Záleží vám na dobrom vzduchu? Otestovali sme TOP zvlhčovače vzduchu

Všimli ste si niekedy, že vzduch začína byť počas zimných mesiacov suchší? Chladný vzduch totiž neobsahuje rovnaké množstvo vlhkosti ako teplý letný vzduch. K efektu suchého vzduchu prispieva aj skutočnosť, že prevádzka vášho vykurovacieho systému môže odstrániť ďalšiu vlhkosť zo vzduchu a vzduch vo vašom domove bude ešte suchší. To  vedie k suchej, svrbivej a popraskanej koži, ktorá je nepríjemná a potenciálne škodlivá pre vaše zdravie.

Našťastie existuje nástroj, ktorý môže v tejto situácii pomôcť. Zvlhčovač. Terapia zvlhčovačom dodáva vzduchu vlhkosť, aby sa zabránilo vysušeniu, ktoré môže spôsobiť podráždenie v mnohých častiach tela. Zvlhčovače môžu byť obzvlášť účinné pri liečbe suchosti pokožky, nosa, hrdla a pier. Môžu tiež zmierniť niektoré príznaky spôsobené chrípkou alebo nachladnutím. Preto ak vám záleží na dobrom vzduchu a sucho je to, s čím bojujete, zvlhčovač je riešením.

difúzer

Aké benefity ponúka zvlhčovač vzduchu?

Vlhkosť funguje ako prírodné zvlhčujúce činidlo a zvlhčovač tak prospieva nielen vám a určitým vašim zdravotným stavom, ale aj vášmu domovu a to nasledovne:

 

●     prechladnutie a chrípka - vlhkosť umožňuje malým chĺpkom v nose sa pohybovať a vykonávať svoju prácu odfiltrovaním baktérií a vírusov prechladnutia a chrípky. Keď sa nad tým zamyslíte, dáva to zmysel. Chrípková sezóna sa každoročne kryje s poklesom teploty a vlhkosti, takže zvýšenie vlhkosti vo vašom dome môže zabrániť prenosu vírusov vo vašom dome.

●     suchá pokožka - teplo, prúdiace cez váš domov v zimných mesiacoch, môže zanechať pokožku napnutú, suchú a svrbivú, najmä pokožku na rukách, ktorá má menej mazových žliaz. Pery v zime častejšie a ľahšie popraskajú.

●     chrápanie - suchý vzduch môže prispieť - dokonca zvýšiť závažnosť príznakov chrápania. Stáva sa to preto, že nedostatočná vlhkosť vzduchu spôsobuje opuch hrdla a upchatý nos.

●     nosoústne dutiny - nízka vlhkosť je známa tým, že vysušuje vaše sínusové cesty a v najhoršom prípade to môže viesť k diskomfortu v nose, sínusovému tlaku, bolestiam hlavy a dokonca aj ku krvácaniu z nosa.

●     izbové rastliny - mnohé z najobľúbenejších izbových rastlín pochádzajú z džungle, čo znamená, že sa im darí v prostredí, kde je vo vzduchu množstvo vlhkosti. Keď je vzduch príliš suchý, môže to rastlinám spôsobiť problémy, vrátane straty listov, suchých špičiek listov a spomaleného rastu. Očividne to bude všetko závisieť od typu rastlín, ktoré máte doma, ale používanie zvlhčovača vzduchu dáva vašej vnútornej záhrade väčšiu šancu prosperovať.

●     nábytok a podlahy - drevené prvky, ako sú podlahy a nábytok, negatívne reagujú na kolísanie vlhkosti. Keď sú drevené predmety príliš suché, je možné, že prasknú a rozštiepia sa. Ak máte vo svojom dome optimálnu úroveň vlhkosti, chránite aj pružnosť a celistvosť svojho dreveného nábytku.

 

Aká vlhkosť je správna vlhkosť?

Zvlhčovanie vzduchu môže byť prospešné, ale prílišná vlhkosť môže spôsobiť zdravotné problémy. Vysoká úroveň vlhkosti môže zhoršiť dýchacie problémy a vytvárať vo vzduchu nepríjemnú vlhkosť. Optimálna úroveň vlhkosti zdravého vzduchu sa pohybuje od 25% do 55% relatívnej vlhkosti. Nízka vlhkosť vzduchu pod 25% je nezdravá a vlhkosť vyššia ako 55% môže podporovať rast plesní, baktérií, húb a roztočov. Pri pohľade na okná často zistíte, že máte príliš vlhký vzduch. Kondenzát nahromadený na oknách je známkou prílišnej humidity.

