Bazény

Kam s bazénom?
Materiál
Vodotesnosť
Osvetlenie
Celosezónne ošetrovanie bazénov

Aj vy riešite otázku, či je výhodnejšie chodiť dva krát týždenne na plaváreň, alebo jednorázovo investovať do stavby bazénu priamo na vašom pozemku? Bazény prestávajú byť považované na Slovensku za výsadu bohatej vrstvy a stále viac ľudí uvažuje o jeho výstavbe. Na čo všetko treba myslieť pri realizácii takéhoto projektu?

Kam s bazénom?

 

     Umiestnenie je asi tá najzákladnejšia časť. Bazén nesmieme postaviť na mieste, kde by nejakým spôsobom ovplyvňoval chod domácnosti a nezasahoval do pohody bývania. Treba si uvedomiť, že taká veľká vodná plocha značne zvlhčuje vzduch, preto je nutné dôkladne zabezpečiť, aby sa takýmto spôsobom neznehodnocovali konštrukcie domu, obvodové múry, ochranný plot a podobne. Najlepšie je vybaviť bazén kvalitným systémom vykurovania, vetrania, odsávania vzduchu a odvlhčovacím zariadením. Dnešné systémy sú komplexné, stačí ich kúpiť, umiestniť a nemusíte sa o nič starať. Do prevádzky sa podľa potreby spúšťajú automaticky, senzory sledujú teplotu, vlhkosť vzduchu a všetky potrebné ukazovatele.
     Priestor v okolí bazéna okrem vizuálu, ktorý dotvára celkové prostredie, musí mať dostatočnú veľkosť na pohyb v okolí. Je potrebný aj na oddych, prístup k vode, pre údržbu bazéna a z dôvodu, aby ste sa nezranili pri vstupe do vody.

Materiál na stavbu

 

     Na postavenie bazéna sa väčšinou využíva železobetón. Stále populárnejšie sú však plasty, hodia sa ale na menšie veľkosti. Môžete si ho vystaviť svojpomocne, ak ste trošku zruční v murárčine, nie je to žiadna veda. Jednoducho postavíte debnenie, do ktorého vlejete betón. Základ nie je nutný, nestaviate atómový kryt. Po uschnutí betónu sa pokryjú steny a dlažba pokladá textília s bazénovou fóliou na báze zmäkčeného PVC, zvyčajne s hrúbkou 0,75 až 1,5 mm. Dbajte na to, aby ste fóliou pokryli všetko, čo príde do kontaktu s vodou. Povrch ochrannej vrstvy je zvyčajne aj antibakteriálny, čím zabijete dve muchy jednou ranou. Pre zvýšenú bezpečnosť možno v miestach možného pošmyknutia sa (schody, stupne, detské bazény) použiť fóliu s lisovaným štruktúrovaným povrchom. Firmy, ktoré sa takouto firmou zaoberajú, využívajú takzvané stratené debnenie.
     Ak nechcete využívať fóliu, ďalšou vhodnou formou ako povrchovo upraviť vnútrajšok je keramický obklad. Je to však podstatne pracnejšie, obkladanie takej veľkej plochy zaberá mnoho času. Údržba je porovnateľná s fóliou, ale obklad nie je antibakteriálne ošetrený a na jeho povrchu sa ľahšie usádzajú nečistoty a riasy. Jeho údržba vám zaberie viac času.
     Pre menšie veľkosti si môžete objednať bazén hotový. Prevažne sa vyrába z laminátu, jeho doprava je však dosť obtiažna. Podľa štatistík je ale laminátový bazén rovnako finančne náročný ako železobetónový.
     Najlacnejším variantom je domáca plaváreň z plastu. Tiež je odporúčaný iba pre menšie modely. Plastové bazény sa vyrábajú zváraním polypropylénových dosák s hrúbkou 5 až 8 mm podľa veľkosti bazéna. Dno sa zvára polyfúzne (polyfúzny zvar je vysoko kvalitné spojenie, pretože ho tvorí iba vlastný materiál zváraných prvkov). Plášť bazéna sa zvára rovnakým spôsobom a ku dnu sa pripevňuje pomocou extrudéra. Bazén po celom obvode spevňujú zvislé výstuhy, ktoré zabezpečujú stabilitu bazéna pri preprave a obetónovaní a takisto zaisťujú fixáciu v betónovej vrstve
     Poznáme ešte jeden ekvivalent. Antikorový bazén môže byť extravaganciou, ale pôsobí zároveň veľmi elegantne. Antikorový plech sa vyrába pri vysokých teplotách z antikorovej ocele. Vďaka vystužovacím profilom zvareným z vonkajšej strany sa dosiahne požadovaná tuhosť. Jeho nevýhodou je však cena. Je podstatne vyššia ako pri ostatných typoch.

