Na krásu záhradného jazierka musíte myslieť už v zime

Umelo vybudované záhradné jazierko v blízkosti domu na záhrade môže byť pre vás  skvelým miestom na odpočinok nielen v horúcom letnom dni. Aj teraz počas jesene si ešte môžete pri tejto nádhernej malej vodnej ploche užiť veľa radosti a pokoja. Už o pár dní tu ale máme zimu a chlad, pred ktorými treba ochrániť nielen naše príbytky, ale aj tento vysnívaný kúsok raja. Ak to podceníte, potešenie s privítania jari nemusí byť tak príjemné.

Ktoré kroky treba pre splnenie tohto cieľa podniknúť?

Vyčistite dno

Aby ste sa mohli tešiť na jar z krásneho záhradného jazierka, musíte ho poriadne vyčistiť. Pomôžu vám v tom kvalitné filtre do jazierka, no občas budete musieť použiť aj ruky. A začať by ste mali od samého dna. V opačnom prípade bude usadené bahno na jar „dokonalým“ zdrojom hnilobných procesov a jedovatých plynov, ktoré zničia všetky živé organizmy jazierka.

Ako sme spomínali, takéto čistenie je možné vykonávať viacerými spôsobmi, najlepšie ručne alebo pomocou špeciálneho vodného vysávača. Ak sa na to podujmete sami, potom musíte starostlivo odstrániť odpad bez poškodenia celého biotopu celej vodnej plochy. 

Použite mriežku alebo fóliu

Ešte pred príchodom chladného počasia, odstránením lístia a veľkých zelených rias z jazierka, zakryte jeho hladinu sieťkou alebo špeciálnou fóliou. Ak to podceníte a necháte vodnú plochu napospas osudu, aj lístie a konáre zo stromov môžu začať na spomínanom dne jazierka veľmi rýchlo hniť, čo si odnesú nielen ryby, ale aj všetky menej odolné druhy rastlín, bez ktorých je vodná plocha ako maliarske plátno bez farby.

Postarajte sa o všetok dôležitý hardvér jazierka

Akékoľvek fontány, čerpadlá, spomínané filtre a ďalšie doplnkové vybavenie jazierka potrebujú počas zimy a mrazov ochranu tiež. Pred nástupom chladného počasia je preto nevyhnutné vykonať niekoľko nasledovných prác :

·         Letné vybavenie na toto obdobie by sa malo odstrániť, vstrekovacie čerpadlá by sa mali vypnúť a odpojiť od filtrov. Začať môžete už pri teplote vzduchu 5 °C.

·         Filtre a UV bloky musia byť starostlivo vysušené a zabalené, aby sa zabránilo vniknutiu vlhkosti.

·         Filtračné médiá (môžu to byť kefy, absorbenty alebo hubovité médiá) musia byť opláchnuté jemným soľným roztokom.

·         Čerpadlo by malo byť vyčistené a uložené vo vedre s vodou v miestnosti bez mrazu.

·         Zariadenia, ako sú hadice, podvodné svetlá alebo trysky fontán, musia byť dôkladne vyčistené nielen od nečistôt, ale aj od vodného kameňa, vysušené a pripravené na zimný odpočinok.

Dajte pozor na silné mrazy

Ak máte na svojej záhrade umelé jazierko z plastu, sklolaminátu alebo betónu, musíte sa o jeho ochranu pred mrazom postarať ešte pred prvými mrazmi, inak ho môže zamrznutá voda jednoducho „roztrhať“. Ako na to?

Jazierko na záhrade

Vezmite niekoľko plastových fliaš a naplňte ich pieskom. Tieto fľaše pojmú všetok tlak a štruktúre jazierka nebude hroziť žiadne nepríjemné narušenie. Dokonca na to môžete využiť gumené loptičky alebo pár polienok dreva. Veľa času vám to nezaberie.

Ak na nič z nášho zoznamu nezabudnete, vaše jazierko bude na jar pripravené na novú sezónu, počas ktorej vám svojou krásou spôsobí radosť a vyčarí úsmev na tvári.

Zdroj obrázka: Ann Simonsson/Shutterstock.com

Späť

Výber pozemku – list vlastníctva

Dostupnosť pozemkovAko hľadať ten pravý pozemok?Čo všetko treba nechať na odborníkov?List vlastníctvaČo musí správa katastra dodržiavať pri vydaní listu vlastníctvaČo všetko obsahuje list vlastníctvaČo všetko ešte nájdete v liste vlastníctvaČo nie je v liste vlastníctva a malo by sa tam nachádzať? V tomto čísle sa budeme opäť venovať pozemkom a ich špecifikám, sústredíme sa však na niektoré jednotlivosti, ktorým sme sa v minulých číslach nevenovali, alebo venovali iba povrchne. Zhromaždili sme pre vás najmä poznatky o liste vlastníctva. ..

