Úspora energie zateplením a efektívne vetranie

Zateplenie okien a dverí pred zimou je kľúčové pre zníženie tepelných strát, udržanie tepla v interiéri a úsporu na nákladoch na vykurovanie. Popri zatepľovaní je však dôležité nezanedbať správne vetranie, aby v dome nevznikali plesne a vlhkosť. Tu je ešte viac praktických rád a doplnené tipy na efektívne vetranie.




1. Použitie samolepiacich izolačných pásov

Samolepiace izolačné pásy sú ideálnym spôsobom na rýchlu izoláciu. Dostanete ich v rôznych hrúbkach a materiáloch (guma, pena, silikón). Dôležité je:

  • Očistiť povrch, na ktorý ich budete lepiť.
  • Vyberať pásky podľa šírky medzery, aby dokonale priliehali a nevznikali medzery.
  • Pravidelne kontrolovať ich stav – staré pásky môžu stratiť účinnosť.

2. Zateplenie parapetov okien

Použite prírodné izolátory ako sú vlnité deky alebo plátenné prikrývky na zakrytie okenných parapetov a dverových prahov.

3. Použitie reflexných fólií za radiátory

Nalepte reflexné fólie na zadnú stranu radiátorov. Tieto fólie odrážajú teplo späť do miestnosti, namiesto toho, aby unikalo cez steny. Nastavte termostaty na nižšiu teplotu v miestnostiach, ktoré sa menej používajú, a udržujte dvere zatvorené, aby ste zbytočne nevyhrievali neobývané priestory.

4. Výmena tesnenia na oknách a dverách

Staré tesnenia často neplnia svoju úlohu správne. Ak sú tesnenia prasknuté alebo deformované, výmena je nutná. Tesnenie môžete kúpiť vo forme silikónových alebo gumových líšt, ktoré sú ľahko dostupné v obchodoch s domácimi potrebami. Inštalácia nového tesnenia je rýchla a zvládnete ju aj bez profesionálnej pomoci. Dôležité je pred kúpou gumeného tesnenia si poriadne skontrolovať profil a presné rozmery starého tesnenia, aby nové tesnenie dobre sadlo do okna.

5. Tepelné záclony a závesy

Záclony a závesy s izolačnými vlastnosťami môžu výrazne prispieť k zníženiu tepelných strát cez okná. Na trhu nájdete špeciálne termo-závesy, ktoré sú navrhnuté práve na tento účel. Investujte do tepelných záclon alebo hrubších závesov, ktoré pomôžu znížiť únik tepla cez okná. Použite dvojité závesy - vonkajšie hrubšie na zateplenie a vnútorné ľahšie na dekoráciu a ďalšiu vrstvu izolácie. Čo je dôležité:

  • Večer ich úplne zatiahnuť, aby ste zabránili úniku tepla.
  • V slnečných dňoch naopak záclony a závesy odhrnúť, aby mohlo slnko prirodzene vyhriať miestnosť.

6. Izolačné fólie na sklá

Jednoduchým riešením, ktoré zlepší izolačné vlastnosti okien, sú izolačné fólie. Aplikujú sa zvnútra priamo na sklo a fungujú ako dodatočná bariéra proti tepelným stratám. Ich inštalácia je jednoduchá:

  • Sklo dôkladne očistite, aby sa fólia dobre prilepila.
  • Pri aplikácii fólie používajte teplovzdušnú pištoľ alebo sušič vlasov na vyhladenie povrchu.

7. Použitie okenných roliet a žalúzií

Okrem záclon a závesov môžu aj rolety a žalúzie zvyšovať tepelnú izoláciu. Najmä vonkajšie rolety, ktoré vytvárajú dodatočnú vrstvu vzduchu medzi oknom a roletou, fungujú ako účinná bariéra pred chladom.

8. Vetracie mriežky na dverách

Pre dvere, najmä tie vedúce do nevykurovaných miestností alebo exteriéru, zvážte inštaláciu vetracích mriežok, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu, no zabraňujú únikom tepla. V zime zatvorte alebo obmedzte vetracie otvory, ktoré nie sú nevyhnutné, pričom zabezpečte dostatočné vetranie pre zdravie a bezpečnosť.

9. Práca s vonkajším zateplením

Ak plánujete väčšiu renováciu, zateplenie fasády, vrátane oblasti okolo okien a dverí, je veľmi efektívne. Vonkajšie zateplenie zabráni tvorbe tepelných mostov, ktoré často vznikajú práve okolo okien a dverí.

