Kúpna zmluva a jej náležitosti

Spolu s manželom máme záujem o kúpu pozemku od môjho starého otca. Pozemkom budeme súčasne ručiť banke, od ktorej máme sľúbený hypoúver. Nepoznám však presný obsah kúpnej zmluvy. Známy mi povedali, že si musíme zaplatiť znalca. Kto musí platiť daň, poplatky za vklad? Môže kataster odmietnuť náš návrh? Ďakujeme vám za vašu pomoc. 
Ivana a Peter Z., okres Nitra


     Právnu úpravu kúpnej zmluvy obsahuje Občiansky zákonník §§ 588 a nasl. a v §§ 409 a nasl. Obchodného zákonníka. V prípade, ak jednou zo zmluvných strán je fyzická osoba, vychádza sa z príslušných ustanovení  Občianskeho zákonníka. Kúpna zmluva vzniká na základe zhodného prejavu zmluvných strán. Predávajúcemu v rámci tohto zmluvného vzťahu vzniká právo na zaplatenie kúpnej ceny a povinnosť odovzdať predmet kúpy kupujúcemu. Kupujúcemu vzniká právo na vydanie predmetu kúpy a povinnosť zaplatiť zaň predávajúcemu dohodnutú kúpnu cenu.

Predmet kúpy a cena

 

     Medzi podstatné náležitosti kúpnej zmluvy patrí predmet kúpy a kúpna cena. Predmetom kúpy môže byť akákoľvek jednotlivo, druhovo, úhrnne alebo hromadne určená vec spôsobilá byť predmetom právnych vzťahov, samozrejme tiež byt alebo nebytový priestor. Podmienkou platného uzatvorenia kúpnej zmluvy je existencia samotnej veci, ktorá je predmetom kúpy. Vec musí fyzicky existovať v čase vstupu do zmluvného vzťahu. Odlišná situácia by nastala, ak by predmetom zmluvného vzťahu bola ešte neexistujúca vec - vec, ktorá vznikne až v budúcnosti. Taký vzťah by sa spravoval napr. zmluvou o uzavretí budúcej zmluvy, príp. by išlo o tzv. kúpu nádeje. Keďže ide o nehnuteľnosť, táto musí byť v zmluve presne označená - číslo listu vlastníctva, druh a výmera pozemku, označenie katastrálneho územia, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza a označenie príslušnej správy katastra. Pokiaľ ide o cenu - tak ako bolo uvedené už v minulých číslach KTN, kúpna cena musí byť dojednaná v súlade s cenovými predpismi. V opačnom prípade by bola kúpna zmluva neplatná, a to v rozsahu, v akom by odporovala cenovým predpisom. Kúpna cena musí byť v kúpnej zmluve presne vyjadrená v peniazoch alebo musí byť určený aspoň spôsob akým je možné cenu dostatočne určiť.

Označenie a vyjadrenie zmluvných strán

 

