Wellness vo vlastnom dome

 „Takmer vo všetkých médiách sa čoraz častejšie stretávame so slovom wellness ako synonymom oddychu a relaxácie. Ide zväčša o infomácie týkajúce sa oddychu a rekreovania sa v kúpeľoch či iných relaxačných zariadeniach. Ponuky na tieto pobyty sa na nás hrnú takmer zo všetkých strán. Nájdu sa však medzi nami aj takí, ktorí tieto ponuky ignorujú z jednoduchého dôvodu, ktorý môžme vyjadriť v jednej vete:“Keď už wellnes, tak doma vo vlastných priestoroch.“

Podľa slovníka môžeme slovo wellness definovať ako kvalitu, alebo stav bytia v podmienkach dobrého zdravia najmä ako výsledok jeho aktívneho hľadania. Cieľom tohto o boru je pomôcť ľuďom v dnešnom modernom svete nájsť cestu ku kvalitnému a plnohodnotnému životu. V prvom rade tak, aby sa človek cítil dobre a ďalej tak, aby čo najviac zabránil procesu starnutia. Starnutiu sa nevyhneme nikto, ale čo je dôležité nemusíme to na sebe pociťovať a nemusí to na nás byť vidieť. Slovo wellness je slovo zložené z dvoch termínov "well being" a "fitness". Voľne by sa to dalo preložiť ako činnosť ktorá vám pomôže cítiť sa dobre. Wellness sa rozvinul ako nový prístup k životu pred 30 rokmi v Amerike a zastáva myslenie, že pre spokojný život je nutný súlad mentálnej, fyzickej a psychickej strany . Druhý názov Spa (kúpele) dostal po známom belgickom liečebnom meste s rovnakým menom, ktoré sa nachádza v belgických Ardenách, známom účinnými kúrami na zlepšenie fyzickej kondície a skrášľovanie .

Keďže wellness alebo Spa filozofia predstavuje celý prístup k osobe, najlepší účinok sa dosiahne ak sa špecifické kúry kombinujú s voľnými dňami , pretože masáž alebo sauna po pracovnom dni je len čiastočným uvoľnením a väčšinou len na fyzickej úrovni. Nuž na komlexný wellness pobyt by sme potrebovali snáď aj niekoľko týždňov. V dnešnej uponáhľanej dobe však toľko času má málo kto, a preto sa čoraz viacej ľudí zamýšľa nad tým, že si svoje wellness pobyty radšej zabezpečia doma. A tak medzi vybaveniami rodinných domov ale aj bytov môžeme nájsť sauny, masážne vane, či menšie či väčšie telocvične.

Dvakrát meraj a raz rež

Tak toto príslovie platí pri stavbe bazéna, či telocvične dvojnásobne. Pred tým ako sa rozhodneme pustiť sa do takejto stavby či úpravy priestorov pre wellness, musíme si dobre zvážiť čo naozaj do svojho „wellness centra“ chceme. Veľa ľudí má na začiačku veľké plány a až nakoniec po výstavbe zistia, že priestory pre cvičenie sú zbytočne veľké a že vlastne chceli všetko úplne inak. Aby sa váš wellness priestor nestal iba dobrý prostriedkom na „požieranie“ vášho rodinného rozpočtu, bolo by dobré, aby ste si pred výstavbou telocvične či bazéna našli dopredu odborníka na danú oblasť a prešli si s ním krok po kroku výstavbu vášho wellness priestoru. Veď nie je nič horšie ak sa po čase z vašej telocvične, ktorú ste si zriadili a dali do nej nemalé peniaze stala po čase iba miestosť na odkladanie vecí, pretože ak ste chceli vlastne iba sklad, postačil by vám na to nevyžitý priestor v garáži či pivnici. Ak sa predsa po dobrom zvážení rozhodnete pre stavbu napríklad malej telocvične, urobte si presný plán toho čo v nej chcete mať. Ak by ste v nej chceli prevádzkovať len ľahký strečing či aerobik, veľké posilňovacie stroje vám budú určite zbytočné.

