Rekonštrukcia kúpeľne

Kúpeľňa je priestor, v ktorom netrávime počas dňa veľa času. Síce sa tam stretávame každé ráno a večer so svojou tvárou v zrkadle pri umývaní zubov, ale inak tejto miestnosti nevenujeme prílišnú pozornosť. Priestor pre našu fantáziu dávame skôr pri zariaďovaní obývačky, spálne či detskej izby. To isté často platí aj pri rekonštrukcii bytu či rodinného domu. Nuž, je to akási popoluška medzi miestnosťami, pričom jej postavenie by malo byť oveľa vyššie, ako by sa zdalo na prvý pohľad.

Asi tým najväčším dôvodom prečo sa ľudia boja rekonštrukcie kúpeľne je zrejme jej náročnosť. Je to miestnosť, ktorá má v mnohých prípadoch iba pár štvorcových metrov, ale na jej vynovení je niekedy toľko práce ako na stále nedokončenej katedrále svätej rodiny v Barcelone. Na tomto tvrdení je síce kus pravdy, ale ako sa hovorí, žiadna kaša sa neje taká horúca. Takže, ak už máte rodinnú poradu o jej možnej rekonštrukcii za sebou s výsledkom “ideme do toho“, mali by ste vedieť, že kvalitná rekonštrukcia nenabúra váš život na viac ako desať dní. Tento údaj je dôležitý najmä preto, lebo vyradenie kúpeľne z prevádzky značne ovplyvňuje hygienu človeka a je horšie ako odstavenie teplej vody v letných mesiacoch za čias socializmu. Aby ste tento časový harmonogram aj naozaj dodržali a zbytočne si tak nekomplikovali život, povieme si pár rád o tom, ako urobiť rekonštrukciu kúpeľne čo najefektívnejšie.

Ako začať

Najväčšie obavy zo samotnej rekonštrukcie kúpeľne už v osemdesiatych rokoch trefne zaspieval Richard Müller v texte bytové jadro je jadrom môjho problému. Nuž, samotný umakart, ktorý bol súčasťou každého bytového jadra v panelovom činžiaku, mal v sebe nepochybne slušnú „vodivosť ľudských hlasov“ z iných poschodí. V súčasnosti sa ľudia tohto materiálu pri rekonštrukcii kúpeľne zbavujú ako prvého. Umakartová konštrukcia v minulosti znamenala predovšetkým rýchlu a hlavne lacnú výstavbu kúpeľní ako na bežiacom páse. Dnes je tento materiál mŕtvy a postupne sa vytráca z našich panelových príbytkov.
Ak sa pri rekonštrukcii kúpeľne rozhodnete pre jeho likvidáciu, musíte sa najprv rozhodnúť o tom, či nová tvár kúpeľne bude kopírovať jej predošlý charakter, alebo sa pustíte do úplne novej vizáže vašej kúpeľne. Ak si vyberiete prvú možnosť, tak odstránením umakartových stien získate väčšiu výšku v miestnosti. Samotnú plochu, ktorú budete chcieť napr. pri zadovážení si väčšej vane či práčky, vám tento akt neprinesie. Samotné odstránenie umakartových stien trvá len niekoľko hodín, takže z hľadiska úspory času by to nemal byť problém. Prvé komplikácie pri rekonštrukcii môžu nastať už pri odpojení inštalácií. Túto prácu by ste nemali vykonávať na vlastnú päsť a nechajte ju radšej pre odborníkov, aby sa vám „vlastná šikovnosť“ neskôr nevypomstila. Je to dôležité o to viac, lebo kúpeľňa je predsa len miestom, kde voda má hlavné slovo a jej kontakt s elektrinou má v každom prípade katastrofálne následky.

