Neplatnosť závetu a účastníci konania o dedičstve
Takmer jeden rok som býval so svojou manželkou a dieťaťom v dome u môjho kamaráta, ktorý bol vlastníkom domu z ½. Kamarát, inak rozvedený a aspoň pokiaľ viem i bezdetný, pred dvoma mesiacmi žiaľ zomrel. Po jeho smrti som sa dozvedel, že po sebe zanechal závet, podľa ktorého mi odkázal svoj podiel na dome. Kontaktoval som jeho vzdialenú rodinu, ktorá však odmietla prispieť na pohreb, ten som teda uhradil ja. Pohreb platiť nie, ale zato sa ozvala nejaká kamarátová teta z Nemecka, že vraj ona je jeho príbuzná a teda by vraj mala dediť. Kto je účastníkom dedičského konania, má prednosť závet alebo údajná kamarátová teta pri dedení?
Stanislav V., Medzilaborce
Hlavnú úlohu zohráva matrika, len vo výnimočných prípadoch sa konanie o dedičstve začína na podnet tiež iných štátnych orgánov, samosprávy a pod. Matrika ako štátna evidencia o osobnom stave fyzických osôb, ktoré sa narodili, uzavreli manželstvo alebo zomreli na území Slovenskej republiky, a štátnych občanov Slovenskej republiky, ktorí sa narodili, uzavreli manželstvo alebo zomreli v cudzine, oznámi súdu, že konkrétna osoba zomrela a v oznámení tiež uvedie osobu, ktorá pohreb vybavila. Vaše údaje by teda v oznámení absentovať nemali. Notár, ktorý je na vedenie konania o dedičstve poverený súdom ako tzv. súdny komisár, je oprávnený viesť samostatne konanie o dedičstve. V konaní o dedičstve sa použije právo platné ku dňu smrti poručiteľa. Je zvykom, že súdom ustanovený súdny komisár si predvolá osobu, ktorá zariaďovala pohreb a veci s tým súvisiace. Účelom toho je zistiť informácie o majetku poručiteľa ako aj zistiť okruh osôb, ktoré prichádzajú do úvahy ako dedičia po poručiteľovi. Súdny komisár ohľadne zistenia majetkových pomerov poručiteľa tiež prelustruje, či v Notárskom centrálnom registri závetov je uložený závet, príp. listina o vydedení či odvolanie týchto úkonov. Pokiaľ áno, čo je i váš prípad, súdny komisár prejednávajúci dedičstvo si vyžiada závet od toho notára, u ktorého bol závet spísaný a uložený.
Vy ako dedič zo závetu ste sa stali spolu s ďalšími osobami, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú poručiteľovými dedičmi účastníkmi konania o dedičstve - teda napr. vami spomínaná vzdialená rodina poručiteľa, jeho teta a pod. na základe závet a v spojení s výsledkom konania o dedičstve dochádza k prechodu majetku poručiteľa určeného v závete, a to v rozsahu, v akom dedičské podiely v závete určil poručiteľ. Môže sa stať, že podiely v závete nie sú určené a vtedy platí zásada, že všetky podiely osôb uvedených v závete sú rovnaké. V takpovediac ideálnom prípade, že by sa preukázalo, že ste jediným dedičom, súdny komisár by vám vydal osvedčenie o nadobudnutí dedičstva. Vo váš prospech hovorí aj ustanovenie § 461 ods. 2 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona. Teda, vy ako dedič zo závetu máte prednosť pred dedičmi zo zákona.
Námietka neplatnosti závetu
Ľudia sa vždy obávajú možnosti napadnutia závetu zákonnými dedičmi poručiteľa. Dedičia zo zákona však túto možnosť majú a môžu namietať neplatnosť závetu, a to buď relatívnu alebo absolútnu neplatnosť.
Relatívna neplatnosť závetu znamená, že závet svojím obsahom odporuje § 479 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Občiansky zákonník tu upravuje inštitút tzv. neopomenuteľného dediča. Teta vášho kamaráta - poručiteľa - nie je neopomenuteľnou dedičkou.
Pokiaľ závet odporuje § 479 Občianskeho zákonníka, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov. Sám tvrdíte, že si nie ste istý, či nemal poručiteľ dieťa. Preto treba vziať do úvahy relatívnu neplatnosť závetu. Ak by sa nepotvrdila existencia dieťaťa poručiteľa, z uvedeného dôvodu relatívna neplatnosť by bola bezpredmetná. Pokiaľ ide o ďalšie osoby, ktoré by prišli do úvahy ako dedičia, títo by sa museli dovolať absolútnej neplatnosti závetu, teda i teta poručiteľa. Hoci ste sa nezmienili, ale ak bol závet poručiteľa urobený vo forme notárskej zápisnice - teda nielen overený a notárom a uložený v jeho úschove - niet dôvodu mať obavy pred prípadnými pokusmi dedičov vyhlásiť závet za absolútne neplatný. Závet urobený vo forme notárskej zápisnice je verejnou listinou, čím sa eliminuje šanca dedičov vo veci neplatnosti závetu.
Dôvodmi pre absolútnu neplatnosť závetu môže byť napríklad to, že v čase spisovania závetu poručiteľ bol v stave zníženej príčetnosti, bol na neho vyvíjaný nátlak - teda ide o vadu vôle, keďže úkon nebol urobený slobodne a vážne alebo závet napísaný vlastnou rukou nie je napísaný poručiteľom (iný typ písma než mal poručiteľ). Pokiaľ by sa niektorý z uvedených dôvodov preukázal, spôsobovalo by to nultnosť právneho úkonu, závet by nevyvolal žiadne následky - vznik zmenu alebo zánik práv/povinností.
Čitateľské otázky adresujte na: lasak@defensa.sk