Návrh na vklad do katastra nehnuteľností

Bývame v bloku, ktorý predstavuje vyše 200 bytov. Čiastočné odkúpenie bytov prebehlo už pred viac ako 6-timi rokmi avšak odpredaj pozemku na ktorom blok leží začal až teraz. Spoločnosť, ktorá organizuje prevod pozemkov od každého bytu okrem sumy za časť pozemku naviac vyžaduje platbu za zápis do registra - niektoré sú už odkúpené, avšak niektoré nie. Len pre odkúpený byt spoločnosť žiada ešte úhradu za náklady vybavovania prevodu. Máme pocit, že spoločnosť sa na náš úkor obohacuje v snahe dosiahnuť svoj zisk. Aké sú náležitosti návrhu na vklad do katastra? Sme povinní platiť spoločnosti, ktorá sprostredkúva odpredaj, alebo je možné nájsť iné riešenie?


Gabriel B, Košice

Práva k nehnuteľnostiam zo zmlúv (napr. zmluva o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, zmluva o zriadení záložného práva, zmluva o vecnom bremene, sa zapisujú do katastra vkladom, pričom právne účinky vkladu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia správy katastra o jeho povolení. Rozdiel je však v prípade, že ide o o majetok štátu. Právne účinky vkladu pri prevode majetku štátu na iné osoby vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia o jeho povolení ku dňu určenému v návrhu na vklad. Taký návrh na vklad sa musí podať najneskôr v deň, ktorý je určený v návrhu ako deň vzniku vlastníctva.

V prípade odpredaja bytov vo vašom bytovom dome išlo o prevod na základe zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Tieto právne účinky vkladu zo zmluvy o prevode bytu a nebytového priestoru do vlastníctva nájomcu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia o jeho povolení ku dňu doručenia návrhu na vklad. Konanie o povolení vkladu sa začína na návrh účastníka konania a správa katastra je návrhom účastníka konania viazaná. O návrhu na vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti rozhoduje príslušná správa katastra.

Zápis do katastra sa tak uskutočňuje vo forme vkladu, záznamu alebo poznámky. Zápis vo forme vkladu má konštitutívny charakter, lebo zakladá, mení alebo spôsobuje zánik právnych vzťahov k nehnuteľnostiam.

Návrh na vklad, ktorý sa podáva písomne, musí obsahovať tieto náležitosti:
  • meno (obchodné meno, názov) a miesto trvalého pobytu (sídlo) účastníka konania,
  • označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný,
  • označenie právneho úkonu, na základe ktorého má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti (môže sa stať, že predmetom návrhu na vklad sú viaceré právne vzťahy z viacerých právnych úkonov, čo je aj váš prípad. Musia sa tak označiť všetky právne úkony.)
  • číslo listu vlastníctva a názov katastrálneho územia, ak je právo k nehnuteľnosti, ktoré má byť vkladom dotknuté, zapísané v katastri,
  • určenie dňa, ku ktorému majú vzniknúť právne účinky vkladu pri prevode majetku štátu na iné osoby
K návrhu na vklad sa pripájajú aj prílohy, ktorými sú najmä:
  • zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra (v počte vyhotovení podľa počtu účastníkov konania a jej tri ďalšie vyhotovenia)
  • verejná listina alebo iná listina, ktorá potvrdzuje právo k nehnuteľnosti, ak toto právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,
  • identifikácia parciel, ak vlastnícke právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,
  • geometrický plán,
  • ocenenie nehnuteľností,
  • výpis z obchodného registra alebo z iného registra, ak je účastníkom konania právnická osoba (teda obchodná spoločnosť a pod.)
  • dohoda o splnomocnení (Len ak je účastník konania zastúpený splnomocnencom. Podpis splnomocniteľa musí byť úradne osvedčený podľa osobitných predpisov. Osvedčenie tak môže vykonať obvodný úrad alebo notár.
  • potvrdenie o zaplatení odvodu, ak nadobúdateľ má povinnosť zaplatiť odvod podľa osobitného predpisu (Len pokiaľ ide o poľnohospodárske alebo lesné pozemky, ohľadne ktorých súd vydal rozhodnutie o vyporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutie o dedičstve - rozdelenie pozemkov)
Otázkou zostáva, prečo vlastníctvo k časti bytov bola na pôvodných nájomcov prevedená a časť nie. K tejto časti sa nemôžem vyjadriť, nakoľko vo svojom dotaze neuvádzate bližšie okolnosti. V každom smere, doterajší nájomca, ktorý si riadne plnil svoje poplatkové povinnosti spojené s užívaním bytu, má právo na odkúpenie bytu. Výnimkou by boli byty, resp. budovy, ktoré boli predmetom reštitúcie, na túto otázku nám tu však nezostáva priestor.

