TA3: PEŇAŽENKA - Ceny nehnuteľností prudko klesli. Čo bude ďalej?

Ceny nehnuteľností prudko klesli. Čo bude ďalej? Ceny nehnuteľností zažili dramatický pád. Spôsobila to kríza a aj nezáujem špekulantov o kupovanie bytov. Sú už ceny úplne na dne alebo je stále kam klesnúť?


 

Nekrátená odpoveď pre TA3:

Lucia Havlíková: Môže byť situácia horšia?

Veronika Komorníková: Situácia môže ale i nemusí byť horšia. Treba si hlavne uvedomiť, že to, čo sa deje na trhu s nehnuteľnosťami na Slovensku nie je len dôsledok premrštených cien z roku 2007, ale hlavne dôsledok celosvetovej finančnej krízy. Hlavne realitný boom je to, čím sa realitný trh na Slovensku odlišuje od okolitých štátov, v ktorých realitný trh rieši hlavne dôsledky finančnej krízy. V časoch krízy sa nedá nič na 100 % predpokladať, keďže neplatia klasické ekonomické modely.

Ako jeden z dôsledkov finančnej krízy, môže byť odkladanie veľkých investícii obyvateľstvom, čím stále bude klesať dopyt a tým aj ceny nehnuteľností. Naproti tomu, bývanie je jednou zo základných ľudských potrieb a Slováci, na rozdiel od zahraničia, neradi míňajú peniaze na „cudzie“ prenájmy.

Myslím si však, že ceny nehnuteľností, hlavne starších bytov, ktoré boli umelo vyhnané na úroveň novostavieb v rokoch 2006 - 2007, ešte majú kde klesnúť (ale nie je to až tak veľa). Tieto byty sú totižto poväčšine dosť zanedbané, hlavne preto, že za posledných minimálne 20 rokov sa do obnovy bytových domov veľmi neinvestovalo. V súčasnosti už síce nastala zmena, ale častokrát, novonadobúdateľ bytu po kúpe zistí, že dom je síce zateplený polystyrénom, má novú fasádu, ale ešte bude musieť vynaložiť nemalé finančné prostriedky do opravy rozvodov a systémových vád. 

Ceny nehnuteľností sa jednoznačne musia rozlišovať podľa veku stavby. V súčasnosti je väčšina novostavieb stavaná podľa súčasných noriem, sú oveľa kvalitnejšie ako novostavby zo začiatku tohto storočia. Nemyslím si, že ceny správne nacenených novostavieb pôjdu výrazne dole, keďže by sa asi ohrozilo dokončenie niektorých z nich. Treba si uvedomiť, že ani nové auto nestojí toľko, koľko stojí staré auto. Kupujúci si často pozrie len cenu pozemku a ceny stavebných materiálov, ale už nevidí robotu ľudí, ktorá sa za projektom skrýva. Potom kupujúci nadobúdajú mylný pocit, že developeri pýtajú veľa. Je pravda, že developeri v rokoch 2004 - 2007 pýtali premrštené marže, ale v súčasnosti, keď je projektov tak veľa, aj tieto marže sa znížili. Ak sa však pozastaví ešte viac projektov, hrozí stav z pred pár rokov, keď sa v podstate žiadne nové byty nedokončovali, a keď nebude konkurencia, nikto nezabráni tým pár developerom pýtať opäť premrštené marže a nie tie na súčasnej úrovni. 



Lucia Havlíková: Oplatí sa teraz nakupovať?

Veronika Komorníková: Oplatí sa investovať. Po prvé, ak nájdeme ideálny byt za cenu blížiacu sa k nami prijateľnej cene, pri čakaní na zlacnenie tohto bytu sa môže stať, že síce zlacnie, ale už iba hypoteticky, keďže my sa k nemu už nemusíme dostať, t.j. niekto nás predbehne a byt kúpi.  

Po druhé, kvôli vládnym stimulom je tu naviac stále riziko inflácie a kvalitné nehnuteľnosti na dobrých miestach budú vždy stabilnou investíciou.

 

 

 

 

Späť

Ružová alebo šedá budúcnosť hypoték?

Ak by sme položili anketovú otázku, ako by ste si vedeli zabezpečiť vlastné bývanie, väčšina by po krátkom rozmýšľaní vydala zo seba slovné spojenie hypotekárny úver. Veď len málokto si môže dovoliť kúpiť nehnuteľnosť za celú hotovosť. Nuž poviete si, že získať hypotéku, keď máte nebodaj aj niečo našetrené, by nemal byť problém. Nuž ale z Bruselu k nám prichádzajú nie príliš lichotivé správy z tejto oblasti. A tieto „novinky“ by mohli mať neblahé dôsledky nielen na vývoj cien starých bytov ale hlavne na vývoj cien novostavieb, ako i..