10. Dvere s izolačnými vlastnosťami

Ak máte staré, drevené dvere s nedostatočnou izoláciou, zvážte ich výmenu za moderné dvere s izolačnými výplňami. Nové dvere často obsahujú izolačnú vrstvu (napr. polyuretán), ktorá znižuje tepelné straty.

11. Koberčeky a koberce na podlahy

Položte koberce alebo koberčeky na podlahy, ktoré pridajú ďalšiu vrstvu izolácie a pocit tepla. Ak máte drevené podlahy, zvážte použitie tesniacich pásov alebo tmelu na vyplnenie špár medzi podlahovými doskami. Položte kobercové pásy pred dvere, ktoré vedú von, aby ste znížili tepelné straty cez medzery pod dverami.

12. Zateplenie stien tapetami

Použite tapety s vrstvou peny alebo textilu, ktoré poskytujú dodatočnú izoláciu stien.

13. Efektívne vetranie – prevencia proti plesniam

Aj keď je cieľom udržať teplo v interiéri, správne vetranie je nevyhnutné, aby sa zabránilo tvorbe vlhkosti a plesní. Ak máte dobre zateplené okná a dvere, vnútorná vlhkosť sa môže zvýšiť, čo vedie k riziku tvorby plesní. Tu sú tipy na efektívne vetranie:

Krátke, intenzívne vetranie

Najefektívnejší spôsob vetrania v zime je krátke, ale intenzívne vetranie, pri ktorom otvoríte okná dokorán na 5 až 10 minút niekoľkokrát denne. Tým zabezpečíte výmenu vzduchu bez toho, aby miestnosť stratila príliš veľa tepla. Vzduch sa vymení, ale steny a nábytok si udržia teplo.

Pravidelné vetranie kúpeľní a kuchyne

V miestnostiach s vyššou vlhkosťou, ako sú kúpeľne a kuchyne, je potrebné vetranie ešte dôležitejšie. Po sprchovaní alebo varení vždy otvorte okno alebo zapnite ventilátor na niekoľko minút, aby ste odvetrali prebytočnú vlhkosť.

Použitie vlhkomeru

Vlhkomer v domácnosti vám pomôže sledovať úroveň vlhkosti. Ideálna vlhkosť by mala byť medzi 40 až 60 %. Ak je vlhkosť príliš vysoká, musíte častejšie vetrať, prípadne použiť odvlhčovače vzduchu.

Dvere medzi miestnosťami nechajte pootvorené

Pre lepšiu cirkuláciu vzduchu nechávajte dvere medzi izbami pootvorené. Pomôže to vyrovnať rozdiely v teplote a vlhkosti medzi rôznymi miestnosťami, čím sa znižuje riziko kondenzácie vlhkosti na chladnejších stenách.

Nezakrývajte radiátory

Pri vetraní a zatepľovaní dbajte na to, aby ste nezakrývali radiátory závesmi alebo nábytkom. Blokovanie tepla z radiátora znižuje jeho efektívnosť a môže zvýšiť náklady na vykurovanie.

Záver

Zateplenie okien a dverí je jedným z najdôležitejších krokov k úspore energie a zvýšeniu komfortu počas zimy. Správne izolačné opatrenia v kombinácii s efektívnym vetraním pomáhajú nielen udržať teplo, ale aj predchádzať tvorbe vlhkosti a plesní. Dodržiavaním týchto praktických rád môžete znížiť svoje náklady na vykurovanie a zároveň zabezpečiť zdravé a príjemné prostredie vo vašom domove.

Späť

Predaj nehnuteľnosti, ako predať byt a dom za výhodnú cenu v 10 krokoch. Predaj nehnuteľnosti, ako predať byt a dom za výhodnú cenu v 10 krokoch.

Nepredajte svoju nehnuteľnosti za nižšiu cenu ako je hodnota. S týmito 10 krokmi sa môžete pripraviť na úspešný predaj za naozaj dobrú cenu.   1. Zistite si hodnotu svojej nehnuteľnosti Ak chcete predať svoju nehnuteľnosť za dobrú cenu, musíte vedieť, aká je jej trhová hodnota. Môžete to urobiť prostredníctvom bezplatného online ohodnotenia bytu či domu alebo si zavolať odborníka na hodnotenie nehnuteľností. Jednoduchým riešením je vyhľadať si priemernú cenu 1m2 obytnej plochy napríklad na trh.sk a vynásobiť si ju rozlohou vašej nehnuteľnosti...

