Ako zariadiť bývanie v hygge štýle?

Vnútorný pokoj, pocit pohody či absencia nervozity a stresu. Takto nejako vyzerá bezstarostný život, ktorý by ste možno radi viedli aj vy. V dnešnej dobe plnej zhonu je ale dosiahnutie takéhoto stavu často náročné. Avšak, predsa len existuje miesto, ktoré môžete premeniť na svoju komfortnú bublinu. Je ním vaša domácnosť! A keď sa povie domov plný harmónie, spomenúť treba dánsku filozofiu hygge. Prečo stojí za pozornosť a v čom spočíva?

Žite ako najšťastnejší ľudia sveta

Nie je žiadnym tajomstvom, že Dáni patria medzi najšťastnejšie národy sveta. Vyplýva to z viacerých štatistík, ktoré skúmali kvalitu života obyvateľov tejto severskej krajiny. A práve z Dánska pochádza filozofia hygge. Tá si zakladá na vnútornej harmónii, pokoji a bezstarostnosti a vyrovnanom živote. Existuje viacero spôsobov, ako tento stav dosiahnuť.

hygge style

Prvoradá je schopnosť naplno vnímať prítomný okamih. Odpútať sa od každodenných problémov a vnímať okolité vône, chute, farby či hmatové podnety. Aby ste dokázali svoju myseľ odpútať od rušivých elementov, musíte sa nachádzať v pokojnom prostredí. Ním môže byť práve vaša domácnosť zariadená v súlade s hygge štýlom.

Domácnosť a hygge štýl

Človek je súčasťou prírody a hygge filozofia verí tomu, že vnútorný pokoj sa dá najjednoduchšie dosiahnuť práve v prostredí s prirodzenými materiálmi – drevom, kožou, bavlnou či kameňom. Čo to znamená pre vás? Z domácnosti sa snažte vylúčiť čo najviac syntetických materiálov. V dnešnej dobe sa veľkej popularite tešia rôzne druhy plastov, polyesterov a ďalších foriem umelej hmoty. Tie však pôsobia „chladným“ dojmom a obvykle nedokážu v človeku vyvolať príjemné emócie.

hygge štýl

Praktický tip: Polyesterové vankúše a obliečky v spálni vymeňte za bavlnené. Síce to na prvý pohľad môže vyzerať ako triviálna zmena, no v skutočnosti dokáže mať veľký vplyv na to, ako dobre sa budete vo svojej posteli cítiť. Lacné bavlnené obliečky vysokej kvality zoženiete napríklad na portáli BIANO.

Poriadok na prvom mieste

Pokiaľ nepatríte medzi prvoligových „bordelárov“, zvýšená koncentrácia neporiadku vo vašej domácnosti vo vás pravdepodobne nevzbudzuje dobré pocity. Práve naopak, vyvoláva smútok a podporuje depresívne myšlienky. Množstvo predmetov zároveň rozptyľuje váš mozog a zabraňuje mu sústrediť sa na maličkosti.

interiérový dizajn

Jednoducho, neporiadok v domácnosti sa rovná disharmónii v ľudskej psychike. Zo svojho domova preto vyhoďte všetky nepotrebné drobnosti a gýčové dekorácie. Ponechajte si len to, čo naozaj potrebujete a čo vo vás vyvoláva príjemné pocity. Zariaďovanie opticky uhladeného interiéru vám pomôžu uľahčiť veľké vstavané skrine. Viete do nich totižto systematicky uložiť všetko, čo chcete ukryť pred vašimi každodennými pohľadmi.

Terapia vôňami

Pocit vnútornej harmónie vám pomôžu vyvolať aj príjemné vône. O ne sa postará napríklad kvalitný drevený nábytok vyrobený z masívu. Kovové či plastové stoličky, prípadne konferenčné stolíky a poličky z obdobných materiálov vymeňte za drevené, ktoré nielenže lepšie voňajú, ale ešte k tomu sú aj príjemnejšie na dotyk. Nehovoriac o tom, že do vašej domácnosti vnesú jemný a zároveň decentný prírodný štýl.

bytový dizajn

Náš tip: Vyskúšajte sviečky! Vyberte si vôňu, ktorá na vás pôsobí upokojujúco a spestrite si ňou príjemný večer. Intímne pôsobiaci horiaci plamienok sa zároveň postará o unikátnu atmosféru.

Pocíťte teplo domova

Filozofia hygge do veľkej miery pracuje práve s povestným teplom domova. To je najmä v severských krajinách dôležitým aspektom, ktorý prispieva k pocitu pohodlia a vnútorného pokoja. Optické teplo dokážete vyvolať napríklad jemnými farebnými kombináciami či prírodnými materiálmi.

Vyskúšajte sa večer zababušiť do huňatej bavlnenej deky a s takmer stopercentnou istotou sa na vašich perách objaví veľký úsmev. A aby sme nezabudli – azda najlepším spôsobom, ako si v rámci hygge filozofie zabezpečiť takzvané teplo domova, je situovanie krbu v blízkosti gauča či vášho obľúbeného kresla.

Tak, neváhajte a objavte čaro dánskeho štýlu hygge aj vy!
Späť

Farby a ich vplyv na nás Farby a ich vplyv na nás

 Samotné bývanie a vôbec zútulnenie prostredia kde žijeme nie je len otázkou vhodnosti architektúry, materiálov, či občianskej vybavenosti okolia. Celkový komplex dobrého dojmu z bývania dotvára prostredie v ktorom žijeme a najmä vhodnosť farieb, ktoré použijeme nielen v interiéry svojho bytu, ale aj pri vonkajšom vzhľade budov. Možno si poviete, že presné kombinovanie farieb nie je až tak dôležité. Nuž, ak by ste na tejto vete stále trvali, tak vedzte, že váš názor nemusí byť práve tým najlepším, čo vám okolo témy bývania napadlo.Úloha použitia..