Jednoduchý praktický skleník, ktorý môžete „oprieť o stenu“ Jednoduchý praktický skleník, ktorý môžete „oprieť o stenu“

Skleník je pre vášnivého záhradkára nevyhnutnosťou – je ideálny na siatie semien, pestovanie delikátnych rastlín a plodín a prezimovanie chúlostivých rastlín. Pokiaľ ide o výber skleníka, existuje obrovská škála možností a ceny sa môžu pohybovať od niekoľkých stoviek až po mnoho tisíc eur. Skleník, ktorý si nakoniec vyberiete, závisí od dvoch hlavných faktorov – plochy, ktorú máte k dispozícii a vášho rozpočtu.   Ak jediným dôvodom, prečo ešte nemáte skleník je, že si myslíte, že naň nemáte dostatok priestoru, zbystrite pozornosť,..

Ako zariadiť garsónku, aby pôsobila vzdušne a útulne Ako zariadiť garsónku, aby pôsobila vzdušne a útulne

Dokonca aj garsónka s podlahovou plochou 25 m2 môže pôsobiť vzdušne a harmonicky, ak viete, ako na to. Medzi osvedčené tipy a triky, ktoré používajú bytoví dizajnéri, patrí použitie závesného nábytku, multifunkčných zostáv a posuvných dverí so skrytou zárubňou. Rozčlenenie do zón Pri zariaďovaní garsónky vezmite na vedomie, že sa jedná v podstate o malý priestor ktorý používate na denné činnosti aj spánok. Byt preto rozčleňte na zóny - ideálne na kuchynskú, obývaciu a odpočinkovú zónu. ​K ilúzii viacerých miestností môžete použiť..

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva

 Som jedným z dvoch spoluvlastníkov záhrady v Senci. Keďže v poslednom čase medzi nami vznikajú čoraz častejšie problémy ohľadom jej užívania, chcel by som sa jej zbaviť. Svoju polovicu som už viackrát ponúkol druhému spoluvlastníkovi, ale na moju ponuku nereagoval a už dlhší čas na ňu neviem nájsť kupujúceho. So spoluvlastníkom sa vzhľadom na naše zlé osobné vzťahy nedá vôbec komunikovať. Ako mám ďalej postupovať? Jozef Bednár, Bratislava Vážený pán Bednár, spôsob vyriešenia Vášho problému je určený ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Ak..

Kúpa bytu a náležitosti kúpnej zmluvy

Mgr. Ján Lasák Kúpa bytu a náležitosti kúpnej zmluvy „Nedodržanie zákonom ustanovenej formy právneho úkonu spôsobuje jeho absolútnu neplatnosť. Absolútna neplatnosť právneho úkonu nastáva priamo zo zákona (ex lege) a pôsobí od začiatku (ex tunc) voči každému. Právne úkony postihnuté absolútnou neplatnosťou nemajú za následok vznik, zmenu ani zánik práv a povinností. Súd musí na túto neplatnosť prihliadať a musí z nej vyvodzovať dôsledky aj bez návrhu z úradnej povinnosti (ex officio).“ (Rozsudok Krajského súdu v Košiciach z 18.03.1999, sp...

Dohoda o vysporiadaní vlastníckeho práva

Vlastnícke právo je právom absolútnym, pôsobí erga omnes (voči všetkým) a je nepremlčateľné. Právna úprava vlastníckeho práva je upravená nielen ústavou ale najmä zákonom č. 40/1964 Zb. Občianskym zákonníkom. Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Rovnaké práva a povinnosti majú všetky subjekty vlastníckeho práva, a to tak fyzické osoby, ako právnické osoby, ako aj štát, ak je účastníkom občianskoprávnych vzťahov. Rovnaké postavenie vlastníkov vyplýva..

Vývoj cien nehnuteľností na Slovensku od roku 2005 do roku 2010

V slovenských pomeroch sa zvykne dosť často používať fráza ktorá tvrdí, že: „Z grafov sa ešte nikto nenajedol“. Nuž možno je na tom čosi pravdy, ale autor tohto výroku asi nepochopil ich zmysel. Grafy majú v prvom rade informovať o určitom vývoji, či trende v tom či onom segmente. Zároveň by mali upozorniť na určité anomálie, či nezdravý vývoj ktorý sa mohol prejaviť v sledovanom období.Aj z tohto dôvodu sme sa v redakcii Kompletného TRH-u Nehnuteľností rozhodli priniesť základný trend vývoja cien nehnuteľností na Slovensku. Často krát sa v dnešnej..

Úrokové sadzby pri hypotekárnom úvere

O možnosti ako si zadovážiť bývanie pomocou hypotekárneho úveru (HÚ), sa toho popísalo už veľa. Pri jeho vybavovaní zaujíma klientov tej či onej banky  jedna zo základných veličín výška úrokovej sadzby. Podľa nastavenia jej výšky, môžete na svojom (HÚ) riadne ušetriť, ale pri troche neuváženosti a letmom prebehnutí čísel v letáku propagujúcom hypotekárny produkt aj svoje bývanie riadne preplatiť. Tak či onak, úroková sadzba tvorí základ splácania vášho dlhu, takže jej optimálne nastavenie je pre vás ako klientov obzvlášť dôležité.Tvorba..

Kúpte si pozemok, pretože ... (TRH Nehnutelnosti)


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.