Obnova bytových domov

Väčšina bytových domov na Slovensku má svoje najlepšie roky za sebou. Nevyhnutné opravy bytových domov sa denne hlásia o slovo. Keďže všetci majitelia bytov chcú bývať čo najlepšie a najlacnejšie, chcú platiť čo najmenej aj za energie. Ceny ktoré však platia, sú z roka na rok vyššie a vyššie. Základom tejto nelichotivej situácie, je často rokmi zanedbávaný bytový fond. Na riešenie tohto problému sa zameriava aj Prvá stavebná sporiteľňa, a. s. (PSS) so svojimi produktami pre klientov. Ako už bolo spomenuté v úvode, čoraz naliehavejším problémom..

Výhody a nevýhody zatepľovania Výhody a nevýhody zatepľovania

  Zatepľovanie je vymoženosť, ktorej zmysel je definovaný ako výrazná úspora na kúrení so zachovaním tepelného efektu; je preto atraktívne prakticky pre kohokoľvek. Má však, ako všetky ostatné zmeny, svoje pre a proti - stavebné firmy ju horlivo propagujú a lekári zasa varovne dvíhajú prst poukazujúc na riziko vzniku alergií, ktoré jej nesprávna realizácia údajne so sebou prináša. Jednoznačnú pravdu tu ťažko zistiť, rizikám však treba pripísať najväčšiu vážnosť a podľa toho si aj voliť. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo všetko..

Porozvodové otázniky - spor o vypratanie družtevného bytu

V roku 1977 mi spolu s manželkou bol pridelený družstevný byt, obaja sme boli členmi družstva. Tento byt som nerušene obýval a užíval. Požiadal som družstvo o prevod vlastníctva k tomuto bytu. V apríli a máji roku 2003 mi však zo strany družstva boli doručené výzvy na vydanie bytu, dôvodom bolo, že mojej manželke, s ktorou som neviedol dlhodobo spoločnú domácnosť, bol v roku 1990 pridelený družstvom iný byt a vraj som sa spolu s ňou družstvu písomne zaviazal tento byt odovzdať a presťahovať sa do novoprideleného bytu. V roku 2000 kedy sme sa s manželkou rozvádzali,..

Nebytové priestory - ich nájom a podnájom

Napriek skutočnosti, že otázka nájmu je upravená v základnom občianskoprávnom kódexe - v Občianskom zákonníku - tento prenechal osobitnú právnu úpravu nájmu a podnájmu nebytových priestorov zákonu č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov v znení neskorších predpisov (v texte ako “ZNP”). Osobitná zákonná úprava sa vzťahuje na nebytové priestory, ktorými sú miestnosti alebo súbory miestností, ktoré podľa rozhodnutia stavebného úradu sú určené na iné účely ako na bývanie. Medzi nebytové priestory tiež patria byty, pri ktorých..

Nájomná zmluva I.

Rada by som dala do prenájmu môj byt, lebo sa chystám odcestovať do cudziny na brigádu. V byte býva so mnou moja sestra, neviem či je možné prenajať napr. len jednu - dve izby. Aké sú moje práva, povinnosti v súvislosti s nájmom, musí byť zmluva písomná alebo stačí ústna dohoda? Ďakujem za odpoveď.Inge T., Považská BystricaNájomná zmluva je dvoj a viacstranný právny vzťah, v rámci ktorého prenajímateľ prenecháva za odplatu nájomcovi vec, aby ju dočasne užíval alebo z nej bral aj úžitky, pričom prenajímateľ je povinný prenechať prenajatú vec nájomcovi..

Kúpte si pozemky v blízkosti ... (TRH Nehnutelnosti)

Kúpa nehnutelnosti zaťaženej vecným bremenom alebo záložným právom na nehnuteľnosti?

Pred samotnou kúpou zaťaženej nehnutelnosti je vhodné, aby si kupujúci v prvom rade jasne ozrejmil, či skutočne chce nadobudnúť nehnuteľnosť s ťarchou alebo nezaťaženú nehnuteľnosť. Jeho postup závisí od toho, či nehnuteľnosť je nadobúdaná priamo konaním kupujúceho alebo cez sprostredkovateľa - realitnú kanceláriu. Kupujúci by si mal vyžiadať relevantné a najmä aktuálne doklady ohľadne predmetnej nehnuteľnosti, napr. originál  listu vlastníctva. Na liste vlastníctva, ktorý môže získať od predávajúceho, od realitnej kancelárie..

Najlepšie investície do nehnutelnosti ...


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.