Práva a povinnosti k spoločnému bytu

Pred asi pol rokom som sa oženil a teraz nám bol s manželkou pridelený obecný byt. Aké sú naše práva a povinnosti k spoločnému bytu? Čo sa stane v prípade, že sa rozvedieme, komu byt zostane? Môžeme byt od obce kúpiť?

R.E. Kráľ, Bratislava



Z otázky vyplýva, že Vám a Vašej manželke vznikol (podpisom nájomnej zmluvy s obcou) spoločný nájom obecného bytu. Podľa Občianskeho zákonníka budete mať k bytu rovnaké práva a povinnosti, najmä budete mať právo byt spoločne užívať a povinnosť podieľať sa spoločne na nákladoch spojených s užívaním bytu. Bežné veci týkajúce sa spoločného nájmu bytu môžete vybavovať každý samostatne, v dôležitých veciach je potrebný aj súhlas druhého manžela (bez súhlasu druhého manžela by napríklad nemohol jeden z manželov dať byt do podnájmu). Ak medzi Vami dôjde k nezhode o právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoločného nájmu bytu, rozhodne na návrh niektorého z Vás súd. Pokiaľ by niektorý z manželov opustil spoločnú domácnosť počas trvania manželstva, stane sa jediným nájomcom manžel, ktorý ostal v byte bývať.


V prípade rozvodu manželstva nebude súd v rozvodovom konaní rozhodovať o spoločnom nájme bytu (rovnako ako nebude rozhodovať o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov). Po rozvode sa môžete dohodnúť (uzatvorením písomnej zmluvy) o nájme bytu, t.j. na koho prejde nájom bytu a teda kto bude byt naďalej užívať. Pokiaľ sa nedohodnete, na návrh niektorého z Vás rozhodne súd, zruší právo spoločného nájmu bytu a určí, ktorý z bývalých manželov bude byt ďalej užívať ako nájomca.


Pri rozhodovaní o ďalšom nájme bytu vezme súd zreteľ najmä na záujmy maloletých detí (najmä ktorému z bývalých manželov boli zverené deti do výchovy) ako aj na stanovisko prenajímateľa. Zváži tiež širšie okolnosti rozvratu manželstva, sociálne pomery rozvedených manželov (najmä ich schopnosť zabezpečiť si iné ubytovanie), ich zdravotný stav ako aj to, ktorý z manželov sa pričinil o nadobudnutie spoločného nájmu bytu.


Jedna z posledných noviel Občianskeho zákonníka reaguje na situácie, kedy je spolužitie v spoločnom byte neznesiteľné z dôvodu násilia voči jednému z manželov alebo voči deťom. Zákon umožňuje súdu na návrh jedného z manželov alebo rozvedených manželov obmedziť užívacie právo druhého z nich, alebo jeho užívacie právo úplne zrušiť ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia, alebo hrozby takýmto násilím vo vzťahu k manželovi alebo k rozvedenému manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá s ním býva spoločne v byte (napr. k dieťaťu) stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným.


V prípade manžela, ktorý stratil právo byt užívať súd môže, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa, rozhodnúť, že rozvedený manžel má právo len na náhradné ubytovanie alebo na prístrešie. Náhradným ubytovaním je byt s jednou obytnou miestnosťou alebo obytná miestnosť v slobodárni, ubytovni alebo v iných zariadeniach určených na trvalé bývanie alebo podnájom v zariadenej alebo nezariadenej časti bytu u iného nájomcu (byt alebo obytnú miestnosť môžu užívať viacerí nájomcovia). Prístreším je prechodné ubytovanie, najmä v spoločnej nocľahárni alebo v iných zariadeniach na to určených. Ak sa však rozvedený manžel za trvania manželstva alebo po rozvode manželstva voči druhému manželovi alebo voči blízkej osobe dopúšťal alebo dopúšťa fyzického alebo psychického násilia, súd rozhodne, že bytová náhrada mu nepatrí.


Ak bude rozvedený manžel povinný poskytnúť podľa rozhodnutia súdu niektorú formu bytovej náhrady, druhý bývalý manžel nebude povinný vysťahovať sa z bytu a byt vypratať, kým nebude pre neho zabezpečená zodpovedajúca bytová náhrada. Pokiaľ povinná osoba bytovú náhradu zabezpečí, nájomca, ktorý má byt vypratať, je povinný uzavrieť zmluvu o bytovej náhrade do 30 dní od doručenia písomného vyhlásenia o zabezpečení bytovej náhrady; ak nájomnú zmluvu bezdôvodne neuzavrie, jeho nárok na bytovú náhradu zanikne.


K Vašej otázke týkajúcej sa možnosti kúpiť Vám pridelený obecný byt uvádzam, že nemáte zo zákona automaticky nárok na kúpu prideleného obecného bytu. Bude na rozhodnutí obce, či sa rozhodne byty vo Vašom bytovom dome predať alebo nie.

Späť

Oceňovanie nehnuteľností

Aké postupy sa používajú pri určovaní ceny nehnuteľnostiPodľa čoho pracujú znalciPrestanú banky vyžadovať znalecké posudky?Čo vplýva na cenu nehnuteľností? Všeobecná hodnota sa určuje podľa niekoľkých spôsobov. Spôsob, akým sa všeobecná hodnota majetku stanovuje, upravuje vyhláška ministerstva spravodlivosti č. 492 /2004 o stanovení všeobecnej hodnoty majetku.Aké postupy sa používajú pri určovaní ceny nehnuteľnostiPorovnávacia metóda: Pri tomto spôsobe sa porovnávajú nehnuteľnosti alebo stavby rovnakého druhu, porovnateľnej veľkosti..

