Občianska a trestná zodpovednosť za protiprávne obmedzovanie práv užívať nehnuteľnosť

„Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Dedenie sa zaručuje. Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných a v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckych práv nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom.“

(Ústava Slovenskej republiky, článok 20 ods. 1 a 3)  


V roku 1993 som uzavrela manželstvo s mojím manželom. Pred šiestimi rokmi sme začali stavať rodinný dom, ktorý sme i spoločne financovali. Dom je v súčasnosti už dostavaný, skolaudovaný a obývateľný. Priebežne sme v dome i s našim spoločným dieťaťom bývali, avšak nikdy som nemala od domu kľúče, ktoré by mi zabezpečili prístup do neho. Pobyt v dome pre mňa a naše dieťa bol výlučne závislý od rozhodnutia manžela. Na moje opakované žiadosti, aby som mala vlastné kľúče a slobodný prístup k domu, boli márne. Manžel si do domu začal vodiť svoju priateľku a naše manželské vzťahy sa natoľko zhoršili, že som podala návrh na rozvod. Otázku prístupu som sa snažila riešiť slovne i políciou. Manžel mi opakovane fyzicky zabránil vstúpiť do domu, ktorý je v našom bezpodielovom spoluvlastníctve a som nútená i naďalej bývať u svojich rodičov. Vyhrážal sa mi ublížením, ak sa pred domom čo i len ukážem. Zvažujem následný postup, lebo sa cítim dotknutá a ohrozená. Môžete mi prosím poradiť?

Marika K., Malacky


Protiprávne obmedzovanie práva užívať nehnuteľnosť

Jedným zo základných ľudských práv, ktoré garantuje aj Ústava Slovenskej republiky každému v čl. 20 je právo vlastniť majetok – vlastnícke právo. Obsahom vlastníckeho práva sú tri najzákladnejšie práva vlastníka, a to:

a) právo predmet držať,
b) právo predmet užívať, požívať jeho plody a úžitky,
c) právo s predmetom nakladať.

 Právo spôsobilý predmet (ktorým sú aj nehnuteľné veci – pozemky, stavby, ale aj byty či nebytové priestory) užívať je teda jedným zo základných a najdôležitejších práv vlastníka. Ústava ako aj jednotlivé právne predpisy veľmi prísne upravujú podmienky, za ktorých je možné do vlastníckeho práva, vrátane práva predmet užívať, zasiahnuť. V ostatných prípadoch ide o protiprávne obmedzovanie práva užívať predmet. V ďalšom sa osobitne zameriame na protiprávne zásahy do práva užívať nehnuteľnosť, a to v dvoch rovinách – občianskoprávnej a trestnoprávnej.


Občianskoprávna zodpovednosť za protiprávne obmedzovania práva užívať nehnuteľnosť

V prípade, ak niekto bez právneho dôvodu zasiahne do práva osoby užívať nehnuteľnosť, ide o protiprávne konanie. Tak je tomu aj v prípade opísanom vyššie v otázke, keď manžel bez akéhokoľvek právneho dôvodu bráni manželke v užívaní nehnuteľnosti, ktorou je rovnako ako jej manžel, bezpodielovým spoluvlastníkom.

Ochranu jej práva užívať nehnuteľnosť, ktorou je vlastníčkou, jej zabezpečujú predovšetkým inštitúty súkromného práva, z ktorých najvýznamnejším je ochrana poskytovaná súdom na základe vlastníckej žaloby.

Podľa § 126 Občianskeho zákonníka má totiž každý vlastník právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje.

Do práva užívať nehnuteľnosť možno protiprávne zasiahnuť rôznymi spôsobmi – v praxi najčastejšie je keď v nehnuteľnosti vlastníka býva bez právneho dôvodu (teda bez nájomnej zmluvy či na základe inej skutočnosti) iná osoba ale aj napríklad tým, ak niekto neoprávnene prechádza cez pozemok iného vlastníka a pod.

Proti takýmto konaniam, rovnako ako aj proti konaniu popísanému v otázke sa možno brániť tzv. vlastníckou žalobou na súde, ktorou sa vlastník bude domáhať či už vypratania nehnuteľnosti (napr. rodinného domu, bytu, ale aj pozemku a pod.) alebo uloženia povinnosti osobe, ktorá porušuje vlastníkove právo užívať nehnuteľnosť, zdržať sa protiprávnych zásahov do práva pokojne užívať svoj nehnuteľnosti (napr. znečisťovaním pozemku, prechádzaním cez cudzí pozemok, parkovaním na cudzom pozemku a pod.).

Pre úplnosť je nutné uviesť, že právo domáhať sa ochrany práva užívať nehnuteľnosť nemá len vlastník, ale aj iná osoba, ktorá oprávnene užíva nehnuteľnosť (napr. na základe nájomnej zmluvy alebo zmluvy o podnájme a pod.) proti osobám protiprávne zasahujúcim do ich práva užívať danú nehnuteľnosť.