     Predmet kúpy možno kúpiť od jej vlastníka, prípadne od tretej osoby, ktorá uzatvára kúpnu zmluvu v mene a na účet vlastníka (napr. stavebná spoločnosť, realitná kancelária ai.). V tomto prípade je nevyhnutné žiadať od osoby, ktorá s vami zmluvu uzatvára, preukázanie oprávnenia konať za vlastníka, ktoré tvorí neoddeliteľnú súčasť kúpnej zmluvy. Obe zmluvné strany je nevyhnutné presne v zmluve definovať, a to presným označením strán, uvedením mien, priezvisk, adresy bydliska, dátumu narodenia, čísla občianskeho preukazu, uvedením údaju o štátnom občianstve, prípadne údaju o rodinnom stave - v prípade, že niektorá zo zmluvných strán sú manželia. Kúpna zmluva vzniká na základe zhodného prejavu zmluvných strán. Kúpna zmluva musí obsahovať vyjadrenie predávajúceho, že je oprávnený s predmetom kúpy nakladať ako aj vyhlásenie obidvoch zmluvných strán, že ich zmluvná voľnosť nie je obmedzená. Vlastníctvo nehnuteľnosti nadobudnete vkladom vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, o ktorom rozhodne miestne príslušná správa katastra. V súvislosti s prevodom nehnuteľnosti môže kúpna zmluva obsahovať aj dohodu zmluvných strán o podieľaní sa na nákladoch prevodu. Keďže uvádzate, že na nehnuteľnosť bude zriadené záložné právo, k zmluve treba pripojiť aj znalecký posudok, v ktorom sa vyjadrí hodnota kupovanej nehnuteľnosti. Znalcovi patrí za vypracovanie posudku odmena, ktorej výšku upravuje vyhláška Ministerstva spravodlivosti SR č. 491/2004 Z. z. o odmenách, náhradách výdavkov a náhradách za stratu času pre znalcov, tlmočníkov a prekladateľov. Znalcovi prislúcha tzv. podielová odmena, ktorá sa určí, ak predmetom znaleckého úkonu je ohodnocovanie nehnuteľností a stavieb alebo ak určenie východiskovej hodnoty nehnuteľností a stavieb súvisí s vykonaním znaleckého úkonu alebo je predpokladom na vykonanie znaleckého úkonu. Podielová odmena sa určuje podľa stanovenej výšky východiskovej hodnoty pozemku, ktorá je 500 Sk/m2. Minimálna výška podielovej odmeny je 800 Sk.
Nie je vylúčené, že znalca potrebovať nebudete, nakoľko banky poskytujúce hypotekárne úvery zabezpečujú vypracúvanie znaleckých posudkov samostatne. Daňová povinnosť sa na vášho starého otca vzťahuje, ak pozemok vlastní menej ako 5 rokov pred uzavretím kúpnej zmluvy. Podľa § 9 ods. 1 zákona o dani z príjmov (zákon č. 595/2003 Z.z.), od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie v súvislosti s predajom bytu alebo obytného domu, a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia, tiež príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem bytu alebo bytového domu, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa. Správa katastra môže návrh na vklad zamietnuť, ak nie sú splnené podmienky na vklad. Správa katastra je povinná skúmať skutkové a právne skutočnosti, ktoré by mohli mať vplyv na povolenie vkladu.

Späť

Ekologické bývanie – fikcia alebo realita? Je možné stavať úsporne, zdravo a šetrne k životnému prostrediu?

  Ekologické bývanie – fikcia alebo realita? Je možné stavať úsporne, zdravo a šetrne k životnému prostrediu? Pojem ekológia začína byť v posledných rokoch skloňovaný čoraz častejšie; devastovanie prírody človekom už prináša hmatateľné „ovocie“ a pomaly sa to odráža aj na zdraví ľudskej populácie. Tieto otázky sa začínajú skloňovať aj v oblasti bývania. Dom či byt je miestom, kde so svojou rodinou trávime väčšinu svojho života, spíme tam, vyrastajú tam naše deti. Snaha o vytvorenie zdravého prostredia je tu teda pochopiteľná najmä..

Tipy, ako vniesť do detskej izby štýl, pohodlie i poriadok Tipy, ako vniesť do detskej izby štýl, pohodlie i poriadok

Ani vám sa nedarí zariadiť deťom ich oázu pokoja tak, ako to vidíte v obľúbených katalógoch o bývaní? Tento problém rieši obrovské množstvo rodičov. Avšak, pre maximálnu spokojnosť najmenších nemusíte mať nadanie ani vysokoškolský titul architekta. V mnohých prípadoch je to len o pocitoch a detailoch, na ktoré treba pri zariaďovaní interiéru detskej izby myslieť. A my vám o tom všetko dôležité v našom článku povieme. Prezradíme vám, ako rozumne vyberať a rozmiestňovať nábytok a ako správne použiť osvetlenie, aby miestnosť pôsobila štýlovo..

Úprava bytu pre zdravotne postihnutých

FinancovanieDomov bez bariérBezbariérová kúpeľňaBezbariérová kuchyňaBezbariérová spoločnosťUbytovacie zariadenia a obchodné domyV Európe žije viac ako 50 miliónov postihnutých občanov. Ich každodenný život im znepríjemňujú veci, ktoré sú pre ostatných bežnými a vôbec si ich neuvedomujú. Ide napríklad o vysoké obrubníky pri cestách a chodníkoch, tiché semafory, rýchlo sa zatvárajúce dvere, nedostupné budovy či zle zaparkované autá. Obmedzenia sa však často nachádzajú aj na samotných pracoviskách a domovoch týchto ľudí. Pre bezproblémový život..

