Ceny pozemkov stúpajú, je ich nedostatok


Pozemkov je nedostatok, na stavebné parcely sa menia aj lesy a poľnohospodárska pôda
Prečo sa oplatí navštíviť pred podpisom kúpnej zmluvy katastrálny úrad
Na čo nezabudnúť pri kúpe stavebného pozemku
Orientačný prehľad cien pozemkov v niektorých slovenských mestách


Ceny stavebných pozemkov vyháňa hore najmä zvýšený dopyt po nich. Záujem o pozemky zvyšuje hlavne dostupnosť hypotekárnych úverov pre širšie vrstvy obyvateľstva a väčší záujem o stavbu rodinných domov.

Nedostatok stavebných pozemkov a ich vysoké ceny sú najvýraznejšie práve v Bratislave a okolí, smerom na východ republiky ceny pozemkov klesajú. Medzi cenami pozemkov sú na Slovensku veľké rozdiely. Najlacnejšie sa parcely predávajú v ekonomicky najslabších regiónoch. Situáciu na trhu s pozemkami ovplyvňuje však príchod automobiliek Peugeot a Hyundai, s ktorým prišlo výraznejšie ekonomické posilnenie spomínaných oblastí. Cena za meter štvorcový tu stúpla v priemere o 500 Sk za meter štvorcový.

Rozdiel medzi sumami za predaj môže predstavovať až 12 tisíc korún, v extrémnych prípadoch aj viac. Za pozemok v niektorej obci pri Bratislave zaplatí záujemca sumu okolo 2.000 korún. Za pozemok na bratislavskom Slavíne táto suma môže predstavovať aj 14 tisíc korún.

Podľa prognóz ľudí pohybujúcich sa na realitnom trhu ceny za pozemky ešte stúpnu. samozrejme do úvahy treba brať všetky faktory vplývajúce na ceny stavebných parciel. Ceny sa udržia len v ekonomicky slabších oblastiach, kde prebieha výstavba v minimálnej miere.

Pozemkov je nedostatok, na stavebné parcely sa menia aj lesy a poľnohospodárska pôda




Stavebných pozemkov je nedostatok. Obce v snahe, aby sa rozširovalo ich územie, ako aj kvôli zisku, využívajú možnosť zmeniť polia a lesy na jej území na stavebné pozemky. Musia však požiadať o ich vyňatie z pôdneho fondu. Urobiť tak môžu nielen ľudia ale aj majitelia lesnej a poľnohospodárskej pôdy, ktorí ju majú v osobnom vlastníctve.

Tejto možnosti však predchádza niekoľko krokov.

1. Obec musí zahrnúť svoj zámer do územného plánu. Ak o vyňatie žiada súkromná osoba, musí mu najprv túto žiadosť schváliť obec.

2. Obec musí požiadať o schválenie žiadosti príslušné orgány na ochranu poľnohospodárskej alebo lesnej pôdy - obvodný pozemkový alebo obvodný lesný úrad.

3. So súhlasom týchto orgánov štátnej správy môže obec zmeniť územno-plánovaciu dokumentáciu a vydať na pozemky územné rozhodnutie.

4. Na katastrálnom úrade treba územie zaevidovať ako ,,stavebný pozemok“.

5. Následne začína premena plochy na stavebnú parcelu.

Prečo sa oplatí navštíviť pred podpisom kúpnej zmluvy katastrálny úrad




Pri návšteve katastra je potrebné pýtať si list vlastníctva. Na jeho poskytnutie potrebuje žiadateľ vedieť číslo listu vlastníctva alebo parcelné číslo príslušného pozemku (parcelné číslo poskytuje aj správa katastra).

List vlastníctva má niekoľko častí. V prvej časti pod písmenom A sa v ňom uvádza, o aký typ pozemku ide a či je vedený ako stavebný pozemok. V časti B sa dá overiť, či je predávajúci naozaj majiteľom pozemku a či je jediným vlastníkom. Ak nie je jediným majiteľom, v časti B sa dozviete, aký podiel na parcele mu prináleží. V časti C sa uvádza, či pozemok nie je predmetom záložného práva alebo naň nie je uvalené vecné bremeno.

Na čo nezabudnúť pri kúpe stavebného pozemku




Orientácia na svetové strany: pri výbere pozemku by mal mať budúci stavebník aspoň základnú predstavu o tom, aký dom sa chystá stavať. Nie každý projekt rodinného domu je určený pre každý typ stavebného pozemku. Najmä projekty typových rodinných domov nie je možné postaviť na každom pozemku. Niektoré firmy na požiadanie síce zmenia orientáciu domu, zákazník si však musí za túto nadštandardnú službu priplatiť. Pri obhliadke pozemku je potrebné uvažovať nasledovné: vstup do domu by mal byť orientovaný na severnú stranu, obytné miestnosti, ako napríklad kuchyňa alebo obývačka by mali mať orientáciu na juh.


