Škodcovia a naša domácnosť

-->-->-->

„Každý rodinný dom či byt by mal pre svojich majiteľov slúžiť predovšetkým ako oáza pokoja a bezpečia. Mnohí ľudia si pri naplnení týchto slov zabezpečia svoju nehnuteľnosť tými najmodernejšími systémami proti vlámaniu. Pritom tá ozajstná bezpečnosť nášho bývania spočíva aj v dostatočnej miere ochrany pred nepovolanými hosťami v našich príbytkoch, ako sú nepríjemný hmyz, či čoraz viac prefíkanejšie hlodavce, ktoré sú nočnou morou každého, kto už musel s týmto druhom návštevy neplánovane bojovať.“

Medzi návštevníkov našich domácností, ktorých si nikto určite neželá patria predovšetkým hmyz a hlodavce. Proces, ktorým nazývame likvidáciu rôznych mikroorganizmov, hmyzu či hlodavcov, má často u nás nesprávny spoločný názov - deratizácia. Preto by sme si na úvod mali urobiť poriadok predovšetkým v názvosloví, pomocou ktorého nazývame odstraňovanie jednotlivých škodcov.

Dezinfekcia a dezinsekcia

V prípade dezinfekcie ide o súbor opatrení, ktoré majú za cieľ zlikvidovať patogénne mikroorganizmy. Patogénne mikroorganizmy zapríčiňujú mnohé infekčné ochorenia (salmonelóza , brušný týfus, hepatitída, TBC a iné). Pri dezinfekcii sa najskôr vykonáva dôkladná mechanická očista priestoru, následne po nej vlastná dezinfekcia. Ide o proces, ktorý by mal vykonávať jedine profesionálny dezinfekčný pracovník správnym používaním prípravkov, pretože len v takom prípade máme záruku zabezpečenia dokonalej čistoty. S dezinfekciou sa skôr stretneme v priestoroch, kde sa stretáva väčšie množstvo ľudí, ako sú napríklad kancelárske či stravovacie priestory, kde hrozí väčšie riziko nákazy ako v rodinnom dome či byte. Na dezinfekciu rodinného domu či bytu by sme mali myslieť vo zvýšenej miere, ak sú súčasťou obyvateľov nehnuteľnosti deti, ktoré sú v prípade nákazy rôznymi mikroorganizmami obzvlášť ohrozenou skupinou. Medzi málo známe pojmy v tejto oblasti patrí slovo dezinsekcia.

Je to proces, ktorým sa likviduje škodlivý hmyz. Najčastejšie sú to muchy, mravce, šváby, blchy a iné otravné potvorky, ktoré majú svoju sezónu najmä v teplých mesiacoch, no v posledných rokoch nám niekedy dokážu strpčiť život aj v decembri. Takýto hmyz je nie len otravný, ale aj nebezpečný kvôli prenosu infekčného ochorenia. Pri preventívnej deziksencii sa používajú opatrenia, ktoré zabraňujú vnikaniu, zahniezdeniu a rozmnoženiu škodlivého hmyzu. Preventívny zásah je dôležitý aj kvôli tomu, že sa zabráni hmyzu aby kládol vajíčka. Takto sa nevytvára už ďalšie potomstvo. Pri represívnej dezinsekcii (t.j. v čase, keď je hmyz už takmer všade) sa postupuje podobným spôsobom ako pri preventívnej, s tým rozdielom, že tento proces je náročnejší na čas a financie. Využívajú sa hlavne metódy chemickej, biologickej a fyzikálnej dezinsekcie. Preto všeobecne platí, že dôkladná prevencia ušetrí váš čas a peniaze. Práve preto si poďme rozobrať tú lacnejšiu alternatívu, teda preventívnu dezinsekciu.

Najväčšia pomoc sú siete

Napriek postrekom a hubeniu komárov nemožno vylúčiť vznik malárie, a to najmä pre globálne otepľovanie Zeme a rozširovanie nebezpečného hmyzu aj do severnejšie položených oblastí. Preto sa stali protihmyzové siete veľmi žiadaným produktom. Aj na Slovensku často dochádza k záplavám a zaplavené miesta vytvárajú vhodné podmienky na rozmnožovanie sa komárov. Pri priemyselnej výrobe sietí sa kladú vysoké nároky na kvalitu používaných materiálov. Preto v ponuke značkových výrobcov nájdeme len tvarovo stále profily zo špeciálne tvrdených materiálov a s mimoriadne kvalitnou povrchovou úpravou. Súčasný široký sortiment profilov na siete je výsledkom práce vývojárov pracujúcich s najmodernejšími technológiami .

