Škodcovia a naša domácnosť

-->-->-->

„Každý rodinný dom či byt by mal pre svojich majiteľov slúžiť predovšetkým ako oáza pokoja a bezpečia. Mnohí ľudia si pri naplnení týchto slov zabezpečia svoju nehnuteľnosť tými najmodernejšími systémami proti vlámaniu. Pritom tá ozajstná bezpečnosť nášho bývania spočíva aj v dostatočnej miere ochrany pred nepovolanými hosťami v našich príbytkoch, ako sú nepríjemný hmyz, či čoraz viac prefíkanejšie hlodavce, ktoré sú nočnou morou každého, kto už musel s týmto druhom návštevy neplánovane bojovať.“

Medzi návštevníkov našich domácností, ktorých si nikto určite neželá patria predovšetkým hmyz a hlodavce. Proces, ktorým nazývame likvidáciu rôznych mikroorganizmov, hmyzu či hlodavcov, má často u nás nesprávny spoločný názov - deratizácia. Preto by sme si na úvod mali urobiť poriadok predovšetkým v názvosloví, pomocou ktorého nazývame odstraňovanie jednotlivých škodcov.

Dezinfekcia a dezinsekcia

V prípade dezinfekcie ide o súbor opatrení, ktoré majú za cieľ zlikvidovať patogénne mikroorganizmy. Patogénne mikroorganizmy zapríčiňujú mnohé infekčné ochorenia (salmonelóza , brušný týfus, hepatitída, TBC a iné). Pri dezinfekcii sa najskôr vykonáva dôkladná mechanická očista priestoru, následne po nej vlastná dezinfekcia. Ide o proces, ktorý by mal vykonávať jedine profesionálny dezinfekčný pracovník správnym používaním prípravkov, pretože len v takom prípade máme záruku zabezpečenia dokonalej čistoty. S dezinfekciou sa skôr stretneme v priestoroch, kde sa stretáva väčšie množstvo ľudí, ako sú napríklad kancelárske či stravovacie priestory, kde hrozí väčšie riziko nákazy ako v rodinnom dome či byte. Na dezinfekciu rodinného domu či bytu by sme mali myslieť vo zvýšenej miere, ak sú súčasťou obyvateľov nehnuteľnosti deti, ktoré sú v prípade nákazy rôznymi mikroorganizmami obzvlášť ohrozenou skupinou. Medzi málo známe pojmy v tejto oblasti patrí slovo dezinsekcia.

Je to proces, ktorým sa likviduje škodlivý hmyz. Najčastejšie sú to muchy, mravce, šváby, blchy a iné otravné potvorky, ktoré majú svoju sezónu najmä v teplých mesiacoch, no v posledných rokoch nám niekedy dokážu strpčiť život aj v decembri. Takýto hmyz je nie len otravný, ale aj nebezpečný kvôli prenosu infekčného ochorenia. Pri preventívnej deziksencii sa používajú opatrenia, ktoré zabraňujú vnikaniu, zahniezdeniu a rozmnoženiu škodlivého hmyzu. Preventívny zásah je dôležitý aj kvôli tomu, že sa zabráni hmyzu aby kládol vajíčka. Takto sa nevytvára už ďalšie potomstvo. Pri represívnej dezinsekcii (t.j. v čase, keď je hmyz už takmer všade) sa postupuje podobným spôsobom ako pri preventívnej, s tým rozdielom, že tento proces je náročnejší na čas a financie. Využívajú sa hlavne metódy chemickej, biologickej a fyzikálnej dezinsekcie. Preto všeobecne platí, že dôkladná prevencia ušetrí váš čas a peniaze. Práve preto si poďme rozobrať tú lacnejšiu alternatívu, teda preventívnu dezinsekciu.

Najväčšia pomoc sú siete

Napriek postrekom a hubeniu komárov nemožno vylúčiť vznik malárie, a to najmä pre globálne otepľovanie Zeme a rozširovanie nebezpečného hmyzu aj do severnejšie položených oblastí. Preto sa stali protihmyzové siete veľmi žiadaným produktom. Aj na Slovensku často dochádza k záplavám a zaplavené miesta vytvárajú vhodné podmienky na rozmnožovanie sa komárov. Pri priemyselnej výrobe sietí sa kladú vysoké nároky na kvalitu používaných materiálov. Preto v ponuke značkových výrobcov nájdeme len tvarovo stále profily zo špeciálne tvrdených materiálov a s mimoriadne kvalitnou povrchovou úpravou. Súčasný široký sortiment profilov na siete je výsledkom práce vývojárov pracujúcich s najmodernejšími technológiami .