Medzi veľmi populárne zariadenia v telocvični patria stacionárne bicykle, ktoré snáď nikdy nevyšli z módy odkedy ich vynašli. Preto ak chcete mať takýto stroj vo svojom budúcom stánku zdravia, mali by ste myslieť pri stavbe na všetky detaily. Byciklovanie na stacionárnom bicykli je dosť únavná činnosť a veľa ľudí si preto túto drinu spestruje napríklad počúvaním hudby, či sledovaním televízie. V takejto telocvični by elektrická prípojka nemala chýbať. Ak by sme na tento detail zabudli na začiatku stavby, neostávalo by nám nič iné len ťahať káble z vedľajšej miestnosti a to by bolo dosť nepraktické. Dôležitými pomocníkmi v telocvični sa vám určite stanú aj dobré vetranie či kvalitná klimatizácia.

Nemali by sme zabúdať ani na to, že pri namáhavej činnosti s činkami či stacionárnym bicyklom sa veľmi spotíte, tažke bolo by vhodné aby sa vaša telocvičňa nachádzala v tesnej blízkosti kúpeľne či sprchy. Ak by vám túto blízkosť telocvične a kúpeľne nedovoľovali technické možnosti, bolo by na zvážení, že by ste si malý sprchový kút mohli vybudovať priamo v nej a nemuseli by ste sa tak „premávať“ v spotenom tričku po celom dome.

Wellness a kúpeľňa

Ak už sme pri tej kúpeľni, dnes sa už na túto miestnosť kladú čoraz vyššie nároky ako v minulosti. Už to nie len priestor pre umývadlo, vaňu či práčku, ale postupne do nej sťahujeme rôzne malé bazéniky, hydromasážne systémy, či odpočinkové lôžka. A tak si aj z kúpeľne môžeme vytvoriť svoje wellness centrum. Pokiaľ nie ste nároční a postačí vám iba základné vybavenie, bude vaša kúpeľňa mať predovšetkým umývadlo, pokiaľ to priestor dovoľuje, tak je lepšie mať ich hneď dve. S tým, že predná hrana umývadla by mala byť vo výške 85 90 cm, podľa výšky postavy. Pokiaľ máme dve umývadlá, ich stredy by mali byť od seba vzdialené 100 cm. Ak chceme mať umývadlo zabudované do nábytku, musíme rátať s 90 cm od skrinky ku skrinke. Ďalej nesmie chýbať vaňa. Záleží na vašom výbere, či si vyberiete vaňu anatomicky tvarovanú, masážnu alebo štandardnú. Tiež si môžete vybrať aj vaňu rôznych tvarov. Môže byť klasická podlhovastá, okrúhla, rohová, rôznych rozmerov a dĺžok. Ďalej by v kúpeľni mal byť samostatný sprchovací kút, ktorý šetrí vodu a energiu. Aj tu je možné vyberať z rôznych veľkostí, farieb, tvarov a rôznych masážnych systémov. Dno sprchovacieho kúta by vždy malo byť protišmykové. Nepostrádateľný je dobre vetrateľný kúpeľňový nábytok. Súčasťou našich kúpeľní je stále práčka, preto je nábytok nevyhnutný. Schová pracie prostriedky, toaletné potreby, kúpeľňový textil a špinavú bielizeň. Kúpeľňa pre náročnejších môže mať omnoho viac zariadenia a rôzne podoby. Napríklad môže byť spojená s domácou telocvičňou ľahkou priečkou. Môže byť v nej umiestnené relaxačné ležadlo, CD prehrávač pre spríjemnenie relaxácie. V kúpeľni môže byť umiestnené solárium, či najrôznejšie masážne striky a vodné radovánky dávajú možnosť dokonalého uvoľnenia. Takisto si môžete zariadiť i saunu, ktorá patrí k moderným trendom bývania. Môže byť vstavaná do rohu kúpeľne.

