Ceny starých bytov klesajú! (vývoj cien)


 

„Potenciálni kupci budú ešte chvíľu vyčkávať, kým ceny nepadnú na pomyselné dno. Predávajúci by si mali uvedomiť, že ak chcú predať, musia byt oceniť reálne, tak, aby jeho stav, vek, kvalita a lokalita zodpovedali cene,“ myslí si Veronika Komorníková, šéfredaktorka časopisu Kompletný TRH Nehnuteľností.


Poklesli ceny starších nehnuteľností v Bratislave za posledne obdobie? Aké konkrétne byty a v ktorej lokalite? O koľko poklesli ceny?

Cena starých bytov v Starom Meste je najustálenejšia a drží sa v cenovom pásme medzi 70-85 tis. Sk/m2 v závislosti od atraktivity a kvality bytu. Ceny novostavieb sa držia okolo 90-130 tis. Sk/m2 v lokalitách okolo Slavína a Horského parku.

Staré byty v II. bratislavskom okrese od januára v podstate neprekročili cenu 65 tis. Sk/m2 a od júna pozorujeme postupný pokles ceny na cca 60 tis. Sk/m2.

Ceny starých bytov sa v III. mestskej časti držia v rozmedzí 65-75 tis. Sk/m2 v Novom Meste a 55-65 tis. Sk/m2 v častiach Rača a Vajnory. Priemerná cena v III. bratislavskom okrese sa preto drží úrovne okolo 64-65 tis. Sk/m2. Napriek tomu od januára ceny starých bytov v priemere klesli o skoro 8 tis. Sk/m2.

Staré byty v IV. bratislavskom okrese majú mierny pokles, keď od januára do apríla stúpli cca o 4 tis. Sk/m2, ale následne poklesli až o 7-8 tis. Sk/m2 a v súčasnosti sa nachádzajú na úrovni cca 55-56 tis. Sk/m2.

Ceny starých bytov v V. okrese po približne 6 mesačnej dobe, kedy si udržali cenu okolo 65-60 tis. Sk/m2, zažívajú rýchlejší pokles ceny ako v iných mestských častiach a v súčasnosti sa cena starších bytov hýbe na úrovni 53 tis. Sk/m2.

Najlacnejšie byty sú v súčasnosti staré byty v V. okrese, za nimi nasleduje IV. okres a II. okres. Ceny novostavieb v V. okrese sú dokonca lacnejšie ako staré byty v III. a I. okrese.

Grafy 01 - 30 na konci rozhovoru


Aké sú dôvody poklesu?

Dôvod poklesu cien starých bytov je jednoduchý. Na začiatku boli ceny starých bytov umelo navyšované lokálne, najmä kvôli zvýšeniu predaja okolitých novostavieb. Neskôr sa majitelia starých bytov neodborne rozhodli, že „keď sa tu predáva nejaký byt za xy Sk za m2" aj jeho byt má takú istú cenu, nepozerajúc sa pritom na kvalitu, stav, prípadne vek bytu. V podstate sa spustila lavína, ktorú zastavilo až vyčerpanie možností dopytu a v súčasnosti ponuka vysoko prevyšuje dopyt.

Predávajúci si musia v súčasnosti uvedomiť, že ak chcú skutočne niečo predať, musia naceniť byt reálne, t.j. tak aby jeho stav, vek, kvalita a lokalita bytu zodpovedala cene. A to chvíľku potrvá.


Keď ceny poklesli znamená to, že sa byt predá rýchlejšie?

Nemyslím si, že napriek tomu, že všeobecne ponukové ceny klesli, začnú sa byty rýchlejšie predávať.

Zvyšok potencionálnych kupcov bude ešte chvíľu vyčkávať, kým ceny nepadnú na pomyselné dno, a tam sa ešte stále ponukové ceny starých bytov nedostali.