Môžeme si vybrať buď z ponuky pevných okenných sietí, alebo navíjacie siete. Novinkou sú plisované okenné siete s bočným a horným vysúvaním, čo umožňuje vetranie perín i polievanie kvetov. Pri dverových sieťach je na výber posuvný systém, pántové dvere alebo plisované zhrnovacie siete, ktoré možno rýchlo namontovať aj demontovať bez náradia, čo zákazníci ocenia najmä v zimnom období a na chate, kde počas ich neprítomnosti hrozí odcudzenie siete. Výhodou týchto sietí je možnosť vzájomného spájania posuvných segmentov, takže sa nimi dajú zakryť aj neštandardne široké fasádne otvory. Moderní výrobcovia ponúkajú aj špeciálne druhy sieťovín, cez ktoré dobre vidieť, ale súčasne zabraňujú nežiadúcim pohľadom zvonku. Niektoré z nich odrážajú až 64 % slnečného tepla a svetla. Vyrábajú sa z poplastovaného skleného vlákna. Pri výrobe plisovaných sietí na okná aj dvere sa používa plisovaná sieťovina z PVC odolná proti UV žiareniu, ktorá je vystužená kevlarovými vláknami.

Najjednoduchšie je však vyrobiť v dielni drevený rám, na ktorý pripináčikmi pripevníme sieťovinu. Takúto sieťku možno priskrutkovať k rámu okna. Je to najlacnejšie riešenie, čo je jej hlavnou výhodou. Nevýhodné je to, že sieť priskrutkujeme k oknu na celú sezónu, takže sa z neho už nevykloníme, nezalejeme kvetiny ani vyvetráme periny. Nezriedka treba odmontovať jednu časť okna, takže cez leto máme len jednovrstvové zasklenie. Na výrobu rámu môžeme namiesto dreva využiť plastové profily spájané plastovými uholníkmi, čím sa zvýši estetická úroveň týchto výrobkov. Otvorená ostáva otázka použitých sietí. Vyrábajú sa z rôznych materiálov ako tkané alebo lisované. Šírka bežne predávaných sietí je 0,8 až 1,5 m, čo stačí na zakrytie okien so štandardnými rozmermi. Dĺžka balenia je 25 až 30 m, ba i 50 m. Pre užívateľa je dôležitá veľkosť okna. Štandardom je okno s priemerom 1,4 m.

Deratizácia

Oveľa väčším nepriateľom našich domácností sú patria nepochybne hlodavce. Tie môžeme v chladnejších mesiacoch vidieť častejšie v našich pivniciach či priamo v domoch, ako na poliach či smetiskách, kde teplota ovzdušia je pre nich viac ako nevyhovujúca. Jedinou účinnou zbraňou proti týmto návštevníkom je deratizácia.

Deratizácia je proces, ktorým sa likvidujú hlodavce. Najčastejšie sú to myši a potkany. Takisto ako hmyz, aj hlodavce prenášajú viaceré infekčné ochorenia a spôsobujú navyše mnohé ekonomické škody ako prehryzené káble, steny a múry. Navyše potkany bývajú pri vyrušení veľmi nebezpečné. Podobne ako pri dezinsekcii, rozlišujeme preventívnu a represívnu deratizáciu. Pri preventívnej deratizácii sa pokladajú jedové nástrahy, ktoré obsahujú antikoagulačnú látku. Táto látka neusmrtí hneď, ale po troch až siedmich dňoch od požeru. Po požere začína pôsobiť antikoagulant, ktorý zabraňuje zrážaniu krvi a hlodavec uhynie na vnútorné krvácanie. Pri represívnej deratizácii je tento proces omnoho zložitejší a len správny výber metódy zaručí úspech. Hlodavce, ktoré už majú prístup ku konkrétnej potrave, to znamená že sú už v obydlí človeka, už odmietajú jedové nástrahy, pretože už majú „lepšiu potravu“. Keďže ide v prípade hlodavcov o dosť nebezpečnú oblasť, je pravidelné vykovávanie deratizácie v niektorých objektoch nariadené legislatívne. Ide najmä o výrobne a sklady potravín, v objektoch kde sú chované laboratórne zvieratá, či v ďalších objektoch kde dochádza k styku so zvieratami.