Na záver je nutné uviesť, že v prípade ak proti porušiteľovi práva vlastníka či držiteľa užívať nehnuteľnosť vydá súd rozsudok, ktorým mu uloží povinnosti (či už vypratať nehnuteľnosť alebo zdržať sa iných protiprávnych zásahov do práva užívateľ nehnuteľnosť) a táto protiprávne konajúca osoba si svoju povinnosť nesplní ani po vydaní rozsudku, môže byť ich splnenie vymáhané v exekučnom konaní so závažnými následkami pre danú osobu – ukladania pokút, vysťahovanie osôb vrátane vypratania cudzích vecí z nehnuteľnosti atď.

Nakoľko v prípade opísanom v otázke jeden bezpodielový spoluvlastník protiprávne zasahuje do práva užívať nehnuteľnosť druhému bezpodielovému spoluvlastníkovi, môže poškodená osoba podať žalobu na súd, ktorou sa bude domáhať aby sa jej manželovi zakázalo brániť jej v užívaní jej nehnuteľnosti. Ak bude jej manžel po uložení tejto povinnosti pokračovať v protiprávnych zásahoch do práva užívať nehnuteľnosť, môže mu súdny exekútor opakovane ukladať pokuty až do úhrnnej sumy 30 000 €.

Trestnoprávna zodpovednosť za protiprávne obmedzovania práva užívať nehnuteľnosť

Hoci je nutné uviesť že domáhať sa ochrany pred protiprávnymi zásahmi do práva vlastníka či držiteľa nehnuteľnosti pokojne ju užívať je nutné najmä prostredníctvom inštitútov súkromného práva (napr. už vyššie uvedenými vlastníckymi žalobami), ak protiprávne zásahy dosiahnu určitý stupeň intenzity, môžu mať za následok aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti.

Trestný zákon upravuje predovšetkým dva trestné činy, ktorých sa môže dopustiť osoba protiprávne zasahujúca do práva užívať nehnuteľnosť. Ide o trestný čin neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo nebytového priestoru, ktorého sa dopustí ten:

a) kto protiprávne obsadí alebo užíva dom alebo byt iného alebo
b) kto oprávnenej osobe v užívaní domu alebo bytu neoprávnene bráni alebo
c) kto protiprávne vnikne, obsadí alebo užíva nebytový priestor iného alebo
d) kto oprávnenej osobe v užívaní nebytového priestoru neoprávnene bráni.

Tieto skutkové podstaty tohto trestného činu teda chránia právo užívať nehnuteľnosť jednak pred protiprávnym zásahom spočívajúcim v obsadení alebo užívaní nehnuteľnosti a rovnako aj postihuje osoby, ktoré oprávnenej osobe bránia v užívaní nehnuteľnosti. Za tento trestný čin pritom možno uložiť trest odňatia slobody až na 5 rokov.

Druhým trestným činom ku ktorému môže v dôsledku protiprávneho zásahu do práva užívať nehnuteľnosť je trestný čin porušovania domovej slobody, ktorého sa dopustí ten, kto neoprávnene vnikne do obydlia iného alebo tam neoprávnene zotrvá. Za tento trestný čin možno uložiť trest odňatia slobody vo výmere až 8 rokov.

Konanie bezpodielového spoluvlastníka uvedené v otázke možno v závislosti od jeho intenzity považovať za také, ktoré môže naplniť znaky skutkovej podstaty trestného činu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo nebytovému priestoru, keďže oprávnenej osobe, ktorou je druhá bezpodielová spoluvlastníčka bráni neoprávnene v užívaní domu.

Ako sme ale už uviedli vyššie, trestné právo má osobitné postavenie v rámci právneho poriadku, ktorého inštitúty možno použiť až vtedy, keď ochranu nemožno dosiahnuť inak – preto je aj v prípade protiprávnych zásahov do práva užívať nehnuteľnosť potrebné domáhať sa ochrany najmä prostredníctvom inštitútov občianskeho práva – vlastníckych žalôb.

JUDR. MILAN FICEK

JUDR. MILAN FICEK
advokát

ficek.sk

Späť

Geodézia a jej úloha. Reálny dopad chýb pri vymeriavaní pozemkov v podobe susedských sporov.

Hranice pozemku sú pre každého vlastníka kúska zeme citlivou témou. Málokto sa v živote nestretol, či už priamo alebo nepriamo, s nejakým susedským sporom, ktorý sa niesol v tomto duchu. Tí, ktorých sa to netýka, majú svoje hranice vysporiadané rovnako ako ich susedia; ostatní už zrejme vopred vedia, o čom budeme hovoriť. V prípade takýchto sporov má kľúčovú úlohu geodézia a jej úloha pri vytyčovaní hraníc pozemkov. Poďme sa teda pozrieť bližšie na uvedené problémy. Na to, aby sme sporom v tejto oblasti mohli porozumieť, potrebujeme dôkladne poznať..

Zariaďujete si spálňu? Ktoré prvky ohrozujú pokojný spánok? Zariaďujete si spálňu? Ktoré prvky ohrozujú pokojný spánok?