Vodotesnosť

 

     Jednou z najdôležitejších požiadaviek pre správne fungovanie vašej domácej plavárne je vodotesnosť bazénu. Pri betónových, železobetónových, ale aj ďalších konštrukčných typoch sa vyžaduje vodotesnosť už hlavnej konštrukcie. Vodotesnosť zabezpečuje hydroizolačná sústava bazénov. Pri mnohých typoch rodinných bazénov sa vodotesnosť zabezpečuje pomocou PVC fólií. Inou možnosťou je použitie špeciálnych hydroizolačných tmelov (stierkové vodotesné izolácie), ktoré súčasne slúžia aj ako lepiace tmely keramických obkladov.
     Vodotesnosť bazénov v miestach prierazov plášťa (potrubia, rúrové chráničky) sa rieši pri klasických hydroizolačných sústavách pomocou zovretia sústavy medzi dve príruby. Prírubami sa rieši aj uchytenie izolácií v určených miestach oceľovými kotvami.
Aby sme mali záruku kvalitnej a bezchybnej vody, musí byť súčasťou každého realizovaného bazéna odborný návrh recirkulačného čerpadla, filtra a chemického zabezpečenia. Voda v bazéne by sa mala neustále upravovať, to znamená privádzať a znova odvádzať z bazéna preč. To sa rieši pomocou vtokových dýz, umiestnených do dna alebo stien bazéna, a horných bodových odberov, takzvaných skimmerov zabudovaných na úrovni vodnej hladiny. Pri väčších bazénoch sa stretávame s priepadovými žliabkami, ktoré môžu pôsobiť zaujímavo a esteticky.

Osvetlenie

 

     Najkrajšie svetlá v bazéne sú tie pod vodou. Môžete využiť halogénové bodové svetlá, alebo svetelné káble. Pri ich rozmiestňovaní musíte dávať pozor na to, aby ľudí neoslepovalo, ale zároveň aby ste dobre videli. Svetlo sa pod vodou rozloží a láme, takže vždy pôsobí impozantným dojmom vodná plocha. Nezapínajte vodotesné svetlo, ak máte prázdny bazén, spáli sa.
     Dajte pozor aj na zladenie farieb. Vďaka svetlu pod vodou totiž môžu dostať absolútne neželaný odtieň, hnedá sa zmení na hrdzavú a podobne. Prevažne sa odporúča modrá. Biela ja vo výhode najmä v interiéri, pretože ukáže každú špinku. 