Môžeme si vybrať buď z ponuky pevných okenných sietí, alebo navíjacie siete. Novinkou sú plisované okenné siete s bočným a horným vysúvaním, čo umožňuje vetranie perín i polievanie kvetov. Pri dverových sieťach je na výber posuvný systém, pántové dvere alebo plisované zhrnovacie siete, ktoré možno rýchlo namontovať aj demontovať bez náradia, čo zákazníci ocenia najmä v zimnom období a na chate, kde počas ich neprítomnosti hrozí odcudzenie siete. Výhodou týchto sietí je možnosť vzájomného spájania posuvných segmentov, takže sa nimi dajú zakryť aj neštandardne široké fasádne otvory. Moderní výrobcovia ponúkajú aj špeciálne druhy sieťovín, cez ktoré dobre vidieť, ale súčasne zabraňujú nežiadúcim pohľadom zvonku. Niektoré z nich odrážajú až 64 % slnečného tepla a svetla. Vyrábajú sa z poplastovaného skleného vlákna. Pri výrobe plisovaných sietí na okná aj dvere sa používa plisovaná sieťovina z PVC odolná proti UV žiareniu, ktorá je vystužená kevlarovými vláknami.

Najjednoduchšie je však vyrobiť v dielni drevený rám, na ktorý pripináčikmi pripevníme sieťovinu. Takúto sieťku možno priskrutkovať k rámu okna. Je to najlacnejšie riešenie, čo je jej hlavnou výhodou. Nevýhodné je to, že sieť priskrutkujeme k oknu na celú sezónu, takže sa z neho už nevykloníme, nezalejeme kvetiny ani vyvetráme periny. Nezriedka treba odmontovať jednu časť okna, takže cez leto máme len jednovrstvové zasklenie. Na výrobu rámu môžeme namiesto dreva využiť plastové profily spájané plastovými uholníkmi, čím sa zvýši estetická úroveň týchto výrobkov. Otvorená ostáva otázka použitých sietí. Vyrábajú sa z rôznych materiálov ako tkané alebo lisované. Šírka bežne predávaných sietí je 0,8 až 1,5 m, čo stačí na zakrytie okien so štandardnými rozmermi. Dĺžka balenia je 25 až 30 m, ba i 50 m. Pre užívateľa je dôležitá veľkosť okna. Štandardom je okno s priemerom 1,4 m.

Deratizácia

Oveľa väčším nepriateľom našich domácností sú patria nepochybne hlodavce. Tie môžeme v chladnejších mesiacoch vidieť častejšie v našich pivniciach či priamo v domoch, ako na poliach či smetiskách, kde teplota ovzdušia je pre nich viac ako nevyhovujúca. Jedinou účinnou zbraňou proti týmto návštevníkom je deratizácia.

Deratizácia je proces, ktorým sa likvidujú hlodavce. Najčastejšie sú to myši a potkany. Takisto ako hmyz, aj hlodavce prenášajú viaceré infekčné ochorenia a spôsobujú navyše mnohé ekonomické škody ako prehryzené káble, steny a múry. Navyše potkany bývajú pri vyrušení veľmi nebezpečné. Podobne ako pri dezinsekcii, rozlišujeme preventívnu a represívnu deratizáciu. Pri preventívnej deratizácii sa pokladajú jedové nástrahy, ktoré obsahujú antikoagulačnú látku. Táto látka neusmrtí hneď, ale po troch až siedmich dňoch od požeru. Po požere začína pôsobiť antikoagulant, ktorý zabraňuje zrážaniu krvi a hlodavec uhynie na vnútorné krvácanie. Pri represívnej deratizácii je tento proces omnoho zložitejší a len správny výber metódy zaručí úspech. Hlodavce, ktoré už majú prístup ku konkrétnej potrave, to znamená že sú už v obydlí človeka, už odmietajú jedové nástrahy, pretože už majú „lepšiu potravu“. Keďže ide v prípade hlodavcov o dosť nebezpečnú oblasť, je pravidelné vykovávanie deratizácie v niektorých objektoch nariadené legislatívne. Ide najmä o výrobne a sklady potravín, v objektoch kde sú chované laboratórne zvieratá, či v ďalších objektoch kde dochádza k styku so zvieratami.