Ako sa uistiť, že budova je skutočne energeticky efektívna a komfortná na bývanie Ako sa uistiť, že budova je skutočne energeticky efektívna a komfortná na bývanie

Energetická efektívnosť je dnes pojem skloňovaný v každom stavebnom projekte. No čo to vlastne znamená v praxi? Je váš byt skutočne teplý, keď má byť, a chladný, keď je to žiaduce? A ako zistiť, že nielen šetríte energiu, ale aj žijete komfortne? Pozrime sa na to bližšie. Správny izolácia je základ Predstavte si svoju budovu ako obrovskú termosku. Ak z nej uniká teplo, zrejme má niekde „trhliny“. Kvalitná izolácia obvodových stien, strechy a podlahy je základom, aby ste v zime nezahrievali ulicu a v lete sa neprehrievali ako pizza v peci. Správna..

Jednoduchý praktický skleník, ktorý môžete „oprieť o stenu“ Jednoduchý praktický skleník, ktorý môžete „oprieť o stenu“

Skleník je pre vášnivého záhradkára nevyhnutnosťou – je ideálny na siatie semien, pestovanie delikátnych rastlín a plodín a prezimovanie chúlostivých rastlín. Pokiaľ ide o výber skleníka, existuje obrovská škála možností a ceny sa môžu pohybovať od niekoľkých stoviek až po mnoho tisíc eur. Skleník, ktorý si nakoniec vyberiete, závisí od dvoch hlavných faktorov – plochy, ktorú máte k dispozícii a vášho rozpočtu.   Ak jediným dôvodom, prečo ešte nemáte skleník je, že si myslíte, že naň nemáte dostatok priestoru, zbystrite pozornosť,..

Zaevidovanie spoluvlastníckych práv

V roku 1978 sme si s manželkou na základe stavebného povolenia postavili chatu na pozemku, ktorý patril obci. Keď sme ju chceli predať, pomocou jej súpisného čísla sme zistili, že v katastri nehnuteľností nie je ako jej vlastník nikto evidovaný, aj napriek tomu, že ju od jej postavenia užívame my. Čo musíme urobiť, aby sme ju mohli predať? László Gy., Šaľa Aj napriek skutočnosti, že podľa Vami poskytnutých informácii ste s najväčšou pravdepodobnosťou ako manželia bezpodielovými spoluvlastníkmi stavby Vy, v záujme právnej istoty odporúčam zaevidovať Vaše..

Komunikácia medzi správcom a vlastníkmi bytov - otázka efektivity

Komunikácia medzi správcom a vlastníkmi bytov - otázka efektivity   „Minulý rok došlo v našom dome ku zmene správy, ktorú pôvodne vykonávalo spoločenstvo vlastníkov. Toto spoločenstvo však stále je registrované ako existujúce. To je pomimo, avšak podstatným problémom je komunikácia so správcovskou spoločnosťou, ktorá spravuje náš dom. V dome, ktorý má dva vchody – predný a zadný - sú vytrhané mnohé svetelné spínače, svetlo možno zapnúť len na niektorých z dvoch poschodí, príp. na prízemí, čo značne komplikuje..

Prístup na nehnuteľnosti v rámci výkonu exekúcie

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť či je exekútor oprávnený vstúpiť na pozemok (rodinný dom), ktorý už 3 roky nie je v našom vlastníctve ale figuruje tam ešte trvalý pobyt, nakoľko sa nemám kam prehlásiť. Exekútor chce z tohto domu vziať všetok nehnuteľný majetok. Terajší majiteľ je povinný ho vpustiť do domu? Ďakujem Vám vopred za radu. Karin T., Prešov Vstup exekútora na nehnuteľnosť pri súpise hnuteľných vecí Súdny exekútor je oprávnený, pri výkone exekučnej činnosti, vstupovať na pozemky, do bytov, či iných priestorov, avšak za podmienok uvedených..

Nehnuteľnosti sa viažu ...

Stavebné sporenie

Stavebné sporeniePrincíp a priebehVýhodyDôležité pojmyStavebné sporenie je dnes jedným z najefektívnejších nástrojov financovania bytovej výstavby nielen vo vyspelých západoeurópskych ekonomikách ale aj u nás. Prvým oficiálnym dňom, počas ktorého začala Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., vykonávať svoju činnosť, bol 16. november 1992. Prvá stavebná sporiteľňa a. s., bola prvou špecializovanou bankou tohto druhu v strednej a východnej Európe. Založili ju tri renomované európske bankové domy: Slovenská štátna sporiteľňa, š.p.ú. (v súčasnosti Slovenská..

Hypotekárne úvery = pomocná ruka?

 Čo by ste mali vedieť o hypotekárnych úverochCieľová skupina pre bankyPostup pri vybavovaní hypotekárneho úveruTakže ako to prebieha?Podmienky, za akých môžete požiadať o hypoúverS akými poplatkami musíte počítať?Aká môže byť úroková sadzba? Môže ju klient nejakým spôsobom ovplyvniť?Spôsoby ručenia pri výstavbe nového domu   Hypotekárny úver znamená pôžičku na prefinancovanie kúpy alebo výstavby nehnuteľnosti, je to úver, ktorý je zaručený nehnuteľnosťou. V súčasnosti ho na Slovensku poskytuje osem bankových subjektov. Každá..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.