Tvar parcely:

pri obhliadke je vhodné overiť si, či šírka pozemku spĺňa náležitosti stavebného zákona.


Prístup na pozemok:

kvalitný pozemok by mal mať vlastnú príjazdovú cestu. Ak ju parcela nemá a neexistuje ani možnosť jej dobudovania, mala by sa táto skutočnosť prejaviť v cene pozemku. Je však na zvážení samotného záujemcu o pozemok, či je pre neho kúpa natoľko výhodná, že sa k svojmu domu bude dostávať prípadne cez nejaký ďalší pozemok.


Vzdialenosť od občianskej vybavenosti:

dôležité je vziať do úvahy aj to, ako ďaleko od pozemku sa nachádza napríklad železničná alebo autobusová stanica, obchody a podobne. Ich vzdialenosť takisto ovplyvňuje cenu pozemku.


Inžinierske siete:

ceny pozemkov už vybavených inžinierskymi sieťami sú logicky vyššie ako ceny stavebných parciel, ktoré napojenie na inžinierske siete nemajú a možnosť napojenia na siete je príliš komplikovaná. Predajca pozemku by mal vedieť podať informáciu o tom, či a za akých podmienok existuje možnosť napojenia sa na plynovod, vodovod, kanalizáciu, telefón a káblovú televíziu.


Územný plán:

pozemok musí byť zahrnutý v územnom pláne príslušnej obce alebo mesta ako miesto, kde sa počíta s výstavbou rodinných domov. V opačnom prípade je možné, že stavebný úrad nevydá stavebné povolenie na stavbu domu.


Druh pozemku:

na katastrálnom úrade je potrebné si overiť, či je plocha evidovaná ako stavebný pozemok v zmysle stavebného zákona. Ak plocha na katastri takto vedená nie je, kupujúci bude mať v budúcnosti problémy nielen s obstaraním potrebných povolení na výstavbu domu, ale komplikácie môžu nastať aj napríklad s odvážaním smetí.


Lokalita:

cenu pozemku dvíha predovšetkým oblasť, v ktorej sa nachádza. Atraktívnosť územia podmieňuje hlavne možnosť pracovných príležitostí v okolí, vybudovaná infraštruktúra a služby v okolí.

Orientačný prehľad cien pozemkov v niektorých slovenských mestách




Prešovský kraj:

od 250 Sk/m2 do 1.300 Sk/ m2


Košický kraj:

od 300 Sk/ m2 do 2.700 Sk/ m2


Banskobystrický kraj:

od 300 Sk/ m2 do 1.700 Sk/ m2


Žilinský kraj:

od 350 Sk/ m2 do 2.500 Sk/ m2


Trenčiansky kraj:

od 400 Sk/ m2 do 2.100 Sk/ m2


Trnavský kraj:

od 500 Sk/ m2 do 4.000 Sk/ m2


Nitriansky kraj:

od 400 Sk/ m2 do 2.500 Sk/ m22


Bratislavský kraj:

od 1.500 Sk/ m2 do 20.000 Sk/ m2

Zdroj: inzeráty a prehľady cenových ponúk realitných kancelárií

Späť

Netradičné formy bývania

Síce realitný trh na Slovensku a vôbec na celom svete neprežíva práve aktívne obdobia, stále je dobré pre rozšírenie obzorov ísť aj do tých realitných tém, ktoré síce nezapĺńajú prvé stránky periodík, ale slúžia skôr na odľahčenie a inšpiráciu. Skúste si preto predstaviť bývanie v netradičných priestoroch ako je hausbót, či bývalé továrne. Alebo vedeli by ste si predstaviť bývanie v podzemí a vôbec pri tom nemáme na mysli úkryt pred vojenským útokom, ale celkom útulné bývanie?Netradičné formy bývania sa čoraz viac dostávajú do popredia,..

Ako navrhovať zmenu vo svojej nehnuteľnosti

 Časom každá nehnuteľnosť stratí na svojom pôvabe a vyžaduje si rekonštrukciu a zmeny, ktoré sa odvíjajú od konkrétnych požiadaviek obyvateľov. Umakartové jadro v panelákovom byte, či pôvodné okná na dvadsať ročnom rodinnom dome potrebujú po niekoľkých rokoch rekonštrukciu, ak nie aj celkovú výmenu. V mnohých prípadoch je však motívom rekonštrukcie nielen skvalitnenie obytných priestorov, ale aj snaha uplatniť si vlastné pokusy o originalitu či tvorivosť.Čas na prestavbuObyvatelia panelákových domov vedia, že po čase sú v byte určité stavebné úpravy..