Byt sa najrýchlejšie predá, keď má nielen výhodnú cenu, ale zároveň nemá nejaké ale..., vždy je pre predávajúceho výhodnejšie vyložiť karty na stôl a informovať potencionálneho záujemcu o všetkých nevýhodách, inak sa môže stať, že kupca bude požadovať ďalšiu zľavu.



GRAFY:


Graf 01 - 03: Priemerné ceny bytov v I., II. a III. bratislavskom okrese;



Graf 04 - 05: Priemerné ceny bytov v IV. a V. bratislavskom okrese;



Graf 06: Priemerné ceny bytov v Bratislave;



Graf 07 - 09: Priemerné ceny garsóniek až 1,5 izbových bytov v I., II. a III. bratislavskom okrese;



Graf 10 - 11: Priemerné ceny garsóniek až 1,5 izbových bytov v IV. a V. bratislavskom okrese;



Graf 12: Priemerné ceny garsóniek až 1,5 izbových bytov v Bratislave;



Graf 13 - 15: Priemerné ceny 2 izbových až 2,5 izbových bytov v I., II. a III. bratislavskom okrese;



Graf 16 - 17: Priemerné ceny 2 izbových až 2,5 izbových bytov v IV.a V. bratislavskom okrese;



Graf 18: Priemerné ceny 2 izbových až 2,5 izbových bytov v Bratislave;



Graf 19 - 21: Priemerné ceny 3 izbových až 3,5 izbových bytov v I., II. a III. bratislavskom okrese;



Graf 22 - 23: Priemerné ceny 3 izbových až 3,5 izbových bytov v IV.a V. bratislavskom okrese;



Graf 24: Priemerné ceny 3 izbových až 3,5 izbových bytov v Bratislave;



Graf 25 - 27: Priemerné ceny 4 izbových a viac izbových bytov v I., II. a III. bratislavskom okrese;



Graf 28 - 29: Priemerné ceny 4 izbových a viac izbových bytov v IV.a V. bratislavskom okrese;



Graf 30: Priemerné ceny 4 izbových a viac izbových bytov v Bratislave.

 


Pozri: Nový Čas, 10.10.2008, autor: Júlia Mikolášiková
http://www.cas.sk/clanok/91626/ceny-starych-bytov-klesaju.html


 

 

Späť

Výhody a nevýhody zatepľovania Výhody a nevýhody zatepľovania

  Zatepľovanie je vymoženosť, ktorej zmysel je definovaný ako výrazná úspora na kúrení so zachovaním tepelného efektu; je preto atraktívne prakticky pre kohokoľvek. Má však, ako všetky ostatné zmeny, svoje pre a proti - stavebné firmy ju horlivo propagujú a lekári zasa varovne dvíhajú prst poukazujúc na riziko vzniku alergií, ktoré jej nesprávna realizácia údajne so sebou prináša. Jednoznačnú pravdu tu ťažko zistiť, rizikám však treba pripísať najväčšiu vážnosť a podľa toho si aj voliť. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo všetko..

Oceňovanie nehnuteľností

Aké postupy sa používajú pri určovaní ceny nehnuteľnostiPodľa čoho pracujú znalciPrestanú banky vyžadovať znalecké posudky?Čo vplýva na cenu nehnuteľností? Všeobecná hodnota sa určuje podľa niekoľkých spôsobov. Spôsob, akým sa všeobecná hodnota majetku stanovuje, upravuje vyhláška ministerstva spravodlivosti č. 492 /2004 o stanovení všeobecnej hodnoty majetku.Aké postupy sa používajú pri určovaní ceny nehnuteľnostiPorovnávacia metóda: Pri tomto spôsobe sa porovnávajú nehnuteľnosti alebo stavby rovnakého druhu, porovnateľnej veľkosti..