 

Aby ste udržali správnu úroveň vnútornej vlhkosti, musíte ju vedieť zmerať. Meranie úrovne vlhkosti v reálnom čase je jednoduché, rýchle a lacné pomocou digitálneho vlhkomera. Tieto zariadenia na batérie zobrazujú presné údaje o aktuálnej úrovni vlhkosti a teploty a niektoré obsahujú ďalšie funkcie, ako je konverzia stupňov Celzia/Fahrenheita, upozornenia na príliš vysokú, alebo nízku úroveň vlhkosti a podsvietenie. Mnoho zvlhčovačov ponúka vstavané vlhkomery a senzory ovládania vlhkosti známe ako hygrostaty, ktoré vám pomôžu presne zmerať a upraviť vlhkosť vzduchu v domácnosti. Vlhkosť testujte denne, najmä ak má niekto vo vašej domácnosti alergiu alebo astmu.

 

Pre aký zvlhčovač sa rozhodnúť?

Aby sme vám uľahčili výber, otestovali sme najlepšie zvlhčovače vzduchu, ktoré momentálne trh ponúka a vedeli vám tak poradiť pri rozhodovaní. V našom teste si prvenstvo vybojoval model Klarstein VapoAir, ktorý vám v krátkosti aj predstavíme.

 zvlhovač

Zvlhčovač vzduchu Klarstein VapoAir

V zásade je jeho obsluha veľmi jednoduchá. Nádrž je možné vybrať a plní sa cez otvor na spodnej strane. Nie je to intuitívne, ale väčšina zvlhčovačov je takto skonštruovaná. Po naplnení a vložení nádrže na vodu a pripojení zariadenia k napájaniu je možné všetky ďalšie nastavenia a funkcie zariadenia VapoAir pohodlne vykonať pomocou ovládacieho panela. Praktická je najmä detská poistka, ktorá chráni pred neúmyselnými zmenami nastavení. Požadovanú vlhkosť vzduchu medzi 30 a 75 %  je možné nastaviť v krokoch po 5 % a jednotka sa po jej dosiahnutí automaticky prepne do pohotovostného režimu. Voliteľná funkcia ohrevu paru nielen mierne zahreje, ale spôsobí jej jemnejšie odparovanie a distribúciu. Na dávkovanie hmly má dva výstupy, ktoré je možné otáčať o 360 ° nezávisle na sebe. Zariadenie je vybavené tromi voliteľnými úrovňami hmly a dokáže vyhovieť všetkým individuálnym požiadavkám na zvlhčovanie. Keramický filter, ktorý je integrovaný v nádrži, čistí a zmäkčuje vodu.

 

Výrobca neuvádza veľkosť miestnosti, ale dá sa to odvodiť od podobných modelov. Technicky veľmi podobný Klarstein Cubix má tiež 5,5 l nádrž na vodu a výkon hmly 350 ml za hodinu, ale namiesto 3 má 7 úrovní intenzity a odporúča sa pre miestnosti do 50 metrov štvorcových. VapoAir je preto vhodný do miestností do maximálnej veľkosti 50 metrov štvorcových.

Medzi vlastnosti, ktorými si nás tento model získal, patrí veľkorysá nádrž na vodu, funkcia predohrevu pre teplú hmlu

časovač, automatické vypnutie, detská poistka, aróma difuzér a v neposlednom rade, pre značku Klarstein typický, zaujímavý dizajn.

 

Toto je samozrejme len jedna z mnohých možností, ktoré sú k dispozícii, preto vám aspoň v skratke načrtneme čomu je vo všeobecnosti potrebné venovať pozornosť pri výbere vhodného zvlhčovača vzduchu.

difuzér

Nákupné tipy

●     zamyslite sa nad tým, do ktorej miestnosti zvlhčovač pôjde - možno si uchodíte nohy pri hľadaní zvlhčovača s čo najväčšou kapacitou. Nie je to dobrý nápad. Príliš veľa vlhkosti vo vzduchu môže podporovať rast organizmov, vrátane roztočov a dokonca môže viesť k vzniku plesní. Kúpte zvlhčovač vzduchu iba s takým výstupom vlhkosti, ktorý daná miestnosť potrebuje. Veľkosť miestnosti je dobrý spôsob, ako určiť potrebný výstup vlhkosti zo zvlhčovača. Zistite rozlohu plochy, či už ide o vašu spálňu, celý dom, alebo o vašu kanceláriu a riaďte sa potom údajmi na štítku daného modelu.