Vzhľadom na migráciu ľudí v meste, budovách, na súkromných pozemkoch a v blízkosti budov, musia byť použité nástrahy, ktoré nezapríčinia poškodenie zdravia obyvateľov pri styku s nimi. Najvhodnešie prípravky pre deratizáciu, hlavne pre kanalizačnú sieť, teplovody, či súkromné domy sú nástrahy vo voskovej úprave. Ide napr. o morené zrno, granule, zrno - larinát, morenú pšenicu, granule - baraky, rodentic fast, samotné parafínové nástrahy, lepové vaničky, či živolovné automaty. Pre domácnosti sú účinné aj elektronické odháňače myší, krtkov, kún, či potkanov, ktoré pracujú s vysokým tónom. Tento tón hlodavce priam neznášajú a radšej sa sami odsťahujú. Tieto zariadenia majú celý rad rôznych úprav a dodávajú sa s reguláciou zvuku. Napájanie je buď batériové alebo sieťové. Ich ultrazvukové tóny sú pre človeka nepočuteľné a obslúžia priestor do 100 m2. Ich zvuková frekvencia sa náhodne mení, aby si hlodavce na ňu nezvykli.

Povinnosti vlastníkov a správcov nehnuteľností pri deratizácii

Ochranná deratizácia je vlastne súhrn opatrení na ničenie epidemiologicky nebezpečných hlodavcov za účelom ochrany zdravia ľudí a zdravého životného prostredia. Vlastníci objektov alebo správcovia nehnuteľností sú v tomto prípade fyzické alebo právnické osoby, ktoré majú bytový, nebytový alebo chovný objekt vo svojom vlastníctve, resp. správe. Deratizácia je svojim spôsobom dosť nebezpečná činnosť, hlavne čo sa týka ochrany zdravia. Preto ju ako špeciálnu činnosť môžu vykonávať fyzické a právnické osoby, ktoré sú na túto činnosť odborne spôsobilé. Pri výskyte a premnožení hlodavcov v časti územia, resp. na celom území mesta či obce, nariadi samospráva vykonanie deratizácie v príslušnom území. Samosprávy vykonávajú aj preventívne deratizácia na svojom území, predovšetkým na jar a na jeseň.

Na ochranu zdravia ľudí pred vznikom a šírením prenosných ochorení z epidemiologicky nebezpečných hlodavcov a na obmedzenie ich výskytu na území mesta či obce, sú povinní vlastníci alebo správcovia nehnuteľností zabezpečiť deratizáciu v prípade výskytu a premnoženia hlodavcov. Vlastníci individuálnej bytovej výstavby sú povinní zabezpečiť deratizáciu po nariadení orgánu ochrany zdravia podľa lokálnej potreby. Ak sa kontrolnou činnosťou vykonávanou kontrolným orgánom zistí, že majiteľ alebo správca nehnuteľnosti v stanovenom termíne nezabezpečil deratizáciu, je povinný tak urobiť na príkaz mesta či obce v stanovenom termíne.

Ak sa kontrolou zistí u majiteľa alebo správcu nehnuteľnosti, že deratizácia nebola účinná, je povinný tak urobiť na príkaz orgánu ochrany zdravia v náhradnom stanovenom termíne. Náklady na vykonanie deratizácie sú povinní vlastníci alebo správcovia nehnuteľností znášať na vlastné náklady. Vlastníci alebo správcovia nehnuteľností sú však stále povinní udržiavať nehnuteľnosti v čistote tak, aby neposkytovali hlodavcom úkryt, obživu a možnosť zahniezdenia a množenia. Vlastníci alebo správcovia nehnuteľností sú povinní predložiť na požiadanie kontrolných orgánov doklady o vykonaní deratizácie. Správne zabezpečenie nehnuteľnosti pred neželanými návštevníkmi tak ušetrí ich majiteľom či správcom kopec vynaloženej energie a v neposlednom rade aj kopec peňazí, ktoré by následne mohli využiť užitočnejším spôsobom.

Viac informácií sa dozviete

v relácii REALITY


 

Späť

Merače tepla v našich domácnostiach

Hovorí sa, že kto šetrí má za tri. Toto pravidlo platí dvojnásobne pri spotrebe tepla v našich bytoch či rodinných domoch. Pri dnešných cenách dodávaného tepla má čo najvhodnejšie riešenie ako ušetriť na dodávanom teple snáď cenu zlata. Veď položka za dodané teplo býva často v mnohých rodinných rozpočtoch najväčšou položkou súvisiacou s užívaním bytu. Práve tomuto pálčivému problému pri šetrení sa v nasledujúcich riadkoch pozrieme na „zúbky“. Oproti západnej Európe máme v oblasti šetrenia na dodanom teple do domácností čo doháňať...

Obnova bytových domov

Väčšina bytových domov na Slovensku má svoje najlepšie roky za sebou. Nevyhnutné opravy bytových domov sa denne hlásia o slovo. Keďže všetci majitelia bytov chcú bývať čo najlepšie a najlacnejšie, chcú platiť čo najmenej aj za energie. Ceny ktoré však platia, sú z roka na rok vyššie a vyššie. Základom tejto nelichotivej situácie, je často rokmi zanedbávaný bytový fond. Na riešenie tohto problému sa zameriava aj Prvá stavebná sporiteľňa, a. s. (PSS) so svojimi produktami pre klientov. Ako už bolo spomenuté v úvode, čoraz naliehavejším problémom..