Komunikácia medzi správcom a vlastníkmi bytov - otázka efektivity

Komunikácia medzi správcom a vlastníkmi bytov - otázka efektivity   „Minulý rok došlo v našom dome ku zmene správy, ktorú pôvodne vykonávalo spoločenstvo vlastníkov. Toto spoločenstvo však stále je registrované ako existujúce. To je pomimo, avšak podstatným problémom je komunikácia so správcovskou spoločnosťou, ktorá spravuje náš dom. V dome, ktorý má dva vchody – predný a zadný - sú vytrhané mnohé svetelné spínače, svetlo možno zapnúť len na niektorých z dvoch poschodí, príp. na prízemí, čo značne komplikuje..

Porozvodové otázniky - spor o vypratanie družtevného bytu

V roku 1977 mi spolu s manželkou bol pridelený družstevný byt, obaja sme boli členmi družstva. Tento byt som nerušene obýval a užíval. Požiadal som družstvo o prevod vlastníctva k tomuto bytu. V apríli a máji roku 2003 mi však zo strany družstva boli doručené výzvy na vydanie bytu, dôvodom bolo, že mojej manželke, s ktorou som neviedol dlhodobo spoločnú domácnosť, bol v roku 1990 pridelený družstvom iný byt a vraj som sa spolu s ňou družstvu písomne zaviazal tento byt odovzdať a presťahovať sa do novoprideleného bytu. V roku 2000 kedy sme sa s manželkou rozvádzali,..

Smrť prenajímateľa a preplatky na energiách

Pred rokom sme s priateľkou uzavreli nájomnú zmluvu s mojím strýkom, ktorej predmetom bol nájom bytu v Bratislave. Strýko nedávno zomrel a my naďalej užívame jeho byt. Poštou sme dostali oznam od elektrární a plynární, že máme na byte preplatky. Do situácie sa zaangažovala strýkova manželka, ktorá nikdy nechcela, aby sme v byte bývali a chce nás z bytu vyštvať. Je agresívna, vyhráža sa nám. Môžeme naďalej byt užívať alebo má strýková žena na to právo? Komu máme teraz platiť nájomné? Čo máme podniknúť s preplatkami, môžeme ich vybrať na pošte?..

Kúpa nehnutelnosti zaťaženej vecným bremenom alebo záložným právom na nehnuteľnosti?

Pred samotnou kúpou zaťaženej nehnutelnosti je vhodné, aby si kupujúci v prvom rade jasne ozrejmil, či skutočne chce nadobudnúť nehnuteľnosť s ťarchou alebo nezaťaženú nehnuteľnosť. Jeho postup závisí od toho, či nehnuteľnosť je nadobúdaná priamo konaním kupujúceho alebo cez sprostredkovateľa - realitnú kanceláriu. Kupujúci by si mal vyžiadať relevantné a najmä aktuálne doklady ohľadne predmetnej nehnuteľnosti, napr. originál  listu vlastníctva. Na liste vlastníctva, ktorý môže získať od predávajúceho, od realitnej kancelárie..

Ako ušetriť pri kúpe nehnuteľnosti na úrokoch z pôžičky Ako ušetriť pri kúpe nehnuteľnosti na úrokoch z pôžičky

Mnoho ľudí vie ako hypotéka funguje, ale pre prípadnú menšinu si zhrnieme základné informácie, ktoré by mohli byť pre každého zaujímavé a obohacujúce. Keď sa rozhodneme zainvestovať a kúpiť si konečne vlastné bývanie.... dom alebo byt, často a teda väčšinou nemáme dostatok financií na to, kúpiť si nehnuteľnosť za vlastné úspory. (Ak teda nesporíme už dvadsať rokov...) V takých chvíľach sa ponúka hypotéka. Tá ale uhrádza iba určité percento hodnoty domácnosti. V dnešných dňoch to je okolo osemdesiatich percent..

Prečo si vybrať open space kancelárie: nová teória activity-based workplace

V posledných rokoch sa nie len väčšie úspešné firmy ale aj takzvaní podnikatelia na voľnej nohe usilujú o navodenie produktívnej atmosféry pri práci. Open space kancelárie sú pre pracujúcich ľudí v mnohom veľkým prínosom a to či už máte firmu s množstvom zamestnancov, alebo ste podnikateľ, ktorému sa nedarí zachovať motiváciu na gauči vo vlastnom byte. Otvorené priestory kancelárií, ktoré minimalizujú možnosti vytvoriť si súkromné priestory, odstraňujú steny a dvere, sa v histórii prvýkrát uplatnili niekde v 50.-tych..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.