Záleží vám na dobrom vzduchu? Otestovali sme TOP zvlhčovače vzduchu

Všimli ste si niekedy, že vzduch začína byť počas zimných mesiacov suchší? Chladný vzduch totiž neobsahuje rovnaké množstvo vlhkosti ako teplý letný vzduch. K efektu suchého vzduchu prispieva aj skutočnosť, že prevádzka vášho vykurovacieho systému môže odstrániť ďalšiu vlhkosť zo vzduchu a vzduch vo vašom domove bude ešte suchší. To  vedie k suchej, svrbivej a popraskanej koži, ktorá je nepríjemná a potenciálne škodlivá pre vaše zdravie.

Našťastie existuje nástroj, ktorý môže v tejto situácii pomôcť. Zvlhčovač. Terapia zvlhčovačom dodáva vzduchu vlhkosť, aby sa zabránilo vysušeniu, ktoré môže spôsobiť podráždenie v mnohých častiach tela. Zvlhčovače môžu byť obzvlášť účinné pri liečbe suchosti pokožky, nosa, hrdla a pier. Môžu tiež zmierniť niektoré príznaky spôsobené chrípkou alebo nachladnutím. Preto ak vám záleží na dobrom vzduchu a sucho je to, s čím bojujete, zvlhčovač je riešením.

difúzer

Aké benefity ponúka zvlhčovač vzduchu?

Vlhkosť funguje ako prírodné zvlhčujúce činidlo a zvlhčovač tak prospieva nielen vám a určitým vašim zdravotným stavom, ale aj vášmu domovu a to nasledovne:

 

●     prechladnutie a chrípka - vlhkosť umožňuje malým chĺpkom v nose sa pohybovať a vykonávať svoju prácu odfiltrovaním baktérií a vírusov prechladnutia a chrípky. Keď sa nad tým zamyslíte, dáva to zmysel. Chrípková sezóna sa každoročne kryje s poklesom teploty a vlhkosti, takže zvýšenie vlhkosti vo vašom dome môže zabrániť prenosu vírusov vo vašom dome.

●     suchá pokožka - teplo, prúdiace cez váš domov v zimných mesiacoch, môže zanechať pokožku napnutú, suchú a svrbivú, najmä pokožku na rukách, ktorá má menej mazových žliaz. Pery v zime častejšie a ľahšie popraskajú.

●     chrápanie - suchý vzduch môže prispieť - dokonca zvýšiť závažnosť príznakov chrápania. Stáva sa to preto, že nedostatočná vlhkosť vzduchu spôsobuje opuch hrdla a upchatý nos.

●     nosoústne dutiny - nízka vlhkosť je známa tým, že vysušuje vaše sínusové cesty a v najhoršom prípade to môže viesť k diskomfortu v nose, sínusovému tlaku, bolestiam hlavy a dokonca aj ku krvácaniu z nosa.

●     izbové rastliny - mnohé z najobľúbenejších izbových rastlín pochádzajú z džungle, čo znamená, že sa im darí v prostredí, kde je vo vzduchu množstvo vlhkosti. Keď je vzduch príliš suchý, môže to rastlinám spôsobiť problémy, vrátane straty listov, suchých špičiek listov a spomaleného rastu. Očividne to bude všetko závisieť od typu rastlín, ktoré máte doma, ale používanie zvlhčovača vzduchu dáva vašej vnútornej záhrade väčšiu šancu prosperovať.

●     nábytok a podlahy - drevené prvky, ako sú podlahy a nábytok, negatívne reagujú na kolísanie vlhkosti. Keď sú drevené predmety príliš suché, je možné, že prasknú a rozštiepia sa. Ak máte vo svojom dome optimálnu úroveň vlhkosti, chránite aj pružnosť a celistvosť svojho dreveného nábytku.

 

Aká vlhkosť je správna vlhkosť?

Zvlhčovanie vzduchu môže byť prospešné, ale prílišná vlhkosť môže spôsobiť zdravotné problémy. Vysoká úroveň vlhkosti môže zhoršiť dýchacie problémy a vytvárať vo vzduchu nepríjemnú vlhkosť. Optimálna úroveň vlhkosti zdravého vzduchu sa pohybuje od 25% do 55% relatívnej vlhkosti. Nízka vlhkosť vzduchu pod 25% je nezdravá a vlhkosť vyššia ako 55% môže podporovať rast plesní, baktérií, húb a roztočov. Pri pohľade na okná často zistíte, že máte príliš vlhký vzduch. Kondenzát nahromadený na oknách je známkou prílišnej humidity.

 

Aby ste udržali správnu úroveň vnútornej vlhkosti, musíte ju vedieť zmerať. Meranie úrovne vlhkosti v reálnom čase je jednoduché, rýchle a lacné pomocou digitálneho vlhkomera. Tieto zariadenia na batérie zobrazujú presné údaje o aktuálnej úrovni vlhkosti a teploty a niektoré obsahujú ďalšie funkcie, ako je konverzia stupňov Celzia/Fahrenheita, upozornenia na príliš vysokú, alebo nízku úroveň vlhkosti a podsvietenie. Mnoho zvlhčovačov ponúka vstavané vlhkomery a senzory ovládania vlhkosti známe ako hygrostaty, ktoré vám pomôžu presne zmerať a upraviť vlhkosť vzduchu v domácnosti. Vlhkosť testujte denne, najmä ak má niekto vo vašej domácnosti alergiu alebo astmu.

