mamy a nepostupoval v súlade so zákonom?! Moja právnička podala..

Riešenie dedičskej otázky medzi živými a mimo testamentu

Čo je darované, patrí len jednému z manželov Rodinný dom, ktorý podľa vašich slov mal nadobudnúť darovaním počas existencie vášho manželstva manžel, je výlučne jeho majetkom. To, že v darovacej zmluve nefigurujete vy ako manželka, je tým, že darca chcel nehnuteľnosť darovať výlučne manželovi. Veci, ktoré jeden z manželov počas manželstva získal darovaním, príp. dedením, netvoria tak predmet bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Skutočnosť, že predmetnú nehnuteľnosť užívate a obývate, je daná existenciou manželstva, a teda ju užívate z..

Novela právnej úpravy vlastníctva bytov a nebytových priestorov II

Vážení čitatelia. V predchádzajúcom čísle Kompletného trhu nehnuteľností sme sa venovali novele právnej úpravy vlastníctva bytov a nebytových priestorov upravenej zákonom č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá bola prijatá a vyšla v Zbierke zákonov ako zákon č. 70/2010 Z. z. Okrem eliminácie nejednoznačnosti a nezrovnalostí týkajúcich sa úloh správcu bytového domu, vzťahov medzi vlastníkmi bytov a nebytových priestorov a správcom, príp. orgánmi spoločenstva vlastníkov bytov ako aj úpravy zakladania spoločenstiev..

Kúpte si pozemok, pretože ... (TRH Nehnutelnosti)

Financovanie nehnutelnosti

Právnické a fyzické osoby, ktoré ku svojej činnosti potrebujú vyhovujúce priestory, majú v dnešnej dobe hneď niekoľko možností ako ich získať. Každá z nich obsahuje výhody, nevýhody a skryté riziká. Spomínanými možnosťami sú kúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky, kúpa nehnuteľnosti s použitím bankového úveru, kúpa nehnuteľnosti na leasingové splátky alebo iba prenájom nehnuteľnosti na určitú dobu.Kúpa nehnuteľnosti verzus nájomKúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky je klasická možnosť kalkulovania: “čo si môžem dovoliť za peniaze,..

Stavebné sporenie a Euro

V prípade zavedenia Eura na Slovensku sa už toho popísalo veľa. Poslednou témou týchto dní, je napríklad duálne zobrazovanie cien v obchodoch. My vám však ponúkame informácie, ktoré sú pri zavedení tejto meny taktiež dôležité. Veľa spoluobčanov si na svoje bývanie sporí prostredníctvom stavebného sporenia. Ako to bude v prípade zavedenia Eura a jeho vplyvu na stavebné sporenie, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch ktoré vám pomôžu sa lepšie zorientovať v tejto problematike.Kto a ako si sporíPribližne tretina občanov Slovenskej republiky má uzatvorenú zmluvu..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.