Zariaďujete si spálňu? Ktoré prvky ohrozujú pokojný spánok?

Veľmi dôležitým faktorom pre kvalitný spánok a celkovú pohodu v živote je správne zariadenie spálne. Mnohí z nás v tomto smere preto venujú veľkú pozornosť výberu veľkej postele a kvalitného matraca, no pritom zabúdame na fakt, že existuje celý rad ďalších prvkov, ktoré môžu mať na náš spánok  výrazný a dokonca negatívny vplyv.

Ktoré kroky nám viac škodia ako pomáhajú, a ako správnym zariaďovaním tohto priestoru môžeme optimalizovať náš spánok?

ako na dobrý spánok

Nevhodné a príliš silné osvetlenie

Osvetlenie je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich náš denný a nočný rytmus. Príliš jasné svetlo v spálni môže preto narušiť našu schopnosť zaspať. Z tohto dôvodu je dôležité zvoliť si primerané osvetlenie a v noci preferovať tlmené svetlo.

Môžete tiež zvážiť použitie závesných svietidiel s možnosťou príjemnej regulácie intenzity svetla, ktorých montáž vám pôjde s výkonným aku skrutkovačom doslova od ruky. Rovnako efektívne sú aj malé stolné lampy, ku ktorých ovládaniu vám dnes často stačí iba jeden pohyb ruky, prípadne majú automatický časovač.

Sýte farby a veľa zbytočnej dekorácie

Aj farby a dekorácie modernej spálne môžu a budú mať psychologický vplyv na vašu pohodu. Jasné a agresívne farby dokážu stimulovať mozog a brániť relaxácii. Namiesto toho je vhodné zvoliť tlmené farby, ako sú modrá, zelená alebo jemné odtiene sivej. Minimalistický dizajn spálne môže tiež pomôcť vytvoriť pokojné prostredie.

Elektronika

Prítomnosť elektroniky, ako sú televízory, počítače alebo mobilné telefóny, v spálni môže narúšať našu schopnosť relaxovať a zaspať. Svetlo z obrazovky a elektrický smog môže brániť tvorbe melatonínu, hormónu zodpovedného za reguláciu spánku. Odporúča sa preto obmedziť používanie elektroniky pred spaním a miestnosť od akýchkoľvek elektrických spotrebičov úplne oslobodiť.

Podľa Feng Shui by dokonca mali byť aj samotné elektrické zásuvky umiestnené od hlavy v dostatočnej vzdialenosti (30-40 cm), pretože v ich okolí sa tvorí veľký elektrický smog, ktorý môže brániť pokojnému a plnohodnotnému spánku.

dobrý spánok

Nesprávna teplota a slabá ventilácia

Ideálna teplota v spálni sa pohybuje medzi 18-22 °C. Príliš teplo alebo príliš chladno môže ovplyvniť kvalitu spánku. Aby ste preto mali na nočný odpočinok ideálny teplotný komfort, zabezpečte si dostatočnú ventiláciu priestoru a prípadne investujte do kvalitného klimatizačného alebo vykurovacieho systému.

Nekvalitný matrac a nevhodná posteľ

Nemenej dôležité sú samozrejme aj samotné základné prvky spálne. Kvalitný matrac, pohodlná posteľná bielizeň a vhodné vankúše sú základ. Pri výbere matraca je dôležité myslieť nielen na jeho cenu, ale aj správnu tvrdosť a typ. Dbajte tiež na správnu montáž postele, ku ktorým si je lepšie obliecť domáce oblečenie alebo pohodlné montérky. Bežný odev je na plnohodnotné zariadenie spálne nevhodný a nepohodlný, veľmi rýchlo ho tiež môžete znehodnotiť. Dbajte tiež na správnu výšku postele.

Zariaďovanie spálne je komplexný proces, ktorý si vyžaduje zohľadnenie množstva faktorov. Svoje opodstatnenie majú výber vhodného osvetlenia, farebnej schémy a minimalizácia elektroniky. Vytvoriť pokojné prostredie na kvalitný spánok je s kombináciou týchto prvkov naozaj jednoduché a zaručuje dosiahnutie vašej maximálnej spokojnosti takmer na celý život. 

Späť

Vývoj ponukových cien bytov na prenájom za r. 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 a 2012

Realitný portál TRH.sk pre svojich návštevníkov pripravil analýzu ponukových cien bytov na prenájom za m2/mes. pre okresy Bratislavy (BA I, BA II, BA III, BA IV a BA V) ako aj pre vybrané lokality z Bratislavy.Analýza je za obdobie rokov 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 a 2012 (polročné údaje).Uvedené ceny sú ponukovými cenami za m2, ceny sú samozrejme očistené o extrémy. Kategória sledovaných bytov zahŕňa staršie byty ako aj novostavby. Podrobnejšie aktuálne štatistiky cien nehnuteľností. Okresy Bratislavy: Vybrané..

Rekonštrukcia rodinných domov vs novostavby

Stačí kozmetická úprava?Nechajme si poradiťA tak niečo k novostavbeAko postupovať podľa práva?Budete potrebovať právne overené dokumentyTak kedy sa konečne môžete pustiť do práce?Súčasná bytová situácia sa zdá neúnosná a tak sa mnoho ľudí začína radiť, či si zaobstará starší, dostupnejší dom a postupne mu dá novú tvár, alebo si splní všetky svoje sny, zadĺži sa na dlhé roky a pôjde cestou novostavby. Čo je lepšie? Ako všade, aj tu narazíme na dve strany mince, aj tu záleží na mnohých faktoroch. Každá stavba je jedinečná, naše predstavy a..

