Balkón a lodžia

 

S príchodom leta sa už viacerí z nás tešia na pokojne strávený deň pri opaľovaní na vlastnej oáze pokoja, na terase či balkóne. Cez zimu boli dvere do tohto priestoru prevažne zatvorené, preto sa už iste tešíte ako vpustíte do svojho príbytku slnečné teplo a najmä čerstvý vzduch. Dokonca aj v centre väčšieho mesta je terasa akýmsi upokojujúcim prvkom. Najmä ak z nej máte dobrý výhľad.

Balkóny a lodžie sú vítaným doplnkom interiéru i exteriéru, prinášajú do našich domovov svetlo a kúsok zdravia v podobe čerstvého vzduchu a navyše zvyšujú našu obytnú plochu.

Od začiatku



Balkóny a lodžie neboli vždy štandardnou výbavou bytov. Keď sa v minulom režime začínala masová výstavba, balkóny sme mali možnosť vidieť iba na mestských budovách so štátnymi a mestskými úradmi. Postupne sa však lodžie a balkóny začali nachádzať na každom panelovom dome. Dialo sa tak pravdepodobne s cieľom zatraktívnenia a zjemnenia prechodu rodín z vidieka do sídliskových bytových domov. V tých časoch sa obyvateľstvo kvôli práci začínalo masovo sústreďovať v mestách a balkón je predsa len faktor, ktorý vzdialene súvisí s otvoreným priestorom, prírodou.

Ďalšou vecou, ktorá ovplyvnila stavbu balkónov bola cena chvíľky strávenej na čerstvom vzduchu. Ľudia pre seba našli v byte kútik na relax s knihou, opaľovanie či iné upokojujúce aktivity. Došlo to až tak ďaleko, že dnešný človek si bez balkónu nevie predstaviť svoj byt.

Zasklite si lodžiu



Rozdiel medz balkónom a lodžiou je ten, že lodžia plní aj obytnú funkciu. V prípade, že tá vaša smeruje do hlučnej a prašnej ulice, nezúfajte. Nebude to mať síce výsledný efekt rovnaký, ale zasklenie otvorených plôch určite pomôže. A navyše vám prinesie množstvo výhod naraz. Nezabudnuteľný obed je napríklad pri daždi či letnej búrke. A zanedbateľný faktor nie sú ani náklady na vykurovanie, ktoré sa badateľne znížia po zasklení otvorených plôch. Lodžia, ktorá má zasklené plochy dokonca zlepšuje tepelné parametre priľahlých miestností. A pokiaľ bývate na prízemí, oceníte aj vyššiu bezpečnosť vášho príbytku.

Zasklenie ako úprava vyžaduje súhlas majiteľa domu a stavebného úradu. Väčšinou však stačí, ak to oznámite, dnes už zasklená lodžia nie je nijaký zjav, takže majitelia ani úrady by s tým problém nemali mať.

Nezabudnite zasklené priestory pravidelne vetrať. Mohli by sa tam totiž vytvoriť plesne a iné živé kultúry. To isté platí aj o byte. Tým, že je lodžia oddelená od vonkajšieho sveta, menej sa vetrá aj samotný byt, čím vytvoríte podmienky pre spomínané plesne.

Podľa toho, či sa dá lodžia otvoriť z troch štvrtín alebo z jednej polovice a podľa toho, či sa sklá posúvajú, rozlišujú sa rôzne systémy zasklenia. Ďalšie delenie vychádza z toho, či ide o systém rámový alebo bezrámový. Rámový systém možno absolútne jednoducho otvoriť až do troch štvrtín, alebo ich v horúčave celkom vysadiť a balkón nechať otvorený. Ide o klasický koľajničkový patent, kde sa okno vsádza ryhou na ryhu do rámu. Niektoré bezrámové systémy kombinujú pevné a posuvné sklá. Posuvné sklá sa pohybujú v drážkach a ich spôsob otvárania možno prirovnať k starším zaskleným knižniciam. Pri iných bezrámových systémoch sa dá otvoriť celá plocha. Sklá sa posúvajú do strán a tam sa otočia rovnobežne s bočnou stenou.

Sklo zasklenia



Nie je dobré si myslieť, že na zasklenie lodžie sa dá použiť akékoľvek sklo. Jeho minimálna hrúbka by mala byť aspoň 5, 6 milimetrov. Ide najmä o bezpečnosť. Nárazový vietor vytvára při opretí do tak veľkej plochy ohromnú silu a určite by ste nechceli, aby sklo spadlo na vaše dieťa, alebo nikoho iného. Na každé sklo si preto treba nechať predložiť atest skúšobného laboratória akreditovaného štátom, ktoré vám potvrdí, že materiál má skutočne udávané vlastnosti.