Zelené a modré budovy - bytové a nerezidenčné Zelené a modré budovy - bytové a nerezidenčné

Nízkoenergetický dom je pojmom, ktorý sa v súčasnosti skloňuje čoraz častejšie; myšlienka zdravého a úsporného bývania sa už stala takmer samozrejmosťou. Osobitnou kapitolou je však pojem zelený dom - význam tohto slova má podobný, ale predsa iný rozmer ako len vlastnosti úspornej budovy. Energetická efektivita samozrejme zostáva, avšak projekt zeleného domu ponúka svojim obyvateľom aj mnoho iných vlastností, ktoré nielen "potešia", ale sú i priateľské k životnému prostrediu. Modré budovy idú ešte o čosi ďalej; predstavíme si oba tieto pojmy a..

Darovanie a darovacia zmluva

Okrem kúpnej zmluvy či obdobných kontraktov, darovanie je jedným z najčastejších spôsobov nadobúdania nehnuteľností. Určitú popularitu tohto kontraktu spôsobuje možnosť získania nehnuteľnosti bez finančných výdavkov. Nevýhodou darovacej zmluvy však je “neistota” obdarovaného subjektu, keďže darovanie možno napadnúť, čím sa oslabuje panstvo obdarovaného nad darovanou vecou. Otázku darovania upravuje Občiansky zákonník v ustanovení paragrafov 628 – 630. Pre vznik darovacej zmluvy je potrebný súhlasný prejav vôle darcu a obdarovaného. Darovacou zmluvou..

Zaevidovanie spoluvlastníckych práv

V roku 1978 sme si s manželkou na základe stavebného povolenia postavili chatu na pozemku, ktorý patril obci. Keď sme ju chceli predať, pomocou jej súpisného čísla sme zistili, že v katastri nehnuteľností nie je ako jej vlastník nikto evidovaný, aj napriek tomu, že ju od jej postavenia užívame my. Čo musíme urobiť, aby sme ju mohli predať? László Gy., Šaľa Aj napriek skutočnosti, že podľa Vami poskytnutých informácii ste s najväčšou pravdepodobnosťou ako manželia bezpodielovými spoluvlastníkmi stavby Vy, v záujme právnej istoty odporúčam zaevidovať Vaše..

Rodinné spory o byt - bývanie bez právneho dôvodu

 Moji rodičia žijú spolu s mojou staršou sestrou a jej dieťaťom v jednom byte, ktorého vlastníkmi sú rodičia. Keďže nájomné a ostatné poplatky sú pre nich privysoké, rozhodli sa byt vymeniť za iný, kde by boli poplatky nižšie. Moja sestra je tam však prihlásená na trvalý pobyt, avšak neprispieva na domácnosť a vznikli nedoplatky. Sú moji rodičia povinný sestre a jej dieťaťu poskytnúť náhradné ubytovanie? Ďakujem za odpoveď.Izabela R., Prešov Predmetný byt sa nepochybne nachádza v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, teda vašich rodičov. Predpokladám,..

Vývoj cien bytov v Bratislave v roku 2008

Skoro každého, ktorý či už má byt alebo si ho ešte len plánuje obstarať, zaujíma vývoj cien bytov a hlavne prognóza do budúcnosti. Prvé sa dá ukázať na základe zozbieraných údajov, druhé sa dá v súčasnosti len veľmi obtiažne predpovedať.Pozrime sa teda, čo sa na trhu s bratislavskými bytmi dialo od januára 2008 po čiastočnom cca mesačnom (vianočnom) útlme, ktorý nastal po zatiaľ najväčšom realitnom boome na Slovensku v jeseni 2007, kedy boli ceny za meter štvorcový starých bytov v hlavnom meste drahšie ako ceny za meter štvorcový v novostavbách.Realitný..

Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)

Záujem Slovákov zlepšovať svoje bývanie je akcelerovaný predovšetkým dostupnosťou úverov, aj rastúcou ponukou nových projektov. Nie každý si však hypotéku môže dovoliť alebo sa ľudia jednoducho boja zadĺžiť na dekády, resp. založiť nehnuteľnosť, v ktorej bývajú. Zlepšovanie kvality bývania je však jednou zo základných ľudských potrieb. Stále málo využívanou možnosťou sú systémové rekonštrukcie existujúceho domu či bytu. Štatistiky potvrdzujú, že byt alebo dom, ktorý má spĺňať potreby svojho užívateľa, by mal prejsť po 15 rokoch modernizačnou..

Financovanie nehnutelnosti

Právnické a fyzické osoby, ktoré ku svojej činnosti potrebujú vyhovujúce priestory, majú v dnešnej dobe hneď niekoľko možností ako ich získať. Každá z nich obsahuje výhody, nevýhody a skryté riziká. Spomínanými možnosťami sú kúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky, kúpa nehnuteľnosti s použitím bankového úveru, kúpa nehnuteľnosti na leasingové splátky alebo iba prenájom nehnuteľnosti na určitú dobu.Kúpa nehnuteľnosti verzus nájomKúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky je klasická možnosť kalkulovania: “čo si môžem dovoliť za peniaze,..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.