Vzhľadom na migráciu ľudí v meste, budovách, na súkromných pozemkoch a v blízkosti budov, musia byť použité nástrahy, ktoré nezapríčinia poškodenie zdravia obyvateľov pri styku s nimi. Najvhodnešie prípravky pre deratizáciu, hlavne pre kanalizačnú sieť, teplovody, či súkromné domy sú nástrahy vo voskovej úprave. Ide napr. o morené zrno, granule, zrno - larinát, morenú pšenicu, granule - baraky, rodentic fast, samotné parafínové nástrahy, lepové vaničky, či živolovné automaty. Pre domácnosti sú účinné aj elektronické odháňače myší, krtkov, kún, či potkanov, ktoré pracujú s vysokým tónom. Tento tón hlodavce priam neznášajú a radšej sa sami odsťahujú. Tieto zariadenia majú celý rad rôznych úprav a dodávajú sa s reguláciou zvuku. Napájanie je buď batériové alebo sieťové. Ich ultrazvukové tóny sú pre človeka nepočuteľné a obslúžia priestor do 100 m2. Ich zvuková frekvencia sa náhodne mení, aby si hlodavce na ňu nezvykli.

Povinnosti vlastníkov a správcov nehnuteľností pri deratizácii

Ochranná deratizácia je vlastne súhrn opatrení na ničenie epidemiologicky nebezpečných hlodavcov za účelom ochrany zdravia ľudí a zdravého životného prostredia. Vlastníci objektov alebo správcovia nehnuteľností sú v tomto prípade fyzické alebo právnické osoby, ktoré majú bytový, nebytový alebo chovný objekt vo svojom vlastníctve, resp. správe. Deratizácia je svojim spôsobom dosť nebezpečná činnosť, hlavne čo sa týka ochrany zdravia. Preto ju ako špeciálnu činnosť môžu vykonávať fyzické a právnické osoby, ktoré sú na túto činnosť odborne spôsobilé. Pri výskyte a premnožení hlodavcov v časti územia, resp. na celom území mesta či obce, nariadi samospráva vykonanie deratizácie v príslušnom území. Samosprávy vykonávajú aj preventívne deratizácia na svojom území, predovšetkým na jar a na jeseň.

Na ochranu zdravia ľudí pred vznikom a šírením prenosných ochorení z epidemiologicky nebezpečných hlodavcov a na obmedzenie ich výskytu na území mesta či obce, sú povinní vlastníci alebo správcovia nehnuteľností zabezpečiť deratizáciu v prípade výskytu a premnoženia hlodavcov. Vlastníci individuálnej bytovej výstavby sú povinní zabezpečiť deratizáciu po nariadení orgánu ochrany zdravia podľa lokálnej potreby. Ak sa kontrolnou činnosťou vykonávanou kontrolným orgánom zistí, že majiteľ alebo správca nehnuteľnosti v stanovenom termíne nezabezpečil deratizáciu, je povinný tak urobiť na príkaz mesta či obce v stanovenom termíne.

Ak sa kontrolou zistí u majiteľa alebo správcu nehnuteľnosti, že deratizácia nebola účinná, je povinný tak urobiť na príkaz orgánu ochrany zdravia v náhradnom stanovenom termíne. Náklady na vykonanie deratizácie sú povinní vlastníci alebo správcovia nehnuteľností znášať na vlastné náklady. Vlastníci alebo správcovia nehnuteľností sú však stále povinní udržiavať nehnuteľnosti v čistote tak, aby neposkytovali hlodavcom úkryt, obživu a možnosť zahniezdenia a množenia. Vlastníci alebo správcovia nehnuteľností sú povinní predložiť na požiadanie kontrolných orgánov doklady o vykonaní deratizácie. Správne zabezpečenie nehnuteľnosti pred neželanými návštevníkmi tak ušetrí ich majiteľom či správcom kopec vynaloženej energie a v neposlednom rade aj kopec peňazí, ktoré by následne mohli využiť užitočnejším spôsobom.

Viac informácií sa dozviete

v relácii REALITY


 

Späť

Drevené domy

O Slovensku sa dá tvrdiť že je to krajina, kde medzi ľudmi prevláda obľuba v stavaní rodinných domov z „kameňa“. Či už ide o kvádre či tehly, akoby snáď ani iný materiál neexistoval. Častokrát si ani neuvedomujeme že tieto materiály patria k tým drahším. Nuž k drevu ako stavebnému materiálu sa prikloní málokto a pritom ide o dobrú ekologickú ale aj lacnejšiu alternatívu ako si postaviť svoj rodinný dom.   Tradícia stavania rodinných domov z vysoko trvácnych materiálov ako sú kameň či tehla,..

Ako zariadiť garsónku, aby pôsobila vzdušne a útulne Ako zariadiť garsónku, aby pôsobila vzdušne a útulne

Dokonca aj garsónka s podlahovou plochou 25 m2 môže pôsobiť vzdušne a harmonicky, ak viete, ako na to. Medzi osvedčené tipy a triky, ktoré používajú bytoví dizajnéri, patrí použitie závesného nábytku, multifunkčných zostáv a posuvných dverí so skrytou zárubňou. Rozčlenenie do zón Pri zariaďovaní garsónky vezmite na vedomie, že sa jedná v podstate o malý priestor ktorý používate na denné činnosti aj spánok. Byt preto rozčleňte na zóny - ideálne na kuchynskú, obývaciu a odpočinkovú zónu. ​K ilúzii viacerých miestností môžete použiť..