Pri samotnej rekonštrukcii však nemusíte meniť rozvody za každú cenu. Ak sú rozvody či vodoinštalácia v poriadku, vašu rekonštrukciu kúpeľne to finančne odľahčí a navyše ju dokážete zvládnuť aj svojpomocne. Táto možnosť je ale málo pravdepodobná ak chcete robiť zmeny v „paneláku“, ktorého výstavba začala niekedy v sedemdesiatych rokoch. Takže, ak je vaším cieľom riadna rekonštrukcia s novými rozmermi a novou dispozíciou, prenechajte túto činnosť odborníkom v danej oblasti. Obidve cesty v rekonštrukcii majú na svojom začiatku jednu spoločnú vec. V obidvoch prípadoch musíte o svojich úmysloch v prerábaní informovať stavebný úrad. Nemali by ste však zabudnúť informovať aj vašich susedov, ktorým chtiac-nechtiac pri plnení vašich snov trochu skomplikujete život. Veď v živote niekedy nie je nič horšie ako nahnevaný sused, ktorý si svoju nespokojnosť bude vybíjať volaním mestskej polície na vašu adresu.

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Ak si zvolíte rekonštrukciu, ktorej výsledkom bude dispozične, ale aj plošne iná kúpeľňa, nevyhnete sa zásahu do stien. Táto práca je dosť náročná a vyžaduje si odborníkov, ktorí s takouto prestavbou majú bohaté skúsenosti. Neodborný zásah totiž môže narušiť celú statiku panelového domu a to už je poriadne vážna vec, ktorá môže ohroziť nie len vaše životy, ale aj životy susedov. Samotná likvidácia steny, pomocou ktorej sa zmení tvar kúpeľne, nie je lacná záležitosť. Zároveň sa váš byt zmení doslova na malé stavenisko. Pri vašich predstavách o prestavbe kúpeľne sa môže stať aj to, že ju budete musieť nahradiť inou nosnou konštrukciou. Medzi takéto možnosti patrí osadenie priestoru nenápadnými oceľovými stĺpmi. Každopádne, po odstránení umakartovej konštrukcie sa musia všetky plochy dokonale vyčistiť a vymeria sa priestor pre nový tvar kúpeľne. Pracovníci firmy, ktorú si na tieto práce objednáte, vám nový priestor označia vodorovnými a zvislými bodmi, ktoré prepoja drevenými lištami. Následne ich ukotvia zápustkami a prilepia polyuretánovým stavebným lepidlom k nosným stenám, presne podľa vopred pripraveného nákresu konštrukcie kotviacich líšt. Ich upevnením k stenám tak vzniká základný obrys nového tvaru kúpeľne. Po samotnom nanesení polyuretánového lepidla na kotviacu lištu sa začnú rozmiestňovať stenové elementy. Samotné nové stenové panely sa do nosných stien vkladajú tak, že kotviaca lišta musí zapadnúť medzi presahy dosiek na spodnej strane panela. Panel sa napokon k stene dotlačí tak, aby bočné presahy steny zakryli kotviacu lištu. Takýmto spôsobom sa zakomponujú aj ďalšie časti, ako je napr. zárubňa. Na rad potom prichádzajú rozvody elektrického vedenia, ktoré sa môžu do kúpeľne inštalovať spoločne so stavbou základnej konštrukcie. Čo sa týka samotnej montáže elektrických rozvodov, aj tu platia určité nemenné pravidlá, aby bola montáž naozaj kvalitná. Takéto rozvody sa musia realizovať iba z káblov určených na drevostavby s požiarnym vyhotovením. Teoreticky by sa dalo povedať, že v prípade prestavby kúpeľne sa dá pohnúť takmer so všetkým, no nie je tomu celkom tak. Určite sa nedá zmeniť napr. poloha stúpačiek, teda zvislých rozvodov. Na ňu je pevne viazané umiestnenie záchodovej misy. Aj jej vzdialenosť je ohraničená, keďže sa musí dodržať potrebný spád odpadového potrubia. Medzi časti, s ktorými vo svojom byte nepohnete ani o milimeter, patrí inštalačná šachta. K nej musíte nechať voľný prístup. Je to hlavne preto, aby sa dalo bez problémov vymeniť zvislé potrubie a zároveň aby boli dostupné merače spotreby vody. Takže priestor, ktorým sa kúpeľňa zvykne rozrásť, ide na úkor chodby resp. kuchyne.

