Zateplenie nehnuteľnosti

Väčšina rodinných domov či bytov v panelovej zástavbe potrebuje na Slovensku prejsť dôkladnou rekonštrukciou. Asi tou najznámejšou cestou v súčasnosti je klasické zatepľovanie, ktoré po vizuálnej stránke mení naše sídliská na rôznofarebné sústavy kociek. Ak ste majiteľom rodinného domu, tak pri správnom zateplení máte postarané o príjemné bývanie nielen v zime, ale aj v lete, keď zateplenie bráni prehrievaniu izieb a v dome je príjemne aj bez drahej klimatizácie.

Ak by sme si akýkoľvek typ nehnuteľnosti predstavili ako športovca, ktorý má podať čo najlepší výkon, tak jeho izolácia v takomto prípade hrá úlohu akéhosi dobrého „termo oblečenia“. Práve tento druh má oblečenia má pri zvýšenom výkone chrániť telo športovca pred chladom a zároveň má aj za úlohu správne odvádzať pot. Podobne by sa mala na vašej nehnuteľnosti správať aj dobrá izolácia, ktorá by „športový výkon“ domu mala správne regulovať. Poviete si, aký len výkon môže ten náš domček podávať? Nuž sami by ste sa čudovali, ale čím všetkým si musí vaša nehnuteľnosť za celý rok prejsť, je oveľa náročnejšie ako maratón, ktorého prvú časť by bežec musel prekonať v horúčave a tú druhú v poriadnom mraze. Medzi základné vlastnosti ktoré očakávame od našich príbytkov patrí dobré a šetrné „hospodárenie“ s teplom. Aby ste tento cieľ dosiahli čo najefektívnejšie, tak si musíte najprv zistiť, aký druh izolácie je pre váš dom najvhodnejší. Inak sa totiž správa izolácia kde základným stavebným materiálom je tehla a inak kde základným materiálom je napr. panel. Iný typ izolácie je vhodnejší pre základy stavby a iný pre zateplenie stien. V minulosti bol výber na zateplenie nehnuteľnosti dosť obmedzený a pre tieto účely sa využíval maximálne polystyrén či sklená vata, ktoré sa povaľovali takmer na každej stavbe rodinného domu. V súčasnosti si môžete vyberať z už oveľa širšej palety materiálov na zatepľovanie. Aby ste získali základný prehľad, kde použiť aký typ izolácie, tak nasledujúce riadky sú určené práve vám.

Ak sme už použili na opis tepelnej izolácie „športovú terminológiu“, tak aj samotné „termo oblečenie“ má viacero druhov. Veď aj samotný športovec nepoužíva ten istý materiál na ochranu hlavy a trupu. Presne to isté sa týka aj nehnuteľností pri výbere materiálu pre izoláciu rôznych častí domu. Iná forma izolácie je vhodná napr. pre izoláciu základov, stien, či strechy. Takže poďme si predstaviť vhodnosť základných izolačných materiálov, ktoré sa v súčasnosti najviac preferujú na stavebnom trhu.

Polystyrén

Medzi klasické izolačné materiály patrí polystyrén, ktorý sa na našich stavbách začal objavovať koncom sedemdesiatych rokov. Jeho použitie je vhodné najmä na izoláciu plochej strechy bez dutiny, či zateplenie železobetónového venca. Taktiež sa osvedčil pri kontakte tepelnej izolácie s vlhkosťou. Medzi jeho výhody patrí aj ľahká dostupnosť, jednoduchá aplikácia, nízka nasiakavosť, či nízka hmotnosť. Tak ako každý materiál, aj polystyrén má svoje nevýhody. Pri jeho presnom rezaní musíte použiť kvôli presnosti a drobeniu elektrickú rezačku. Táto nevýhoda by sa dala ešte ako tak odpustiť. Čo by ste však pri polystyréne nemali akceptovať, sú jeho zlé izolačné vlastnosti v prípade akustiky a najmä nízka priepustnosť vodných pár. Práve preto je v súčasnej dobe viac ako zarážajúce, že sa často používa aj ako súčasť zatepľovania panelových domov, kde po čase ich majitelia práve kvôli tomuto problému majú už o pár týždňov po zateplení pekné obrazy plesní vo svojich izbách.

Polystyrén sa vyrába z ropy a prísad a následne sa polymerizuje. Okrem základného polystyrénu sa na zatepľovanie používajú tzv. XPS a ESP polystyrén. Pri používaní XPS polystyrénu treba dbať najmä na to, aby sa aplikovali len normy spĺňajúce vyrábané druhy bez škodlivých plynov. Ide totiž o silný extrudovaný polystyrén . Jeho súčasťou je derasný kameň a vhodný skôr na izoláciu základov stavby.

Ak by ste predsa len chceli použiť polystyrén ako izoláciu na fasádu, tak použite EPS polystyrén. Určite ho však neaplikujte do vnútorných priestorov, keďže z neho môžu unikať okrem iného stopy organických zlúčenín. Popredné firmy v oblasti zateplenia uviedli prednedávnom na trh nový výrobok a to perforovaný polystyrén. Podľa niektorých komentárov v oblasti stavebníctva sa môže svojou paropriepustnosťou vyrovnať aj súčasnému hitu v izoláciách - minerálnej vlne.