Ak máte strach, či lodžia udrží zasklenie, vaše obavy sú zbytočné. Při najhoršej možnej kombinácii bude vaše zasklenie vážiť maximálne 180 kilogramov, takže sa niet čoho obávať. Profesionálne firmy si nechávajú na svoje výrobky zhotoviť posudok, či odolajú napríklad silnému nárazovému vetru alebo či vyhovujú aj ďalším požiadavkám, ktoré určuje norma.

Rôzne využitie



V menších bytoch na sídlisku naozaj nie je priestoru na rozdávanie. Preto sa z balkónov a lodží stávajú čoraz častejšie odkladacie priestory, komory, ale dokonca aj práčovne a sušiarne bielizne. Zriedkavým zjavom nie je ani celkom slušná záhrada s kvitnúcimi kvetmi.

Prispôsobiť si tento priestor svojim predstavám nemusí byť vôbec ťažké. Dôležité je, aby sa ľahko udržiaval. S tým súvisí výber vhodnej dlažby, umývateľných obkladov, pretože pri otvorenom balkóne sadá naň väčšie množstvo nečistôt.

Môžete si napríklad v byte zariadiť otvorenú jedáleň, posedenie, kde sa dá stolovať. Vtedy by malo byť zariadenie čo najpohodlnejšie. Prvou prekážkou je obmedzený priestor. Ak však prekonáte toto, užijete si nezabudnuteľné chvíle pri jedle a panoráme okolitého sveta.

Ak vám môžeme poradiť, vyberte si jednu funkciu vášho balkónu. Kombinovať totiž práčovňu s úschovňou pre bicykel s kopou kvetou nie je oku lahodiace.

Materiály na vonkajšie použitie a nábytok



Ak svoj balkón či terasu chcete prispôsobiť výlučne na relaxáciu, musíte si zvoliť čo najpohodlnejší nábytok. V dnešnej dobej máte možnosť vybrať si spomedzi obrovského množstva materiálov vhodných aj na vonkajšie využitie. Znamená to, že sú odolné voči všetkým poveternostným podmienkam, neškodí im dážď, vietor ani žiarenie slnka.

Máte na výber napríklad z rôznych druhov dreva, kovov, plastu, prútia a ich kombinácií. Dajte ale pozor na to, aby celková hmotnosť vášho nábytku nebola privysoká. Po čase by vám mohla začať liezť na nervy manipulácia s ním. Nábytok na terase budete totiž prekladať podstatne častejšie než napríklad ten v obývačke.

Ideálne vonku je mať skladacie stoličky a sklopný stolík, najmä ak pracujete s obmedzeným priestorom. Tiež by sa mali dobre znášať s vodou. Na niektorých materiáloch totiž zostáva i po malej kvapke vody stopa, a tak ak nechceme po každej dažďovej prehánke nábytok utierať či leštiť, je dobré kúpiť si slnečník alebo vysúvaciu markízu, ktorá ho ochráni.

Najlacnejším materiálom by bol plast. Je ľahko uskladniteľný a odolný. Plastovému nábytku neprekáža voda ani mráz a ľahko sa umýva. Povrch tohto nábytku je však nabitý statickou elektrinou, a preto priťahuje prach z okolia. Nevyberajte si ho ani, ak vám ide o estetický dojem z vášho balkóna. Niektoré modely mávajú aj pomerne ostré hrany, odporúčame teda uchýliť k textilnému sedadlu.

Mnohí ľudia nedajú dopustiť na rôzne typy prútia. Neprekáža im občasný dážď, ale nesmie stáť trvalo vo vode.

Drevený nábytok odporúčame na noblesnejšie a priestranejšie balkóny či doknonca terasy. Pôsobí najlepšie, pri rodinnom dome, kde priamo terasa nadväzuje na záhradu. Nezabudnite ho naimpregnovať aj keď iba obyčajným lakom na drevo, aby nenasiakavali vodou a netrpeli pod ostrým slnkom. Počasím zmordované drevo nie je pekné, chýba mu iskra. Na výrobu vonkajšieho nábytku sa hodí aj ratan, avšak iba nelúpaný, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky, ak ho nenecháte stáť priamo vo vode.

Zväčšite si lodžiu



Priestor vašej lodžie si môžete zväčšiť až približne o dve tretiny. Samozrejme tak, že ju zapustíte dnu do bytu. Zvyčajná hĺbka lodžií býva asi 120 centimetrov, preto zasklená trojmetrové lodžia bude opticky pôsobiť ako ďalšia miestnosť a výrazne zníži tepelné straty. Ak ju nebudete často otvárať, vybavanie môžete dať to isté, ako do celého bytu. Dokonca aj podlahu.