 

Pre aký zvlhčovač sa rozhodnúť?

Aby sme vám uľahčili výber, otestovali sme najlepšie zvlhčovače vzduchu, ktoré momentálne trh ponúka a vedeli vám tak poradiť pri rozhodovaní. V našom teste si prvenstvo vybojoval model Klarstein VapoAir, ktorý vám v krátkosti aj predstavíme.

 zvlhovač

Zvlhčovač vzduchu Klarstein VapoAir

V zásade je jeho obsluha veľmi jednoduchá. Nádrž je možné vybrať a plní sa cez otvor na spodnej strane. Nie je to intuitívne, ale väčšina zvlhčovačov je takto skonštruovaná. Po naplnení a vložení nádrže na vodu a pripojení zariadenia k napájaniu je možné všetky ďalšie nastavenia a funkcie zariadenia VapoAir pohodlne vykonať pomocou ovládacieho panela. Praktická je najmä detská poistka, ktorá chráni pred neúmyselnými zmenami nastavení. Požadovanú vlhkosť vzduchu medzi 30 a 75 %  je možné nastaviť v krokoch po 5 % a jednotka sa po jej dosiahnutí automaticky prepne do pohotovostného režimu. Voliteľná funkcia ohrevu paru nielen mierne zahreje, ale spôsobí jej jemnejšie odparovanie a distribúciu. Na dávkovanie hmly má dva výstupy, ktoré je možné otáčať o 360 ° nezávisle na sebe. Zariadenie je vybavené tromi voliteľnými úrovňami hmly a dokáže vyhovieť všetkým individuálnym požiadavkám na zvlhčovanie. Keramický filter, ktorý je integrovaný v nádrži, čistí a zmäkčuje vodu.

 

Výrobca neuvádza veľkosť miestnosti, ale dá sa to odvodiť od podobných modelov. Technicky veľmi podobný Klarstein Cubix má tiež 5,5 l nádrž na vodu a výkon hmly 350 ml za hodinu, ale namiesto 3 má 7 úrovní intenzity a odporúča sa pre miestnosti do 50 metrov štvorcových. VapoAir je preto vhodný do miestností do maximálnej veľkosti 50 metrov štvorcových.

Medzi vlastnosti, ktorými si nás tento model získal, patrí veľkorysá nádrž na vodu, funkcia predohrevu pre teplú hmlu

časovač, automatické vypnutie, detská poistka, aróma difuzér a v neposlednom rade, pre značku Klarstein typický, zaujímavý dizajn.

 

Toto je samozrejme len jedna z mnohých možností, ktoré sú k dispozícii, preto vám aspoň v skratke načrtneme čomu je vo všeobecnosti potrebné venovať pozornosť pri výbere vhodného zvlhčovača vzduchu.

difuzér

Nákupné tipy

●     zamyslite sa nad tým, do ktorej miestnosti zvlhčovač pôjde - možno si uchodíte nohy pri hľadaní zvlhčovača s čo najväčšou kapacitou. Nie je to dobrý nápad. Príliš veľa vlhkosti vo vzduchu môže podporovať rast organizmov, vrátane roztočov a dokonca môže viesť k vzniku plesní. Kúpte zvlhčovač vzduchu iba s takým výstupom vlhkosti, ktorý daná miestnosť potrebuje. Veľkosť miestnosti je dobrý spôsob, ako určiť potrebný výstup vlhkosti zo zvlhčovača. Zistite rozlohu plochy, či už ide o vašu spálňu, celý dom, alebo o vašu kanceláriu a riaďte sa potom údajmi na štítku daného modelu.

●     dôležité je aj jednoduché použitie - chcete zvlhčovač, s ktorým sa dá ľahko manipulovať, či už je to stolný alebo podlahový model. Pri odparovacích zvlhčovačoch sa uistite, že je výmena knôtu jednoduchá a hospodárna; ako často ho musíte vymieňať sa líši podľa modelu a ako často zvlhčovač používate. Hľadaj užívateľsky prívetivé ovládacie prvky a dobre viditeľné displeje úrovne vlhkosti a nastavení. Dnešné zvlhčovače ponúkajú už množstvo funkcií a ovládacích prvkov, ktoré spríjemňujú používanie.

●     zvážte ako ľahko sa udržiava - Niektoré zvlhčovače sa čistia jednoduchšie ako iné, preto si v recenziách zvlhčovačov overte skóre praktickosti pre každý model a zistite, s čím ste pri výbere modelu ochotní žiť. Vo všeobecnosti musíte zvlhčovač vypustiť, opláchnuť a vysušiť denne; dodržujte pokyny výrobcu pre bežné čistenie. Ak zvlhčovač nie je správne vyčistený, mikroorganizmy môžu v nádrži rásť, šíriť sa vzduchom a môžu byť príčinou respiračných problémov. Ak svoj zvlhčovač nebudete dlhší čas používať, pred uskladnením ho dôkladne vyčistite a potom znova pred prvým použitím.