 

Minerálna vata

Ako sme už spomenuli, tak medzi progresívne izolačné systémy nehnuteľností patrí minerálna vlna. Medzi jej popredné výhody patrí požiarna odolnosť. Tieto jej vlastnosti nám potvrdil aj Miroslav Zliechovec zo spoločnosti Knauf Insulation. „Podstatné je, aby bol izolačný materiál výborný vo všetkých parametroch. Popri tepelnej izolácii musí spĺňať prísne požiadavky na protipožiarnu ochranu, ochranu pred vonkajším hlukom a v rámci bytovej výstavby aj akusticky izolovať byty medzi sebou. “Pri izolácii panelových domov sa totiž často používajú materiály, ktoré hlavne z požiarno-bezpečnostného hľadiska nespĺňajú požadované kritériá a musia sa povinne od výšky 22,5 m kombinovať s minerálnou vlnou.Vyspelé krajiny sú v tomto smere ďalej: Francúzsko a Nemecko predpisujú použitie vlny už od tretieho nadzemného poschodia.

Všeobecne existujú dva základné druhy minerálnej vlny. Sklená minerálna vlna sa využíva pri izolácii šikmých striech. Vyspelí výrobcovia ju vyrábajú z recyklovaného skla, ktoré sa špeciálnou technológiou roztaví na koberec sklených vlákien. Tento druh izolácie typicky spoznáte bola balenia v tvare valca. Na fasády sa používa tzv. kamenná minerálna vlna, vyrábaná vo forme tvrdých dosiek. Technologický postup pri výrobe je rovnaký, rozdiel je však v základnom materiáli. Fasádne izolačné dosky sa vyrábajú z čadiča.

Medzi hlavné prednosti minerálnej vlny patrí to, že je to materiál, ktorý má schopnosť „dýchať“. Táto vlastnosť prispieva k lepšej výmene vzduchu. V interiéri a súčasne udržiava vlhkosť miestností na rozumnej úrovni. Každopádne s minerálnou vlnou nebudete mať problémy pri jej manipulácii a prekvapí vás aj jej mechanická pevnosť. Medzi jej nevýhody však patrí problematické presné rezanie, najmä pri šikmých plochách. Sklená minerálna vlna sa prepravuje v stlačenej forme v baloch, preto jej po rozbalení treba dopriať chvíľu času, aby sa vrátila do pôvodnej hrúbky. Ak to zhrnieme, tepelnoizolačné vlastnosti tohto druhu izolácie sú každopádne lepšie ako u ďalších bežných materiálov.

Popri kvalitne odvedenej práci, ktorú by mala realizovať skúsená, certifikovaná firma rozhoduje o „fungovaní“ zateplenia hrúbka materiálu. Všeobecne platí, že šetriť na materiáli a jeho hrúbke sa absolútne neoplatí. Náklady naň tvoria približne 30% z ceny zateplenia (napr. pri investícii 5.000 Eur ide o 1.500 Eur), avšak nevhodným výberom lacnejšej a tenšej izolácie sa pripravíte o tisíce eur na energiách počas celej živnosti.

Postaviť si dom z kvalitných ekologických materiálov dnes nie je problém. Okrem exotických stavebnín existujú ekologické verzie klasických stavebných materiálov, ako napríklad minerálna vlna. Dopyt po eko stavebných materiáloch jednoznačne stúpa. V Európe v minulom roku stúpol predaj eko stavebnín o 10%. Pritom pri stavebninách neplatí, že za eko sa dopláca. Prírodné materiály sú v Európe štandardom s rovnakou cenou ako bežné stavebniny.

Samozrejme, že existuje ešte celý rad rôznych izolačných materiálov, ktoré môžete objaviť na trhu so stavebninami. My sme si predstavili tie najpoužívanejšie a povedali sme si niečo o ich výhodách a nevýhodách. Každopádne majte na pamäti, že každá časť vášho príbytku si vyžaduje iný typ izolácie. Len takto vám môže váš dom aj po „zabalení“ dýchať. A ešte niečo, keď už sa rozhodnete pre zatepľovanie, tak zháňajte informácie zo všetkých strán a hlavne porovnávajte. Ak by sme parafrázovali jedno porekadlo, tak pri výbere izolačného materiálu naozaj platí, dvakrát meraj a iba raz zatepľuj.

Späť

Kam sa uberá výstavba novostavieb?

Mnoho developerov a stavebníkov prežíva po siedmich tučných rokoch plných rozvoja a rastu obdobie, ktoré ani z ďaleka nepatrí k tomu najlepšiemu čo kedy zažili. Počet dokončených novostavieb narastá a do nových projektov sa púšťa zatiaľ len málokto. Nuž situácia ohľadne vývoja výstavby je pomerne komplikovaná. Mnohých investorov a stavebníkov dobehla hýrivá minulosť luxusných novostavieb. Mnohí z nich si neuvedomili, že to, čo postavili v minulosti je vlastne z vonku krásny, ale predsa potápajúci sa Titanic. Úrodné roky v tejto oblasti sú už za..