Ako vybrať plotovú bránu? Toto musíte dobre zvážiť Ako vybrať plotovú bránu? Toto musíte dobre zvážiť

Brána je neodmysliteľnou súčasťou každého plotu. Najmä v prípade rodinného domu patrí k dôležitým dizajnovým prvkom v exteriéri. Pri výbere plotovej brány však nie je dôležitý iba jej vzhľad, ale aj celková funkčnosť. Preto sme pripravili zoznam dôležitých bodov, ktoré je nutné zvážiť pri výbere novej plotovej brány.   Na úvod si povedzme, aké typy brán vlastne poznáme. ●       Jednokrídlová brána - vďaka jej technickým parametrom nepotrebuje veľa priestoru na odsúvanie do boku. Pomerne rýchlo sa otvára..

Rodinný spor o dedičstvo - kto dedí a kto nie

Rád by som sa spýtal na možnosť riešenia ohľadne spôsobu vysporiadania nehnuteľného majetku po mojom staršom bratovi, ktorý pred nedávnom zomrel. Jedná sa o rodinný dom s pozemkom. Malý podiel pozemku nadobudol môj starší brat dedením od našej tety ešte predtým, ako sa oženil. Manželstvo bolo bezdetné a v úradných listinách je brat vedený ako jediný majiteľ. Vysporiadanie medzi mnou a mojou sestrou je možné len predajom nehnuteľnosti, na čom sme sa aj dohodli. V prípade, ak by túto nehnuteľnosť dedila aj vdovy po bratovi, predaj nehnuteľnosti by sa skomplikoval..

Ohováranie a otázka prostitúcie v susedských a nájomných vzťahoch - občianskoprávna a trestnoprávna zodpovednosť

V minulom čísle sme riešili právny problém dvoch študentiek - Jany K. a Zuzany T. - z Nitry, ktoré si spoločne prenajali byt a v dôsledku anonymnej správy (tzv. oznámenie o domovej schôdzi) rozšírenej v dome, kde sa nimi obývaný byt nachádza, boli obvinené z prostitúcie, predaja drog a zbraní v prenajatom byte. V danej príčinnej súvislosti sa značne zhoršil vzťah medzi študentkami - nájomcami a susedmi, ako aj vzťah medzi nájomcami a ich prenajímateľom, v dôsledku čoho im hrozí zo strany prenajímateľa, ktorého meno bolo dané do súvislosti s údajnou..

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva

 Som jedným z dvoch spoluvlastníkov záhrady v Senci. Keďže v poslednom čase medzi nami vznikajú čoraz častejšie problémy ohľadom jej užívania, chcel by som sa jej zbaviť. Svoju polovicu som už viackrát ponúkol druhému spoluvlastníkovi, ale na moju ponuku nereagoval a už dlhší čas na ňu neviem nájsť kupujúceho. So spoluvlastníkom sa vzhľadom na naše zlé osobné vzťahy nedá vôbec komunikovať. Ako mám ďalej postupovať? Jozef Bednár, Bratislava Vážený pán Bednár, spôsob vyriešenia Vášho problému je určený ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Ak..

Nehnutelnosti ...

Investing in Real Estate in Slovakia - reality - nehnutelnosti - as Slovaks call it

Investing in Real Estate in Slovakia             Apart from the landmarks and notable touristic attractions this country has to offer, in recent years, the Slovakian Real Estate ( TRH Nehnutelnosti ) market has proven to be a profitable investment for potential real estate investors.   Real Estate Pricing ( Reality ) in Slovakia The average price of flats in Slovakia in the year 2018 stands at 1,612 €/m2.   Reasons to Invest in Real Estate (Reality) in Slovakia There are many reasons to invest in Real estate..

Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia

Stavebné sporenie patrí dnes medzi najbežnešie formy sporenia ako si finančne zhmotniť svoje predstavy o vlastnom bývaní. Tak ako v každom segmente trhu, aj možnosti stavebného sporenia prinášajú novinky, ktoré sa prispôsobujú aktuálnym potrebám svojich spotrebiteľov. Hlavne pri súčasných možnostiach stavebného sporenia platí ono známe: „Kto šetrí má za tri.“ Aj preto prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s. nové alternatívy ako urobiť svoje bývanie úspornejším.Ekologické šetrenieOd 1. januára 2008 platí novela zákona o stavebnom sporení, ktorá..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.