Zariaďujete si spálňu? Ktoré prvky ohrozujú pokojný spánok?

Veľmi dôležitým faktorom pre kvalitný spánok a celkovú pohodu v živote je správne zariadenie spálne. Mnohí z nás v tomto smere preto venujú veľkú pozornosť výberu veľkej postele a kvalitného matraca, no pritom zabúdame na fakt, že existuje celý rad ďalších prvkov, ktoré môžu mať na náš spánok  výrazný a dokonca negatívny vplyv.

Ktoré kroky nám viac škodia ako pomáhajú, a ako správnym zariaďovaním tohto priestoru môžeme optimalizovať náš spánok?

ako na dobrý spánok

Nevhodné a príliš silné osvetlenie

Osvetlenie je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich náš denný a nočný rytmus. Príliš jasné svetlo v spálni môže preto narušiť našu schopnosť zaspať. Z tohto dôvodu je dôležité zvoliť si primerané osvetlenie a v noci preferovať tlmené svetlo.

Môžete tiež zvážiť použitie závesných svietidiel s možnosťou príjemnej regulácie intenzity svetla, ktorých montáž vám pôjde s výkonným aku skrutkovačom doslova od ruky. Rovnako efektívne sú aj malé stolné lampy, ku ktorých ovládaniu vám dnes často stačí iba jeden pohyb ruky, prípadne majú automatický časovač.

Sýte farby a veľa zbytočnej dekorácie

Aj farby a dekorácie modernej spálne môžu a budú mať psychologický vplyv na vašu pohodu. Jasné a agresívne farby dokážu stimulovať mozog a brániť relaxácii. Namiesto toho je vhodné zvoliť tlmené farby, ako sú modrá, zelená alebo jemné odtiene sivej. Minimalistický dizajn spálne môže tiež pomôcť vytvoriť pokojné prostredie.

Elektronika

Prítomnosť elektroniky, ako sú televízory, počítače alebo mobilné telefóny, v spálni môže narúšať našu schopnosť relaxovať a zaspať. Svetlo z obrazovky a elektrický smog môže brániť tvorbe melatonínu, hormónu zodpovedného za reguláciu spánku. Odporúča sa preto obmedziť používanie elektroniky pred spaním a miestnosť od akýchkoľvek elektrických spotrebičov úplne oslobodiť.

Podľa Feng Shui by dokonca mali byť aj samotné elektrické zásuvky umiestnené od hlavy v dostatočnej vzdialenosti (30-40 cm), pretože v ich okolí sa tvorí veľký elektrický smog, ktorý môže brániť pokojnému a plnohodnotnému spánku.

dobrý spánok

Nesprávna teplota a slabá ventilácia

Ideálna teplota v spálni sa pohybuje medzi 18-22 °C. Príliš teplo alebo príliš chladno môže ovplyvniť kvalitu spánku. Aby ste preto mali na nočný odpočinok ideálny teplotný komfort, zabezpečte si dostatočnú ventiláciu priestoru a prípadne investujte do kvalitného klimatizačného alebo vykurovacieho systému.

Nekvalitný matrac a nevhodná posteľ

Nemenej dôležité sú samozrejme aj samotné základné prvky spálne. Kvalitný matrac, pohodlná posteľná bielizeň a vhodné vankúše sú základ. Pri výbere matraca je dôležité myslieť nielen na jeho cenu, ale aj správnu tvrdosť a typ. Dbajte tiež na správnu montáž postele, ku ktorým si je lepšie obliecť domáce oblečenie alebo pohodlné montérky. Bežný odev je na plnohodnotné zariadenie spálne nevhodný a nepohodlný, veľmi rýchlo ho tiež môžete znehodnotiť. Dbajte tiež na správnu výšku postele.

Zariaďovanie spálne je komplexný proces, ktorý si vyžaduje zohľadnenie množstva faktorov. Svoje opodstatnenie majú výber vhodného osvetlenia, farebnej schémy a minimalizácia elektroniky. Vytvoriť pokojné prostredie na kvalitný spánok je s kombináciou týchto prvkov naozaj jednoduché a zaručuje dosiahnutie vašej maximálnej spokojnosti takmer na celý život. 

Späť

Ochrana pred vlhkosťou v nehnuteľnostiach

Mať strechu nad hlavou a nohy v teple a suchu. Často obyčajné želanie mnohých ľudí, ktorí túžia po bežných veciach. Ale mnohokrát väčším problémom pri tomto želaní nebýva ani tak postaranie sa o vlastný príbytok, ale skôr udržanie sucha vo vlastnom príbytku. Zatekajúce a plesnivé steny mátajú totiž nejedného majiteľa rodinného domu či bytu aj v dnešnej dobe. Mnohokrát si preto dávame pri pohľade na takto prikrášlenú stenu otázku: „Kde sa vlastne stala chyba?"S vlhkosťou stien a plesňou sa stretávame pri veľkom množstve nehnuteľností. Bohužiaľ..

Keď sneh nie je len radosť ale aj starosť

Čistenie chodníkov v slovenských mestáchSankcie za nedodržiavanie povinnostíÚrazy na zľadovatených chodníkochPrvé snehové vločky prinášajú so sebou nielen radosť z nastávajúcej zimy, ale mnoho krát aj starosti s odstraňovaním veľkého množstva snehovej prikrývky. Tá vie najmä na cestách a chodníkoch pre chodcov narobiť najväčšiu šarapatu. Svedčia o tom aj zvýšené výjazdy záchranárov k starším ľuďom a väčšie množstvo fraktúr v chirurgických ambulanciách počas zimných mesiacov. Predchádzať sa dá tomu dôslednou zimnou údržbou nielen miestnych..