Vývoj ponukových cien bytov za r. 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 a 2012 Vývoj ponukových cien bytov za r. 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 a 2012

Realitný portál TRH.sk pre svojich návštevníkov pripravil analýzu ponukových cien bytov za m2 pre okresy Bratislavy (BA I, BA II, BA III, BA IV a BA V) ako aj pre vybrané lokality z Bratislavy. Analýza je za obdobie rokov 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 a 2012 (polročné údaje).Uvedené ceny sú ponukovými cenami za m2, ceny sú samozrejme očistené o extrémy. Kategória sledovaných bytov zahŕňa staršie byty ako aj novostavby.Podrobnejšie aktuálne štatistiky cien nehnuteľností. Okresy Bratislavy: Vybrané lokality z Bratislavy:..

Živnostník a hypotekárny úver

Úvery z bankových inštitúcií sú v dnešnej dobe jednou z najčastejších a najobľúbenejších foriem ako si prefinancovať vlastné bývanie. Stále stúpajúce ceny nehnuteľností majú za následok, že len málokto si môže nové bývanie financovať z vlastných zdrojov. Zo širokého spektra bankových služieb si už dnes  na Slovensku vyberie takmer každý. Spotrebné, bezúčelové, hypotekárne – výber úverov je skutočne široký, stačí si len správne vybrať. Nad akým úverom však môžu rozmýšľať živnostníci, na čo ho môžu použiť a čo je k jeho vybaveniu..

Rastúci slovenský dopyt po chorvátskych nehnuteľnostiach - krásy Jadranu a právne otázky kúpy

Omylom je, ak si niekto myslí, že v Stredomorí si nehnuteľnosť môžu dovoliť len superboháči, milionári. Napriek súčasnej situácii v Grécku ceny nehnuteľností postupne klesajú a z uvedenej situácie ťažia najmä Rusi a Taliani, ktorí skupujú nehnuteľnosti – apartmány, byty, domy, hotely a pod. Napríklad, klasický 2-izbový byt na gréckom ostrove je možné kúpiť od asi 45-50 tisíc eur, za ktorú je možné kúpiť 1- izbový byt v Bratislave.   Split a Dubrovnik - najväčší dopyt po luxuse   Pre Slovákov..

Občianska a trestná zodpovednosť za protiprávne obmedzovanie práv užívať nehnuteľnosť

„Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Dedenie sa zaručuje. Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných a v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckych práv nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom.“ (Ústava Slovenskej republiky, článok 20 ods. 1 a 3)  V roku 1993 som uzavrela manželstvo..

Poplatok za komunálny odpad

Dobrý deň. Som majiteľkou malej chatky neďaleko Banskej Bystrice. Môj manžel zomrel pred ôsmimi rokmi a tak chatku využívam len veľmi zriedkavo, asi 2-3x do roka na pár dní. Patrím k ekologickým chatárom, ktorí produkujú minimum odpadu a ktorí spravidla odvážam z chatovej oblasti späť do mesta. Nevyužívam vlastne odpadové nádoby patriace príslušnej obci, na území ktorej chatka stojí. Napriek tomu musím platiť obci poplatok za odpad. V apríli 2004 som požiadala obec o oslobodenie od poplatkovej povinnosti, avšak do dneška som nedostala žiadnu odpoveď. Naopak,..

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Problémy s hypotékou?

Problém je na sveteKeď musí zasiahnuť bankaBanky znižujú úrokové sadzby   Nie je nič ľahšie. Jednoduchá cesta k bývaniu. Stačí len prísť. Riešenie ušité priamo na mieru. To sú len niektoré reklamné slogany, ktoré nás tak často oslovujú a pútajú našu pozornosť na rôzne produkty vedúce k vlastnému bývaniu.Spôsobov, ciest a produktov vedúcich k vlastnému bývaniu je v dnešnej dobe a situácii na trhu skutočne mnoho. Pritom nemusí ísť bezpodmienečne len o získanie nového bytu či domu, ale aj napríklad o kúpu zariadenia, stavbu garáže či bazénu,..

Poistenie nehnuteľnosti – nie luxus, ale nevyhnutnosť

Domov je pre každého človeka miestom, ktoré preň predstavuje nielen súkromie a pohodlie, ale najmä bezpečie. To je dôvod, prečo si doň inštalujeme napríklad alarmy - snažíme sa ho urobiť čo najbezpečnejším miestom pre seba a svoju rodinu. Zároveň však tak, ako všetky tieto náležitosti chránia nás, tiež chceme, aby bol nejakým spôsobom chránený aj náš domov; akiste zaváži aj fakt, že sme do jeho budovania vložili nemalú námahu, čas aj finančné prostriedky. Aby teda nehrozila situácia, ktorá by nás o náš domov nejakým spôsobom pripravila bez možnosti..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.