Celosezónne ošetrovanie bazénov

 

     Skôr ako napustíme vodu do bazéna, musíme sa rozhodnúť, či budeme vodu v priebehu sezóny dezinfikovať pomocou chlórových, alebo bezchlórových prípravkov. Výhodou bezchlórových, tj. kyslíkových prípravkou je, že voda nimi ošetrovaná nie je cítiť chlórom, nedráždi oči ani sliznicu. Jeho nevýhodou je vyššia nákupná cena a náročnosť na presné a pravidelné dávkovanie. Prechod z jedného spôsobu dezinfekcie na druhý v priebehu sezóny je možné no však je nutné prestať dávkovať prípravok na dobu 3-5 dní. V tejto dobe je potrebné udržovať hodnotu pH na hodnote 6,8-7,6 a preventívne pridávať dvojnásobné množstvo prípravku proti riasam.
     Podľa správnosti by sa mali kontrolovať hodnoty pH raz týždenne. Správne a konečné by mali byť 7,2-7,6 pH. Tento úkon sa dosiahne pomocou kvapkového testeru. Odchýlky od normy jednoducho korigujeme prípravkami, ktoré v názve obsahujú označenie pH plus alebo pH mínus.
     Na hodnote pH bazénovej vody je závislá účinnosť dezinfekčných prípravkov. Ak je pH príliš nízke, prichádza ku korózii kovových častí bazéna, blednú farby plastov a fólií. Ak je naopak pH príliš vysoké, prichádza vplyvom vylučovania vápnika ku kaleniu vody, môže prísť k zaneseniu filtrácie, znižuje sa účinnosť dezinfikácie a môže prichádzať k dráždeniu očí a pokožky. Pokiaľ je hodnota pH vyššia ako 7,6 použijeme prípravok pH MÍNUS, druhý deň znovu zmeriame hodnoty pH a celý postup opakujeme, pokiaľ nebude pH v doporučenej hodnote. Ak je pH nižšie ako 6,8 použijeme prípravok pH PLUS a postupujeme ako pri prípravku pH MÍNUS. V prípade vysokej tvrdosti vody je vhodné použiť stabilizátor tvrdosti, ktorý naviaže nežiaduce minerály, ktoré by mohli spôsobiť rôzne zafarbenia vody a zákaly.
     Pravidelne do vody musíme pridávať aj šokové prípravky. Tieto majú za úlohu zničiť zárodky rastlinných i živočíšnych baktérií. Na pravidelnú starostlivosť o bazénovú vodu slúžia chlórové tablety, ktoré sa po vhodení do vody postupne rozpúšťajú. Obsah chlóru vo vode by mal byť 0,3 až jeden miligram na liter. Netreba zabúdať, že voda musí byť niekoľkokrát denne filtrovaná. V čase, keď bazén nie je používaný, je nutné zakryť vodnú plochu proti vychladnutiu a nečistotám zo vzduchu a okolia. Kombinácia nepriehľadnej letnej a zimnej plachty v jednom dokáže nielen udržať získané teplo, ale zároveň zabráni rozmnožovaniu rias.
     Často sa stáva, že voda je obzvlášť po zime kalná. Ak sa to stane, treba jednoducho pridať rozjasňujúci prípravok alebo iba nepretržite filtrovať, kým voda nebude zasa jasná.
     Keď zabudneme alebo zanedbáme preventívnu starostlivosť, voda bude o niečo zelenšia ako je pekné. V tom prípade treba opäť pridať prípravok proti riasám a nutnosťou bude aj šoková chlorizácia. Ak je ale voda veľmi zelená, použite takzvaný flokulant. Teda pri vzniku rias, ktoré môžu spôsobovať zelené, hnedé alebo nažltlé sfarbenie bazénovej vody, klzké a mazľavé dno a steny bazénu a nepríjemný zápach vody, je vhodné použiť odstraňovač rias, ktorého účinkom nastane zahubenie rias. Časť mŕtvych rias je zachytená na filtri, ostatné sa odstránia vyvločkovaním. V teplom období a pri intenzívnejšom používaní bazéna je vhodné ako preventívne opatrenie proti riasam použiť chlórovú, alebo kyslíkovú chémiu.
     Prípravky vyzrážajú riasy a nečistoty z nich spadnú na dno bazénu. Tie potom treba odstrániť z dna vysávačom. A na záver zasa len filtrovať a filtrovať, až kým voda nie je priezračná.
     Krajný prípad je, ak všetky vyššie spomenuté procedúry zlyhajú. Nezostáva nám nič iné, iba vodu vypustiť, bazén vyčistiť a napustiť ho znovu. Je to zvlášť problematické pri bazénoch s fóliou namiesto keramického obkladu. Tlak vody totiž pomáha držať fóliu napnutú a mohlo by ľahko dôjsť k jej odchlipnutiu a zvrašteniu alebo dokonca k mechanickému poškodeniu fólie.