Jestvujú aj konštrukcie z hliníkových profilov. Ide o nové zasklené balkóny, ktoré umožňujú prehĺbiť vašu lodžiu. Majú zabudovaný drenážny systém, aby voda nestekala po fasáde a ich podlaha je galvanizovanej ocele s plastovým nástrekom a zvukovou izoláciou, nášľapná vrstva môže byť z protišmykového betónu alebo dlažby. Napriek tomu je konečná hmotnosť tejto podlahy v porovnaní so železobetónovou doskou, ktorá sa používala pri panelových domoch, sotva tretinová. Vďaka nízkej hmotnosti možno hliníkové balkóny využiť nielen namiesto starých lodžií alebo balkónov, ale dokonca aj na domy, kde pôvodne lodžie ani balkóny neboli. Ide najmä o malé dvojgarsónky. Stačí odstrániť panel a pôvodné okno vymeniť za balkónové okno s dverami. Malé byty tak získajú vyššiu kvalitu.

Najkrajšie sú farebné



Krásny je pohľad na balkón, lodžiu či terasu s kvetmi. Rastliny a zeleň by mali byť ich neoddeliteľnou súčasťou. S tým súvisí aj starostlivosť o ne. Ak chcete pestovať väčšie rastliny, musíte mať dostatok priestoru na ich prirodzený rast. Dbajte aj na to, aby mali tieň aspoň v najhorúcejšej časti dňa. To sa dá docieliť ľahko lacným a vkusným slnečníkom, ktorého nosná tyč je umiestnená v jednom z rohov. Na zatienenie celej plochy terasy je najlepšie použiť výsuvnú markízu. Vyrábajú sa zo špeciálnych tkanín a neprepustia ani dážď ani slnko.

Zaujímavým spestrením celej fasády sú popínavé rastliny, ktoré prirodzene tvoria tienenie proti páliacemu slnku. Naše jemnejšie pohlavie sa rado stará o celú kopu kvetináčov, dokonca je vidieť na balkónoch oleandre. Naraz na terase vznikne veľmi elegantná, jemne pôsobiaca pastelová živá stena. Je už iba na vás, akým spôsobom rozmiestníte svoje kvety, aby vytvárali dojem estetického zážitku a pritom boli na osoh aj vám vo vašich príjamne strávených chvíľach doma a zároveň tak trochu v prírode na vzduchu.

Estetika



Balkóny, lodžie a terasy teda patria a ešte dlho budú patriť k fasáde našich sídlisk, bytových a dokonca rodinných domov. Na prvý pohľad možno nepôsobia na okoloidúcich veľmi esteticky, ale po úprave a prispôsobení vonkajšiemu okoliu sa z nich môže stať vítaná súčasť celkovej panorámy. Ak by sa každý obyvateľ panelového domu snažil dosiahnuť esteticky priateľný efekt, naše bytovky by mohli vyzerať trochu inak. Ale v prvom rade by sa v nich mohli ľudia cítiť dobre, a o to v konečnom dôsledku ide.

 

Späť

Realitná kancelária alebo radšej na vlastnú päsť? Realitná kancelária alebo radšej na vlastnú päsť?

S podpisom kúpnej zmluvy sa neponáhľajte, nechajte si dostatok času na rozmyslenieV čom vám pomôže realitná kanceláriaPozor na zmluvuNa čo si dať pozor pri výbere realitnej kanceláriePrečo sa oplatí využiť služby realitných kancelárií S podpisom kúpnej zmluvy sa neponáhľajte, nechajte si dostatok času na rozmyslenie Orientovať sa na trhu s nehnuteľnosťami nie je jednoduché. Podvody pri predaji bytov sa v posledných rokoch na Slovensku čoraz viac rozmáhajú. V policajných štatistikách figuruje stále viac prípadov, keď ľudia bez skúseností v oblasti realít,..

Celoročné potešenie a úžitok zo záhrady hľadajte pod prístreším modernej pergoly Celoročné potešenie a úžitok zo záhrady hľadajte pod prístreším modernej pergoly

Trávili ste aj napriek množstvu slnečných letných dní pomerne veľa času v uzavretých priestoroch? Práca a rôzne iné povinnosti si jednoducho nevyberajú. Príchod zimy však neznamená, že by ste v tomto trende mali pokračovať a zaťažiť svoje telo ešte viac. Aj v zime si môžete užiť nádherné prostredie prírody pod bezpečným prístreším modernej a pevnej pergoly. Pergola je špeciálny prístrešok určený na ochranu verandy, terasy alebo priestoru pred páliacim slnkom, vetrom alebo dažďom. Jeho nosnú časť tvoria opakujúce sa úseky oblúkov, vzájomne..