Saunovanie v dome

Dnes nie je sauna doménou iba špeciálnych zariadení a zdravotných komplexov. Bez väčších problémov si ju môžete kúpiť domov. Ideálne sú pre tieto účely rodinné domy či víkendové chaty a chalupy. Existuje i možnosť, že si ju zriadite i priamo doma.V prvom variante to je samostatná stavba, ktorá môže byť murovaná alebo drevená, v ktorej blízkosti by mal byť kvôli ochladeniu bazénik, alebo prírodná možnosť kúpania sa. Väčšinu nákladov tvorí výroba a uchovanie tepla, saunová piecka a izolačné materiály. Sauna sa vyhrieva drevom, buď zvonka alebo zvnútra. Samostatná rodinná sauna je navrhovaná spravidla pre 4 osoby a jej veľkosť je 1,5 až 4 m2, respektíve 3 až 8 m3. Okrem toho je nutné ešte miesto na prezlečenie, očistu tela sprchovanie a ochladenie.

Druhou možnosťou je, keď sa sauna stáva súčasťou bytu. Táto možnosť je v posledných rokoch u nás obľúbenejšia. Je to z toho dôvodu, že používanie je pohodlnejšie. Napríklad v tom, že nemusíte opúšťať dom, a máte väčšinu vecí po ruke. V tomto prípade je vhodné umiestniť saunu pri vonkajšej stene bytu, aby sa ľahko vetrala a z praktických dôvodov sa navrhuje priamo do kúpeľne alebo do jej tesnej blízkosti. V každom prípade musia mať podľa fínskych pravidiel obe časti vlastné okno, sprcha sa využíva spoločne, ak je dostatok priestoru, potom je výhodné mať dve. Jednu na používanie na saunovanie a jednu štandardne v kúpelni. Tiež sa doporučuje k saune samostatný záchod a vlastná šatňa. Čo sa týka bezpečnosti, v dnešnej dobe sa využíva na vytápanie takýchto objektou aj plyn. Preto ak sa rozhodnete pre túto možnosť, dbajte na dobré tesnenie a vždy sa presvečte či vám náhodou neuniká plyn. V prípade ak by sa to stalo, dôsledky unikajúceho plynu v dome kde spia ľudia môžu byť katastrofálne. Bezpečnosť pri stavbe sauny by mala byť preto na prvom mieste.

Rodinný bazén

Budúceho vlastníka pri plánovaní bazéna zaujíma predovšetkým jeho tvar a veľkosť. Nemali by sme zabúdať ani na riešenie okolia bazéna. Ak už máte bazén, dosť často sa stáva že si tam pozývate hostí. Preto by ste nemali zabudnúť, že hostia by mali mať pri bazéne priestor kde by si mohli odložiť veci. Takže malá šatňa s úložným priestorom a sprchou by bola viac ako vhodným riešením.