     Toľko teda o starostlivosti o vašu domácu vodnú plochu. Ak budete postupovať podľa uvedených odporúčaní, nemalo by sa nič nepredvídané, čo ovplyvní funkciu bazénu vyskytnúť. Je jasné, že sa nedajú predpokladať všetky problémy, ale dúfam, že najčastejšie vyskytujúce sa nám podarilo obsiahnuť.

Viac informácií sa dozviete
v relácii REALITY
vysielanej 17.8.2007 o 20:45 na TA3

 

Späť

Ako si správne postaviť krb a kachle

--> Teplý nápoj v ruke, v pozadí hrá príjemná hudba a vy ste zabalení v hebkej deke. Keď sa k tomu pridá pohľad na plápolájuce plamene vo vašom krbe, tak si už iba poviete, že už nič pohodlnejšie si neviete predstaviť. Podobne sa môžete cítiť aj na svojej chate, keď si pred spaním zatopíte vo vlastnej kachľovej peci. Ak ste pritom aj gurmáni, tak každý vám môže potvrdiť, že jedlo pripravené v kachľovej peci je obzvlášť chutné a nesie v sebe akúsi arómu kuchyne starých mám. Krb a kachľová pec majú v sebe čaro zútulnenia príbytku a dodávajú..

Používané stavebné materiály

 Vybrať si svoj byt či rodinný dom, ktorý by zohľadňoval všetky naše požiadavky býva často veľmi ťažkou úlohou. Pri kúpe nehnuteľnosti myslíme na celý rad faktorov ako sú cena, lokalita, či ide o staršiu stavbu alebo novostavbu, ale málo kedy sa zamyslíme nad úlohou materiálu z ktorého bol ten náš vyhliadnutý byt či rodinný dom postavený. Má preto zmysel sa nad takto postavenou otázkou pozastaviť? Verte že určite áno. Keď sa v päťdesiatych rokoch na Slovensku pomaly začala rozbiehať výstavba pre širšie skupiny obyvateľstva, môžeme podľa..

Rekonštrukcia rodinných domov vs novostavby

Stačí kozmetická úprava?Nechajme si poradiťA tak niečo k novostavbeAko postupovať podľa práva?Budete potrebovať právne overené dokumentyTak kedy sa konečne môžete pustiť do práce?Súčasná bytová situácia sa zdá neúnosná a tak sa mnoho ľudí začína radiť, či si zaobstará starší, dostupnejší dom a postupne mu dá novú tvár, alebo si splní všetky svoje sny, zadĺži sa na dlhé roky a pôjde cestou novostavby. Čo je lepšie? Ako všade, aj tu narazíme na dve strany mince, aj tu záleží na mnohých faktoroch. Každá stavba je jedinečná, naše predstavy a..

Zabezpečenie bytu proti strate v hazardných hrách

 Spolu s manželom sme vlastníkmi bytu, ktorý sme kúpili počas trvania manželstva. Môj manžel je nezamestnaný, hrá hazardné hry, nestará sa o rodinu; dozvedela som sa tiež, že si už niekoľkokrát požičal na hru. Bojím sa, že prehrá aj náš byt. Ako sa proti tomu zabezpečiť?Božena R., NitraKeďže uvádzate, že ste nadobudli byt počas trvania manželstva, byt je predmetom vášho bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ktoré zaniká rozvodom alebo iným zánikom manželstva. Avšak aj pokiaľ manželia nemajú v úmysle sa rozviesť, Občiansky zákonník umožňuje..