Kúpa nehnuteľnosti. Aké kroky tento úkon zahŕňa a dokumenty, bez ktorých sa nezaobídeme Kúpa nehnuteľnosti. Aké kroky tento úkon zahŕňa a dokumenty, bez ktorých sa nezaobídeme

Pri otázke kúpy domu alebo bytu sa aspoň raz v živote ocitne každý človek; niekto po skončení štúdia, niekto pri zakladaní rodiny a iný zas v okamihu, keď si našetrí na takú nehnuteľnosť, akú chce mať. Pri tomto kroku je samozrejme nutné zvážiť niekoľko vecí: výšku sumy, ktorou chceme nové bývanie financovať, ostatné faktory, ktoré z pohľadu spotrebiteľa o vhodnosti daného domu či bytu rozhodujú (poloha, občianska vybavenosť a podobne), a v neposlednom rade otázku, či tento krok zveríme realitke, alebo..

Výber a starostlivosť o okná

Okno nie je len prostriedkom zosvetlenia a vetrania priestorov. Je zároveň estetickým, funkčným a nevyhnutným doplnením bytu a musia naň byť kladené vysoké technické požiadavky. Oproti minulosti nebol v tomto segmente príliš veľký výber. Dnes už si však môžme vyberať z viacerých druhov a materiálov. Pri ich výbere sa tak do popredia dostáva ich tepelná či akustická izolácia. Jednoducho kvalita okna musí byť vždy na prvom mieste. Drevené okná Vzhľadom na dlhodobú tradíciu používania a dostupnosti je drevo najlepšie poznaným materiálom na výrobu okien...

Exekučný predaj nehnuteľnosti v dražbe I.

S priateľom sme sa rozhodli kúpiť rodinný dom s tým, že polovica bude napísaná na neho a druhá polovica na mňa. Moja otázka znie, v prípade, že by priateľ ako živnostník skrachoval, môžem prísť v exekútorskej dražbe o svoju časť domu ? Ako to právne ošetriť a ako prebieha taký exekučný predaj? Ďakujem za odpoveď. Oľga M., Kremnica Partneri nie sú manželmi Je dôležité uvedomiť si, že partnerstvo resp. partnerské spolužitie nemá oporu v zákonných ustanoveniach zákona o rodine - nie je rovnocenné manželskému zväzku. Môžete síce viesť spoločnú..

Spoluvlastnícky podiel ako predmet záložného práva a postihnutie spoluvlastníckeho podielu exekúciou

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal na možné riešenie nasledovného problému. Moja manželka je spoluvlastníkom domu. Ona vlastní 2/10 z domu a ďalej je tam viacej vlastníkov, pričom jeden z nich, ktorý má 1/10 z domu, ju dal pred niekoľkými rokmi založiť a spadla na to exekúcia ktorú on nie je schopný splácať dlhé roky. Ešte k tomu je na tú 1/10 domu viacej exekúcií, čo sme sa nedávno dozvedeli. Radi by sme to začali riešiť, len nevieme ako. Chceli by sme tú 1/10 vyplatiť alebo postupne splatiť, ak sa to dá, lebo musíme opraviť určité časti domu a nakoľko..

Novela právnej úpravy vlastníctva bytov a nebytových priestorov I

Národná rada SR na svojej 48. schôdzi schválila v treťom čítaní novelu zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá bola 22.02.2010 odoslaná do Zbierky zákonov a ako zákon vyšiel v Zbierke zákonov 09.03.2010, čiastka 38/2010, číslo 70/2010.  Občianskej verejnosti je zákon č. 71/2010 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č...

Máte drahú hypotéku? Vymeňte ju!

Nie ste spokojní s aktuálnymi podmienkami vašej hypotéky? Nahraďte ju Flexihypotékou od VÚB banky s lepšou úrokovou sadzbou a bez poplatku za poskytnutie. Roman zo Senca dostal vo februári po piatich rokoch splácania hypotéky od svojej starej banky oznámenie o novej úrokovej sadzbe. Úrok bol 5,7% ročne, čo bolo približne toľko ako doteraz. Roman však dnes zarába viac, ako v čase, keď si bral úver, a so sadzbou tak nebol spokojný. „Navštívil som preto pobočku VÚB banky a oni ponúkli mi o percento lepší úrok. Nad..

Vývoj cien bytov v Bratislave v roku 2008

Skoro každého, ktorý či už má byt alebo si ho ešte len plánuje obstarať, zaujíma vývoj cien bytov a hlavne prognóza do budúcnosti. Prvé sa dá ukázať na základe zozbieraných údajov, druhé sa dá v súčasnosti len veľmi obtiažne predpovedať.Pozrime sa teda, čo sa na trhu s bratislavskými bytmi dialo od januára 2008 po čiastočnom cca mesačnom (vianočnom) útlme, ktorý nastal po zatiaľ najväčšom realitnom boome na Slovensku v jeseni 2007, kedy boli ceny za meter štvorcový starých bytov v hlavnom meste drahšie ako ceny za meter štvorcový v novostavbách.Realitný..

Investing in Real Estate in Slovakia - reality - nehnutelnosti - as Slovaks call it

Investing in Real Estate in Slovakia             Apart from the landmarks and notable touristic attractions this country has to offer, in recent years, the Slovakian Real Estate ( TRH Nehnutelnosti ) market has proven to be a profitable investment for potential real estate investors.   Real Estate Pricing ( Reality ) in Slovakia The average price of flats in Slovakia in the year 2018 stands at 1,612 €/m2.   Reasons to Invest in Real Estate (Reality) in Slovakia There are many reasons to invest in Real estate..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.