Aký materiál použiť na stavbu stien

Tehla je síce najlepší stavebný materiál, ale na stavbu kúpeľne v panelovom dome sa nehodí, pretože je ťažká. Celkovo stavanie stien mokrou cestou je v takýchto priestoroch náročné. Predstava, ako si miešate maltu na chodbe vášho bytu, vás aj od rekonštrukčných prác niekedy aj odradí. Preto sa pri stavbe kúpeľne radšej používa stavba tzv. suchou cestou. Najčastejšie sa používa v tomto prípade konštrukcia zo sadrokartónu, alebo stavebnicový systém z hotových panelov sendvičového typu. Tieto materiály sú ľahké a sú pre kúpeľne, ktoré nebudú na pôvodnom mieste. Ich výhoda spočíva v tom, že zbytočne nezaťažujú stropnú konštrukciu. Náročnejšie sú na presné určenie, kde bude zavesená nejaká skrinka, polica či umývadlo, pretože v tých miestach sa musí vytvoriť nosná konštrukcia, na ktorú sa dajú upevniť ťažšie kusy. Ďalšou možnosťou je kombinácia murovanej a sadrokartónovej konštrukcie, napríklad priečka medzi kuchyňou a kúpeľňou môže byť murovaná, pretože na ňu pôjdu vrchné kuchynské skrinky, a ostatné priečky môžu byť zo sadrokartónu.

Ako už bolo spomenuté, pôvodnú umakartovú konštrukciu môžete nahradiť tzv. stavebnicovým systémom. V podstate to môžu byť panely zložené z rámu, ktorý tvoria drevené lepené profily. Ďalšou zložkou tohto panelu je polystyrén, ktorý vytvára zvukovú a tepelnú izoláciu. Dosky tohto systému sa vyrábajú špeciálnou receptúrou z odrezkov tepelnoizolačných polyuretánových dosiek. Vyznačujú sa tvrdým povrchom, ktorý je odolný proti tlakovému zaťaženiu, majú vysokú hodnotu tepelného odporu a odolnosť proti vlhkosti. Nehnijú a odolávajú hubám a plesniam. Tieto dosky sa môžu spracúvať na drevoobrábacích strojoch s možnosťou úpravy povrchu najrozličnejšími povlakovými vrstvami. Na stavebnicový systém možno použiť dosky s rozmermi 600×2.400 mm, 1.200×800 mm a 1.200×600 mm s hrúbkou 10 až 30 mm.

Na veľkosti záleží

V prevažnej miere sa ľudia rozhodujú do „totálnej“ rekonštrukcie kúpeľne najmä preto, lebo im nevyhovuje jej veľkosť. Klasická kúpeľňa má v našich končinách niečo cez 3 m2. Ak by sme chceli mať v nej dostatočný priestor, mali by sme ju zväčšiť na 6 m2. Veď kto by nechcel mať v kúpeľni pohodlnú vaňu, samostatný sprchovací kút, či dostatočne veľké umývadlo? V štandardnej kúpeľni si zväčša ľudia predstavujú pohodlnú vaňu, umývadlo a miesto, kde by sa vošla práčka. Niektorí si pre zvýšenie veľkosti svojej kúpeľne „presťahujú“ práčku do kuchyne. Tomuto „presťahovaniu“ sa vyrovná snáď už len premiestenie mikrovlnnej rúry do spálne. Každopádne, ak je to naozaj možné, práčka by mala ostať predovšetkým v kúpelni už len pre samotný vývod vody pri praní.

Asi tým najväčším požieračom priestoru v kúpeľni je vaňa. Práve preto niektorí ľudia sa jej pri rekonštrukcii  radšej vzdajú a nahradia ju iba sprchovacím kútom. Čo v prípade, keď sa nechceme občasného leňošenia v teplej vode vzdať? Nuž, vtedy je práca s priestorom trochu náročnejšia, ale dá sa zvládnuť aj keď túžite po veľkej rohovej vani. Ak je kúpeľňa predsa len malá, tak je potom vhodné prepojenie kúpeľne s WC. Toto prepojenie má však aj svoje praktické nevýhody, napr. v tom, že jedna osoba obsadí naraz pôvodné dve miestnosti. Takže, ak chce niekto použiť toaletu a práve sa niekto kúpe, má jednoducho smolu.

Ale vráťme sa k samotnému umiestneniu vane. Niekedy pomôže, ak si vyberiete menší model vane, prípadne, ak kratšiu vaňu inak umiestnite. Ak je napr. vaša kúpeľňa úzka, skúste vaňu umiestniť pri jej kratšej strane. Miestnosť takto dostane celkom iný „šmrnc“. Na trhu je aj nespočetné množstvo rôznych typov vaní tvarovaných tak, aby sa v nich mohol okúpať človek priemerného vzrastu, a zároveň aby sa na kúpeľni mohli otvoriť dvere bežných rozmerov.