●     dôležité je aj jednoduché použitie - chcete zvlhčovač, s ktorým sa dá ľahko manipulovať, či už je to stolný alebo podlahový model. Pri odparovacích zvlhčovačoch sa uistite, že je výmena knôtu jednoduchá a hospodárna; ako často ho musíte vymieňať sa líši podľa modelu a ako často zvlhčovač používate. Hľadaj užívateľsky prívetivé ovládacie prvky a dobre viditeľné displeje úrovne vlhkosti a nastavení. Dnešné zvlhčovače ponúkajú už množstvo funkcií a ovládacích prvkov, ktoré spríjemňujú používanie.

●     zvážte ako ľahko sa udržiava - Niektoré zvlhčovače sa čistia jednoduchšie ako iné, preto si v recenziách zvlhčovačov overte skóre praktickosti pre každý model a zistite, s čím ste pri výbere modelu ochotní žiť. Vo všeobecnosti musíte zvlhčovač vypustiť, opláchnuť a vysušiť denne; dodržujte pokyny výrobcu pre bežné čistenie. Ak zvlhčovač nie je správne vyčistený, mikroorganizmy môžu v nádrži rásť, šíriť sa vzduchom a môžu byť príčinou respiračných problémov. Ak svoj zvlhčovač nebudete dlhší čas používať, pred uskladnením ho dôkladne vyčistite a potom znova pred prvým použitím.

 

 

Zdroje informácií:

●     https://www.andatechdistribution.com.au/blogs/resources/top-7-reasons-invest-humidifier

●     https://www.healthline.com/health/humidifiers-and-health


Späť

Nízkoenergetické domy

Energetická hospodárnosť budovEnergetická certifikáciaNízkoenergetický domInštitút pre energeticky pasívne domyV januári 2006 bol na Slovensku prijatý zákon o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Platnosť nadobúda 1. Januára 2008. Zákon nadväzuje na smernicu Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie 2002/91/ES zo 16. decembra 2002 o energetickej hospodárnosti budov, ktorá obmedzuje spaľovanie neobnoviteľných prírodných zdrojov a tým chce prispieť k obmedzeniu tvorby oxidu uhličitého. Cieľom smernice je zlepšenie energetickej..

Montované domy na Slovensku

Skoro každý z nás mal vo svojom detstve rád stavebnice, z ktorých sme si vedeli postaviť svoj prvý vysnívaný dom. Chcelo to len pár kociek Lega, či iného stavebného materiálu a o pár chvíľ sme už volali rodičov, aby sa prišli nato naše dielo pozrieť a samozrejme nás aj patrične pochváliť. V dospelosti zasa máme túžbu pochváliť sa stavbami, v ktorých už nebývajú malé postavičky zo stavebníc, ale my so svojou rodinou. Jednou z možností akosi si zadovážiť rodinný dom za rozumnú cenu je nasťahovať sa do montovanej verzie.Montované domy sú predovšetkým..

Flexibilné sedenie na sedacích vakoch pre deti aj dospelých Flexibilné sedenie na sedacích vakoch pre deti aj dospelých

Pohodlné bývanie je snom každého dospelého človeka. Žiť vo svojom vlastnom priestore, mať ho zariadený podľa svojich predstáv a cítiť sa ako doma. Zabezpečte to všetkým členom rodiny a o skvelú atmosféru budete mať postarané. Na to, aby sa všetci cítili doma pohodlne, musia mať svoje sedenie na trávenie voľného času, a to či už na sedačke, sedacom vaku, či v kresle. Práve sedacie vaky pre deti sú ideálne, pretože ich môžete pokojne presúvať po celej domácnosti.   Výhody pohodlných vakov Tieto vaky sú v posledných..