Vami uvádzaná spoločnosť zabezpečuje odpredaj bytov, ako aj správu vášho bytového domu. Samozrejme, že v zmysle zákona č. 182/1993 Z. z., sa vy ako vlastníci bytov a nebytových priestorov sa môžete rozhodnúť, že správu vášho domu si budete vykonávať sami. Za tým účelom treba vypovedať zmluvu s doterajšou správcovskou spoločnosťou a založiť spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Toto spoločenstvo ako právnická osoba bude subjektom, ktorého účelom okrem iného bude obhajovať záujmy vlastníkov bytov, teda by bolo účastníkom prípadného konania o povolenie vkladu do katastra. Členom spoločenstva môže byť každý vlastník bytu v rámci vášho bytového domu. Bolo by preto vhodné, aby došlo k odpredaju všetkých bytov a tak by vaše spoločenstvo mohlo zastupovať všetkých vlastníkov. Následne by ste mohli podať návrh na vklad do katastra, pričom bez ohľadu nato či sa jedná o už odpredané byty alebo o doteraz neodpredané byty - súčasťou návrhu na vklad by boli aj vzťahy týkajúce sa vami uvádzaného pozemku. Je nevyhnutné, aby bolo zriadené spoločenstvo vlastníkov, jeho riadna registrácia, jednoznačné vzťahy ohľadne štatutárneho zástupcu spoločenstva - predsedu a ďalších príslušných orgánov spoločenstva. V záujme právnej istoty vám odporúčam obrátiť sa na právnika.

 

Späť

Ako si môžem usporiadať garáž? Ako si môžem usporiadať garáž?

Garáž na dvore je často viac ako len miesto pre vaše auto – je to miesto, kde skladujete záhradné vybavenie, sezónny nábytok alebo náradie. Premýšľate, ako spravovať svoju plechovú garáž? Prečítajte si niekoľko osvedčených trikov.   Akú veľkú plechovú garáž si mám objednať? V prvom rade sa musíte rozhodnúť, akú veľkú chcete mať plechovú garáž, ktorú chcete umiestniť na svojom pozemku. Ponuka výrobcov je rôzna – ľahko nájdete stavbu, do ktorej sa zmestí len auto, ako aj garáž, do ktorej sa zároveň zmestia aj iné veci. Ešte pred..

Meníte na byte plastové okná? Zateká vám do kuchyne? Pomôcť môže aj správca Meníte na byte plastové okná? Zateká vám do kuchyne? Pomôcť môže aj správca

Správa nehnuteľnosti je komplexným procesom, ktorý si vyžaduje odbornosť a starostlivý prístup, pretože veľmi často ide nielen o kvalitu, ale aj bezpečie obyvateľov konkrétnej nehnuteľnosti.  Jej správca má na starosti celý rad úloh, ktoré sú pre bezproblémový chod domu alebo bytového komplexu veľmi dôležité. Dokonca vám môže a v mnohých prípadoch aj musí byť nápomocný napríklad pri obyčajnej výmene plastových okien, vonkajších žalúzií alebo čistení fasády. Aké sú povinnosti správcu nehnuteľnosti a čo robiť, ak si svoje úlohy..