Trend vývoja cien bytov na Slovensku a pre najväčšie mestá na rok 2025 Trend vývoja cien bytov na Slovensku a pre najväčšie mestá na rok 2025

Ako vyzerá aktuálny trend vývoja cien bytov na Slovensku a pre najväčšie mestá na rok 2025: Bratislavu, Košice, Prešov, Banská Bystrica a Žilina?Aktuálny trend vývoja cien bytovBratislava   - Ceny malých investičných bytov (1-2 izbové)**: V Bratislave sa ceny pohybujú v rozmedzí 3 000 - 4 500 EUR/m². Napríklad, malý 1-izbový byt v centre mesta môže stáť okolo 180 000 EUR.   - Ceny veľkých bytov (3 a viac izbové)**: Tieto byty sa predávajú za priemernú cenu 2 800 - 3 800 EUR/m². Príkladom môže byť 3-izbový byt za približne 300 000 EUR...

Objavte praktické funkcie drezových batérií Objavte praktické funkcie drezových batérií

Hľadáte funkčnú a praktickú drezovú batériu, ktorá sa bude ľahko udržovať? Poďte sa pozrieť na inovatívne funkcie kuchynských batérií, s ktorými ušetríte svoj čas aj financie a zvýšite komfort pri varení aj pri následnom upratovaní. Drezové batérie nie je možné v kuchyni prehliadnuť – sú neoddeliteľnou súčasťou každého drezu. Avšak vybrať si takú batériu nie je vôbec ľahké. V ponuke nájdete mnoho tvarov, veľkostí aj materiálov. Najdôležitejšie sú ale praktické funkcie. Aj tých existuje mnoho, poďme si teda predstaviť..

Založenie spoločenstva vlastníkov

Pán Lasák. Dovoľujeme si vás touto cestou požiadať o poskytnutie informácie k založeniu bytového spoločenstva. Náš bytový dom je spravovaný správcom na základe zmluvy, ktorú sme s ním uzatvorili po odkúpení bytov do osobného vlastníctva v roku 1999. Zanikne správcovstvo vznikom spoločenstva automaticky alebo je nutná výpoveď vlastníkov bytov a nebytových priestorov? Ak je nutná výpoveď, čo všetko musí táto obsahovať? Za vlastníkov bytov ..

Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí

Pri kúpe nehnuteľnosti v zahraničí, najmä v krajinách ako Španielsko a Taliansko, je mimoriadne dôležité dôkladne preveriť všetky právne, technické a finančné aspekty, keďže pravidlá a postupy sa môžu líšiť od tých na Slovensku. V tomto článku nájdete praktické rady a kroky, ako preveriť nehnuteľnosť v Španielsku a Taliansku, a na čo si dať pozor, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.1. Právny stav nehnuteľnostia) Právne dokumenty (Kataster nehnuteľností)V Španielsku a Taliansku fungujú podobné systémy katastra nehnuteľností ako na..

Zmluvy pri predaji nehnuteľnosti

Hovorí sa, že dobré zmluvy robia dobrých priateľov. Nie je to len veta, ktorú počujete pri uzatváraní akejkoľvek zmluvy, ale aj skoro v každom hollywoodskom filme s právnickou tematikou. Dobrá zmluva pri predaji a kúpe nehnuteľnosti totiž stavia všetkých jej účastníkov do pozície rovnocenných partnerov, kde nikto nie je zvýhodnený na úkor toho druhého. Opodstatnenosť tohto pravidla vám pomôže predísť rôznym komplikáciám pri predaji či kúpe akejkoľvek nehnuteľnosti.Pri predaji či kúpe akéhokoľvek typu nehnuteľnosti by ste si mali na začiatku tohto..

Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia

Stavebné sporenie patrí dnes medzi najbežnešie formy sporenia ako si finančne zhmotniť svoje predstavy o vlastnom bývaní. Tak ako v každom segmente trhu, aj možnosti stavebného sporenia prinášajú novinky, ktoré sa prispôsobujú aktuálnym potrebám svojich spotrebiteľov. Hlavne pri súčasných možnostiach stavebného sporenia platí ono známe: „Kto šetrí má za tri.“ Aj preto prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s. nové alternatívy ako urobiť svoje bývanie úspornejším.Ekologické šetrenieOd 1. januára 2008 platí novela zákona o stavebnom sporení, ktorá..

Daň z nehnuteľností

Čo je to daň z nehnuteľností?Vyrubenie daneKto je to daňovník?Predmet daneVýška sadzby daneNovinkyProblematika dane z nehnuteľností je upravená v zákone č.582/2004 Z. z.o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len "zákon"). V podstate sa teda už tri roky zachováva v pôvodnom stave. Každý rok sa ale dejú jemné úpravy.Čo je to daň z nehnuteľností?  Zákon rozlišuje 3 druhy dane z nehnuteľností:daň z pozemkov,daň zo stavieb,a daň z bytov (kam patria pre účely dane i nebytové priestory v bytovom..

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.