Na príjemné kúpanie je však dôležitá aj teplota vody. Ak sa budete spoliehať, že vám kúpeľ v exteriéri vyhrejú slnečné lúče, alebo sa teplota v interiérovom bazéne časom vyrovná s teplotou okolia, vaša kúpacia sezóna sa môže skrátiť len na dva mesiace v roku. Pri stavbe interiérového bazéna sa často stáva, že majiteľ zanedbá vetranie týchto priestorov. Na prvý pohľad sa mu môže zdať, že ušetril. Radosť z peknej plavárne mu však po čase pokazia večne rosiace sa okná, drobiaca sa omietka a neskôr aj nepekné plesne. Ak sa na rozvody vzduchotechniky nemyslelo už pri projekte, dodatočne do úvahy prichádzajú len náhradné riešenia, akým je napríklad odvlhčovač. Z technického hľadiska je to kompaktné chladiace zariadenie, ktoré vďaka cyklickému „premieľaniu“ vzduchu v hale cez výparník odoberá kondenzovanú vzdušnú vlhkosť. Jeho nevýhodou je tepelná bilancia v zime, keď sa musí v bazénovej hale vykurovať. Odvlhčovač vtedy vzduch najprv ochladí, aby sa vlhkosť zrážala, a potom odvlhčený vzduch znovu vyhreje, čo je ekonomicky nákladný proces. Navyše, nerieši problém výmeny vzduchu, a tak treba zadovážiť ďalšie zariadenie na odvetrávanie. Komplexnou a cenovo výhodnou možnosťou je vetracia jednotka s tepelným čerpadlom a rekuperáciou. Dokáže vyriešiť viac problémov prevádzky bazéna naraz, aj s veľmi nízkymi prevádzkovými nákladmi. Jednotka zabezpečí vetranie priestorov, optimálnu vlhkosť pri bazéne a využitím teplého odpadového vzduchu, čiže rekuperáciou, zaistí, že sa pri vetraní minie minimálne množstvo tepla. Malá tepelná strata, ktorá tu vznikne, sa dobehne tepelným čerpadlom. Ďalšou funkciou vetracej jednotky môže byť ohrev vody v bazéne a v zásobníku teplej vody určenej na sprchy a aj možnosť pripojenia solárnych článkov.

Vedieť čo chcem, je v prípade wellness zariadení vo vlastom dome či byte devízou, ktorá sa vám určite oplatí. Dobre premyslený plán ako si zariadiť miestnosť pre váš oddych a relax sa vám pretaví do príjemne strávených chvíľ pri vlastnom bazéne, telocvični, saune, či pri pohodlnom ležaní v masážnej vani s pohárom šampanského v ruke.

 

Viac informácií sa dozviete

v relácii REALITY 

vysielanej 15.8.2008 o 20:45 na TA3

 

 

 

 

Späť

Ceny starých bytov klesajú! (vývoj cien)

  „Potenciálni kupci budú ešte chvíľu vyčkávať, kým ceny nepadnú na pomyselné dno. Predávajúci by si mali uvedomiť, že ak chcú predať, musia byt oceniť reálne, tak, aby jeho stav, vek, kvalita a lokalita zodpovedali cene,“ myslí si Veronika Komorníková, šéfredaktorka časopisu Kompletný TRH Nehnuteľností. Poklesli ceny starších nehnuteľností v Bratislave za posledne obdobie? Aké konkrétne byty a v ktorej lokalite? O koľko poklesli ceny? Cena starých bytov v Starom Meste je najustálenejšia a drží sa v cenovom pásme medzi 70-85 tis. Sk/m2 v závislosti..

Bývanie v podkroví

Podkrovie, miestnosť so šikmými stenami je pre niekoho priestor, kde štýl bývania dostáva iný, nekonvenčný charakter. Pre mnohých z vás je to dokonca zosobnenie sna o bývaní, či už v rodinnom dome alebo klasickom paneláku. Podkrovie však nemusí a ani neslúži výhradne len na bývanie. Niekomu tam stačí sušiť si vypraté šaty, iný zasa si tam zriadi umelecký ateliér. No a pre niekoho ďalšieho je podkrovie iba obyčajný sklad pre nepotrebné veci s ktorými sa nevie rozlúčiť. Ako stavať podkrovie Takže poďme pekne po poriadku. Ak je vašim snom bývanie v..

Zelené a nízkoenergetické domy

Čo je zelený dom?Ako a kde stavať?Výstavba domuKde sme ušetriliSolárne domyPasívny solárny domAktívny solárny domIné ekologické materiály Nárast cien za energie, vyčerpateľnosť prírodných zdrojov či alarmujúci stav Zeme. Tieto a mnoho ďalších problémov núti spoločnosť hľadať nové technológie a ekologickejší materiál. S pojmom zelené a nízkoenergetické domy sa už stretol asi každý z vás, určite o nich aj niečo viete, ale bývať by ste v nich zatiaľ nechceli. Napriek nepopierateľným výhodám totiž ešte stále čelia tieto domy veľkej rade odmietavých..