Konkurenčnou výhodou môže byť aj zníženie nákladov Konkurenčnou výhodou môže byť aj zníženie nákladov

Ako uspieť na trhu? Pozrime sa na konkrétny príklad z praxe. Recept na úspech sa samozrejme odvíja od kvality tovarov a služieb, ktoré ako firma poskytujete. V silnom konkurenčnom prostredí však niekedy ani to nemusí stačiť. Je totiž potrebné dostať sa do pomyselných čiernych čísiel, a to sa dá docieliť znížením nákladov. Pozor na veľkú chybu Nie je však zníženie nákladov ako zníženie nákladov. Dajte si pozor na jednu veľkú chybu, a to je znižovanie nákladov na úkor kvality poskytovaných služieb či vyrábaných tovarov...

Prístup súdneho znalca do obydlia občana - áno či nie?

 Dobrý deň, v novembri 2008 som sa stala nájomníčkou družstevného bytu. Po roku bývania v ňom som dostala zásielku zo súdu, že byt musím sprístupniť znalcovi z odboru stavebníctva, ktorý má vypracovať znalecký posudok na stavebné práce, ktoré tam uskutočnil predchádzajúci nájomník. Ten tam býval do roku 2005 s manželkou, ktorá vtedy od neho definitívne odišla a rozviedli ich v januári 2007. Preto sa chcem opýtať, kto je vlastne v práve - to mám akože do svojho bytu pustiť znalca, ktorý si už môj byt nafotí!? Veď moje súkromie bude narušené...

Základné povinnosti prenajímateľov - všeobecná právna úprava

Nájomné vzťahy bývajú v praxi značne komplikované, nakoľko účastníci zmluvného vzťahu nedostatočným spôsobom upravili svoje vzájomné vzťahy v súvislosti s nájmom - práva povinnosti. Často zo strany prenajímateľov dochádza k porušeniam zákona ohľadne nájmu, pričom nájomcovia vychádzajú v danom dôsledku skrátka. Vzhľadom na viaceré vaše otázky na danú problematiku, vážení čitatelia, vám poskytujeme náhľad do základných povinností prenajímateľov. Základnou právnou úpravou nájmu je Občiansky zákonník v ust...

Niektoré zásady občianskeho práva a ich význam pre platnosť zmluvných vzťahov o nehnuteľnostiach

Zásada rovnosti účastníkov   V oblasti občianskeho súdneho procesu je zásada rovnosti účastníkov ustanovená v čl. 12 ods. 1 Ústavy SR a v občianskom súdnom konaní sa transformuje do zásady rovnosti účastníkov konania (čl. 47 ods. 3 ústavy) a vzťahuje sa na všetky materiálne a procesné zákony a na každého. Rovnosť pred súdom je len výrazom rovnosti strán pred zákonom, v tomto prípade pred Občianskym súdnym poriadkom. Z toho vyplýva, že rovnosť pred zákonom a rovnosť pred súdom je obsahom toho istého pojmu a znamená rovnaké postavenie..

Ako ušetriť pri kúpe nehnuteľnosti na úrokoch z pôžičky Ako ušetriť pri kúpe nehnuteľnosti na úrokoch z pôžičky

Mnoho ľudí vie ako hypotéka funguje, ale pre prípadnú menšinu si zhrnieme základné informácie, ktoré by mohli byť pre každého zaujímavé a obohacujúce. Keď sa rozhodneme zainvestovať a kúpiť si konečne vlastné bývanie.... dom alebo byt, často a teda väčšinou nemáme dostatok financií na to, kúpiť si nehnuteľnosť za vlastné úspory. (Ak teda nesporíme už dvadsať rokov...) V takých chvíľach sa ponúka hypotéka. Tá ale uhrádza iba určité percento hodnoty domácnosti. V dnešných dňoch to je okolo osemdesiatich percent..

Aké sú ceny nehnutelnosti - realitná bublina 2018?

Ako zistiť, či sú nehnuteľnosti nadhodnotené a či kúpou nehnuteľnosti neriskujeme?   Veľmi dobrým zdrojom informácií o tom, či ceny nehnuteľností sú príliš vysoké alebo či sa už nachádzame v oblasti realitnej bubliny a cena za nehnuteľnosť nepredstavuje reálnu hodnotu, ktorú poskytne obytný priestor jej vlastníkovi prostredníctvom možnosti bývania na veľa rokov je kompozitný index, ktorý počíta Národná banka Slovenska.  Ako uvádzajú analytici ÚMS (NBS) ceny nehnuteľností sa v roku 2018 nachádzajú v pásme VZOSTUPU, ďaleko od pásma BUBLINY...

Kúpa nehnutelnosti zaťaženej vecným bremenom alebo záložným právom na nehnuteľnosti?

Pred samotnou kúpou zaťaženej nehnutelnosti je vhodné, aby si kupujúci v prvom rade jasne ozrejmil, či skutočne chce nadobudnúť nehnuteľnosť s ťarchou alebo nezaťaženú nehnuteľnosť. Jeho postup závisí od toho, či nehnuteľnosť je nadobúdaná priamo konaním kupujúceho alebo cez sprostredkovateľa - realitnú kanceláriu. Kupujúci by si mal vyžiadať relevantné a najmä aktuálne doklady ohľadne predmetnej nehnuteľnosti, napr. originál  listu vlastníctva. Na liste vlastníctva, ktorý môže získať od predávajúceho, od realitnej kancelárie..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.