Zmluvy pri predaji nehnuteľnosti

Hovorí sa, že dobré zmluvy robia dobrých priateľov. Nie je to len veta, ktorú počujete pri uzatváraní akejkoľvek zmluvy, ale aj skoro v každom hollywoodskom filme s právnickou tematikou. Dobrá zmluva pri predaji a kúpe nehnuteľnosti totiž stavia všetkých jej účastníkov do pozície rovnocenných partnerov, kde nikto nie je zvýhodnený na úkor toho druhého. Opodstatnenosť tohto pravidla vám pomôže predísť rôznym komplikáciám pri predaji či kúpe akejkoľvek nehnuteľnosti.Pri predaji či kúpe akéhokoľvek typu nehnuteľnosti by ste si mali na začiatku tohto..

Svojpomoc namiesto štátnej moci

Pred rokom som privolila môjmu známemu, aby sa ku mne nasťahoval. Dohodli sme sa, že budeme spolu bývať, pričom obaja sme mali prispievať na „spoločnú domácnosť“. Súhlasila som, nakoľko išlo o rodinného priateľa, ktorému boli moji rodičia z minulosti zaviazaní. Po čase nastali však rozpory, prišiel o zamestnanie, začal byť agresívny - slovné útoky, negativizmus. Na domácnosť prestal prispievať, prácu si nehľadal, čo bolo pre mňa už neudržateľné. Som zúfalá, lebo vo svojom vlastnom byte nemám pokoj, dotyčný sa mi smeje do očí a vyhráža sa mi súdmi,..

Vývoj cien nehnuteľností na Slovensku od roku 2005 do roku 2010

V slovenských pomeroch sa zvykne dosť často používať fráza ktorá tvrdí, že: „Z grafov sa ešte nikto nenajedol“. Nuž možno je na tom čosi pravdy, ale autor tohto výroku asi nepochopil ich zmysel. Grafy majú v prvom rade informovať o určitom vývoji, či trende v tom či onom segmente. Zároveň by mali upozorniť na určité anomálie, či nezdravý vývoj ktorý sa mohol prejaviť v sledovanom období.Aj z tohto dôvodu sme sa v redakcii Kompletného TRH-u Nehnuteľností rozhodli priniesť základný trend vývoja cien nehnuteľností na Slovensku. Často krát sa v dnešnej..

Hypotéky pre mladých

 Róbert Fico si od avizovania krokov, ktoré pomôžu mladým rodinám s bývaním, vylepšil svoj profil o značné čísla. Realita sa však tak celkom nezakladá na pôvodne médiami hlásaných zvýhodneniach pre mladých ľudí, ktorí majú vážne starosti so svojím bývaním. Hovorím najmä o vládnej „pomoci“ mladým vo forme bonifikácie hypotekárnych úverov. Veľké oči Nečudo, že mnohí z nás mladších zajasali, keď postupne v takmer všetkých denníkoch natrafili na propagandistickú kampaň vládnych strán, kde bolo toto zvýhodnenie opisované ako konečne jeden..

Poistenie domácnosti a zodpovednost

Pýtali ste sa niekedy sami seba, prečo by ste si mali vybavovať niečo ako poistenie domácnosti, alebo poistenie zodpovednosti keď už aj tak platíte za poistenie nehnuteľnosti a nechcete utrácať ďalších pár eur za mesiac, ktoré by ste si mohli ušetriť na krásny nový gauč, alebo na nový koberec ktorý ste videli v obchode? Treba si ozrejmiť predovšetkým, čo všetko zahŕňa poistenie nehnuteľnosti. Predstavte si, že Váš domov by niekto vzal, otočil ho strechou dolu, a začal by s ním triasť. Vaše veci, nábytok, oblečenie, knihy.... začali..