Keď sme sa rozhodli zatepliť svoj domov

 „Už niekoľko rokov sa na Slovenku veľké, ale aj menšie sivé sídliská z čias socialistickej výstavby menia na čoraz väčšie ostrovčeky farebných budov, ktoré prešli tzv. rekonštrukčnou kúrou v pobode zatepľovania. Keďže väčšina bytových domov je stará už niekoľko desačročí, zančná časť z nich potrebuje priam nutnú rekoštrukciu. Základnou otázkou sa preto často na domových schôdzach stáva otázka: Ako si teda zateplíme svoje spoločné bývanie a hlavne akým spôsobom na to získať peniaze.“ Čo urobiť pred zatepľovaním domu Dobré..

Prevod vlastníctva družstevného (obecného) bytu a daňové povinnosti

Dobrý deň, máme záujem o vaše poradenstvo. Potrebovali by sme radu ohľadom predaja bytu. Vlastníme od roku 2002 družstevný byt, v ktorom máme zriadenú kanceláriu. Teraz ho chceme predať, ale realitný maklér nám odporučil ho odkúpiť do vlastníctva s ohľadom na lepšiu možnosť jeho prípadného ďalšieho predaja. Chceli by sme vedieť, či budeme musieť platiť daň z predaja nehnuteľnosti alebo nie. Svetozár K., konateľ obchodnej spoločnosti s.r.o., Bratislava  Občianskoprávny režim a režim daňový Predmetná otázka súvisí v prvom..

Neoprávnená a čierna stavba

Nielen v našom hlavnom meste Bratislave, ale aj na iných miestach Slovenska dochádza k porušovaniu stavebného zákona, k nelegálnym zásahom do vlastníckych práv občanov. Mnohí z vás sa na mňa obrátili s prosbou o riešenie protiprávne postavených, príp. tzv. čiernych stavieb. Vzhľadom na to, že ide o dva samostatné pojmy a teda dve odlišné právne situácie, pokúsim sa vám ich priblížiť a načrtnúť možné riešenia.Neoprávnená stavba, čierna stavba a stavebné povolenie Neoprávnenou stavbou je stavba, ktorá je zriadená na cudzom pozemku bez právneho titulu...

Smernica č. 2008/122/ES a náležitosti timesharingovej zmluvy

Minulým článkom sme započali miniseriál týkajúci sa otázok tzv. timesharingových vzťahov, teda vzťahov založených timesharingovými zmluvami. Ako už bolo povedané, timesharing je inštitút alebo obchodný produkt spojený s dovolenkovými pobytmi v hotelových a iných ubytovacích zariadeniach, ktoré si občan prenajíma na určité vymedzené časové obdobie počas kalendárneho roka, a to na obdobie niekoľkých rokov. Jedná sa o osobitný druh nájmu v kombinácii s kúpou. Smernica č. 2008/122/ES Smernica č. 2008/122/ES o ochrane spotrebiteľa vo vzťahu k niektorým..

Daň z príjmu z prenájmu a predaja nehnuteľností Daň z príjmu z prenájmu a predaja nehnuteľností

Minimalizácia platených daní pri prenájme a predaji nehnuteľnosti na Slovensku je možná legálnymi spôsobmi, pričom je dôležité dôkladne dodržiavať platné daňové zákony pri optimalizovaní daňových povinností. Tu sú niektoré praktické stratégie a rady, ako minimalizovať transakčné dane:1. Prenájom nehnuteľnostiPri prenájme nehnuteľnosti na Slovensku podlieha príjem z prenájmu zdaňovaniu. Existujú však spôsoby, ako legálne minimalizovať daňové zaťaženie.a) Oslobodenie od dane pre nižšie príjmyAk celkový príjem z prenájmu nepresiahne..

Súčasná podoba finančných úverov

„Hypotéka, slovo ktoré sa v poslednom období hrnie na nás snáď zo všetkých strán. Na celom svete sa stala synonymom finančnej krízy. My si ju však budeme v tomto článku všímať ako produkt, pomocou ktorého si môžeme zabezpečiť svoj sen o bývaní. Z tohto dôvodu sme oslovili niekoľko finančných inštitúcií na Slovenskom finančnom trhu, aby mám pomocou modelových príkladov ponúkli svoje produkty.“Čo by ste mali vedieť o úveroch na bývanieNa začiatku by sme si mali povedať, na čo vlastne hypotekárny úver slúži. Tento druh služby pre klienta znamená..

Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)

Záujem Slovákov zlepšovať svoje bývanie je akcelerovaný predovšetkým dostupnosťou úverov, aj rastúcou ponukou nových projektov. Nie každý si však hypotéku môže dovoliť alebo sa ľudia jednoducho boja zadĺžiť na dekády, resp. založiť nehnuteľnosť, v ktorej bývajú. Zlepšovanie kvality bývania je však jednou zo základných ľudských potrieb. Stále málo využívanou možnosťou sú systémové rekonštrukcie existujúceho domu či bytu. Štatistiky potvrdzujú, že byt alebo dom, ktorý má spĺňať potreby svojho užívateľa, by mal prejsť po 15 rokoch modernizačnou..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.