Zariadiť malú obývačku môže byť výzvou. Prinášame 5 dizajnérskych tipov Zariadiť malú obývačku môže byť výzvou. Prinášame 5 dizajnérskych tipov

Malá obývačka nemusí byť prekážkou, práve naopak. Pozerajte na to ako na výzvu, ktorá prebudí vašu kreativitu. Obmedzený priestor si vyžaduje vynaliezavé riešenia, ktoré umožnia vytvoriť funkčný, no zároveň aj štýlový priestor. Vďaka týmto tipom sa vaša obývačka zmení na miesto, kde budete čas tráviť skutočne s radosťou. Hrajte sa s výškami Existuje niekoľko trikov, ako pomocou optických klamov zväčšiť vizuálne vnímanie priestoru: Kontrastom bude nízky nábytok. Do menšej obývačky zakomponujte sedaciu súpravu či pohovku s nízkym operadlom alebo..

Pevné zmluvy, jasná zodpovednosť: Kto drží stavbu pod kontrolou Pevné zmluvy, jasná zodpovednosť: Kto drží stavbu pod kontrolou

Keby bola výstavba domu ako skladanie lega, svet by bol plný architektonických zázrakov a minima právnych problémov. Lenže realita má často bližšie k partii pokru s piatimi hráčmi, z ktorých každý drží iný balíček kariet – zhotoviteľ, stavbyvedúci, projektant, geodet a statik. A keď sa pravidlá zmenia, je dobré vedieť, kto z nich je povinný zahrať eso a kto sa nesmie vyhovárať na chybne rozdané karty. Za zhotovenie stavby už po novom nenesiete zodpovednosť iba vy ako jej majiteľ, ale sa rozdeľuje medzi jednotlivých ľudí, ktorí sa podieľajú na..

Nebytové priestory - ich nájom a podnájom

Napriek skutočnosti, že otázka nájmu je upravená v základnom občianskoprávnom kódexe - v Občianskom zákonníku - tento prenechal osobitnú právnu úpravu nájmu a podnájmu nebytových priestorov zákonu č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov v znení neskorších predpisov (v texte ako “ZNP”). Osobitná zákonná úprava sa vzťahuje na nebytové priestory, ktorými sú miestnosti alebo súbory miestností, ktoré podľa rozhodnutia stavebného úradu sú určené na iné účely ako na bývanie. Medzi nebytové priestory tiež patria byty, pri ktorých..

Kúpa bytu v prospech maloletej osoby a zákonné zastúpenie

Chceme pre dcéru, ktorá ešte nedosiahla 18 rokov, kúpiť byt ako odmenu k maturite. Ako máme v danej veci postupovať, je potrebné uviesť jej meno priamo v kúpnej zmluve ako aj uviesť jej podpis? Alebo kto podpisuje zmluvu, keď byt nadobudne naša dcéra. Niekde som počula, že vraj sa vyžaduje aj zásah súdu, hoci mi to pripadá divné. Ako to bude s elektrárňami, správcom a pod.? Ďakujem za odpoveď. Jana Š., Nitra Maloletý zmluvu nepodpisuje V samotnom texte zmluvy o nadobudnutí nehnuteľnosti (kúpna zmluva a pod.) uveďte vašu dcéru ako nadobúdateľa nehnuteľnosti...

Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)

Záujem Slovákov zlepšovať svoje bývanie je akcelerovaný predovšetkým dostupnosťou úverov, aj rastúcou ponukou nových projektov. Nie každý si však hypotéku môže dovoliť alebo sa ľudia jednoducho boja zadĺžiť na dekády, resp. založiť nehnuteľnosť, v ktorej bývajú. Zlepšovanie kvality bývania je však jednou zo základných ľudských potrieb. Stále málo využívanou možnosťou sú systémové rekonštrukcie existujúceho domu či bytu. Štatistiky potvrdzujú, že byt alebo dom, ktorý má spĺňať potreby svojho užívateľa, by mal prejsť po 15 rokoch modernizačnou..

Nehnuteľnosti sa viažu ...

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.