Svetlo naše každodenné Svetlo naše každodenné

 „Pri predstave čo by mohlo byť pre nehnuteľnosť najdôležitejšie aby sa v nej dobre bývalo alebo pracovalo, človeku napadnú mnohé maličkosti a detaily, ktorými by si chcel spríjemniť pobyt v tej ktorej miestnosti pri oddychu či práci. Mnohokrát pritom nemyslíme nato, čo je snáď pre dobrý pocit z bývania najdôležitejšie a napadne nám to až vtedy keď nás „režú“ oči pri zlom osvetlení, či jednoducho nám praskne žiarovka. Zväčša až vtedy začneme uvažovať o tom, či sme pre dobré odsvetlenie urobili naozaj všetko.“Osvetlenie a očiAby sme sa..

Spoločný nájom bytu manželmi a jeho užívanie

Obraciam sa na Vás s touto otázkou: dňa 20.6.1995 som sa stal výlučným užívateľom družstevného bytu v Košiciach, teda bola so mnou spísaná zmluva o nájme bytu. V auguste 1996 som uzavrel manželstvo. Nedávno sme boli právoplatne rozvedení. Bývalá manželka sa z bytu odsťahovala a dňa 20.3.2010 som požiadal príslušnú mestskú časť o zrušenie trvalého pobytu pre bývalú manželku. Dostal som odpoveď, že bývalej manželke nezaniklo užívacie právo k bytu a mojej žiadosti bude vyhovené po predložení právoplatného súdneho rozhodnutia o majetkovo-právnom..

Narúšanie pokojného bývania ako predpoklad pre zánik nájmu bytu

Rada by som sa informovala, či nás bytové družstvo môže kvôli dcére vysťahovať z bytu? Nemáme kam íst bývať a dá sa tomu vyhnúť, ak bytové družstvo zruší dcére trvalý pobyt a ona odíde preč? Vlastníkom bytu  je bytové družstvo a ja a manžel ako spoloční členovia družstva sme nájomníkmi. Máme dospelú dcéru, ktorá má totožný trvalý pobyt ako my a v čase našej neprítomnosti (manžel je dlhodobo mimo bytu a ja kvôli práci) býva dcéra v byte a susedia sa sťažujú, zatiaľ len ústne, na bytovom družstve, že za dcérou chodia všelijaké..

Neoprávnená a čierna stavba

Nielen v našom hlavnom meste Bratislave, ale aj na iných miestach Slovenska dochádza k porušovaniu stavebného zákona, k nelegálnym zásahom do vlastníckych práv občanov. Mnohí z vás sa na mňa obrátili s prosbou o riešenie protiprávne postavených, príp. tzv. čiernych stavieb. Vzhľadom na to, že ide o dva samostatné pojmy a teda dve odlišné právne situácie, pokúsim sa vám ich priblížiť a načrtnúť možné riešenia.Neoprávnená stavba, čierna stavba a stavebné povolenie Neoprávnenou stavbou je stavba, ktorá je zriadená na cudzom pozemku bez právneho titulu...

Máte drahú hypotéku? Vymeňte ju!

Nie ste spokojní s aktuálnymi podmienkami vašej hypotéky? Nahraďte ju Flexihypotékou od VÚB banky s lepšou úrokovou sadzbou a bez poplatku za poskytnutie. Roman zo Senca dostal vo februári po piatich rokoch splácania hypotéky od svojej starej banky oznámenie o novej úrokovej sadzbe. Úrok bol 5,7% ročne, čo bolo približne toľko ako doteraz. Roman však dnes zarába viac, ako v čase, keď si bral úver, a so sadzbou tak nebol spokojný. „Navštívil som preto pobočku VÚB banky a oni ponúkli mi o percento lepší úrok. Nad..

Vývoj cien nehnuteľností na Slovensku od roku 2005 do roku 2010

V slovenských pomeroch sa zvykne dosť často používať fráza ktorá tvrdí, že: „Z grafov sa ešte nikto nenajedol“. Nuž možno je na tom čosi pravdy, ale autor tohto výroku asi nepochopil ich zmysel. Grafy majú v prvom rade informovať o určitom vývoji, či trende v tom či onom segmente. Zároveň by mali upozorniť na určité anomálie, či nezdravý vývoj ktorý sa mohol prejaviť v sledovanom období.Aj z tohto dôvodu sme sa v redakcii Kompletného TRH-u Nehnuteľností rozhodli priniesť základný trend vývoja cien nehnuteľností na Slovensku. Často krát sa v dnešnej..

Stavebné sporenie

Stavebné sporeniePrincíp a priebehVýhodyDôležité pojmyStavebné sporenie je dnes jedným z najefektívnejších nástrojov financovania bytovej výstavby nielen vo vyspelých západoeurópskych ekonomikách ale aj u nás. Prvým oficiálnym dňom, počas ktorého začala Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., vykonávať svoju činnosť, bol 16. november 1992. Prvá stavebná sporiteľňa a. s., bola prvou špecializovanou bankou tohto druhu v strednej a východnej Európe. Založili ju tri renomované európske bankové domy: Slovenská štátna sporiteľňa, š.p.ú. (v súčasnosti Slovenská..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.