 

 

Zdroje informácií:

●     https://www.andatechdistribution.com.au/blogs/resources/top-7-reasons-invest-humidifier

●     https://www.healthline.com/health/humidifiers-and-health


Späť

Nehnuteľnosti a byty v roku 2023, vývoj cien bytov v posledných rokoch Nehnuteľnosti a byty v roku 2023, vývoj cien bytov v posledných rokoch

Trh Nehnuteľností sa sa v roku 2023 mení z trhu predávajúceho na trh kupujúceho, potom čo ponuka začala presahovať dopyt. Ceny nehnuteľností na bývanie na meter štvorcový v roku 2023 klesli v priemere na Slovensku pod 2 500 € / m2. Po prudkom náraste za posledné 3 roky, kedy v roku 2020 tieto priemerné ceny rástli vyše 10% a v rokoch 2021 a 2022 dokonca vyše 20% sa ceny stabilizovali a v 2. polroku 2022 mierne klesli. Zdroj: trh.sk https://www.trh.sk/statistiky-cien-nehnutelnosti/slovensko.htm Rast od roku 2020 bol spôsobený niekoľkými..

Predaj nehnuteľnosti, ako predať byt a dom za výhodnú cenu v 10 krokoch. Predaj nehnuteľnosti, ako predať byt a dom za výhodnú cenu v 10 krokoch.

Nepredajte svoju nehnuteľnosti za nižšiu cenu ako je hodnota. S týmito 10 krokmi sa môžete pripraviť na úspešný predaj za naozaj dobrú cenu.   1. Zistite si hodnotu svojej nehnuteľnosti Ak chcete predať svoju nehnuteľnosť za dobrú cenu, musíte vedieť, aká je jej trhová hodnota. Môžete to urobiť prostredníctvom bezplatného online ohodnotenia bytu či domu alebo si zavolať odborníka na hodnotenie nehnuteľností. Jednoduchým riešením je vyhľadať si priemernú cenu 1m2 obytnej plochy napríklad na trh.sk a vynásobiť si ju rozlohou vašej nehnuteľnosti...

Ako navrhovať zmenu vo svojej nehnuteľnosti

 Časom každá nehnuteľnosť stratí na svojom pôvabe a vyžaduje si rekonštrukciu a zmeny, ktoré sa odvíjajú od konkrétnych požiadaviek obyvateľov. Umakartové jadro v panelákovom byte, či pôvodné okná na dvadsať ročnom rodinnom dome potrebujú po niekoľkých rokoch rekonštrukciu, ak nie aj celkovú výmenu. V mnohých prípadoch je však motívom rekonštrukcie nielen skvalitnenie obytných priestorov, ale aj snaha uplatniť si vlastné pokusy o originalitu či tvorivosť.Čas na prestavbuObyvatelia panelákových domov vedia, že po čase sú v byte určité stavebné úpravy..

Zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov

 Chcel by som sa opýtať na nasledovnú otázku. S manželkou vlastníme byt a zároveň sa mám stať predsedom spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Ako fyzická osoba - podnikateľ by som si chcel zriadiť bezpodielové spoluvlastníctvo (ja by som teda nevystupoval ako vlastník). Musím byť ako predseda vlastníkom bytu (v zákone č. 182/1993 Z. z. som to nenašiel)? Ďakujem za odpoveď.   Juraj S., Bratislava V prvom rade dovoľte, aby som sa pozastavil k otázke bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len ako „BSM“). Bezpodielové spoluvlastníctvo..

Kúpa nehnuteľnosti jedným z manželov - kedy a ako

Manželka uzavrela zmluvu o budúcej zmluve, ktorá sa týkala kúpy rodinného domu. Ten chcela získať do svojho vlastníctva za naše spoločné peniaze ako i za peniaze získané z predaja bytu mojej matky, ktorá s tým nesúhlasila. Manželka od zmluvy o budúcej zmluve odstúpila, keďže nemala dostatok finančných prostriedkov. Je zmluva o budúcej zmluve napriek tomu platná? Je možné, aby jeden z manželov získal výlučne do svojho vlastníctva počas trvania manželstva napr. nehnuteľnosť? Neplatná z dôvodu, že som v nej nefiguroval ako manžel kupujúcej? Predávajúci..

Nájomná zmluva I.

Rada by som dala do prenájmu môj byt, lebo sa chystám odcestovať do cudziny na brigádu. V byte býva so mnou moja sestra, neviem či je možné prenajať napr. len jednu - dve izby. Aké sú moje práva, povinnosti v súvislosti s nájmom, musí byť zmluva písomná alebo stačí ústna dohoda? Ďakujem za odpoveď.Inge T., Považská BystricaNájomná zmluva je dvoj a viacstranný právny vzťah, v rámci ktorého prenajímateľ prenecháva za odplatu nájomcovi vec, aby ju dočasne užíval alebo z nej bral aj úžitky, pričom prenajímateľ je povinný prenechať prenajatú vec nájomcovi..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.