Veľmi dôležitým faktorom pre kvalitný spánok a celkovú pohodu v živote je správne zariadenie spálne. Mnohí z nás v tomto smere preto venujú veľkú pozornosť výberu veľkej postele a kvalitného matraca, no pritom zabúdame na fakt, že existuje celý rad ďalších prvkov, ktoré môžu mať na náš spánok  výrazný a dokonca negatívny vplyv. Ktoré kroky nám viac škodia ako pomáhajú, a ako správnym zariaďovaním tohto priestoru môžeme optimalizovať náš spánok? Nevhodné a príliš silné osvetlenie Osvetlenie je jedným z najdôležitejších faktorov..

Montované domy na Slovensku

Skoro každý z nás mal vo svojom detstve rád stavebnice, z ktorých sme si vedeli postaviť svoj prvý vysnívaný dom. Chcelo to len pár kociek Lega, či iného stavebného materiálu a o pár chvíľ sme už volali rodičov, aby sa prišli nato naše dielo pozrieť a samozrejme nás aj patrične pochváliť. V dospelosti zasa máme túžbu pochváliť sa stavbami, v ktorých už nebývajú malé postavičky zo stavebníc, ale my so svojou rodinou. Jednou z možností akosi si zadovážiť rodinný dom za rozumnú cenu je nasťahovať sa do montovanej verzie.Montované domy sú predovšetkým..

Rodinné spory o byt - bývanie bez právneho dôvodu

 Moji rodičia žijú spolu s mojou staršou sestrou a jej dieťaťom v jednom byte, ktorého vlastníkmi sú rodičia. Keďže nájomné a ostatné poplatky sú pre nich privysoké, rozhodli sa byt vymeniť za iný, kde by boli poplatky nižšie. Moja sestra je tam však prihlásená na trvalý pobyt, avšak neprispieva na domácnosť a vznikli nedoplatky. Sú moji rodičia povinný sestre a jej dieťaťu poskytnúť náhradné ubytovanie? Ďakujem za odpoveď.Izabela R., Prešov Predmetný byt sa nepochybne nachádza v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, teda vašich rodičov. Predpokladám,..

Novela právnej úpravy vlastníctva bytov a nebytových priestorov II

Vážení čitatelia. V predchádzajúcom čísle Kompletného trhu nehnuteľností sme sa venovali novele právnej úpravy vlastníctva bytov a nebytových priestorov upravenej zákonom č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá bola prijatá a vyšla v Zbierke zákonov ako zákon č. 70/2010 Z. z. Okrem eliminácie nejednoznačnosti a nezrovnalostí týkajúcich sa úloh správcu bytového domu, vzťahov medzi vlastníkmi bytov a nebytových priestorov a správcom, príp. orgánmi spoločenstva vlastníkov bytov ako aj úpravy zakladania spoločenstiev..

Bývanie bez právneho titulu

V decembri 2007 sme sa na základe nájomnej zmluvy s bytovým družstvom stali nájomníkmi bytu. V čase podpísania zmluvy, ale v byte býval neplatič, ktorému bytové družstvo na základe nedoplatkov a dlhov zrušilo nájomnú zmluvu a ponúklo mu náhradné ubytovanie, ktoré odmietol. Existuje o tom aj doklad, ktorý podpísal. Za neplatiča sme museli všetky dlhy vyplatiť a bytové družstvo nám ponúklo, že byt si môžeme neskôr odkúpiť do osobného vlastníctva. Vo februári 2008 sme bytové družstvo požiadali o odkúpenie bytu do vlastníctva, kde nám bytové družstvo v..

Ceny nehnuteľností

Súčasná podoba finančných úverov

„Hypotéka, slovo ktoré sa v poslednom období hrnie na nás snáď zo všetkých strán. Na celom svete sa stala synonymom finančnej krízy. My si ju však budeme v tomto článku všímať ako produkt, pomocou ktorého si môžeme zabezpečiť svoj sen o bývaní. Z tohto dôvodu sme oslovili niekoľko finančných inštitúcií na Slovenskom finančnom trhu, aby mám pomocou modelových príkladov ponúkli svoje produkty.“Čo by ste mali vedieť o úveroch na bývanieNa začiatku by sme si mali povedať, na čo vlastne hypotekárny úver slúži. Tento druh služby pre klienta znamená..

Ako ušetriť pri kúpe nehnuteľnosti na úrokoch z pôžičky Ako ušetriť pri kúpe nehnuteľnosti na úrokoch z pôžičky

Mnoho ľudí vie ako hypotéka funguje, ale pre prípadnú menšinu si zhrnieme základné informácie, ktoré by mohli byť pre každého zaujímavé a obohacujúce. Keď sa rozhodneme zainvestovať a kúpiť si konečne vlastné bývanie.... dom alebo byt, často a teda väčšinou nemáme dostatok financií na to, kúpiť si nehnuteľnosť za vlastné úspory. (Ak teda nesporíme už dvadsať rokov...) V takých chvíľach sa ponúka hypotéka. Tá ale uhrádza iba určité percento hodnoty domácnosti. V dnešných dňoch to je okolo osemdesiatich percent..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.