Úložné priestory

Rodina se dusí! Povedala manželka svojej polovičke pred sťahovaním sa vo filme Kulový blesk. Aby táto veta nebola na dennom poriadku aj v tej vašej rodine a pritom nemáte v záujme sťahovať sa do väčšieho príbytku, povieme si pár rád ako riešiť efektivitu úložných priestorov. Veď komu by sa pre pár vecí, ktoré nemáte momentálne kde uložiť, chcelo predávať svoju nehnuteľnosť a zháňať si väčšiu? Aby ste si s týmto problémom poradili čo najefektívnejšie, tak kľúčovým slovom celého priestorového problému je skriňa. Dnes máme celý rad možností..

Pripravované zmeny v právnych úpravách - novela katastrálneho zákon a zákonov o notároch a advokácii

V súvislosti s pripravovanými zákonmi, ktorými sa majú zmeniť a doplniť katastrálny zákona, zákon o notároch a zákon o advokácii, nastanú mnohé legislatívne zmeny. Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal dňa 13.07.2009 okrem iného aj novelu zákona o notároch, ktorá bola schválená 24.6.2009 na 39. schôdzi NR SR. Po podpise by zákonné zmeny mali byť účinné od 1.9.2009. Cieľom navrhovaných právnych úprav je zvýšiť zvýšenie právnu a faktickú istoty zmluvných strán pri prevodoch nehnuteľností, definovať jednoznačného pôvodcu zmluvy o prevode..

Novela právnej úpravy vlastníctva bytov a nebytových priestorov II

Vážení čitatelia. V predchádzajúcom čísle Kompletného trhu nehnuteľností sme sa venovali novele právnej úpravy vlastníctva bytov a nebytových priestorov upravenej zákonom č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá bola prijatá a vyšla v Zbierke zákonov ako zákon č. 70/2010 Z. z. Okrem eliminácie nejednoznačnosti a nezrovnalostí týkajúcich sa úloh správcu bytového domu, vzťahov medzi vlastníkmi bytov a nebytových priestorov a správcom, príp. orgánmi spoločenstva vlastníkov bytov ako aj úpravy zakladania spoločenstiev..

Reality - Stavebné povolenie Reality - Stavebné povolenie

Pri riešení vlastného domova dá niekto prednosť kúpe domu na kľúč, niekto výhodnej kúpe a následnej rekonštrukcii a niekto radšej kúpi pozemok a ide stavať. Všetky tieto možnosti majú svoje výhody aj nevýhody a tú poslednú si väčšinou volia ľudia, ktorí chcú mať každý detail svojho nového domova podľa svojich predstáv. Ak sa však rozhodneme pre výstavbu nového domu, nevyhneme sa istým „procedúram“. Jednou z nich je aj stavebné povolenie.   Kam treba ísť žiadať o stavebné povolenie S touto žiadosťou..

Kúpte si pozemok, pretože ... (TRH Nehnutelnosti)

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Aké sú ceny nehnutelnosti - realitná bublina 2018?

Ako zistiť, či sú nehnuteľnosti nadhodnotené a či kúpou nehnuteľnosti neriskujeme?   Veľmi dobrým zdrojom informácií o tom, či ceny nehnuteľností sú príliš vysoké alebo či sa už nachádzame v oblasti realitnej bubliny a cena za nehnuteľnosť nepredstavuje reálnu hodnotu, ktorú poskytne obytný priestor jej vlastníkovi prostredníctvom možnosti bývania na veľa rokov je kompozitný index, ktorý počíta Národná banka Slovenska.  Ako uvádzajú analytici ÚMS (NBS) ceny nehnuteľností sa v roku 2018 nachádzajú v pásme VZOSTUPU, ďaleko od pásma BUBLINY...


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.