Nárok na majetok pri dedení

 Moji rodičia sa rozviedli pred šiestimi rokmi. Otec je vlastníkom 4- izbového bytu v Piešťanoch a rodinného domu vo Veľkých Levároch. Pri našom poslednom rozhovore mi naznačil, že napísal závet, ktorým odkázal celý majetok svojej družke, s ktorou už asi dva roky žije v spomínanom byte v Piešťanoch. Mám nejaký nárok na otcov majetok aj v prípade, že ho chce celý odkázať svojej priateľke? Anna M., Veľké Leváre Vážená čitateľka, podľa ustanovení Občianskeho zákonníka máte ako potomok Vášho otca zaručený nárok na zákonný dedičský podiel,..

Zákon o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom - postupný koniec regulovaného nájmu?

Vláda slovenskej republiky vydala dňa 6.apríla 2011 uznesenie, ktorým schválila návrh zákona o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom a o doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení neskorších predpisov. Počas letných prázdnin predmetný zákon vyšiel dňa 5. augusta 2011 v Zbierke zákonov, čiastka 84/2011 v podobe zákona č. 260/2011 Z. z. Predmetom tejto právnej úpravy sú právne vzťahy pri ukončení niektorých nájomných vzťahov k bytom a podmienky poskytnutia bytovej..

Bývanie rozvedeného manžela - otázniky nad družstevnými bytmi

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či mám právo na polovicu bytu, ktorý na mňa a moju manželku (sme v rozvodovom konaní) prepísala svokra po našom sobáši. Jedná sa o družstevný byt, ktorý nie je ešte vo vlastníctve, sme tam len členmi družstva. Rastislav K., Rimavská Sobota Družstevným bytom sa rozumie byt, ktorý je vo vlastníctve bytového družstva, je prenajatý členovi družstva alebo ktorý je v spoločnom nájme manželov, pričom aspoň jeden z manželov je členom družstva. Tak ustanovuje rozsudok Najvyššieho súdu S SR, sp. zn. 5 Cdo 107/2000 z 30.1.2001...

Stavebné sporenie

Stavebné sporeniePrincíp a priebehVýhodyDôležité pojmyStavebné sporenie je dnes jedným z najefektívnejších nástrojov financovania bytovej výstavby nielen vo vyspelých západoeurópskych ekonomikách ale aj u nás. Prvým oficiálnym dňom, počas ktorého začala Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., vykonávať svoju činnosť, bol 16. november 1992. Prvá stavebná sporiteľňa a. s., bola prvou špecializovanou bankou tohto druhu v strednej a východnej Európe. Založili ju tri renomované európske bankové domy: Slovenská štátna sporiteľňa, š.p.ú. (v súčasnosti Slovenská..

Ako ušetriť pri kúpe nehnuteľnosti na úrokoch z pôžičky Ako ušetriť pri kúpe nehnuteľnosti na úrokoch z pôžičky

Mnoho ľudí vie ako hypotéka funguje, ale pre prípadnú menšinu si zhrnieme základné informácie, ktoré by mohli byť pre každého zaujímavé a obohacujúce. Keď sa rozhodneme zainvestovať a kúpiť si konečne vlastné bývanie.... dom alebo byt, často a teda väčšinou nemáme dostatok financií na to, kúpiť si nehnuteľnosť za vlastné úspory. (Ak teda nesporíme už dvadsať rokov...) V takých chvíľach sa ponúka hypotéka. Tá ale uhrádza iba určité percento hodnoty domácnosti. V dnešných dňoch to je okolo osemdesiatich percent..

Novinky v stavebnom sporení

Správa bytových domovCieľ projektu a konferencieNovela zákona o stavebnom sporeníOkruh poberateľov štátnej prémieAsi nikoho v súčastnej dobe neprekvapí, že medzi základné túžby človeka patrí splnenie si sna o vlastnom bývaní či zmodernizovaní toho, čomu hovoríme vlastný domov. Cesta k peknému a hlavne útulnému bývaniu vedie viacerými cestami. Medzi tie najviac využívané cesty ako sa k tomuto cieľu priblížiť patrí na Slovensku stavebné sporenie. Aby tento nástroj na splenie si sna o peknom bývaní mohol lepšie reagovať na potreby ľudí, dochádza na tomto..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.