Ak je vaša kúpeľňa naozaj malá, možno bude riešením, ak sa zrieknete kúpeľa. Na sprchovací kút alebo sprchovaciu kabínu treba podstatne menej miesta než na vaňu, a pritom je očista v nich praktickejšia a relax možno ešte príjemnejší než vo vani. Veď skúste si napr. porovnať obyčajnú vaňu s masážnym sprchovacím boxom či panelom. Určite najmenej miesta zaberie polkruhový rohový sprchovací kút. Ak si ho pri rekonštrukcii zvolíte namiesto vane, ostane vám dostatok miesta napríklad aj na práčku.

Pomôže aj optické zväčšenie

Predstavte si situáciu, že ste do kúpeľne dostali naozaj všetko, čo ste chceli, ale predsa by ste v nej chceli mať pocit voľnosti. Tento chýbajúci pocit si môžete doplniť pomocou optiky. Asi najviac osvedčený zväčšovací prostriedok je veľké zrkadlo. Ak je dostatočne široké a zároveň včlenené bez rámu priamo do obkladu, optický klam budete mať priam dokonalý. Zrkadlo však môže byť dvojsečnou zbraňou. Znásobí totiž nie len priestor, ale aj všetky predmety a ozdoby. Musíte si dať preto pozor, kde ho umiestnite. Ľahko môžete dostať namiesto pocitu voľnosti, pocit dvakrát zapratanejšieho priestoru. Ešte väčší pozor si musíte dať pri kombinácii viacerých zrkadiel. Ďalším osvedčeným trikom na zväčšenie priestoru je sklo. Napr. tzv. mliečnym sklom môžete nahradiť všetky dvere, steny či zásteny. Je to ako keby ste si v kúpeľni zadovážili okno. Ak budú sklenené dvere posuvné, získate nielen efekt priestrannosti, ale aj naozajstný priestor navyše. V malej kúpeľni sú dôležitejšie než kdekoľvek inde farebnosť a členenie stien a podlahy. Dobrou voľbou v takomto prípade je svetlá farebnosť. Experimentovanie tu však nie je na mieste, aspoň čo sa týka extravagantných vzorov s pestrými farbami. Opatrne treba narábať aj s formátom obkladov, ktoré by nemali hýriť rôznymi vzormi. Takže, asi najlepším radcom v tejto oblasti je striedmosť.
Prejsť dobrou rekonštrukciou kúpeľne nemusí byť až tak zapeklitá vec. Stačí len vedieť čo chcete a dohodnúť sa s odborníkmi o jej najvhodnejšej forme prestavby. Samozrejme, nezabudnite na porovnanie cien a kvality materiálov, z ktorých budete vašu kúpeľňu rekonštruovať. Výsledkom bude pre vás dobrá nálada pri sprchovaní či ležaní vo vani a spokojný úsmev v zrkadle.

Podporte tento článok

pošli na vybrali.sme.sk 

Zdieľať

Späť

Daňová povinnosť pri prenajímaní nehnuteľností

Povinnosť registrácieVýnimky oznamovacej povinnostiRegistrácia na daňovom úradeBytová politikaPráva a povinnostiPovinnosti voči stavebnému bytovému družstvu     Prenajímanie nehnuteľností každého druhu sa môže za určitých podmienok stať výhodným biznisom. Najmä ak ide o ľudí, ktorý prenajímajú už nadobudnutú nehnuteľnosť, a nie sú zaťažení splácaním hypotéky alebo iných dlhov. V poslednej dobe sa objavil trend rýchleho nákupu nehnuteľnosti a jej  následného prenajímaniu a to najmä v prípade bytov.      Takýto spôsob môže byť pre niektorých..

Fenomén príliš malých bytov. Naozaj býva väčšina Slovákov v stiesnených podmienkach?