Obkladové panely do kuchyne Obkladové panely do kuchyne

Klasické keramické obklady sú dnes stále viac nahradzované obkladovými panelmi či doskami. Prečo je to tak? V čom spočívajú ich výhody a aké sú ich špecifiká? Tomu všetkému sa pozrieme na zúbok.   Obkladové panely vynikajú svojou jednoduchou montážou a mizivým množstvom škár. Vďaka týmto a ďalším vlastnostiam tak nachádzajú v kuchyni čoraz väčšie uplatnenie. Obkladové panely bývajú často prevedené aj v dekore klasických keramických obkladov, takže na prvý pohľad takmer nespoznáte rozdiel. Samozrejme záleží na kvalite prevedeného..

Návrh na vklad do katastra nehnuteľností Návrh na vklad do katastra nehnuteľností

Bývame v bloku, ktorý predstavuje vyše 200 bytov. Čiastočné odkúpenie bytov prebehlo už pred viac ako 6-timi rokmi avšak odpredaj pozemku na ktorom blok leží začal až teraz. Spoločnosť, ktorá organizuje prevod pozemkov od každého bytu okrem sumy za časť pozemku naviac vyžaduje platbu za zápis do registra - niektoré sú už odkúpené, avšak niektoré nie. Len pre odkúpený byt spoločnosť žiada ešte úhradu za náklady vybavovania prevodu. Máme pocit, že spoločnosť sa na náš úkor obohacuje v snahe dosiahnuť svoj zisk. Aké sú náležitosti návrhu na vklad do..

Neplatnosť právneho úkonu v konaní o dedičstve

Sme štyria súrodenci. Naša mama zomrela v roku 2005, kedy prebehlo aj dedičské konanie. Mama ešte za života uzavrela s naším bratom kúpnu zmluvu, ktorou mu predala časť „rodičovského“ domu a časť mu darovala. V zmluve si vyhradila právo doživotného bývania a darovanie podmienila, že ju brat doopatruje a bude sa o ňu starať. Nestalo sa tak, odcestoval na dlhé obdobie do Nemecka a o mamu sa staral náš otec a my. Dokonca brat nezaplatil ani cenu za kúpu domu, ale ako vlastník domu figuruje on. Brat nám zmluvu nechce ukázať, mama nám kúpnu zmluvu tiež odmietala..

Prevod spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti Prevod spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti

Sme dvaja súrodenci a po rodičoch sme zdedili na polovicu stavebný pozemok v Bratislave. Moja sestra svoju časť predala, o čom som sa dozvedel až po tom, ako mi to nový vlastník oznámil. Ja som sa chystal na tomto pozemku postaviť dom, ale v tejto situácii neviem, či sa mám do stavby naozaj pustiť. Ako mám ďalej postupovať?  J. N., Bratislava Pre riešenie Vášho problému je rozhodujúce, kto je nadobúdateľom spoluvlastníckeho podielu Vašej sestry na predmetnom pozemku. Ak ním totiž bola blízka osoba Vašej sestry, to znamená v zmysle Občianskeho zákonníka..

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Máte drahú hypotéku? Vymeňte ju!

Nie ste spokojní s aktuálnymi podmienkami vašej hypotéky? Nahraďte ju Flexihypotékou od VÚB banky s lepšou úrokovou sadzbou a bez poplatku za poskytnutie. Roman zo Senca dostal vo februári po piatich rokoch splácania hypotéky od svojej starej banky oznámenie o novej úrokovej sadzbe. Úrok bol 5,7% ročne, čo bolo približne toľko ako doteraz. Roman však dnes zarába viac, ako v čase, keď si bral úver, a so sadzbou tak nebol spokojný. „Navštívil som preto pobočku VÚB banky a oni ponúkli mi o percento lepší úrok. Nad..

Dovolenka Talianko Caorle Dovolenka Talianko Caorle

Prinášame vám tip na výhodnú dovolenku na severe talianska od slovenských majiteľov. Sever talianska je najbližšie more s rozľahlou piesočnou plážou, vyhľadávanou na dovolenku s deťmi. Množsto plážových atrakcií a program pre deti je zadarmo. Navyše na apartmány v ostávajúcich termínoch poskytneme zľavu.Mimoriadne zaujímavé sú apartmány blízko pri mori (150 metrov od pláže) a zároveň v úplnom centre pri obchodoch a reštauráciách. Miesto, kde počujete a prípadne vidíte program a koncerty na pláži.Hlavnou výhodou je možnosť dostať sa do apartmánu..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.