Prevod nehnuteľnosti na základe dedenia

V súvislosti s problematikou prechodu a prevodu nehnuteľností, najmä na základe dedenia, je nutné ozrejmiť teoretické pojmy niektorých základných ustanovení Občianskeho zákonníka, s ktorými sa v konkrétnych prípadoch každodenného života stretávame. V zásade sa dedičstvo nadobúda okamihom smrti poručiteľa § 406. Odvtedy môžu dedičia s dedičstvom zásadne nakladať. V tejto dispozičnej voľnosti sú však obmedzení tým, že na každé nakladanie z dedičstvom, ktoré presahuje rámec obvyklého hospodárenia, potrebujú súhlas súdu, a to až do skončenia..

Zmluvy pri predaji nehnuteľnosti

Hovorí sa, že dobré zmluvy robia dobrých priateľov. Nie je to len veta, ktorú počujete pri uzatváraní akejkoľvek zmluvy, ale aj skoro v každom hollywoodskom filme s právnickou tematikou. Dobrá zmluva pri predaji a kúpe nehnuteľnosti totiž stavia všetkých jej účastníkov do pozície rovnocenných partnerov, kde nikto nie je zvýhodnený na úkor toho druhého. Opodstatnenosť tohto pravidla vám pomôže predísť rôznym komplikáciám pri predaji či kúpe akejkoľvek nehnuteľnosti.Pri predaji či kúpe akéhokoľvek typu nehnuteľnosti by ste si mali na začiatku tohto..

Výstavba ihrísk pre deti - ako po novom?

Naša obec disponuje pozemkom, na ktorom by sme chceli obnoviť materskú škôlku, zriadiť detské ihrisko, ktoré by malo byť prístupné pre všetky deti. Ihrisko bude vybudované svojpomocne s pomocou našich obyvateľov, tiež financované zo zbierky. Dostala sa nám informácia, že ihriská musia spĺňať nejaké nové a prísne kritériá, v opačnom prípade by nebolo možné ihrisko pre deti - preliezačky, pieskovisko a pod. sprístupniť deťom. Musí by teda ihrisko vybudované podľa nejakých noriem (napr. kovové), vraj EÚ niečo uzákonila. Ktorý zákon upravuje spôsob výstavby..

Poistenie nehnuteľností

Čo zahŕňa a na čo sa vzťahuje poistenie nehnuteľnostiAko sa určuje výška poistnej sumyAko sa stanovuje poistná sumaSpôsob platby poistnéhoPoistná zmluva a všetko čo sa jej týkaTakže čo si treba pri zmluve všímať?Poistenie domácnostiPripoistenieNa čo sa vaše poistenie nevzťahuje?Poistite si aj okolité budovyUplatnenie náhradyAko postupovaťVlastniť miesto, ktoré môžete nazvať domov je jedným z najzákladnejších prianí každého človeka. A pritom často nezáleží na tom, či ide o byt alebo o dom, človek jednoducho túži mať svoj vlastný kút, kam sa môže..

Poistenie nehnuteľnosti – nie luxus, ale nevyhnutnosť

Domov je pre každého človeka miestom, ktoré preň predstavuje nielen súkromie a pohodlie, ale najmä bezpečie. To je dôvod, prečo si doň inštalujeme napríklad alarmy - snažíme sa ho urobiť čo najbezpečnejším miestom pre seba a svoju rodinu. Zároveň však tak, ako všetky tieto náležitosti chránia nás, tiež chceme, aby bol nejakým spôsobom chránený aj náš domov; akiste zaváži aj fakt, že sme do jeho budovania vložili nemalú námahu, čas aj finančné prostriedky. Aby teda nehrozila situácia, ktorá by nás o náš domov nejakým spôsobom pripravila bez možnosti..

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.