Fenomén príliš malých bytov. Naozaj býva väčšina Slovákov v stiesnených podmienkach? Hneď na úvod treba povedať, že túto tému možno označiť za súčasný a mimoriadne aktuálny problém; neustále sa mu venuje množstvo serióznych výskumov, ktoré v tejto oblasti zaradili Slovensko pod európsky priemer. Na druhej strane si ale treba uvedomiť, ako predmetná situácia vznikla: jednak je pozostatkom zvykov socializmu a jednak reakciou na dopyt po bytoch prakticky vo všetkých väčších mestách. Tento dopyt je hlavným argumentom v prospech malometrážnych bytov – ľudia,..

Rekonštrukcia kúpeľne

Kúpeľňa je priestor, v ktorom netrávime počas dňa veľa času. Síce sa tam stretávame každé ráno a večer so svojou tvárou v zrkadle pri umývaní zubov, ale inak tejto miestnosti nevenujeme prílišnú pozornosť. Priestor pre našu fantáziu dávame skôr pri zariaďovaní obývačky, spálne či detskej izby. To isté často platí aj pri rekonštrukcii bytu či rodinného domu. Nuž, je to akási popoluška medzi miestnosťami, pričom jej postavenie by malo byť oveľa vyššie, ako by sa zdalo na prvý pohľad.Asi tým najväčším dôvodom prečo sa ľudia boja rekonštrukcie..

Rodinný spor o dedičstvo - kto dedí a kto nie

Rád by som sa spýtal na možnosť riešenia ohľadne spôsobu vysporiadania nehnuteľného majetku po mojom staršom bratovi, ktorý pred nedávnom zomrel. Jedná sa o rodinný dom s pozemkom. Malý podiel pozemku nadobudol môj starší brat dedením od našej tety ešte predtým, ako sa oženil. Manželstvo bolo bezdetné a v úradných listinách je brat vedený ako jediný majiteľ. Vysporiadanie medzi mnou a mojou sestrou je možné len predajom nehnuteľnosti, na čom sme sa aj dohodli. V prípade, ak by túto nehnuteľnosť dedila aj vdovy po bratovi, predaj nehnuteľnosti by sa skomplikoval..

Zaevidovanie spoluvlastníckych práv

V roku 1978 sme si s manželkou na základe stavebného povolenia postavili chatu na pozemku, ktorý patril obci. Keď sme ju chceli predať, pomocou jej súpisného čísla sme zistili, že v katastri nehnuteľností nie je ako jej vlastník nikto evidovaný, aj napriek tomu, že ju od jej postavenia užívame my. Čo musíme urobiť, aby sme ju mohli predať? László Gy., Šaľa Aj napriek skutočnosti, že podľa Vami poskytnutých informácii ste s najväčšou pravdepodobnosťou ako manželia bezpodielovými spoluvlastníkmi stavby Vy, v záujme právnej istoty odporúčam zaevidovať Vaše..

Zastúpenie fyzických osôb pri spravovaní ich nehnuteľného majetku

Pri právnych úkonoch súvisiacich s nehnuteľnosťami je možné dať sa zastúpiť inou fyzickou osobou, príp. právnickou osobou. Občiansky zákonník v danej súvislosti diferencuje medzi zákonným zastúpením a zastúpením na základe tzv. dohody o plnomocenstve. Zákonné zastúpenie Zákonné zastúpenie vzniká na základe zákona alebo rozhodnutia štátneho orgánu. Typickým príkladom zákonného zastúpenia je zastúpenie maloletého dieťaťa. Kto je jeho zákonným zástupcom, ustanovuje zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine. Uvedené zastúpenie maloletého..

Vývoj cien bytov V Bratislave v roku 2007

Analýza cien bytov v Bratislave sa robila z plnohodnotných 13.410 údajov za obdobie od januára do decembra 2007. Priemerná cena m2 bytu v Sk sa vypočítavala bez výrazných odchýliek narúšajúcich trend. Oddelene sa vypočítavali ceny novostavieb od cien starých bytov, aby sa odhalil ich vplyv na rast cien starých bytov. Graf č.1: Tento graf poukazuje na to, že 34% z celkovej ponuky bytov pripadalo na ponuku novostavieb. Toto malo zákonitý vplyv na vývoj celkovej výslednej ceny, ktorú novostavby ťahali nahor.Graf č.2: Tento graf ukazuje, že najväčší podiel na množstve..

Kúpte si pozemky v blízkosti ... (TRH Nehnutelnosti)

Nehnuteľnosti sa viažu ...


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.